Wa i is 8 O VOEGSEL Woensdag 27 Juni 1928 No. 150 RECHTZAKEN Dooi- P. A. P., 25 jaar, voerman te Breskeus. is hooger beroep aange- teekfend tegen het vonnis der rechtbank! van 15 Juni 1928, waarbij hij ter zake van misnandelrig is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Bredia heeft den reiziger F. H. M. D, ,dtie op 17 Maart jl. niet F. P. C. de K. de villia van tnej. M. J. v d. M. in het villapark Bosch en Ven te Oistersvijk heeft leeggeplunderd en het meubilair te .gelde maakte veroordeeld tol IV» jaar gevangenisstraf. De eisch was 2»/a jaar. F. de li. tegen wien 4 jaar ge- eischt was, werd veroordeeld tot2 1/2 jaar. De Hooge raad heeft arresl gewe zen in het beroep van de officier van Justitie te Arnhem tegen een vonnis van de rechtbank aldaar in een zaak legen een bleekpoederfabrikant uit Oosterbeek die in eerste instantie voor den kanton rechter te Wageningen tot f 25 boete was veroordeeld wegens overtreding van de loterijwet. Op de omslagen van de pakjes bleek poeder door den fabrikant in den han del gebracht, slaat een letter gedrukt. Wie niet verschillendie letters een be paald' aantal woorden kan formeeren, ontvangt van den fabrikant een cadeau. De rechtbank had het vonnis Vernie tigd en den officier niet ontvankelijk verklaard op grond van een vorige be slissing in dezelfde zaak, waarbij de fa brikant van alle rechtsvervolging was orilslagen. De Hooge Raad heeft het vonnis van de rechtbank vernietigd en. recht doende iden ambtenaar van het O,. M ont vankelijk verklaard en de zaak terug gewezen naar de rechtbank te Arnhem ter berechting en afdoening op hét be staande liooger beroepi. Verdachte door den president onder vraagd, ontkent die verklaringen aan den gemeenteveldwachter te hebben gedaan en houdt vol de diefstal niet te hebben gepleegd. Getuige Verhage, caféhouder te Mid delburg, zegt dat zekere 'Goverse kort na den diefstal bij hem een bankbiljet van f 200 heeft gewisseld- Go verse vroeg of dat boven gewisseld mocht worden (niet in liet café). Get. had( de indruk dat G> dit voor verdachte deed. Ge Uiige Go verse, meteropnemer te Mid delburg, als getuige gehoord, wordt er door den president op gewezen zich niet aan meineed schuldig te maken, en ver klaarde destijds met verdachte in Middel- buiig „uif te zijn geweest. Get heeft van verdachte geld gehad om dat te gaan wis selen voor Belgische francs, Verdachte had get. gezegd dat hij het geld van zijn spaarbankboekje had gehaald. Op een vraag van den president aan getuige of hij verdachte geholpen heeft >ij de diefstal en op de uitkijk gestaan heeft, antwoordjt getuige ontkennend. Getuige heeft met verdachte in hotel du Commerce'' gedineerd wat door ver dachte is betaald Getuige Grijpink thans te Amsterdam, gehoord, verklaarde dat verdachte in de maand December 1924 bij hem is ge komen om een bankbiljet van f200 te wisselen. Getuige kon dit toen niet Een paar d,ageij later is verdachte wederom bij getuige gekomen om geld te wisselen. De officier van Justitie requisitoir ne mende zegt dat verdachte hel feit aau den gemeenteveldwachter Noordliock heeft bekend. Volgens spr zijn hier 2 'personen in 'l spel en hij meent da|L er alle reden zijn om aan «ie nemen dat verdachte de dader is Verdachte meende dat de zaak afgelooipen was ontreden hij 3 maanden in voorarrest had (gezeten De caféhouder heeft vroeger Arrond. - Rechtbank te Middelburg. Een oude zaak. Op 22 Dec. 1924 werd bij de politie te Si. Laurens djoor den caféhouder S