FEÜILLETflii. No. 289. Donderdag 8 December 1889 MIDDEL £70' Jaargang OURANT. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van "Woensdag. Voor liet publiek was zeker het be langrijkste van hel debat over de poslbe- grooting de aankondiging door Minis ter van der Vegte, dat legen 1 Febr. een verlaging zal worden ingevoerd van het posttarief voor drukwerken en voor locaal verkeer, vermoedelijk van 25 pet. De definitieve plannen hoopt de Minister nog deze maand mee te deelen. Een tweede kwestie van "beteekenis, de beperking der postbestellingen, brhcht een ministrieel antwoord dat minder be vrediging zal geven. De Minister stelde te genover de grooie gemeenten die nu nog vier bestellingen hebben, den toestand in. de groote plaatsen van de ons omringel de landen waar er maar drie zijn. Vol gens hem is een goede arbeidsregeling met het tegenwoordig personeel niet te krijgen met 4 bestellingen. De motie-Bak ker— Nort wees de Minister dan ook af. Maar wel kon hij zich vereenigen met het denkbeeld van den heer v. d. Waerden om eerst den Poslraad er over te hooren. Als resultaat van die meedeeling trok mevr. Bakker Nort haar motie in. Nog zij gemeld dat de Minister nog niet kon zeggen in welke richting een beslis sing zal worden genomen Ten opzichte van de rentevergoeding bij den post- chèque- en girodienst. Hij erkende dat er [krachtige argumenten zijn voor beide standpunten. De afstandsrechten voor de 'telefoon, waarover de heeren Weitkamp en Ebels geklaagd hadden, meende de Minister te moeten behouden als redelijk. Alleen was hij bereid om, als straks de verlaging van do telefoontarieven in onderzoek wordt genomen, ook dit punt te overwegen. De salarismotie van L. de Visser wees hij natuurlijk af. Hij zou die naast zich moeten neerleggen als ze werd aangeno men. In de avondzitting kwam Waterstaat aan de beurt. En daarbij kreeg dei heer Weitkamp gelegenheid om zijn klachten te uiten over den slechten waterstaatkun digen toestand van Overijssel waarbij hij werd gesteund door den heer v. d. Sluis, en door den lieer v. d. Heuvel. Laatsge- noemde had het ook over den gebrekki- gen waterafvoer van Westelijk N. Bra bant. VERPLAATSING VAN ERKI.OO7EN. De teekeningen moeten voor of 1 Fe" Met het oog op het belang, dat een bruari worden ingeleverd bij genoemde gemakkelijke verplaatsing van arbeiders firma onder motto. De jury bestaat uit heert ten aanzien van het verruimen van leeraren in teekenen aan onderwijsin- werkgelegenheid, het snel kunnen benut- richtingen te Middelburg of Vlissingen. ten van die aangelegenheid door werk- De voorwaarden voor een en ander gevers en tenslotte ook van de bestrij-1 zijn bij de firma te verkrijgen ding der werkloosheid, lieert op verzoek van den minister van Arbeid, Handel en| Vanwege de kantoren der dir. bel. Nijverheid de Centrale Commissie van Middelburg (stad) en Middelburg (buiten- Bijstand voor de Arbeidsbemiddeling een^gemeenten), wordt ons verzocht onze sub-commissie uitgenoodigd, te willen na- lezers er opmerkzaam op lei willen ma- gaan, welke omstand'ghedén de migra- ken, dat voor behandeling van aanvragen tie der arbeiders binnen Nederland op voor kostelooze rijwielmerken voor liet ongewenschle wijze belemmeren en op jaar 1928 door de ontvangers van bo- welke wijze eventueele belemmering zou kunnen worden verminderd. vengenoemde kantoren zitting zal worden gehouden in het tijdvak van 12 Dec. 1927 tot en mét 7 Januari 1928 op Woensdag en Vrijdag vin elke week, des namiddags van zes tot acht ure. ENCEPHALITIS POSTVACCINAL^. Het jongste nummer van de „Verslagen en Mededeelingen betreffende de volks- d ,ot diik- afdeeling van het Centraal Laboratorium,Boonepolder, over experimenteele onderzoekingen be treffende encephalitis postvaccinal Uit Zuid - Beveland. De heer P. W, Woutersen