Advertentiën. IndiiChe Stoomvaartlijnen. Bandoeng, p. 21 Doc. Vlissingen, Rot terdam u. Batavia via Antwerpen. Blitar p. 21 Dee. n.m Point de GaFle, Rotterdam n Batavia. Gorontalo, 20 nm. van Sabang, Bata- tria n. Rotterdam. Kangean, p. 20 Dec. Ouessant, Batavia D. Amsterdam. Kodoo 20 Dec. 24 u. van, Padang, Bata via n. Rotterdam. Tjerimai, p 21 Dec. 4 u. Ouessant, Ba taria n. Rotterdam, wordt 22 Dec. 13 u. te Rotterdam verwacht. Modjokerto, 21 Dec, vm. te Rotterdam ▼ail Batavia. Sembilan 20 Dec. te Suez, Java n. Am sterdam. Bondowoso, p. 21 Dec. 20 u. Suez, Ba tavia n. Rotterdam. Grotius, 20 Dec. van Sabang, n. Ba tavia. Insulinde, p. 21 Dec. Perim, Batavia n. Rotterdam. Kertosono p. 21 Dec. 17 u. Suez, Rot terdam n. Batavia. Melampus p. 19 Dec, Dungenesa, Am" sterdam n. Java. Prinses Juliana, 21 Dec. te South amp - ten, Amsterdam n. Batavia, 1 Patria, 21 Dec. van Batavia n. Rotter- dam. SocAcaboemi, p. 21 Dec. 20 u. Finister- re, Rotterdam naar Batavia. Vondel 20 Dec. te Port Said, Amsterd. n. Batavia. Stoomvaart!ijneu op N»- Amerika. Veeffldam, 22 Dec. 4 u. voorgaats van den Waterweg verwacht, New-York naar Rotterdam. Maasdam, 20 Dec. vm. te Havana, ffampico n. Rotterdam. Volendam, 20 Dec. 23 u. v. Rottetfiam naar New-York;. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Blijkens mededeeling van de N.V. Margarine Verkoop Combinatie, bedroeg het aantal deelnemers aan de Lotus- prijsvraag vèr over de 100 000. Het aan tal goede oplossers bedroeg 11.403, on der wie bet uitgeloofd bedrag van f20.000 zal worden verdeeld, zoodat ieder 11.76 ontvangt. Maar de firma heeft aan de goede oplossers nog een extra verrassing bezorgd door nog een DeSlrag van f 5000 beschikbaar te stellen in den vorm van 536 extra-premiên van verschillend bedrag, w.o. één van f 1000. Eind dezer maand zal de trekking plaats hebben. KUNST EN WETENSCHAPPEN. RECHTZAKEN. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 20 December werden de volgende vonnissen uitgesproken: overtreding Rijwielbelastingwet: A. J. de M„ 30 jaar, rijwielhandelaar, Koe wacht, f25 of 10 d. h.; C. W., 36 jaar, landbouwersknecht, Hoek, A. J. do K., Ai jaar, koopman, zonder bekende woon plaats, P. B., 45 jaar, landbouwer, Mid delburg, G. J. F., 18 jaar, koopman, zonder vaste woonplaats, A. J. W„ 19 jaar, werkman, Terneuzen, allen f 7.50 b. of 4 d. Niet verloonen van eenig bewijs van inschrijving voor de Rijksbelasting voor schippers R. V., 27 j., schipper, Raams- donk, f 5 of 4 d. h. Verboden vervoer J. A. v. d. B„ 19 jaar, arbeider, St. Jansteen, f 25 of 10 d. h.; F. B., 20 jaar, leurder, De Clinge (B.), 14 d. gev.slraf voorw., proeftijd 3 jaar; F. B., 20 jaar, leurder, De Clinge (B.), idem; J. G. B., 27 jaar, leurder, Clinge, id.; J. G. B., voornoemd, id.