'so. 292 Maandag 12 Oecembar^lSSf 470' Jaargang OURANT. i dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. DB EERSTE KAMER OVER DE WET OP DE NAAML. VENNOOTSCH. Het verschenen afd.verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der wet op de Naaml. Ven nootschappen luidt verre van gunstig. Naar het oordeel van „zeer vele" leden voldoen de bestaande bepalingen op eenige punten na; de N.V. zijn onder die bepalingen tot grooten bloei geko- men. Zij konden niet inzien, dat een zoo ingrijpende wijziging noodig is. Andere leden achtten de bezwaren te breed uitgemeten, en waren verwonderd, dat de geheel onvoldoende, thans gel dende regeling nu wordt geprezen. Het waren echter ook al weer „zeer vele" leden, die het wetsontwerp on aannemelijk achtten. Naar verscheidene leden meenen, be vat-bet ontwerp te veel bepalingen van dwingend recht, waar hoogstens aan vullend recht op zijn plaats zou zijn. Een groot bezwaar was, dat er in dit ontwerp geen onderscheid van soort wordt gemaakt. Verplichte overlegging van een volle dige balans met winst- en verliesreke ning voor de duizenden familie- en an dere kleine vennootschappen werd een onaannemelijke eisch geacht. Ook voorstanders van het wetsontwerp bonden, wat de gelijkvormigheid van de regeling voor alle vennootschappen be treft, met name hij de bepalingen om!- trent d© openbaarheid, niet ontkennen, dat dit een zwak punt in het ontwerp vormt. Verder werd o. a. het enquêterecht hoogst gevaarlijk geacht; werd vrij alge meen opgekomen tegen de verplichte jaarlijksche openbaarmaking van de vol ledige balans en winst en verliesreke ning; hadden vele leden ernstig bezwaar tegen de h. i. veel te -groote bevoegd heid aai de aandeelhouders toegekend; en tegen de beperking der oligarchi sche clausule. "Wat de boven het gemeen© recht uit gaande regeling der aansprakelijkheid van bestuurders en commissarissen aangaat, was men vrij algemeen van gevoelen, dat daaraan bij de tegenwoordige richting der jurisprudentie geen behoefte bestaat. Voorts werden nog tal van andere be zworen geopperd. WE AF». HEERLEN DER S.D.A.P. GESCHORST. In de jongste vergadering van het be stuur der S.D.A.P. is, naar Het Volk meldt, besloten, daar de afdeeling Heer len geweigerd heeft de leden, van den Mijnwerkersbond, die zich voor het lid- maatschappij der S.D.A.P. hebben aange meld op grond van eén der conclusies van bet rapport van de commissie vtan om- derzoek, toe te laten, deze afdeeling te schorsen en op het Paaschcongres lot royement voor te dragen. Uit Stad on Provincie. Uit Middelburg. Zaterdag herdacht de heer A. C. de Vos den dag waarop hij vóór 50 jaar jaar als jongen van 14 jaar in .dienst kwam in den houthandel der firma Den Bouwmeester, Borsius en Van der Leyé, aan hel hoofd van welke zaak bij thans staat. Hot heeft den jubilaris niet aan belang stelling ontbroken. Tal van bloemstuk ken werden aan zijn woning bezorgd en heit aantal persoonlijke, schriftelijke en telegrafische gelukwcnschen was zéér groot. O.a. kwam het dagelijks bestuur van Handelsbelang zijn gelukwenschen aanbieden. Zaterdagavond herdacht de afdee ling Walcheren van de Nederlandsche Reis vereen iging haar 15-jarig bestaan met een feestavond in het Schuttershof te Middelburg'. De aanwezige leden en andere belang stellenden werden bij ontstentenis van den voorzitter, verwelkomd door den penningmeester, den heer A. A. Noest .uit VI is sin gen, die o. a. mededeelde, dal men niet alleen feest viert omdat bel een kroonjaar betreft, maar ook omdat de afdeeling, die met 32 leden is be gonnen in 1912, zoo'n stevige tak is ge worden aan den grooten boom. Een tak die niet meer hoeft te vreezen voor stormvlagen, die alleen nog steeds ver der zal groeien. Dank brengt spr. aan de vroegere bestuursleden, die het nut der N. R. V. zoo goed, begrepen. Thans telt de afdeeling 690 leden, en spr. ver trouw», dat dit 1000 zal worden. Hij put dit vertrouwen uit het feit, dat in 1927 reeds 140 nieuwe leden toetraden, ter wijl tot nu toe het gemiddelde 47 