a.s geplaatst bij den radiodienst djer ma- rine te Amsterdaml. Ben der beide onderzee-booten, wel ke voor rekening der Turksche regee-' ring in aanbouw tzijn bij de Scheepsbouw maatschappij „Fijenoord" te Botterdam,! is naar Nieuwcdiep vertrokken tot het houden van bet laatste deel der proef tochten. De tweede boot zal Weldra een laat stee proeftocht doen. VERSCHILLENDE BERICHTEN'. Een Rotterdamsche taukboot van Batoum komende met een lading olie voor een Spaansche haven, werd bij aan komst aldaar beboet met niet minder dan 10.000 peseta's, omdat de scheeps papieren als lading aangaven „petro leum", terwijl in werkelijkheid geraffi neerde petroleum was geladen. Mejuffrouw Liet van Nierop, de eenige geredde bij het tragische auto-on geluk in den Haarlemmermeer op den hersteld het Wilhelminagaslhuis te Am- én vader, alsmede haar zuster om het leven zijn gekomen, heeft dezer dagen herstel het Williehninagasthuis te Am sterdam, waar zij sindsdien verpleegd is, verlaten. Een bewoonster der Suinalrastraal te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat e*en ouderwijzer haar 9-jarigen zoon on" geveer 9 weken geleden in de school met een liniaal heeft gegooid. De liniaal trof den penhouder, waarmee de knaap schreef, waardoor de pen in het rechter oog drong. Tengevolge hiervan is de jon gen, na vier weken in het Wilhellhiina- gaslbuis te zijn verpleegd, aan dat oog blind geworden. Te Oud-Gastel is de 49-jarige W. S„ toen hij aan zijn woning eenige her stellingen wilde doen, met de ladder van een bijgebouwtje gevallen, waarbij hij met hel hoofd op den steenen vloer terecht kwam. De man is aan de beko men kwetsuren overleden. Op den Hoogcweg nabij' Amersfoort xs de "koopman A. H., aangereden door de auto van den heer P. uit Utrecht. De koopmau reed rechts van den weg en werd wel 20 meter door de auto meege sleurd, H. is ernstig gewond aan hoofd en bekken naar het ziekenhuis gebracht. Zijn rijwiel was geheel vernield, terwijl ook de auto niet op qigen kracht verder kon. De heer P. verklaarde zich bereid de schade te betalen. Te Berg-Ambacht is de heer A. van V. in Beneden Berg, doordat een band sprong, met zijn auto ie water ge raakt. Hij en mej. T. O., die eveneens in de auto gezeten was, konden zich redden. De wagen is later gelicht. Terwijl de gebr. N., houthakkers, te Terwolde bezig waren met het vellen van zware populieren, staande langs de Terwoldsche Wetering nabij de Voer- mansbrug, viel door onbekende oorzaak een peppel in een andere richting dan men had verwacht en kwam terecht op genoemde brug, die gedeeltelijk Werd vernield. Een driejarig dochtertje en oen vierjarig zoontje van den heer v. L., die op de brug speelden, geraakten on der de takken van den boom, waardoor bet meisje zoo ernstig werd getroffen, dat het een hersenschudding bekwam, terwijl haar broertje aan hel hoofd werd verwond. (Msb.). DE MOORD TE "HERZOGENRATH. Na de verklaring van vrouw L. voor de justitie te Aken, dat N. den moord op haar man heeft bedreven, heeft thans ook N. tegenover den rechter van in structie te Maastricht een volledige be kentenis afgelegd. Hij heeft verklaard, dat de vcrslagene niet om drank was uitgegaan, maar om groenten te halen. N. is L. toen op den voet gevolgd en heeft hem, niet met een hamer, zooals yelmoed werd, doch met een gummi stok, waaraan een ijzeren moer was be vestigd, vier slagen op het hoofd toege bracht. Na den eersten slag viel L. De drie andere slagen verbrijzelden hem de hersens totaal. De stok is door N. weg geworpen, maar door de politie van Kerkrade gevonden. Fransch blad, dal Duilschland vroeger al op de hoogte is geweest van ae