L'. Goedbloed—J. van W'ijck 2—0, C. Ier Poorte— J. Tevel 0—2, J. v. d. Driest— G. A. Wessels 2—0; H. Streefkerk—W. Tan LoenJiout 0—2. Zoodat Vlissingen Svon mol 13—7 KUNST EN WETENSCHAPPEN. De uitvoering van „TotOofening en Uitspauning" Men schrijft ons Op 20 December a.s, komt het Hol- ïaudsch Vocaal Kwartel in Middelburg zingen. Dat is op zichzelf een gebeurte nis. Als ge de namen der solisten hoort, is het immers genoeg Mia PeHenhurg, sopraan, Suze L uger, alt, Louis van Tul- der, tenor en Jan Dekker, bas. Die na men roepen de herinnering op aan veel schoons, dat door deze kunstenaars ons reeds te genieten gegeven is, en zij wek ken verwachting, dat het iets heel bij zonders zijn zal, als zij samen medewer ken aan een uitvoering van de Zangver - eeniging. Daar komt bij, dat Middelburg tegen over deze zangers veel, heel veel goed te maken heeft. Zij hebben in 't voor jaar hun medewerking verleend bij de uitvoering van Beethoven's Negende Sym phonic, en toen heeft Middelburg hen laten zingen. De menschen, die niet zijn komen luisteren, hadden grof ongelijk, want 't was sueprieur. Voorts: zij komen zingen het Requiem van Verdi Een heerlijk werk' schreef Jan Dekker. De groote opera-componist heeft het geroepen in ontroering over den dood van Allasandeo Mauzoni, en hij heeft een kunstwerk van onbe schrijflijke waarde gegeven. 't Is zoo, dat men eigenlijk niet zeggen kan dat is treffend, of ge moet eens goed naar dat stuk luisteren, 't Is geheel van zoo hooge, verheven schoonheid, dal het boeit lot het einde toe. Een groole plaats gaf de componist aan tie solisten. Door het heele werk solo-par tijen, duetten, trio's en kwartetten, waar bij het Koor alleen begeleidt. De in strumentatie is overweldigend hier en aangrijpend in een ander gedeelte. Reeds het begin de inzet van het hoofdthe ma door de celli brengt tot uiting de stemming, waarin het heele werk 6taan moet, omdat het één gebed is, de smeckiug Geef hun de ©enige rust, o Heer! Dan komt het Dies-Irae gewel dig, duidelijk vertoonend den dag der verschrikking, de schitterende klank der trompetten, die het oordeel verkonden, dat de Rex treraendae majestalis vol trekken zal over alles wal leeft en. dal voor zijn troon verzameld wordt. Maar de ontroering legt zieti in het aandoen lijke „salva me" voor kwartet en koor. Dan 't aangrijpende vrouwenkoor „huic ergo" en hel „Pie Jesu" voor capella- kwarlet. En hoe zou ik vergelen het zan gerige „Lacrymosa". Moet ik vertellen van de grootsche muziek iu 't „Sanc- tus." Maar dan moet ik op elk onder deel van dat werk wijzen, want 't is alles de aandacht meer dan waard, 't Best is het zelf te gaan hooren. 't Is zoo wonderlijk mooi. Als zij slaagt, zal de uitvoering een iecst zijn, zooals Louis van Tulder schrijft, een feest van verheven genot. Zeeuw s c h Genootschap der Wetenschappen. In de gister gehouden bijeenkomst van dit genootschap hield dc heer dr. C, Or baan een voordracht met lichtbeel den over Röntgenstralen en hun belee- kenis buiten en in de geneeskunde Spreker begon zijn rede met een kort historisch overzicht over de ontwikke ling van de inzichten en toepassingen van de electricileit. Na de ontdekking van den Leidschen flesch werden in de 18e eeuw vele elcctriceermachines ge bouwd. Galvani en Volta ontdekten, den gelijkstroom, Faraday den wisselstroom en Coulomb gaf wetten aan die aantrek king en afstorting door electriciteit bc- heerschten. De