te Hoe- Door den Commissaris der Konin- De schrijver zegt aan het slot vanf 5 jl ™"wfclh.lerr,1? K zijn October "27 (Jdateerd rapport. - A J" G»ran- van „De cenige conclusie die ik meen te P°uue lc uoes" mogen trekken is deze, dat de feiten die BINNENLAND. BIJ UITBESTEDINGEN VAN ARMEN. Minister Kan heeft aan de Ged. Staten der onderscheidene provincies een schrij ven verzonden, aansluitend op dat van 29 September j.l. beoogend© het niet uitbe steden van een arme, alvorens door een geneeskundige schriftelijk is verklaard dat blijkens een geneeskundig onderzoek van alle leden van het gezin, de gezondheids toestand van geen hunner een gevaar oplevert voor hun huisgenooten. De Minister schrijft nu gaarne te zien, dat in bovengenoemd schrijven voor 't woord gezondheidstoestand" worde ge lezen „gezondheidstoestand zoowel in lichamelijk als in geestelijk opzicht." In verband met bij hem ingekomen vragen, merkt hij verder op, dat het door hem wenschelijk geachte geneeskundig onderzoek uiteraard eveneens zal moe ren gelden den bestedeling zelf en dat het resultaat ook daarvan uit een geneeskun dige verklaring dient te blijken. MARTIN'S VERJONGINGSKUUR. Door RAFAÉL SABATINI. Uit het Engelsch door C. M. G. d. "W(. 23). Mademoiselle begroette hem harlelyk. Zij had Zich schijnt het, ongerust ge maald over zijn lang uitblijven. Hij ver telde haar, waar hij op uit geweest was; haar gezicht betrok toen zij den uitslag van zijn pogingen mededeelde. „Maar mijnheer," riep zij uit, „u is toch niet van plan mij hier in Grenoble den nacht te laten doorbrengen? „En wat anders?" vroeg hij. Hij fron ste de wenkbrauwen en vond het een dwaasheid en dacht, d[at het niet anders dan grilligheid was van een vrouw. „Hel is niet veilig," riep zij uit mfeti toenetnenden angst. „TJ weet niet lioe machtig die Oondil lacs zijn." Hij liep naar den haard, het hout vuur siste, toen hij er zijn natte laarts op zette. Toen ging hij met zijn rug naar het vuur staan en zag glimlachend op haar neer. wij kennen, onvoldoende zijn om met ze" kerheid te zeggen welk virus de postvac cinal encephalitis veroorzaakt. Hetgeen wij noodïg hebben zijn dus feiten, feilen en nog een feiten, feiten op klinisch ge bied, op histologisch gebied, op epide miologisch gebied, maar vooral op experi menteel gebied." ONDER AMSTERDAMSCHE RAADS LEDEN. Bij de replieken over de volkshuis vesting ontstonden in den Raad van Am sterdam gisteren heftige incidenten tus- schen de raadsleden Guldfen (en Wijnkoop. De heer Woudenberg, die tusschenbeiden kwam, wond zich zoo op, dat hij den heer Wijnkoop wilde wegduwen waar door deze kwam te vallen. De zitting werd geschorst. Door bemiddeling van den burge meester bood de heer Woudenberg djen heer Wijnkoop zijn exetuses aan en na heropening van de zitting ook aan den raad. Hiermede werd het incidlent sloten. VANWEGE DE CORRUPTIE? Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Maatschappij tot vervaardiging van gas meters en toestellen voor gasfabrieken te Dordrecht haar boekhouding overge bracht naar Parijs. Handen PUEOL (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincis. Uit Middelburg. De ïirma Schulte en Tie me alhier heeft oen Teekenwedstrijd uitgeschreven met het doel een reclameteekeniiig te krijgen voor haar glansverf in bussen. Aau dezen wedstrijd kunnen deelnemen jongelieden, die niet ouder dan 20 jaar zijn, geen teelcenaar van beroep zijn en op Wjalcheren women of er school gaan.. „En u weet niet hoe machtig wij zijn," antwoordde hij, volkomen op zijn ge mak. „Ik heb zes soldaten en een ser geant beneden van het regiment van dien Sénéchal; met Rabecque en mij er bij, zijn wij met ons negenen mannen Dat moet toch als wacht voldoende zijn, ma demoiselle. En ik denk toch niet, dat die Oondillacs, hoe machtig zij' ook zijn, het zullen wagen u op te eischen met de punt van den degen op de borst." ,.