WÉm* H FEUILLETON. tèt TWEEDE BLAD Woensdag 30 Nov. 1927 No. 282 Abonnementsprijs per kwartaal op dc buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten per post f 2.50 ▼oor Middelburg en agentschap Vlis- lingen f 2.30 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiên worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiên: 30 ct. per regel. Ingezonden Mededeelingeb 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen ▼an 17 regels f2.10, elke regel meer 80 cent. Kleine advertentiên niet groo- ler dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor- Uitbetaling. Advertentiên onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiên moeten, willen ze nog In ons nlad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des (ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. STUKKEN VOOR DE PROV. STATEN VAN ZEELAND. Electrificatie Noordgroep. Ged. Staten deelen Prov. Staten mee, van den Raad van Bestuur der naam- looze vennootschap „P. Z. E. M." een verzoek te hebben ontvangen, het daar heen te leiden, dat een bedrag van 485.000 ter beschikking van de ven nootschap wordt gesteld voor de elec trificatie van een deel der Noordgroep, te weten voor den aanleg van een hoog spanningskabel van Nieuw Vossemeer over St. Philipsland en Anna Jacobapol- der naar Zijpe, van een bövengrondsche hoogspanningsleiding van Zijpe naar Brouwershaven en van bövengrondsche laagspanningsnetten in de kommen der volgende gemeenten en buurtschappen: Anna Jacobapolder, Zijpe, Bruinisse, Oosterland, Sir Jansland, ïfleuwerkerk, Capelle, Ouwerkerk, Dreischor, Schud- debeurs, Noordgouwe, Zonnemair© en Brouwershaven. De Raad van Advies heeft zich met het door den Raad van Bestuur ge dane voorstel volkomen Vereenigd, on der een kleine bijvoeging, die de Raad van Bestuur heeft goedgekeurd. Ged. Staten zijn van meening, dat het aanbeveling verdient, de door den Raad van Bestuur uitgesproken electrificalie- gedachte zoo spoedig mogelijk tot rea liteit te brengen. Zij stellen dus voor het crediet te verleenen. Aan bedoeld schrijven van den Raad van Bestuur der P. Z. E. M. ontleenen wij het volgende In d© vergadering der Pröv. Stalen van 21 Dec. 1925 werd in groote trekken besloten, Ged. Staten uit te noodigen, aan de P. Z. E. M. op te dragen-. a. stroomleveringsovereenkomsten met de P. N. E. M. te sluiten voor de voor ziening van de Noordgroep en Zuid en Noord-Beveland; b. garantieovereenkomsten met de gemeenten in deze gebieden te sluilén, waarbij deze volgens vooraf bepaalde maatstaven eventueel© tekorten op de exploitatie gedurende tien jaren zouden dragen c. desgewenscht met de gemeenten Goes, Zierikzee en Tholen, onder goed keuring van Uw College, andere over eenkomsten aan te gaan; d. nadat een en ander zijn beslag zou hebben gekregen, over te gaan tot den aanleg der noodige werken. Bovendien was bepaald, dat de leve* ring in hoofdzaak door de P. Z. E. M. rechtstreeks aan den verbruiker zou ge- geschieden. Gewezen wordt er op, dat na twee jaren van gestadig werken het ontegen- zeggenlijk schrale resultaat bereikt is, dat punt a. verwezenlijkt zou kunnen worden. Men heeft niet kunnen bereiken, dat de P. N. E. M. door verdere be perking van den spertijd, opneming van een „meest begunstigingsclausule" met I betrekking tot den spertijd en invoering van een laag vrachttarief aan even zoo vele wenschen van den Algemeenen Baad van Advies tegemoet kwam. De Raad van Bestuur verwijst dan naar het schrijven van 10 Juni 1927, aangaande de moeilijkheden bij punt b, die den Baad tenslotte noopten de ga rantie der gemeenten te beperken tot 'n garantie van de rente over 3e