•So. 304 Dinsdag 27 December 1929 170' Jaargang BINNENLAND. Totipijnen£ev)yd MIDDELBUBGSCHE COURANT. JB| dit nummer behoort een Bijvoegsel. IDEN NEDERLANDSCIIEN LEGATIEp SECRETARIS TE BERLIJN TREFT EEN AUTO-ONGELUK. De berichtgever van het ïïbld. meldt Zaterdagmiddag wilidje de legatie-; cretaris van Jiel Nederiandscbe gezant schap jhr. T. Baud zich per taxi naar huis begeven. Toen dit rijtuig de Platz der Republik, het plein voor den rijksdag opreed, kwam van den tegen- overgestelden kant een andere taxi aan, die met volle vaart tegen den wagen van den heer Baud opreed. De botsing was zoo hevig, dat de béide auto's zwaar beschadigd werden. De heer Baudl werd in bewusteloozen toestand naar de „Cha- rité" overgebracht. Daar stelde men vast dat hij een zware hersenschudding heeft opgeloopen. Zaterdagavond laat vernamen wc, dat de toestand van den heer Baudl piel di rect levensgevaarlijk is. Waarschijnlijk heeft hij, behalve een hersenschudding ook een schedelbreuk. De toestand is echter, als gezegd, van zoodanigen aard, dat de doctoren niet pessimistisch zijn. (Jlt Stad en Provincie. Uit Miadelb arg. Hedenmorgen had de werkman De N. van den reinigingsdienst l' h i e r het ongeluk op het terrein van dien dienst ian een beerput te vallen, waarin hij een paar maal onderdompelde. Door toege schoten medewerklieden werd de man op het droge gebracht en op medisch ad vies naar hel gasthuis overgebracht. Uit Zald-Boveltnd. Donderdagavond kwam de Raad van Kloetinge in 'n openb. vergade ring bijeen. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering heet de voorzitter de heer Zweedijk welkom, die na ongesteldheid wederom in de gelegen heid is de vergadering bij te wonen. De voorzitter doet mededeeling, dat de electrificatie nog niét behandeld zal worden daar de P. Z. E. M. met andere voorstellen hoopt te komen. Verder, dat de heer J. J. Meulendijk, ambtenaar ter secretarie, door Burgemeester en Wet houders met ingang van 1 Januari 1928 benoemd is tot correspondent der ar- beids-bemiddeling Nog deelt hij mede, dat het gewenscht is, dat de gemeente van Jakob Dekker een stukje grond overneemt, gelegen aan den achterweg voor die 3 huizen, die daar in aanbouw zijn, opdat de achter weg daar in het belang van het verkeer wat breeder gemaakt kan worden. Hij geeft de raadsleden in overweging den toestand ter plaatse eens op te nemen, opdat in een volgende vergadering deze zaak zijn beslag kan krijgen. Ingekomen stukken. Een verzoek van de afdeeling Zuid- en Noord-Beveland van den Chr. Boeren- en Tuindersb'ond in Nederland om aan haar adres gericht aan H. H. de Konin gin om in het bezit te kunnen komen van de van rijkswege beschikbaar ge stelde subsidie voor de stichting van een chr. Lagere Tuinbouwschool in de ge meente Kapelle, adhaesie te betuigen. De voorzitter zegt dat Burg. en Weth. voorstellen om aan het verzoek niet te voldoen en dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. Na eenige besprekingen nog wordt op voorstel van den heer Buitenhuis beslo ten aan genoemd adres adhaesie te be tuigen, (de heer van Liere stemde tegen) Schrijven van Ged. Staten met ver zoek eenige redactiewijzigingen aan te brengen in het reglement van het Bur gerlijk Armbestuur. Verzoek van de Koninklijke Neder- landsche Politiehond Vereeniging om eene subsidie. Met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen. Provinciaal Blad no. 101 betreffende buitenwettelijke cursussen voor vervolg onderwijs, en verdere correspondentie niet