aldaar, aangifte gedaan, dat uit een geld kistje hetwelk geborgen was in de ach terkamer zijner woning, een bankbiljet van f 200 w as ontvreemd en de dader(s) door vernieling van een ruit warren naar binnengekomen. Als verdacht van voormelden diefstal te hebben gepleegd werd destijds aange- houdjeu zekere C. W 22 jaar, werkman te St Laurens, die echter na eenigen tijd in voorarrest te hebben doorgebracht, wederom werd vrijgelaten. Thans werd door de rechtbank deze zaak opnieuw in behandeling genomen, en we rd als getuige gehoord de ge meenteveldwachter Noordhoek, die ver klaarde van af Dec. 1924 bezig te zijn geweest deze zaak tot klaarheid te brengen Verdachte had eenigen tijd ge leden aan gel. bekend de diefstal te heb ben gepleegd Op een vraag van den president of ver dachte uil de grap bekende meent getuige ontkennend te moeten antwoorden De bekentenis werd op straat gedaan en ver dachte bekende volmondig. Gel. heeft verdachte Wen nog verschillende vra gen gesteld en verdachte zeide tijdens het plegen van den diefstal zijn schoenen le hebben uitgedaan. en persisteert verder bij zijn genomen conclusie. Uitspraak 10 Juili a.S In de zitting van 26 Juni werden nog de volgende /aken behandeld In de zitting van 26 Juni werden de volgende zaken behandeld: W. H 40 "jarbeidter SerooskeT- ke, was door den kantonrechter te Mid delburg veroordeeld tot f25 of 25 d. h., terzake van het vangen van een mol te Serooskerke op 3 Febr. 1928. De ver dachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. A. jM. ,55 j., melkveehouder le Veere, was door den kantonrechter te Middel burg veroordeeld tot f 75 of 1 maaud h., wegens het afleveren van vuile nielk. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch f 25 s 25 d Bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. J. M. Pj, 29 j. koopman te Goes, was door den kantonrechter te Goes wegens overtreding der Motor- en Rjj wiel wet te VII. Arendskerke op 24 Febr. 1928 ver oordeeld lot f 25 of 25 d. h. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. J. T., 5 2 j., keurmeester te Goes ,was door den kantonrechter te Goes wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet ver oordeeld tot f 3 of 3 d. h. tegen welke welke veroordeeling hij in hooger beroep was gekomen. Eisch vernietiging van het vonuis en vrijspraak. J. J. S., 36 j„ koopman te Middelburg, was wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet, door den kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot f 20 of 20 d. h. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van hel vonnis van Soeren: mej. E W A. ten Brink le Am sterdam; mej B O Jelles te Haarlem; mej H. J. F. Mekking te Groningfen tot plaatsvervangende leden: mej J. de Jong te Amsterdam, mej. G Moot? le 's-Gravenhage; mej J J Wolthers te Leeuwarden meerdere malen geld vermist en in dien de„ ka„tonrechter. tijd gat vei», veel geld ml A. de V., 21 j„ kolt te Assenede, werd Volgens den Officier van Justitie heeltrerdacht dat hi 192s te Ternenzen op verdachte zicli schuldig gemaakt aan dit tlM,» heeft „„„„„„„I feit en eischt hij een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek van het voor arrest. De verdediger van verdachte Mr A H. Kuipers, advocaat te Middelburg vindt deze zaak een curieuse zaak Volgens hem staal of valt deze met dc waarde toegekend aan de zgn. bekentenis aan den gemeenlvelflwachter Noordhoek. Verdachte heeft 'bij verschillende verhoo- ren steeds ontkend het feit te hebben gef- pleegd. Voor