srhe Kerk te Utrecht. Jeugddagviering. 8.00 Persber. en sportuitslagen. 8.10 Symphonieconcerl door het orkest van de Haarlerasche Orkeslvcrceniging o. 1. A v. "Ed. v Beinum. Mia Peltenburg, so praan. Huizen, 1950 M. 8.30—9.30 N O.R.V. Morgenwijding door; Ds. Jhr. J. L. Martens van Sevenhoven, Herv. Pred. te Utrecht De liederen zul len gezongen worden door het Chr. Ra dio Koor o. 1. v. den Heer J. II. Smit Duyzendkunst. 10.00 K.R.O. Uitzending van den Hoogdiensl uit de St. Michaels- kerk, Nieuv/islraat, Zwolle, m. m. v. het zangkoor der kerk o. 1. v. den Heer Cor. Ponten, Organist. «12 30— 1.30L,unch- muziek door het Trio Winkels. 1.30— 2.15 Godsdienstonderricht voor ouderen, door den Heer D. Bont, pr. leeraar Se minarie Ilageveld, Heemstede. (K.R.O.). 2.30—4.00 Artis Programma. 4.00—5.00 Ziekenuurtje door den Heer A. Scheer- makers, pr. van het Seminarie Ypelaar. (K.R.O.5.20 N.C.Rjy., Kerkdienst uil de Geref. Kerk H. V te Haarlem. Voor ganger: Ds. P. A. E. Sillevis Smit, Ger. Predikant H. V. aldaar. 7.30—8.00 K. R.O. Bijbel-exegese door Prof. Dr. R. Jansen, O. P. van.de Keizer Karei Uni versiteit te Nijmegen. 8.00 Concertavond m. m. v. Mejuffrouw Louise Wijngaar den, viool; Mejuffrouw Frouwe Boom gaard, piano, en het K.R.O. Orkest o L v. Martin van de Ende. Spr. Dr. A. G. A. Hofman uit Gouda. Onderwerp- De genezingen van Christus, zooals in de II. Evangeliën verhaald. 10 30 K.R.O. Persberichten. 10.45 K.R.O. Epiloog o. 1. v. den Heer Jos. II. Pickkers. D a ven try, 1600 M. 3.50 Concert. Orkest en R. Morton, sopraan. R. Burnetl,' bariton. 5.40—5.50 Vertellingen u. h. Oude Testament. 8.20 Studio-Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsop- roep. 9.10 Nieuwsberichten. 9.25 Albert Sandler en z'n orkest. O. Kavann, alt. 10.50 Epiloog. Parijs ,')Radio-Paris", 1750 M. 12.20 Religieuse muziek. Koorzang en preek. 1.05 Orkeslconcert. 4.50—5.50 De Homonyme Jazz. 8.35 Circus. 9.05—11.20 Dansmuziek. L angenberg, 469 M. 8.20—9.20 Morgenwijding. 12.20 1.50 Orkestconcert. 3.20—3.50 Piano-sonaten van Beethoven. 4.50—5.20 Vocaal kwar tet en cithermuzïek. 7.00—7.25 Dansles. 7.35 Richard Wagner-avond. Daarna lot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen. 1250 M. (Zeesen). 8.20 "Morgenwijding. 10.50 „Typogra- phia"-koorconcerl. 4.50—5.20 Orkestcon-r eert. 7.50 Vroolijke operamuziek. OrkesF en C. Bronsgeest, bariton. 9.50—11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 8.35 Morgenwijding. 10.50 Orkestcon cert. 12.25 Concert. 1.35 Orkestconcert. 4.50 Orkest- en solistenconcert. 7.20 „Lieder ohne Worte". Orkest en so listen. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 3.20—5.20 Concert. Strijkkwartet. 8.35 10.35 Orkestconcert. Maandag 30 Januari Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.35—2.00 Lunchmu- ziek. 4.40—5.50 Kinderuurtje o. I. v. Mevr. Ant. v. Dijk. 6.00—7.15 Dinermu- ziek. 7.15—7.45 Engelsche les voor be ginners. 7.45 Politieber. 8.00 „De Brui loft van Jeannette", opera-comique in 1 bedr. van Massé. In de pauze lezing door E. L. Müsquetaire: De groote vluch ten.in 1927. Daarna „De Klompenpolka", opera-comique in 1 bedr. van Varney. Daarna persberichten. Huizen, 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12.30—1.30 N.C.R.V. Orgelconcert, C. Ruiter. '4.00-5.00 N.C.R.V. "Ziekenuur tje, Ds. G. Laarman. 6.15—7.00 N.C.R.V, Vijfde causerie van Ds. Jac. van Nes, over: „Geestelijke stroomingen onder de Joden." 7.00-7.30" N.C.R.V. N.D.O. Cur sus Engelsche conversatie voor gevor derden. 