.naai* Amsterdam. Soemba p. 1 Perim, Amsterdam n. Ba tavia. Jacatra, 2 Jan. te Genua, Rotterdam 11. Batavia. Rondo, 2 Jan. te Batavia van Amsterd. Simon Bolivar, 3 Jan. 16 uvan West- ludiê to Amsterdam verwacht. Singkep, 2 Jan. te Batavia v, Amsterd. Grcmtalo, 1 Jan van Kamaroen, Javè n. Rotterdam. ïudrapoei'a, p. 1 Jan 19 u. Finisterre, Rotterdam n. Jana. fhsulinde, p. 1 Jan. 11 u. Gibraltar, Ba tavia n. Rotterdam Johan de Witt 1 Jan. van Port Sak!, Batavia n. Amsterdam. Moon a 1 van Sabang, Batavia n. 'Am- iferdam. Stoomvaartlijnen op N.-Amerika. Edam, p. 2 Jan. 16 u. Ouessant, Rotler- ■dara u New-Orleans. Votendam, 31 Dec. n.m« te New-York v Botterdam. Blijdendijk, 1 Jan. 300 mijl West v. Saillf, Rollerdam n. Boston. SPORT. Ejampioouschappen schoon- r ij den. Eondagmiddag zijn te Naardien verre den hel kampioenschap vau. Nederland schoon rijden voor beeren (Leidsche wis selbeker) en bet kampioenschap van Ne derland schoourijden voor paren (Gooi- scho wisselbeker). Uitslag schoonnjden voor beeren1. B. Lautenbach. Rotterdam (houder van den beker), 2. K. A. van Wermeskerken, Utrecht; 3. R. M. Ooslveen, Utrecht; 4. II J. de Freitag, Zaltbommel; 5. O. P. van Balen, Oude Rijn; 6, O, Dl, iLabots, Rotterdam. Schoonrijden voor paren: 1. mej. van .Wijngaarden, Utrecht, en G. P. van Balen ie Oude Rijn, houders van den beker; 2. mevrouw Ivraak-Kroon en Jac. de Waal, Amsterdam; 3 mej. A. H, Oost- veen en R;. M. Oostveen. Utrecht. Neder!, kampioenschap schoonrijden. Gij den Maandagmiddag te Zwolle ge bonden wedstrijd voor het Ned. kam- pioenscüap schoonrijden voor dames werd dit kampioenschap behaald door mej. J. .T. v. Wijngaarden te Utrecht, die ook in 1926 den titel won Tweede was mevr. I". Duysburg-Crooswijck te 's-Gra- Venhage, derde mevr. M. Woldringh v. d. Hoop—André de la Porte, W.est- kape lie. Wedstrijden voor paren- 1. mej. J. J. .van Wijngaarden en de heer G. P. van Balen, Utrecht; 2. mevr. M. Woldringh v. d. Hoop—André de la Porte, West- k a p e 11 e, en de heer J. E. Ruitee, 'Arnhem; 3. mevr. en de heer Ockels, Nijverdal. Otu li et kampioenschap van Friesland. De wedstrijden voor amateurs op de ffhialfsbaan te Hcerenveen om het kam pioenschap van Friesland zijn Maandag gehouden. Het ijs was mooi hard. Er wa ren bij dezen wedstrijd bijna geen span- tnende ritten. Het nemen van de bochten bleek voor velen nog moeilijk te zijn. Voor don 500 M. kwamen 28 rijders «aw den slarl. De uitslag was: 1. C. Jongerl te Edam 58 7/10, 2. J. Kuipers te Stadskanaal, 591/10, 3. J. Elema te Bierurn, 59 8/10. Elect rise he ij s s c h a a f Men schrijft aan de N. R. Crt.- Bij de ijsvereeniging Fivelings te Ap- pingeriam is dezer dagen een nieuw soort jrjsschaaf in gebruik genomen Een vin ding van den heer A. Bos, bestuurslid, van beroep wagenmaker en carosserie- bouwer. De schaaf is geplaatst op een lange houten 'slede. Een acht paards elec tromotor drijft door Yiemtransmissie een roteerende schaaf, welke wordt gevormd door twee messen, zooals die gebruikt worden in een zgn. vlakbank. De ma chine maakt 1800 loeren per minuut. Bén man bestuurt de slede, terwijl 1 of 2 haar op de juiste plaats houden. De stroom wordt door middel van een lange ktbel betrokken van de Tichtleiding van de ijsbaan Het toestel heeft de wed- «trijdbaan, welke er na den dooi en de «leeuw van j.l. Zondag len Kerstdag, abominabel uit zag, glad gemaakt als een tafel en daardoor zijn bruikbaar heid voor de practijk bewezen. Zwemmen over de straat van Gibraltar. (Mej. Gleilze, een Londensche typiste, is er Maandag bijna in geslaagd de Straat van Gibraltar over le zwemmen. Dit was baar tweede poging. Zij vertrok met een sleepboot uit Tan ger haar een punt ten Wiesten van deze stad en werd vergezeld door vertegen woordigers van liet Engelsche consulaat, die als onafhankelijke getuigen fungeer den. Zij ging 's nachts om 3 uur in het wa ter en werd tegen den middag gezien, toen zij meer dan de helft van den af stand tusschen Tanger en "Gibraltar had afgelegd Later kwam hel bericht, dat zij nog slechts één mijl van Tarifa, het meest Zuidelijke punt van Gibraltar, verwijderd was en dat men verwachtte, dat zij daar zou landen Later werd echter gemeld, dat zij haar poging had moeten opgeven, daar de zee zeer woelig werd. Zes uur, nadat mejuffrouw Gleilze ver trokken was, trachtte ook een andere En gelsche dame, mejuffrouw Hudson, de Straal over te zwemmen. Zij vertrok van Alcazar ten Oosten van Tanger en werd eveneens door vertegenwoordigers van 't consulaat begeleid, die Zich in een sleep boot bevonden en. bij wijze van voor zorg een uitstekende schutter hadden meegenomen, voor het geval haaien do zwemster zouden aanvallen. De laatste berichten melden, dat mejuffrouw Hud son goed opschoot. VERSCHILLENDE BE&JCVTEN. Zondagochtend is de heer J. U. L. uit Alphen aan den Rijn per schaats: naar Óegstgeest vertrokken met het doel, zijn vader te bezoeken. Hij is daar niet aangekomen en kwam des avonds ook niet thuis. Er werd toen een onderzoek ingesteld, echter vruchteloos. Maandag ochtend is zijn lijk gevonden bij het zoo genaamde Zweiland, onder dp gemeente Warmond Het bleek, dat hij in een wak was gereden en verdronken. Zondagmiddag kwamen op de Vecht bij Ford Uitermeer twee broertjes aan rijden, de 14-jarige Jan H. en de 12- jarige Frans H wonende te Weesp, Plotseling zag eerstgenoemde hoe zijn broertje door het ijs zakte. Hij wilde hem grijper^ doch geraakte daarbij zelf in het wak, Met grooto inspanning ge lukte het den knaap weer met het hoofd boven te komen, onmiddellijk daarop geraakte hij bewusteloos. Hij kon ech ter nog gered worden. Zijn broer ver dween onder het ijs. Nabij Burg reed Zondagochtend een auto, waarmede 50 personen uit Maag denburg een tocht hadden onjdlernomen, tegen een boom. Twee hunner, eén gre nadier uit Potsdam en diens zuster, wer den op slag gedood, dp overigen werden licht gewond. Hetgeheele gezélschap was beschonken. Op het Schotelzen te Arendonk be gaf zich naar de „L. K." meldt een ze kere vrouw Meulemans naar de put om water, zij gleed daar uit en viel in de put. Haar man, die het ongeluk zag ge beuren, snelde toe en waagde zich in de put; hij (hield zijn vrouw eenige secon den boven water. Toen niemand ter hulp opdaagde, moest hij de vrouw loslaten. Hij klauterde uit de put en ging hulp halen. Do vrouw (was toen de hulp kwam, echter reeds verdrouken. Op het marktplein te Hagenow (Duilschland) kreeg een jonge boeren arbeider twist met zijn eveneens nog jeugdige vrouw. Hij trok een mes en stootte dat haar in de horst. Heit me$ brak af, zoodat Ide spits in de wond/ bleef steken. De vrouw viel