ia ae sektarische organisatie van onzen omroep. Het „Vaderland' betoogt dat met „vooravond." bedoeld is dp tijd tusschen half 6 en 8 uur, dus op 30 April. De uitzending zelf heelt lol een inci dent geleid. Op de bijeenkomst der religieus-socia listen in l gebouw der Vrije Gem. te Amsterdam waar ds. Banning de uit te zenden rede zon houden., sprong bij diet begin een der aanwezigen op, onder het geroep van „Oranje boven" en snel de naar de plaats van den spreker. Daar greep hij naar de microfoon en riep duidde: ,Xang leve Prinses Juliana'" Vervolgens gooide hij de microfoon legen den grond. Be zaal was hot volgende oogenbük in vollen opstand:. Men wierp zich op den man, den heer E WiChman, voor stander van de fascistische gedachte. De voorzitter wist de orde eenigszins te herstellen Op liet politiebureau werd: proces ver baal opgemaakt, waarna de heer W. kon vertrekken. Hij klaagde over pijn in den arm die vermoedelijk ontwricht is. 0 Geheime t e 1 e f o. n ie. Zaterdag werd gemeld dal te heer van Bruten uit Weltevreden een belangrij ke uitvinding Jiad gedaan, waarbij n.l, gesprekken langs den draad en door den aether zoodanig gevoerd kunnen wor den, dat liet aan derden onmogelijk is, mee te luisteren. Deze uilvinding bood de heer van Druten aan de Indische re- geering aan, welke hij de preferentie gaf boven buitcntandsche regeeringen, die hem zeer aanlokkelijke aanbiedingen deden, wilde hij zijn vindjng aan hen afstaan. Naar aanleiding .hiervan hadden ver schillende conferenties tusschen den uit vinder, den directeur van gouverne- mentsbedrijveu en hel hoofd en ander© autoriteiten van den P.T.T.-dienst plaats, waarbij de heer van Druten verklaarde, vo.or de somma van 2Ve ton zijn vinding te willen overdoen- Thans verneemt het A I Dl. dat hel in de bedoeling lijgt, den heer v.au Bru ten als maandgclder iu dienst té nemen bii den P.T.T.-dienst, teneinde ziin uit vinding iii de araklijk ie demonstreeren en de deugdelijkheid daarvan agn te too- nen Vermoedelijk zal hii dan over een tijdvak van drie maanden continu moe ten aantoonen, dat zoowel' voor gesprek ken door de luchl als langs den draad zijn toestel inderdaad van toepassing is. Verder zal worden nagegaan, of er niet elders reeds een dergelijke aan vraag om patent is gedaan Blijkt de vinding in de praktijk le vol doen, dan ligt hel in de bedjojelimg, wanneer elders niet reeds een derge lijk patent is aangevraagd. hem inderdaad de gevraagde 2>/a ton .uit te betalen. [Waar echter deze maatregel van een derge lijke) groote consequentie is, zal het voor stel. waarin het ivovenstaande belich aamd is, allereerst aan de regeering worden voorgelegd. Gaal Buitenzorg er nu mee aceoord, dat men eventueel besluiten kan tot aan koop der vinding, waarvan bet patent dan op naam van bel gouvernement zal worden overgeschreven, dan zal de heer van Druten in lijdclijken dienst van de P.T.T. komen. 0 RADIO-PROGRAMMA. Woensdag 2 Mei. Hilversum 1060 M. 12.00 Politieber. 12.30—2,00 Trio Groe ne veld 6.007.15 Trio Rentmeester. 7.15 7.45 Engelsclie les voor gevorderden. 7.45 Politieber 8.05—8.35 Lezing door mr .1. R. Carp: Hel zeilwedstrijdwezen. 8,35 Omroep-orkesl o.l.v. Nico Treep. Grieg-programma. 10.30 Persber. 10.10 „Verzoek"-progr.amma door orkest. Huizen 340.9 M. Na 6 uur 1S70 M (N.C.R.V.