7.30—8.00 N.C.R.V. J. H. G. Bley, rede. „De zang der Gemeente." 8.00 N.C.R.V. Concert. Rede K. Kraak Steeman, over „Het autobusbedrijf in ons land." Muzikale medewerking. Da ven try, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Daventrykwar- tet. 1.20—2.20 Orgelconcert. 2.50 Cau serie. 3.20 Concert. 3.25 Voorlezing. 3.40 Concert. 3.50 W. S. Bryan, bariton met piano. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Huis- houdpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. G.50 Nieuwsber. 7.05 Dans muziek. 7.20 i.iter. eritiek. 7.35 Moderne Fransche pianomuziek. 7.45 Fransche causerie. 8.05 F. Holding, sopraan. 8.20 Een debat. 9.20 Nieuwsber. 9.10 „The Lilac Domino", operette in 3 acten. Or kest, koor en soli. 11.20—12.20 Dans muziek. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.00—5.00 Literaire en muziic. matinee, 8.50—11.20 Selectie van „Mlle Nitouche", van Hervé. L angenberg, 469 M. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.20—6.20 Kamermuziek. 7.35 „Martha", opera van Flotcw. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 11.20—7.05 Lezingen en lessen. 7.50 Concert. Orkest, koor en J. Plaut, de- clamatie. 9.50-11.50 Dansmuziek. Ka- pelle Meinhardt. Hamburg, 395 M. 5.15 Vroolijii concert. 6.20 Orkestcon cert. 8.20 Kamermuziek. Het Hamburger strijkkwartet. 10.50 Sluiten. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Trio-concert. S.35 Vocaal concert. 8.50—11.35 Orkestconcerl. BUITENLAND. DE RUE DE LA PAIX. De rue de la Paix was niet altijd de rue de Ia Paix. Oorspronkelijk heette ze rue Napoléon. Keizer Napoleon I was lief, die op het idéé kwam om een groote breede straat te laten aanleggen dwars door een ver warde massa van allemaal kleine straat jes heen. En Ier eere van haar ontwer per werd ze dan ook gedurende den glorietijd van den Veroveraar met diens naam genoemd rue Napoléon. Toen ech ter de glorie van den machtigen kei zer aan hel tanen ging, werd ze uit reaclie-gees! legen al diens oorlogen en de gevolgen daarvan omgedoopt en be giftigd met een precies tegenovergestel- den naam rue de la Paix, Vrcdes- straat. Van alle straten van Parijs biedt zij wel een van de mooiste perspectie ven, en van haar oorsprong af ze steeds gewijd geweest aan den groolen luxe-handel en tot op den huidigen dag is zc dat gebleven, is haar naam daar zelfs het symbool van geworden. In werkelijkheid begint ze eigenlijk reeds op de place Vendömc en de rue Casligllone zijn eenvoudig een verlenging van de rue de la Paix en vormen daar één geheel mee. Wanneer men uil de rue de Rivoli komt, en do rue de Castiglione inslaat, dan ziel men met eenige verwondering, dat hier midden in het hartje van Pa rijs Franscne namen en opschriften nog maar zeer zeldzaam zijn. Van alle kan ten ziet ge de Engelsche taal om u heen; en niet alleen ziet ge die, maar ge hóórt ze ook. Want in de rue de la Paix wemelt, het altijd van rijke Engel sche en Amerikaansche toeristen. In de enkele Fransche hotels, die er zich nog bevinden, treft men geen andere Fran- schen aan, dan die van het hotel-person neel al de gasten zijn vreemdelingen. Alle huizen van de rue Casliglionc zijn aan den voorkant op arcaden gebouwd, die zoo ue heele straat langs een over dekte wandelgang vormen, waaronder de voorbijganger steeds beveiligd is tegen elke onaangename weersgesteldheid, te gen teveel zon zoowel als tegen regen. En lijnen lang kan men er zich aange naam bezig houden met het bekijken van de étalages, die