bewusteloos neer en werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. De woesteling is terstond dn hechtenis genomen. Tc Halinenklee hij Bruuswijk heeft de fabrieksdirecteur Auerbach, bij een familiebijeenkomst op Oudejaarsavond op tragische wijze liet leven verloren. Toen de klok twaalf sloeg wilde hij een don derbus afsteken, die niet onmiddellijk af ging. Auerbach opende een klep om de lading na te zien, toen deze ontplofte en hem den schedel van het hoofd rukte. Hij was onmiddellijk doodv Op enkele kilometers afstand van Mantua (Italië) is een auto met vijf man nen in een afgrond gestort. Allen werden gedood, terwijl de auto volkomen ver nield is. Te Bridgeport in den slaat Connec ticut is een zekere Frank Wille gearres teerd wegens het feit, dat hij zestien vrouwen in vijf maanden tijds getrouwd had. Bovendien is hij deserteur en ver- valscher. Bij zijn verhoor bekende liij, overigens wist hij zich het juiste aantal liuwelij-, keu niet meer te herinneren. VERDUISTERING VAN 25 MILLE. De chef van de administratie van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst de 56-jarige hoofdcommies O. J. IC. is zoo als wij reeds gemeld hebben spoorloos verdwenen, met medeneming van één bedrag van 25000 gulden, ten nadeele der gemeente. K. die al ^eruimen tijd de verantwoor delijke positie bij den Geneeskundigen Dienst bekleedde, genoot liet volle ver trouwen. Vrijdagmorgen j.l. liet de chef door zijn ondergeschikten gelden halen van de Rotlerdamsche Bankverceniging welk geld, bestemd was om de loonen aan het personeel uit te betalen. Een déél van het geld betaalde hij dienzelfdjen morgen uit, ongeveer 25 mille bleef over. Tegen twaalven verzocht hij des middags naar den Haag te mogeii gaan, Iietigfeen werd toegestaan. Des middags te vijf uur bemerkte hel personeel, dal in de brandkast moest zijn, dat liet geld niet geborgen was waar het hoorde te zijn, bij nader on derzoek bleken de 25 mille op een gul den of 20 na verdwenen. De politie werd gewaarschuwd, doch IC. bleek niet me-eir (in de stad te zijii Men kreeg aanwijzingen welke de ver onderstelling billijken, dat liij over de grens gevlucht is. De chef was ongetrouwd Hij had in de laatste jaren veel geld geleend, het welk hij van zijn salaris njel kon terug befalen. Vrijdag na zijn vertrek van kantoor heeft hij doofr liet storten van geld bij den giro-dienst of anderszins verschei dene schuldeischers voldaan, o.a. een familielid aan wie hij f 4000 schuldig was en een collega, die hem 3000 gulden had geleend. Ongeveer 3000 gulden heeft hij voorts voldaan aan andere schuldeischers zoodat hij met ongeveer 15000 gulden ge- ylucht moet zijn. Dé hoofdcommies zou over een jaar of vijf met pensioen gaan en dan 32(l0 gulden per Jaar genieten. o BRUTALE BANKROOF. Zes dieven hebben Zaterdagmorgen den kassier van de Rcvenswood Na tional Bank te Chicago gevangen geno men en hem gedwongen hen: toe te la ten tot de Bank en de kluis te openen, waaruit zij voor een waarde vau bijna 200.000 gulden aan geld stalen. De kassier keerde even voor midder nacht per auto huiswaarts toen hij aan gesproken werd door de djieven, die be weerden drankverbodsagenten te zijn én zeiden voornemens le zijn zijn auto en zijn huis op drank te doorzoeken. De kassier protesteerde, maar onder be dreiging met liuu revolvers