THERMOGENE FEUILLETON. B IJ VOEGSEL VAN DE WAN Dinsdag 7 Febr. 1928 No. 32 UIT DE PERS. Suriname on Neder land. De oud-gouverneur van Suriname, de heer G. J. Staal, schrijft in de „Groene Amsterdammer" over de verhouding tus- schen Suriname en Nederland, speciaal wat z.i. de Nederlandische regeering voor de \V. Indische Icolonic, zou kunnen dpen. Wij ontleenen „Suriname heeft in de allereerste plaats- behoefte aan een stevigen econo- mischen ondergrond. Als djie gelegd wordt in den vorm van een uitgebreid), krachtig groot-landbouwbedrijf, d^an zul len gaandeweg al die ongelulckige on evenredigheden, al die spleten eu scheu ren, die het doen lijken op eene ruïne en die met peyter- en lapwerk niet te dich ten zijn zoolang de bodem zoo slap blijft, op normale wijze verholpen kunnen wor den. Er moeten, om een "Amsterdamsoh óeeid te gebruiken met opzet ontleend aan Amsterdam, dat vroeger zoo lieel veel van Suriname heeft genoten palen in den grond 1, De heer Staal ontraadt een recht" streeksche betrekking tusschen overheid en het bedrijf. „En toch de besliste noodzakelijkheid; om niet langer te dralen en te wachten, want Suriname staal op de helling en de vaart naar beneden is er altijd een van versnelden loop, en daartegen- tegenover de schuchterheid van het ka pitaal, die twee feiten doen 4e vraag rijzen of het niet ter wille van de groote zaak töch beter zou zijn, dal de Overheid' zonder zelve ondernemer of deelhebber in een onderneming te worden ,zich be reid verklaarde desnoods zekere rente- garantie te verleenen aan een nieuwe, na(- lionale onderneming van grooten om*- vang. Ik' ben mij ervan bewust, dat daar veel' aan vast zit en ik wil niet verzwij gen, dat mijne gedachten met bezorgde sympathie uitgaan naar diegenen, die met prijzenswaardige energie en toewijding vele mojeilijke, zorgelijke jaren hebben ge>- arbeid en geworsteld voor de plantages onder hun beheer, met geringe middelen en zonder zoo bijzonderen steun als de zooeven bedoelde zou zijn, doch waarin zij niet zouden kunnen deelen. Het betreft hier echter een zoo over wegend belang, dal ik meen het denk beeld ter overdenking te moeten opperen. Wanneer ik het tracht te bezien van Overheidsstandpunt, dan komt mij het erg materieel, maar niettemin in den grond toch heel belaugrijk vraagstuk van het Rijkssubsidie voor oogen. Jaar in jaar uit wordt nu een respectabel bedrag dooi de Nederlandsche schatkist bijgepast in de ledige Surinaamsche beurs en Neder land houdt dientengevolge zelf de beurs in handen. Die bijstorliug van ettelijke millioenen is rondweg gezegd nutteloos; in zoover namelijk, dat Suriname er we zenlijk niet wel bij vaart en er niet door vóóruit komt. En er is in afzienbaren lijd weinig kans, dat het anders worden zal. Dit bevredigt noch Nederland, noch Suriname; gever noch nemer. Indien het nu mogelijk bleek door renlegaranlie de schuchterheid te overwinnen en de vesti ging te verkrijgen van degelijk, nieuw groot-landbouwbedrijf gerugsteund- doo ruim kapitaal, naar de beste eischen op gezet, in bekwame handen, dan zou datl is waar de kans geloopen worden dat hel Rijkssubsidie zou moeten worden ver hoogd oin de rente tot het gegarandeerde bedrag aan te vullen, doch het kan even- ;oed zijn dal het,- dank zij de garantie jegonnen bedrijf profijtelijk blijkt en geen effectief gebruik van het aanbod behoeft te worden gemaakt terwijl dan de grond slag voor een economischen opbloei van Suriname zal zijn gelegd en dientenge volge de financicelc verhouding tusschen Nederland en Suriname lang-s den eeni- gen denkbaren natuurlijken weg zal wor den gezuiverd van hel onnatuurlijke sub sidiestelsel. Tusschen die uitersten betalen vpn van de,geheele rente of niets; welslagen of mislukken; subsidie of geen subsidie; welvaart of