FEUILIETOÜ, B IJ VOEGSEL Vrijdag 10 Febr. 1928 we. 35 KUNST EN WETENSCHAPPEN. werden gebracht riepen ons terug tot het heden en deden ons nog meer over tuigd worden, dat het gezelschap Pisuis- se hoog is blijven staan, dal dlie leden hun beste krachten geven om den zelf den weg op het gebied der kunst te j blijven bewandelen, maar daarbij dan ook recht hebben op groote- belangstelling van hen, die deze kunst weten te waar- deereu Er werd een terugkomen toege zegd en namens lien die er waren roepen wij het syinphalieke vijftal dan ook gaar-i ne een lot weerziens toe. Wij zullen dan zeker met de nu aanwezigen anderen opwekken met ons te gaan genieten van zulkeen avond van „Vroolijke Kunst", Hel luide applaus bewees gisteren, dat ieder zich uitstekend amuseerde. Hedenavond treed het gezelschap te Vlissingen op Schouwburg. Hel Ge zelschap Pis,uisse. Er is iets diep treurigs voor ons in, het hoofd boven deze recensie te zet ten, waar de man, wiens naam! het ge zelschap nog steeds blijft dragen, niet meer is. Toch begrijpen wij, dat zijn naam op deze wijze in eere wordt gehouden, en te meer na de voorstelling van gisteravond, die loonde, dat Paul Collin en de andere vier leden "ïoo alles er op zetten, dit ook te doen, door te blijven geven de vroolijke, hoogstaan de cabaretkunst, die den man, die zoo als de huidige leider zelf erkende, niet te vervangen is, ons steeds bracht. Maar Pisuisse moge vooral als confe* rencier niet te vervangen zijn, waardee- ren doen wij ten zeerste de wijze, waar op Colliu het publiek toesprak en lei ding aan de geheele voorstelling gaf. lu zijn korte inleiding noemde hij be- scheiden den naam van den onvergele- lijkeu Jean Louis, maar zorgde direct, dat het gebeurde geen hinder werd voor een vroolijken avond. Dit deed hij met Marijke van Tooren, Hans Snel en den van ouds bekenden Henk Sluurop, toen zij „Vier om 't Kla vier" hun beurt- en samenzangen in verschillende taal gaven. Men k\van> daardoor direct in de stemming, die bij een intiemen cabaretavond behoort. Dil bleek ook, toen Hans Snel alleen enkele zeer aardige liederen deed hooren, waar bij hij zich zelf accompagneerde op pia no, guilaar of orkestharmouica, cn deze jonge flinke kracht op dit gebied de he laas weinige aanwezigen lot medezingen van een refrein wist te krijgen. Hel was Marijke van Tooren, die daar na eenige Nederlandsche voordrachtlied jes van mevrouw De Wijs—Mouton en andere ten beste gaf. Zij werd gevolgd door Paul Collin, die eenige zijner beste Fransche volksliedjes bracht. fïet volgende nuipmer was toever trouwd aan hel nog niet genoemde vijfde lid van hel gezelschap „Sofia Galirrué" die evenals voor enkele maanden te Vlis singen toen het gezelschap) nog volledig was keurige Spaansche dansen in ver schillende daarbij passende costuums te zien gaf en dit 11a de pauze nog eens herhaalde. Voor de pauze gaven Marijke v. Tooren en Paul Collin, het zoo bijzonder aar dige „Zonnige Ouderdom", dat wij ons nog zoo goed van Pisuisse herinnerden, liet paar van thans heeft zeer juist ge zien deze huwelijks-Idylle op hel pro gramma te houden en het verdient een woord van groote waardeering voor de Wijze waarop het nu door hen werd verLolkt Men ziel hieruit dal ook zij uitstekende artislen zijn. Na de pauze had Henk Sluurop/ jzulkeen succes met zijn liedjes aan de piano, dat hij willen of niet een extralje moest ge ven. Zoo gezegd de danseres trad nog eens op, terwijl ten slotte hel viertal muzikale leden „Les Troubadours de 'Montmarlre" voorstelden, en begeleid door viool, guilaar en harmonium liedjes zongen Dit bracht ons weef bij de Parijsche Straat muzikanten en vooral ook