tweed© helft van do 19e eeuw stond in het teeken van onderzoek omtrent de werking van electrische stroo men en vonken in gasarme ruimten. Zoo ontstonden de buizen van Geiszler en Crookes en ontdekte Lenard de zgn. kathodestralen, welke later bleken een stroom van electronen, d. i. negatieve electriciteit te zijn. Na 1890 was de Duitsche physicus prof. dr. W. von Röntgen evenals de Franschman Becquerel op dit gebied aan het experimenteeren. Op een gegeven oogenblik zag Rönt gen nu stralen verschijnen raej geheel andere eigenschappen als alle andere, tot op dat oogenblik bekende stralen. Hij noemde ze X-stralen, later werd er alge- meen, den ontdekker tot eer, den naam van Röntgenstralen aan gegeven. Wan neer deze stralen op een scherm van bariumplatinacvanuur vielen, begon dit «scherm licht te geven en wanneer tus- schen de Röntgenbuis en dit scherm in donker een hand werd geplaatst, zag men op dit scherm de beenderen van de hand komen. Over het wezen dezer stra len bleef lang een geheimzinnig waas hangen lichtstralen en warmtestralen leerde men beschouwen als te zijn ae- therlrillingen van een bepaalde golf lengte. Men vermoedde, dat dit ook het geval zou moeten zijn met Röntgenstra len; kon dit echter niet direct bewijzen. Hiervoor moest o. a. het bestaan van buigingsverschijnselen worden toond. Dit is eindelijk, in 1911, Von Laue gelukt met 'behulp van kristallen. Tevens bewees hij hiermede, dat de golf lengte der Röntgenstralen vele duizenden malen kleiner waren als die der licht en warmtestralen. Röntgenstralen bleken al spoedig na do ontdekking door allerlei sloffen heen te dringen, welke ondoorgrondelijk zijn voor het gewone licht, daarbij elk li chaam, dus ook de elementen uit het systeem der elementen van Meyer en Mendelejeff, dat er door wordt getrof fen tot een fabriek van nieuwe Röntgen stralen, secundairstralen genaamd, ma kend Hieraan ontleenen de Röntgenstra len een deel van hun toepassingen. Toepassing vinden de Röntgenstralen: lo. in de wetenschap; 2o. de techniek, en industrie en ten 3o. in de genees kunde. In de wetenschap hebben de Rönt genstralen veel bijgedragen tot die studio van het vroeger ondeelbaar geachlle atoom. Dit kleinste deel van, elke slot wordt tegenwoordig, vooral door de stu diën van Rutherford en Bohr, beschouwd als te zijn een planetenstelsel, mot een kern proton in het midden en een aantal zich in banen snel bewe gende deeltjes electronen er om heen. Het aantal electronen van het atoom van elk element komt overeen met het zgn. atoom nummer van Mo- seley. Hierdoor kreeg het periodiek systeem der elementen van Meyer en Mendelejefr een vaste basis en konden nog ontbrekende elementen worden ont dekt. Met behulp van de Röntgenspecto- graphie is men nn zoo ver gevorderd, dat nog slechts twee elementen hit het bovengenoemde systeem ontbreken. Een kristal van bekende structuur hielp von Lane aan het bewijs, dat Röntgenstralen aethertrillingen van zeer kleine golflengten zijn. De golflengte kan hieruit zelfs worden berekend en toen kon men omgekeerd met behulp van Röntgenstralen van bekende golflengte, den bouw van een aantal kristallen be- studecren. De Röntgenspectographie verklaart verder, hoe eenzelfde elomnt als b v-, Koolstof zich als diamant en grafiet zoo' verschillend kan gedragen en waarom het soortelijk géwicht der elementen niet zo o constant behoeft le wezen als vroe gere axiomata leeren. Trouwens, mpt behulp der