alle wonderen van uilstalkunst te zien geven, waarmede ze de laags-wandelenden lokken en vast houden. De Engelsche opschriften duiden al geuoeg aan, dat al die wonderen geens zins bestemd zijn voor gewone sterve lingen, doch voor de clientèle der na burige liötels, d. w. z. voor dollars- en ponnen-koningen. Zelfs dewijnhandel op den hoek tracht slechts klanten te trekken door aankondiging van buitenlandsche wijnen, likeuren en Anglo-Saksische mengsels. Op de place de Vendöme aangeko men voelt men plotseling een soort be klemming over zich komen. Het is een van de grootste, wijdste pleinen van Parijs, bijna geheel cirkelvormig en rond om bezet met vrijwel gelijkvormige ver scheiden étages hooge huizen, die van 'n strengen majestueusen bouw zijn. Als er niet ook cenige opschriften van be kende kleermakers en juweliers te zien waren, zou men kunnen denken zich te bevinden op een plaats, die enkel ge wijd is aan de gebouwen der hooge ad ministratie, of zelfs aan het ministerie van oorlog. Doch het ministerie van justitie, dat zich daar inderdaad bevindt aan een der zijkanten, is juist veel minder in drukwekkend van bouw dan de huizen daartegenover, waar achter getraliede, vensters een juwelier van naam zijn edelsteenen tot prijzen van duizeling wekkende waarden tentoonstelt. Verder ziet men in de rondte slechts hotels met wereldvermaardheid, namen van beroemde kleermakers en parfu meurs, fabrikanten van de zoetste en betooverendsle geuren in sierlijke fla cons, die bestemd zijn de boudoirs van koninginnen en haar bijna-gelijken met verrukking en bedwelming te vervullen. Een heel kleine tea-room (met een En gelsen opschrift alweer!) heeft zich een plaatsje veroverd onder de hooge koets poort van een dier sombere paleizen: een heel kleine tea-room die werke lijk over heel wat moed beschikt moet hebben, om zich daar te installeèren. en te verwachten, dat haar clientèle aan kopjes thee met toast en gebakjes de fantastische som zal inbrengen, die noodig is alleen al om haar huur daar te betalen Midden op het plein verheft zich de beroemde colonne Vendöme, bekroond met hel standbeeld van Napoleon, dat voorloopig daar weer rustig staat in zijn hooge eenzaamheid, na al het gesol, dal het arme keizersbeeld heeft moeten ver duren in de zoozeer door troebelen ver- I onlruste 19de eeuw. Zoodra men de rue de la Paix zelf I ingaat, ziet men het decor veranderen. Daar geen strengheid, geen majes- itueusheid meer. De geparfumeerde fri voliteit regeert hier als heerscheres. Hier begint eerst het werkelijke mode-rijk te komen. Hier geen hotels meer, zelfs bijna geen bankgebouwen meer, maar vrijwel onafgebroken aaneengerijd staan hier groote luxe zaken, alle uitsluitend gewijd aan den roem en de glorie van Vrou wen-Schoonheid. De meest beroemde kleermakers ter wereld (dames-kleermakers natuurlijk!) hebben hier, zooal niet hun ateliers, dan toch hun tentoonstelling-salons en hun expositie-zalen. Zoo van builenaf beschouwd bieden die gebouwen weinig opmerkelijks, maar van binnen zijn het bijna tempels, de tempels der mode, waar elke koningin zich Thuis zou voelen en de omgeving werkelijk niel beneden zich zal achten. Weelderige trappen, dik belegd met' de kostbaarste tapijlen geven u toegang tot de salons, die in niets voor ko ninklijke paleizen behoeven onder Ie doen. En in die salons staat een heeLe garde zéér gedistingeerd personeel tot uw beschikking, om u met raad en daad voor te lichten, behulpzaam le zijn in uw keuze mannen