het klein har monium wekte herinneringen op. Maar de liederen,, die bij dit slot ton gehoore RECHTZAKEN. Op 13 Novemberj j.l. is tijdens de mis te Meerssen H, II. door den thans (gedetineerden J. H M uit Beek met een mes in do borstholte gestoken, waar door een 'breede gapende wonde ont stond. De getroffene ligt nog steeds in het hospitaal cn zal waarschijnlijk niet nieer genezen. Hel O. M.y bij de rechtbank' te Maas tricht eischte 2 jaar gevangenisstraf. Voor de Utrechtsclie rechtbank stond terecht de 24-jarige arbeider T F., die 21 October j.l in het veld onder (Maartensdijk met een geladen geweer en een lamp bij zich des nachts! plotseling van achteren wend aangegrepen door den veldwachter, P. wrong zich halver- 'cge los en zag kans zijn met hagel geladen geweer af Ie scliielen in de rich ting van het onderlijf van den veldwach ter, die echter op zij sprong en E los liet. Deze wierp toen het gewleer weg, waarop K. hem weer vastgreep en arres teerde. F. zeide niet de bedoeling gehad le Jiebben K. le raken. Het geweer was, zeide hij, afgegaan bij liet wegwerpen. Het O, M. geloofde daar niet veel van cn achtte de poging tol doodslag bewe zen, waarom hol één jaar gevangenis straf eischte. De kantonrechter le Amsterdam heeft den werkgever J. W Mj. te Am sterdam wegens hel niet behoorlijk in vullen van loonlijsten lol een geldboete van f 100 subs. 20 dagen hechtenis ver oordeeld LANDBOUW. Te Haamstede, liietd Woensdag avond j.l. de land'bouvvvereeniging „C. el C'' oen vrij druk bezochte vergadering, De voorzitter de heer W. G. Boot Jr., deelde mede, dal hol bestuur der ver- eeniging bereid is bij eventueelc gegron de bezwaren ten cyjzichle van jachtrechl- afkoop de noodige voorlichting te geveu. De lieer ir. Sybenga, eerste secr. dér Z. L. M, hield een rede over enkele eco nomische landbouwvraagstukken van zen tijd. Spr. toonde aan het noodiwen* dig lerband .dat bestaan moet lussclien land- en tuinbouw, handel en industrie Ilij behandelde achtereenvolgens dp oor zaken, die geleid hebben tot dp 11 tegen- woordigen toestand in landt- cn tuin bouw. welke toestand tengevolge heeft geliad, dal enkele bedrijven reeds met verlies werken, als duren koop en pacht aan landerijen, invoerrechten op onze producten iu den vreemde en het streven in andere landen 0111 zooveel mogelijk door eigen productie iu de behoefte te voorzien, enz., een en ander als gevolg van den wereldoorlog. Om achteruitgang in liet bedrijf zoovéél mogelijk le weren, gaf spr. als middelen aan het gebruik' van uitstekend zaai- en pootgoed, het aan de markt brengen van goede pro ducten, een sterke organisatie, goed on derwijs cn hel streven naar soepele toe passing der sociale wetten. Enkele uil liet publiek gestelde vragen werden door den heer Sybenga op af doende wijze beantwoordt Daarna verkreeg de heer v. d. Berghol woord, die aan de hand van verschillen de lantaarnplaten een welbestudeerd) overzicht gaf van de runderhorzelbeslrij- ding. Dal de bestrijding van dit voor den veestapel zoo schadelijk insect, welke bestrijding op eenvoudige wijze kan ge schieden, zeer gewenscht is, blijkt uit liet feit dat in ons land jaarlijks een schade an pl.m. 1'200 000 aan runderhuiden vordt toegebracht, ongerekend vieesch-1 ui zuivelvcrlies. Vanwege de verceniging 1 zal door hel aanschaffen van doelmatige zalf getracht worden ook in deze om geving hel euvel zooveel mogelijk te be dwingen. Nu de pauze verloonde de heer Syben ga op het doek verscheidene bedrijven van veenderij, landbouw, veeteelt euz. uit alle deelen van ons land, lerwijl hij ten- slolte de G00 M. lange film van de reus achtige landbouwtentoonstelling te