Aspirin- No. 286 Maandag 5 December 1999 170' Jaargang SINNEWlftHD, JR. DR. C. G. u. F. Vc VREHENBURCH f Nadat éérst de berichten van de ope ratie wegens blindedarmontsteking van onzen gezant te Brussel gunstig luidden, is Zaterdag plotseling de toestand verer gerd door verzwakking van het hart, wat in den loop van den dag zoo zeer verer gerde dat hij 's avonds te kwart voor acht overleed. Jhr.. v. Vredenburch was iö '74 ge boren, en heeft, na een korten tijd van arbeid aan het Departement van Buiiten- landsche Zaken een afwisselende loop baan gehad in de diplomatie. Eerst als at taché bij verschillende legaties, toen in 1910 als gezant in Boekarest, in 1917 in Stockholm en sedert 1919 in Brussel. Hij was in Brussel een zeer geziene persoonlijkheid, zoowel bij de Belgen als bij de Nederlanders. TerwiEe van zijn groot aandeel in het herleven van de Ne- derlandsche kolonie in Brussel na den oorlog, en de vorming in '"22 van den Bond van Nederlandsche vereenigingen, zo* hij juist dezer dagen in Antwerpen gehuldigd zijn. Maar door zijn. ongesteld heid werd dat uitgesteld. REIZEN VAN DEN OCJÜi MINISTER COLIJIN. De heer H. Colijn, die Donderdagavond van Rotterdam naar Genève moest ver trekken, zal daarna in verband met zijn Volkenbondswerkzaamheden, conferenties houden of bijwonen te Parijs, Londen en Br*ssel. Daarna zal de heer Golijn reeds 6 Januari naar Nederlandsch-Indië ver trekken voor een langdurig bezoek aan onae koloniën. KERSTEN EN DE COALITIEPARTIJ. Naar aanleiding van het aan „DeStan- daard" ontleende bericht, als zou ds. G. H. "Kersten bereid zijn gevonden tot sa" menwerking met Rome en de anli-revolu- tionnairen voor gemeenschappelijke be nutting van den zender te Huizen, heeft „de Courant" zich Zaterdagmorgen tot ds. Kerkten gewend die genoemd blad machtigde tot het publiceeren der volgen de verklaring: „U zoudl me verplichten om het be richt, als zou ik tot samenwerking met Huizen bereid zijn, krachtig tegen te spreken. Dit is absoluut onjuist. Wel heb ik een daartoe strekkende aanvraag ge kregen, doch ik heb deze onmiddjelijk van de hand gewezen. In het algemteen spreek ik liever niet voor de radio, doch in geen geval wensch ik mede te doen aan de benutting van dezen gemengden zender. Principieel ben ik een tegenstander ▼an samenwerking met de coalitie-par tijen, die den zender te Huizien in ge bruik hebben, en dat is de reden, d<at ik er in geen enkel opzicht voor te vin den ben. Voor de RÏoomschen is deze samenwerking een mooie gelegenheid, om him ideeën ook voor Protestanten te verbreiden, doch ik acht dit een gevaar voor de zwakkeren onder de Protestan ten. Meldt U dus gerust, dat iedere me- dedeeling, als zou ik of mijn groep een plaats op den Huizer zender begeBren, uit de lucht gegrepen is. BELASTINGHEFFING VAN NEDERLAN DERS IN IIET BUITENLAND» Namens Nederlanders in Amerika, Bel gië, Duitschland, Frankrijk en Zwitser land is aan de Tweede Kamer een adres gericht, uiteenzettend dat de wijzigingen, door den minister van financiën gebracht in zijn wetsontwerp, houdendei bepalingen betreffende de belasting van buiten het Rijk wonende Nederlanders, allerminst tegemoet komen aan de bezwaren, die tegen zoodanige belasting bestaan. Fr wordt ten eerste op gewezen dat nog altijd velen niet, en enkelen wel on der de belasting zullen valjen. Het zou voorts een psychologische fout zijn Nederlanders die in hel buitenland een vermogen verdienden, in Nederland belasting te laten betalen, hoewel zij al die jaren verstoken bleven van vrijwel) alle voordcelen, die het Nederland schap hun kon brengen. Indien deze Nederlan ders zich door nautralisatie aan den fis cus onttrekken, kan hun geen verwijt treffen. De Minister schijnt, behalve de Ne derlanders, die om fiscale redenen het Land verlaten, geen andere personen te [kennen, dan die naar het buitenland ver huizen wegens familieaangelegenheden, studie, of gezondheid De velen, die de grenzen overgingen om den Nederlandschen handel én de industrie te vertegenwoordigen en in be langrijke mate hebben bijgedragen tót de grootheid en den