vermoedelijk door dezelfde opposanten getracht was, ofschoon tevergeefs, af scheiding te bevorderen, werd de motie van schorsing met groolen bijval en met acclamatie aangenomen. Do beweging in Zeeuwsch Vlaanderen op touw gezet door personen die geen belangen hebben bij de fokkerij heeft niet veel kans tot slagen. De A 11» i o u-a ardappel. Men meldt aan de Maasbi uit Sappe- meer: De Albion, gekweekt door den heer G. Veenhuizen, den bekenden lrweeker vad nieuwe aardappel-variëteiten al hier, die op het proefveld te Borgercom- tpaguie een glorieuze intree heeft ge maakt, zal in de toekom'st als fabrieks aardappel een allereerste plaats innemen. Het oordeel der verbouwers in 192T is on gemeen gunstig, zoowel wat de hooge opbrengst als het gehalte- betrof. Hij gaf op de proefboerderijen te Borgercom- pagnie en Emmercompascuum de hoog ste zetmcelophrengsl van 11 soorten en overtrof zelfs Thorbecke in opbrengst en zetmeelgehalle. Zaterdagavond had in het café van den heetr G. Blondcel te Aardenburg een biljart-match plaats lusschcn den heer prof. P. de Crauw uit Rotterdam en Augs. de Vreeze te Eede en W. G. Trap man to Aardenburg. Twee partijen wer den gespeeld, die beidfe door pro?, de Grauw gewonnen werden. In do 2e partij maakte de lieer de Crauw een serie van 100 caramboles. f „Phimos" te Philippine knoeide en dooi de fa. de Claer is daarover herhaaldjelijk geschreven, doch dit alles werd voor dje leden angstvallig verborgen gehouden. Ook de hoofdbestuursleden van Ierseke hebben reeds in hot begin getracht ten eigen baten den Bond kapot te maken. Ook over de willekeur van den directeur van den Bond was de heer Vijverberg niet Te spreken, zoo zou deze gedreigd hebben den handel met de fa. dje Claer slop te zullen zetten. De Bond heeft zichzelf kapot gemaakt, aldus spreker. Een en ander ontlokte tusschen dele den eenerzijds en tusschen den voorzit ter anderzijds nog al eens hevige discus sies zoodal het af en toe heftig toeging Te x-uim half twaalf gingen de opgewon den gemoederen uiteen. Werkloosheid. Bij de Districts-arbeidsbeurs »Mi i e r stonden Zaterdag als werkloos ingeschre ven; 2 drukkers, 14 grondwerkcrU, 3 met selaars, 18 opperlieden, .32 schilders, 3 steenhouwers, 24 timmerlieden, 2 behan gers, 2 granietwerkers, 7 meubelmakers, 2 stoffeerders, 22 kleermakers, 1 bank werker, 1 electricien, 2 machinisten, 2 pianomakers, 5 Ismeden, 3 fslokercf, 7 bak kers, 3 molenaars, 19 boerenarbeiders, 3 feiziger& 5 winkelbed., 2 chauffeurs, 3 kellners, 7 kantoorbedienden, 20 van andere groepen, 45 met vakkennis zonder bep ber oep en 123 zonder vakkennis (on geschoolden). I Verder 18 vrouwen w.o.: 4 naaisters, 3 kantoorbed., 3 winkeljuffrouwen, 5 werk- vrouwen en 3 waschvrouwen voor wasch aan huis. Totaal 400, vorige week 407. Bij gekomen 37, afgegaan 44. De te werkge- stelden te Oranjezon en bij de Gemeen telijke werkverschaffing zijn bij deze ge- lallen inbegrepen. LEGER EN VLOOT. Met 1 Maart wordt luitenant ter zee le klasse J. Lagaay geplaatst bij 's rijkswerf te Hellevoetsluis, gedeta cheerd bij de werf Burgerhout te Rotter dam voor het toezicht houden bij den bouw van een voor Ned. Indië bestem den torpedojager, welken hij na afbouw daarheen moet transporteeren. Officier van den marinestoomvaart dienst le kl. W. Moree, hoofd van on derwijs bij de opleiding van monteurs der marine te Amsterdam, is overge plaatst bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord. Blijkens een bij het departement van marine ingekomen telegram is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" Vrijdag van Barbados vertrokken met bestemming naar Trini dad, i HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Zaterdagavond heeft de oude schip- pecsvereenigiug „Algemeen Schippers- en Visschersbelang