-, J. G. B. voorn, id,; F, M. V, 27 j.leurster St. Jansteen, id.; F. M. V. voorn., id.; F. M. V., voorn., id.; A. C. V, 32 jaar, zonder beroep, Clinge. idem; A. C. V., voorn., idiA. R., 23 jaar, zonder be roep, Clinge, J. V., 23 jaar, zonder be roep, Clinge, M. H. R., 25 jaar, zonder beroep, Clinge, J. v. d B., 23 jaar, klom penmaker, Clinge, A. S., 22 jaar, leurder, Clinge, M. P. v. d. B., 20 jaar, zonder beroep, Clinge, M. R. B, 18 jaar, zon der beroep, Clinge, A. M. B., 23 jaar, zonder beroep, Clinge, E. Ph. R., 22 jaar. zonder beroep, Clinge, allen tot f 25 b. of 10 d. h.; A. L., 38 jaar, hande laar, Moscron, f 300 of 30 d. h. Kalenders. Wij ontvingen practische maandkalen- ders van Het Nieuwsblad van het Noorden, ter eere van het veertigjarig bestaan van dit blad; met een foto van het ge bouw der lirxna te Groningen, en eeni- ge kiekjes uit het Noorden; „de Nederlanden van 1845", de be kende, al vele jaren verschijnende kan toorkalender; Levensverzekering Maatsch. „Utrecht"; de Amsterdamsche Maatschappij van L evensverzekering; van de Maatschappij v. Verzekering op het Leven, te Waalwijk; en van tie N.V. Morks' Erkend Ad vertentie Bureau en Uitgevers Mij. een weekkalender, tevens zeer doelmatig voor agenda De Stoomwasscherij „Volharding" te VVlissingen zond een kalender met een quasi-olieverfscbilderij van een Holl- jandsch landschap. De Victoria-Bron deed weder eeaeen- voudigen, maar prac'tischen weekkalen der verschijnen, met ruimte voor aan- teekeningen. vrouw Haverman, die verkjlaarde, dat de Collé's de brieven hadden geschreden, een stevigen steun en wordt <!e waar schijnlijkheid, dat de twee menschCn, die thans reeds zoo lang gevangen zitten, de verdachten S. en V. onschuldig zijn, grooter. I Wij vernemen, dat inmiddels hij d,e justitie nog eenïge mededoelingen zijn ingekomen, die voor de familie Collé zeer bezwarend zijn. De genieentewérk- man 0. de Kruyf heeft u.l. verklaard, dat op den dag, waarop Haveman zich yan het leven beroofde, Auke Obdam, Arnold Collé en de oude Collé eeu geld,- j kistje hebben begraven achter zijn huis. Eenige dagen daarna heeft Auke Obdam op deze plaats staan graven. Het blad weet verder nog; te mplden, dat de verdachte dlie to Arnhem in hechtenis zit, ernstig ziek is. Hij) is ge durende zijn gevangenschap 60 pond af gevallen en ziet er hejel slecht uit. Hij wordt thans met lichte kost, voorname lijk pap, gevoed. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding arbeidswetC. P. S. Goes dagvaarding nietig opopenbare plaats koopwaar uitstallen: C. L., C. J. J. de V. Goes f 0.50, s. 1 d. h. rooken in niet rook coupe van tram B. J. G. v. Z. Rotterdam, J. W t. D., G. M. Hilversum f 10.s. 10 d. h. te Wemeldinge muziek maken op den openbaren weg A. C. A. Wemeldinge terug aan ouders z. v. loopen op grond die beplant is A. P., H. v. S., J. H., L. M. Wemel dinge f 10.2 w. t. sch., J. M. v. W. Wemeldinge terug aan ouders met een openbaar middel van verkeer te veel reizigers vervoerenL. de B, Krabbendijke f 5.-s. 5 d. h. niet op vordering rijbewijs vertoonen J. J. de B. Wemeldinge f 3.s. 3 d. h. overtreding reglement op wegen en voetpadenA. de L. Geersdyk, J. F. Kats, A. J. J. Colijnsplaat, J. F. Kats f 5.8. d. h.; met voertuig rijden zonder licht: M, L. F. 's Gravenpolder, W. J. v. d. H. A. N. '8 Gravenpolder f 7.50 s. 5. d. h. met rijwiel de linkerzijde van den weg bonden: J. B. K., A. H. Kloetinge, J. d. B. Nisse f 5.— s. 5 d. h., J. A. Krabbendijke geen straf toegepast met rijwiel rijden zonder reflector J. d. B. 's Gravenpolder geen straf toe gepast fietsen zonder lichtM. v. A. 