Dort mund liet zien. MARTIN'S VERJONGINGSKUUR. Door RAFAÊL SABATINf. <Tit het Eugelsch door C. M. G. d. W. Eu de Sénéchal ontroerd door die ver trouwelijke kwade mededpeling stond plotseling voor de gewapende mannen. „Ik smeek u, markiezin, één oogen blik" riep hij en de mannen' die zagen hoe ernstig hij sprak en die zjjn kwali teit kenden, stonden, besluiteloos alsof zij gevangen waren tusschen zijn wil en dien van de markiezin. „Wat hebt ge tot mij le zeggen?" vroeg Tressan op een toon dien hij' zijn liefst deed aanmatigend te doen klinken „Dit: dat mijn bediende weet waar ik Ibcn; indien ik binnen eenige weinige dagen niet gezond en wel van Condillar bij hem terugkom, moet hij naar Parijs Vertrekken met eenige brieven die ik hem heb gegeven. Deze brieven beschul digen u ten volle in deze schandelijke zaak van Condillac. Ik hcib in die brieven vermekl dat u geweigerd^ heeft mij le helpen, dat u de bevelen d,er Koningin Waarmee ik belast was, hebt in den wind geslagen; en mocht het bewezen wonden dat dpor uw verraad en uW on gehoorzaamheid aan de Koningin' ik het leven verloren heb, dan beloof ik 11 dat VERSCHILLENDE UERICIITEN. De commissaris van politie, afd. C. te den Haag verzoekt namens de ouders de opsporing van de verblijfplaats van Louise Sophia Lettcrie, geboren 31 Oct.. 1893 le Leiden, verpleegster, wonende ten huize barer ouders aan de Newton- slraal. Zij verliet op 1 dezer, 's avonds pl.m. 8 uur, de ouderlijke woning Daar zij den Iaatslen tijd zwaarmoedig is wordt aan een ongeluk gedacht Signalement lengte 1.75 M., donker naar en dtlo weukbruwen, bruine oogen, gave landen, spitse kin. smal aangezicht, donker uiterlijk, slank postuur Zij was gekleed in een donkerblauwen regenman tel, bruinen villen hoed. lichte kousen, lage zwarte schoenen groen zijden sjaal, gestreepte rok. Op haar borst was een goud vijfje als broche bevestigd. Een viertal kinderen is in een school in <le Hazenstraat le Amsterdam plotseling ziek geworden Bij onderzoek is gebleken, dat een dor kinderen een ileschjc cascarapille» gevoijden had in een vuilnisbak en Mie pillen met zijn ka meraadjes had opgegeten. Een dokter constateerde, dal het gebruik geen na- Ideelige gevolgen voor lien had Dinsdagmiddag 'heeft de metselaar G, van den Loonschon Djjk ouder Kaats heuvel bij het voegen een baksteen op zijn vingers gekregen, waardoor bloed vergiftiging ontstond, Het slachtoffer is "Woensdagochtend aan de gevolgen dier vergiftiging overleden. Hij laat een vrouw met twee jeugdige kinderen achter (Verijotcring) Betreffende den inbraak in hel kas- steel do Hooge Yuursclie le Bnarn deelt de N R. Orl nog mede,, dajt zoowel in de beneden als in de bovenverdiepingen van bel ruime kasteel alles overhoop tgehaald is De inbrekers zijn blijkbaar in hun bedrijf gestoord, want verschil lende kostbaarheden, die klaar gezet waren om mede te nemen, werd opt de tafels gevonden De Baarnsche politie heeft hef ge gronde vermoeden, dat de beide in hech tenis genomen personen de daders zijn. Zij zijn twee jonge mannen van( ca. 27 jaar oud, die beiden ongunstig bekend staan De vorige week viel te Spekholzer- hcide in het logement II de 60-jarige 'zwerver van Tellingen van een trap. Thans is de man in het hospitaal over leden, zonder lol bewustzijn te zijn ge komen. Woensdagavond is te Deventer ge arresteerd. de bediende van een druk kerij, die een voor de zaak bestemden aangeteekenden 'brief door middel van niets ter wereld u zal redden van de galg" „Luister er niet naar, mijnheer" riep ,de markiezin uit toen zij Tressan doode- Jiik beaugst zag terugdeinzen. ,,'l Is niets meer dan de list van een wartlippig