knoeierijen, en die maar hun gang liet gaan Duitschland moet er integendeel den Frapschen dienst opmerkzaam op hebben gemaakt. De ontdekking is dus veeleer aan Duitschland te danken. Van Frausche zijde wordt echter gezegd, dat men vooral ingegrepen heeft om te voor komen dat deze fraude op groote schaal te eeniger lijd geëxploiteerd zou worden door Berlijn om als bewijs te worden aan gevoerd, aai rranKrijK ae leveringen m nalura niet kan absorbeeren en op dien grond een wijziging van hol Dawcspkm te vragen. De fraude werd ontdekt door ambte naren van het ministerie van financiën. De huiszoekingen, die de vermoeafens be vestigd nebben, werden vooral gedaan te Parijs, te Straatsburg, te Sélestat en te Besanron. Te Parijs alleen werden van 7 firma's do boeken in beslag genomen. Het verluidt dat hoofdzakelijk mftt- versatiën hebben plaatsgehad bij de letfrf ring van steenkolen, suiker, hop en vee. Er zou een bedrag van ongeveer 200 millioe^i frank mede gemoeid zijn. Hel Amerikaansche viool* programma. De Amerikaansche minister van marine Wilbur heeft thans voor de Marine-com missie uit hel Huis van Afgevaardigden het vlootprograpnna verdedigd. Men weet dat dit behelst den aanbouw van oorlogs schepen tol een bedrag van 725 miltiocn dollar. Hij verklaarde daarbij, dat de Ver. Staten bereid zouden zijn hel risico te aanvaarden van het aanbouwen van minder tonnenmaal, dan waaraan zij be hoefte hebben, mits de andere, groole mo gendheden ditzelfde risico aanvaardden. Ons programma van 25 kruisers, 5 vlieg tuigschepen, 9 torpedo bootjagers en 32 duikbooten, zoo zei liij, is geenszins een -wedstrijd in wapening, doch slechts ge grond op onze behoeften. Volgens den marineraad zal dit programma, als hel uitgevoerd wordt, een behoorlijk samen-j maakt er de verstandhouding niet be ier op. Na een schietpartij aau de grens bij het Assani-mcer, had een bijeenkomst plaats van twee grenswachters, een Pool en een Lithauer. Laatstgenoemde eischte verplaatsing der grenspalen naar zijn zijde van ge noemd meer, daar dit water tot Li- thaucn behoort. De Poolsche officier wei gerde en dreigde, als de Lilhauers hun plan doorzetten, met represailles. De par tijen werden het niet eens, en het eind is nu, dat een bijzondere grenswacht naar de betwiste plaats gestuurd zal worden. lEr. V. II. Rutgers Ie Genève. Alvorens zich naar de bijeenkomst van 26 Januari te Praag van Benesj met de 3 rapporteurs van het arbitrage- en vei- ligheidscomilé te begeven, vertoeft de heer Rutgers eenige dagen te Genève, teneinde de kwesties, waarmee bij zich als rapporteur van het arbitrage- en veiligheidscomité te bemoeien heeft, na melijk de loyale naleving der artikelen 10, 11 en 16 van het Volkenbondsver drag, nader te bestudeeren en zich in staat te stellen, persoonlijk met eenige leden van de ontwapeningscommissie van den Volkenbond besprekingen te voeren. Dc heer Rutgers achtte het waar schijnlijk, dat er 3 afzonderlijke rap porten betreffende het arbitrage- en vei ligheidsverdrag aan de leden van het arbitrage- en vciligheidsoomité begin Fe bruari toegezonden zouden worden", op dat zij deze bestudeerd kunnen hebben vóór de zitting van 20 Februari. loge, a. b. Zes Gebroeders, Loskade al hier damestaschje, L. Keijzer, KI. Vlaanderen M 168 damestasch met inh., J. M. v. Kerkvoort, Hcerenstraat K 132 koevoet, Meijers, Brakslraat O 268 zwart zeil, firma Polak. Gort straat I 329 paraptuie, But, Wilhel- j minastraat W 83 vulpen, I Boone, 't Zand D 136—137 heerenhandschoen, J. Lenselink, Hendrikstr. W 68 da- mesport. met inh., A Cornelissen, Veer- scho Singel S 13-1 kinderport. met inh-, G. v. Westen, K 122 tabakspijp, j