per jaar betrof Spr. doet daarna het nut der N. R. V. naar voren komen, die medewerkt aan een beter vacantiegenot, de natuur leert liefhebben en de internationale ver broedering bevordert. Op zijn verzoek zongen alle aanwe zigen daarna het N. R. V. lied op de wijze van ,,'t Is plicht dat ied're jongHT. Hierna bracht de Mandoünevereeniging „Sempre Avanti" onder leiding van den heer A. J. F. den Boer een twe(etal nummers van haar programma, namelijk de fantaisie over de „Tauntiauser" en die over de „Cavaleria Rusticana" op de bekende verdienstelijke wijze en met groot succes ten uitvoer. Het verdere deel van het programma bevatte looneel, zang, voordracht en mu ziek door verschillende leden der N. R. V., zoowel uit Middelburg als uit Vlis- singen en daarbij werd veel verdienste lijks ten beste gegeven. Het slot van den avond het was toen reeds na mid dernacht geworden, was een dansje on der leidiug van den heer K. L. Aers- sens uit Vlissingen. Alvorens bier toe werd overgegaan sprak de secretaris, de heer Mantz, een slotwoord. Uit VHsoingen. De heer dr. C. A. Duyvis, die ge durende 37 jaar te Vlissingen de me dische praktijk heeft uitgeoefend, heeft vrij plotseling besloten die neer te leg gen en de gemeente te verlaten. Door zijn talrijke patiënten werd dit besluit ten zeerste betreurd en dit is Zater dagmiddag tot uiting gekomen, toen de geheele zaal van het Concertgebouw door hen werd gevuld, en aldaar gelegen heid werd geboden van den heer en mevrouw Duyvis afscheid te nemen, en bij het aanbieden van een souvenir, waar voor allen hadden bijgedragen, tegen woordig te zijn. Toen de heer en mevrouw Duyvis met hun familie binnentraden, werd me vrouw door jongejuffr. Waller een fraai bouquet aangeboden. Door den heer C. A. van Woel- deren werd de scheidende miedicus toegesproken, niet als burgemeester, doch als patient. Het deed spr. genoegen, dat zooveleu tegenwoordig waren en het plan van het aanbieden van een her innering zoo spontaan ontvangen was. Spr. bracht dr. Duyvis dank voor het geen hij voor zijn vele patiënten heeft gedaan en verzocht hem voor het bij eengebrachte bedrag van f 700 in overleg met mevrouw Duyvis een blijvend aan denken te koopen, dat een plaats in zijn werkkamer in zijn nieuwe woning zal kunnen vinden. Spr. hoopt, dat de heer en mevrouw Duyvis nog jaren van een welverdiende rust zullen mogen ge nieten. Deze woorden werden met een warm applaus bezegeld. De heer Duyvis zeide diep getrof fen te zijn door de blijken van sym!- palhie, welke hij mag ondervinden en bracht mede namens mevrouw hartelijk dank voor het huldeblijk. Steeds zal spr. met dankbaarheid aan de genoeglijke jaren te Vlissingen doorgebracht, terug ken. Dr. Duyvis verzocht alle patiënten, als zij eens in Den Haag komen, hem in zijn nieuwe woning te komen opzoeken. De heer Van Woelderen deelde nog mede, dat een gecalligrafeerde lijst met de namen der deelnemers aan hot geschenk zal worden aangeboden, waar voor mevrouw Duyvis groote erkente lijkheid betuigde. Allen hebben daarna met een hand druk afscheid genomen van den heer en mevrouw Duyvis. Des morgens hadden de collega's, den scheidenden medicus reeds een schilderij, zijnde een Scheldegezicht van W. J. Schiitz, aangeboden. Te /Vlissingen werd Zondag avond de poli tic geroepen voor een brand in een bovenwoning Achter de Kerk,. Bij aankomst bleek, door krachtig optreden der bene denbewoners het vuur reeds ge- bluscht. Maar thans bleek, dat hvee kin deren van G en 2 jaar onbewaakt waren achtergelaten. Zij hadden een petroleum lamp te pakken gekregen en dit was oor zaak geworden van het vlam vatten van een deken. Uit Walcheren Vrijdagavond gaf de muaiekvereeni- gimg „Arne's Genoegen" te A mem ui- den een welgeslaagde uitvoering in het café van den heer P, Leenhouts, onder leiding van den heer P. Meliefste. De talrijke aanwezigen applaudisseerden dankbaar voor de ten gehoor© gebrachte muziek- en tooneclstukkcn. Uit Zuid-Beveiand. Zaterdag hield de heer W. van Overbeelce uit Amsterdam voor Tiet