man"' „Let op mijn woorden of niet, wal 11 wilt", antwoordde Garnache, steedis lol Tressan hel woord richtend „Ik heb tt gewaarschuwd Ik had niet gedacht u van avond hier te zullen Zien,..Maar nu ik zie dat u mijn ergste vermoedens be vestigt, ka 11 ik indien ik sterven, moet, rustig sterven met de gedachte dat ik u, opofferend aau de wraak van hare Majesteit, stellig niet een onschuldig man heb opgeofferd" „Madame" zoo begon de Sénéchal, en hij wendde zich lot madame Maar zij viel hem op onged.uldigen toon in de rede, voorzeker een verzoek dat op zijn lippen brandde om nog een oogenblik te wachten voordat zij een einde maakte aan het leven van d.ieu' man. „Mijnheer" zei ze, ,.gc kunt met hem ipiiderhandelen als hij eersl gevat is Wij willen hem 'levend in haniden hebben. Ga de kamer in" 'beval zij haar mannen en nu op zulk een beslisten to»q| dat niemand, langer duiTdje dralen. „Haal er dien kerel uit levend". Garnache glimlachte mademoiselle loc. toen hij die woorden hoorde. „Zij willen mij legend, hebben" zei liij. „Dat geeft hoop Hou je goed kind; ik valscliheid in geschrifte zelf had afge haald met de bedoeling zich den inhoud toe te eigenen Toen hem bleek, dal de inhoud bestond uit een Ghèque van 1" 1200 waarmede hij niets kon beginnen-, had hij den brief weer dichtgeplakt en in de bus geworpen De man heeft bekend. Omtrent den inbraak in den juwe lierswinkel van Win de Badhuisstraat le Sclieveningeii, ican nog worden mede gedeeld dal ae opmerkzaamheid van den agent getroitken werd door een rin kelend geluid, alsol men bezig was met geld tellen Hij keek eens om zich heen cn bemerkte weldra, dat achter een ijzeren heje tusschen liet postkantoor en den juwelierswinkel twee jiersoneii ston den De agent kwam zachtjes dichterbij cn zag hoe de mannen aan elkaar iets overgaven. Eensklaps trad hij naar voren gelastte de twee personen uit den donkeren gang. welke door het hek van de straat gescheiden is, te komen Een van hen gaf aan deze sommatie gehoor De ander zag kans door vlug langs den agent heen te glippen, te ont komen De politicman zond den vluch teling eenige kogels uil zijn revolver maar hel mocht hein niet gelukken den man aan te houden Hel bleek, dal ae zakken van den aan gehoudene uitpuilden van den rijken buit, welken hij bemachtigd had l il de zakken van den man kwamen te voor schijn een zaklantaarn, breekijzers, hand schoenen, boorwerktuigen en verdere in brekerswerktuigen In zijn overjas vond de politie nog twee geladen revolvers Voorts haalde men uil de zakken 3 88 gouden ringen. 22 gouden armbandhor loges cn enkele zilveren, vier gouden horloges, acht slel gouden oorijzers, twin tig gouden broches, achttien gouden oorbellen. 35 gouden sierspelden en gouden halsketting met hanger De inbrekers hadden zich door ccn gang, die langs hel perceel loopt, toegang verscnafl lol den tuin van den juwe lier Met een breekijzer hadden zij de zware ijzeren bouten. welke aan de luin- zijde de huisdeur beveiligen, weggedrukt en aaarna een ruit uitgesneden Zoo kwamen de inbrekers via de kamer en hel kantoortje in den winkel. Hel politic-onderzoek naar een se rie van acht brandstichtingen, die kort geleden in liet Zuidelijk deel der stad Boston hebben plaats gevonden, heeft thans lot de arrestatie van twee jongens van resp zeven- en veertien jarigen leef tijd geleid. Hel jongetje van zeven jaar heeft reeds bekend een kerk en een school in brand te hebben gestoken De twee de knaap wordt er van bescJiuldigd, tijdens de schooluren de school brand te hebben laten steken. Gelukki gerwijs slaagden nonnen er in, alle leer lingen in veiligheid te brengen. HET TE VROEG OPENEN