-uitzendingen-uitsluitend). I.30—1.45 Lunchconcert. 5.00—6.00 kinderuurtje. 6.00—6.30 Propaganda- woord tot de Friezen 7 00—7.30 Steno'- grafieles. 7 30-8.00 P. Roer De Sage van Ellert en BrammerL. 8.00 Concert in de ..Stads Doelen" te Delft Da ven try 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 10.20 Gramofoonmu- ziek. 11.20 Balladenconcert (sopraan en tenor) 11.50 Dansmuziek. 12.20—1.20 Orkestcouccrl 1.50 Spraakles. 2.10 Mu ziek. 2.20 Lezing Shakespeare. 2.50 Mu ziek. 3.05 Lezing. Spiders. 3.20 Klassiek concert 1.35 Kinderiuvrlje. 5.20 Muziek. 5.20 Landbouwpraatje. 5.50 Nieuw-slier. 6.05 Muziek. 6.20 Lezing. 6.35 Liederen van H. Wolf voor tenor 6.45 Lezing. 7.05 Vaudeville 8 20 Nieuwsber. 8.35 Le zing. 8.50 Nieuwsber. 8.55 Kamermuziek. 10 20—11.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Parijs", 1750 M. 9.50-10.00 Muziek. 11.50—1.10 Klas sieke kwartel ten. 3.051.05 Orkestcon cert. 6.50 Zangles. 7 5010.10 Kamermu ziek. Langen berg 469 M. 10.3511 15 Werken van Mozart voor sopraan 12.251.50 Orkestconcerf. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20—6.15 Beethoven- concert 7.35 Feeslconcerl in Dflsseldorf. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen 1250 "M. (Zeesen). II.201.20 Lezingen. 4.20—5.20 Con cert. 5.20—7.05 Lezingen. 7.20 ..Das Dreimadlerlhaus", van Schubert Daarna tot 11.50 van Bloemen en Dieren Hamburg 395 M. 3.35 Kamermuziek. 4.20 Dvorack-con- cert 3.20 OrkeslconcerL 7.20 Onbekende werken van Puccini. Daarna tot 11:10 Dansmuziek. Brussel 509 M. 4.20—5.20 Trioconcert. 7.35 9.35 Frag inenten van ..Traviala". Vcrdji. BUITENLAND 'CO* -B Algemeen Overzicht Engeland en Egypte. De arrogante houding van de Egyp tische regeering, nu onlangs weer. is de Engelsclie eindelijk eens gaan verve len. Per nota, die een ultimatum is, heelt zij er in Cairo aan herinnerd, dat er behalve een zeker Engelsch recht in Egypte ook nog zoo iels als een Lvngelschc macht beslaat Zoodal, als de regeering van Nahas Pascha niet spoedig gevolg geeft aan de bedenkingen van Engeland legen hel wetsontwerp op vergaderingen men dal de Engelsclie regeering hiertegen geprotesteerd heeft) en hetzelve intrekt, zullen de Engclschen op de douanekan toren beslag leggen Wat wil zeggen, dat daarmee Egypte een harer voor naamste bronnen van inkomsten ontno men wordt. Drie dagen krijgt de Egyptische regcc- ring er den tijd voofi, zoo niet, dan neemt Engeland de maatregelen, die hel in verband met de verplichting tot bescher ming der vreemdelingen noodig acht. Want er zijn nog altijd kruisers bij Malta, en j. is voor de Engelsclie admiraliteit een kleine moeite, die naar den mond van den Nijl te zenden. Hetgeen bij voor baat inmiddels reeds is geschied. Bo vendien is er nog Engelsche land- en luchtmacht ter plaatse. Voldoende ma teriaal dus om met succes het recalci trante Egypte mores te Ieereu. Om nog meer bekendheid te geven aan en ter verhoogiiig van het belang van de kwestie, heeft Chamberlain gis ter een verklaring afgelegd in het La gerhuis. Wat mede dient tol goed begrip van de zaak. Chamberlain wees er daarbij op dat hel wetsvoorstel lol regeling van het houden van openbare bijeenkomsten en betoogiugen eenige dagen geleden bij hjet Egyptische parlement ingediend is Dit wetsvoorstel beoogt een wijziging van de bestaande wet, die 5 jaar van