noopten zij hem het liuis binnen le gaan, waar zij zijn vader en moeder, die reel's sliepen, wekten. De dieven, die maskers droegen bleven tot zes uur 's morgens in het huis, waarop zij de ouders honden eu in de garage opsloten onder bewaking van twee hunner. De andere vier gin gen even na halfacht met den kassier, naar de bank; de nachtwaker was toen al vertrokken, de waker, die hem over dag verving, nog niet verschenen. On der bedreiging met den dpod opende de kassier de deur dfcr bank, doch deel de aan de dieven mee, c^at de kluis, dié van een tijdslot was voorzien, niet voor kwart over achten kon geopend worden. De mannen wachtten daarop tot 16 mi jnden over achten; de kassier moast toen de kluis openen, waaruit de die ven het bovengenoemde bedrag stalen, dat den dag te voren bij die bank was ^gedeponeerd om naar een andere bank "te worden overgebracht. Effecten ter waarde van meer dan 12 millioen gul den en zilver ter waarde van 72000 gul den lieten de dieven onaangeroerd. Na het geld te hebben weggenomen, deden zij den kassier een sloop over het hoofd en lieten hem met eén prop in den mond en gebonden achter. Daarop reden zij naar huis en haal-, den liun beide kameraden, die de wacht hielden over de ouders van d,en kassier. Toen zij weg -waren, s!a,agden de ouders er in zich le bevrijden en deden ?ij aan gifte bij de politie. Do bankdireclie stelt een onbegrensd vertrouwen in den kas sier, die al van jongen af bij de bank in dienst is. De diefstal werd mogtelijik gemaakt door liet feit, dat er gewoon lijk een uur verliep tusschen het ver trek van den nachtwacht en het opko men van den dagwaker te ongeveer half negen. BURGERLIJKE STAND. Z ieri kzee. Van 19—31 Dec. Bevallen: J". M. van der Wielenc geh. Oollin, d. J". M, Leijdekker, geb. Verkaart, d. 0. N. de Vlieger, geh. v. d. Wekken, z B. P. van Dongen, geb. Hage, d. OverledenJ". M. Lodewijk, 46 j., ong z, P. Wagenaar, 88 j., wed. van J. Hoo- geland. G. Romeijn, 88 j., ong, A. van Westen, 78 j., gescli. vr. van H Hage. H. Kommer, 36 j., echtgenoote van B. A. Post. Ijsvermaak maakt de huid van handen en gelaat ruw en schraal en doel de lippen sprin gen. Dit verzacht en geneest men met Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL (Ing. med.) BUITENLAND. Afgeuosn Overzicht Anlfrooriogsvèrdragen, Hiermede worden bedoeld- verdragen waarbij de oorlog buiten de wet wordt geplaatst. Dat is dus iets nieuws. De hier gegeven kenschetsing is na tuurlijk een te vage aanduiding, want men moet dan nog weten builen wélke wet: die van de twee betrokken landen, of de internationale wet? Maar na wat daarover te Genève gezegd werd, weet men althans eenigszins de bedoeling. De eerste dag van hej nieuwe jaar bracht de mededecling, dat de regee ring der Vereen. Staten zich tegenover Frankrijk bereid zou hebben verklaard te onderhandelen over een verdrag, waar bij do oorlog buiten de wet wordt ge plaatst, op voorwaarde, dat andere mogendheden zich daarbij kunnen aan sluiten. Het is dus nog slechts een bereid verklaring tot onderhandeling. Over vorm en inhoud is nog niets bekend. En zoo is het te verklaren, dat dadelijk in een Havasbericht als de meening van „toon aangevende Engelsche kringen" wordt' gemeld, dat, hoewel de Engelsche re geering net verloop der onderhandelin gen met groole