Ged. Staten. De voorzitter deelt mede, dat volgens den Min. van 01 K„ Wi. deze cursuspen niet geoorloofd zijn. Ged. Staten zullen dan ook de gelden voor dergelijke cur sussen niet toestaan. Daar de cursus in deze gemeente uitstekend werkt en de meerdere kosten betrekkelijk niet zoo hoog zijn, stelt hij voor de betrekkelijke raadsbesluiten tot het instellen van een cursus in avond-onderwijs in te trekken en het wettelijk geregelde vervolg onderwijs in voeren. Meerdere leden vinden het jammer, dat men hiertoe ge dwongen wordt. De voorzitter schorst hierop de open bare vergadering tot het doen van eenige imededeelingen betreffende die zaak. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat besloten is om vervolgonder wijs te geven, de betrekkelijke verorde ningen worden ingetrokken en nieuwe vastgesteld. De voorzitter deelt nog mede, dat hij bezoek heeft gehad van den Inspecteui van de Volksgezondheid. Op verzoek van genoemden Inspecteur stellen B. en W. voor om de Bouwverordening aezer gemeente te wijzigen zooals hem is aan gegeven, hetgeen met algemeene stem men wordt goedgevonden. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten de gemeen te-herberg met ngang van 1 Mei 1928 weder voor één jaar te verhuren aan K. Meulpolder, met dezelfde voorwaarden en huurprijs 150. Eveneens Wordt op voorstel van B. W. besloten tot aanleg van een septic tank met closet bij en in de woning van het hoofd der school. Het voorstel van B. en W, tot vast stelling eener nieuwe wijk verdeeling en wijziging van art, 1 en 142 der Alge meene Politieverordening wordt met algemeene stemmen aangenomen. De gemeente zal dan in 4 wijken worden verdeeld (thans bestaan er 3 wijken). In verband met de invoering van de nieuwe motor- en rijwielwet stellen B. en W. voor, om over te gaan tot vast stelling van een verbod om den achter weg met motorrijtuigen te berijden in de richting KapelleGoes, Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangeno men. Op voorstel van B, en W. wordt be sloten het perceeltje grond ot 1 Januari 1928 in huur bij P. J. de Wijs, liggende achter het erf van M. Kole, bij open bare inschrijving te verhuren. B. en W. worden gemachtigd deze zaak verder af te handelen. Na uitvoerige bespreking wordt beslo ten B. en W. te machtigen met de Goesche Rijtuig en Automobiel Maat schappij met ingang van 1 Mei 1928 eene nieuwe overeenkomst betreffende het gebruik van den lijkwagen aan te gaan en daarin te bepalen dat de overeen komst ook geldt voor het begraven van lijken van ingezetenen van Kloetinge op een der begraafplaatsen in de gemeente Goes. Aan de orde is benoeming van een lid van het Burg, Armbestuur wegens perio dieke aftreding van den heer M. Evers- dijk. De ingezonden aanbeveling van het Burgerl. Armbestuur luidt: 1. M. Evers- dijk 2. Jac. Meeuwse Pzn. De heer de Rijk merkt op, dat volgens hem het niet in orde is, dat een wethou der lid is van het Burgerl. Armbestuur. Het Burgerl. Armbestuur staat toch on der toezicht van B. en W. Men kan toch moeilijk zichzelf controleeren Na gehouden stemming blijkt, dat de heer Eversdijk met 6 stemmen is herbe noemd, 1 stem blanco. Tot leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim worden benoemd de heerenG. Houlekamer, A. Blok, Oele Az., A. Oele en Jan de Jonge. Tot lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente, wordt wegens periodieke aftreding van den heer J. Allemekinders, deze herbe noemd. Voorts wordt de begrooting 1927 ge wijzigd. De heer Straub vraagt naar den post kosten van afscheiding, begrinten e.d. betreffende het terrein bij de ambts woning van den secretaris. Indertijd is door den Raad een bedrag van 7500.