Nuls- deparlemen t te IC r a b b e n d ij k e e&n voordracht met lichtbeelden over „Wat ik, hoorde en zag in Zuid-Afrika j Vrijdag was de jeugdige arbeider J. I ICesselaar van 's-G raven polder aan 't boomen rooien. Terwijl K. zich even I omdraaide, werd hij door de juist neer dalende. bijl van zijn makker in het zit vlak getroffen. Hevig bloedend werd hij naar 't ziekenhuis to Goes vervoerd. Uit Noord-Beveland. Vrijdag vergaderde de gemeente raad van Wisse kerke. De voorzit ter herdacht in korte bewoordingen den kort geleden overleden gemeentebode. Ingekomen was de regeling der jaar wedde van ambtenaren van den burg. stand, zijnde voor A. van Maas f 50 en voor M. J. Verhorst f 400. Daarna werd gestemd over het voor- stel-De Boer, waarover in de vorige I zitting do stemmen staakten. Bedoeld voorstel was om f 900 meer uit de per- soneele belasting te halen dan geraamd was. Het werd nu verworpen met 74 stemmen. Voor de benoeming van een gemeen-1 tebode hadden zich 11 sollicitanten aan gemeld. Ter bespreking van de sollici tanten ging de raad in geheime zitting. Na heropening werd met 7 van de 111 stemmen gekozen de heer Van Laren, wien met 1 Dec. j.l. ontslag was ver leend als vader in het rusthuis voor ouden van dagen aldaar. Daarna kwam in behandeling het aan schaffen van een machinale wegbezem. De heer de Ridder vroeg inlichting ho© gehandeld moet worden wanneer de mod der aan den Oostkant van den veerweg is geveegd. Volgens den voorzitter is het hoofdzakelijk bedoeld voor de maca- damwegen. De heer De Regt wil, gezien den toestand der macadamwegen, wach ten met aanschaffing van een veger. De heer Schippers dringt aan op aanschaf fing. Dit wordt bestreden door de hee- ren v. Nieuwenhuize, v. d. Maas en Abrahams©. Anderen achten de begroo ting voor gebruik van paard en koetsier a f 8 per dag te weinig. De heer de Boer vindt de inrichting van de veegma- chine minder doelmatig. De heer Abra hams© rekent voor, dat het voor de ge meente veel duurder wordt met de veeg- machine dan de nu gevolgde regeling Besloten werd een nader onderzoeknaar doelmatiger merken in te stellen. Hel verzoek van de afd. Wissekerke van volksonderwijs en besturen der bijz. scholen te Wissekerke en Kamperland om subsidie voor voortgezet onderwijs werd ingewilligd. Een verzoek van de afd. Noord-Beve land van den Zeeuwschen Bakkersbond om gratis abonnement voor de veerboot te Iiorlgene voor de cursisten bij het bakkersonderwijs te Goes, wordt door den heer De Regt verdedigd. De heer Van Nieuwenhuize vraagt: en de land- bouwschoolgaslen De heer De Ridder noemt waterbouw, die krijgt ook niets. De heer De Boer wil aan minder finan- cicelkrachtigen geven. De heer Abra hams© wenscht wel 1e geven, maar niet volgens het voorslel-De Boer, omreden hij vroeger zelf aan den lijve gevoeld, heeft wat financieel© krachtmeting be- teekent. De voorzitter stelt voor f 50 per jaar te geven. Aldus aangenomen met 10-1 st. De wed. P. G. Lceuderse en ds. Van den Ende verzoeken plaatsing van een (idioten) zoon van eerstgenoemde in de stichting Lazeroord te Ermelo. De voor zitter acht inwilliging niet toelaatbaar ten laste van de gemeente. De hoer Kra mer vraagt, waarom zulks wel kan, nu al eenige jaren, met Jan Kramer, die ten laste aer gemeente verpleegd wordt to Vrederust, en die nooit iemand las tig viel. Het verzoek werd niet inge- williga. Bij de rondvraag vraagt de heer Breu- re de aandacht van het dagelijks be stuur voor den weg bij bakker Noord- hoek te Geersdijk, wat de afwatering be treft. De voorzitter zegt, dat het daar een lastige boel is, maar zal in pvexlcg treden met den gemeente-opzichter. Uit Schouwen en Duivelani Te Haamslede gaf Vrijdagavond j.l. de rederijkerskamer „Vooruitgang zij ons streven" van Burgh een tooneeluit- voering in de goed bezette zaal van hotel ,,Bom". Opgevoerd werden het loo- neelspel „Tieneke" en liet blijspel „Het persijzer." De treffende passages in het eerste, en de komische tafereelen in 't tweede stuk werden uitstekend vertolkt. Uit Zeeuwsch-Vlaan