kracht is geweest en de Egyptische autoriteiten in staat heeft gesteld, om behoorlijk de openbare orde le handhaven, zonder be zwaar voor individiueele personen en zon der dat daardoor <le algemeene vrijheid onnoodig belemmerd wordt. De nieuwe wet zou het uitvoerend ge zag zeer verzwakken, en de politie wij hebben 't bij de behandeling der wel uitvoerig Uiteengezet machteloos maken, cok doordat die bij eventueeie vergissingen een veel zwaarder straf op- loopen zou dan degenen, die voor wan ordelijkheden verantwoordelijk zijn zou den. Bovendien zijn de voorstellen der Engelsche regeering van 1924 door de regeering Zagloel-Pascha verworpen. En dat bescherming van de vreemdelingen noodig is bewijzen nog de relletjes kort geleden. De Engelsche regeering, die vol gens de declaratie van 1922 verantwoor delijk is voor de veiligheid der buiten landers, lean voor een dergelijke wijzi ging niet onverschillig zijn. Ernstige noch vriendschappelijke waarschuwingen hebben nooit iets uitgewerkt. En van daar dus dit ultimatum. I>al 't Engeland meenens is, hebben blijkbaar ook de Kamer en de Senaat van Egypte gevoeld. Althans werd in geheime zitting besloten de discussies over het wetsvoorstel uit te stellen tot de Novem'berzitting. Ongetwijfeld zal En geland (de Egyptische gezant heeft een langdurige discussie met Chamberlain gehad) hiermede accoord gaan. Nader wordt nog gemeld, dal de gis ter uit Malta vertrokken oorlogssche pen niet voor Egypte zijn bestemd, doch naar Corinlhe zijn gegaan. In Cairo is de toestand kalm. De verkiezingen in Frankrijk. Zooals uil de gister gepubliceerde cij fers over de verkiezingen in Frankrijk al kon worden opgemaakt, is de uitspraak der Fransche kiezers ten .gunste van orde en veiligheid. M a. w. op gematigde republikeinsche partijen Extremisme wenschl men te vermijden. Een succes voor de Poincarislen, en dus een aanwijzing tevens, dat de met zooveel resultaat gevolgde politiek van Poincaré zal worden voortgezet, Evenals de - eveneens gematigde buitenland- scho polilick van Briand. Als eerste ge volg van een en. ander is, dat a.s. Maan dag de eerste conversieleening zal wor den uitgegeven. Hel ministerie van builenlandsche za ken publiceert thans de volgende offici- éete lijst van dc Sterkte der fracties zooals die in de nieuwe Kamer zitting zullen nemen Conservatieven 15, re publikeinen 131, democraten 17. links republikeinen 107, radicaal-republikeinen 53, radicalen en radicaal-socialisten 125, republikeinsch-socialisten 47, socialisten 101, communisten 14, socialist-communis ten 2. Wal betreft de meerderheid,- waarop liet kabinet-Poincaré zal kunnen steunen, blijkt het, bij een nauwkeurig onderzoek, dat, wanneer men rekening houdt met de aarzelingen, welke aan den dag kun nen treden, de verkiezingen op 22 en 29 dezer een vaste, compacte meerder heid ter sterkte van 370 a 380 stemmen hebben opgeleverd. De „Bremeii"-vlïe.