Alb. Sies, Gravenstr. I 280 paarden- dekenA. Buijs, Leiieslr. W 131 gou den oorbelletje, Dorleijn, L Geer*? K 310 sigarenpijpje, P. v. d. Ouden, Julianastr. W 20 gummi jas, Weertmau, K. Noordstr. L 86 psalmbijbeltje, M. de Nooijer, Zach. Jansenstr. W 71 - houten pijp, de Graaff, K. Breeslr. O 161 huissleutel, W. Peene, K. Bree- slraat O 172 kinderhandschoentje, N. Labruijère, L. Giststraat F 19 zilv. kettinkje, Joziasse, Breestr. O 152; kinderport. met inh., J. Cornelissen, Veer - sche Singel S 134. Inlichtingen aan het Bureau van Poli tie alleen des Zaterdags van 7—8 uur n.m. i BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit België. Te Antwerpen is aangekomen 200 .000 dollar aan goud van de federal reserve Bank te New York bestemd voor de Belgische nationale bank. Uit Engeland. gestelde vloot scheppen, machtig genoeg] Het Engelsche telefoonnet is thans om hel internationale recht te verdedi- gen, den handel le beschermen, de vrij heid van de handelswegen ter zee. le handiiaven en te voorzien in een voldoen de landsverdediging. „Machtig genoeg om hel internationale recht te verdedigen". Let wel! Amerika, dat met een anti oorlogsverdrag in de cene zak ioopt, en met een vl'oolbouw- plan in de andere, wil in ieder geval, machtig genoeg zijn zich te doen gelden. Het wil dan ook de verdedigingsoorlog om hel internationale recht te verdedi- met 12 Europeesche landen, zijnde drie kwart van het continent verbonden. Naar gemeld wordt, verkeeren meer dan 18000 mannen, vrouwen en kinderen in behoeftigen toestand als gevolg van de overstroomingen te Londen. Uit Duitschland. Volgens bericht uit Berlijn was de toestand van minister Streseraann giste ren zoo zeer verbeterd, dat men ver wacht, dal de minister tegen het midden of het einde van de volgende week Weer niet, doch wil er wel in staat toe zijn d& leiding van zijn departement zal kun- Het zal zich verheugen bij een slagen nen op zich nemen, van zijn plan, maar is pargal bij een mis- BUITENLAND. Algemeen Overzicht. De Dnilschc leveranties. Zooals bekend moet Duitschland vol gens het verdrag van Versailles als her- stelbedrag ook leveranties in nalura doen. Hierbij schijnen zich knoeierijen voorge daan le hebben. Volgens de Berliner Zeitung was ook in Duitschland door de betrokken in stanties in dc laatste maanden vab'-go steld, dat klaarblijkelijk op Fransche aan stichting, tusschen Fransche en Duitsche firma's conlraclen zijn gesloten die in- druisclien legen den geest en dc voor schriften van de overeenkomst betreffen de de leveringen in nalura op rekening van de schadevergoeding. De rijkscommissie voor deze leverin gen hoeft daarom een scherpe controle gelast, met het gevolg, dat is komen vast 'le slaan, dal verschillende firma's mis bruik van het in haar gestelde hertrou wen hebben gemaakt. Nagegaan zal worden, in hoeverre een vervolging kan plaats hebben. Dit logenstraft een bericht "ïn een lukking. Engeland kreeg ook een sneer van Wilbur. Hij zeide, dat Engeland's vast houden te Genève aan de volstrekte noodzakelijkheid van een grootere lon- nenmaal aan kruisers, afgezien van de vlootprogramma's van andere mogend heden, het overtuigendste bewijs is, dat de Ver. Staten ook volstrekt behoefte hebben aan een tonnenmaat aam kruisers, die geen verband houdt met hetgeen waarover andere mogendheden beschik ken, willen zij een behoorljijk geëvenre- digde vloot bezitten voor bun verdedi ging- M. a. w. toen kwam Wilbur aan de taak der kruisers, die hij veelzijdig noem de, speciaal ter bes'cherming van den overzeeschen handel. De Amerikaansche handelaars moeten niet alleen de vreem de markten vasthouden, die zij