IfeSlfpÉ M B ^f\m\NDÜ.r\OLAOÜ TWEEDE BLAD VAN DE VAN Zaterdag 17 Dec. 1927 No. 297, STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Crediet werkverruiming. In haar rapport nopens de Gemeente- begrooting 1928 werd door de Commis sie v. Financiën gevraagd, naar de plan nen van B. en W., in verband met de mededeeling, dat het in de bedoeling ligt de steunverleening zooveel mogelijk in te perken en daarvoor werkverschaf fing in de plaats te stellen. Als antwoord op bovenbedoelde vraag maakten B en W. kenbaar, dat een uit eenzetting hunner plannen, vergezeld van een desbetreffend voorstel, de raad zoo spoedig mogelijk zou bereiken. Reeds meermalen werd door B. en W. uitgezien naar de mogelijkheid van uit voering van een werk van grooteren om vang, waarbij een belangrijk aantal werk- loozen zou kunnen arbeiden, omdat zulks is èn in het financieel belang van de Gemeente èn in het belang van de be trokkenen zelf. Ook van de zijde van het Rijk, dat reeds gedurende verschil lende jaren voor een gedeelte bijdraagt in de kosten der gemeentelijke werkver schaffing, die tot heden beperkt bleef tot betrekkelijk kleine werkjes, is meerma len erop aangedrongen om werk van grooteren omvang ter hand te nemen. B. en W. meenen zulks thans gevon den te hebben in eene verdere verlen ging van het open draineerkanaal der Duinwaterleiding aan de Oranjezon. Overeenkomstig het desbetreffend voorstel werd reeds in de raadsvergade ring van 22 Februari 1922 een crediet van f 25.000 toegestaan om het toen 700 M. lange kanaal met 1000 M. te kunnen verlengen. B. en W. vestigden er intusschen des tijds reeds de aandacht op, zulks aan de hand van het rapport betreffende een centrale drinkvoorziening van, het eiland Walcheren, samengesteld door het Rijks bureau voor drinkwatervoorziening, dat eene verdere verlenging hoogst aanbe velenswaardig zou zijn, omdat alsdan het water 6 a 7 dagen gelegenheid zou krij gen om met de lucht in aanraking te ko men en geen water uit de putten, het welk een tamelijk hoog zoutgehalte heeft, zou moeten worden betrokken. Inmiddels, zoo schreven zij toen, zou uitvoering.van de verlenging in haar.ge heel en onmiddellijk h. i. een te groot kapitaal vorderen en mitsdien beperkten zij zich tot een voorstel om de verlen ging 1000 M.eter te doen beloopen. Eene verlenging met rond 1940 Meter zal over een aantal jaren beslist noodig zijn, willen B. en W- een goede hoe danigheid van het water kunnen blijven verzekeren. Door uitvoering op dit oogenblik zal evenwel een uitstekend object voor werkverschaffing en werkverruiming worden verkregen, waardoor èn de werkverschaffing èn de steunverleening, zooals zij tot heden werden toegepast, kunnen beperkt worden. B. en W. on£" veinzen zich niet, dat uitvoering der ver lenging en bijbehoorend leggen van een weg met behulp van werkloozen meer zal kosten dan wanneer alles door vol waardige arbeidskrachten zou worden uitgevoerd. Daartegenover willen zij echter in het midden brengen, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid de Ge meente zal mogén rekenen op een flinke Rijksbijdrage in het te verwerken ar beidsloon, de belooningen voor toezicht en de verplaatsingkosten der werkloo zen. In dit verband kunnen B. en W. mededeelen, dat met Rijks-inspecteur voor de werkverschaffing Meijer de Vries op 16 November 1927 alhier eene be spreking is gehouden en hij toen zijn in stemming met de plannen heeft betuigd en