Sorbetta r Advertentiën. Middelbare Technische School Gwyther-balladen. 8,20 „De Regiments dochter opera-comique van Doiü2tetti. 9.20 Nieuwsb 9 35 Lezing. 9.50 Nieuws- ber 9 55 .Vervolg) „De Regimen tsdjocli- ter" 10.35 Rosel ti-programma. 11,20 12 20 Dansmuziek, Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 10.50—1100 Gramofoonmjuriek. 12 50 2.10 Klassieke kwartetten. -1.05—5.05 Orkestconcert. 8.50 Fragmenten uit „Ca- valleria Ruslicana", Mascagni. Langenberg, 469 M. 11 35—12.15 Orkestconcerl. 1.25—2.50 Orkestooncert. 6.20—7.15 Kinderliedjes. Strijkkwartet en M. Pott-sopraan. 8.35 Concert, Orkest en .T. Roos-piano 9.20 Totentanz", spel van J. Lippl. 10.10 Vervolg orkestconcert Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zee sen, 1250 M. 12 50—5.20 Lezingen. 5.20—6.20 Or- kestcon'cert. 6.20—8.05 Lezingen. 8.50 Een tocht door de Mark (Rheinsberg). 10.50—12.50 Steinerkapel. Hamburg, 395 M. 4.35 Wiener liedjes. 5.20 Tooneelmiuz, 6 20 Orkestoonfcert. 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 11.20 DansmluZiek. Brussel. 509 M. 2 20 Dierentuin Antwerpen. Orkest en solisten. 5.20—6.20 Dansmuziek. 6.50 7.20 Kamermuziek. 8.35—10.35 „Luci fer", oratorium van Benoit. De dames Di Moorlag en Sjtize Luger. BUITENLAND Alfemeen Overzicht Tweespalt in die Ifuitsel^- nationale partij. De grootste oppositie' in den Rijksdag tegen de voorloopige rijksregeeringr-Her- mann Müller komt natuurlijk van Duitsch nationale zijde. Tegen de verleden, week voorgelezen regeeringsverldaring hadden ze nog niet zooveel in tö brengen. Dat wordt nu verklaard door een gerezen conflict, waardoor graaf Westarp, sedert jaren leider der Duitscli-nationale frac tie en voorzitter der partij' als zoodanig ontslag heeft genomen. Dit ontslag was het gevolg van de beraadslagingen, die Zondag en (M-aandag in den Rijksdag door de Duitsch-nationale partijconferen tie zijn gehouden. In deze zitting werd eerst na een levendige gedac'htenwissep ling tusschen de groep der onder lei ding van Hugenberg staande afgevaardig den éénerzijds en graaf Westarp en zijn aanhangers anderzijds, met algemeone stemmen een motie aangenomen, zeggend dat de conferentie de oppositjoneele houding van de groep in den Rijksdag tegenover de nieuwe regeering goedkeurt. Zoodat eensgezindheid eerst leek. Doch bij de besprekingen bleken er groote ver schillen te bestaan. H|ugenberg wilde binnen de fractie een Al-Duitsche vereeniging oprichten en aan het partijbestuur mededeelen, dat bedoel de vereeniging fractiesterkle bezat (mins tens 15 leden). Hierdoor zou hij in staat zijn te zamen met de overige leden der vereen, in den Rijksdag eventueel zelf standig op te treden. Uiteraard verzette graaf Westarp zich tegen deze bedrei ging- Toen Westarp namelijk voorstelde de affaire-La'mbach aan de beslissing der competente partij instanties over te laten verzette Hugenberg zich krachtig daar tegen Hij stelde zijnerzijds voor de de batten over bedoelde aangelegenheid on middellijk te openen. Bij de daarop ge volgde stem'ming bleef Westarp met 67 tegen 64 in de minderheid. Graaf West arp legde toen onmiddellijk het voorzit terschap neer en verliet de zaal. De ach tergeblevenen uitten echter eenstemmig den wemsch, dat Westarp zich ook verder •miet het voorzitterschap zou blijven be lasten en den afgevaardigde Wallraff werd verzocht