Ibloej van het Vaderland, schijnt de minister reeds vergeten te zjjn. Terwijl in het stelsel van den minister n«t verlies van het Nederlanderschap als straf een le scherp middel van re-' pressie wordt genoemd, meenen de adresanten dat deze personen om alle be zwaren van aanraking met den fiscus in Nederland te voorkomen, uit eigen be weging het Nederlanderschap zullen prijsgeven, wat voor hen persoonlijk geen verandering oplevert. Uit Stad an Provincie». Uit Middelburg. Hedenmorgen kwam op den hoek van de Markt en de Lange Burg alhier een wielrijder in botsing met een auto. Het voorwiel van het rijwiel werd vernield, tel wijl de wielrijder er met een bloedende lip afkwam. De politie alhier heeft aange houden de 20-jarige S., die zich, nadat hij vroeger reeds, en dat nog onlangs wegens inbraak tot 6 maanden is veroor deeld, opnieuw aan inbraak heeft schul dig gemaakt en wel bij een bewoner van de Beestenmarkt, waar hij geld uit een kast wegnam, en den muntmeter lichtte. o Uit Walcheren In de voltallige zitting van ,deu raad, Vrijdag te V e e r e gehouden wer<[ een verzoek van den Politiebond om als lid toe te treden, voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek van den heer Koekendorp over het schoolgeld van een zijner kinderen moest worden afgewe zen op grond van de welbekende on billijke bepaling der onderwijswet, dat ook betaald moet worden voor een kind dat wegens ziekte de school gcdurend|e eenige maanden niet heeft kunnen be zoeken. Bij de behandeling van een der gelijk verzoek van den heer 0. Geldof, bleek dat door een foutieve berekening adressant nog f 1.32 zal moeten betalen. Een verzoek van denzelfde als agent der Tielsche Maatschappij voor Brand- verz. over de gemeenlegèbouwen werd gesteld in handen van B en W. ten fine van advies. Door het Burgerl. Armbestuur werd meegedeeld dat geen subsidie over 1928 zal noodig zijn. Uit een aanbeveling van dat bestuur, bestaande uit de heeren G. M. Poppe en M. Brouwer werd eerst genoemde m. a. s. als lid herkozen Een verzoek van den heer A. F. van Flie- renburg om ontheffing van twee jaay pacht, in de vorige zitting aangehouden, werd toegestaan. In verband met de ingebruikneming van het nieuwe slachthuis worden de noodïge verordeningen behandeld! en aangenomen. Daarop komt in behandeling de be grooting voor 1928, welke in ontvang en uitgaaf voor den gewonen dienst Wordt vastgesteld op f 33407,891/2 en voor den kapitaaldienst in ontvang f 6526,301/2 en in uitgaaf f 1908. Besloten wordt het dak der woning van het Hoord der O. School te doen. overschieten, aan de commissie tot we ring van schoolverzuim f 15 toe te staan en slechts tot den aanvang van den nieu wen cursus een vergoeding voor den as sistent toe te staan. Verder werd nog toegestaan een bedrag van f 30 aan het muziekgezelschap; van f 10 aan de vcr- eeniging Hendrik de Kevser; van f 150 aan de aulobusdienst Veere—Middel burg; t' 60 aan de werklooze kas en f 25 aan den corr. der Arb. bemiddeling. Bij de rondvraag zegt de heer Wou- lers dat het goed zou zijn de oudheids kamer wat te laten opknappen, en een regeling le makten op het bezoeken daar van, aan B cn W. opgedragen. De heer Gastel zegt, dat zooeven beslóten is A. F. Flierenburg ontheffing van pacht le verleenen en zou nu goedvinden, dat de raad B en W» machtigen den tuin voor 9 jaar le verpachten, hetgeen al- zoo werd besloten. Gevraagd werd of het verschil met den vorigen ontvanger al is opgehelderd, de vooz zegL', <T,at nog niet alles is opgehelderd. Een voorstel, dat B. en Wi. nader nagaan zullen, wordt aangenomen. Door den Commissaris der Konin gin is voor den lijd van vijf jaren herbe noemd tot sécrelaris der gezondheidscom missie, zetel Vee re, de heer W. van den Ilamme. In de Vrijdag voltallige raadsverga dering 1e \V e s t lc a p e 11 e werd een ver zoek van de Kon. Ned. Politieve/reen. om financicelen steun voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld werd dat aan den burge meester een verlof is toegestaan van 16 Dec. tol 2 Jan '28. Het bekende verzoek van een vloek- verbod werd voor kennisgeving