£ers. 1 Gister dan de officieele huldiging. Ge heel New Vork iu feestgewaadmilitai ren en politie in groot tenue; school' ïn- deren met vlaggetjes Dc dames Köhl en Fritzmaurice wa ren reeds vroeg van hel s.s Dresden" afgehaald om naar <te Battery le gaan. zij oen paar begroolingszinnen in den microfoon zeiden. De vliegers zelve* hadden om half elf hun hotel verlaten, onder luid gejuich natuurlijk, om via een schip, dal eenige malen langs het Vrijheidsbeeld voer, ook bij dc Battery aan te komen, waar een peregarde, bestaande uil bereden politie, marinesoldaten, vertegenwoordigers van het leger, en padvinders stonden opge steld,- De echtgcnoolen van Köhl en Filz- maurice waren intusschen naar de City- Hall gereden, waar zij door mevrouw Walter, de echtgenoole van den burge meester van New-York begroet werden. Toen eerst mochten zij terug naar die Battery om eindelijk hun eehlgenooton te begroeten Een geweldig eere-escorto begeleidde daarop de vliegers mei echtgenooteu naar de City Hall, waar burgemeester Wal ler de eeregasten der stad Ncvv-York opwachtte en verwelkomde Dan solgde een optocht door de stralen en een ceri?- parado in liet Central Park. Natuurlijk alles ten aanschouwe van duizenden en duizendenEn onder groot enlhousias- e! Hel nomineer in IV. Duilsctilaiid. Een zwaar noodweer heeft Zondag in Z. W. Duitschland, vooral in de Bcrg- strasse, de bekende en ook door Neder landers veel bezochte streek tusschen Heidelberg en Darmsladl, gewoed. Ver scheidene dorpjes zijn daar ondergeloo- pen. In Zwingenberg baande zich een modderstroom van twee meter hoogte door de nauwe straatjes, daarbij ven sters en deuren indrukkend, en vernie lend wat in den weg stond. Tc Alsbach slaan alle kelders en kelderwoningen onder water en is de fruitoogst geheet vernield De verbinding tusschen Darm stadt en Maunhcim is eenige uren ver broken geweest, maar was vanmorgen hersteld Er is menig stuk klein vee verdronken, maar zoover men kon na gaan zijn geen menschenlevens te be treuren Te Frankfort en Wiesbaden, in het Odenwald en de Tauinis zijn lal van huizen beschadigd en telefoonlijnen ver nield Ook spoordijken hebben veel ge leden en de schade is overal zeer groot Beknopte Mededeelingen Uit België. De discussie over de* legerreorga- nisatie zal binnenkort beginnen. De kwes tie van den diensttijd zou dan worden opgelost. De tijd van actieven dienst der mitrailleurs- en wieïrijdersafdeelm- gen zou van 10 op 12 maanden worden gebracht. Voor een zeker percentage mi liciens zon hij ook worden vermeerderd, maar hij zou verminderd worden voor het grootste deel van het contingent. Daar de regionale recruteering reeds bestaat, zou haar toepassing wettelijk gemaakt worden, doch zij zou niet uit- loopen op dc oprichting van Vlaamsche- en Waalsche regimenten. De kennis van, het Vlaamsch zou van de officieren ge- eischt worden. De kwestie der grensverdediging zou worden opgelost door de vorming van een permanente verdedigingslinie, de bereiding van zekere verwoestingen en hel inrichten van zekere obstructies op de punten, die lot doorgang moeten die nen voor vijandelijke strijdkrachten. Het jaarlijksch contingent zou op 44.500 miliciens gehouden worden Uit Frankrijk. Naar uil Boulogne gemeld wordt, is op een tweetal oorlogsschepen een communistisch complot ontdekt Uit het onderzoek is gebleken, dal communisten- uit Parijs zich bij dc marine lieten indee- len om propaganda te voeren. De voor naamste schuldigen zijn gearresteerd. De Fransche regeering heeft mede gedeeld, dal zij in het financieele jaar 1928 8 millioen p. st. in twee termij nen zal betalen, namelijk op 15 Sept. en 15 Maart a.s., ter afbetaling van de Fransche oorlogsschulden aan Engeland. Uit