deren O.D. Bij den burgemeester van West- dorpe is ingekomen een bedrag van f 16479,50 van liet Nationaal Steuncomité, welk bedrag is bestemd voor verdeeling onder de getroffenen door de hagelschade van dezen zomer. rechterhand bekneld te geraken, waarbij vier vingers werden afgeknepen. (Voor verder Stad en Provincie, zie men het Bijvoegsel). KERKNIEUWS. Uit Zeeuwseh-VDasderon W„ D. Op de hofstede van den landbouwer Pr. Dobbelaere te Biervliet had de knecht G Cammaert bij het werken met den stroosnjjder het ongeluk, met de Wegens het periodiek aftreden van C. v. d. Ketterij en Klaas van Belizen Jzn. als notabelen der Ned. Ilerv. Kerk te Arnemuiden werd Zaterdag een stemming gehouden. Eerstgenoemde stel de zich niet meer herkiesbaar. De stem briefjes waren genummerd met 1 en 2. No. 1 was voor de vacature C. J. de Ketterij, (no. 2 voor r. Belzen. Er zijn 87 personen wezen stemmen door wien uitgebracht zijn: op no. 1 on 2 op Klaas van Belzen Jr- resp. 15 en 55 op A. Meerman Azn,. 26 en 5, op G. v. d. Ketterij 25 en 2; op B. Franse met 5 en 3 stemmen. De restende stemmen belie pen van 1 lot en met 4. Die Volstrekte meerderheid was 44, zoodat op dje plaats 'no. 2 herkozen is Klaas van Belzen Jzn. Doordat voor de eerste plaats niemand voldoende stemmen verwierf zal er we derom een vrije stemming daarvoor plaats hebben. Tot kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk te Kruiningen werden be noemd de heeren J. N. Elenbaas en J. Kostense, terwijl de heereh A. Ie Clercq, J. Poleij en J. Waverijn werden benoemd tot notabelen. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk te Burgh is benoemd do heer P. Lau- degent en tot diaken dhr. J. van Heu- kelen. ELECTRO BIOSCOOP MARKT. Tot en met Donderdag a.s. de groote Succes film De Kuische Majoor. De hoofdrol wordt vervuld door den beroemden Duitpchen Charmeur HARRY LIEDK6 (Ing. metLj Chr. Gere fKerk'. Tweetal 1© Vlissingen ds. J. de Bruin te Vlaardingen, en ds. D. Dritessen te 's-Gravenzande. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Het Chr.. Gemengd a Capellakoor „Sursum Corda", alhier, directeur de heer T. A. Winter zal Woensdag a.s. in de Concertzaal een zanguitvoering ge ven. Het programma bevat wederom een groot aantal liederen. ONDERWIJS. Donderdag 8 December jl. hield de afdeeling Wissenkerke van „Volks onderwijs" een vergadering met genoodig- den. Een 70-tal personen, waren aanwe zig, waaronder 26 dames. Het hoofdbestuurslid, de heer Welle- man, "hield een rede over; „Het beginsel der Openbare School". Nadat spreker had gewezén op de groote waarde van goed onderwijs, be sprak hij de verbeteringen, die de lager onderwijswet van 1920 moest bron gen. Door de technische herziening kwam ech ter van de beloofde verbeteringen zoo goed als niets. Het assisienleustelset maak, te het mogelijk, dat de kinderen aan de zorg van onbevoegden werden overgela ten. De scholensplitsing duurde voort, waardoor hel onderwijs veel slechter en duurder werd. Lang stond sprekjer stil bij het be ginsel der openbare school. Hij wees er op, dat deze school geen. bepaalde kerk dient, maar opleidt tot naastenliefde en verdraagzaamheid. Men zou haar on derwijs gemeenschapsonderwijs kunnen noemen. Zij beoogt hel vormen, van goede menschen, geschikt voor de samenleving. Een zestal daines en heeren verleen den hun muzikale medewerking, terwijl eenige dames door liet ronddienen van een kopje thee mede de gezelligheid ver hoogden. Na een woord van dank[ aan den heer Welleman voor zijn boeiende ten leer zame rede, aan de <lames en heeren voor het gepresteerde op muzikaal gebied en aan de dames, die de vergadering op een kopje thee vergastten, sloot de voorzitter de heer G. F. Maris, mei 'een opwokjking om lid te worden van Volksonderwijs deze uitstekend geslaagde vergadering. Drie personen meiddein zich als lid aan. LANDBOUW. Een verdediging van den uitvoer van suikerbieten. De kring Hulst van den N. C. B. Izond een schrijven aan den minister van Fi nanciën, betoogend dat in het adres van