het asyl noopt de vereeniging nog steeds een zeer ztynig beheer toe te passen. Er waren twee vacatures in het bestuur,1 door het bedanken van de heeren Pleij-1 te en Ten Harrasen van der Beek. Ge- kozen werd de heer J. Veltman Fruin. I De voorzitter bracht verschillende I vertrekkenden dank voor het vele aan de I vereeniging gedaan. Tot bestuursleden werden herkozen mevrouw Martens—Vercouilti en de heer J F. Vermeulen Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. In het jaarverslag, uit te brengen in' de heden te houden vergadering van aan deelhouders der Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, wordt het eerst herinnerd aan de belangrijke be slissing, door dat de jarenlang met den j Staat gevoerde onderhandelingen over1 den bouw van een wijdere sluis en daar- j mede in verband gebrachte kwesties tot een resultaat hebben geleid, n.l. dat de erfpacht is beëindigd en do werflerreinen 1 in vollen eigendom aan „de Schelde" i zijn overgegaan; dat de Staat een keer- sluis zal bouwen, wijd 35 M., diep 8.20 M. onder kanaalpeil; dat eigendom van derden, die noodig zijn voor uitbreiding van het bedrijf der maatschappij, ont eigend cn aan de Maatschappij overge-1 dragen zullen worden en dat de Staat aan „de Schelde" eene leening zal ver strekken tot een max. van f 3.500.000. Door deze nieuwe overeenkomst gaat voor „de Schelde" verloren de periodiek wedcrkcerende gelegenheid, het bedrijf aan den Staat over te dragen voor het bedrag, dat de z.g. bouwrekening aan geeft Dit beteekent practisch, dat het risico voor een slechten gang van zaken voortaan geheel voor rekening van aan deelhouders is en niet meer op den Staat kan worden afgewenteld, en verder dat een eventueele verplaatsing van het be drijf veel moeilijker is dan onder de oude overeenkomst. Daar tegenover zal over een tweetal jaren de verbinding met de zee geschikt zijn voor de grootste sche pen, zoodat „de Schelde" weder als van ouds kan mededingen naar den bouw van alle zeeschepen. De rechten, die „de Schelde" kon ont- leenen aan de thans vervallen overeen komst met den Staat, waren gesteld als waarborg voor de 5 pet. obligatieleening. Daar deze waarborg door de nieuwe re gelingen verviel, moest de obligatielee- j ning geheel aflosbaar worden gesteld per 31 December 1927. In haar plaats' komt de leening van den Staat- die in- tusschen vooralsnog niet in haar geheel behoeft te worden opgenomen. In 1927 kon over het algemeen met nagenoeg volle kracht worden gewerkt. De normale werktijd is 48 uur per week, het gemiddelde aantal werklieden be droeg 1973, het grootste aantal op zeker oogenblik 2032. Het aantal ambtenaren bedroeg op 31 December j.l. 247, van wie 16 tijdelijke. Van de werken, welke in 1927 zijn voltooid, hebben eenige verlies, andere een kleine winst opgeleverd. Evenwel is in 't laatst van 1927 eindelijk de eind afrekening van den kruiser „Java" (die 1 Mei 1925 is afgeleverd) gereed geko men.. Dit heeft nog een bate voor 1927 opgeleverd, welke het mogelijk maakt, ook ditmaal, na voldoende afschrijving, een dividend van 5 pet. voor te stellen. De reserves kunnen echtej- niet versterkt worden- Voor 1928 is er voor alle af- deehngen voldoende werk, de prijzen zijn evenwel weinig bevredigend. De ba lans is vereenvoudigd, nu na het ver vallen van het erfpachtscontract geen splitsing meer noodig is tusschen gebou wen