aange nomen, daar reeds enkele jaren gele den een dergelijk verbod is opgenomen in de poli tie verordening. Ged. Staten verzochten armlastigen al leen in gezinnen ter verpleging op te ne- men waarvan de leden eerst geneeskun dig zullen onderzocht zijn. De voorz. vreest evenwel dat de mees te gezinnen bezwaar zullen maken tegen een geneeskundig onderzoek. Na nog ceüige bespreking werd beslo ten deze bepaling in het reglement van het B. A. op le nemen. Herbenoemd werd als lid van het Burgerl. Armbest. de heer Ilubn Cijsouw met 4 st. Op den heer Ilubr. Jobse wer den 3 st. uitgebracht. Aan de orde kwamaankoop van grond voor het te bouwen klein slachthuis. De voorz. deelde mede, dat uit de ver schillende perceelen, die mei dat doel bezichtigd waren de keuze van B. en W. ging tusschen het perc. gelegen tusschen de woning van J. Lievens© en de Rook- straat en het perc. tusschen de woning van Jak. Roélse en den Molenweg. Na eenige bespreking werd het laatste ter rein voor het doel als het geschikste ge acht, zoodat werd besloten dit terrein te koopen legen f 20 per roede. Daarop volgde een bespreking over een afzonderlijke leiding voor de straat verlichting. De voorz. deelde mede, met den weth. een vergadering gehouden te hebben met de commissie voor de electrificalie, waar op hij het volgende voorstel aan den den raad deed. De aanleg van een afzon derlijke leiding zou gedaan worden op kosten der gemeente, de kosten zouden bedragen f 575 inclusief den Meter. Aan de commissie zou een minimum garantie gesteld worden van f 500 en een maxi mum van f 525. Deze regeling zou aange gaan worden voor één jaar, gebruikma king van zooveel stroom als zelf noodig geoordeeld wordt. Na afloop van dat jaar zal de Raad opnieuw een regeling kunnen treffen voor de volgende jaren. M. a. st. werd dit voorstel aangenomen. Naar aanleiding van den post uitgaaf van wegen welke in de begrooting van 1927 is overschreden met een bedrag van f 674,871/2, Vroeg de heer W. Hui bregtse om de begrooting voor straten en wogen in het vervolg te doen opma ken door den gemeente-opzichter. De voorz. deelde daarop mede, dat de hooge kosten voornamelijk veroor zaakt zijn door de verbreeding' van de Zuidstraal, en dat ook meer bestraat is dan aanvankelijk de bedoeling was. Na de gegeven inlichtingen nam de heer \V. Huibregtse genoegen met de voorgestelde wijziging, waarna deze m. a. st. aangenomen werd Daarop werd vastgesteld de vroonre- kening 1927. Er zal moeten worden be taald voor één koe, volle weilijd f 18,32"' alleen voor den lslen weilijd f 10,995, en voor den 2en weilijd alleen f 7,33. Vooor één paard, volle weilijd f 23,325 en voor den lsten weitijd alleen f 13.99s. Na deze vaststelling drongen de hee ren W. Huibregtse en Korns. Cijsouw er op aan, den koewachter in 't vervolg te verzekeren tegen ongevallen. De raad ging met dat voorstel accoord; met uitzon dering van den heer Hcndr. Cijsouw, die zich principieel verklaarde tegen ver zekering. De koewachters zullen alzoo op de loonlijst geplaatst worden. De heer Jacs. Minderhoud wees erop, dat er vroeger bemesting heeft plaats gehad op de vronen, en vroeg of dit nut heeft op geleverd De voorzitter merkte op, dat volgens besluit van Gedeputeerde Staten de mest niet opgenaaid mag worden, maar op de vronen moet blijven liggen. De heer Jacs. Minderhoud zou gaarne zien, als deze bemesting niet voldoende is, nog kunstmest op de vronen te bren gen. Daarna kwam ter tafel het verzoek van hot bestuur der S. Du A. P., afd. West- kapelle, tol aansluiting bij de werkeloos- heidsverzekering volgens het Werkloos heidsbesluit 1917, en ook maatregelen te nemen, ora daarin ongeorganiseerden op te nemen. Nadat do voorzitter er aan herinnerd had, dal reeds meermalen van andere zijde een dergelijk verzoek was ingeko men, gaf hij als zijn meening le kennen, dat een dergelijke verzekering alleen ten goede zou komen aan de georganiseer- den, zoodat de ongeorganiseerden er niets aan zullen hebben Op grond hiervan is steeds een dergelijk verzoek afgewezen. De voorzitter wees er nog verder op, dat