— toegestaan, nu blijkt dat dit niet vol doende is, waarom is toen om geen groo- ter crediet gevraagd? De burgemeester zegt, dat deze kosten niet bij het huis behooren en daarom op een andere post zijn gebracht. De heer Straub vindt dat die kosten er wel toe behooren, maar wil hierover niet redetwisten. Spreker begrijpt nu ook waarom B. en W., de rioleering van genoemde woning niet dwars door de pastorietuin hebben ge legd. B. en W. wisten, dat er geen geld meer beschikbaar was, daar wrong de schoen dus. Spieker, die in de vorige vergadering die rioleering uiteen heeft gezet, doet dit nogmaals en verzoekt B. en W. deze zaak zoo spoedig mogelijk te regelen, B, en W. ontkennen dit ten stelligste. De veiTekcning van meer en minder werk eerst deze week ingekomjen. Mocht evenwel blijken, dat de afvoer belem merd is voor den vijver in den pastorie- tuin, dan verwachten zij van de Kerk voogdij der Ned, Herv. Kerk klachten hieromtrent. B. en W. zullen dan ver dere maatregelen nemen. Nog wordt vastgesteld een supple toir kohier hondenbelasting met 6 hon den tot een bedrag van 2, Rondvraag. De heer Zweedijk bepleit verbetering an het voetpad bij C. Trimpfe en den Tervalenschen weg. De heer Eversdijk zegt, dat momenteel geen koolasch aan wezig is voor de voetpaden en wat d©n Tervatenschen weg betreft, daarop zal macadam gebracht worden, doch de laat ste weken was zulks niet mogelijk. De heer Buitenhuis zegt, dat hem ter kennis is gekomen, dat er in deze ge meente verschillende werkloozen zijn. Hij vraagt of dat waar is, zoo ja, dan vindt hij dat op de een of andere ma nier getracht moet worden deze men- schen aan werk te helpen of zoonoodig te steunen. De voorzitter zegt, dat deze week 6 werkloozen bij hem geweest zijn om werk. Doch werk verschaffen is thans niet mogelijk. Hij vindt dat waai- men hier in het bezit is van een Burg. Arm bestuur, dat er tamelijk goed bij zit, het op den weg van dit en andere lichamen om deze menschen te helpen. Hij heeft ze dan ook verwezen naar deze licha men. Ook hij heeft reeds eerder aan personen die in het bezit zijn van uit gestrekte boomgaarden verzocht het noodige werk wat vroeger te verrichten, opdat wanneer personen werkloos moch ten worden daar te werk zou kunnen worden gesteld. Hij zal deze kwestie evenwel nog nader onder oogen zien. De heer de Rijk zegt, dat tegenwoor dig op den 's-Gravenpolderschen weg veel bekeuringen plaats hebben wegens het niet rechtshouden. De oorzaak hier van is, dat aan dien weg een mooi pad aanwezig is, doch niet aangeduid is met een bord „Rijwielpad". Spreker is van meening, dat het op den weg van den Raad ligt, om aan de bevoegde overheid te verzoeken ten spoedigste een bord „Rijwielpad" aan te brengen. De voorzitter heeft reeds een onder houd gehad mei den opzichter van dien weg, doch kan meedeelen, dat de Pro vincie daar geen borden meer zal plaat sen, daar dit nogal wat kosten met zich brengt en de weg misschien volgend jaar aan het Rijk overgaat. Spr. heeft zich loeu gewend tol den A. N. W. B. die een verzoek zou indie nen bij de Wegencommissie. Vervolgens pleit de heer de Rijke dat wat vroeger en meer zand gestrooid zal worden bij gladheid. De voorzitter en de heer Eversdijk zeggen dat zooveel mogelijk zand gestrooid zal worden. Dan brengt de heer de Rijk dank aan den lieer Bintcnhuis