te Bruinisse haar jaarvergadering gehouden. De voorgelezen notulen dateerden van 9 April 1927 omdat de Vereeniging zoo lang de Bond bestond, niet meer verga derd had. Voorgelezen werd een brief van den inspecleur der visscherijen waarin afwij zend werd beschikt op een verzoek om de Zuiderzee voor het halen van mossel zaad langer open le steil'len voor zeil" vaartuigen. Voor een cursus eerste hulp bij be drijfsongevallen bleek niet genoeg deel name. Op een verzoek aan den Minis ter van Financiën om pachtsverminde- ring was afwijzend beschikt. Bestoten werd om aan schipper C.de Koning f 500 en aan zijn knecht f 50 te geven als tegemoetkoming in het geleden verlies. Voorts werd besloten om aan den schipper van den motor, die eerstge noemde personen heeft gered eveneens f 50 te geven. Uit de vergadering kwam een voorstel om de zwaarden van het verloren, vaar tuig te geven aan één der leden, die daarom verlegen was, doch het bestuur antwoordde, dat het daarover niets te zeggen had en dat dit met <fen schip per moest worden uitgemaakt. Uit de rekening en verantwoording bleek dat de rekening sloot met een ba tig saldo van f 217.17 terwijl de vereeni ging aan effecten en deposito's bezit f 3978. De aftredende bestuursleden d(e hee- ren J. de Ronde Jz. en Job. de Koning werden met bijna algemeene stemmen ge- Icoze*. Door een der leden werd gevraagd! te verzoeken, om de Kabeljauwsche plaat voor het lialen van mosselen wat langer open te stellen. Ook zal aan het ge meentebestuur worden gevraagd om een nieuw gebouwtje op de haven te doen plaatsen voor het schuilen bij silecht weer. Een voorstel om een fonds te stichten fejgen ongelukken werd tot een volgende vergadering aangehouden. Hierna verkreeg de voorzitter, de heer Vijverberg het woord, om de beschuldi gingen als zou hij het geweest zijn, die den Bond van Z. M. heeft afgebroken, te weerleggen. Spr. las verschillende brieven voor w.o. ook brieven aan het bestuur van den Bond. Hij verwonderd^ zich er over, dat deze de leden nooit waren voorgelezen of van den ont vangst daarvan in kennis gesteld. Het was het bestuur van den Bond in hot begin v an het seizoen al bekend dat Handelsregister. Aan de in „Handelsberichten" opge- nomei wekelijksche openbaarmakingen inzake het Handelsregister, ontleenen we betreffende Zeeland de volgende op gaven. Nieuwe inschr ij vingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Vlissingsche Mineraalolie- en As- phalt-Raffinaderij-, Vlissingen, 2e Biunen- liavenödestillatiebedrijf. Dir.: M. 0. Braat, Vlissingen. Voorz. comm. A. Ruijs, Wijr neghem (B.) Seer, comm.: M. Laernoes, Vlissingen. Comm.: E. D. W. Fabcr, Den Haag en D. L. H, van Kaalte, Vlissingen. Maatschappelijk kapitaal f300.000, waar van geplaatst en gestort f 218.000. (2950). N.V. Waterleiding Maatsch. „Schou- wen-Diuiveland", Zierikzee, L. Noord- straat A 159, exploitatie van een water leiding-concessie. Voorz. Raad v. Bek.: van der Weijde, Zierikzee. Leden Raad van Beh.: J. A. Legeniaat, Zierik zee, A. J. F. Fokker van Craijestein van Rengerskerke, J. Bouwman, Nieuwer- kerk, S. Hage, Bruinisse, W. G. Boot, Burgh, N. A. Berkhout, Brouwershaven. Maatschappelijk kapitaal f 2.100.000,— waarvan geplaatst f 1.609.500.—, en waarvan gestort f 250.000.—. (2948). Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Bouwstoffenhandel en Steenhou werij v.h. M. D. de Putter. Vlissingen, Kanaalstr. 14. Ui(getr. gedel. comm.: W, J. M. Bitter, Vlissingen. Nieuwe pres.