volledige medewerking heeft toege zegd. Na die bespreking hebben B. en W. dadelijk overleg gepleegd met de Direc tie der Ned. Heide-Mij. te Arnhem, die elders reeds verschillende malen als uit voerster van werken, bij wijze van werk verruiming ondernomen, is opgetreden, en voor zoover B. en W. bekend, steeds tot volle genoegen van Gemeente en Rijk. Dit is onder meer geschied met be trekking tot het in cultuur brengen van gronden in den Biesbosch. Genoemde Maatschappij heeft zich be reid verklaard ook voor het onderhavige werk geheel als uitvoerster op te treden. De door B. en W. opgemaakte begroo ting van kosten, wijst een eindcijfer aan van f 120.000. Hieruit blijkt, dat rond f 79.000 aan arbeidsloon zal kunnen wor den verwerkt, waarvoor aan 140 werk loozen gedurende tenminste 25 weken een bestaan zal kunnen worden ver schaft. De desbetreffende belooning, uit te keeren voor accoord-werk, zal ge-i middeld f 15.50 a f 16^per week beloo pen, terwijl het maximum-loon zal zijn 40 cents per uur. In het weldra uil te brengen rapport door den Directeur der Water] Mij. voor West-Noord-Brabant over een eventueele centrale drinkwatervoorz. v. Walcheren zal ook gewezen worden op de wensche- lijkheid om binnen een aantal jaren, de verlenging van het kanaal tot stand te brengen. Het is duidelijk, dat die ver lenging speciaal ook aan zoodanige cen trale drinkwater-voorziening zal ten „oede komen. Op grond van het vorenstaande geven B. en W. in overweging te besluiten om le. een crediet van f120.000 toe te staan voor verlenging van het open drai neerkanaal der Duinwaterleiding aan de Oranjezon; 2e. de uitvoering der werken in vol len omvang op te dragen aan de Ned. Heide-Mij. te Arnhem, zulks overeen komstig de door haar opgemaakte be- grooting van kosten en met inachtneming van de bepalingen, vervat in haar schrij ven van 7 December 1927 een en ander onder voorwaarde, dat door het Rijk zal worden bijgedragen in de kosten der uitvoering. Voor Rijksbijdrage zullen eventueel in aanmerking komen f 79.000 arbeidsloon, f 9000 voor vervoer er autobus, f 5510 voor toezicht en enkele andere kleine posten. Naar de berekening van B. en W. zal een totaal van rond f 100.000 in aan merking komen om daarop Rijksbijdrage te ontvangen. Ten slotte nog enkele woorden over de financiering van de te ondernemen werken. Nu de Rijksbijdrage nog niet bekend is en ook nog door B. en W. moet worden uitgemaakt, welk gedeelte van de op de begrooting 1928 geraamde posten voor steunverleening en werkverschaffing aan de Oranjezon zal kunnen worden be steed, lijkt het B. en W. het meest ratio neel, dat voorloopig door den raad wordt besloten om voor het volle bedrag van f 120.000 op de gebruikelijke voorwaar den, en in afwachting van het sluiten eener definitieve leening, eene tijdelijke geldleening aan te gaan. Zoodra de Rijksbedrage bekend is en ook door B. en W. eene beslissing, gelijk zoo juist bedoeld, is genomen, zullen zij de raad een nader voorstel doen toe komen om het juiste bedrag der tijde lijke geldleening te bepalen. Het is de bedoeling van B. en W. om het onderwerpelijke voorstel in de ver gadering van 23 December 1927 in be handeling te brengen, aangezien het zeer gewenscht is met de uitvoering der wer ken in de eerste dagen der maand Ja nuari 1928 te doen- beginnen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Onstuimige .1 e u g tl'", door B Lindsey en \V. Evans Uiig. H. Meulen- liof. Een