door de P. Z. E. M. te lijden exploitatieverlip- zen. Ondanks het gunstig advies van den Raad van Advies bleken ook tegen dit nieuwe systeem bij verschillende ge meentebesturen bezwaren te bestaan; de uitkomsten voor de Noordgroep zijn zelfs aanzienlijk minder dan destijds bij het oude systeem. Een teleurstellend resul taat van meer betelekenis, daar de Raad zich geen moeite gespaard heeft om de gemeenten voor hjet nieuwe stelsel te winnen. Een commissie uit den Raad heeft zooveel mogelijk weigerachtige ge meenteraden bezocht, waarbij gebleken is. dat wel velerlei bijkomstige factoren op het afwijzend besluit van invloed geweest zijn, doch over biet algemeen in de N. groep electricilieit gewenscht wordt. Van verdere onderhandielingen met Zierikzee en Tholien verwacht de ven nootschap niets, zoolang men de beidie gemeenten, in wielken vorm ook, wil doen deelen in biet risico der electrici- teitsvoorziening. Dc Raad zet uitleen, dat de voorwaarden, die dezien beiden ge meenten zijn aangebodien, niet ongun stig waren. Kan men de gemeenten er niet toe bewegen, om in het risico le deelen, dan moet naar eën ander middel gegre pen worden om dat risico le verminde ren. En aangaande dat middel wordt gewezen op de steeds zich uitbreidende rechtstreeksche levering in Zeeuwsch- Vlaanderen (over de eerste negen maan den van dit jaar werd rond f 35.500 van kleinverbruikers ontvangen legen rond f 19.700 in hetzelfde tijdvak van 1926), en die uitbreiding is voor de P. Z. E. M. gunstig. Dit systeem geeft wel niet dezelfde zekerheid als met gemeen telijke garantie, doch in Z. Vlaanderen behoeft die garantie slechts in enkele gevallen toegepast le worden. Als dus de credieten voor de electri ficatie van de Noordgroep worden verleend, zal daar van meet af het stelsel van de par ticuliere garanties uitzon deringen daargelaten inge voerd worden. Hierbij zal het dan echter niet meer mogelijk zijn direct althans de kommen der gemeenten te electrificeerenMen zal langzamer voortwerken dan anders. Ook het voordeel der gemeentelijke ga rantie als prikkel zal ontbreken, doch garanties der gemeenieo zullen bij voor keur worden aanvaard, al zullen zij geen absolute eisch meer zijn. Doch wel zal daarentegen de eisch moeten worden gesteld, dat de P Z, E. M. den stroom rechtstreeks aan den verbruiker levert De redenen, waarom Ged. Staten dit systeem "voorslaan, hieb- MARTIN'S VERJONGINGSKUUR. Door RAFAÈL SABATINI. Uit het Engelsch door C. M. G. d. Wu 18). „Neen, neen. U begrijpt mij verkeerd. Ik zeg niet, dat dit mademoiselle de la Vauvrage niet is; ik zeg niet, dat Hij zweeg; hij wist niet hoe hij er zicli uit zon redden. Hij wist uiiet hoe hij liet moest uitdruikken, zonder haar le be- leedigen en hij was vast besloten hij zag er de nooazaicelijldieid van in de ze zaak met ernst en beleefdheid le be handelen. Het gevoel, dat hij' dei cjuaeslie tot nu toe met een voor hem afkeurenswaardige lichtvaardigheid behandeld had, maakte, dat hij geen beleefde woorden kon vin den om een zware beschuldiging legen haar in te brengen. En als Gornache eens boos begon te worden, |dan volgde de rest al heel spoedig. Juist die verkeerde ka raktertrek was zijn ongeluk geweest, hij had bedorven wat een prachtige car rière had kunnen wezen Hij was slim en listig als een vos, dapper als een leeuw en vlug als een panter, hij had een zeer goed verstand, inzicht en for tuin, hij had in verscheidene opdjeme- i ben zij reeds vroegier, in hun schrijven van 27 Mei 1927 uiteengezet. Zij ves- j tigen er nu de aandacht op, dat de plec- triciteitsvoorziening van dit gewest al leen uitvoerbaar is, als de grootst mo