en vrouwen, wier heele gedachte, wier geheele intelligfen- lie en smaak gericht is op één enkel doel de vormen, kleuren en versie ring der dameskleeding. Elk stuk werk, dat die huizen uilgaal, is voorzien van de handleekening der firma, blijft haar arlistiek eigendom en wee dengene, die het wagen zou zoo'n kleedingstuk na te maken'.... de justitie waakt en met onverbiddelijke strengheid straft ze zwaar den over treder. Elk van die mode-huizen is een waar koninkrijk, met een heele hiërarchie. Ieder huis heeft zijn staatshoofd, zijn ministers, zijn gouverneurs, zijn ambte naren, zijn beambten en zijn lagere werk krachten, en zelfs zijn eigen politie!! Vanuit die huizen worden de mode decreten over de wereld verspreid, en als wet neergeschreven aan het heele vrouwelijke menschdom van alle be schaafde natiën. In die huizen aan de ruc de la Paix wordt beslist, wat „men" dragen „moet", dezen winter, dezen zo mer, wat niet en wat wèl geoorloofd', wat niet en wat wèl elegant zal worden geacht, welke vorm aan hoed, welk mo del mantel vereischt zullen worden. De meest beroemde van die mode huizen, 'zooals Doucet, Worth, Paquin, en nog eenige andere, zijn regeerende dynastieën gelijk, die van geslacht op geslacht het heft in handen houden en voor de ncele wereld m hun directe erfgenamen en opvolgers als wetgevers erkend worden. En precies hetzelfde is het geval met de groote parfumeurs en juweliers. Wat de prijzen betrefthet kleinste flacontje parfum betaalt menmet de waarde van een juweel, en de prijs van een japon overschrijdt soms dio van een brillanten diadeem. Is het dus te verwonderen, dat men op sommige uren van den dag in de rue de la Paix voor een schitterende éta lage of in de entree van een mode-huis werkelijke, authentieke koninginnen ziet, die daar persoonlijk haar inkoopen gaan doen kort geleden nog kon men daar de koningin van Spanje zien met haar beide dochters of wel overzeesche geld-koninginnen, vrouwen van Ameri kaansche milliardSirs, die „regeeren" over een rijk van honderdduizenden ar- beiders en ambtenaren, en van wie het lot van een heel land afhankelijk is. Alles wal de wereld telt aan rijk dom, aan distinctie en aan macht, komt daar in de rue de Ia Paix bij elkaar, ontmoet daar elkaar, wisselt glimlachjes uit en soms even efen indruk over altijd en altijd dat ééne en zelfde onderwerp de mode. Aan het eind van de rue de la Paix gekomen, staat ge op de place d© l'Opé- ra, terwijl links en rechts van u de groote boulevards zich uitstrekken M DE ROVANNO. Parijs, 14 Jan. '28. NAAR CHINA. (Van een medewerker.) Shanghai. Het Soviet-Consulaat. De tiende verjaardag van de Pro letarische Revolutie. Roode provocatie. De aanval der Witten. Dooden en gewonden. De Bund eindigt waar de Soochow Creek mondt in de Whangpoo-rivier. Een tiental bruggen over de Creek verbinden Central- en Western-District van de Settlement met Northern-Districh en met Chapei, dat buiten de Settlement-boun dary ligt. De eerste en voornaamste brug, of schoon niet de fraaiste de bogen doen te veel aan een spoorbrug denken is de Garden Bridge aan het Noor delijk einde van de Bund. De brug is breed en er heeft een druk verkeer over plaats van trams, auto's, ricksha's, vrachtwagens en voetgangers. Vóór men de brug opgaat, heeft men links het Britsche Consulaat en rechts de Public Garden, niet groot maar sierlijk en po pulair. Direct over de brug zijn rechts, aan Whangpoo-Road, de Russische, Duit- sche en Amerikaansche Consulaten. De