zeer merkwaardig boek J.indsev. de eigenlijke schepper er van is kinder rechter te Denver. Die functie is in Ame rika zoo, dat zij, nog meer dan hier, den rechter met de kinderen in aanraking brengen, omdat hij, ook builen gevallen van wetsovertredingen hun raadsman kan zijn Ze komen van zelf bij hem> En nu is hem door een langjarige ervaring ge bleken, dal vooral op zedelijk gebied veel meer ongerechtigheden gebeuren dan waarvan de ouders en onderwijzers en leeraren droomenbij de jongens maar ook bij de meisjes. Dat zal tol op zekeren hoogte ook wel elders het geval zijn. Maar in Amerika is het ongelooflijk toegenomen, ten eerste door dc zelfstan diger neigingen der jeugd, maar ook door twee speciaal Amerika,ansche redenpn de auto en liet, tengevolge van 't vorbod lol een sport geworden drankgebruik ook bij jeugdigen, Door de auto stellen de jongens en meisjes zich heel gemakkelijk builen iedere controle. En de jongen heeft dan altijd Wel een heupfleschje met drank bij zich. En de gevolgen blijven niet uit Wat de schrijver daarvan verlcll zou verbijsterend zijn als het niet geheel bevestigd werd door wal in Amerikaan- sche romans van de laatste jaren verteld wordt. Maar wal dit boek voor de Amerikanen, tot iets heel bizonders heeft gemaakt, is de door hem in het licht gesleljde tegenstelling tusschen de zeer strenge convealioneele moraal vau het Ameri- kaansche publiek, die radicaal al die diqgen zonder genade veroordeelt, en den geest der kinderen zelf die zich legen veel dingen dier moraal verzeilen. Hel gevolg is, dat er een diepe kloof is ont staan tusschen de jeugd en de opvoedcr- ders, die door geen vertrouwen wordt overbrugd. Dat vertrouwen beslaat niet meer, en de ouders en leeraren welen niet van wat er in de jonge hersens om gaat, zoodat ook gemist wordt hel middel om in de ongerechtigheden verbetering te brengen Wat de rechter zelf in dat opzicht verkreeg, juist omdat hij wèl het ver trouwen der jeugd verwierf doordal hij niet iedere daad onmiddellijk als iets verschrikkelijks veroordeelde, is merk waardig maar in vele gevallen zoo Ameri- kaansch dat het niet op onze toestanden past Zijn boek verdient echter ook hicjr gelezen le worden omdat hel de door hem in het licht gestelde, en het vertrou wen belemmerende tegenstelling hier ook bestaat. Zijn aandrang om de feilen te erkennen cn dan met behulp der goede eigenschappen der jeugd te trachten hen Hij ging pas naar bed, toen men de hanen reeds hoorde kraaien en werd wakker met hoofd pijn, vermoeid en misselijk. 1 A 2 AspaafEfc- Tabletten zullen hem opknappen. Men eische echter steeds de origineele ,,0oyefc"-verpakkïng,ken- baar aan den oranje band en het Bayerkmis. Prijs 75 ets. Weiger namaak ot losse tabletten. (Ingez. MedA aawa—nannnw—fcww zelf hun leven te doen verbeteren, mag hier ook wel gehoord worden „Hel Graf van Tut- Anc h-A m o n' dom- Ho ward Carter, Tweede Èfiel. Van Holkcma en Waren- dorf's U. Mij Toen hel eerste deel van dit werk over de sensationeele ontdekking van wij- len graaf Carnavon en Howard Carter verscheen, moest er nog veel opgehel derd worden. Zoo moest men o,a, nog dp sarcofaag openen. Hel vinden van de mummie, de eenige die ooit gevonden werd zonder geschonden le zijn door grafroovers vormt de inhoud van dit tweede boek Het zal wellicht niet meer hel opzien baren van het eerste doel Maar toch ver telt het iets buitengewoons en ietls dat wetenschappelijk