D[iiitschland Het antwoord der Djuxtscbe regee ring op hel anti-oorlogspact van Kellogg is gepubliceerd. Er blijkt uit, dal Duitsch land zich bij een dergelijk pact aansluit. De onderhandelingen over de loo- nen bij de Rijnscheepvaart, die gister le Keulen werden voortgezel, zijn zonder resultaat afgebroken. Uit Engeland. - De prins van Wales heeft oezer dagen het vliegveld van Norlholl be zocht en zijn goedkeuring gehecht aan jmaatregelen, die daar getroffen zijn, om een vliegtuig van de koninklijke lucht macht tot zijn beschikking te stellen, om liet vervullen van zijn talrijke re presentatieve plichten te vergemakkfelij ken. Een vlieger van groole bekwaamheid •en ervaring is als bestuurder uilgekozen. Uit Polen. De Poolsche Oceaanvlliegers zijn zich druk aan 'L trainen voor de vlucht over den Oceaan, en hebben reeds eenige proefvluchten over het kanaal gemaakt, om aan vliegen boven hol water ge wend tc raken. Uit Turk ij e. Het parlement 1e Angora heeft een motie van vertrouwen van de regecring aangenomen. Uit Zwitserland - De proef van een telefonisch ge sprek tusschen Genëve en Kiruna in Noord-Zweden, welke afstand rond 1000 K.M, bedraagt en do langste telefoonver binding in Europa is, heeft met guil- stigen uilslag plaats gehad. Uil Japan. In Japan zijn alle I Mei-optochten verboden. t il China. - "Volgens officieele berichten zijn 10.000 mail Zuidelijke troepen Koesjan, op 10 mijl afstand yan Tsjinanfoc bin nengetrokken Er hebben zware gevech ten, waarbij groole verliezen worden ge leden plaats ten Zuiden en ten Oosten an Tsjiuangjoe. Reuter meldt uil Peking, dal de natio nalistische troepen door de verdediging der Noordelijken zijn gebroken ten N. van Tainanfoe. Ze zouden TsjtouLsoeo 5Verd hebben. MARKTBERICHTEN Middelburg, 30 April. Op de vei ling wordende volgende prijzen besteed Radijs 1—3 et selderij 8—10, prei 7— 12, peeën 6—12, rabarber 3—6, peterse- tie 7, kervel 3, zuring 25, bloemkool 35 38, alles per stuk; aardbeien 32—97, per mandje; spinazie 1—10, poters 4—5, concurrent 3—6, postelein 30—33, sla 9— 12, lof 4 4—50, kropsla 10 30, molsla 27 15, raapstelen I 5, zuring 8—19, alles per K G.; bloemkool 38—f 1.10, alles per kist; flieren 6 per bos. Goes, 1 Mei Boter 85 cl. eieren 1 4 90. Aanvoer V.P.Z. 11136, f5.20 per 100 stulcs. Op dc graanmarkt van lieden was ge ringe aanvoer, hand,el gewoon. Tarwe f 12.50—13.60, haver 11, kookerwten 30, schokkers 20—32, maanzaad 30—35. Rotterdam, 1 Mei Veemarkt. Op de veemarkt waren aangevoerd. 197 paarden, 1 \eulen, 2038 magere runde ren, 887 vette runderen, 403 vette- en graskalvereu, 1715 nuchtere kalveren, 190 schapen en lammeren, 20 varkens, 105 biggen, 14 bokken of geiten. Prijzen voor vette koeien le lew. 1— 1 10, 2e kw. 0.95-0.85, 3e k\v. 0.75- 0.65; ossen le kw. O.OTi/s—1, 2e kw. 0 90—0.80, 3e kw. 0.700.60; stieren le kw. 0.80-0.85, 2e kNv. 0j.70-0 60, 3e kw. 0.50; kalveren le kw. 1.30—1.50, 2e kw. 1.15—1, 3e kw. 0.80 -Oj.65. Prijzen voor melkkoeien 190—395, kalfkkoeien 200—410, stieren 180— 385, pinken 145—160. vaarzen 160— 180, werkpaarden. 100—275, slachtpaar- den 90—150, billen 95— 160. nuchtere kalveren: 7—13, fokkatveren 16—28, biggen 814, overloopers 16 33 Rotlerdamsche veiling Aangevoerd 215.000 stuks. Prijzen voor kipeieren 1,556.25, eendeiertn 4.80--5.35. Advertentiën. Vrijdag 4 Mei D.V. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot ouders, CORNELIS VERHAGE en WILLEMINA DEKKER, hunne Dertigjarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Nieuw- en St.Joosland, 1 Mei 1928 Heden overleed onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder HELENA MAGNETA v. HEUSDEN— v. VELDHUYSEN, in den ouderdom van 87 jaar. Uit aller naam, K. J. v. HEUSDEN. Middelburg. 30 April 1928. Eenige en algemeene kennisgeving. Geen rouwbezoek. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, de Heer JOHANNIS RISSEEUW Iz., in den ouderdom van ruim 82 jaar. Uit aller naam, Iz. RISSEEUW Iz. Schoondijke, 26 April 1928. B Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang- durig doch geduldig lijden, zaeht en kalm, onze geliefde Echtgenoot en zorgzame Vader JACOBUS VERHAGE, in den ouderdom van bijna 43 jaar. P. J. C. VERHAGE— VAN HEIJL. W1M VERHAGE. Middelburg, 30 April 1928. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang durig doch geduldig lijden, onze geliefde Broeder en Be- huwdbroeder, JACOBUS VERHAGE, iu den ouderdom van bijna 43 jaar. Aagtekerke J. VERHAGE en Echtgenoote. Westkapelle W. VERHAGE. S. MINDERHOUD en Echtgenoote. Rotterdam A VERHAGE en Echtgenoote. Middelburg. 30 April 1928. Heden overleed, na een lang durig en geduldig lijden, in den leeftijd *an bijna 43 jaren, onze geliefde Schoonzoon. BehuwdbroederenOom de Heer JACOBUS VERIIAGE. Uit aller naam, J. C. VAN HEIJL Middelburg, 30 April 1928. Voor de belangstelling, ontvangen bij het overlijden van onzen Vader, Behuwd- en Grootvader, den beer D. VAN DER MADE. zeggen wij hartelijk dank. Uit aller naam, M. VAN DER MADE. Middelburg. 1 Mei 1928. Voor de hartelijke deelneming, ons betoond na het overlijden van onze Zuster, Behuwdzuster, Tante en Oud-tante Mejuffrouw ANTOINETTA CHRISTINA HENDRIKA VAN DER HARST, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, J, C. A. VAN DER HARST. Middelburg, 1 Mei 1928. Voorloopig kosteloos. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, d.d. 30 April 1928 is WILLEM KRIJGER. Kruidenier, wonende te Oost- en West-Souburg, verklaard in staat van faillissement, met benoeming van den EdelAchtbaren Heer Mr. A. VAN DER HOOP, lid dei- voormelde Rechtbank, tot Rechter commissaris en van ondergetee- kende tot Curator. De Curator voornoemd, Mr. ANNE BOLLE. Middelburg, 1 Mei 1928. Bij vonnis der Arrondisements- Recbtbank te Middelburg d d. 16 April 1928 werd ADRIAN A LAURA OLREE, laatst gewoond hebbende te Middelburg, terzake van krankzinnigheid gesteld onder eurateele. De procureur van verzoeker, Mr. A. J. VAN DER WEEL. Wegens huwelijk, morgen Woens dag 2 Mei, den geheelen dag gesloten. Firma A. H00GENB00M, Langeviele 214. Verschenen A. M. DE JONG. In de draaikolk (Merijntje Gijzen's Jeugd) deel IV. Gebonden f 3 90. Voorhanden bij Fa. GEBRS. HILDERNISSE. L. Noordstraat. Telef. 126. Catechisatiegebouw Ned. Herv. Gem. Het Gebouw is voor gemeente leden en belangstellenden te be zichtigen Woensdag en Donderdag a.s. van 2-5 uur. Zich aan te melden bij den Concierge. VAN BENTHEM JUTTING. Algemeene Boekhandel. Middelburg, Lange Burg C 92. Zooeven verscheen A. M. DE JONG. MEREINTJE GIJZEN'S JEUGD, Deel IV. IN DE DRAAIKOLK. Prijs in Prachtband f 3.90.

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 3