F EIS II units» B IJ VOEGSEL Woensdag 14 Dec. 1927 No. 294 Uit Stad en Provincie. Uit Walcheren In de Maandag gelioudeu raadsver gadering te W e s I k a p e 11 e, waarin de beer W. Iluibreglse met kennisgeving af wezig was, deelde de voorzitler, na voor lezing van enkele ingekomen1 stukken, die voor kennisgeving aangenomen waren, mede, dat op een door hem gericht echrijven aan den keuringskring Oostka- pelle om meer keuringsdagen in deze ge- gemeente, bericht was ontvangen, dat in bet vervolg ook Dinsdag gelegenheid zou gegeven worden tot keuring. De heer B. Louwerse meende, dat later op deze zaak nog teruggekomen zou kun nen worden, als het mocht blijken, dat het aantal keuringsdagen nog niet vol doende was. Aan de orde kwam nu hel verzoek ▼an Ged. Stalen om den post op de be grooting 1928, betreffende het zooge naamd buitenwettelijk vervolgonderwijs te schrappen. In dat schrijven gaven Ged Stalen te kennen, dat de begroeting '28 bij niet voldoening aan dat verzoek niet goedgekeurd zou worden. Daarop gaf de voorz. voorlezing van een art. in het Prov. Blad no 101 van '27, betreffende deze zaak. Spr meende, dat daaruit voldoende blijkt, dat ook Ged. Staten veel voor bedoeld onderwijs voe len, maar dat dit college nu gedwongen is dit verzoek tot de gemeente te richten, Hij was van oordeel, dal hel beter is nu aan het verzoek te Voldoen en den post te schrappen. De heer K. Cijsouw zou het betreuren als dit onderwijs zou moeten vervallen. Ook de heer J. Minderlioud zeii, dit Onderwijs op prijs te zullen stellen, De heer B. Louwerse was nu ook van meening, dal het %brstandig is heit ver zoek van Ged. Stalen in te willigen, maar zou in het vervolg locii alle moeite wil len doen, om een dergelijke» cursus te doen geven, al was het dan ook onder an dere benaming. De heer Hendr. Cijsouw merkte op, dat hem, uit de voorlezing van de circulaire ▼an Ged Stateu is gebleken dat in hel grootste deel der gemeente van Zeeland dit onderwijs op prijs wordt gesteld. De voorz. meende, dat mogelijke an dere gemeenten in hooger beroep zul len gaan, doch twijfelde aan de mogelijk heid van succes daarvan. De heer Ilendr. Cijsouw was voor in williging van het verzoek, nu de. Minister dergelijk onderwijs wettelijk niet toelaat baar acht. Ook wees hij er nog op, dat de Ouders dat onderwijs kunnen doen ge ven, indien zij zelf voor de kosten daar voor instaan. Daarop deelde de voorz. mede, dal dooi hen en den heer ds. W. Reus pogin gen zijn gedaan om in liet vervolg bij de Maatsch de Schelde van hieruit jongere krachten geplaatst te krijgen voor vakop leiding zoodal deze in de toekomst ook hooger loon zouden krijgen. Maai* de jongens zouden dan een grond opleiding noodig hebben. En daar nu de jongens, met het oog op de verbinding niet it staat zijn een teekencursus te volgen, heeft de voorz. met hel hoofd der school reeds de mogelijkheid besproken om bij de eventueele inrichting van een cursus ▼oor vervolgonderwijs daaraan vaktee- kenen te verbinden. Do heeren J. Minderlioud ,B. Louwerse en K. Cijsouw hoopten, dat deze pogin gen mochten slagen, om jonge krachten uit deze gemeente in deze richting ojï- geleid te krijgen. Do heer Hendr. Cijsouw, meende, wan neer eenmaal jongens tot vaklui waren opgeleid, dit een prikkel zou zijn voor an deren, om denzelfden weg te volgen. Daarna werd m. a. st, besloten Le voldoen aan 'het verzoek van ed Stat en. De heer Huibr. Cijsouw stolde nu voor, de vrijgekomen gelden te plaatsen op den post van onvoorziene uitgaven, waartoe m. a st, werd besloten, Bij de rondvraag deelde de voorz. mede dat hij gesproken had met een belasting ambtenaar over de mogelijkheid tot het verstrekken van vrij