- comm.: A. .T. van Heel, Goes. Statuten gewijzigd. N.V. De Paauw en Co.'s Zeeuwsche Fourage- en Brandstoffenhandel, Kinder dijk P 118. Uitgetreden dir.: E. IF. ide ÏPaauw. Uitgetreden comm.: J. F. de Paauw. Waterlander en De Stoppelaar, Kui- [perspoort G 89—91. Proc. ingetrokken van: J. D. H. Koevoets. Dpheffingen Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Nederlandscke Petroleum- en As- phalt-Maatschappij, Vlissingen, 2e Bin nenhaven, destillatiebedrijf. V.: M. Braat, Vlissingen. I De coöperatie in het mossel- bedrijf. Men schrijft aan de N. R.Crt.: De Bond van Zeeuwsche Mosselkwee kers heeft thans tot het eerstvolgende seizoen den handel in mosselen vrij ge geven. De door de vissckers bij de op richting gestorte waarborgsom zal wor den terruggegeven. Beteekent dit het ein- do van den Bond? Officieus meldt men, dat de Bond\ in tact zal blijven, voornamelijk om meer afzetgebied te vinden, vooral in Frank rijk. Maar de Bond was opgericht „voor namelijk" om door prijszetting en georga niseerde verzending een eind te maken aan de moordende concwrentie, Avaar- door geen loonende prijzen konden wor den gemaakt. Zouden dan al die groots-opgezette plannen toch slechts geleid hebben tot proefneming voor nog niet ten volle één seizoen. Men herinnere zich, dat de Bond pas het vorige jaar is opgericht. Van alle vroegere plannen en proefne mingen was er geen zoo goed voorbereid en breed opgezet en nu 1 ijkt alles toch weer lol mislukking gedoemd. De oorzaken of oorzaken? Wij willen er enkele weergeven, die ons door insi ders werden genoemd. Allereerst de overproductie. De mees te mosselkweekers schijnen niet kaufmün- nisch genoeg le zijn aangelegd om in le zien, dat met of zonder Bond zij niet allen hun volle productie kunnen afzetten en dat degenen, die dlaarvoor zonder Boud nog wel kans zien, maar bij rantsoeneering eenige duizenden ton nen overhouden, door de lagere bedvrijfs- I kosten toch nog beter af zijn met een een snelwerkend en pijnstillend middel. Importeur: N.V. v/l». C. A, SCHÜLTE Co., L. Delft B 2 (Ing. med.) erkoop van 6000 ton a f 2.50. dan met dien van hun volle productie van 10.000 ton h f 1.50, om een voorbeeld te noe men. En dan de groote tegenstellingen. Grooto kweekers en kleine kweekers. De kleinere, die door het ingevoerde rant- soeneeringsstelsel al hun mosselen kun nen leveren (ook de bijna minderwaar dige) en de grootere kweekers die met een groot deel van hun dikwijls beter product blijven zitten. Wat dan weer klachten van de afnemers geeft, dat ze voor de hoogere prijzen niet zulke goede waar krijgen, als vroeger voor de lagere. Tegenstellingen tusschen b.v. Bruinisse en Ierseke. De eerste alleen mosselkwee kers, die het gansche seizoen over den afzet kunnen doen. De laatste gemeen te meer gemengd bedrijf, zoodat verschil lende k\veekers~_hun mosselproducten liefst maar in korten tijd opruimen, zij het dan ook legen wat lagere prijzen. En dan als derde oorzaak onderlinge afgunst en wantrouwen. Zoowel tusschen de gemeente onderling, als tusschen de kweekers ouderling. Het gaat goed, als ze geregeld hun vrachtje kunnen varen, doch komen ze op het kantoor en hooren ze, dat ze eens een reisje moeten over slaan, dan is het mis. De gevolgen? Eén onzer zegslieden drukte zich zoo uit, dat de laatste jaren ieaer, die maar een klomp vast kon krij gen met een touwtje als mast in de mos selen begon. Hij meende, dat die spoedjjg het loodje zouden leggen. Voor Brui nisse zouden de gevolgen funest zijn. De ze afdeeling heeft weer naai- liet oude middel gegrepen e n een verzoek ora pachtvermindering' ingediend, waarop d|e minister van financiën reeds afwijzend heeft beschikt. Trouwens daarmee komt men niet uit de miscre. De hemel ziet er voor de Zeeuwsche mosselkweelcers weer bewol- ter uit dan ooit. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De haven van Vlissingen, De hoefijzer-correspondent van het Handqjsblad schrijft: locn, eenige jaren geleden, de kweslifa der vergrooting van de VKssingsche ha ven een punt van feilen parlementairen strijd was, is er door tegenstanders van het plan meermalen schamper gespro ken over het gebruik dat er van die haven zou worden gemaakt. En wat is thans de werkelijkheid, nu reeds, ter wijl de uitbreiding nog lang niet voltooid is.? De Steenkolen Handelsvereeniging (die geen zaken pleegt te beginnen, wanneer er geen. goede grond is om er winst vau te wachten) opende op 8 Mei 1927 een bunkerstation aan den reeds in gebruik te nemen kant van de naven. En tot 31 December, dus in minner dan acnl maanden, hadden daar al 222 schepen gebunkerd. Geen wonder, dat de S. H. V. tevreden is over deze resultaten en goede verwachtingen heeft voor het Ioopende jaar. Of Vlissingen dus ook in den loop ligt! En of de haven uitbreiding ook gewettigd wasl De zomerdienst van dc K. L M. De K. L. M. heeft haar voorloopig .'pro gram voor den zomerdienst 1928 vastge steld, welke op 10 April zal aanvangen In het drukke verkeersseizoen van 1 Juni tol en met 1 Sept. zullen naar en van Londen drie diensten ingericht worden. Daarop zullen uilsluitend de groote nieu we F VlII-macliines in gebruik gesteld worden. Parijs krijgt twee dagelijksche diensten met vertrek uit Amsterdam des morgens 9 en des middags 3 uur zomer tijd. De Zwitsersche lijn, welke verleden jaar Bazel als eindpunt had, !s doorge trokken tot Zürich. Brussel zal niet slechts door de Zwitsersche lijn met Ne derland verbonden worden, doch krijgt een extra dienst. Bovendien wordt te Brussel aansluiting verkregen op de nieuwe Belgische luchtlijn Brussel Ant werpen v.v. Rotterdam n. Batavia. Kangcan, 29 Jan. v. Suez, Amsterdam n. Batavia. Karimata, 29 Jan. te Havre, Batavia n. Amsterdam. Kedoe, 29 Jan. te Rotterdam v. Bata via. Salawati, 29 Jan. te Genua, Batavia n. Amsterdam. Saleier, p. 29 Perim, Amsterdam n. Batavia. Borneo, 29 Jan. v. Amsterdam n. Ned. Indie. Moena, 29 Jan. te Londen, Batavia n Amsterdam. Medan, p. 39 Jan. Sagres, .Rotterdam n. Batavia. Laertes, p 30 Jan. Perim, Batavia n Amsterdam. Sluyvesant, 31 Jan. te Plymouth ver wacht, W.-Indië n. Amsterdam. Rondo, 28 Jan. v. Batavia n Amster dam. Simon Bolivar, 28 Jan. v. Dover, Am sterdam n. Barbados. Tabanao, 29 Jan. 8 u. v. Tanger, Ba tavia n. Rotterdam. Tjeriraai, p. 29 Jan. Perim, Rotterdam n. Batavia. Stoomvaartlijnen o p N.-A m er ik a. Boschdijk, 30 Jan. 12 u. 270 miji v. Scilly, New-York n. Rotterdam. Edam, 29 v.m. te Tampico, v. Rotterd. Rijndam, 29 Jan. 12 u. v. Halifax, Rot- dam n. New York. Spaarndam, 28 Jan. v.m. v. Vera Cruz, Tampico n. Rotterdam. Leerdam, 29 Jan. te Rotterdam1 v. New Orleans. Binnendijk, p. 30 Lizard. Rotterdam n. Boston. Gaasterdijk, p. 30 Lizard, Rotterdam n. New York. Growtendijk, 28 Jan. 20 u. 30 m. 800 mijl Z. West v, Valentia, New York u. Rotterdam. Telegrammen per bode. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend- a. dal het vaste bedrag, dat in het binnenlandsch verkeer door den afzender vooruit kan worden voldaan voor bezor ging van telegrammen per bode (betaalde dienstaanwijzing „Bode betaald" of X.P.), te rekenen van 23 Januari 1928 is ver laagd van f 0.75 tot f0.60; dat van 23 Januari 1928 af, ge durende den minimum termijn, voor de bewaring der bescheiden vastgesteld, aan den afzender en aan den geadresseerde van een telegram of aan hunne gemach tigden, mits zij de noodige aanwijzingen verstrekken om de telegrammen, waar op hunne verzoeken betrekking hebben, te vinden, behalve deugdelijke verklaarde afschriften ook fotografieën kunnen wor den verstrekt tegen den prijs van f 2.50 per foto. Indische Stoomvaartlijnen. Grotius, 29 Jan. v. Port Said, Batavia n. Amsterdam». Insulinde, p. 29 Jan. 16 u. Finisterre, RADIO-PROGRAMMA. "Woensdag 1 Februari. Hilversum, 1060 M. 12.00 PoKtiebcr. 12.35—2.00 Lunchmu- zielc. 3.00—4.00 Maak net zelf! Rubriek van Mevr. Schaake—Verkozen. 