voor zijn verzoek aan B. en W. wal belrefl steunverlening aan werkloozen. Hij hoopt dat op de een of andere manier het Burg. Armbestuur zal trachten hierin le voorzien. Ook zou spr. gaarne zien dat de bedeelden van het Burg. Armbestuur in deze dagen eens iets extra's kregen. De heer Straub vraagt den voorzitter of hij hem kan mededeelen wie den Mi nister heeft ingelicht bij zijn bezoek aan Goes betreffende den toestand aan de grens te Kloetinge. Spr. vindt het inge zonden (gooit Kloetinge roet in 't eten) stuk een grooten leugen. Kloetinge werkt wel degelijk mee aan de uitbreiding vai Goes. Een paar jaar geleden is ten ge rieve van Goes een bouwverbod gelegd op perceelen aan den Heernisseweg. Ook vraagt spr. zich af waarom Goes zich niet eerst uitbreidt in de richting Poel. Dat ze juist aan de grens van Kloetinge met haar uitbreiding begint, is weer po litiek van Goes. De voorzitter zegt dat het hem niei( bekend is. Wel gelooft hij dat het een en ander gezegd is. De correspondent van de Telegraaf heeft er misschien wei wat bij gefantaseerd. Spr. -gelooft niet dat an nexatie zoo dadelijk zal plaats hebben. Ook heeft spr. dezer dagen nog in een dagblad eenge mededeelingen gelezen betreffende wensehelijkheid van annexa tie van Kloetinge bij Goes, en dat nog wel van een ingezetene van Kloetinge, dat speet spreker. Daar niemand meer het woord ver langt en deze vergadering wellicht de laatste in dit jaar zal zijn, dankte spr. de leden voor hun aangenamen omgang en hoopt dat de besprekingen en onderhan delingen in het volgend jaar even aange naam zullen zijn als in het afgelooper jaar. van den havenmeester. Tegen 1 Jan. a,s, werd eervol ontslag verleend, op ver zoek aan den lieer J. Gebraad, als klok luider en klokkenist. Na korte bespreking werd besloten deze werkzaamheden op te dragen aan den gemeente-wjerkman Aangenomen werd de verlenging Reke ning-Courant mei de Bank voor Ned. Gemeenten. De kommies K. den Braven l< Iiansweert is met ingang van 20 de zer gedetacheerd te Putte. Uit Tholen Tc O ud-Vosscincer vergaderde Vrijdagavond de raadl Aan de orde was benoeming van een havenmeester in de plaats van den heer J. D. Quist, die de ze betrekking naast die van veerman, een reeks van jaren vervulde, maar nu af getreden als veerman, ook als haven meester ontslag had verzocht tegen 1 Jan. a.s. Mei algemeene stemmen werd de eenige sollicitant P. van der Vlies de nieuwe veerman, benoemd. Een nieuw lid vau hel Weezen- Arm bestuur moest gekozen worden in de plaats van den heer A. F. Pollic. Na vier stemmingen werd bij loliug gekozen de heer M. den Engelsman legen den heer Anlh. de Rijke Lz.De aftredende ledten an het Algemeen Armbestuur, de hee ren W. Snijders en A, Ws van Nieu- cnhuijzen, de laatste voorzitter, wer den herkozen. Alsnog werd vastgesteld de inslruclie In de gehouden openbare ver;, dering van den gemeenteraad van S t M a a r t e n s d ij k waren alle leden te genwoordig. Van A. J. óp deu Brouw was een ver2oek ingekomen hem subsidie le wil len geven, teneinde de bibliotheek die hij er op na houdt, te kunnen uitbrei den en waarvan door velen een nuttig gebruik wordt gemaakt. Na eenige bespreking wordt m. a. st, het verzoek van de hand gewezen. Van deu volontair ter secretarie was een verzoek ingekomen, houdende hom over 1927 bij wijze van studietoelage een uilkcering te verstrekken van f 100. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. Na eenige bespreking daarom trent wordt m. a. st. besloten adressant over hel jaar 1927 de gevraagde toe lage uit le keeren. Een verzoek van A. Jagt, in aanmer king te mogen komen \oor het huren van een gemeenlewoning wordt even- pens ingewilligd. Adressant zal op de be trekkelijke lijst worden geplaatst. Een verzoek van de Kon. Ned. Po- litiehondenvereen. om subsidie, wordt bespreking m. a. st. afgewezen. Te dezer zake werd ook voorgelezen een schrijven van den Commissaris der Ko ningin, waarin deze het doel en slreven dier vereeniging aanbeveelt. Van H. van den Hoek was een ver zoek ingekomen hem vergoeding te wil len geven wegens onderhoudskosten van rijwielen ten dienste zijner schoolgaande kinderen B. en W. stellen voor hem f 25 's jaars voor ieder rijwiel te ver goeden, zulks in verband met tevoren gepleegd overleg met adressant. Hijer mede kan men zich algemeen vepee- nigen. M. Hartog vraagl twee perceelen bouwgrond voor het slichten daarop van woningen. Opgemerkt wotfdt, dat in het jBoschje nog bouwgrond beschikbaar is B. en W. zullen zich eerst alflaar ter plaalse nog eens overtuigen. Iu een vol gende vergadering kan daaromlrent een besluit genomen worden. B en VV. hebben in verband met de periodieke aftreding van den lieer J. Hago als lid van hel Armbestuur, een aanbeveling opgemaakt van twee per sonen, waarop voorkomen als no. 1 de heer J. P. Hage, 2 de heer M. Zeedijk Na gehouden stemming blijken alle stem men te zijn uitgebracht op den heer J. P. Ilage, zoodat deze is herbenoemd. Punt 3 der agenda betrof een be spreking van het vervolgonderwijs. De voorz. deelde mede, dat eenigen tijd geleden is besloten tol het wetter do.-n geven van vervolgonderwijs In over leg met hel hoofd der school was toen besloten, dal de cursus 100 lesuren zou duren tegen een vergoeding van f 1 per lesuur. In verband nu met een Inge komen Provinciaal blad zou de cursus minstens 150 lesuren moeten geven. In navolging van andere gemeenten stelten B. en W. voor aan de plaatselijke com missie van toezicht op het 1. o. bij wijze van subsidie f 100 uit te keeren. cn dan het vervolgonderwijs vanwege die com missie te doen geven Dee gjemocnle is dan geheel vrij. Na nog eenige bespreking wordt be sloten dienovereenkomstig te haiideljan In verband met een kwestie lusschen de huurders van landerijen, de heeren C. J. Vermeulen en M. HcngslmeiigeL, deelt de voorzitter mede dat B en W. met genoemde personen overleg heb ben gepleegd om tol een schikking te geraken. liet betrof hier een j^emeen- schappelijke doorrit. Zij stellen voor Hengstmcngel van gemeentewege f5 schadevergoeding loc le kennen. Ook C. J. Vermeulen vergoedt aan Hengst mcngel zoo'n nedrag. Hiermede wordt genoegen genomen. Nog was ingekomen een adres van G. Polderman cn 53 anderen, houdende verzoek de in 1914 afgeschafte kar mis weder in tc stellen. B. cn "W. zijn niet in de gelegenheid geweest over dit adres advies uit le brengen. Met 5 tegen 2 stemmen wordt besloten dit adres aan le houden tol ).cn volgende vergadering, daar men gaar ne de mcening \an B. en W. wenscht le kennen. Bij de rondvraag informeer! de lieer Koopman naar een lichtpunt, dat ver plaatst is geworden. Hij vraagt of dit een nieuw aangebracht lichtpunt is of niet I)e voorzitter antwoordt, dal hel hier slechts een verplaatsing betreft De heer Vroegop vestigt de aandacht op een deksel van. de rioleering achlier de woningen in de Boschstraat. Aan B. en W. is dit niet beleend. De voorzit ter zegt dit in orde te zullen doen ibrengen. Daarna sluiting. Tabletten Weiger namaak o! losse