VAN. TREIN PORTIEREN IS GEVAARLIJK T0011 Donderdagochtend de trein uit Hilversum hel station Bussum binnen reed werd in een der wagens, nog vóór de trein lol stilstand was gekomen, portier opengesmclen De deur trof een der op hel perron lot instappen gereed slaande passagiers, een jonge dame uit Blavicum De slag. dien zij kreeg, kwam zóó aan, dal men dien ver over het perron hoor de; de getroffene werd bewusteloos te gen het perron geslagen In haar val maakle /.ij oen buiteling en indien zij niet intijds door de om haar heen staan de passagiers gegrepen ware, zou zij onder de nog in beweging zijnde trein zijn geraakt, meldt het „Hbd." De dame werd in bewusteloozen toe stand in de wachtkamer gedragen. Daar 'bleek dal het ongeluk beter was afge- Soopen dan men aanvankelijk gedacht had'. Gelukkig had het opengeslagen por tier niet hel hoofd', doch alleen een der armen geraakt en kwam de getrof fene er met een gekneusdén arm en den schrik af. heb je hulp misschien nooidig voordat "wij klaar zijn" „U zult mij bereid vinden, mijnheer" verzekerde zij niettegenstaande al haar vreezen cn beven Ilij keek naai* het !}jlceke gezichtje, nu bedaard door een 'uiterste inspanning van haar wil en naar ide mooie bruine oogen die (hem aanzagen met kalmte en zijn glimlach IrachUen le 'beantwoorden E11 hij verbaasde zich I over liaar moed even goed als zijl zich 'verwonderde over den zijne Toen begon de aanval;; hij kon gela chen hebben over de manier waarop J een paar van die moordenaars die de eer niet wenschlen te hebben hem afzonderlijk le ontmoeten, elkander hin derden door hem te Irachten aan te val len. Eindelijk beval de douairière dat een van beiden naar bihnen zou gaan. De vent deed het maar werd teruggedreven door het zwaard dat naar jhein werd toe gestoken boven de barricade Op deze manier zouden zij' uieL veel verder gekomen zijn indien Forlunio niel vooruit gekomen was met een van zijn manschappen om de laktiek te herhalen die hem reeds één leven gekost had. Zijn ondergeschikte moest knielen en hij stak zijn zwaard onder de tafel en door ItheL bout van den stoel, en zoioi trachtte Garnache in (de beencn le prikken. Te- j gelijkertijd greep de kapitein één arm j van den stoel boven op de- tafel en traditie Garnache daar door te raken. De list gelukte in zooverre dal Garna che genoodzaakt was achteruit te gaan De tafel scheen hem te hinderen in plaats van le helpen Bliksemsnel viel hij op één knie en trachtte den man. on der uil de tafel te drijven Maar de hin derpalen welke zijn aanvallers bclem- j'merden, hinderden Garnache nog meer. Op dal oogenblik wipte Fortunio den stoel van de lafel on gooide hem voor- J uit Een van de poolen van Uiers stoel J viel op den arm van Garnache waarmee hij zijn zwaard vasthield en benam hem een oogenblik alle macht nel zwaard .Viel uit zijn hand, Valéric gilde en dacht dat dit het einde was van den strijkl. Maar het volgend oogenblik stond hij w'eer overeind, met zijn degen in de vuist j zijn arm was alleen een beetje stijf. Die stijfheid ging echter spoedig over, maar reeds was de tafel vooruitgeschoven en de man die er onder lag had het Gar- taache onmogelijk gemaakt dil le verhin- deren Plotseling riep hij lol Valérie „Een mantel mademoiselleHaal een mantel voor mij!' riep hij. En zij over- won nogmaals haar angst en vloog weg 0111 le doen wat hij vroeg J Zij namm een mantel op die op een stoel bij. -de <leur van haar slaapkamer lag en bracht hem dien Hij zwaaide hem twee maal om zijn linkerarm, en liet hem los hangen. Zoo naderde hij om met (den 'man onder de tafel af te rekenen. Hij wierp het kleedingstuk! zoo dat het het zwaard