zich zelf gelooft spr. niet dal vciidaclite bekend beeft zooals Noordhoek heeft verklaard Volgens ver dediger was de houding van Noordhoek voor de rechtbank allerbedroevendst, „ik kreeg den indruk'' zeide verbalisant, clat verdachte bekende omdat hij van meening was dat de zaak met zijn des-» tijds preventieve hechtenis was «afge daan. Verbalisant heeft geen enkele aan- teelcening gemaakt Hij gaat den ande ren dag eerst naar t Pajriket Wanneer alles waar was wat Noordhoek ter zit ting verklaard heeft dan zou li,ij geen 24 uur gewacht hebben om een en ander op schrift te zetten nel betreft hier een gemeenteveld wachter op een klein dorp die zoo on der is uggestie is gekomen dat hij gezegd lieefl „Verdachte moet het gedaan heb ben' De verhooren die kort na 't ge beurde zijn gehouden spreken elkander steeds tegen Verdediger is wel de mee ning toegedaan dal verdachte meer van de zaak afweek doch dat is geen bewijs dat hij de dader is. PI. h,oopt dat ver dachte dan ook door de rechtbank zal worden vrijgesproken. De officier van Justitie repliceeren- de, zegt dat het nitet zoo merkwaardig is dat verdachte het Peit hekend t heeft. In 1925 is aan verdachte een sluik be- teekend dat hij buiten vervolging werd gesteld Hij dacht dus \an de zaak af te zijn. Verdachte is na de bekentenis aan den gemeenteveldwachter bij spreker ten parkette gekomen en heeft toen gevraagd,, „als ik heken ,moet ik dan opnieuw den bak in?*' Er is volgens tien officier geen enkele reden om aan de verklaring van den verbalisant Noordhoek le twijfelen. verschillende tijdstippen heeft weggeno men een gezamenlijk bedrag van 200 francs, toebehoorende aan Jean Jansse Eisch 2 m. gev. straf. ONDERWIJS - Aan de Christelijke kweekschool le Middelburg slaagden voor de nut tige handwerken de daines N- Dorleijn, Middelburg; M Gelderblpm, Nieuwdorp; K,. Maljeis, Veere; L. Hollteslelle, Kruiningen; J. Uijl, Poortvliet en T Steinz, Goes- Mej. S. Sijpkens, leerares aan de vakschool voor meisjes te Goes is be noema' tot directrice van <fe nieuw opr gerichte Chr. Industrie -en Huishoud school te Groningen FEUILLETON De verdwenen Noodmunten Door J. S. FLETCHER. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. KELLER. 73). De beide detectives keken elkaar eens aan Stevenege vouwde de bankbiljet ten en den wissel weer op en deed zei in de enveloppe, die hij vervolgens in een binnenzak wegborg. Daarna wendde hij zich weer tot Whatmore. „Heb je eenig idee, wie het zou kun nen zijn, die juffrouw Lansdale als tus- schenpersoou gebruikte?" j,Neen, ik zou niemand kunnen noe men „Iieb je ooit opgemerkt, dat de heen Sheffield iels met de zaak uitslaande had. Ik bedoel, toen je je schuil hield." „Neen, nooit." „Heb je ooit iemand gezien?" „Niemand( anders dan juffrouw Lans dale. Zij bracht mij na mijn eerste ont vluchting eiken avond eten." „Alleen?" „.Ta, alleen." „Was er nooil iemand bij haar?" „Ik heb nooil iemand gezen. Zij kwam gewoonlijk laat oj) den avond. En ik was haar daarvoor innig dankbaar!" riep Whatmore levendig uit .Recht dankbaar, en ik hoop. dat ik niets heb (medegedeeld, dal haar verdacht zou kun nen maliën. Maar ik heb meer dan ge noeg van die heele geschiedenis, daar ik volmaakt onschuldig ben Ik wil er niets meer mee te maken hebben eiv «laar u jaïle-s «weel, Svfalt u welen fwilde „Je hebt een geweldig dwazen streek begaan (door weg le loopen'" viel Ste venege hem in de rede ,.Hel was veell verstandiger van je geweest te blijven waar