Westarp te bewegen in de zaal terug te komen Laatstgenoemde liet rich daartoe overhalen, waarna door het congres een motie werd aangenomen, waarin wordt gezegd, dat degeen die zich tegen de beslissing der partij-ins tang lies vertel .zich buiten de partij plaatst. Mogelijk «radje dier .intwerph ache havenstaking. Men hoopt thans een Oplossing te vin den in het conflict van de staking der Antwerpsche havenarbeiders. Officieuse besprekingen zijn reeds sedert cenige dagen gevoerd tusschen de premier Jas- par, den minister van Nijverheid en Han del, den gouverneur der provincie en burgemeester van C.auwelaert, en de •vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Tenslotte is een formule gevonden .volgens welke de havenarbei ders het werk hervatten zouden op de formeele belofte dat de overeenkomsten IJusschen de patroons en de arbeiders herzien worden en dat de loonen ver hoogd worden, waarbij rekening gehou den wordt met het indexcijfer van de kosten van 't levensonderhoud;. Gisteren avond zouden de partijen hiervan bp de hoogte worden gesteld. Vandaag de beslissing. Intusschen'neemt het aantal werkwilli gen met den dag toe. De .Chinqc&che regeering en de vreemdelingen. De Nankingregeering heeft naar uit Nanking gemeld wordt gisteren een ver ordening uitgevaardigd (krachtens welke tot dat nieuwe .verdragen met de mo gendheden zullen zijn tot stand gekomen de buitenlanders onder Chineesche wet geving zullen ressorteeren. De diplomatieke en consulaire, verier tgenwoordigers zullen een met het tenationaal recht overeen stemmende be,- handeling genieten. De geregelde douanet rechten van ingevoerde en uit China geëxporteerde goederen, zullen volgens de bestaande tarieven geheven worden. De buitenlanders betalen dezelfde belasr tingen als de Chineesche staatsburgers. Loewensleiai's verdwijning. Juridische moeilijkheden. De correspondent van het Vad. Brussel meldt: In verband met de verdwijning van Loewenslein blijven nog allerlei sen^- iioueele geruchten alldaar de ronde doen, maar het publiek hecht er thans wat minder geloof aan, dan in de eerste dagen De meening wint veld en com munique's door de familie Loewenstein aan de bladen gezonden dragen daar toe hel hunne bij, dat die financier wel degelijk uit het vliegtuig is gevallen en in zee is verdronken. Sommige kranten hebben gemeld, dat de lijkdienst voor Loewenstein te lïrtiSs'el was afgelast. Dit is onjiuist; de lijkdienst heeft Woensdagochtend plaats in de Sin te Goedoelekerk. Mevrouw Loewenstein heeft gisteroch tend ©en request doen toekomen aan den voorzitter van de rechtbank in eerste aanleg, ten einde ingevolge zekere be palingen van het Burgerlijk Wetboek een administrateur der door haar echtgenoot nagelaten goederen te benoemen Het request werd onmiddellijk in behande ling genomen. Anderzijds is de familie Loewenstein ook een procedure begonnen ten einde een acte van overlijden van Loewen stein te klunnen opmaken. Rechter de la Ruwière heeft den bestuurder, Drew en de Engel sche getuigen, die het ver trek te Croydon bijwoonden, alsook de personen die met Loewenstein in het vliegtuig zaten, verhoord. Eerst na ont vangst van de Engelsche en Fvansche enquêtes echter zal het procesverbaal' worden geredigeerd, waarna de recht bank zich zal hebben uit te spreken over de vraag of dit procesverbaal als overlijdensacle