6.00—7.15 Dinermuziek door het Radio-Trio. 7.15 7.45 Gezondneiashalfuurtje. Spr. Dr. P. de Vries: Geneeskundig Schooltoezicht. 7.45 Politieber. 8.00 Concert. 8.15—9.15 „De Zwerver", hoorspel van L. Parker.. 9.15—9.45 Orkestconcert. 9.45—10.00„Dc Anjers", van Hughes. 10.00 Persber. 10.10 Een „Verzoek". Programma door het orkest. Huizen, 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.30-1.45 N.C.R.V. Concert 5.15-6.15 N.C.R.V. Kinderuurtje, 7.00—7.30 N.C.iL V. Lessen. 7.30—8.00 Causerie over Pluimveeteelt. 8 00 N.C.R.V. Concert van uit de Ned. Ilerv. Kerk te Boskoop. Rede van P. A. Colijn, Burgemeester, over: „De beleekenis van Boskoop als cultuurplaats. Da ven try, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Daventrykwar- tet. 12.20 Dansmuziek en variété. 1.20— 2.20 Orkeslconcert. 2.50 Causerie. 3.10 Concert. 3.20 Voorlezing. 3.50 Concert. 4.05 Causerie. 4.20 Licht klassiek con cert. 5.35 Kinderuürlje. 6.20 Dansmu ziek. G.40 Tuinbouwpraalje. 6.50Nieu\vs- ber. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing. 7.35 Moderne Fransche pianomuziek. 7.45 Le zing: Indian culture. 8.05 Kamermuziek. T. Makushina, sopraan. Bainton Wall Fuch Trio. E. Bainton, piano. A. Wall, C. Fuchs, cello. 9.20 Ni^uwsber. 9.35 Lezing The way of the world. 9.50 Nicuwsber. 9.55 De Lena Ashwell Spe lers met „Macbeth". 10.30—11.20 Varié té. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.50-2.10 Dansmuziek. 4.00—5.00 Orkestconcert. M. Briclot, piano. L. Radisse, cello. 8.50— 11.20 Orkeslconcert. Langen berg, 469 M. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.20—6.20 Orkestconcert. 7.35 Boerenjool. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Kónigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 7.50 v.m.7.05 n.m. Lezingen en lessen. 7.20 „Die Welle der Venus", hoorspel. 8.20 Jazz Symphonieën. 9.50—11.50 Dans muziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Oude Kamermuziek 5.20 Orkest concert. 7.20 „Die Wette der Venus", hoorspel. 8.20 Jazz-Svmphonieconcert. 10.50—11.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Trioconcert. 8 35 Gramo- foonmuziek. 8.50—11.35 Orkestconcert. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Rede xan Stresemann. De Duitsche rijksminister van bulten- landsche zaken Stresemann heeft giste ren in den Rijksdag een rede gehouden over de builenlandsche politiek. Hij begon met hel bekende racmoran-' dum te behandelen over de Duilsehe op vatting der veiligheids- en arbitragekwes- ties liet is een waarheid als een koe, aldus dus de Minister, dat de Volkenbond zijn doel niel kan bereiken, als ziju leden zich door verdragen in verschil lende par tijen splitsen. De openbare meening mag niel den in druk krijgen, alsof de veiligheid vau dfcn eenen Staat op kosten van de veiligheid van andere stalen moet zijn gebaseerd, en alsof het minder op het verzekeren van den vrede dan wel op die onmiddel lijke voorbereiding voor de eerstvolgende oorlogen aankomt. Alsof het doeil piet de algemeene toenadering, maar de vestiging van machtsposities van enkele stalen is. Bij de handelsverdragen zeide hij. dat tusschen hem en Woldemaras een bevre digende regeling verkregen was over do Memelkwestie. Wat onze verhouding tot Polen be treft, de lijdensgeschiedenis vau de on derhandelingen over een handelsverdrag zijn hekend. Juli van hel vorige jaar is het vesligingsvraagstuk opgelost. In de daarop aansluitende economische onder handelingen is door een protocol het aan tal der economische concessies, ook op het gebied van den landbouw, vastge steld. Dit geschiedde volgens een een stemmig besluit van het geheele kabinet. Natuurlijk besprak Stresemann ook de Fransch-Duitsche betrekkingen en kwam daarbij vanzelf op de Rijnlandbezetting. Als Fransche stemmen liet