rijwielplaaljes aan werkeloozen, doch hij moest zich houden aan de wettelijke voorschriften. De heer Hendr. Cijsouw zedde gelezen te hebben dat in het vervolg meer vrij- rijwielplaatjes verstrekt zullen worden dan tot nu toe. De voorz. zei, dat het nog eens ge vraagd zou kunnen worden aan den Mi nister. De heer K. Cijsouw zou dit zeer op prijs stellen en bedankte den voorz. voor zijn bemoeiing in deze in het belang der werkeloozen. Daarna slool de vporz. de vergadering, MARTIN'S VERJONGINGSKUUR. Door RAFAEL SABATINI. Uit het Engelsch door C. M. G. d. Wi. 27). 't Is nu geen oogenblik om zedelessen te geven en le wagen of hel gcp[asl' us ja of neen. En joch, froe dikwijls gaal bet dief zoo? Hoe dikwijls gaal de s-ympalhie van het publiek uit naar den mandie is aangevallen zonder dal men bedenkt lioe de aanvaller opgchilsl en getergd i Die kreet: ..schande" deed de woede, die zich van Garnac.be meester maakte, slechts toenemen. Hij vergat het doel waarmee hij le Grenoble was gekomen hij vergal mademoiselle die daar boven zat, de noodzakelijkheid voorzichtig te zijn en de vrees voor de CJondillacs, alles was vergeten; hij dacht nergens ander aan dan aan hel tegenwoordige oogenblik. Gedurende de stilte diie volgde, slondi de vreemdeling langzaam op en trachtte de modder va» zijn gezicht en kleeren af te vegen. Zijn bediende en zijn wi©nd snelden hem le hulp, maar hij weerde ze af en naderde Gavnache met oogen die vonken scholen en een spotlenden mond. ..Misschien," zei hij met dien zachten, vreemden tongval en met spottende be leefdheid, „misschien stelt mijnheer mij weer zijn excuses voor vereeniging. Men is echter van oordeel de heeren K Minderlioud, D. J. jDrneé dat het hoogst moeilijk zal zijn daarvoor en J H. de Vlieger besliste maatregelen in te voeren. I Besloten werd het pad dal loopt langs Vervolgens doet de voorz. eenige me- de huizen van Crinje af tot aan van de dedeelingen omtrent de,plannen lot elee-1 Velde (Boulevard) wat op le knappen, trifieatie van de Noordergroep. Daar dit tevens zullen dan in den dijk eenige tre- vraagstuk binnenkort opnieuw in behan- j den aangebracht worden Een en an- deling komt ter vergadering der Prov. der is geraamd op pl m. f 50. Uit Schouwen en Duiveland. Maandag j.l. kwam de raad der gemeente B u r g h in voltallige', open bare vergadering bijeen. In zijn openings woord herinnert de voorzitter met tref fende woorden hel overlijden van den lieer J. van de Vate Jz„ oud-gemeente'- aadslid, en van den heer W. Boot Wz„ oud-secretaris en ontvanger, die zoo vele jaren de belangen der gemeente mdt ijver toewijding gediend hebben. Op een uitnoodiging van het bestuur van den Kring Schouwen-Duiveland dei* Z.L.M, lot bespreking der oprichting eener lagere land- en tuinbouwschool, in een op 15 Dec. a.s. te Zierik^ee te houden ver- adering. verklaren de heeren Krijger en v. Zuijen zich bereid het gemeente bestuur op deze vergadering te vertegen woordigen. De nieuwe begrooting 1928 der gezond heidscommissie, waarop volgens Kon. Be sluit geen post voor vacatiegelden meer voorkomt, wordt goedgekeurd. Een ver zoek van den kring Schouwen-Duiveland der Z. L M, om gemeentelijke subsidie voor de in Juli a.s. te Zierikzee te hou den landbouwtentoonstelling wordt in han den gesteld van B. en W. om advies Een schrijven van het bestuur van het ziekenhius te Noordgouwe, behelzende het verzoek om het bedrag der gemeentelijke subsidie voor 1927 ten behoeve dier in richting voor een "tijdvak van 10 jaar te bestendigen wordt na eenige discussie aangehouden lol meu nog enkele nadere inlichtingen heeft verkregen. Th verband met een schrijven van Ged. Slaten om trent reglementswijziging der