durende armoe, liggen tijden en stadia, kansen, goede en kwade. Zjj moeten alle onder de oogen gezien wor den, mils belicht door de gedachte, dal Suriname nijpende behoefte heeft aan een daad." MARTIN'S VERJONGINGSKUUR. Door RAFAEL SABATINI. Uit het Engelsch door C. M. G. d. Wu 63). I HOOFDSTUK XVII. Hoede Garnache Gondillac verliet. Ge kunt u niet licht een man voorstel len die meer bereid was lot een gevecht dan Martin de Garnache en hij dacht er ook niet over na of zijp, vechtlust mis schicn te zeer bevredigd zou worden Het gezicht van die drie mannen tegen over zich met getrokken zwaard en For- tunio daarenboven nog gewapend met een dolk, verdreef ie'dere andjere ge dachte, iedere andere overweging be halve die van den naderenden slrijkl Hij zette zich in postuur oin hun aan vallen af te wachten, met goed open oogen, op elkaar geperste lippen, knieën als veeren van staal, een weinig gebogen om zijn lichaam dat hij goed in evenwicht hield te steunen. Maar zjj wachten een oogenblik in hun uiterste verbazing en Fortunio riep hem iets in 'tltaliaansch toe om[ te vra gen wat die houding beteekende, zoowel de zijne, als die van Marius, die nog pre- ftHEUMATSEK Ooozen van 75 en 45 cent BSCHT HOLLANDSCHE VERPAKKING (Ingez. Med HET KOLONIALE VRAAGSTUK. Voor de afdeeling Middelburg der S. D.A.P. sprak gisteravond op de bovenzaal van de sociëteit de Vergenoeging het Tweede Kamerlid de heer ir. Ch. G. Cramer, over bovenstaand onderwerp. De goed bezochte vergadering werd ge opend door don afdelingsvoorzitter, den heer P. M. Ba ij ens, die zeide, dal de ongeregeldheden, die de laatste maanden Indië plaats hebben, aanleiding zijn voor deze vergadering. Spr. wees er op, dat de heer Cramer 30 jaar in Iufiic is geweest. De heer Cramer zeide dat liet moei lijk is te spreken van het koloniale vraagstuk, want er zijn tal van koloniale vraagstukken. Als een vertegenwoordiger van het groot kapitaal sprak zou hij zeg gen hoe kan dal land het best ontwik keld worden, maar hij zou bedoelen, hoe kan ik het beste het volk uitbuiten en vele winsten maken. Spr. bedoelt echter ontwikkeling om aan het volk ten spoedigste zijn vrijheid to geven. Hij juicht het toe nu men algemeen belang gaat stellen in dat vraagstuk, en niet alleen meer de cour ponknippers en zij, dien familierecla- ties in Indië hebben. Vroeger was de algemcene belangstelling maar af en toe het ge-val, zooals bij den Lombokoverval en bij het strijden van Toekoe Oemar. Nu zijn het de opstanden in Indië, die talrijker zullen worden, die de belang stelling wakker schudden. En dit niet alleen bij Nederlanders, maar ook bij de communisten in Rusland. De arbeiders hebben zeker directe be langen bij Indië, o.a die uit de textiel industrie. Maar de geheele arbeiders klasse der wereld, de heelte inenscb'heid heel'l er belaag bij. Als eens alles daar stil stond, door een grooten oorlog of iets dergelijks, zou er stagnatie komen in do verzending der grondstoffen naar Eu ropa. De heele menschlieid, in Europa heeft de tropen noodig. Men heeft dus belang bij den gang der zaken in Indië. De communisten voelen, dat als al die landen in vuur en vlam stonden en de westerlingen er verjaargd werden, een wereldrevolutie het gevolg zal zijn en zij meenen ,4at daaruit iets goeds zou groeien. Spr. deelt dit laatste gevoelen niet. De Xederlaudssche arbeidersklasse is ver antwoordelijk voor den gang van zaken, zoolang er nog een band is tusschen Nederland en Indië. Zij bemoeit er zich niet voldoende mede, ook niet in lijden van een reaclionnair bewind als in de jaren 19211926, toen alleen de S.D A.P. en de V.D. daarop in de Kamer we zen. Nu is er een minder reaclionnair be wind ,al heeft spr. er nog veel op aan te cies eender lag als hij neergevallen was. Garnache, die nu weer