enz., vallen die onder of buiten het erfpachtscontract. De post „woningen Arsenaal" is vervallen. Deze woningen! zullen in de naaste toekomst voor sloop in aanmerking komen en zijn daarom afgeschreven. De post, omschreven als „Staat der Nederlanden, Erfpacht Taxa- I tie" is in verband met de opheffing van' de oude overeenkomst met den Staat, Afgeleverd werden een vrachtschip, genaamd „Kota Radja", met circa 9500 ton laadvermogen, aan den Rotterdam- schen Lloyd, twee Schelde-Yarrow land- ketels aan het Prov. Noordbrabantsch Electriciteitsbedrijf Voorts kwam gereed doch werd in Januari j.l. afgeleverd, het 12.500 ton groote Mail- en passagiers schip „Sibajak" voor den Rotterdamschen Lloyd. Het gezamenlijk verwarmend op pervlak der afgeleverde scheepsstoom- schepen (11 stuks) bedroeg 28.716 vier-l kante voeten (2664 vierkante meters). De geleverde landketels hebben te za- men een capaciteit van 61 ton stoom per uur bij normaal bedrijf. Ook dit jaar werden verschillende her stellingen aan schepen en machines uit gevoerd. Op 31 Dcc j.l. waren onderhanden of in bestelling: een vrachtschip, com pleet met motor, voor den Rotterdam schen Lloyd; een torpedobootjager, com pleet met machines, voor «het Departe ment van Marine; een machine-installa tie voor een vrachtschip, dat elders wordt gebouwd; twee motor-vrachtsche pen voor de Maatschappij „Nederland", waarvoor „de Schelde'' alleen de cas co's bouwt, de machines komen van el ders en worden aan boord opgesteld. Verder een machine-installatie voor een elders gebouwd worden schip van de Java-China-Japanlijn; een onderzeeboot van de O-klasse voor het Departement van Marine; drie Schelde Yarrow-land- ketels voor de Staatsmijnen in Limburg; twee voor del N. V. Van Vlissingen en Co-'s katoenfabrieken te Helmond, en een voor de Amstelbrouwerij te Am- sterdam. In Januari werd de bouw op-1 gedragen van twee motor-mailschepen voor den Rotterdamschen Lloyd. Daar het eerste dezer schepen geleverd moet worden vóór de nieuwe keersluis gereed is, werd het casso besteld bij de Maat schappij voor Scheeps- en Werktuig bouw „Fijenoord" te Rotterdam. De mo toren en de betimmering zal „de Schel de" zelf uitvoeren. Kort geleden werd nog opgedragen de bouw van de Schel- de-Sulzer-Hoofdmotoren voor een mail schip van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" Aan arbeidsloon werd uitbetaald een bedrag van f 2.636.018.27 (vorig jaar f2.286.178.04). De verlies- en winstrekening geeft aan debetposten: intrest 5 pet. leening f 83-453.60, salarissen en algemeene on kosten f600.638.61; ondersteuning gewe zen beambten f 8708.94, bijdragen ten bate van personeelbelangen f 84.501.44; kosten ongevallenwet en arbeidscontract f 117.978.26; kosten invaliditeitswet f64.617.35; onderh. gebouwen f30.241.56; exploitatie Dok te Middelburg f2058.51, idem Dok te Vlissingen f 377.66; af schrijvingen f 449.798.92; netto winst f 109.492.42 waarvan 5 pet. dividend is f 100.000 en f9492.42 voor belastingen. De creditposten zijn: uitkomst diverse werken f 1.450.444.17; effecten f 11.344.52; huur gebouwen en erven f 5332.40; inte- rest f70,151.02; exploitatie woningen f 11.107.01 en expeditiekantoor haven f 3288.15. De balans geeft een activa: gebouwen, getimmerten en vaste inrichtingen een som van f4.335.723.47; buiten gebruik gestelde vaste inrichtingen; fabriekser- rcinen; te sloopen