gelijke economie wordt betracht, wat slechts het geval kan zijn, indien de cen- trale organisatie, waarover voor produc- die en distributie beschikt moet worden, ook dienstbaar gemaakt kan worden voor de levering aan huis. Bij de raming van het kapitaal, dat voor de voorziening van de Noordgroep .noodig zal zijn, en bij het nagaan der I rentabiliteit, scheen het den Raad van Bestuur niet noodig en niet gewenscht alle gemeenten in die groep voor aan- j sluiting te doen in aanmerking komen. I Die gemeenten, waar reeds oleclrisch bedrijf bestaat, zijn uitgeschakeld, n.l. St. Philipsland (kom), Scherpenisse en St. Maartensdijk, daar overeenstemming over de overname vrijwiel uitgesloten wordt geacht, en bovendien die ligging der beide laatsten excentrisch is, zoodat 2ij1 uit een zuiver economisch oogpunt voor het bedrijf der P. Z. E. M. niet zulk een groolc beleekenis hebben. Tho len is uitgeschakeld, daar op medewer king van het gemeentebestuur, met het loog op het gasbedrijf, vooralsnog niet gerekend schijnt le kunnjen worden. Wel is Zierikzee in het plan opg^no- men. De vennootschap heeft den indruk dat tegenkanting van dat gemeentebestuur voor een groot deel was gericht tegen het garantiesysteem en) de vennootschap zich niet kan voorstellen dat men in een stad als Zierikzee, als eenmaal aan de j poorten der stad electriciteit verkrijgbaar is, die poorten voor de electriciteit zal ge sloten houden. Dat men er electriciteit wenscht, wordt bewezen uit het feit, dat 'verschillende te Zierikzee gevestigde par- I ticulieren en bedrijven zich van eigen [installation voorzien hebben. 1 De voor de voorziening van de hoofd- groep noodige werken zijn door den Di- I recteur in totaal geraamd op f 1.000.000 In dat bedrag zijn slechts de laagspan ningsnetten in de kommen begrepen. Laagspanningsnetten builen de kommen zullen slechts worden-aangelegd, als een rendabele exploitatie gewaarborgd mag worden geacht. Het is echter wel de be doeling het aan te vragen crediet ook voor den aanleg van laagspanningsnetten buiten de kommen1 te besteden, zonder dat daartoe een nadere machtiging noodig zal zijn. De vraag of een dergelijk crediet op den duur rendabel zal kunnen worden aangewend, meent de R. v. Bestuur be- 'estigend te kunnen antwoorden De berekening daarvan bedoelt aan te toonen, welke resultaten normaal be- bereikbaar zijn, zonder dat de Raad zich waagt aan voorspellingen, wanneer dit normale bereikt zat worden. Bij de berekening dèr uitgaven is aan genomen, dat van d© P Ni. F. M. inge kocht zullen moeten worden 415000 K.W.U. "s jaar, zijnde voor het platte land rond 80 K.W.U. per aansl'uitbaar perceel, en voor Zierikzee in totaal 105000 K.W U. Het gemiddelde netto ver bruik van een aansluitbaar perceel' is daarbij aangenomen op rond 65 K.W.U. Deze onderstellingen zijn in vergelijking met de cijfers van Zeeuwsch-Vlaanderen zeker niet optimistisch,. Voor de raming der inkomsten is ge rekend met een jaaropbrengst van f 25 per aansluitbaar perceel' op hot platte land. Weliswaar wordt dit 'bedrag thans niet door de 'gemeente gegarandeerd, doch op den duur /al 't zeker als ge middelde bereikt worden. t Zekerheidshalve is voorts ©en bedrag an slechts f 5000 voor inkomsten uit de straatverlichting geraamd, eni gere kend met een bedrag aan inkomsten uit Zierikzee van f 25.ÖOOt Tevens is aangenomen, dat ruim ieen derde van net aantal der tüans aan hiel gasbuizennet aangesloten pierceelen zal kunnen worden aangesloten ten dat het gebruik, met inbegrip van kracht, ge middeld 160 K.WjU. 