vreemdelingen behoeven niet lang te zoeken naar hun Consulaat. De vlaggen boven op de hooge gebouwen, tenminste voor zoover het groote-mogendheden betreft, maken het vinden gemakkelijk. Het Russische Consulaat (Consulaat- Generaal van de Unie van Soviet Socia listische Republieken), is gevestigd in het eerste gebouw, rechts van de brug, vlak tegenover het Astor-House-Hotel. Toen wij jaren geleden Shanghai ver lieten was men juist begonnen met den bouw van het hotel en waar thans het Russische Consulaat-gebouw staat, was toen een plantsoen. Niemand die er toen aan dacht, dat op die open plaats een gebouw zou verrijzen dat later een voor werp van haat en ergernis. En toch. Daar staal het thans: een niet onfraai, forsch, solied stuk architectuur, doch alle ramen met blinden gesloten, de rui ten van deuren en vensters verbrijzeld, het geheel hel aanzien gevende van een perceel dat een beleg of aanval heeft doorstaan. Wat dan ook het geval is. Wel is waar heeft er geen bombarde ment plaats gehad door geregelde troe pen, doch de aanval was er niet minder bitter en heftig om. Het ging van Wit tegen Rood. Roode propaganda wordt hier niet ge duld. en lieden die door woord of daad uiting geven aan roode gevoelens wor den, indien gevat, zwaar gestraft. Om een voorbeeld te noemen: Een paar da gen geleden, Donderdag 10 Nov., ver schenen in de „Provisional Court" voor de heeren Liang, rechter, en Bos Senior Consul's Deputy (de heer Bos, is, tus- schen twee haakjes, de tolk, verbonden aan het Nederlandsche Consulaat), twee Chineezen, die waren gearresteerd, ter wijl zij bezig waren communistische pam fletten aan te plakken in Manilla-Road. Zooals gewoonlijk het geval is met dat soort lieden, hadden ze, in het nauw gebracht, geen moed om voor hun over tuiging uit te komen en zochten allerlei uitvluchten. Dat hielp hen echter bitter weinig en zij werden veroordeeld, ieder tot 4% jaar in de pot. Waren zij onder de jurisdictie van den Generalissimo Chang Tso-Lin, of in Nanking gepakt, dan had het hun zeker het hoofd gekost. In Shanghai wonen duizenden, men zegt wel tienduizend, Russen. Of zij wit of rood zijn kan men aan hun neuzen niet zien. Men mag aannemen dat er wel Soviet-agenten onder zijn. Hun taak zal echter geen gemakkelijke zijn en weinig benijdenswaard, want zij moeten nü erg voorzichtig zijn. Ook is het waar schijnlijk dat de Russen niet allen slacht offers zijn van den oorlog, van de revo lutie at-home, of van het Soviet-regime. Er zullen er zijn die van de ongezochte gelegenheid gebruik hebben gemaakt om van het land waar zij misschien reeds vóór den oorlog een armelijk bestaan leidden, te verhuizen naar liet gastvrije Shanghai, waar de sympathie van het publiek groote beloften in hield van meerdere welvaart. Een feit is dat het aantal winkels met Russische opschrif tten en gedreven door Russen, hier thans legio is; vooral in het Northern District en in French Settlement Het zijn meest winkels die alles-en- nog-wat verkoopen, waarbij levensmid delen, dranken, kleeren en snuisterijen de grootste rol spelen. Men vraagt zich af waar zij hun winkelvoorraad allen van daan gehaald hebben. Straat-arm is de meerderheid der Russen hier zeker niet; bedelen doet er geen. Velen zullen wel een kleinigheid uit hun vaderland meegebracht hebben en verder heeft de steun van het publiek en onderlinge so lidariteit veel tot stand gebracht doch in hoofdzaak hebben zij hun betrekke lijke welvaart te danken aan hun vlijt, handelsgeest en