kan beschouwd worden en als zoodanig in het register van den Burgerlijken stand kan worden opgeno men. Alleen nadat deze procedure is ge ëindigd, kan de voogd van den minderja rigen zoon van Loewenstein worden be noemd. Volgens een verklaring van rechter De la Ruwière zal het niet makkelijk zijn de juridische kwestie van de over- lijdensacte op te lossen. Loewenstein is gestorven aan boord van een Britsch Vliegtuig, of gevallen in Transche of Brilsche territoriale wateren, De Belgi sch© justitie is in dezen onbevoegd, zelfs indien een misdaad was bedreven. De procedure, begonnen door de fa milie steunt op de Bellgische wet van 1921 betreffende de oorlogsverminkten. Er zal dus een nieuwe jurisprudentie dienen te worden geschapen door ana logie. Rechter De la Ruwière zeide ook nog 'uit het onderzoek den indruk te heb ben opgedaan, dat Loewenstein wel de gelijk is verongelukt. Hulpexpedities »oör de „Italia". Er is momenteel weinig nieuws aan gaande de hulpexpedities naar de schip breukelingen van de „Italia". De Russi sche ijsbreker Malygin heeft thans Karei XII land bereikt; de „Braganza' heeft zijn tocht naar het Noorden voortgezel; de kapitein hoopt in den Loop dezer maand de Viglieri-groep bereikt te heb ben, de Hobby zoekt den ijisrand; tusschen het Amsterdam-eiland en Groenland af, en de ICrassin bevindt ziich op 25 mi nuten afstand van den Viglierigroepi. Het is te hopen, dat ze succes hebben. Doch deskundigen geven weinig hoopi. Inzon derheid voor de „Krassin" hoewel die toch langzaam' opschiet in de gewenschle richting. Intusschen is hel bericht, dal de chef mecanicien der „Italia" Cecioni, bezweT ken is, onjuist bevonden. De Duitsche Natinoale feestdag Naar vernomen wordt, dient rekening gehouden te worden met de mogelijkheid dat de Rijksdagfraclie van de D|. Volkspartij tij heden niet zal jmedegaan mei; het voor stel van den Rijksraad inzake de procla matie van den den llden Augustus tot nationalen feestdag. Ingrijpende gevolgen na een eventueel© verwerping door den Rijksdag zijn evenwel niet te ver wachten, daar het hier niet om' een re" geeringsontwerp in den eigenlijken zin des woords gaat, doch om een besluit jj-an den Rijksraad, dat in handen van den Rijksdag wordt gesteld- Verwerping van het voorstel inzake den nationaljcn feest dag door de Dj. Vólkspartijl zal' dus met lot een regeeringscrisis kunnen leiden. Beknopte Mededeelmgen U it Belgiê. Zaterdag heeft de inwijding van den spoorweg van den beneden Kongo naar dden Katanga-spoorweg plaats gehad. Al dus is er een directe verbinding tot stand gekomen tusschen Mahadji, de zee hanen aan den mond van den Kongo, de Katanga-provincie, Rhodesia en Z. Afrika. - De Brusselsche correspondent van de N. Rott. Crt. meldt, dat op' een nieuwe vraag van een lid van het par lement aan den minister van financiëjn bimtrent het aanmunLen van metalen stukken vani 4 (of 5 belgas,, de minister nogmaals geantwoord heeft, dat de nood zakelijkheid van verhanging van de hui dige kleine bankbiljetten door munt- 'stukken vooralsnog niet wordt geweld en dat de uitgifte van dergelijke geld stukken voorloopig nog niet verwacht moet worden Als protest legen hel bebpud van de drank we t-Vandjervelde en het uit blijven van de opheffing van de ver plichte sluiting van koffiehuizen, res taurants, danslokalen enz om 1 uiu 's nachts, dreigt do liga van koffichluis- Siouders en lijoleliers met vrijwillige fclniting gedurende verscheidene dagen van alle verkoop- cn koffiehuizen in het heele land, wat tot een tijdelijke ont reddering van het bedrijfsleven zou< lei den. Deze manifestatie zou samenval len met den terugkeer \an het konin klijk echtpaar uil den Kongo in Augus tus. Uit Duitschland Een Berlijnsch Nieuwsbureau pu bliceert het verslag, dat door een oog getuige is gegeven van den bomaanslag op het G.P.OE.