je was, in je eigen huis en ais je de zaken hun gewonen loop had laten gaanHij wenkte Penthonv oiu zich met hem ovea ter zijdie te begeven en fluisterend vroeg hij: „Wat slaat ons nu le doen. na.al wat hij ons heeft medegedeeld?" „Er valt maar een ding le doen, bes- Ie vriend," antwoordde Penlhony „Wij moeten onmiddellijk die jonge dame zien te spreken te krijgen. Zij was gister in dat dorp bij Orewe en zal daar vandaag nog wel zijn Wij moeten daarheen En herinner je je uog wat ik je zei omtrent dat jongmensch dien Öle-verley? Dat hij te Orewe uit den trein'stapte? Te Orewe, vlak bij haar dorp?" „Natuurlijk lveb ik dat niet vergeten!"! bromde Stevenege „In de laatste rijf minuten heb ik aan niets anders gedacht. Examens n u 11i_ge en fraai handwerken De minister van OIC. en W- heeft be noemd in ,de commission. welke in 1928 belast zijn met het afnemen der exa mens in de nuttige en fraaie handwer ken voor meisjes Voor de nuttige handwerken te Rot terdam tot lid en voorzitter A Rienks le 's-Gravenhage lot lid en plaatsvervangend voorzit ster; mej A. M Naler te Rotterdam lol leden.- mej S. O Yisëe te Rotter dam, mevr. G. W O (Kpyk te 's-Gra venhage, mej H Verliioyen te Rot terdam; mej M W. van der Qoies te Rotterdam, mej. S. Dura te Rotterdam lot plaatsvervangende- leden: mej J. H. de Voogd van der Straalen te Diordfriecht mej. M. van den Berg te s-Gravenhage mej. E. M. Risseeuw te Oostburg Vtoor de fraaie handwerken le Anistej' dam tot lid en voorzitter: dr. G. Nijhoff le Groningen, tot plaatsvervangend voor zitter: IC Brants te Haarlem. tot leden- mevr de wed E. O de Wall Perné geb. van Voeren le Hoog- Ja, natuurlijk moeten wij daarheen onmiddellijk. Maar wal vangen wij met hem aan „Met ons meene;nen'' zei Penthonv „Ik sta er voor in, dat hij gedwee meegaat, die arme kerel'' „Je (bent dus Van plan (hem le confron teeren met haar?' opperde Stevenege met eenigen nadruk op het laatste woord „Om te hooren wat zij naar aanleiding van zijn verklaringen inbrengt.?' „Ik vermoed, beste kerel, antwoord de Penthony langzaam en nadrukkelijk, dat wij hem zullen moeten confron- feeren met nog iemand, behalve juf frouw Lansdale Ik begin zekere ver denking te gevoelen en ik stel voor, dat wij moeten trachten den eextehen sneltrein naar Orewe te halen Stevenege wendde zich nu weer lol Whatmore, die in apathische onverschil ligheid aan de tafel was blijven zitten „Hoor eens, Whatmore, we zijn niet van plan je achter slot en grendel te zeilen, maar willen je meenemen. Je bent toch niet van plan om ons last te bezorgen Wil jé kalm m'el ons meegaan alsof we drie vrienden waren die sa men op reis gingen?" „Ik heb niet den minsten lust om iets anders te doen, meneer Stevene ge", antwoordde de arrestant „U kan doen, wat u wil1. Zooals ik daar straks zei, ik ben de heele zaak beu." Odol is geen mondwater in den gewonen zin van het woord, doch een aangenaam antisep- ticum, hetwelk bij dagelijksch gebruik een steeds frisschen adem verschaft Zijn krachtig desinfecteerende werking houdt de ontwikke ling tegen van die gisting- en bederfver- wekkers, welke onze tanden ziek en leelijk ma ken. Odol zorgt ervoor dat wij mooie en gezonde tanden krijgen en daarmede levensgenot en levensvreugde t- (Ingez. Med.) LANDBOUW Franse li e Excursionisten in Zeeuwseh-Vlaanderen Men meldt ons: Onder begunstiging vanahet prachtig ste zomerweder arriveerden Vrijdag avond ruim 20 Fransche landbouwinge nieurs te ICloosterzande (Hontenisse), die onder