de Kamer van Koophandel te Tcrneu- zen betreffende den uitvoer van suiker bieten, bijzaken naai voren worden ge schoven en hoofdzaken zoodanig op den achtergrond worden gehouden, dat ieder, die niet met den handel in sui kerbieten in Zceuwsch-Vlaanderen op de hoogte is, een verkeerde voorstelling van den feitelijken toestand dreigt te krijgen. Deze toestand wordt in het adres aan den N. C. B. als volgt aangegeven: 1. een deel der suikerbieten wordt verwerkt aan de Coöperatieve Suiker fabriek te Sas van Gent; 2. het overgroote deel wordt door de landbouwers gecontracteerd aan de Cen trale Suikermaatschappij, of aan fa brieken, die contractueel met de Cen trale Suikermaatschappij zijn verbonden, welke maatschappij dc eenige specula tieve fabriek in Zeeuwsch-Vlaanderen, die te Sas van Gent gevestigd is, van bieten voorziet, terwijl zij de rest plaatst bij de bij haar aangesloten Belgische fa brieken; 3. ten slotte verschijnen nog als bie- tenkoopers van kleine kwantums enkele kleinere Noord-Fransche fabrieken, wel ke tot heden nog niet door financieele banden aan de Centrale Suikermaat schappij zijn gebonden, Adr. wijst er op, dat in het licht van bovenstaande mededeelingen de inhoud van het adres der Kamer van Koophan del slechts te zién is als „een verzoek aan uwe excellentie om door regeerings- maatregelen te willen bevorderen, dat de centrale suikermaatschappij haar laatsten concurrent op de Zeeuwscb- Vlaamsche bietenmarkt kosteloos kwijt raakt." Adressant bestrijdt voorts de bewe ring in het adres der K. v. K. dat de werkloosheid door den uitvoer wordt vergroot, daar door de hoogerc prijzen die de Fransche fabrieken besteden, meer bieten worden verbouwd. Adr. vraagt den minister daarom in dezen geen maatregelen te willen over wegen maar den bietenuitvoer vrij te willen laten, zooals hij tot heden was. Een afschrift van het adres is gezon den aan den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw. RECHTZAKEN. Naar we vernemen, is dc behan deling van de zaak tegen W. J. van Voo- ren te Aardenbur g (de regent van het Burger Gasthuis, die met 5 stem men gekozen was en 1 blanco, terwijl er slechts 5 personen aan de stemming deelnamen) voorloopig uitgesteld. Zoo als vermeld, zou deze zaak 16 dezec voorkomen en waren de dagvaardingen reeds uitgereikt. o Principieele beslissing Waren- we t. In aansluiting van ons bericht van Maandag j.l. omtrent het arrest van den Hoogen Raad waarbij J. E|.. D„ alhier van alle rechtsvervolging werd ontslagen, diene. dat ons hoogste vechtscoltege in deze zaak een principieele 'beslissing heeft gegeven. Door den raadsman van D. toch was voor den Kantonrechter cn later in hooger beroep voor de Rechtbank al hier betoogd, dat volgens de Warenwet de deugdelijkheid van waren sléchts ob jectief naar de samenstelling der waar moet worden beoordeeld, en dat, tenzij bij algemeene maatregel van bestuur voor bepaalde waren anders is bepaald, hetgeen in de onderhavige zaak waarin het over jenever ging, niet het geval is ten aanzien van de deugdelijkheid der samenstelling slechts in aanmerking komt de vraag of de waar aan den minimum- eisch voldoet. De kantonrechter en de rechtbank verwierpen dit beloog als tm- juist, en wezen een veroordeeletid von nis, waarop D. zich in cassatie voorzag. Met het door diens raadsman voorgedra gen middel van cassatie, waarin mét aan voering van bovenstaand over schending, immers verkeerde toepassing der kcuringsverordening dor gemeente Mid delburg in verband met de warenwet werd geklaagd en waarin werd betoogd, dat het ten laste gel'egde feit niet straf baar was, hoeft de Iloogc Raad zich thans bij arrest van 5 December j.lj. vereenigd en den verdachte mitsdien ontslagen van alle rechtsvervolging HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHEBIJ. De Christiaan Huygens. Het nieuwe motormailsclxip „Christi aan Huygens", dat voor rekening van de Stoomvaartmij. „Nederland" gebouwd wordt door dc Nederlandsche Scheeps-

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1