„En toch" antwoordde zij, zij was wel eenigszins gerustgesteld, maar toch niet 'geheel, „toch had ik liever gehad, dat u een paard voor mij genomen had, dan hadden wij naar St Marcellin kunnen rijden, waar wij zeker wel een rijtuig kunnen krijgen." „Ik zag de noodzakelijheid niet in u al dien last te bezorgen," antwoordde hij. „Het regent hard". ,Ach! wat doet er dal' toe?"' riep ze wat ongeduldig. „Daarenboven schijnen er geen paar den te zijn in het posthuis. Een prach tige plaats, dat Dauphiné van u, made moiselle." Zij lette niet op den spot met de pro vincie waar ze geboren was. „Geen paarden?" herhaalde zij en ze keek hem met haar bruine oogen 'heel Uit Noord-BevelanA In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Kortgene, waarin alle leden tegen- wooraig waren, werd afscheid genomen van den oud-burgénieester jhr. L. van Citlers, die met ingang van 1 December j.l. is benoemd tot burgemeester van Haamstede. De waarnemend burgemeester, de heer Salomé, presideerde. Nadat aan den heer Van Gitters op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ont slag was verteend als ambtenaar van den burg. stand, nam de voorzitter het woord en drukte er zijn spijt over uit, dat de burgemeester reeds zoo spoedig deze gemeente weder verlaat. Spreker billijkte evenwel de reden, die tot dit heengaan leidde en dankte hem namens den raad en de burgerij voor al heigeen hij voor de gemeente geweest was, roem de de onpartijdige en aangename leiding waaronder steeds was samengewerkt, me moreerde nog den aanleg van de Van Cittersslraat en wenschte den scheiden den magistraat in zijn nieuwe gemeente in allo opzichten het goede toe. Daarna nam de heer Van Cïtters het woord. Hoewel hij zeer verheugd was, dat het H. M. de Koningin heeft mo gen benagen hem te benoemen lot bur gemeester van Haamstede, een plaats gelijkwaardig aan deze, meende hij toch te moeten mededeelen, dat hij met wee moed en met gemengde gevoelens deze mooie welvarende gemeente gaat verla ten. Het is hem een groot voorrecht ge weest het burgemeestersambt daar te hebben mogen bekleeden, alwaar eer tijds zijn grootvader jhr. mr. L. van Citlers in den jare 1865 een half jaar griffier bij het toenmalige Kantonge recht is geweest. En ware het nu juist Haamstede niet, met zijn schitterende omgeving, gelegen aan den voet der Schouwsche duinen, tevens het eiland van zijn geboorte en al bijzonder gunstig gelegen met het oog op zijn ouderlijk huis, dan had hij niet zoo spoedig zijn wenschen te kennen gegeven om op Schouwen terug te kee- ren. Zijn verblijf en werkkring te Kort gene, hoewel slechts 2'/2 jaar geduurd, gaven hem steeds groote bevrediging. In de vergaderingen van den Raad en in die van het college van B. en W* heerschte altijd een aangename, pret tige geest, en zonder het voeren van lange discussies werden steeds voor deze gemeente belangrijke besluiten genomen. scherp aan en het was of de angst haar opnieuw bekroop. Zij ston op en ging naar hem toe. „Werkelijk, dat is onmo gelijk." „Ik verzeker u, dat het zoo is noch het posthuis, noch in een van de her bergen, waar ik gewteest ben, kon ik een paard krijgen." „Mijnheer Garnache," riep zij uit, ,daar zie ik Oondillacs hand in." „Hoe zoo?" weer was die ongeduldige klank van zooeven in zijn stem. ,Ze zijn u voor geweest. Zij trachten u hier te houden ons in Grenoble te houden „Maar waartoe dient dat?" vroeg hij met toenemende ergernis. „Del aubergé de Prance heeft beloofd mij morgenoch tend een rijtuig te bezorgên. Wat kan het hun te Oondillac helpen ons een nacht hier te houden?" „Zij hebben liet een of ander plan O mijnheer, ik ben zoo bang." „Zet dien angst van u af," antwoord de hij luchthartig en om haar gerust