's jaars per aan sluiting zal bedragen. De raad komt dan tot een berekening (inkomsten to taal f 135.625, uiig. totaal f 129.525), die een redelijke verwachting aantoont, dat King-pppermunl is a 20 cents per ons verkrijgbaar in )~Lspeciale King -zakjes en verder in rollen van 5 eri /Ocis.f - Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij de voornaamste grossiers. (Ingez. Med.) mingen succes gehad of ten naasten bij. want een plotselinge vlaag van drift be dierf vaak alles. Zoo was het ook nu Hij zweeg slechts een oogenblik. Maar in dat oogpnblik! ging zijn ijzige kalmte van zooeven over in woede. De verandering was zichtbaar in den gloed op zijn gelaat, d© schitterende oogen en de overeind slaande bakke baarden. Een ondeelbaar oogenblik trachtte hij zijn woede le beheersclien hij bad een flauwe herinnering van de noodzakelijkheid voorzichtig en diploma tisch te wezen le midden van dc <l|ui,ster- nis van toorn die op hem neerdaalde En toen zonder eenige verdere waar schuwing barstte hij los. Ilij kneep zijn gespierde, sterke liaiul samen en deed die met een plof op dkï tafel neerdalen, zoodat de wijnflesch om viel en een stroom wjjn over de tafel liep en neerdroop in plasjes aan dc voe ten van Valérie. Verschrikt keken zij hem allen aan, het meest verschrikt van de drie was mademoiselle. „Madame," riuep hij met donderendfe stem, „ik heb nu lang genoeg dansles van u ontvangen. Het wordt nu dunkt mij lijd om met een gewone pas te gaan loopen, anders komen wij n:et verder op den weg dien ik van plan. ben op te gaan en dat is de weg naar Parijs met made moiselle tot gezelschap „Mijnheer, mijnheer I" riep de rnarkie- do stroomvoorziening van de Noordgroep op den duur bij matige inschrijving ren dabel is te maken, als althans alle ge meenten aangesloten worden. Wordt Zie rikzee niet aangesloten, dan behoeft de exploitatie op den duur nog geen ver lies op le leveren, maar dan zal hel tijd stip. waarop het evenwicht tusschen in komsten en uilgaven verkregen wordt, wel verder in de toekomst liggen. Geen rekening is gehouden met het maatschappelijk kapitaal der vennoot schap. De Baad van Bestuur acht het billijk, dat bij de electrificatie van de Noordgroep een deel van dat kapitaal aan die groep ten goede komt. Hoe groot dat deel zal zijn, zal nader wor den uitgemaakt. Wel zal een verdeeling van het kapi taal over de verschillende groepen geen effect hebben op de exploilalie van het bedrijf als geneel, maar waar het in de bedoeling ligt, de resultaten van de ex ploitatie der onderscheidene groepen af zonderlijk te voeren, en waar van die resultalen een mogelijke tariefsverlaging onmiddellijk afhankelijk is, gaat hot niet aan een der groepen alleen te laten pro- fitoeren van de omstandigheid., dat het maatschappelijk kapitaal voorloopig ren teloos is verstrekt. Ten slotte geeft de Raad van Bestuur aan, welk kapitaal voor den eersten aanleg noodig zal zijn (f 185.000.— Hierbij is zooveel mogelijk rekening gehouden met de mate van bereidheid tot medewerking, door de gemeentebe sturen betoond, daar dit de etenige maat staf van het verlangen naai- electriciteit is, waarover wordt beschikt*. Voorshands is gedacht aan den aanleg van een hoog spanningskabel van Nieuw Vossemeer door den Anna Jacobapolder naar Zijpe, en van een bövengrondsche hoogspan- spanningsleiding van Zijpe naar Brou wershaven. Evenzoo op den aanleg van böven grondsche laagspanningsnetten, in de kommen en buurtschappen als in het voorstel genoemd. Op de medewerking van nagenoeg alle betrokken gemeente- sturen kan worden gerekend. De Ferryboot. De heer W a 11 i e n heeft gisteren in de Statenvergadering inzake de motori- ferryboot ongeveer als volgt gesproken: Met verlof der vergadering