Röntgenstralen zijn vele vaste uitgangspunten der natuur- en schei kunde van onze schooljaren omvergewor pen Echte en valscbe diamanten laten z'i -.h mei behulp der X-straien gemakke lijk onderscheiden, het paarlgehalte dei- oesters laat zich Röntgenologisch contro- teeren zonder deze open te maken. In ae techniek wordt de Röntgenologie, vooral in Amerika, steeds meer toege past; o. a. ter conlroleering van de betrouwbaarheid van isoleerend mica, ran ijzeren spoorbruggen en hout voor liegmachines. Voor de justitie kan Röntgenonderzoek soms van belang zijn. Een belangrijk aandeel hebben soms de Röntgenstralen bij het onderzoek van oude schilderijen. Ten slotte kwam spreker tot de toe passing in de geneeskunde. Deze zijde an het vraagsLuk is door Röntgen zelf niet nader uitgewerkt. Anderen hebben er echter een uitgebreid gebouw uit op getrokken, en er is welhaast geen or gaan meer in het lichaam, of met behulp van Röntgenstralen lean het worden on derzocht er zichtbaar gemaakt. [Dit be rust op een verschil in doorlaatbaarheid voor Röntgenstralen van de verschillende weefsels en organen, waaruit het li chaam is opgebouwd en meerdere hulp middelen staan ons ten dienste om deze lerschitlen kunstmatig te versterken. Be ter dan door woorden is dit door lal van plaatjes toe te lichten. Naast de Röntgenfotografie ontwikkelde zicli lang zaam maar zeker de Röntgentherapie. Dit geschiedde eerst tastend en aarzelend, later op grond van rustig wetenschap pelijk onderzoek steeds meer doelbe wust. De verschillende weefsels zijn ver schillend gevoelig voor de inwerking der Röntgenstralen. Dankbaar tracht men ge bruik te maken van "het gelukkige feit,, dat vele zieke cellen gevoeliger zijn en dus eerder te vernietigen als gezonde cellen. De kunst is ook hier aan elk in dividu en in elke zieke haard de juiste hoeveelheid te geven, met sparing van de gezonde omgeving. Dessauer gaf een physische verklaring dezer uitwerkingen. Natuurlijk zijn vele nevenfactoren mede van waarde en wordt hierdoor ook vaak het resultaat beïnvloed Spreker vertoonde bij elk onderdeel van zijn voordracht meerdere lantaarn plaatjes. J_.'i'll!1w 11 ffüflBE der geschiedenis, zooals: linguïstiek (het Latijn, Fransch en Nederlandsch Ider Mixlr delecuwen), oud-recht, archeologie, muu- tenkennis, heraldiek, epigrafiek (op- schriftenkunde, handschriftkunde, gene alogie, enz. Binnen enkele dagen zal een oproep tot de algemeene en definitieve stich- tingsvergadering worden verzonden. De commissie bestaat uit: J Adrïaanse, IIulsl, S. Blommaert. St. Jansteeu; C. Dekkers, Hulst; Mr. R. Lambooy, Hulst; R. Walking. Ifulst. Belanghebbenden kunnen zich opge ven bij Kap. Dekkers, Sleenstraat 11 Hulst. Ons Zeeland, Kerstnum mer 1927 Uitg. en druk G, W. den Boer, Middelburg. Het Kerstnummer van dit zoo speci fiek Zeeuwsche tijdschrift is een der fraaiste, die wij tot nog toe zagen. Een prettig bezit voor abonné en niet-abon- né. Hoe frisch is al dadelijk de vóór pagina ons stadhuis met die rij Wal- chersche boerinnetjes. En wat een keur van plaatwerken: Houtsneden van II. Ellens (kippen), van Hans Botermans (Oude Wilg), van Willem v. d. Berg. Een linoleumsnede vau onzen stadge noot Louis ILeymans (Zeeuwsche Boer), van S. de Jongh (winterlandschap en op de Zeeuwsche slroomen), en verder een peu- en kiijUeekening-reproduclie, res pectievelijk van Kurt Peiser en van J. C. Nijland. Bovenstaande is slechts een gyeep uit