van meer beteckenis was dan dc vele voorwerpen in de eer ste kamers aangetroffen. Ook dit deel is rijk geïllustreerd. Niet minder dan 153 plalen naar foto'"s zijn er in opgenomen In een reeks aanhangsels zijn rappor ten ermeld over de onderzoekingen van de mummie, de bloemkransen, de schei kundige onderzoekingen en rapporten over andere voorworpen Hel werd vertaald door A Moresco VAN DE 4 MIDDELDVRC3,i="E sAg-wf <mxWf EEN PRIJSVRAAG. Wc hebben hier een werkje dat onze jeugdige lezers cn lezeressen bezig Kan houden, cn waaraan nog een prijs je is le behalen. Knip de hiernaast afgedrukte teeke- ning uit en plak haar netjes op stevig pa pier. Zooals ge ziet beslaat zij uit verschilt- lende kleine stukjes. Knip die zorgvuldig uit, en tracht dan daarvan weer een ge heel samen te stellen. Lukt dat, plak dan op een stuk dun carton de knipsels ieder op hun plaats, zoodat ze weer de oor spronkelijke teekening vormen. En stuur dan van Maandagochtend M in, uiterlijk tot Vrijdag den 23sten Dcc zoo spoedig mogelijk hel resultaat van uw werk aan de Redactie van dit blad, Lange St. Pieterstraat, A 72. Maai- zorg ervoor dal ge op den omslag, schrijft Oplossing prijsraadsel", en dat ge ach ter op uw werk duidelijk uJ\v nap,in en adres vermeldt. Wie in de stad woont kan hel afgeven aan het loket van falns Bureau. Wie bui ten Middelburg woont, kan het ons per post toesturen. Voor de 5 eerst ingekomen goede op lossingen loven we eenprijs uit ieder van ƒ2.50. En voor de eerste 10 volgen de goede oplossingen een prijs ieder van f 1.25. Van de op ons bureau bezorgde op lossingen wordt van Maandagochtend half negen af net uur van bezorgen ge noteerd. Voor de per post aan ons toege zonden oplossingen nemen wc het uur van het poststempel. We hadden er eerst over gedacht om boeken en andere geschenken als prijs uit te loven, maar de moeilijkheid is, dat we den leeftijd van do prijswinnaars niet vooraf kennen. Het werk is natuurlijk voornamelijk voor do jongeren, maar we vermoeden dat ook de grootcren er zich aan zullen wijden. We loofden toen maai- geldprijzen uit, dan kan iedere winnaar zelf bepalen wat hij er voor aanschaffen wil. En nu aan het werk. De volgende week Zaterdag publiceeren wc1 de leokjening zooals zij zijn moet, en de namen "der winnaars of winnaressen. De Redactie. Hier langs af te knippen en te bewaren OP OEN HEUVEL Zie, de sneeuw bedekt <TÖ wegen, nu begint de winterpret op den heuvel bij dc dennen, waar ons huisje is gezet. 't Is er anders eenzaam wonen, maai-, zoodra de sneeuw er is, wordt het druk; op onzen heuvel, dat is zeker en gewis. Zooveel sleedjcs, zooveel prikkers, suizen dan in -wilden ren naar beneden; al de kind'ren zijn er bij, die ik hier kon. Ru en Coot je zijn de drukste, tuimelen ze ook eens om, 'l schijnt hun toch niet af te schrikken, v rooi ijk komen ze wêerom. Klein Maricljo is een haasje, ja, i' is altijd vrees'iijk hang, maar broer Jantje is een baasje— Rietje leut hem veel te lang Wordt het schemer, o, dan komen al die kleuters graag in huis, om te luisteren naar sprookjes, koekjes knabbelend incluis. Neen. 't is nu bij onze dennen niet meer stil of eenzaam, neen rroolijk keuv'lend, lachend, pratend, trekt de bende cind'lijk heen. Morgen keeivn zij wed weder '1 duurt, totdat de sneeuw weer smelt 'k weet dan lieusch geen cnkfel sprookje meer, zóóveel heb 'k er verleidt HERMANNA.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 5