omwikkelde wanneer het nog- Gevoelige Tanden moogt U niet behandelen met een tandpasta, die door haar grofkorre lige substantie het glazuur aantast. Neemt alleen Odol-tandpasta, welke Uw tanden spaart, daar zij van de fijnste materialen wordt vervaardigd. Odol-tandpasta werkt antiseptisch, maakt de tan den schitterend wit en heeft een a a 11 ge Ti am en frisschen smaak. De reputatie, die de wereldbekende Odol Company geniet, garandeert U de ongeëvenaarde kwaliteit der ODOL-TANDPASTA. tube 60 cent ','s tube 35 cent (Ingez. Med Het gebeurde is echter opnieuw een waarschuwing voor in de treinen zitten de passagiers zich le houden aan het in de wagens voorgeschreven verbod: ,geen portieren te openen vóór do trein lot stilstand is gekomen o GROOTF. OPIICHT1NGSZAAK Het W B meldt Reeds sedert geruitn.cn tijd hield de politie le I eipzig en le Frankfort zich bezig met hel aan den dag brengen van omvangrijke oprichtings-bedriegerij-- en die uit Nederland in verscheidene steiden van Duilscliland in scène worden gezel De beariegers stelden zich met kapi taalkrachtige mcnschen in verbinding en boden hun. onder buitengewoon gunsti ge voorwaarden, aan om deel le nemen aan veel winst belovende in Nederland nieuw op le richten ondernemingen Aan bet hoofd van de lijst van het Neder landsche consortium stond, volgens de ,,N"cue Leipziger Ztgde naam van den consul van Ecuador, Rigail Wel werd tot het oprichten der nieu we ondernemingen overgegaan maar de Duilsche geldschieters hadden daar geen deel aan Van de geslorte gelden zagen zij nooit iets terug In Leipzig verloren, volgens lol nu toe ontvangen mededee- lingen, drie geldschieters samen 32.000 mark I11 verband met dezen zwendel was in December een ingenieur uil I eipzig gearresteerd, omdat hij den Nederlan ders hanalangersdiensten had bewezen Naar pas heden bekend is geworden, heeft deze ingenieur in de gevangenis zelfmoord geploegd door zich op te han gen Consul Rigail schijnt zijn ambt le heb ben neergelegd en naar Frankrijk te zijn vertrokken BUITENLAND. N A A R CHI N A. (Van een medewerker). S h angh a i. Shanghai. 15 November. Na den slag. liet Consulaat geïsoleerd. Dc politie op haar qui vive. Een indrukwekkend oogenblik. Den dag na den aanval op het Sovjet consulaat legden dc talrijke wit-blauw- roode vlaggen en de rouwbanden om den arm getuigenis af van de gezind heid der Russen .en de politie was voorbereid op mogelijke verdere onhis- maals uitgestoken werd Hij ging vlug op zij en was vlak bij de tafel' en m'et zijn zwaard dreef hij den man terug die hem over de lafel heen aanviel Met zijn heeio gewicht wierp hij er zich legen aan en wierp het meubel terug totdal het hard tegen den deurpost aanbonsde en de stoet bleef aan zijn voelen liggen De man die onder de tafel gelagen bad had zijn zwaard teruggekregen en trachtte er we der gebruik van te maken Dat was zjjn ongeluk Weder sloeg Garnache hel hem uil de hand, schopte den sloel weg, buk te plotseling en stak zijn zwaard onder de lafel waar hij liet voeljde ncder/.inken in het lichaam van zijn vijand. Men hoorde een zucht en ccn kuch. cn loon voordat Garnache zich oprichten kon hoorde hij mademoiselle hem toe roepen op te passen. De tafel werd plot seling vooruit geworpen bijna boven op hem. bij kwam met den rand tegen den linkerschouder van Garnache aan opdeed hem zeker meer aan rijf mieter ver op den grond rollen Optstaan, hijgend naar de lucht - want de val bad hom verschrikt Was hel werk van een oogenblik. Maar in dat oogenblik had Fortunio den stoel van den drempel "weggeslagen en zijn mannen vlogen de kamer in (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 5