meer. Dat geldt ook voor den inhoud: gelukkig ook een bijdrage van den zoo gaarne gelezen F. de Sinclair (A. H. v. d. Feen) Be Kunstbescher mer, En van den Zeeuwscli Vlaamschcn dichter en prozaïst Jan Eekho.ut o. a, de schoone gedichtentrias: Het Feest rler geboorte en een teer Kerstdicht. Verdei" een Veersche geschiedenis De 'Veersche Heks, door F. C, Derks, Ge dichten van Johannes Reddingius, een schets van Willy Corsari, van Fenna de Meyier en van Tjeerd Adema. Alzoo veel te lezen, ernst zoowel als luim, en veel te zien en te bewonderen! In een woord: een prachtuitgave. De Prins. Het Kerstnummer van 1927. Op het titelblad een echt Hollandsch winler- sporlgezicht, met sneeuw en ijs, en op de tweede pagina een Davoser winler- istemmingsbeeld. Dan volgt een artikel tje van onzen sportieven minister Kan over de Olympiade. Dan volgt een reeks van belangvolle én aardige, prettig-leesbare verhalen, van Ivans, de bekende detectiveschrijver, van Willy Péüllon; de eerste reis van de Hollanders naar Oost Indië, met his torische prenten, door J. Schuilemaker Czn.; een pkantasie over hoofd- en haartooi van mevrouw Jacqueline Rooy- aards—Sandberg. Voorts haudwerkpalro- nen van E. C. Lammiuga, Schetsen van mevr. Overduijn—Heyligers, van Elisa beth Zernicke en Eline van Stuwe. Een stilleven van G. Frohwein, een zeer mooie foto van de Maasbrug te Maastricht, van een Damslerdiep-gezichl te Appingedam, maken dit Kerstnummer des te aantrekkelijker. Een artikel over onderzeesehe tele graafkabels van prof. Van der Bilt zal ook velen interesseeren. VELSCHILLENDE BERJCBTEN. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Oudheidkundige Kring voor Z. VI. O. D. Naar aanleiding van de dezen zomer te Hulst gehouden historische tentoon stelling, hebben eenige personen óón co mité gevormd voor" oprichting van een Oudheidkundigen Kring voor Oostelijk Z. Vlaanderen, en meer bepaald Hulst en het land van Hulst. Het doel van den kring is: de kennis omtrent geschiedenis, folklore, oudheid kunde dezer streken te bevorderen en te verspreiden, en de nog aanwezige his torische. monumenten te behouden cn te herstellen. Men zal trachten dit doel te berei ken door: het inrichten van een oudheid kamer (museum) niet studeergelegcnheid Ie Hulst; het inrichten van een archief met een historische bibliotheek, waar in ook: afschriften, krantenknipsels enz. en een oudheidkundige school. De be doeling is dat belangstellenden ondier lei ding van meer ervaren leden worden on derricht in de verschillende wetenschap pen en kunsten, behoorende tot de leér De waarn. voorzitter der afdeeling van den Raad van State voor de Ge schillen van Bestuur roept in de Staats courant vau 13 Dec. op de onbekende be langhebbenden inzake van de beroepen, ingesteld door de Rot- terd. Tramweg Mij. en de Zuid-Nederl. Stoomtramweg Mij., tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord Brabant van 1 Mei 1927 en, voor zoover eerstge noemde maatschappij betreft, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zee land van 3 Juni 1927, waarbij aan de Gebrs. de Rooy, te Dinteloord, vergun ning is verleend toi het in werking brengen van autobusdiensten van Ber gen op Zoom over Steenbergen naar Dinteloord, met een zijtak van Bergen op Zoom naar Vrederust, en van Ber gen Op Zoom. over Steenbergen, Nieuw- Vosmeer en St. Philipsland naar het Zijpe (veer); de beroepen, ingesteld door P. Lief broer, te Bergen op