opheffen van de bezetting daarvan afhankelijk;wil len stellen, dat Duilschland nieuwe waar borgen geeft, dan ziet men over het hoofd, dal het verdrag van Locarno alle garanties biedt, die een staat een ande ren staat maar kan geven Degene, die nog meer veiligheid verlangt, stelt liet verdrag van Locarno in twijfel. Wij eisehen de ontruiming van het Rijnland, omdat wij de Duitsch-Fransche /Yerstandigung" als den grondslag be schouwen van den Europeeschen vrede en omdat wij in het voortduren van de bezetting een onoverkomelijke hinder paal voor die Duitsch-Fransche „Yerstan- digung" zien. Wij denken er niet over om een korto ren duur van de bezetting met blijvende verplichtingen te koopen, die boven de bepalingen van bet verdrag van Versail les uitgaan en die er alleen toe zouden dienen om hel wantrouwen te vereeuwi gen en zoodoende een werkelijke en werkzame vredespolitiek te belemmeren. Hierna volgden de debatten. In;- en uit»oenerboden. De conventie tot afschaffing der in- en uitvoerverboden van de conferentie- Colijn is gister onderteekend door de Ver. Staten en Estland. l)e Vereenigd© Staten maakten bet voorbehoud ten aan zien van den uitvoer van heliumgas, Est land voor den invoer van edelgesteenten. Maarschalk Haig f Wij meidden het overlijden van Don- glas Haig, den voormaligen opperbevel hebber van het Brilsche expcditieleger in de tweede faze van den wereldoorlog. Voor zijn diensten aan zijn land bewe zen kreeg hij een rogeeriugsgeschenlc, groot 100 000 p. st. Voorts werd hij als graaf Haig cn baron Haig van Bcmersyde in den adelstand verheven Dan werd hem de „Order of Merit" verleend en luit vrijwillige bijdragen van zijn bewon deraars werd het huis te Bemersyde, waar zijn geslacht gedurende langen tijd had gewoond, voor hem gekocht. Na den oorlog was Haig korten tijd opperbevelhebber van Groot-Brittanniè; toen die positie werd opgeheven, wil de hij geen andere aanvaarden, doch wijdde verder al zijn energie aan de steun verleening aan oud-gedienden. Lord Haig is 66 jaar geworden; waar schijnlijk is hij overleden aan hartver lamming Na een universitaire opleiding te heb ben genoten Clifton en Oxford) trad Haig in 1855 in dienst bij de huzaren en in 1891 werd hij tot kapitein bevorderd. In 1898 diende hij bij het leger in Egypte en nam deel aan de Nijlcam- pagne, welke hem de benoeming bracht tot majoor. Ook in den Boerenoorlog heeft hij meegevochten, terwijl hij steeds hoogere rangen bereikte. Van 1906 tot 1909 was hij werkzaam te londen aan het dept. van oorlog en nam er deel aan de reorganisatie van den staf en de verbetering van de legcrorganisatie. Na een stage in Britsch-Indië gis chef van den staf hij werd er luit.-gene'j raai werd Haig in 1192 benoemd tot commandant van Aldersliot. Bij het uitbreken van den oorlog werd hij, onder veldmaarschalk French, belast met de aanvoering van het eerste leger korps van het Engetsche expeditieleger in Noord-Frankrijk. Het werfl zijn taak den aftocht te leiden van het tweede legerkorps onder Smith Dorrien, dat bij Bergen zwaar geteisterd was Na den slag aan de Marne konden dientenge volge de Engelschen weer naar de Aisne oprukken. In midden October werd Haig naar Vlaanderen overgeplaatst, waar hij erin slaagde stand te houden tegen "de Duitsche aanvallen in den slag van Ype- ren. Inmiddels was het eerste Britsche le gerkorps tot een leger uitgegroeid, dat in Mei 1915, onder Haig, den slag van Nieuw-Kapelle leverde. Toen aan French het opperbevel over het Britsche ex peditieleger was ontnomen, werd tiij door Haig opgevolgd, die in 1916 den Somnie- slag leverde In 1917 had Haig in Vlaanderen, toen daar de groote stag woedde, reeds 56 divisies en 5000 kanonnen te zijner be schikking

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 3