zijn oude zor geloosheid terug had, verdere uitvluch ten versmaadde en zijn toevlucht niet zocht in kleinigheden die hem nu tocjli niet meer hielpen, antwoordde in Fransch en noemde zijn waren naam. Zijn legen- standers die nu wel begrepen dat er ge heimen en verraad in hel spoil waren, aarzelden uu ook niet langer Op bevel van Fortunio vielen zij hem aan en het geweld dat zijl de eerst vol gende oogen'blikken maakten henevens hun zware ademhaling, hun vloeken, hun stampen en -springen naar alle kanten en hoven alles het gekletter djer zwaar den vervulde de kamer en kont tot be neden op het binnenplein gehoord wor den. Er gingen minuten voorbij voordat zij eenig voordeel behaalden op dezen eenon man, het was of hij niet één maar twaalf degens hanteerde, ,zoo snel waren zijn gtooten, zoo alomtegenwoordig zijn de- genpunt. Was lijj daar blijven staan, dan zou het spoedig met hem gedaan -ge weest zijn, maar hij week langzamerhand achteruil naar de deur van de Zitka mer. Daar stond Valéric met angstige oogen en Jngehoudien adem dien vree- selijken strijd aan te zien, een strijd dien zij ieder oogenblik verwachtte te zien eindigen met den dood) van haar eenigen vriend merken liet koloniale vraagstuk be- heerscht alle auderen .ook dat der ont wapening. In al d,e landen, waar gekleurde rassen leven ziel men een sterke vrijheidsbe weging, vooral na den wereldoorlog. Een beweging, die aangaat op volledige zelfstandigheid, maar daar tegenover een streven om zich nog meer op de ko loniën te werpen bij de kapitalisten in alle landen. O.a. Treub zegt wij denken er niet aan die koloniën los te laten, al willen wij er wel betere toestanden scheppen. Dit moet uitloopen op een ernstige botsing. Spr. meent, dat men zeker ons niet kan verwijlen wat voor eeuwen is gedaan, maar het begin is een aaneen schakeling geweest van roof, mo-ord en breken van beloften. De rijkdom van de zen archipel was reeds van ouds be kend Toen de Portugeesohe kust voor obs gesloten werd zijn de Hollanders zelf om den Kaap de Goede Hoop om de Indische producten gevaren. Dit is het begin der Nederlandsche heerschappij ge weest en van het vergaren van rijkdom men. i De Oost-Indische Compagnie had niet de bedoeling gehad het land in te pal men, maar vestigden alleen versterkte factorijen. Toen de O -I. Compagnie op hield te bestaan, o.a door diefstal der ambtenaren, nam de staat alles over en voerde verplichte cultures in. Dit had een uithongering der bevolking ten ge volge. Multatuli wees er het eerst op. In die ongeveer 10 jaren werden 800 mifl- Jioen uil Indic weggehaald Het is niet doenlijk het tegenwoordig geslacht dit te doen terugbetalen. De burgerlijke pai'- lijen geven dit toe, maar zeggen dal men nu zoo veel beter is Maar nu in 2 jaar 1000 miiliocn is weggehaald, zegt spr. dal de Inlander nog even goed uitgebuit wordt als destijds. Spr zal dit nader aanl- toonen eu weerleggen, wal in de Midd. Crt. gestaan heeft, omdat daar niets van waar is. De 800 miilioen kwamen ten minste nog bet geheele Nederlandsche volk ten goede, thans is het echter alleen het groot kapitaal dat de geljden krijgt. Latei- kroeg men de zgn. Ethische politiek, ntnl dal Indië moest worden bestuurd in liet belang van hel volk zelf. Dezelfde meuschen en bladen, die het betreurden, dal het volk zich zelf niet uitte, keuren het uu af, dal men om zelfbestuur vraagt. De eerste 'beweging ontstond in 1912 eu 1913 door de Sa rikat Islam, de beweging van den midden stand Direct werd toen door de Ne derlanders geroepen, dal hel met hel gezag daar gedaan was. In November 1918 heeft men ook in Indië gevoeld dal er iets gebeuren moest, en gouver neur-generaal van Limburg Slirum voel de. dat hel volk meer medezeggingschap moest hebben en hij deed veel voor so ciale maatregelen