actieve Dok te Mid delburg; losse machinerieën en gereed- schappen in Centraal magazijn ieder f 1, de beide laatste posten werden in 1927 geheel afgeschreven, resp. met f 76.927.80 en f 34.245,74; verder ook lich ter Schelde en meubilair ieder f 1bouw terreinen f4136.09; woningen Glacis f 35.000; aandeel sleepmaatschappij „En Avant' f 5000; effecten f 1.573.547.85; ef fecten verbonden ten behoeve der Centr. Werkgevers Risico Bank e.a. f 309.228.99; aandeel waarborgfonds Vereeniging Ver voer Risico f 2500; magazijngoederen f 953.404.25; werken in behandeling f 11.507.248.83; debiteuren f 1.385.116.57; te vorderen intrest f8801.95; kassa f 2873.72; Rotterdamsche Bankver. divi dend rekening f 830. De passiva zijn: aandeelenkapitaal f 2.000.000; 5 pet. aflosbare obligaties f 1 476.100, crediteuren f 1.436.630.51; vooruitbetalingen op werken in behan deling f 11.325.084; te betalen coupons 5 pet. leening f 33.432.50; onopgevraagde dividendbewijzen f830; uitgelote obliga ties f2100; pensioenfonds f74.303.82; Rotterd. Bankver. f 558.383.85; Amster- damsche Bank f 121.519; blijvende rente trekkers wegens ongevallen f 229.760.06^; reserve ongevallenkosten f 399.365.31 reserve f 535.243.35; assurantie eigen Ri sico f71.174.89i; assurantie reserve f 100.000; reserve voor onderhanden wer ken f 600,000; extra reserve f 800.000; reserve voor afschrijving 1' 250.000; divi dend 1927 5 pet. f 100.000; belastingen f9492.42. N. V. „Nationaal Bezit van Aandeelender Kon. Mij. „de Scheld Volgens het heden in de algemeene vergadering uitgebrachte jaarverslag, werden gedurende 1927 18 aandeelen „de Schelde" verkregen. Daar het dividend van „de Schelde" 5 pet. bedraagt, kan op de gewone aandeelen 5| pet. divi dend worden uitgekeerd, dus f 55 betaal baar van af 2 Mei a.s., terwijl op de preferente aandeelen f40 wordt uitge keerd. Verschillende Berichten PASTOOR HEUMANJVS Ganeesmiddelen r steeds ook voorradig in het Alleen-depot: N V. Apotheek „Coronae" Bergen o Zoom, Zulvelstr. 35» Tel. 52, Postgiro 8263, Het groote Pastoor Heu- mann^Boek 352 bh. 150, afbeeldingen ontvangt gratis en franco teder lezer, die zijn adres »i- zendt aan L. Neumann en Co, Amsterdam C 87, Staalkade 4, Briefkaart voldoende. (Ingez. Mèd.) Per auto, van den Geneeskundigen diénst is naar lipt Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd het lijk van een 35:iarigpn man. diie in een perceel aan den Amstel tengevolge van "bel uit elkaar springen van een eleclrisch. 'gedreven slijpmachine doodelyk was, getroffen. Eenige kleine jongens waren Dins dagavond aan de sluis te LeidJschendam aan het verstoppertje spelen, waarbij de 9-jarige O zich achter een pilaar van de brug had' verstopt. Voor het uitlaten van schepen werd! op hetzelfde oogenblik de brug opgehaald, hetgeen de kleine klaar blijkelijk niet heeft opgemerkt, zoodat het ventje door de windslut der brug als het ware verpletterd werd. Binnen enkele minuten trad de doq^ in - Donderdag is op de Oldenzaalsche- weg bij Enschedé, de 27-jarige gehuwde vjoerman G. A uil Olldenzaal tusschen den aulo. van den lieer. Scli;. uit Lonne- kier, waarin iemand chauffeeren leerde, en) een boom bekneld geraakt en gedood. - Door de politic te Enschedé is aan gehouden de caféhouder R„ die ver dacht wordt van vrouwenhandel en hel plegen van een ernstig zedendelict. Hij isj ter beschikking van de justitie, gesteld. EEN