Zoom, en de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, te Middelburg, tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord-Brabant van II Mei 1927, waarbij aan P. Liefbroer vergunning is verleend tot het in werking brengen van een autobnsdienst van Bergen op Zoom over Hoogerheide naar Putte, en door de Stoomtramweg Mij. Anlwerpea- Bergen op Zoom-T holen, tegen ge noemde beschikking en tegen cte beschik kingen van dat college van denzelfden datum, waarbij aan P. van de Koeve- ïinge, te Waarde, en aan J. Ogier, te Rilland-Bath, vergunning is verleend tot het in werking brengen van autobusdien- sten van Bergen op Zoom over Korteven in de rienting van Rilland-Bath, om zoo zij dit noodig achten hunne me- moriën en bewijsstukken in te zenden aan den Raad van State te 's Graven- hage vóór 24 Dec. a.s. Tot dien dag liggen de stukken ter in zage ter secretarie van den Raad van State. De fjordenreis, die de NederI, Reis- vereeniging dit jaar heeft georganiseerd, is zulk een succes geweest, dat het be stuur besloten heeft in den aanstaanden zomer, n.l. van 21 tot 31-Jul^ wederom een reis naar Noorwegen te organisee- ren. Dezen keer wordt de reis onder nomen met een Nederlandsch schip, n.L het s s. „Rijndam" van de Holland-Ame- rikalijn. Behalve naar Noorwegen, zal de „Rijn dam" tochten maken naar de Zuidkust van Engeland, Lenden en langs de Ne- derlanasche kust. Alle passagiers hebben toegang tot de salons, terwijl men om beurten van de le, 2de en 3de klas eetzaal gebruik zal mogen maken. Voor de hutten geldt een klassever deeling. (Telg.) Het bericht omtrent het verloren gaan van den Scheveningschen logger 190 schijnt niet juist te zijn. Deze log ger is eenige dagen geleden veilig bin- nengeloopen. Een waarschuwend, een bijna be angstigend geval heeft zich voorgedaan in één der bussen van de Z. H. A. M., die in Delft geen passagiers mogen op nemen of uitlaten, schrijft de „Delftsche Crt." In de bus, die Dinsdag omstreeks half tien uit Scheveningen was vertrok ken, zat o. a. een reiziger voor Over- schie. Toen de bus in Delft was geko men op den Rotterdamschen weg, kreeg deze reiziger een aanval van zijn hart kwaal, hartkloppingen, waarbij hij het benauwd had en dringend behoefte had aan frlssche Lucht. Zoodra de passagier de eerste symptomen waarnam, verzocht hij den chauffeur om te sloppen, maar deze zeide, dat hij dit niet mocht doen. En hoe zichtbaar benauwd de man het ook had, hij moest mee en kon in Over- schie pas het voertuig verlaten. De passagier heeft bij de justitie een aanklacht ingediend tegen de Z. H. A M. wegens vrijheidsberooving. Dinsdagavond is te Leiden dc 93- jarige juffrouw C. H. E., die niet al te best van gezicht was, in het Rapenburg aldaar gcloopen en verdronken. Haar lijk is opgehaald. De heer S. Friedmann, juwelier te Amsterdam, heeft aan de Vereeni |ging Joodsche Zee- en Boschkolonie een som van f 100.000 aangeboden ter stich ting van een Boschhuis in 't Gooi, onder do beperkende voorwaarde, dat het ge bouw eigendom blijft van den schenker, doch in eeuwigdurend gebruik wordt gegeven aan de Vereeniging. Het ge noemde bedrag werd besteed aan 'den aankoop van gebouw en -inventaris. Men meldt aan de Maasb. uit Apel doorn. Aan het station alhier arriveerde met den trein uit Zwolle een 18-jarig jongf- mensch, dat een taxi aanriep nahr net Koninklijk Paleis. Den portier verzocht hij om een onderhoud met H. M. de Koningin. De