te stellen voegde hij er glimlachend bij: „Wees maar gerust, Rabecque en ik en de soldaten, zullen goed op u passen. Er blijft den hcclen nacht een wach,t in de gang staan en Rabecque en ik zullen beurt voor beurt voor schildwacht spe- Spr. memoreerde het besluit tot her stel van de beschoeiing van de oude haven, de uitbreiding der gemeente door den aanleg van een nieuwe straal, waar na de Raad het voor spr. zoo sympa thieke bestuit nam om deze straat naar zijn familienaam ie noemen. Met groote dankbaarheid zal spreker steeds terugdenken aan zijn aangenaam, maar helaas kort verblijf in deze mooie welvarende gemeente, op het mooie eiland Noord-Beveland. Spr. betuigde zijn grooten dank aan de ambtenaren in dienst dezer gemeen te. Tot den heer Schuilwerve richtte hij een speciaal woord van dank. Diens groote kunde en nauwgezetheid inzake het secretariaat en ontvangerschap en zijn uitnemende adviezen in de verga deringen van het college van B. en W» en van den Raad werden steeds door spr. hoogelijk gewaardeerd. Hij dankte hem hartelijk voor allen steun en vriend schap steeds jegens hem betoond. Voorts dankte hij de heeren Salomé en Wol se voor de aangename en een drachtige samenwerking in de vergade ringen van het college van B. en W. Voorts bracht hij dank aan ieder raadslid persoonlijk voor hun steun en medewerking inzake de behartiging van de gemeentebelangen De omgang was steeds vriendschappelijk. Als erkentelijkheid voor de vriend schap door het gemeentebestuur en de ingezetenen hera steeds bewezen, ligt het in spr.'s voornemen om aan de ge meente als blijvende herinnering aan te bieden een gravure van H. K. H. Prinses Juliana, gevat in gouden relief lijst met kroon. Hij verzocht deze in de raad zaal te willen ophangen. Hij eindigde met den wensch, dat het allen gegeven moge zijn nog tal van (Jaren deze gemeente te kunnen besturen en dat Gods onmisbaron zegen zal mogen rusten op dien arbeid tot heil en bloei der mooie welvarende gemeente Kort gene. Daarna voerden nog het woord de wethouder, de heer Wolse, en de »ud- wethouder, de heer Dorst, die beiden de prettige samenwerking met den oud-bur gemeester in herinnering brachten. De secretaris, de heer Schuilwervte, sprak ten slotte een hartelijk afscheids woord, -ook namens de overige ambtena ren en beambten, waarna de voorzitter, onder dankbetuiging voor het aangebo den geschenk, de vergadering sloot. KERKNIEUWS. De collecte alhier der Evang. Luth. Gem. heeft opgebracht f 223.88. Door stemgerechtigjdei lidmaten der Ned. HerV. Kerk te St Laurens zijn de heeren J. Kwekkeboom "Gz. en A. van Langevelde herbenoemd tot resp. ouderling en diakon. Het nieuwe kerkgebouw der Gei-ef. gem. te Meliskerke hoopt men in ge bruik te nemen Woensdag 21 December a.s. des namiddags te 2 uur. De consulent ds. A. Verhagen hoopt bij die gelegenhjeid een toepasselijk woord te spreken. In de gister in de Ned. Herv. kerk te Meliskerke gehouden vergadering ter verkiezing van drie notabelen zijn herkozen de heeren P. Maljaars, J. Koene en Iz. Matthijsse en gekozen lot kerk voogd de heer J. Koene. De bisschog van Breda heeft be noemd tot pastoor te Groede den Zeer- Eerw. heer Jos. van Gastel. fleu. Zal dat u nu nog geen rust geven „U is erg goed," zei ze en haar stem trilde van gevoel en echte dankbaarheid, Toen hij wegging, riep zij hem achter na: „Zult u voorzichtig zijn voor u zelf?" r v Hij bleef even staan op den drempel' en keerde zich om. „Dat is een ge- wonte van mij," zei liij met een ondeu gend lichtje in zijn oogên. Maar zij be antwoordde den glimlach niet. Zij maak te zich zeer ongerust. „Pas op voor hinderlagen," smeekte Wj- „Ze zijn vreeselijk listig, die mensclieu op Oondillac En als u iets kwaads over kwam „Dan was Rabecque er nog en de sol daten van de wacht." Zij trok