sober leven. Er is één wanklank, en dat is helaas een ernstige. Vóór den oorlog zag men geen Euro- peesche vrouw op de straten, s avonds wachtende. Doch laten wij dit pijnlijk onderwerp thans niet aanroeren. De Russische mannen en vrouwen hier zijn meest menschen in de kracht van hun leven. Er zijn ook veel kinderen en aankomende jongens en meisjes. Hun nationaliteitsgevoel is levendig en hun saamhoorigheidsgevoel wordt versterkt door de toestanden in hun ongelukkig vaderland. Hun positie in het buitenland is anders dan die van andere nationali teiten. Zij kunnen niet naar hun land terugkeeren dan ten koste misschien van hun vrijheid of van hun leven. Toch hebben zij hun land lief en zouden het vrij en gelukkig willen zien. Het zijn deze menschen die, met de oud-soldaten van den Czaar, én degenen die zelf onder de Bolsheviks hebben ge leden, of familieleden of vrienden door de Russische Terreur hebben verloren, die nu allen te zamen vormen de wrok kende, idealiseerende, vastbesloten, aan eengesloten, doch weinig-vermogende partij der Wit-Russen. Dat zij niet stil zitten dat zij steeds peinzen op wegen en middelen om hun doel te bereiken: omverwerping van de Bolshevik-regeering, laat zich denken. Doch daar zij vrijwel machteloos zijn, dreigt voor de Soviet-regeering in Mos kou geen groot gevaar. En als het So viet-Consulaat hier niet door ostentatief vertoon van veel rood onnoodige erger nis had gegeven, zouden de ernstige ge beurtenissen van Maandagavond 7 No vember, waarschijnlijk niet hebben plaats gehad. Doch wat was het geval? De Soviets moesten den tienden ver jaardag vieren van de „Revolutie van het Proletariaat" en, niet tevreden met het houden van een receptie waar den gasten, zeer bourgeois, champagne, sand wiches en sigaren werden gepresenteerd, moest bovendien het Consulaat-gebouw, van buiten, van onder tot boven worden bedekt met roode lappen en vlaggen en moest 's avonds worden geïllumineerd. De dag van feestvieren voor de Soviets beteekende echter een dag van rouw voor de Wit-Russen. Rouw vermengd met haat. En er was werkelijk niet veel toe noodig om die haat te doen oplaaien en tot een uitbarsting te brengen. Al dat rood op het Consulaat-gebouw was een provocatie, een uitdaging, en op het gezicht daarvan werden de Witten woedend. Reeds vroeg in den ochtend verzamel den zich kleine groepen mannen en vrouwen in de nabijheid van het Con sulaat. Bedekte en openlijke bedreigingen werden geuit tegen de „Bolsheviks". De politie vroeg den Consul of bescherming gewenscht werd tegen eventualiteiten, doch die werd afgeslagen. „Men was wel instaat om voor zich zelf te zorgen". Toch weiden in den loop van den dag verschillende extra posten ter bewaking van het Consulaat geplaatst, hetgeen intusschen niet verhinderde dat de moedigste der demonstranten de roode versieringen begonnen af te rukken, voor zoover zij er bij konden komen. Pogingen toen reeds aangewend om het gebouw binnen te dringen hadden geen succes. In den loop van den ochtend hadden eenige andere Witten een groote sampan gehuurd en daarop een doodkist ge plaatst, symboliseerende het overlijden van het communisme, en twee levens- groote poppen, voorstellende respectie velijk het ideale communisme van tien jaar geleden en dat zooals het er te genwoordig uitziet. Ze bonden de sampan vast vlak onder de ramen van het Consulaat in de Soochow-Creek. waarover de politie geen jurisdictie heeft. In de onmiddellijke nabijheid van het Consulaat-gebouw was het 