portier vond het gewenscht do politie op te bellen, die den jonge man met z'n taxi naar het politiebureau vervoerde. Bij onderzoek bleek, dat hij het ouderlijk huis was ontvlucht uil vrees voor zijn buurman, die hem telkenmale bedreigde. De politie heeft hem naar de ouderlijke woning teruggebracht. Te Andel heeft een hond op één nacht 64 kippen van den landbouwer de Fijler doodgebeten. Moor de derde maal in enkele we ken is le Hengelo een inbraak gepleégd, waarbij de dieven zich toegang verschaft hebben door inklimming. Maandagnacht is het kantoor van de Texaco' aan den Parallelweg het ope raticterrein geweest. Nadat de inbrekers het prikkeldraad om het terrein liaddpn verbogen, plaatsten zij eenige op het ter rein aanwezige kisten onder een raam pje en wisten daardoor binnen het ge bouw te komen. Gestolen zijn een droqg- flesch met sigaren en een richtingaan wijzer voor auto's, te samen tel" waarde van ongeveer f 50. De brandkast werd van 'haar plaats gehaald en van verschil lende kanten krachtig met hamers en breekijzers bewerkt, doch het gelukte niet haar te forceeren. De politie heeft gegronde vermoedens, dat dezelfde per soon of personen in de diverse inbra ken de hanjl fepeft (hebben) gehad. Dinsdagnacht weixl de echtgenoot© van J. v. d. B, op Urk wakker door eenig gestommel. Zij zag dat zich iemand in de slaapkamer bevond. Onmiddellijk sprong zij het bed uil, doch de dief greep haar bij de keel, waarna een "korte worsteling ontstond. De indringer slaagde er tenslot te m zit'h' los te rukken en te ontsnappen. Bij onderzoek bleek hij ©en geldkistje met F110 to hebben meegenomen. Daar hij zijn gelaat zwart had gemaakt "is omtrent zijn identiteit niets bekend. Te Berlijn, in het hygiënisch insti tuut der universiteit bewoont ingenieur dr. Ruclolf Flüggc, de zoon van wijlen den directeur van het instituut, in dflj gebouw de appartementen die vroeger de ambtswoning vormden van zijn over leden vader. De 37-jarige heer F. had sinds kort kennis gemaakt met een meis je uit een bar, de 22-jarige Emmi Wer ner, .die hij Zondagmiddag bij zich thuis ontving. De oude heer F. heeft ©en groo te collectie oudheden nagelaten, waar onder twee wapens een pistool en e!en oudcrwetsche revolver. De revolver had jarenlang onberoerd op een plank gelegen en dr. F. wist ïiiet dat zjj geladen was. De twee menschen bekeken de oudheden gezamenlijk; bij het beschouwen der vuurwapenen zat F. echter aan een tafel tegenover het meis je. Herhaaldelijk haalde F. den trekker over, zonder dat cr iets gebeurd©, en ook frl. Werner mocht het wapen evetn ler hand nemen, en moet bij die gelegenheid de pal hebben uitgetrokken. Toen F. nu weer den trekker '"aanroerde, ging plot seling een schot af. Het meisje w©rd in het hoofd getroffen en was op slag dood. Flügge gaf het ongeluk onmiddel lijk zelf aan. Hij is volkomen verbijsterd door het gebeurde. De aero-club te Bristol telt onder haar leden een meisje van 13 a 14 jaar. Zij is nog op school en dus kan ze alleen maar vliegen in d© vacaatte en op vrije middagen, die zij dan ook geheel op het vliegveld doorbrengt. Hoe wel ze officieel nog geen permissie kan krijgen om te vliegen, heeft ze toch al een gboot aantal vluchten en lan dingen acnter den rug. Er gaat wel steeds iemand mee de lucht in, maar het toestel is dubbel bestuurbaar en dan kan dus niemand meer controleeren, wie er stuurt. Te Baleigh (Noord Carolina) was een neger beschuldigd, een 