armbesturen ten opzichte der geneeskundige verklarin gen voor gezinsverpleging van armlasti gen, wordt besloten aan art. 11 van ge noemd reglement een 7de lid in dien geest toe te voegen. Thans komt in behandeling een schrij ven van Ged. Stalen betreffende de be schikking van den Minister van onderwijs K. en W., dat voor het z,g, buitenwettelijk berhaLingsonderwijs, 't welk niet geregeld is volgens art. 221 der wet op het L. 0., geen gelden meier op de gemeënté- begrooting mogen gebracht worden. Over 't algemeen betreur! de raad hel, dat op deze wijze jonge lieden, voor wie met het oog op de toekomst eeniig voortgezet onderwijs hoogst noodzakelijkheid is, daarvan verstoken zullen zijn. Onder in stemming der vergadering verklaart de heer Fokker zijn best te zullen doen dit onderwijs door particulier initiatief zoo- eei mogelijk ie doen bestendigen. Omtrent hel adres inzake bestrijding an het vloeken, verklaart de raad zich éénstemmig voor het goede doel dezer Stalen, stelt hij namens B. en W- voor de beslissing in deze zaa"k aan le houden tol na afloop der vergadering van ge noemd college. Aldus wordt besloten In verband met de aanslaande afslui ting der leenings-akte ten behoeve der N. V. Waterleidingmaatschappij Schouwen- Duiveland'' met de rijksverzekeringsbank stellen B. en W een wijziging der ge" meenlebegrooting 1927 voor, wat den ka- pitaaldienst betreft een bedrag van f 6577 in ontvang en uitgaaf, voor den gewonen dienst met het bedrag van één maand rente (over December' van ge noemd kapitaal. Op voorstel van B. en W. wordt m, a. sE** besloten namens den raad een be zwaarschrift le richten tot den Minis ter van O., K. en W, i n verband met de verplichte geldelijke bijdragen door de gemeente voor bezoek van leerlingen aan de Rijks Iloogere "Burgerschool Bij de omvraag zegt de heer Overbeek de klacht te hebben vernomen, Mat bij de laatste afneming van gemeentegrond voor een der woningen in de kom van het dorp le veel verlaagd is, waardoor het overtollige water voor dit pand niet voldoende kan afvloeien. De lieer Kloet verzekert, dal indertijd ter plaatse geen grond is afgenomen, daar de situatie faag genoeg was. B. en W. zeggen een onder zoek toe. De beer van Zuijen vraagt naar de bestemming der overcomplete aarde op de algem. begraafplaats. De voorz. zegt, dat deze zal gebruikt worden voor het aanvullen van oneffenheden en ge deeltelijke demping der sloot in de buurt. De heer Krijger vraagt, of B. en W reeds plannen hebben gemaakt voor een andere standplaats der woonwagens; hij acht de tegenwoordige standplaats op de hoog te bij den Sm allen Weg bezwaarlij k'. Hoewel het moeilijk' is een doelmatiger plaats te bepalen, zullen B. en W onder zoeken, of er in dezen een beteré rege ling te treffen is. Git Zeeuwseh-Vïaanderen w. Maandagmiddag om 2 uur verga derde de raad der gemeente B r e s k e De voorzitter deelde mede, dat heeren A. du Burck, wethouder en J de Hullu hun ontslag als lid van den Raad ingediend hadden. In '1 kort wijdde de voorzitter eenige woorden van waag- deering aan de scheidende raadsleden cn wenschte hett, mede namens den Raad. een welverdiende rust toe. Al's opvolgers zijn benoemd de heeren J. W|. "Woitliez en W. G. Carels. "Hun geloofsbrieven werden in orde bevonden, zoodat tot hun toelating be sloten werd De raad verleende nog aan den heer A. du Burck op zijn daartoe daan verzoek, eervol ontslag .als ambte naar van' den burgerlijken Island, belast met het voltrekken van huwelijken. Hierna sluiting. In de tweede raadsvergadering, welke om half drie gehouden werd werden de heeren Woitliez en Carels geïnstalleerd Daarna ging men over tot de be noeming van een nieuwen wethouder. De heer Woitliez werd met G stemmen en 1 blanco als zoodanig aangewezen Aangeboden werd het gemeente-verslag 1926. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heeren C. C. .T. de Pree, .T C. Spoor, E Moerdijk. J. II. de Vlieger en J A Eek- hout. 'De voorzitter deelde vervolgens me de, naar aanleiding van de in de vorige vergadering gestelde vraag van den heer Lutcijn, dat Maandag de commissie, die het rioleeringsvraagstuk onderzoeken zou. door hem geïnstalleerd was, zoodat zij de haar opgedragen werkzaamheden! aan vangen lean. De commissie bestaat uit Mijnheer, u is krankzinnig," viel Gau- hert hem in de rede. „IJ is een vreem deling, merk ik, anders zoudL ge Maar Garnache duwde hem bedaard; op zij. „Het is heel vriendelijk van u, mijn heer Gaubert" zei hij met ijskoude kalm te een toon die zijn woedend,© drift geenszins verried. „Mijnheer,' zei hij tot den vreemdeling eeiiigszins op den sar- donischen toon van dien heer, ik aenlc dat het vreedzamer op de wereld( zal wezen zonder u, daarom maak ik mijn excuses niet. En toch, als mijnheer zijn spijt wil betuigen, dat hij getracht heeft met volkomen gebrék aan goede manie ren, zich van mijn rijtuig meester te ma ken „Genoeg'" viel de ander hem iu de rede. „Wij vermorsen onzen tijd en ik heb een lange reis in 't vooruitzicht. „Oourthon", zei hij tot zijn vriend, „wilt ge mij de lengte opgeven van den degen van dezen heer?" En tot Garnache voeg de hij er bij: „Mijn naam is Sanguinetti. mijnheer.' „Op mijn woord," zei Garnache, „die naam past goed bij uw bloeddorstige» aard. „En zal zonder twijfel goed passen bij .gijn toestand zoo aanstonds," voegde Gaubert met den haviksneus cr bij. „Mijnheer de Garnache, indieu u geen vriend in de buurt hebt, om u bij tie staan, zal het mij een eer zijn.' En hij boog. „Dank u zeer mijnheer De ontmoeting Begrooting 1928. In de vorige ver gadering hadden over het besluit tot liet vaststellen daarvan de stemmen gestaakt. De aanleidende oorzaak hiervan was, dat de voorzitter op de begrooting de bij drage voor het gemeentefonds plaatsen wou, terwijl de meerderheid van het col lege van B en W, deze bijdrage facul tatief stellen wilde althans op de begroo ting 1928 geen bijdrage plaatsen De voorzitter zou gaarne van den heer Wal- lien de verklaring willen hebben, of in dien de raad besluit op de begrooling geen bijdrage te plaatsen de leden bij het behandelen van de begrooting voor 1929 aan dit besluit gebonden zijn, dan wel geheel vrij staakij Ook de heer Wallien is de verklaring joegedaan, dat bij de behandeling van ae begrooling voor 1929 het gemeentefonds weer opnieuw ter sprake gebracht moet worden. De heeren Woitliez en Carels onthou den zich van stemmen Dc heer Woitliez verklaarde, zich nog geen oordeel te hebben gevormd, noch over het gemeenlefonds. noch over de geheele begrooting. De begrooting werd vervolgens aangenomen met 3 tegen 2 Memmen Tegen de heeren P- J Note- baart en C de Kruijter. De heeren Notebaart en de Kruijter CS.D.A.Pdienden vervolgens het vol gende voorstel in Ondergeteekenden stellen den raad voor de Algemeene politieverordening wordt gewijzigd, waarbij het behalve op Kermis- Zondag verboden is. op Zondagen ge legenheid voor dansen te geven.- het verboden wordt aan kinderen be neden 18 jaar een dansgelegenheid te be zoeken; het sluitingsuur van lokalen, waarin ge danst wordt, op 9 uur 's avonds wordt verklaard een en ander behoudens "de bevoegd heid van den burgemeester om van de bepalingen ontheffing te verfeenen Zij verzoeken Burgemeester en Wei houders spoedig met een in dien geest opgemaakt voorstel bij den raad te "ko men. Het voorstel werd haar B en Wy gezonden Verder werd nog de gemeentere- kening. dienst 1926, voorloopig, nader vastgesteld, waarna de openbare verga dering gesloten werd (Voor verder Stad en Provincie, zie men bet Hoofdblad) Vife-JWUMI (Ingee. Med.