leiding van den heer Seven ster, Nederlandsch landbouwconsulent in Frankrijk, den heer Dumoo vooa'zitier van de vereeniging van Landbouw-inge- nieurs in Frankrijk en den heer Le Fè- vre, directeur de service agricole, Dep du Nord, een excursie maakten door ons land Een gastvrije ontvangst viel hun ten deel ten huize van den heer IC. J. A. G. baron Oollot d'Escury, bur gemeester van Hontenisse, voorzitter van de Eerste Nederlandsche Ooöp Beet- vvortelsuikerfabriek te Sas van Gent, enz. enz Het doel dezer visite was een tocht te maken door Zeeuvvsch-Ylaan- deren en de lieeren te doen zien, wat deze vs'treek op landbouwgebied pres teert. Als zoodanig stonden op het pro gram een bezoek aan de Ooöp Room boterfabriek en aan de suikerfabriek, terwijl ook paarden en rundvee zouden worden bekeken Men was daartoe Zaterdag reeds vjioeg uit de veeren en terwijl in 't 'Oosten de gouden bol zijn voor ons zichtbare cirkelgang aanving, repten zich fokkers knechten om hun schoonsten goed van 't stal te halen en aan de lijn te zetten op het bepaalde terrein Korten tijd daarna naderde het Fransche ge zelschap onder geleide van baron en baronnes Oollot d'Escury en familieleden, om een mooie collectie paardeu en rundvee onder de sclioone lanen van het kasteel te bezichtigen Respectievelijk voegden zich bij het gezelschap de hee- ren Repelaer van Driel administrateur van het kroondomein. ManSholt, Inspec teur van den landbouw, te 's Gra- venliage, Zwagerman, rijkszuivel consu lent. voor Zeeland. Bestuursleden de Ooöp suikerfabriek, ow de heer Lindenbergh, en verdere genoodigden Nadat de dieren in een ring waren rtond- geleid, dat een mooi overzicht gaf van de kwaliteit, stapten we naar de Room boterfabriek Ilier was het jhr A H. H Oollot d'Escury, die uitvoerig voor de Franschen demonstreerde, hoe vol gens een schier in geheel. Europa nog onbekend systeem, niet de melk, maar de room tot boter wordt veRWerkl, daar de ontroomde melk van de deel hebbers wordt betrokken, wat Verschil lende voordellen oplevert. De exploi tatie blijkt zeer loonend te zijn en dat de producten, boter, karnemelk en kaas van goede kwaliteit zijn, werd proefondervindelijk bewezen. Met elf beschikbaar gestelde luxe auto's werd vervolgens een rijtoer onder namen, waarvoor de tijd niet gunstiger liad kunnen zijn. Bestraald door de Juni zon. lachten veelbelovende oogstvelden ons tegen, te midden waarvan talrijke mooie nolsteden in opgaand geboomte met gotuoen bladerentooi verscholen lig gen. Het is het natuurschoon, dat Z. Vlaanderen den vreemdeling biedt, zoo als elke streek zijn aantrekkelijkheden heeft. Door het stille statige stadje Hulst reed men naar het centrum der Z.- Vlaamsche landauwen, het gemoedelijke Axel. Op een prachtterrein waren in verschillende rijen de paarden opgesteld van allerlei leeftijd en kleuren en bei derlei geslacht Doch onze aandacht werd nog door iets anders getrokken De plaatselijke harmonie „Conoordia" bewees den be zoekers een aardige attentie, door de Marseillaise te spelen, gevolgd door ons volkslied, met applaus beloond. De heer Ph J. van Dixhoorn, voorzitter der vereeniging, die het terrein voor dit doel had afgestaan, heelte allen wel kom en dankte voor de eer van dit gewaardeerde bezoek, waardoor de fok kers gelegenheid kregen, om te toornen, wat deze streek aan paarden en vee kan bieden. Spr. wees er op, dat door de malaise in den landbouw de waarde dezer dieren echter niet tot jijn recht komt. Een malaise, die