15-jarig meis je te nebben vermoord. Hij was ge- arresteera en Zondag zou de zaak voor den rechter komen De nabestaanden van het meisje en hun vrienden zon nen op wraak. Toen dc sheriff den beklaagde de rechtszaal binnenleidde; drong men van alle kanten op hem toe en wilde men hem de deur uitslleu- ren om hem te lynelien. Hierop loste de sheriff eenige revolverschoten in da lucht. Men slaagde er ten slotte in, den weger in de beklaagdenbank te brengen. Demonstratief verliet nu de rechter de zaal en leeerde terug met een ge weer, dat hij voor zich op tafel legde. Nu kon het prodes beginnen, terwijl inmiddels ook een detachement militai ren ler beveiliging was aangekomen. In een kwartier was hel. proces afge- loopen en de moordenaar veroordeeld tot de doodstraf, die men hem reeds uil eigen beweging had willen toedienen. Even buiten Bordeaux is een auto met vier inziltendeu in vliegend© vaart tegen een paal der hoogspanningsgel©i- ding gereden. Van het viertal was één, een .polilie-officier, p,p slag dood Twee anderen werden lichL gewond. De vi©r- de trachtte met een iuist passe©rendén ion.geman, hel lijk vau den politie-ioifficier uit het wrak te bevrijden. Tot hun on geluk stond het lijk echter onder den stroom uit de afgeknapte draden, cn tolen men hen door uitschakeling van den stroom had bevrijd, bleken bij beiden de levensgeesten rêeds geweken. Een secretaresse le Liverpool heeft een actie tot schadevergoeding ingesteld tegen haar verloofde. Hij had haai- met Zijn auto naar huis gebracht, waarbij ze een ongeluk hadden gekregen. Het meis je was door de voorruit geslingerd en op de grond geworpen. Ze had daarbij' schrammen op haar gezicht gekregen, die misschien blijvend zouden zijn. De rechter veroordeeld© den verloof de om zijn toekomstige vrouw 100 pond schadevergoeding te betalen. Dit was n.L het merkwaardige van het geval,, dat b|et tweetal nog steeds verloofd was. Een toeschouwer bij een «oetbal- oefenwedstnjd te Tunis heeft d©n ver dwaalden bal legen het onderlijf gekre gen en is een kwartier daarna, ondanks medische hulp, gestorven. ERNSTIGE BRAND. Dinsdagnacht is te Hervelt in de Betu we cle kapitale boerderij „de Moordak- 'ker", bewoond door den 'landbpuwer Lan gen dijk en eigendom van dr. v. d. Hoeven to Nijmegen, totaal afgebrand. 24 kooien meest stamboekvee, kwamen in de vlam men om benevens 3 kalveren, 6 paarden! w.o. 2' schoolpaarden en een 'trekbok. Verder gingen veel landbouwgereedschap pen verloren alsmede een auto, een groo te partij gedorschte tarwe en hot veldge was. De bewoners werden, toen alles in lichte laaie slond, met moeit© gea-ed. De oorzaak is onbekend. Ingezonden Stukken. FRIESCIIE IIEIDE. Waarde lezers en lezeressen, Vier en twintig jaar geleden zijn U en wij te samen begonnen met de opheffing van de heide van I-loutigehage en daar omheen, waar de plaggehutten nu weg zijn en wegen zijn aangelegd, de heide ontgonnen en huizen gebouwd, maar dat werk moet ook voltooid worden. Kerstfeest was en bleef steeds een gloriedag voor ouden en jongen. Mag het dat ook van 't jaar weer zijn en mag van het vele, dat U voor ande ren over hebt, ook niet een klein zil verstukje rollen naar mijn. adres, van waar ik het wel ter plaatse bezorg. Het gironummer voor Leeuwarden is 73039 en mijn adres is: LTw al vast dankbare Ds. J. A. VISSCHER, Groesbeek. Electrische Drukkerij G. W. den Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 6