belangstelling en sym pathie volgt, zij echter van opvatting is, dat haar houding en liet vraagstuk van toetreding tol hel verdrag af moeten hangen van de kennis der bijzonderheden van het voorgestelde verdrag. Inlussclien zat een uilnoodiging aan Engeland, om tot liet verdrag toe te treden, le Londen ongetwijfeld met groote welwillendheid worden ontvangen. De gelegenheid daartoe zal zieti wel dra ook aan Engeland voor doen, daar eerlang toch onderhandeld zal moeten worden over de vernieuwing van het ar bitrage-verdrag met de Vereenigde Stalen. 'En liet waren ook de onderhandelingen met Frankrijk over een dergelijke ver nieuwing, die de regeering van Washing ton aanleiding gaven tot liaar toezegging- De kritiek is ook al dadelijk gekomen. De Echo de Paris wijst erop, dat Amerika bereid is ook met andere landen gelijk soortige verdragen te sluiten. Ilct gaat dus om een systeem om oorlogen le ver hinderen, niet om sancties 'tegen die hun verplichtingen niet nakomen. Intu.ssclien zijn de Vereenigde Stalen niet geneigd alle kwesties aan een scheidsgerecht le onderwerpen, daar in artikel 1 van het Amerikaansche voorstel de Amerikaausche regeering zich 't rectit voorbehoudt toestemming te geven be paalde kwesties aan het internationale scheidsgerecht te Den Haag le ónder- werpen Hel Vallcaau en de Ver Stalen. Ilet is hekend dat de „echte" Ameri kanen niet altijd in harmonie zijn met de katholieken. En omgekeerd, Dat wrijft herhaaldelijk op allerlei gebied. En daarom is het reeds op zicli zelf opmerkelijk dat van de zijde van het Ya- ticaan kritiek wordt uitgeoefend op het drankverbod in Amerika. In een artikel in de „Osservalono Ro mano", het officieel orgaan van het Va- ticaan, wordt verklaard dat de drankwet nutteloos om niet te zeggen gevaarlijk is. Het blad meent dat het beter is het drankverbod op te heffen daar juist door drankverbod de zucht naar sterken drank gesteund wordt. In het artikel zijn opge nomen de statistieken van prof. Reed van de Universiteit te Cincinnati uit welf ke blijkt dat het aantal dooden tengevolge van den alcochol in de 7 jaren TLat dc 'drankwet van kracht is 15000 meer be draagt dan voor den oorlog. Moskou en Engeland. Uit Peshawar worden aan de „Daily Mail" bijzonderheden gemeld over een nieuwe campagne van Moskou tegen liet Brilschc rijk in Indië via Afghaniston. De briefschrijver wijst erop dat de Sovjet re geering in Afghaniston een uitstekende basis heeft voor Bolsjewistische propa ganda Moskou heeft de ^grootste "buiten- landsclie kolonie in Kaboul en 10 Russi sche vliegers vliegen geregeld tusschen Kaboul en Tushkent liet hoofdkwartier der Bolsjewistische agitatie voor cenlr Azië. De winter. Gisteravond is het boven Parjjs en omgeving hevig gaan sneeuwen, niet al lerlei verkeerssloornissen als gevölg En uil Engeland komen berichten van dooi, en van overstroomingen, die den toestand op tal van plaatsen nog erger maken dan de sneeuw. Draadloos wordt uit Londen gemeld, dat hel water op sommige wegen 10 cm. hoog slaat Niet alleen de overstroomingen veroorzaken voor het verkeer groot onge mak, doch ook kleine lawines, die op vele plaatsen voorkomen als het gevolg van den dooi, die veroorzaakt dat 'de sneeuw van hooger gelegen terrein naar de wegen afglijdt. Een Reuler-berichl meldt nog, dat door de overstroomingen