MONUMENT VOOR DORUS RIJKERS. In een bijeenkomst in Den Helder v.ijn voorloopige besprekingen gehouden omtrent het oprichten van een monu ment in Den Helder voor Dorus Rij kers. Uit het comité werd een voorloopig bestuur gevormd, dat zal trachten, ook buiten de gemeente voor dit plan be langstelling te wekken. WENKEN VOOR. VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID Wanneer gij een tg uitslag bij uw kind Waarneemt, laat dit dan direct den dok ter Zien Wat vandaag nog een kléin plekje is, kan zich morgen al uitgebreid hebben. De kans bestaat, dat het besmettelijk is voor anderen. Stuur daar om nooit een kind met uilslag naar school, zonder den dokter oin raad ge waagd te hebben. GEZONDHEIDSRAAD Grijsje. en ze volgde Knaagtandje weer naar den EgeihoT Vader Egel en den EgellUtif zag ze reeds van verre aankomen ,,t), kijk toch eens' sprak hij tot de bruiloftsgasten, „daar komen een paar egels aan met groene stekels!' ..Die komen uit een vet\ vreemd land!" riep eén der gasten ..O, en hebben zij daar ook al van de bruiloft gehoord?" hernam vader Egel. „Wat een eer, wat een groote eer!" In een wip was hij op dc groene egels toegeloopen. ,Wol, beste vrienden, waar komen jullie vandaan?' vroeg hij ,We komen van Groenland", vertelde Knaagtandje. „O. dal dacht ik al, toen ik jullie prachtige, groene stekels zag," zei vader Egel. Vriendelijk noodde hij daarop de muisjes uit hem te volgen naar de gas ten. .Jullie zult wel erg moe zijn van 'de verre reis", begon hij toen weer ,,Ja, en we hebben ook honger zei Knaagtandje. Dadelijk werd toen voor dp hongerige vreemdelingen hel fijnste egel-maal op- gedlano. zoodat de twee muisjes zich heerlijk te goed konden doen. Maar juist WINKELEN Rie is morgen jarig, 'k geef haar een cadeau 'k mag hel zelf gaan koopenv met mijn zusje Jo Moeder gaf twee kwartjes Jo vindt I ..reuzen veel" wil er ééntje houden, als ik 'l mét haar deel. Samen, met ons beursje, gaan we langs de gracht, kijken voor de winkels neen maar, wat een pracht! Jo wil alles koopen, maar dan voor 011s saam dit en dal en dutte wijst ze voor het raam. Zeg eens, een liééi kwartje is te veei voor Rie! 'k denk, dat 'k voor tien centen hier ook wei wal zie! Zullen wij dan samen aeelen vraagt weer Jo k knik, maar vind het toch wel sneu voor het cadeau! Jo gaat nu aan 'l koopen vóór de winkelruit en zoekt hoopen dingen voor ons beiden uit Och, van de tien centen blijft geen een gespaard - goed maar, dal 'Ie de kwartjes veilig heb bewaard! En niet in de winkels koopgragg Jo'tje staat, anders wist 'k me morgen werkelijk geen raad! 'k Kan niet naar l partijtje zonder een cadeau! neen 'k wil nooit meer wink'len met mijn zusje Jol J FERM ANNA. toen hel laatste hapje in hun gulzige bekjes verdwenen was, voelde Grijsje, tol haar schrik, den bolster op haar rug verschuiven, en hang, dal haar staartje nu zou te voorschijn komen, en dit zou verraden, dat zij maar een heel gewoon muisje was, lluislerde zij lot Knaag tandje „Kom. ga vlug mee! De bolster verschuilt!' „Laat maar verschuivenpiepte Knaagtandje. „We zijn nu toch op de bruiloft geweest! Die trolsche vader Egel mag nu weten, wie we zijn!" „Moeten jullie nu al heen?" vroeg va der Egel, die zag dat de groene egels wild oen heengaan. „De bruiloft is nog lang niel afgeloopen Straks komen de krekels net bruiloftslied zingen en. Hè, wat is aai