tabletten. I (Ingez. Med.) Uit Zeeavrsch-Vïasaaerön W\. D. - In do Vrijdag gehouden vergade ring van het Bestuur der afdeeling 0 a d- z a n d van het Groene Kruis werd de heer A. Aalbncgtse benoemd tot maga zijnmeester-bode, nadat aan den legen- woordigen functionaris, die deze betrek king sedert de oprichting der aldpeling vervulde, eervol ontslag was verleend. (Voor verder Slad en Provincie zie men hel Bijvoegsel). DE SNEEUWVAL EN IIET TR.UION- ,GELUK. De Kerstdagen hebben dit maal al heel weinig goed weer gebracht, dat te vens lol een een zeer droevig ongeluk aanleiding werd. Was de eerste Kerstdag ingegaan met hevigeu steeds aanhoudenden regen, doch door den Zuid-Westen wind voor den lijd van het jaar hooge temperatuur, in den nacht van Zondag op Maandag liep de wind ora en gisterenmorgen ging de regen gepaard met scherpen Noord- Oosten wind. Na den middag ging den re gen cersl in hagel, maar spoedig in sneeuw over en die i.s met groole hevigheid blij ven vallen tol hedenmorgen toe, gepaard met steeds aanwakkercuden wind, zoodat oprecht van een sneeuwstorm kan wor* den gesproken. Een voor onze omgeving bijzondere groole sneeuwlaag dekte spoedig alle stralen en wegen cn het verkeer werd zeer ernstig belemmerd Dit ondervond in zeer erge male de cleclrjscbe Iram, die juist velen van familiebezoek lerug- heerende personen had te vervoeren. De tram die om ruim kwart voor lien uil Vlissingen vertrok, was te 12 uur nog niet verder dan Souburg gekomen. Steeds had men bijgestaan door een pe kel wagen weer nieuw baan moeten ma ken en ten slotte beslioot men op Souburg van twee trammen één te maken dooi de tweede tram den motorwagen ach ter de cersle tram te laten duwen. Op den wissel slond een Iram stil, maar ook van de zijde van de Abeele kwam nog een tram aanrijden en dit werd eerst laat door den bestuurder van den eersten wagen van dc Vlissingsche tram bemerkt, deze remde uil alle inachl, maar de bestuurder van den duwenden molor- agen reed door en een botsing was onvermijdelijk. Met vrij groole vaart re den de Crammcn op elkaar en de mate- riecle schade, die door de botsing ont stond was zeer aanzienlijk, de wagens bobben alle schade bekomen Maar zoo als le begrijpen is kon een dergelijk on geluk niet zonder gewonden afloopeu en men mag er betrekkelijk verbaasd aver slaan, dal hun aantal lol 1 beperkt is. Onaer hen besotid zich de 53-jarige wagenbestuurder Edelman, die aanvan kelijk bewusteloos was, maar na naar het Gasthuis te Middelburg le zijn over gebracht, bij was gekomen en over he vige pijn in den rug klaagde. Een nader onderzoek naar den aard der verwon ding moest heden worden ingesteld De tweede, die er nog erger aau too was. ook al bleef hij geheel bij bewust zijn, is de 24-jarige winkelbediende Chr. Volmer uit Middelburg Deze heeft lus schen twee in elkaar gedrukte balcons bekneld gezclen en iu hel Gasthuis moest hem hel rechterbeen worden geampu teerd, terwijl hel linkerbeen gjelaroken was. De beide andere gewonden, eon vrouw cn een "jongen, moeien een pols hebben gebroken. De loesland van V. was hedenmiddag le één uur vrij goed, liet gebroken been is gezel. In de wagens ontstond begrijpelijker wijze onder de vele reizigers een paniek en een hunner, die zijn kalmte bewaard bad, deelde ons mede, hoe hij, nadat ten ander een ruit had stuk geslagen dc deuren konden niet open eerst do kinderen en toen de vrouwen naar buiten heeft geholpen, om ten slotte

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1