do toestand der arbeiders tamelijk gunstig genoemd kan worden, daar velen werk vinden in Vlissingen. Hij was er zeer voor, dat er voor hoofden van groote gezinnen zoo noodig werk gezocht wordt. Do heer Korns Cijsouw merkte op, dat, alhoewel de toestand der arbeiders nu niet zoo slecht is als vorige jaren, hij liet toch billijk zou achten, als er wat meer werk kon gegeven worden. De heer W. Huibregtse merkte op, dat hel niet alleen gaal om de georganiseerde arbeiders; naar zijn meening zullen in de naasle toekomst volgens het IVerkeloos- heidsbesluit ook de ongeorganiseerde ar beiders geholpen worden. Pe voorzitter zei er meer voor té ge voelen, wanneer ook hier een organisatie was, waarop de heer Huibregtse wees op het wetsontwerp dat in behandeling is, waarbij dan ook de ongeorganiseerden geholpen waren. Het voorstel van B. en W. om hel verzoek af le wijzen, werd mtet 5 stem men aangenomen; tegen dte heeren W. Huibregtse en K. Cijsouw. Daarop kwam in behandeling vaststel ling van de nieuwe politieverordening, welke artikelsgewijze werd voorgelezen. Na de mededeeling, dat de gezond heidscommissie te Veerte gunMjg gead viseerd had op de door B. en W. opge maakte verordening, en nadat nog en kele veranderingen warte.11 aangebracht in het door B. en W. opgemaakte ont werp, werd de verordening m. a. st. aangenomen. Rondvraag. De heer H. de Kam wees op den hoogen waterstand van den welput bij de Koestraat, waarover door verschillende voerlieden werd geklaagd. Getracht zal worden, door het leggen van een buis voor waterafvoer daarin verbetering le brengten. De heer W. Huibregtse meende, dal het z. i. beter was, de palen bij dten dijk niet te plaatsen. Do voorzitter zei, dat dit noodzake lijk was, omdat de voerlieden sleteds rijden over het niet verhardte gedeelte van den weg cn niet langs het nieuw bestraio gedeelte, zoodat het niet ver harde gedeelte wtel een modderpoel ge» lijkt. Om die reden hadden B. en W. besloten bedoelde palen le plaatsen, daar het plaatsen van een bord geen resultaat heeft De heer Huibregtse zou dan dat gedeelte lievter bestralen, waarop door den heer Huibr. Cijsouw werd gewezen op de kosten, die zulk een bestrating zouden meebrengen. De heer K. Cijsouw zou gaarne zien, dat iederen dag gelegenheid zou zijn tot keuring van slachtvee. Met het oog op de vele slachten zijn er te weinig keu- ringsdagen, waarmede de heer Louwer- se instemde. De voorzitter zal naai- aanleiding daar van een schrijven richten aan den keu ringskring Oostkapelle. Daarop vroeg de heer K. "Cijsouw of de voorz. zijn invloed niet zou kunnen aanwenden om de werkeloozen in het bezit te doen komen van e'en vrij rijwiel- plaatje. De voorz. wilde gaarne zijn me dewerking daartoe verleenen, door daar over aan de belastingambtenaren te schrijven. De heer Jaks. Minderhoud sprak daar op de wenschelijkheid uit, om het on verharde gedeelte van af de woning van Huibr. Cijsouw tot aan den dijk wat te verbeteren door er schtelpzand en daarna schelpen op te brengen. Met dat verzoek zal rekening gehou den worden. Daarop vroeg de heer Iluibr. Cijsouw, wat er met het ongebruikte gtedeellc van de Degraafplaals gedaan moet wor den. De heer K. Cijsouw zou het willen bezaaien en van gemeentewege de vruch ten verkoopen. De heer W. Huibregtse gevoelde meer voor beplanting met hout. De heer Jaks. Mindernoud was evenwel van meening, dat net beter was dat gedeelte om te ploegen, één jaar te bebouwen en er dan grasland van te maken, waartoe werd besloten. Daarop sioo» de voorz. de vergadering, die bijna 6 uur had geduurd. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen ODi Door den Commissaris der Konin gin is voor den tijd van vijf jaren herbe noemd lot secretaris der gezondheidscom missie, zetel Neuze n, de heer II. J.van den Ouden aldaar. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe be lastingen, enz. II. de Koning verplaatst van hel kantoor Ameide naar het kantoor Houteni sse. Uit Zeeuwse h-V Saanüeren W, D. In de Vrijdag te Biervliet, gehou den raadsvergadering werd een schrijven van den heer J- F- Pladdet, dal hij ont slag neemt als raadslid, voor kennisge ving aangenomen. Verder was een mededeeling ingeko men van het hoofd van school A, dat zich voor de op 1 Dec. aanvangende avondschool vijftien leerlingen hebben aangemeld. Ontvangen is nog ecu schrijven van den minister van arbeid betreffende rijkssub sidie voor werkverschaffing. Door eten ambtenaar van het ministerie zal deze zaak met B. en Wi. besproken worden. Besloten wordt om aan te dringen op 50 pet. bijdrage. Fen ingekomen adres om maatregelen te nemen tegen het vloeken wordt met 5 tegen 1 stem voor kennisgeving aange nomen Wel wordt besloten hier en daar op plaatsen die daarvoor in aanmerking ko men, verzoeken op te hangten om hel vloeken na te laten. Het verzoek van den Algem. Politie bond om eeü vacantieloelage aan <lc in Gisteravond telkens gezwicht voor de verlei ding "nu, dan nog één glaasje" Vandaag berouw, hoofdpijn misse lijkheid. Het beste middel daar tegen is Tabletten want zij doen zulke ongesteld heden snel en zeker verdwijnen. Bovendien zijn zij volkomen on schadelijk. Men eische echter steeds de origineele ■<Bays\u-verpakking, ken- baar aan den oranje band en het Bayerkruis. Weiger namaak oi losse tabletten. (Ingez. Med.}. dienst zijnde agenten te verstrekken, wordt eveneens, voor kennisgeving aan genomen. Besloten wordt lot een bijdrage m de verplegingskctöten 5 f 2 50 per dag, om het kind van M. van de Veire to doen opnemen in de kliniek le Leiden Verder wordt hel besluit genomen sa" men te werken met het Armbestuur tot voorloopige verpleging van kinderen van het gezin Mareels bij anderen Voor dat doel zal' f 1 per dag verstrekt worden Bij de rondvraag informeert het lid Cuelenaerc, waarom het verbreede ge deelte van den weg van de Oudclandsche straat tot den Tol nog steeds gedeeltelijk niet in orde is De voorzitter zegt. dal er geen maca dam genoeg was, maar dat deze besteld is. De beer Michielsen wijst op den sléch ten toestand, waarin het paadje bij Blom- me verkeert. De voorzitter antwoordt, dal verbetering aangebracht wordt Hierna gaat de openbare in gesloten vergadering over ter behandeling van den verkoop der oude school op de Markt voor afbraak Na afloop der geheime beraadslaging wordt besloten genoemde school te ver koopen, behoudens nadere goedkeuring aan den hoogsten bieder den heer Ilooir- nink te Middelburg. De opbrengst van den le G r o e d e door de Luthersche gemeente gehouden bazaar is zoo groot, dat het dubbele is ontvangen, noodig voor restauratie van de kerk, de school en de onderwijzers woning. Vrijdagavond 1.1, deed do landbou wer Iz. Beeu—van Dijken aan den To- renweg Ie Groede aangifte bij de po litie dat hij van zijn hoeve gaande naar het dorp (per rijwiel) onderweg is aan gevallen door drie personen en dat die hem een. bedrag van f6000 hebben ont roofd. De politie stelt een onderzoek in DE .MOTORVEERBOOT. Naar aanleiding van de opmerkingen van den heer de Yosón de jongste verga dering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw sche Eillanden betreffende de bezwaren, die aan de molorvcerboot van den dienst Ylissingen- Breskens zouden zijn verbonden, heeft het bureau der Kamer ecu nader onder zoek ingesteld en heeft het ook gaarne aaugenomen de uitnoodiging tot de ledeu der Kamer gericht door de commissie van toezicht op den Provincialen Sloom- bootdienst om een tocht met de boot le maken en deze tocht heeft Zaterdag j L plaats gehad. Van het bureau der Ka mer maakten den tocht mede de heeren M. Laernoes en LI. A. Stofkoper, resp. voorzitter van de afdcelingon groot- en ldein bedrijf, en mr. H,. Dooreubos, secre taris en verder slechts twee leden der Kamer urnl. de heeren Linden'bergli en van Niftrik Van de commissie voor den stoombootdienst gingen mede de heeren van Dusseldorp en v. d. Weijde.alsme de de regeringscommissaris, de heer de Vulder van Noorden en de heeren van DOijk, hoofdcommies ter Prov Griffie voor de booldiensten en dc Jong direc" leur van de Wiester-Schelde-diensteu. De liecren, die de boot nog niet goed

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1