en onderwijs. Toen kwam de heer Eock en spoedig waren alle beloften vergeten. De onder nemers, onder aanvoering van Treub. roerden zich geweldig, er moest bezui nigd worden, de gulden moest veilig ge steld worden en diL niettegenstaande de financieele toestand in Indië nimmer slecht is geweest Mogelijke bezuiniging is goed, maar luk raak schrappen if niet goed Het ging in Indië beter al' in Nederland, waar men een goed geor ganiseerde arbeidersklasse tegenover zich vond Bij de beruchte vlootwet werd ge zegd, dal bezuiniging op de Indische bc- begrooling heel makkelijk ging De peri- ode-Foek-de Graar is een der zwartste inde koloniale politiek, en heeft dan ook haar gevolgen gehad. De werkeloosheid werd zeer groot en dit zonder verze" kering, ouderdomspensioen enz. Er werd toen de radicale concgnlratie gevormd, die tegen de reaclionnaire handelingen wilde opgaan. Maar spr en andere voormannen wer den steeds bespionneerd, terwijl hij kan verzekeren nooit revolulionnaire be doelingen te hebben gehad. Men moest den openlijken weg verlaten en onder- grondsche wegen bewandelen, en dit was oorzaak, dat de onlusten de regeering overvielen. Spr. verzekert, dat de Inlanders aan een even erge vervolging bljootslaau als ae S. D. A. Pers in Italië van Mussoltini ondervinden Dit wekte ontevredenheid, de levens middelen stegen in prijs, maar dc looucn bleven op dezelfde hoogte Meu heeft geen moderne arbeidersbeweging, en men moet er waarschuwen tegen wilde lakingen zonder weerslandsbronnen. Meu leert hen nu wal de moderne vakbewe ging is en hoe men als liet noodig is sla" ken moet Ilel loon bij de suikerondernemingen was te laag en hel was van Limburg Slirum die daar de administrateurs- op wees. De zwakke arbeidersbeweging maakte toch nog een spoorwegstaking, die echter geprovoceerd was, om er op los te kun" ncn slaan. Direct kwam het verbod om te staken En de toestanden in 1903 in Nederland zijn. waren nog heilig bij dien van thans in Indië. Hel nieuwe bracht alle leiders in de gevangenis, en de slaking verliep. Het artikel bestaal nog steeds Toen er later een staking uitbrak in eeu metaalindustrie, gingen ecu 100 lal leiders de gevangenis in De werkgever trokken zich er niets van aan Een I tal werd II maanden in voorarrest ge houden en bleken toen niet te deelen te zijn. Naar aanleiding van hel schrijven van den Indischen medewerker der Middelb. Crt. op 21 Januari j 1 dal dc S. D. A. P. veel kon leeren van den heer Baars, den bekeerden communist doel spr zeggen dat hij van hem niets te leeren heeft. Ilij noemt Baars iemand, die dc arbei ders verraadt in zijn artikelen in de N Tl. Crl. Hel kan zijn, dat Du ijs gesproken heeft van loonen van 30 cent maar dan is dit voor het huidige oogenblik niet juist Maar wel is waar, dal de Indische arbeiders uitgebuit worden. Als de schrij' ver zegt dal de Nederlandsche werkge vers 2, 3 jof I "maal zooveel betalen geeft spr officieelc gouvcrnementscijfers toont aan, dal er gemiddeld loon van 39 cent wordt betaald, aan dc waterschaps- werklieden en 46 cent aan labriekskoe- lies, in de suikerindustrie. Er zjjn geen groote Inlandsclie werkgevers maar ze ker geven die wel iels minder loon. hol is echter heel moeilijk te bepalen, omdat cr dikwijls inwoning of voeding bij komt Het is waar. dat de arbeidsvoorwaar den bij de Inlandschc werkgevers dik wijls minder zijn, en toch werken de ar beiders er vaak nog liever, omdat zij or als huisgenooten, als meuschen worden behandeld. De bejegcningskwestic is bij dit alles van groote beleekenis. Dal de Inlanders niet moeten stoken of dikke kleercn moeten koopen, is waar, maai toch verhongeren zij Spr. denkt er na tuurlijk niet aan de Indische toestan den met de Europeesche te vergelijke i Een officieel rapport geeft ook toe, dal