op vele plaatsen hui zen onbewoonbaar zijn geworden en in sommige gevallen heele dorpen zijn geïso leerd. Een trein van Sydenham naar Addis- combe moest het opgeven, daar de rails 50 c.M. onder water stonden. In Berkshi re is een meer ontstaan van eenige dui zenden acres oppervlakte en lal van ge huchten en eenzame boerderijen zijn nu weer door het water geïsoleerd. De Avon is in Warwickshire bijna 2 meter boven normaal gestegen en de stijging houdt nog aan. liet ergst is de toestand in Swindon, dat volkomen als een eiland in een groot meer is komen le liggen en vanwaar alleen nog de hoofdverbin dingsweg over Reading naar Londen bruikbaar is. Op sommige plaatsen staat het water echter ook hier al tol de kruin van den dijk. Daar Swindon een belangrijk spoorwegkruispunt is, dreigt ontreddering van het verkeer met het ge- heeie Zuidwesten. BEKNOPTE MEDEDËELINGEN. Uit Engeland. In 1927 werd een laagterecord ge haald wat betreft het aantal werkdagen dat tengevolge van arbeidsconflicten ver loren ging. Gedurende '11 maanden van 1927 waren er 283 conflicten waarbij 199.000 arbeiders betrokken waren. Het aantal verloren werkdagen bedroeg 1.136.000. Indezelfde periode in 1926 be droeg het aantal geschillen 280 en totaal gingen niet minder dan 159.650.000 ar beidsdagen verloren. Uit F r a n k r ij k. De verwondingen die Minister Pan ic vë opliep aan zijn handen Inj een a.ilo- ongevai, blijken niet van ernstigen aard te zijn. Uit Rusland. liet bureau van het Centr. Uitvoe rend Comité van de Unie van Sovjet-Re publieken besloot Zinovieff. Kamenef, Ra- kpfski, Trolzki, enz uit zijn midden uit de Sluiten. Uit Italië De secretaris-generaal van de fas cistische partij Turati, heeft een rcnul- senrijven gezonden aan do leiders der Prov. fascistische federaties, waarin op dracht wordt gegeven tol nader order niet lot verdere loonsverlagingen over te gaan. Deze order is uitgevaardigd in verhand met het feit, dat de kosten van levensonderhoud ondanks alle po gingen om deze te verlagen, nog vrij hoog zijn Uit Zweden. Op initiatief van den chef van de Zweedsche kustartilleric, heeft de mi nister van oorlog gister politierapporten inzake de affaire van den luitenant Norr- berg, die van spionnage verdacht wordt, opgevraagd. De mogelijkheid beslaat, dat hij voor een krijgsraad zal worden ge recht. Uit Aï>es syaiê Volgens melding vaii Fransche bla den zou de regent van Abessinië, Ras Ta- fari in Maart tot de Katholieke kerk overgaan en bij deze gebeurtenis de Ka tholieke godsdienst tot staatsgodsdienst worden verklaard Tot dusverre is in Abessinië de Kop- tische Kerk, welke niet met Rome is geünieerd, staatsgodsdienst MIJN INDRUKKEN UIT AMERIKA, door Dr. NEIL VAN AKEN. (Slot). Wie nu eigenlijk in Amerika do elite van het Amerikaansche volk uitmaakt, is moeilijk te beantwoorden. In 1800 wa ren er nauwelijks zes millioen inwo- neis in Amerika De afstammelingen van deze zes millioen eischcn het recht op, als de elite van het volk beschouwd te worden. De nakomelingen, van de suc cesvolle gelukzoekers van 1800 en van de mannen, die in 1819 door de groote gouavondslen naar Californië gelokt wer den, gelden in 1927 als de Aristocratie van Amerika. De afstand tusschen deze honderdjarige aristocraten en den groe nen immigrant is duidelijk zichtbaar eu draagt als meest