z. i het gevolg is van diplomatieke en protectionistische maatregelen, welke den handel met hot buitenland belemmeren. Hij hoopt, dat dit bezoek ertoe moge leiden, dal «He handel ook met Frankrijk weer herleve. De hier gefokte paarden zoo zei spr. zijn gefokt door selectie van Zeeuwsche merrie's met Belgische hengsten, waar mede ongeveer 40 jaar geleden is be gonnen met het resultaat dat nu deze paarden de concurrentie der Belgische paarden kunnen doorslaan. De heer D union zeide verbaasd te zijn voor al het schoone. dat Nederland hun speciaal ook op landbouwgebied had getoond. Hei had hem en zijn tochtge- nooten getroffen, hoe overal methodisch en door organisatie wordt gewerkt, maar wat hier aan paarden werd geloond, had zeker hunne verwachting overtrof fen en spr. gaf de verzekering, dat als men in Frankrijk naar goede fokpaarden zal vragen, bij niet naar België, maar naar Zeeuwsch-Vlaanderen zal versvijzen. Spr. stelde een dronk in op het welzijn der schoonen die in Axelsch costuum ververschingen aanboden en in 't alge meen op de welvaart der aanwezige Hol- landsclie familie's. Hierna werden de prachtige colossen van hengsten bewonderd es'enals de vier- en achtspannen, die en caroussel Stevenege wisselde nog een paar woorden met Featherstone en na hein beloofdi te hebben hein op de hoogte 1e houden van wat hij mocht ontdekken, vertrok liij met Penthonv en Whptmore De laatste liet hen hun gang gaan .zon der een enkele opmerking te malden. Maar op het station lieten zij hem een flinke hartversterking gebruiken en toen zij in den eersten sneltrein naar Qriewe .stapten, had deze hem zoo opgefleurd, dat hij ineens spraakzaam werd „Er is één punt in deze zaak. waarop nooit gelei is, heeren," zeidie hij. „Ik kan me niet goed begrijpen, dat u daar niet dieper op ingegaan zijt Men heeft altijd beweerd en ook in de pers is liet ge zegd, dat te Alanschester niemand bui ten den heer Ollard iets afwist om1- trent Ji>et bod van Bransdale voor noodmunten, en dat dit eerst na den moord op Tyson is uitgelekt. Dat is niet waar 1 Er waren wel menschen van op de hooglet Ik wist er van reeds o(p den dag vóór Tyson's dood „Jij?" riep Stevenege ..Maar hoe is dat mogelijk? Hoe was je het te weten gekomen?" Er zat niemand met hen in de cou pé. maar Whatmore boog zich naar hen toe en fluisterend, alsof het een groot geheim was, zeide hij: „Ik wist het van Oswald Cleverley". HOOFDSTUK XXII' In hel stille dorpje Als Whatmore wat minder vervuld wa re geweest mei zijn eigen zaken, zou hij bemerkt hebben, dat de heide detecti ves bij deze verklaring elkander met veelzeggende blikken hadden aangeke ken Zij begonnen allerei te vcri moeden zonder het verband te kunnen «inden. Maar opgemonterd door den sterken whiskydie hij op "t station had ge- fdronken gevoelde Whatmore liehoefte zijn hart uit te storten „Oswald Cleveirley heeft het mij ver teld.' herhaalde hij En als ik me-goed bedenk, dan was dat juist een dag, vóór dat de noodmunten verdwenen Ik was ook ten zeerste onder den indruk, dal hij mij deelgenoot maakte van zijn wetenschap Bij het gerechtelijk onder zoek is mij natuurlijk niets gevraagfdt daaromtrent; anders zou ik Tuet wel hebben verklaard Men scheen echter in 't algemeen de overtuiging te rijn toegedaan, dat ik dc schuldige was Dat zult u wel mei mij eens zijn. heeren." ..Wat deelde Oswald Oleverley je me de P Verte] ons dat eens precies," ver zocht Stevenege. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 5