's mid dags rustig, zoodat geen verdere demon stratie werd verwacht. Maar tegen den avond kwamen de Witten weer opzetten. Met auto s vol werden zc van het Fransche Settlement aangebracht en tegen zeven uur waren er ruim driehonderd bij elkaar op de brug en voor het Consulaat-gebouw. Men zegt dat sommigen revolvers had den. Als dat zoo is dan is in elk ge val niet bewezen dat zij daarvan gebruik hebben gemaakt. Niemand die buiten een schot heeft zien lossen. De meesten hadden steenen en andere projectielen. De ijlings versterkte politie was niet in staat de menigte in toom te houden en op een gegeven oogenblik regende het steenen enz. tegen de deuren en vensters, waarvan er gevolgelijk bijna geen enkele is heel gebleven Ook de electrische licht-globes moesten het ont gelden. Toen kwam een fotograaf, een Ja panner, op de gedachte om een flashlight - opname te maken. De daarmede gepaard gaande ontploffing bracht de menigte in den waan dat er een bom was ge barsten. Een paniek ontstond en een paar menschen werden onder den v°ct geloopen en weggebracht Toen men de vergissing bemerkte herstelde men zich spoedig. Sommigen zongen het vroegere Russische Volkslied en uitroepen als „Weg met de verraders van Rusland I Weg°met de moordenaars van ons Volk! werkten op de gemoederen van de me nigte, dat naar het Consulaat-gebouw opdrong en den ingang forceerde. Een paar gasten van het Astor-House Hotel, tegenover het Consulaat, die be weren al het gebeurde gezien te-hebben houden vol dat de hoofddeuren opzet telijk van binnen werden ontsloten. Men wil daaruit afleiden, dat het de bedoeling van het Consulaat was den toegang voor de Witten gemakkelijk te maken, om ze, dus in den val gelokt, te kunnen beschieten. Hoe dan ook men drong binnen en stormde de trap op naar de bovenver dieping Zij hadden echter buiten den waard gerekend De heeren van het Consulaat, op zelfverdediging bedacht, waren gewapend en begonnen te schie ten, met het gevolg dat twee der aan vallers zwaar en vier licht gewond werden. De nood-brigade van de politie, in allerijl ontboden, kwam even te laat. Haar restte de taak te zorgen voor de gewonden. Het schieten had z'n uitwerking in tusschen niet gemist de menigte trok zich terug van het Consulaat. De beide zwaar gewonden zijn over leden. De vier anderen zijn nog in het hospitaal. Ingezonden Stukken. M. de R. Namens onze afdeeüng wenschcn wij langs dezen weg de aandacht van alle vrienden van den Vrede nog eens te vestigen op den Vredesbrief (initiatief van Leeuwen en van der Venr), waar voor lijsten ter onderleekeniug liggen aan de in uw blad van 2 Januari vermelde boekhandels- en sigarenmagazijnen. Iedere poging tot behoud en 'bevesti ging van den vrede- moet zijn nuttig ef fect hebben en hoe algemeener do onder tekening, des te werkdadiger zal die in vloed zijn. Nog korten lijd zullen de lijsten ter on- derteekening liggen. Laat ieder zich dus haasten! J. F. VAN DEINSE, Voorzitter. D. KRUIJDER. Secretaris der afdeeling Mid delburg der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Middelburg, 27 Januari 1928 VHERKOOPINGEN - VEKPAUH1 mUiL' IN ZEELAND Jan. 31 Oostkapelle, Hout, Blaupot t. Cal'.e. 31 Jan.- -4 Febr. Middelburg, Kleediug, Notarishuis. Middelburg, Hofsteedje, Struve. Feb. 1 Vlïssingen, Afbraak, Blaupot t. Cate. 2 Middelburg, Huis en Land, Struve. 3 Oostkapelle, Kaphout, Blaupot t. Cate. 22 N. en St. Joosland, Inspan, Blaupot ten Cate.

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 7