karakteristiek keu toe- Kenverachting. Do nieuweling had zich in zijn vader land gansch audere voorstellingen ge maakt van het Vrije Land. Nu ziet hij zich in een maalstroom meegesleurd, welke met een waanzinnig tempo steeds om hetzelfde middelpunt roteert: suc ces, succes. Niet denken kan hij, mag hij, niet moedeloos worden, maar steeds zwemmen met den stroom mee. En zoo £'-iUiT ;tl spoedig de gedachte hij hem boven, dat, als hij niet mee doet, hij een verloren mensch is. Dan geelt hij zijn tegenstand op en geeft zich over aan de veramerikaniseering van zijn in nerlijk en uiterlijk. Dat zijn de koude en kale feiten, die door de wfeiniga uitzonderingen niet tegengesproken wor den. Iedereen, die zich opmaakt om naar Amerika te trekken, moet zich dit voor oogen houden en alvorens den tocht te aanvaarden, is hij .tegenover zicnzeTf zedelijk verplicht te vragen, of zijn krachten werkelijk toereikend zijn voor een avontuur, dat veel afmattender is dan het toentertijd was voor de de prairie-kolonisten. Als men hel voor en tegen van Amerika overweegt, het goed en het kwaad, dan mag men niet verge ten, dat het kwaad altijd veel diepere sporen nalaat in den mensch dan het goede. De vrijheid van den persoon lijken wil opgeven in den stroom vau een overweldigende massa-meerderheid en -macht, is meestal een dure prijs voor de langzame, moeizame verovering van een comfortabel bestaan. Met menschen van alle mogelijke na tionaliteiten ben ik in aanraking geko men, en wanneer men hun vraagt, waar om zij hun Amerikaansche burgerschaps papieren willen hebben, dan krijgt men gewoonlijk hetzelfde antwoord- „Als ik mijn burgerschapspapieren heb, dan kan ik met meer succes vooruit komen in het zakenleven." En dat is ongetwijfeld waar. Er bestaat zooiels als een onge schreven boycott legen die emigranten, die Amerika goed genoeg beschouwen otoi een dikken spaarduil bij elkaar te schrapen Ook om deze redenen zijn de Italianen zoo gehaat in Amerika, want voornamelijk zij keeren met hun spaar potten naar Italië terug. In Amerika voelen zij zich nooit thuis. De uniformiteit van de verschillende rassen is een opvallende verschijning, wanneer men met liet Amerikaansche leven in nauwe verbinding staat. Het erfelijke onderscheid verzwakt, om ten slotte geheel te verdwijnen ondor uiter lijke gebruiken en gewoonten, die men als beslist Amerikaansch beschouwen kan Zoo voltrekt het proces der ver- amerikaniseering zich voornamelijk aan den buitenkant, terwijl de karaktervor ming ten slotte niet anders is, alleen in langzamer tempo vindt hier het nivel- leeringsproces plaats. In dit verband bezien, wordt de tocht van Ruth Elders, de jonge tandarts-as sistent, niets meer en niets minder dan een ontvluchten van de invloeden van dit nivelleeringsproces, dat haar per soonlijkheid dreigde le dooden, en dat haar een nummerheslaau deed leidon. Haar krankzinnige daad is een aanklacht tegen een opvoedingssysteem, dat in Ame rika een eercplaats inneemt, maar waar legen in den laatsten tijd allerlei verzet opkomt. Aan sommige universiteiten worden namelijk eereklassen opgericht, waartoe alleen die studenten toegang hebben, die gedacht worden in staat le zijn tot persoonlijken arbeid, in plaats van lot schoolwerk. Dit is een eerste

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 3