reeds veroverden, maar nu de Europeesche verhoudingen weer normaal worden, moe ten ze nieuwe markten zoeken als hun welvaart zal voortduren. Dit duidt helder genoeg op den te verwachten economischen strijd. Er zullen 22 kruisers met 164.100 ton inhoud vervangen worden, 25 kruisers zullen toegevoegd worden aan de 8, die in aanbouw zijn en de 10 van 7500 ton, die reeds klaar zijn, tezamen 43 mo derne kruisers; voorts 5 nieuwe moeder schepen voor vliegtuigen, ieder van 13.800 ton. Het programma wordt ver deeld over 5 jaar. Nog eens: Amerika wil met voorstel len den strijd voorkomen, doch houdt zich gereed. Cachin in de Fransche Kamer. Met hel oog -op de Kamerdebatten van heden over de immuniteit van de vijf communistische Kamerleden Doriot, Cachin, Duclos, Marty en Vaillanl Cou turier, is een motie ingediend doorUhrv en Charles Baron, die gesteund worden door de geheele socialistische partij, waarin geëischt wordt, dal de communis tische afgevaardigden gelegenheid zullen krijgen hun mandaat tot het einde van de huidige zittingsperiode le vervullen. De radicaal-socialisten hebben zich hun beslissing nog voorbehouden. De regee ring heeft als haar plan le kennen gege ven de betrokken communisten te qr- resleeren. Poinearé lieefl de vertrou wenskwestie gesteld. Terwijl nu vier com munisten zich nog verborgen houden, verraste Cachin gister plots iedereen door zijn verschijning in de Kamer. D. w. z. in de wandelgangen; de Kamer zelf vergaderde gisteren niet. Er was een sterke politiemacht aan wezig, doch Cachin bewoog zich vrij door het gebouw, en werd niet gearresteerd Hij zou heden deelnemen aan de debat ten. Men verwacht de vier anderen ook. Polen en Lilliauen. Terwijl Genève op zijn quivive blijft, of Polen en Lilhauen wel handelen volgens liet besluit van deu laatst gehouden Volkenbondsraad, krakeelen Polen en Li- tliauen onderling over grenskwesties. Hel De regeeringsparlijen hebben een compromis-voorstel inzake artikel 16 van de rijksschoolwet, handelende over het toezicht op het godsdienstonderwijs uit gewerkt, dal aan de rijlcsdagconimissie zal worden voorgelegd. Uit Denemarken. Aan de W. kust van Jutland) hebben zich hooge ijsbergen gevormd. Uit Zweden. In de Zweedsche troonrede komt o.a. voor, dat de regeering in staat is zoo wel de inkomsten als de vermogensbe lasting te verlagen. Hetzelfde zal geschie den met de suikeraccijns, en de goe* derenlarieven op de staatsspoorwegen. Uit de Ver. Staten. Staatssecretaris Kellogg heeft den Franschen Ambassadeur weer een ant woord doen toekomen op Briand's laatste nota. Tol nu toe zijn in totaal 31 lijken uit de S 4 jgehorgen. Acht personen zijn nog niet terecht. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 12 Jan. Ter graan markt was de aanvoer redelijk. Tarwe f 10—f 13, kroonenvtcn f 23—f 27.50, maanzaad f 34—f 36, witte boonen, onge lezen f 19f 24, gelezen f 27f 28, lange bruine boonen f 2-4f 28, ronde bruine boonen f 39—f 44. Opgave van den Marktmeester: Boter f 0.97Vs, part. prijs f 1.07Vfl. Kipeieren f 8.50, part. prijs f 9.50. Poelje-eieren f 7, part. prijs f 8. Opgave van den marktzelter der Z. L. M.: Boter f 0.97ty->. part. prijs f 1 071/2 Kipeieren f8.50, part. prijs f9.50. Poelje-eieren f 7, part. prijs f 8. GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de na volgende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn a. Op het Bureau van Politie: Thermosflescli, diverse Sleutels, Da- meshandschoen, parapfuïe, paar kinder- handsclioenen, mantelbaud, dameshand- schoen, verm. gouden ring, liaarkam- melje. b Bij particulieren Zilv. heerenhorloge, J. Waterman Gravenstr I 251 poesje, Camper, K. Delft