nu!" riep hij verschrikt, toen hij op eens twee groene kastanje-bolsters voor zijn voelen zdg liggen, en twee kleine muisjes vroolijk piepende zag wegloopen „Hè. hoe hebik-het nu?" „Hoe jij het hebt, weten we niet!" riep Knaagtandje van uil de verte, „Maar Grijsje en ik weten wèl, dat wij jou, ieelijke, trotsche vader Egel, eens heer lijk voor den mal hebben gehouden. Ja, dat deden wij, armoedig muizenvolk, va der Egel! En we danken je nog wel voor de vriendelijke ontvangst en voor het heerlijke maal.. Toen Knaagtandje dit vader Egel had toegeroepen, ging zij met Grijsje naar de plek terug, waar zii hun holletje had den en daar vertelden de muisjes aan alle andere veldmuisjes van den trot- schen vader Egel en hoe zij hem voor den mal hadden gehouden. Of vader Egel nog Tang boos bleef, vertelt dit verhaaltje mei, en ook niet, of hij verstandiger werd en niet meer zoó minachtend de kleine dieren behandelde, die minder waren dan hij. TANTE JOH. Baadselhoekfe. Oplossingen der raadsels uit 't vorige nummer Voor grooteren. 1. Huizen Honger cowboy maakt brandnetel rauwe wegbergen boonen Cleopatra zoet. groen amnestie aether balans dikzak tolk seh reden Hattem Door de volgorde der letters om te keereif wordt ISjln XfJL (riv. in Egypte). Sassenheim. s t rem inkt hand kers klip stam 4 Palembang. Voor kleineren. 1. Purmerend. Deur, peer, emmer, pen. 2. Jan, man, pan. kan, wan. 3. Doorn, roos, je; Doornroosje. 4. Hel fluweel stond nog niel op de rekening. (Eist.) Liet Tante Loek oogluikend toe, dat je nog wat opbleef? (Koog.) Zij was erg verkouden en kroop lekker warm onder de wol. (Eden en Warmond). Deze jas is vaal, stoffig en ver sleten. (AaJst.) Om op te lossen. Voor grooteren lo rij een stad in Ierland. 2o rij een slad 111 Frankrijk. 3o rij een stad in Zwitserland. 4o rij een stad in Italië. 5o rij een stad in Sleesvvijk-Hol- stein. 60 rij een jongensnaam 7o rij een stad in Spanje. De woorden moeten zóó gekozen zijn, dat de kruisjeslijn van bo ven naar beneden gelezen, den naam vormt van een Neder- landsch dichter. 2. Mijn eerste is een vaartuig, mijn tweede een stroompje en mijn geheel een gegraven vaart in bet Oosten van ons land. 3. Plaats in deze 16 vakjes 2A 2E II 20 ID 2G IN 2R IS 2T Zóó, dat je van links naar rechts en van boven naar beneden leest. lo een zoetigheid. 2o een rivier in Duitschland. 3o een viervoetig dier 4o een geneesheer 4. Mijn geheel wordt met 10 letters geschreven en noemt een stad in Gelderland. 1, 9, 4, 10, 9, 7 is een stad in Oostenrijk. Een 1, 2, 3. 9, 5 is een vervoer middel. Een 1, 2, 10, S is een deel van je gezicht. Een V, 6, 3 is een splijtbout Een 1, 6, 4, 8 is een slaapplaats voor ldeine 'kinderen. Voor kleineren. 1. Mel D hen ik een mooi dirp in de provincie Utrecht, met II een stad in Noord-Holland- 2. Verborgen visschen De helft der menschen kon geen plaats krijgen. De driftige man schold den jongen voor alles uit. "Ik zal Marie direct laten roepen naar aanleiding van ons gesprek. Eet je boterhammen nu eens vlug op. Heeft Mina alle boodschappen in één keer gedaan9 3. Ik ben een bloeiende struik, die mét een s begint Verander deze in g en ik beleeken weinig. 4 Mijn eerste is een lang, rond voor werp, mijn tweede is een lid woord en mijn geheel is een dorp in Drenthe, dat 111 de nabijheid van Assen ligt.

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 6