zij het mij vergund eenige vragen tot God. Staten te richten, wellicht dat de antwoorden er op in deze of in de vergadering van. 21 December kunnen worden medegedeUji en zoo noodig een nader onderwerp bespreking kunnen uitmaken. Het be treft een onderwerp, dat niet alleen van het grootste belang is voor de provincie, ar dat ook inderdaad.' de aandacht heeft, getuige de er aan gewijde artikelen in de Zeeuwsche pers, van de gelieele provincie; bovendien van het overige deel van Nederland, gezien o.a. het afdelings verslag van de Tweede Kamer over hoofdstuk 9 der Slaatsbegrooling; spr. bedoeld hel vraagstuk der motorferry- boot. Spr. meent niet le behoeven herin neren aan de misère die er vast zat aan de vaststelling van de definitieve plan nen voor deze veerboot, die bedoeld) te zijn een belangrijke verbetering van hel verkeer t usschen Vlissingen en Breskcns, Ook weten wij allen hoe de boot bij zijn eerste komst le Vlissingen en de eerste proefvaart op de Wester-Schelde niet voldeed en deswege terug gczondfe-n wenj ter verbetering naar de werf en de reeds vastgestelde proeftocht met de Sta tenleden en andere genood igdjen wérd uitgesteld, welke proeftocht nog steeds is uitgesteld Bekend is verder dat ten twecdenmale na een eersten tocht uaar Breskens opname ju het dok te Vlis singen werd noodig geacht om verder voorzieningen te treffen ten einde de boot voor het bestemde doel beter ge schikt te maken. De Zeeuwsch Vlamin gen, vooral de bewoners van Bres kcns, die dagelijks als stuurlui aan den wal het manouvreeren van het schip za gen, evenals zij, dé bij ongunstig tij de haven binnen liepen met de boot, welen ook, dat er bestaat e,en wanver houding tusschen de groote en de be stuurbaarheid der boot eenerzijds en de afmetingen der haven anderzijdjs. Met als gevolg het herhaaldelijk onklaar ra ken van de boot bij het binnenvallen der Breskensche haven. Onklaar raken beteekent op een gegeven oogenblik on bestuurbaar zijn. Dat tot nu toe de boot niet andere, juist aanwezige schepen ave rij bezorgde, is le verklaren uit de vrees van de schippers voor dit vaartuig. Dat het niet op de Weslhavendam liep, moet speciaal worden geweten aan de be kwaamheid van den kapitein en aan het nog niet hebben gevaren bij storm. Toch kan het niet anders of langzamerhand klinken te stemmen steeds luider van hen, die vragen, vragen om meer licht in deze zaak vooral ook, waar nu sinds 13 October de boot uit de vaart is geno men, wederom voor het aanbrengen van veranderingen. Het wil spr. voorkomen, dat de inwoners van dc provincie recht hebben niet le blijven staan bij het uiten van vragen, maar om te komen tot het juiste welen van den werfcelijkcn toestand Verwacht had sprdat hel college op voorstel van de bootcommissie, spontaan was gekomen met een verklaring, een verklaring, die wellicht veel waarin over dreven werd recht zou kunnen zetten; die de klimmende onrust over d&ze zaak tot juister proporties zou hebben kun nen terugbrengen Nu de verklaring eigener beweging niet komt, meent spr. de tolk le moeten zijn van lien, die meer licht wenschen. Spr. stelde daarop zijn reeds gepubliceerde vrangen zin verschrikt, terwijl zij stoutmoedig voor hom ging slaan; Marius maakte zich ongerust over haar, want de man scheen zoo driftig te zijn, dat haar zoon bang was, dat hij haar zou slaan. „Ik heb genoeg gehoord," brulde hij „Geen woord meer! van niemand in Con- dillac! Ik neem deze djame dadelijk, op slaanden voet mee., en als iemand een vinger uitsteekt om mij weerstand le bie den, dan zal het de laatste weerstand) wezen, dien hij ooit meer biedt aan iemand ter wereld, dat verzeker