-gebouw te Moskou. De ze ooggetuige, die een buitenlander is, is zoo juist in Berlijn aangekomen. Hij wandelde Vrijdagavond op het Lubian- kaplein te Moskou, toen in het G.P.OE.- gebouw plotseling een hevige explosie werd waargenomen. Even later werd het plein door soldaten van de Roode Gar de afgezet. Den buitenlandschen dag- bladcorrepondent werd iedere inlichting geweigerd, terwijl tevens de noodige maatregelen getroffen werden om te ver hinderen, dat telefonisch of telegrafisch berichten omtrent den aanslag een weg naar het buitenland zouden vinden. Daar zoowel de bureaux als de gevan genis grootendeels bezet waren, moet de aanslag een groot aantal slachtoffers ge- eischt hebben. Voor het slaalsgercch,lshof te Leip zig is gister het protest behandeld van het gemeentebestuur van Potsdam en Duitsch-nationale groep in den Pruisi- schen landdag tegen de noodverordening van de Pruisische regeering van 8 Aug 1927, waardoor het gemeentebestuur veil plicht werd op 11 Augustus, den verjaar dag van de grondwet Van hef rijk van alle openbare gebouwen de rijksvlag uit te steken Het staalsgerechlshiof te Leipzig heeft de Pruisische vlaggenverordening van 8 Augustus 1927 onvereenigbaar met de Pruisische grondwet verklaard Uit Engeland. Loewenstein's Fokkervliegtuig is door het Britsche luchvaartministerie in beslag genomen. Uit H o n g a r ij e. De bladen melden, dat bij het staf gerechtshof te Boedapest thans officieel mededeeling is ingekomen, dat Oosten rijk de uitlevering van Bela Kun weigert. Uit B o e 1 g a r ij e. Zaterdag omstreeks middernacht losten tc Sofia op straal drie onber kenden schoten op twee anderen, van wie er een gedood en de ander ernstig gewond werd. Deze werd naar het zie- kenbluis gebracht, waar hij omstreeks drie uur overleed, zonder bij bewust zijn te zïjla gekomen Bij onderzoek kon men vaststellen, dat het generaal Pro- togerof was, de gewezen hoofdman van het Macedonische revol|utionnaire comi té, op wiens hoofd de Servische regee ring een grooten prijs had gesteld. De daders zijn in de duisternis ont komen. Acht maanden geleden is er ook een aanslag op den generaal gepleegd. Protogenof nam sinds 1895 deel aan de Macedonische beweging en werd in 1922 voorzitter van het Macedonisch co mité. In den oorlog vocht hij echter in het Bulgaarsche leger. In het laatst van 1913 werd hij commandant van So fia, waar hij de orde wist te handhaven. Toen Stamhoeliinsky de regeering Rado- slanof omver wierp, werd Protogerof eveneens gevangen genomen. Hij ont snapte, en wist later uit te wijken naar Macedonië, waar hij zich bij de opstan dige beweging van Alexaadrof aansloot Na diens moord werd hij hoofd der organisatie. Men vermoedt, dat Proto gerof het uit den weg ruimen van veel politieke tegenstanders heeft bewerkt. Uit Griekenland. Officieel wordt mededeeling gedaan van de ontbinding van de kamer. De situatie zou na het op heden bepaalde onderhoud tusschen Kondoeriotis en Ve- nizelos niet zonder spanning zijn Uit Chili Naar gemeld wordt, bedraagt hel aantal overlevenden van de ramp van de „Angamos" zes. Het wordt niet mo gelijk geacht, dal nog meer personen in den storm de kust hebben bereikt De lijken die reeds zijn aangespoeld,, zijn gisteren met militaire eer ter aarde besteld. MARKTBERICHTEN Vlissingen, 9 Juli. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: 7 Juli veiling van Zwarte Bessen: f 36 per 100 K.G. Blauwe Aardappelen 67 ct., Witte Aardappelen 67, Poters 23.5, Spi nazie 1319, Postelein 5.512, Wage naars 5569, Snijboonen 4770, Dop pers 817, Peulen 1327, Tuinboonen 610, Aardbeien 2032, Frambozen 29 35, Madaleinen 14, Tomaten le soort 4450, Tomaten 2438, Roode Bessen 1623, Witte Bessen 1724, Zwarte Bessen 33, Kruisbessen 1320, alles per K.G, Roode Kool 1314, Bloemkool 5 20, Komkommers 713.5, alles per stuk; Sjalotten 3.54.5, Selderie 36, Peen 712.5, Uien 46.5, Rabarber 1.5 3.5, Kroten 3.56, Rapen 1.5, Spirea 34—40, Duizendschoon 4, Lelies 1034, alles per bos; Andijvie 26130, Pieter selie 1730, Zuring 1417, Sla 841, alles per kist of mandje; Frambozen 15 22 per mandje. Goes, 9 Jluli. Op de veiling werde.i de volgende prijzen besleed Zwarte Bessen f 35.10, idem afwijken de 7—16, Frambozen 35, Aardbeien (ex port) 31 10 -31.90, Aardbeien 12—20, W. Bessen 10—14, Tomaten 21—39, Kersen; Hollanders 55, Roode Suikerkersen 26— 28, Porseleinkersen 26, Roode Blarnce 24, Z,ure Morellen 18, Zoete Morellen 27—31, Postelein 9, Groene Boonen 45, Aardappelen 5—6. alles per 100 KG. Bloemkool 1—9, Kropsla 0 60—0(80 beir- de per 100 stuks. Kroten 5, per 100 bos Roterdam, 10 Juli. Op de vee markt van heden waren aangevoerd: 204 paarden. 24 veulens, 770 magere runderen, 760 vette runderen, 334 vette en graskalveren, 474 nuchtere kalveren. 240 schapen en lammeren, 18 varkens, 88 biggen, 12 boklcen of geiten. Prijzen voor Vette koelen ïe kw. 1 05 1.15, 2e kw. 0.95-0 85, 3c kw. 0.75— 0 65; Ossen le kw. 1 02i/a- 1.05, 2e kw. 0.90-0.80, 3e kw. 0.70—0 60; 'Stieren le kw. 0 85-0 90 2e kW 0.75-0 65, 3e kw. 0.55; Kalveren le IkW 1.30—1.40, 2a kw. 1.10—0 95, 3c kW. 0.80—0;G5. Export: Melkkoeien 195—395, Kalf- fcoeien 200—410, Stieren 185—385, Pin ken 150-165. Vaarzen 160—185, Werk paarden 100—300, Slachtpaarden 95— 150, Hitten 95—165, Nuchtere kalveren 7—15, Fokkalveren 18—28. Biggen 7—14. Op do Rotterdamsche Eierveiling wa ren aangevoerd 170 000 eierenprijzen voor kipeieren 4.50—7.00, eendeieren 4,50-5.50 Goes, 10 Juli Boter 95. eieren 4.90, aanvoer V. P. Z. 30300 stuks. 5.20 per 100 stuks. BURGERLIJKE? STAND. Middelburg. Van 6—9 Juli. Getrouwd: J. C. F, van Kamer, 28 j. en A. H. van Driel, 27 j.A. Murlc, 27 j. en A D. J|. KVeinSsen, 28 j., W. L. 0. Versluijs, 24 j. en J. AOie- wijnse, 21 j J. de Riddjftr, 21 j. en Mj. van den Berge, 19 j. Bevallen: T. de Visser geb. Louwerse, z.; L. Riemens geb. Cevaal, d. Overleden: W. Hubrechsen, ongeh. d. 23 j.J. de Vos, wed. L. die Meulnvees- ter, 88 j. Van 18 Juli. Getrouwd: W. Gilden, jm. 38 j., en M. Leijdekker, jd. 32 j. A. A. v. d. Panne, jm. 26 j-, en H. M. Matthijsse, jd. 27 j. T. J. Bakker, jm. 46 j., en C. A. K. v.