^. STUKKEN VOOR DE PROV. STATEN VAN ZEELAND. ,M o t o r ve e r bo o l „Kon. "Wilhelmina' Zooals bekend heeft de heer Wallien in de vergadering van 29 November j.l. de volgende vragen gesteld 1. Zijn aan Ged. Staten de berichten in verschillende Zeëuwsche bladen over de moeilijke bestuurbaarheid van de mo torforryboot, vooral bij eb, bij het bin- nenloopen der haven' van Breskens, be kend? ,2. Indien de boot inderdaad het onder 1 genoemde euvel bezit, hebben God. Staten of de bootcommissie dan reeds afdoende maatregelen in voorbereiding om dit gebrek te ondervangen? „3. Is bij de onder 2 bedoelde maal regelen ook begrepen een poging, den havenmond yan Breskens verbreed le krijgen? Achten Ged. Staten afgezien van de bezwaren, cfie de andere scheepvaart op die haven van de motorferry boot reeds ondervindt, deze verbreeding niet efen nadeel te zijn voor die andere schepen met u treft al heel gelukkig. tJ is zeker een gentleman wanneer u vrijen toegang hebt in het hotel de Bourgogne. Dank u zeer." Gaubert ging Ier zijde om met Oour thon af te spreken. Sanguinetti stond al leen, aanmatigend en hartstochtelijk, hij liet de oogen met vertoonde uitdrukk" gaan over de omstanders, die nu tot een menigte was aangegroeid. De ramen wér den opengezel, hoofden n,aar buiten ge stoken en aan den overkant kon Garna che het flabberige gezicht van mijnheer de Tressan onder de toeschouwers heb ben opgemerkt. Rabecque drong door tot vlak bij zijn meester. „Pas op, mijnheer," smcekle hij. „Als het^eens een valstrik was." Garnache schrikte. Die opmerking kal meerde hem en herinnerde hem aan zijn eigen vermqedens van den vorigen avond, die door zijn drift een oogenblik ver dreven waren. Toch begreep hij, dal hij te ver gegaan was om zich terug tc trek ken. Maar hij kon tenminste zorgen niet verwijderd te worden van dp plek. waar mademoiselle een schuilplaats gevonden had. En zoo liep hij naar Oourlhpn en Gaubert om er op aan le dringen, klaf 'het gevecht plaats had in de herberg, hetzij in de gelagkamer oif in den tuin Maar toen de herbergier dat hoorde, protes teerde hij luide, daar kon hij zijn loe stemming niet toe geven. Hij moest aan zjjn huis denken. Hij betuigde (bij hoog en door onrustiger ligplaats, vooral by storm?" Daarop antwoorden Ged. Staten lo. Voor zoover de verschillende Zeeuwsche bladen onder onze oogen kwamen, hebben wij kennis genomen ran de daarin voorkomende berichten om trent de motorveerboot van den dienst tusschen Vlissingen en Breskens 2o Het is ons gebleken, dat de be stuurbaarheid van de boot bij het binnen- loopen van de haven van Breskens bij lage waterstanden, wanneer de machines vroeg moeten stoppen, soms minder ge makkelijk is. Dit is echter het gevat met elk schip, van welken aard of omvang ook. dat te weinig water Onder de kiel heeft. Bij een eenigszins hoogeren wa terstand houdt dit euvel op. 3o. Omtrent de verbrëëding van den mond der haven vau Breskens schreven Wij dd.. 27 Oct. 1927 aan den Minister van Waterstaat o. m.., dat de motorveer boot bij lagen waterstand bij het invaren dier haven moeilijkheden ondervindt ten gevolge van de zuiging, welke dan daarbij ontstaat. Als onze meehiag §praken wij daarbij uit, dat die moeilijkheden zouden kunnen worden ondervangen <loor eene behoorlijke verbrceding van den mond der haven Wij vernamen, dat deze zaak thans bij den Rijkswaterstaat in onder zoek is Voordracht Griffier "der Staten. Door den heer Brandsma zijn. zooals bekend in de Staten