ik vu, dp hemel is mijn getuige. Als er een hand uaar mij wordt uitgestoken, of êpn zwaard uit de scheede gehaald], dpn zweer ik madame, dat ik terug kom en dit nest van opstand en verzet tot dfeta laatsten steen zal verbranden." In de verblinding van zjjn toorn was al de scliooue scherpte van gfeest naar den wind, zijn waakzaamheid, waaraan niets ontging, werd verslikt door den toorn die zijn hersens ovenneesierdeHij zag niet, dat madamo haar zoon een wenk gaf, hij merkte niet op, dat Marius naar de deur sloop. En terwijl in zijn verwoede stem een satirieke klank was, ging hij voort: „ja, 'tis goed en wiefl, elkaar met honigzoe te woordjes te vleien, met glimlachjes en grimassen Maar daar scheiden wij nu mee uit, madame" Hij stak, m,et zijn woedend gezicht vlak voor [haar, een eind boven haar uit en schudde zijn yingjer dreigend vlak voor haar gezicht „Daar scheiden wij nu mee uit. Wij zullen tot daden overgaan." „Mijnheer," antwoordde zij op koelen toon spottend met zijn woede, „er zul len daden genoeg volgen om aan uw hevig verlangen le voldoen." Die koele, .spottende loon, had iets dreigends en was als epn hand van ijls op zijn overhitle hersenen. Die toon bracht hem dadelijk tol kalmte, nij richt te zich in zijn volle lengte op en keekj om zich heen H)ij' zag, dat Marius ver dwenen was en dat mademoiselle was opgestaan en hem met bijzonder smee- kpnde oogen aanzag. Hij beet op zijn lippen vol inwfendiig zelfverwijt Hij vloekte zich zelf en noem de zich een dwaas en een domkop - des te pijnlijker, daar hij zich zelf als slimmer beschouwden dan de meesten. Was luj bedaard gebleven, bad hij zijn houding volgehouden en zich zelf blij ven voordoen als een slaaf aan de be velen die hij ontvangen had als een machine dan zou liij misschien zijn doel hebben bereikt door stoutmoedig heid alleen De terugtocht zou dan voor hem overgebleven zjjn, hij had kunnen vertrekken en een anderen dag terug komen met gewapende mannen bij zich. Maar nu was dat mooie ventje, die zoon van haar, de kamer zeker uitgezon ONZE SPECIALE RADIOBERICHTEN VOOR ALLE LUISTERAARS. Hallo! Hallo! Het zendstation ,,de goede Sint" hier. De van ouds bekende wandelbazaar en 't filiaal'van den heer D C. BOUWEN,- SE in de Ivortedelft, zijn ook nu weer evenals vorige jaren vol van de nieuwste artikelen op velerlei gebied en dit in grootcn uitzoek en tegen billijke prijzen. In speelgoed ontwaarden wij een collectie poppen in zoo veel genres, dat wij er niet aan kunnen beginnen er eCn beschrijving van te geven, zij zijn er van Duitsch en den om hulp le halen Hij ging naar Va lérie. „Is u klaar, mademoiselle?' hop wei nig hoop hij bad er zich door heen slaan, toch moest hij zijn best doen de schade, die hij berokkend bajdj. goed; le maken. Zij zag, dat de driftbui voorbij was, cn werd bezield met den plotseling opkomenden moed der wanhoop dipn zijn vraag opwekte. ,Ik ben gereed mijnheer.' zei ze en haar jongensachtige stem lvad een stout moediger) klank „Ik zal zooals ik nu ben. met u meegaan „Laten wij dan in Godsnaam, vertrek - ken." Zij liepen samen in de richting van de deur, zonder epn oog le werpen op de douairière, die d©n hond op ilpn kop stond te kloppen; het <Tpr was op gestaan en slond naast haar .Stilzwij gend zag hij hen na, met pen onliieil- spellcnden glimlach op haar mooi voor- jkleurjg gelaal. Toen hoorde men epn geluid van voet slappen en slemmpn in de aangrenzende kamer De deur werd met geweld open geworpen en pien half dozijn manschap pen met blanke sabp'ls in de hand viel dc kamer binnen, met Marius in de ach terhoede (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 5