- Damme, jd. 53 j. Bevallen- S. J. de Kuyper, geb. de Wit, d- J. C. Gubbels, geb. den Boer, z. M. Stoutjesdijk. geb. Rilius, z. Overleden: A J. Ribbens, man van A. Enzlin, 63 jaar. BEKENDMAKINGEN. NADER ONDERZOEK VAN VERLOF GANGERS. De Burgemeester van Middelburg roept de hieronder vermelde dienstplichtigen op om op het tijdstip en de plaats, achter hun namen vermeld, voor den daarvoor aangewezen officier te verschijnen om ingevolge art. 41, vierde lid, der Dienst plichtwet, een nader onderzoek te on dergaan. Jacobus Hubregtse, lichting 1916, 4- res. Ill reg. gren.; Jan van Gemert, lich ting 1916, 14e reg. inf,Leendert Daniël Gililssen, lichting 1916, 14e reg, inf.; Dirk Provoost,lichting 1916, 14e reg. inf.; Jasper Verhage, lichting 1916,14e reg. inf.; Johannes Jacobus Brouwer, lichting 1916, 14e reg. inf.; Roelof AlbertSten- huis, lichting 1916, Compie. Intendance troepen; Laurens Pieter Schepers, lich ting 1916, 14e reg. inf.; Willem Hendriks, lichting 1916, 2-res. III 19e reg. inf.; Ma- rinus Heijboer, lichting 1916, 14e reg. inf. Willem Andreas Rijks, lichting 1916, 3e Schoolbatterij 5e reg. veldartillerie; Pe trus Johannes Josephus Marcus, lichting 1916, 2-res. III 3e reg. inf.; Franciscus Johannes Bernardus Damman, lichting 1919, 1 -H 14e reg. inf.; Cornells Teunis den Exter, lichting 1919, l-II 14e reg. inf,. op 25 Juli 1928, des voorm. 9 uur te Middelburg in de Kazerne, Korte Noordstraat. Middelburg. 9 Juli 1928. De Burgemeester voornoemd, P DUMON TAK Oostkapelle. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE. Ondertrouwd Mr. TINE L. VAN GULIK en Mr. J. J. PLUGGE. Ontvangdag Den Haag 28 Juli, van 3j tot 5 uur. 's Gravenhage, Lubeckstraat 19, Rotterdam, Bergweg 199 b, 10 Juli 1928. Heden overleed onze geliefde Vader, Behuwd-, en Groot vader,de Heer P. RISSEEUW in den ouderdom van 79 jaar en 7 maanden. Uit aller naam J. RISSEEUW- Kouwe. Retranchement, 8 Juli 1928. j De Rechter-Commissaris in het faillissement van Jacob Sanderse. j sm:d, wonende te Scbore heeft be- paald dat de schuldvorderingen bij den curator moeten zijn ingediend voor 1 September a s. en dat de I verificatievergadering zal worden gehouden op Zaterdag 15 Septem ber d.o.v. des voormiddags om half elf uur in een der zalen van het Gerechtsgebouw te Middelburg. H. VAN DER BEKE CALLENFELS, curator. Middelburg 9 Juli 1928 Hofplein E lc. Diep getroffen door de vele be-jzuivere Vruchten-Limonadesiroop. wjjzen van innige deelneming in ons zoo smartelijk verlies door bet overigden van onzen geliefden Zoon, j Pieter, betuigen wij onzen oprech ten dank. Uit aller naam, C. GEERTSE. Middelburg, 10 Juli 1928, Wal B 62. M. PETERSE, Firma GRAVESTEIN, Confiseur- Patissier, Middelbuvg. Slaqerij Varkensmarkt. OPENING morgen (Woensdag). Mij minz. aanbev. LION COHEN. t© OOBBRECMT. AFDEELINGEN VOOR: WERKTUIGBOUWKUNDE, ELECTROTECHNIEK, SCHEEPSBOUWKUNDE, SUIKERINDUSTRIE EN CHEMISCHE TECHNIEK (Opleiding voor Gas, Oliën en Vetten, Kunstmeststoffen, Petroleum, enz.) De opleiding sluit in hoofdzaak aan op het geleerde in de 3 laagste klassen der H. B. S-, op de eischen voor het M.U.L.O. Diploma B en voor de afdeelingen WERKTUIG BOUWKUNDE en ELECTROTECHNIEK ook op het ge leerde op Ambachtsscholen, Machinistenscholen. enz. Toelatingsexamens voor den nieuwen cursus op 16 Juli en volgende dagen. Aangifte vóór 12 Juli. Inlichtingen en Programma's verstrekt de Directeur der School

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 3