er een onderbetaling plaats heeft tol vaststelling van minimumloonen dien de te worden overgegaan, al waren moeilijkheden oorzaak, dal de regeering hiertoe niet overging In dit rapport komt men tot f 45 als minimumloon per maand, voor de binnenlanden f 25 tot f 30, maar hel gemiddelde is f 15. Er is dan ook geen sprake van bios coop bezoeken, enz De bevolking wordt uitgebuit, is ondervoed en ondermijnd door ziekten, als meiwormzieklen en dergelijke Dc schrijver kent hel leven der koe lies niet, spr. heeft er als ingenieur van En zij hielp Garnache, ofschoon zij er zich niet van bewust was T)e zes kaarsen in de kandelaar die ziji omhoog hield verschaften het eenige licht bij dit stormachtige tooncel, dal liclit viel op de aanvallers van Garnache, zoodat bij hun gezicht kon zien en zijn eigen ga laat in 't duister bleef. Hij week al langzamerhand, terug naar die deur. Hij kon de djeur hiel szien. maar dat hinderde niet Hij wist 'dat deze deur vlak tegenover de andere lag die op de trap uitkwam, daarnaar richtte hij zich, steeds achteruit. Hel was zijn doel die kamer te hereiken, ofschoon zijn vijanden daar geen idéé op had|den, en dachten dat hij genoodzaakt was adder tjit te wijken. Hier in de «wachtkamer was liet beste wat hij doen kon met den rug tegen dcu muur te gaan staan, er daar een of twee degenslooten te ge ven voordat zij een eind aan zijn leven konden maken. Dit vertrek was te ruim, te leeg voor .zijn doel In de zitkamer ston den tmeer meubelen waarmee hij zich kon verdedigen en zijn vijanden den door tocht belemmeren;, daar kon liet een kloek gevecht worden, dat den overle venden nog lang zou heugen. Hij dacht er niet over) zelf te zullen sterven ofschoon in een anders oog zijn dood vroeger of later onvermijdelijk was het eenig mogelijke slot van dit ge vecht. Hij dacht aan niets andersi dan dit den waterstaat midden tusschen ge werkt Spr zegt, dat de havenkoelies zoo slecht gehuisvest zijn, dat zij niet langer dan een paar dagen per week kunnen werken, zij kunnen het niet langer uithouden Hun leven is diep en diep treurig, daartegenover worden door liet groot bedrijf reuzenwinsten gemaakt, wat o a. blijkt uit een rede van den voorzitter van de vereeniging van Nederlandsche werkgevers in dc vergadering van Sep tember 1927 Spr wijst er op, dat bij stijging der levensbehoeften met 67 pel., de loonen bij bel B. O. W. met 34 pel en hel kapitaal der II V. A. •an f 20 miiliocn op f 220 miilioen naar boven gingen. Iiicr heeft men ook op politiek gebied wat te zeggen, maar in Indië zoo goed als niets. De Volksraad heeft wel eenige wijziging onJergaan. doordat de verhou ding zal worden 30 Inlanders, 25 Ne derlanders en 5 Chineezcn en de voor zitter Maar dan is dit nog geen meer derheid voor de Inlanders, en 5 daar- an zullen door den gouverneur-gene raal worden benoemd Deze kleine ver andering, deze eenigszins meerdere me dczeggenscnap, is voor de kapitalisten reden lol groot verzet, men wil geen procentje dividend missen De communisten spelen een zeer ver keerde rol en maken opstanden, die neergeslagen worden Maar de oorzaak der onrust is niet voornamelijk te vinden bij de commu nisten, maar bij mannen als Fock en de Graaf en bij het Nederlandsche parle ment, die niet wilden luisteren naar mannen als Van Kol De vraag, hoe de S D. A. P. tegen over dit alles moet staan, beantwoordt spr met te zeggen, dat hij den dag zal zegenen als de bevolking economisch en politiek onafhankelijk zal zijn Maar nu plotseling zou onjuist zijn, omdat andere landen dan Nederland zouden vervangen Maar, de S I). A. P. moet medewerken om dien lijd zoo spoedig mogelijk te doen komen, door de leus van Karl Marx „Proletariërs aller lan den, vcreenigt l ook bij de zwarte werknemers te doen begrijpen. Hiermede eindigde