A 86—87 pakje thee, Aarnout se, Achtersingel Q 135 sleuteltje, J. de Visser, 't Zand. Kerlclaan D 108 huissleutel, Isedoorn, Zuidsingel E 34 paar dameshandschoenen, Vreeke Seis- weg R 127 steiutel, S. Watlei, Oud Arn, Voetpad T 54 grijze handschoen, fir ma Iloogeboom, Langeviele K 214 geldstuk, juffr. De Buck, K. Noordstr. L 108 achterlamp van auto, II d Putte, Zuslerstr. I 205 poes, Klaas- sen, Verwierijstr. N 121 vulpen, A, Cornelissen, Eigjenhaardstr P 209 kinderport. met inh., Bellaart, Eigen haardstraat P 208 zilv dameshor 1878 - 1828. Maandag 16 Jan. a. s hopen onze geliefde OudersB>-huwd en Giootoudeis ARIE SCHUIT bn CATHARINA SINKE hun Vijftig jarii>4; Echtvereeni- glng te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare kinderkn, behuwd», klein- en achterkleinkin deren. Middelburg, 12 Jan. 1928, WinterBtraat Q 101. ADVERTENTIEN. Getrouwd (bij volmacht) CORRIE FRET en M. C. VAN NOPPEN die, mede namens wederzijdselie familie, dank zeggen voor de be langstelling ondervonden. Wissenkerke, p.7—=10 JaD. 28. Kah Kempit Java Tot onze diepe droefheid overleed heden ons jongste Dochtertje en Zusje, WILHELMINA ADRIANA, nog geen 10 maanden oud zijnde. P. IZEBOUD. A. IZEBOUD— Vak Leerdam, en Kinderen. Middelburg, 11 Jan. 1928. Gistermiddag om 8 uur is in ons meisjeshuis overleden onze lieve JOHANNES MELCHIOR VAN LÜYK, in den leeftijd van ruim 3 jaren. HET BH3TUFR. DE DIRECTIE Kinderzorg, 12. 1 '28. De Heer en Mevrouw H0NDIÜ3 VERTREGT zeggen hierbij dank voor de be wijzen van belangstelling bij de geboorte hunner Dochter onder vonden Middelburg, 12 Jannaii 1928. Voor de bewijzen van deelne ming ontvangen bij het overlijden van onze Behuwdzuster en Tante Mej. SARA VAN HOUTB Jacd., betuigen wij onzen hartelijken dank Namens alle familieleden, IZ. VAN HOÜTE Dz Nienwvliet, Januari 1928 Voor de blijken van belangstel ling, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Be huwd-, Oroot- en Overgroot moeder JACOMINA VAN DE WOESTIJNE-DE VOOGD, betuigenyij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, CHR. v. d. WOESTIJNE. OoBtkapelle, 12 JaD. 1928. De Heer en Mevr. DIELEMAN MAGENDANS, zullen gaarne be zoeken ontvangen op Zondagen 15 en 22 Januari. Rouaansohe Kade G 130. Dokter SIMONS is ZATERDAG verhinderd spreekuur te houden. Heden overleed plotseling te Apeldoorn, tot onze groote droefheid, onze beste Broeder, tiehuwdbroeder en Oom ALBERT HERMAN DE BAT8, gep. Kolonel tit. bij de Marine- Stoomvaartdien st, in den ouderdom van 65 jaar. S E. A. DE BATS. E. D. M. VAN DER FEEN- de Bats. Mr. P. J. VAN DLRFEEN. P. J. VAN DER FEEN Jr. Domburg, 11 Jan. 1928. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Anthroposophische Vereeniging in Nederland. OPENBARE VOORDRACHTEN te houden in de bover. zaal der Sociëteit St. Joris, Middelburg Zaterdag 14 Januari 'savondB 8 uur Dr. F. W. ZEYLMANS VAN EMMICHOYEN „In welke werelden leeft de mensch Zaterdag 21 Januari 's avonds 8 uur Mr. M. STIBBE „De menschheuisont" ikke linst als beeld van de ont wikkeling van hetindlvldu." Toegangsbewijzen voor de beide voordrachten k f 1.25; voor één voordracht a 0.75 te verkrijgen bq Boekhandel Van Benthem en Jutting en 's avonds aan de zaal. TE KOOP een mooie flinke Villa met Tuin, aan den Koudekerkschen Weg, bij de Badhuiestraat en bet strand en is zeer gunstig gelegen. Wegens spoedig vertrek voor spotprijs. Meerdere gegevens en hulp ver strekt kosteloos PIETERSE VAN WIJCK, op „Rust Wat", bij het Voetbalveld, te Vlissingen. voor elke huis vrouw en nut tig in ieder huis .deElectrolux Te Breda, Vecmarktstraat 4, Tel. 162.

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 3