de schouders op. „Ik smeek u. wees voorzichtig,-' zei ze dringend. „U kunt op my vertrouwen," zei hij en deed de djeur (dicht. Toen riep hij Rabecque en samen gin gen zij naar beneden. Maar haar vrees gedachtig, zond hij een der soldjaten als schildwacht voor haar deur, terwijl liij en zijn bediende soupeerden. Daarna riep hij den herbergier en zette zich aan ta fel met Rabecque naast zich om hem de schotels aan te reiken en den wijn Als de draden overbelast worden, zijn storingen onvermijdelijk. Zoo gaat hei ook met de zenuwen in Uw lichaam, wanneer de spieren door gevatte koude hard worden en op de zenuwvezels druk ken. Deze pijn is rheumatiek. Asplrin-fabletten doen het bloed sneller 'doorde spieren stroomen en maken die weer lenig. De verpakking der echte 2041c* tabletten ls kenbaar I aan den oranje band en het Bayerkrois. Weiger namaak oi Prijs 75 ds. losse tabletten. (Ingec.. Med.) Geref. Kerk. Beroepen te Watergraafsmeer (als hulp prediker), P. Warmeuhoven, cand. to Mid delburg, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor het beroep naar Zierik- zee, door dr. D1. J. van Katwijk te Oegst- geest C h r. Geref. Ivei* k'. Beroepen te Zierikzee, ds. A M. B©rk- hoff van Amsterdam. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Vioolavond Cecilia Hansen Concert ver. Het publiek was uitbundig in zijn Ap plaus. En daar was reden voor. Cecilia. Hansen is een violiste van velerlei ta lenten. Ze heeft een warmen, bree- den streek, ze kan technische moeilijk heden met een verbluffend gemak .aan, ze draagt met overtuigende dictie haar muziek voor. En van al die talen ten is dit laatste voor ons waarlijk niet het minste. Een solist die zijn publiek wil pakken, boeien, meeslepen, moot wat hij te zeggen heeft jn zijn spel, zoo weJJ sprekend zeggen, dat je van zelf zijn voordracht in je opneemt in a! zijn on derdeden Dat is Lang niet aan alie so listen gegeven. Evenmin als aan ülle sprekers. Klaar Cecilia Hansen is een ran die bevoorrechten die het wèl kunnen. Natuurlijk zal ze het vaak dnders doen dan anderen, vooral' in klassieke mu ziek. Al was het alleen maar omdat zij een vrouw is. Maai- dat doet er o.i min der toe, juist omdat héér voordracht Lij het luisteren zoo van zelf aanvaard wordt. We hebben dat vooral gevoeld in de Oioconna van Vitali, een prachtige com positie uit het begin der achttiende e°uw die ze speèlde met een merkwaardige energie, en met een opwindende spanning in de climax aan het slot We voelden het ook in de fuga van Bach, (sterker dan in de Prélude) welke fuga zoo doorzich tig en stevig was .als kristal En ook in het Larghetto van Handel, waarin ze volop deed genieten van haar warme» toon en haar mooie fijne fraseering Na 'de pauze was verreweg het bet.nig- in te schenken. Aan de andere zijde van het lage ver trek zaten de vier reizigers nog te pra len; toen Garnache ging zitten, riep een hunner den waard en vroeg op onge- duldigen toon of zjjn avondeten haast kwam. „Zoo op 't oogenblik. mijnheer,ant woordde de waard eerbiedig en lvy kwam weer bij Garnache. Toen ging hij de1 ka mer uil om zijn souper te halen, terwjjl hij weg was. hoorde Rabecque van zijn lieer, hoe het kwam', dat zij dien nacht in Grenoble bleven. Hel was merkwaar dig, dat de slimme vent dp zelfde ge volgtrekking maakte als Valerie over de afwezigheid van .paarden en rijtuigen m Grenoble. Hij ook was van oordeel', dat de ondergeschikten der dpuairière zijn meester waren voor geweest en zonder Garnache te durven aanraden voorzich tig te zyn een raad die hem mis schien een klap om' zijn ooren bezorgd had besloot hij een bijzonder waak zaam oog te houden op zijn meester en hem zoo mogelijk in geen gevat te ver oorloven het Zuigende Kalf dien nacht te verlaten (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1