's Heer Arendskerke, C. M, Nieuwdorp f 7.50 s. 5(1. h.; met motor rijden zonder verlich nummer: J. J. d. M, Terneuzen f3 s. 3 d. h. VERSCHILLENDE BERICHTEN. - De 10-jarige v.. d. H. te Delft kwam Vrijdagavond j.l. bij het baantje glijden te vallen.. Hij bekwam een buil aan het voorhoofd, die er onschuldig uitzag. Za terdag moest echter een geneesheér wor den ontboden. Deze achtte onmiddellijk operatief ingrijpen noodzakelijk, daar de hersenen beleedigd waren. Thans is de jongen aan de gevolgen van den vaj over leden. - Een berucht inbreker is Dinsdag avond uit het ZÜekenhuis in Den Haag ontsnapt. Men herinnert zich nog wel hoe een paar maanden geleden de po litie een inbreker greep, die bij Mcxd- dens binnengedrongen was. Onlangs slikte hij een steel van een lepel in. Opneming in het ziekenhuis bleek noodzakelijk. De lepel moest langs operatieven weg verwijderd worden. De man was nu weerhaan de beterende hand i heeft de wijk genomen. Alle Haagsche stations zijn afgezet. De correspondent der Maasb. meldt De politie te Brussel heeft een Nedcr- landscheu onderdaan, zekere Holpert, ge arresteerd, die reeds eerd>er uit België werd gezet en verder door de Nederland- ssche politie wegens het plegen van tal rijke diefstallen werd opgespoord. - Reizigers die "Wioensdagmiddag 12 uur aan het Berlijnsche voorsfadstalion Friedrickshagen in een tweede klasse coupé wilden slappen, troffen daar, in een bloedplas een zwaar verwonde jonge vrouw, bewustueloos aan,. Het slacht offer is naar het ziekenhuis le Köpenick vervoerd in hoogst ernsligen toestand, zoodat zij nog niet verhoord kon worden. De politie vermoedt, aangezien de dame zeer goed gekleed was, maar noch geld, noch eenig voorwerp van waarde bij zich had, dat zij het slachtoffer van een roofoverval geworden is. Het oude slot van graaf Tarnowski to Dzikow is Woensdag vrijwel geheel een prooi der vlammen geworden. By het reddingswerk zijn 9 personen om het leven gekomen en 20 liepen zware ver wondingen op. Het blusschingswerk duur de lot laat in den avond en was zeer moeilijk door de hevige vorst efl het ge brek aan water. w Het afgebrande slot behoort tot de oud ste Poolsche ridderverblijyen en bevalte een groole kunst-historische verzameling oude schilderijen en één van de grootste bibliotheken ,uit Polen niet meer dan 20.000 boeken). Te Naumburg aan de Saaie is een arreslede met drie dames cn een koelsr omgeslagen, doordat de paarden schrok ken voor de stoom van een rangeerende locomotief. Van de inzittenden die uit de slee werden geslingerd zijn twee da mes op slag gedood. De derde en de koetsier zijn gekwest. DE DUBBELE MOORD MET ROOE TE CULEMBORG. Volgens het Volk is thans komen vast te staan dal een der anoniemp brieven over de moordzaak te Culemborg is ge schreven door Arnold Collé Deze man heeft ook reeds bekend, die schrijver te zijn. Dit is dus, zoo schrijft het blad. lijnrecht in tegenspraak met fle door hem voor het gerechtshof onder eede afge legde verklaring. f Indien onze inlichtingen juist zijn, komt, schrijft het Volk verder over de moordzaak een heel nieuw licht. Dan krijgt ook de geloofwaardigheid van ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur, De Voorzitter van de Gezondheids commissie heeft het noodig geacht in l'w blad op te komen tegen een uitdrukking van Burg. en Welh. in hun antwoord op de opmerkingen van die Commissie om trent hun voorstel tot regefing van den geneeskundigen dienst binnen de gestich ten. Bij hun oorspronkelijk voorstel,' hebben B. en W). als hun meening te kennen ge geven, dat in«de overeenkomst te sluiten tusschen het Bestuur der Godshuizen en de te benoemen specialisten mede zou moeten worden bepaald, dat bij dat Be stuur eventueel bezwaren door belang hebbenden zouden kunnen worden inge bracht ten aanzien van de door genoemde medici opgemaakte rekeningen voor ge neeskundige behandeling. De Gezondheids-Commissie ^egt dien aangaande in haar advies', dat zij het „ten eenenmale ontoelaatbaar" acht, dat dooi den Gemeenteraad zal worden „gedecre teerd' dal door Regenten der Godshui- jen „controle" zal worden ui [geoefend op de honoraria, aan de le, 2e en 3e klasse-patiënten Cde laatste niet zijnde ar men) voor operatieve en interne behan deling berekend. i B. en Wj. zijn van meening, dat de Ge- zonaheids-Commissie zich daarmede be geeft op een terrein dat niet het hare is.. Tegen deze uitdrukking gaat des voor zitters ietwat geprikkeld betoog. De zaak zelve geheel latende voor wal zij is, in de as. vergadering van de'n Raad zal er wellicht aanleiding zijn daaa-op nader terug le komen, moge ik een paar opmerkingen maken over djit be toog. De voorzitter van de Gezondheids-Com missie is klaarblijkelijk niet geheel op de hoogte van de taak van zijn Commissie. Wellichl wordt dit daardoor veroorzaakt dat hij nog werkt met een oude wet, die reeds sinds een achttal jaren is afge schaft. Immers het door hem aangehaalde art. 27 sub a der Gezondheidswet, heeft betrekking op de Gezondheidswet van 2: Juni 1901 (S. 157), welke wet is af geschaft bij de Gezondheidswet van 27 November 1919 (S. 784), In deze laatste wet bepaalt arl. 14 sub. 1 „De besluiten van de gemeente raden betreffende de volksgezondheid „worden niet vastgesteld, aangevuld, ge wijzigd of ingetrokken dan nadat de ge wondheids-commissie, voor de gemeente „ingesteld, is gehoord." B. en Wl zijn dus verplicht de Ge zondheidscommissie bij onderwerpen, als hel hier betreft, te hooren en van een „desverlangd hooren" is geen sprake meer, evenmin als van het opleggen van eenige beperking. Maar het is m. i vanzelf sprekend, dat de Wetgever slechts bedoeld beeft, dat de Gezondheidscommissie advies zou geven omtrent ,dat gedeelte van hel voor stel, wat „de gezondheid" betreft, en dan gezondheid in gewonen zin genomen en niet daarbij gehaald", sjles en nog wat. Ik kan mij wel voorstellen, dat er men- schen zijn, die meenen, dat men bij een lage doktersrekening gezonder blijft dan bij een hooge, maar 't dokters honora rium hcefl met „gezondheid" in den ge wonen zin, niets van doen, en daarom be gaf de Gezondheidscommissie zich ook naar mijn meening op terrein, dat het hare niet is. Ook wat het andere „terrein" belreft, waarop B. en W. niet zuiver in de leer zouden zijn, geloof ilc, dat zij den toets der kritiek gerust kunnen