spreker onder ap plaus der aanwezigen Op een vraag van den heer Dane naar spr.'s houding in de Kamer tegenover dc pensioenen der oud-gepensioneerden, antwoordt ue heer ('ramcr. dat hij zich op het standpunt plaatst, dal eerst ge zorgd moei worden voor hen. die hel nog incer noodig hebben, zooals de we duwen en weezen van Inlandsche amb tenaren, die nu geheel zonder verzor ging achterblijven, en «Ie dessa-onderwij- zers, die vee! te laag loon hebben Daar bij komt nog, dat de militairen, al is het veelal buiten hun bedoeling, werk tuigen van hel kapitalisme zijn Als de eerslgcnoemden geholpen zijn. wil spr. ook de gepensionneerden gaarne hel pen Een andere aanwezige, de lieer Van den Berge, wees er op, dat de Euro- peescne arneiders evengoed worden uit gebuit in Indië als de Inlanders. De voorzitter sloot de vergade ring mei dank aan den spreker VERSCHILLENDE BERÜCBTEN. gevecht, het was zijn taak dc anderen te doodeu, en niet zejlf gedooiD te wor den Hij wist dal er weldra nog meer zouden komen om deze drie te helpen Zij waren misschien ree,ds op weg hij was dus zoo zuinig mogelijk niet zijn krachten Hij was zich zelf zeer goed bewust dat hij meer ervaring liad en in Italië meer geleerd had van schermen toen hij nog jong was, cr was dan ook geen kunstgreep waarmee hij niet be kend was, geen listen en lagen in een oproer waarvan hij niet op dc hoogte was. Ilij was zich ook zijn kracht bewust, zijn uithoudingsvermogen, zijn lange ar men; op al die dingen rekende hij; dus op zijn geluk Valéric lette nauwkeurig op hem en giste zijn plan om te trachten ,de zit kamer te bereiken, hij wou over (den drempel waarop zij stoud. Zij' ging 'een paar passen achteruit bijna werktuige lijk, om plaats voor hem te maken. Dczc (beweging kostte hem bijna het leven Daar bel liclit Fortunio niet meer 'pre cies in de oogen viel, kon de kapitein (duidelijker zien dan lot nu toe en liij deed een vluggen doodplijken stoot pre cies in de richting van het hart van Gar nache. Deze sprong achteruit toen het zwaard vlak bij zijn borst was, een dei- handlangers volgde dit voorbeeld], sprong een stap vooruil en strekte zijn gewa pende hand uit naar zijn vijand. Garna- Op hel 2e perron van het station te Haarlem was Zaterdagavond de 45- jarige Ci^r V. uitt Rotterdam iu den ■trein naar Den Haag gestapt in een wagon, waarin het rooken verboden was, De heer V., die een sigaar rookte, merkte te laat op. dat hij zich in een nïet-rook-coupé bevond en wilde dcu wagon verlaten. Ilij had gebruik kun nen maken van de harmonica-verbin ding, daar hel een eleclrische trein was, chc greep liet lemmet bijna bijj hel ge vest en richtte het op de uitgestrekte keel van dcu man Hij raakte dezen vlak boven den Adamsappel en met een ake- ligen gorgelcndcn kreet zonk hij achter over in dezelfde houding die hij 'voor den moorddadigen stoot had aangenomen ..In een oogwenk stond Garnache weer klaar Maar in minder dan geen itijd waagde Fortunio een tweedon aanval Ilij sloeg het lemmet met zijn linkerhand af en sloeg met dc punt van zijn eigen (degen den aanval van den anderen huur ling af Toen sprong hij weer achteruit, en kwam aldus op den drempel van de zitkamer Vlug ging hij één schrede ach teruil, toen weer een Hij stoud! nu( op zwaardlengte in de kamer en daar stond hij vast als een rots en ontmoette For- lunio's zwaard, die hem de kamer in ge volgd was. Maar Garnache stond daar meer op zijn gemak De ingang van die kamer was smal Twee mannen kond'en er niet naast elkaar door, want de eene zou dc bewegingen van den ander be lemmeren Als ze een voor een kwamen, voelde hij bet gevecht wel tot den mor genstond te kunnen volhouden als er zoo lang mannen overbleven om hem het hoofd te bieden. i (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 5