vergadering van Dinsdag 29 Nov j.l bij de indiening van de voordracht tol benoeming van een Griffier der Stalen eenige opmerkingen gemaakt en vragen gesteld Ofschoon Ged - Stalen in het algemeen niet verplicht zijn, inlichtingen te geven omtrent de in art 36 der Provinciale wet genoemde voordracht en omtrent dn wij ze, waarop deze tot stand is gekomen, zijn bereid in antwoord daarop mede te deelen, dat aan hen, die in het najaar van 192G den wensch te kennen hadden ge geven, om tot Griffier der Staten, le wor den benoemd, onder dagteekening van 12 November 1926 door den voorzit ter van hel college per brief is gemeld, dat de heer H. J. G. Hartman overeenkomstig het verzoek van Ged Staten zijne aan vraag om eervol ontslag heeft ingetrok ken. In September van dit jaar heal't eene nieuwe oproeping van sollicitanten in de vakbladen plaats gehad Uit hen. die zich hebben aangemeld, is hot drietal gekozen dat op de voordracht is ge plaatst. bij laag, dat er op zijn gebied niet ge vochten zou worden en smeekte hen in den zelfden adem dit niet te beproeven. Garnache, die nu geheel op zijn hoede was. stelde voor het gevecht uit te stel len. „Mijnheer Oourthon", zei hij en hij voelde een blos van schaamte naar zijn gelaat stijgen en begreep, dat er vrij wat meer moed toe noodig is om een ontmoeting te vermijden, dan er op in te gaan „er is iets waaraan, ik in, myn drift niet gedacht had, iets, idpt bet moei lijk voor mij maakt, uw vriend op 't oogenblik tegemoet te treden Oourthon zag hem aan, zooals hij een brutalen knecht zou hebben aangezien „En wat mag dat dan wezen?" vroeg hij met bittere minachting. Men hoorde gegichel van iemand uit het volk, dat zich om hen verdrong en zelfs mijnheer Gaubert keek hem van ter zijde aan „Ja, mijnheer",, zoo begon hij, ,als ik niet wist, dal u mijnheer de Garnache was Maar Garnache liet hem niet uitspre ken. „Ga uit den weg", riep hij en sloeg links en rechts met de vuisten om zich heen naar de lachende toeschouwers die achteruil gingen en wat minder luid lachten. „De reden mijnheer de Oourthon", zei hij, is dal ik op 't oogenblik nie.t over mijzelf kan beschikken. Ik ben voor een staatszaak in Grenoble, afs gezant van Overneming vau nel ten IJzendijke en Koe wacht. Van den Raad van bestuuur der N*. V. „P. Z. E. M." le Middelburg ontvingen Ged Staten een schrijven de netten der gemeenten IJzendijke en Koewacht over te nemen met I Jan a s. en daarvoor een crediet te verleenen van f 03000. De daarin voorgestelde overneming van de netten der bovenvermelde gemeenten achten Ged.. Staten zoowel in het belang van de genoemde vennootschap als in dat dier gemeenten,. Met de berekeningen omtrent de over- de koningin-regentes, en daarom mag ik mij niet met persoonlijke twisten in laten." Oourthon trok de wenkbrauwen op. „Dal had u eerder moeten bedenken, voordal u mijnheer Sanguinetti in de modder gooide", antwoordde hij op koe len loon. „Daarvoor wil ik hem myn veront schuldiging aanbieden," beloofde Garna che alsof hij een harde pil raoesï door slikken ,en als liij nog op een twee gevecht gesteld is, dan zullen, wij het doen. om* een maand bij voorbeeld „Ik kan niet veroorloven zoo be gon Oourthon zeer heftig „IJ wilt zeker wel zoo goed zijn uw vriend mee te deelen hetgéén ik u gé- izegd heb," viel Garnache hem in de rede. Ontmoedigd haalde Oourthon de schou ders op en ging ter zijde om mét zijn. vriend le overleggen. „Aha"' klonk dc zachte stem van San guinetti, maar toch luid genoeg om door iedereen verslaan te worden. „Dan zal hij ransel krijgen voor zijn onbeschaamd heid." Bn hij riep luid tot den postiljon om zijn zweep. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 5