doorstaan. Het bcoordeelen van doktershonoraria is slechts dan „des Rechters", wanneer er tusschen patiënt en dokter eon ,,'rechts"- slrijd is, en dan zal de rechter nog ge bonden zijn aan overeenkomsten, afspra ken, enz. De heer Sipkes denke maar eens aan de tarieven der ziekenfondsen, oer Rijksverzekeringsbank en derg. 21—12—*27. Uw. dwl DE VEER. deze> wijze te trachten zelf een verdien ste te scheppen waarop de belooning der baanvergers üwaarop de belooning der baanvegers geschiedt, nu juist niet bijzonder verede lend werkt voor menschen die gewoon zijn door arbeid in haar onderhoudt te voorzien. Maar daarover wilde ik het nu juist niet hebben, doch ik wil deze gelegenheid benutten om eens aan te toonen dat niet alle werkloozen onder steunden zijn der gemeente, zooals dik wijls uit de door u,we redactie gepubli ceerde opgaven der Arbeidsbeurs afge leid wordt. Ware dit wel het geval, Itet zou tot niet le overziene uitgaven voor de gemeente leiden. De toestand is zóó, dat slechts aan één gezinslid, n 1. den kostwinner, steun wordt verschaft in dien deze als werklooze zijn rCgleirpn- tairen uilkeeringsduur uit de werkloo- zenkas heeft gelrokken. Is er in één gezin, hoe groot overigens, slechts één lid aan den arbeid gebleven, dan wordt geen enkele ondersteuning verleend indien dit gezinslid) althans een volwassene is en dus ook zoodanige ver dienste heeft. Een en ander moge blijken uit de vol gende cijfers, die een better licht werpen op de hoedanigheid dpr inschrijvingen. Op 10 December j.l. stonden aan de Ar beidsbeurs ingeschreven 403 werkzoeken den. Hoewel het grootste aantal daarvan werkloos is, zijn er toch ook personen ouder, die dit niet zijn en b».v. van be trekking willen veranderen. Dit echter buiten beschouwing latend waren van deze ingeschrevenen bij de werkverschaf fing werkzaam pl.m. 40 personen, steun trekkend pl.m. 50 personen. Voorts circa 45 personen der Meelfabriek, die eën wachtgeldregeling genieten, terwijl een 30-tal arbeiders steun van het Burger lijk Armbestuur ontvangen, doordat zij volgens het reglement der crisisregeling uitgetrokken zijn. Dat zijnl dus in totaal 165 personen die op een of andere wijze steun van de gemeente ontvingen, hoe wel er op dien datum 403 werkzoekenden ingeschreven stonden. Men is dus aan den veiïiigen kant wanneer men liet aan tal arbeiders die geen steun genieten schat op een 200-tal. Deze cijfers geven dus een heel andé ren kijk op het aantal werkloozen dat ondersteund wordt. Een gedeelte van dit aantal zou zeker al voldoende zijn om de noo,<lige haan- vegers te leveren, vooral wat de jongere ingeschrevenen betreft. Deze béhoévén het althans niet te laten omdatf zij toch steun genieten. Wie weet komen zij zich niet aanmelden nu het gebrek aan baan vegers, door uw bericht bekend is ge worden. v Mocht dit echter niet hel geval zijn en de lange duur der ijsperiodP dat wet tigen, dan ware de wen3c op te volgem van uwe Redactie dat een comité ge vormd wordt, dat voor een beter gere gelde belooning der baanvegers zich in verbinding kon stellen met ondergeteei- kende als voorzitter van het steuncomité en Arbeidsbeurs en ik geef u dan de verzekering, dat de noodige werkwilli gen ook voor dezen arbeid beschikbaar zullen zijn. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, J. ONDEEDIJK. Middelburg, 20 Dec. '27. Overleden H. C. Wissel, z. 6 j. J M. Broerse, wede. C. Klap. 69 j Bevallen M. Boer geb. Korstanje z., S. E. Verhoeven geb de Fouw d. Overleden 0, M. Beuns, z. 9 nmd. Mijnheer de Redacteur I In het nummer der Middelb. Ommant van Dinsdagavond komt onder „Stadi en Provincie" een beschouwing voor, over het baanvegen op de vesten, met welker conclusie ik in geenen deele instem. Daarin wordt n.l. gezegd: „Dg verklaring ligt voor de hand. Door de ondersteuning van de werkloozen zijn er blijkbaar wei nigen, die de aansporing gevoelen op BURGERLIJKE STAND. Middelburg. .Van 19—21 Dec. Bevallen: M. G. Vin- ke, geb. Geljon, z. A. C. de Jonge, -Van de Ruit, z. BEVOLKING. In d© le helft der maand December zijn in de gemeente O. EN W. SOUBURG. Ingekomen: H B. Rietbergen, v. Turnhoutstr. E 18 van N. IndiëMej. J. A Dek, Padweg B 42g, KruiningenH. v. Eijkeren, Abtelsche weg A 252, Wieringen J. C. Magheels. Nieuwstr. B 99, Vlissingen Mej. A. H. Schout, Vrijburgstr. C 110, Koudekerke; J. Klap en gezin, Tuindorp D 63, N. en St. JooslandC. H. Baas, Nieuwe Vliss. weg C 3b, Middelburg; J. Deurloo en gezin, Marnixplein C 13, Amsterdam. Vertrokken Mej. A. C. de Kam, Nieuwstraat B 93, naar MiddelburgMej M. v. Zweden- Kole en kind, Marnixplein G 13, Vier- polders P. N. Oranje, Nieuwstr B 93, Amsterdam; Mej. E. P. W. Sobier, Oranjeplein A 11, Valburg; P.Wanjon, Braamstr. B 123, VlissingenJ. J. van Rooijen en gezin, Tuindorp D 63, Zierikzee; Mej. M. J. v. d. Wart, Vli6- singsche weg B 263, MiddelburgA. J. Boers, Vlissingscbe str. E 4, Helder Mej. J. A. de Priester, Marnixplein C 56, Koudekerke; Mej. M. 0. Davidse, Nieuwe Vlissingsche weg C 166, Middelburg. In de le belft der maand December zijn in de j^&meente GOES Ingekomen W. H. J. Scholten, liefdezuster, van Groesbeek, Lombardstraat 2; M. C. J. Larsen, liefdezuster, van Maastricht, Lombardstraat 2; Wed.Noordhoek, zonder beroep, van Wiesenkerke, Voorstad 7 A. Gieling, liefdezuster, van Nijmegen, Lombardstraat 2P. K. Burgs, bank werker, van Amsterdam, Heernisseweg 38L. G. M. Alink, liefdezuster, van Maastricht, Lombardstraat 2A. G. E. de Lange, liefdezuster, van Maastricht, Lombardstraat 2J. Helders, lrellner, van Rotterdam, Groote Markt 1 S. Syt- sema, boekbinder, van Schoterland, Schengestraat 30J. van Ballegooijen, landmeter, van Dordrecht, Voorstad 99; J. N. Hendrikse, winkelbediende, van Kerkwerve, Lange Kerkstraat 6G. A. ter Smitte, buishoudster, van Oostburg, Bekhof 11 J. Bartelse, bakkersknecht, van Wissenkerke, N. Smalleg. buurt 25. Vertrokken Wed. C, de Fouw, zonder beroep en gezin, naar Den Haag, NonastraatJoh. Doorgeest geb. Zweedyk, zonder beroep, naar Zaandam, Westzijde 402; P. den Engelsman, arb. telegr. N. S., naar 's H. Arendskerke, H 99 C. v. Gorp, diacones, naar Rotterdam, Westersingel 111 B. Quist en gezin, boekhouder, naar Leiden, Oude Singel 112J. de Nood, schipper, naar WouwJ. Guns, ass. N. S., naar Eindhoven, Feit en oord 2.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 7