Recamier No. 200 Maandag 28 Ntovember 182f 170' Jaargang MIDDEL <afj dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. BIJ BE GASBEDRIJVEN. De heer H. Noorman heeït om gezond heidsredenen eervol ontslag gevraagd als directeur van de gemeentggasfabrick te Ede. Van de opriohling vanjde fabriek af heeft hij deze functie bekleed.. De directeur van de gasfabriek te Was senaar heeft, naar de Tel. meldt, als zoo danig ontslag gevraagd. De gemeenteraad van Steenwijk heeft besloten hel tot nu toe verleende subsidie aan de vereeniging van gasfhbrikanten in te trekken en, wat mogelijke corruptie be treft, het gerechtelijk onderzoek af ie rw achten PIET HEIN HERDENKING. Gister was het 350 jaar geledein dat Piet Hein te Delfshaven geboren werd.. Zijn (vermoedelijk) geboortehuisje aan het Piet Hein plein was Zaterdag met vlag gen versierd. In den ochtend van Zaterdag heeft de afdeelinj mariniers uit "Rotterdam een carré gevormd om het standbeeld. Er werd aan meegewerkt door het muziek korps der politie. Daar heeft overste Oele in herinnering gebracht wat Piet Hein gedaan heeft Ten slotte hing hij een krans aan het standbeeld, wat ook .gedaan werd door den voorzitter van het hoofdbestuur van „Onze Vloot". De mariniers defileerden daarna voorbij het standbeeld. 's Avonds heeft een plaatselijk comité voor de feestelijkheden gezorgd o a. door •de vorming van'n optocht van 30 ver eeniging, waarin ooi: meereed een sloep met Piet Hein. Bij het standbeeld hield de heer A. Mes, voorzitter van het Comité een herdenkingsrede. Nog werd gesprof leen door mr A. v. d. Hoeve voor het comité tot behartiging van Nationale be langen, door den heer D. J.. Thy sen van hef AJg Ned- Verb, en door anderen. RETOURCOMMISSIE. I Naar de Courant verneemt -"heeft het •door B. en W. te Rotterdam ingesteld, on derzoek uitgewezen dat de magazijnmees ter van de gasfabriek ongeveer f 4000 per jaar aan relourcommissie ontving. Hij heeft bekend, en is op staanden voet ont slagen. Het onderzoek wordt voortgezet, hoewel de commissie geen reden van •wantrouwen tegen de hoogere leiding van hef gasbedrijf aanwezig vond. Uit Stad en Provincie. De minister van A. II. en N. heeft de volgende wijzigingen gebracht in de samenstelling van de Raden van 'Arbeid te- Middelburg Aangewezen wordt als plaatsvervangend arbeider-lid A. S. Boone, secretaris van den Chr. Bestu renbond, Middelburg, in verband met het tusscbentijds uittreden van hel arbei der^ id W. A. den Hollander, te Middel burg, «n hef vervullen van diens plaats door het plaatsvervangend arbeidc.r-l|id C Steketee, te Vlissingen.; Goes. Aangewezen wordt als plaats- vei" vangend werkgever-lid II Holle.sleMc, hoofd van het Centraal Kleed in gmaga- zijn, Goesin verhand niet hel overlijden van het werkgever-lid .1 A. Van der .Valk, te Zierjkzee, en het vervullen van diens plaats door hel plaatsvervangend werkgever-lid P Chamuleau. Ie Goes. yt M (St- Crt,) Uit Middelburg. De kermis in hel lokaal der padvind- slers aan den Zuidsingel heeft zich Vrij dag en Zaterdag in een zeer druk bezoek mogen verheugen, het was er siceds vtoo- Jijk, levendig en warm. Dit laatste werd nog bevorderd door dat er poffertjes werden gebakken, die inlusschen door hun kwaliteit veel proevers vonden Maar ook de andere vermakelijkheden, als schiettent, sonmabule enzenz. hadden geen klagen over belangstelling, terwijl de goede muziek zeer werd gewaareerd Zaterdagavond was het alle hands aan dek, om telkens weer de kaarten voor hèj rad van avonluuur aan de vrouw of den man te brengen, maar dat wisten de pad- vindsters goed te hereiken Het hoofddoel, versterking van de le dige kas js hercikt en daarom was het tocli maar te doen. hl waren voorberei ding en kermisdagen zelf ook voor de genen, die hun krachten cr aan gaven, dagen van ontspanning en van jolijt Uit Vlissingen. Vrijdagavond laat is een inval ge daan in een pakhuis aan de Paarden markt te Vlissingen, daar ter oore was gekomen dat zich daar een partij kippen zoudeu bevinden welke geheel zonder voedsel zouden zijn. In een zoo genaamde krat werden 14- kippen gevon den, die klaarblijkelijk in geruimen lijd geen voedsel hadden genoten. ^In die zelfde kist lagen 10 dood© kippen*, deels half vergaan. In een andere plalte kist slechts 16 c.M. hoog, zaten 4 half ver sufte kippen in elkaar gedoken Ten slotte ontdekte de politie een kist, waar in 10 halfvergane kippenlijken lagen, ge- heel bedekt met honderden wormen (maden). Op den zolder vond dp politie nog een ijzeren ledikant, waarin wat oude kleeren, dat den eigenaar en kippen- koopman'en slager tot slaapplaats scheen te dienen. Dp levende kippen werden in beslag genomen en door de politie naar het bureau vervoerd en aldaar van yoedsel voorzien. Onderweg stierf een der kippen. Bij opening der kippenlij- ken bleken de magen geheel ledig te zijn. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt terzake het aan een dier op zettelijk het noodig levensonderhoud onthouden. Uit Walcheren Vrijdagavond had te Souburg in Rehoboth de perste winterlezing plaats door ds. J. H. C. Kamsteeg, die als onderwerp had gekozen,,De wandelende Jood." Dr. Ubbink opende de Vergadering, en aan het eind der rede van ds.. Kamsteeg werd den spreker namens allen door den heer van der Meulen dank gelwacht voor zijn leerzame voordracht. Uit Znid-Beveland. In d© Donderdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Hoede- kenskerke, waren de lieeren Lous, D. de Regt, en J, Louisse, de eerste met kennisgeving afwezig. Besloten werd de toetreding tot de regeling vervat in het werkloosheidsbesluit 1817 wederom voor een jaar te verlengen. De kosten over 1926 hebben f 108.08 bedragen. De ver ordening regelende het Burgerlijk Arm bestuur werd aangevuld met een bepaling waarbij het verboden zal zijn armlastige uit te besteden in gezinnen waarin tu berculose voorkomt. Na een geheime zitting zulks op ver zoek van den heer M. Walraven werd zonder discussie of hoofdelijke stemming een verordening vastgesteld waarbij het onderwijzend personee-l hij het bereiken van den 657jarigen leeftijd ontslag krijgt. Bij de gewone rondvraag door den voorzitter informeerde dhr. M Walraven nog naar de havenopbrengst over 1927. De voorzitter deelde mede, dal de ge raamde som Van f 3500 dit jaar wel zal 'orden bereikt. Zaterdagmorgen liad te Hei n kenszand een spoorwegongeluk plaats dat nog goed afliep. Terwijl een goe derentrein aan het rangeeren was kwam van de richting 's Heer Arendskerke, een motorwagen op dezelfde lijn waarop een locomotief met kolenwagen stoncL Door den misl werd te laat opgeme2'kt dat de wagens op dezelfde lijn waren waardoor de motorwagen, waarvan de bestuurder uit alle macht remde, op den kolenwagen liep. Een der inzittenden kwam zoodanig met zijn hoofd legen de bank terecht dat een wonde ontstond die ter plaatse kon worden verbonden "De beide wagens hadden malerieele schade opgeloopen. Uil We mei din ge wordt d.d. 27 Nov. aan het Volk gemeld: De 9-jarige v. W. wilde Zondagmiddag over een sloot springen. Hij kwam te struikelen en gleed daardoor van don slootkant in liet waiter. Djaar er op dit tijdstip niemand in de buurt was, bleef 't ongeluk onopgemerkt. Eerst een uur later kwam een vriendje van het knaapje vertellen, dat zijn makkertje aan het slootje springen was geweest en nu ner gens te viuden was. Terstond trok men op onderzoek uit en weldra ontdekte men aan de slootkant <le voetslappen die hel jongetje bij het springen had ge maakt. Toen eenigen tijd gedregd was, werd hel lijkje van den jongen opge haald. heeft gedaan De gemeente zong daarop Ps. 121 1 Tiet ruime kerkgebouw was heel bezet. Gekozen tot ouderling in Gerefor meerde Kerk te Arnemuiden, de heer J. J. Mesu, te Nieuw- en St. Joos- land, zulks in de plaats van den heer D van Belzen, welke aftredende was. Tot diaken de heer C. Geervliet, zulks in de plaats van den heer J. Kwekkeboom. te Nieuw- en St. Joosland. Beide liee ren namen hun benoeming aan In de Vrijdagavond gehouden ver kiezing voor notabele der Ned. Herv Kerk fe I e r s e k e, (vacature P. Lavooy, overleden) is gekozen de heer C. van Iwaarden. Gister had in de Groote Waalsche kerk op den Z. O. Achterburgwal te bracht. Op de operatietafel is zij over leden. Bij onderzoek bleek Pisuisse geraakt te zijn in de rechterzijde on-Jgr het hart en in de linkerarm. Jenny Giliiams was links boven 't hart geraaktde dader in 't hart. Tjakko Kuiper, de dadpr, had eerder in den avond getracht het echtpaar te be reiken. Door den piccolo van Hotel Schil ler had hij een briefje laten brengen. Jenny Giliiams heeft op de achterzijde zijde geschreven: „Geen antwoord" en het zoo weer meegegeven aan den picco.o IC. heeft in den afgcloopen zomer du etten gezongen met Jenny Giliiams. Hij is op haar verliefd geworden en sclujnt door haar afwijzing en zijn ontslag verbit terd te zijn geweest op het echtpaar. Het bericht ging als een loopend vuur tje door de stad, Honderden menschen. bleven den geheelen avond voor het Amsterdam de herdenking plaats van het j standbeeld van Rembrandf staan. Wie feit, dat 25 jaar geleden ds. Charles le voorbij kwam en het nieuws hoorde. Cornu zijn intrede deed als predikant bij de Waalsche Kerk in Nederland. Ds. le Cornu was o.a. eenige jaren pre dikant bij de Waalsche kerk alhier Te Groede wordl van 30 Nov tot 3 Dec. een bazaar gehouden ten bate dei" restauratie van de kerk en de school der Luthersche gemeente. Uit heel hét land zijn giften ontvangen on. f 60 van H|. M de Koningin-Moeder Geref. Kerk. Beroepen te Leiden ds. M Hofman te Krabbendijke. Geref. Gemeente. Bedankt voor het beroep naar Aagte- kerke door ds. H. A. Minderman, t« Lisse. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Annie van Ees lieeft dezer dagen voor de film gespeeld, waarbij zij als A. K. O., jongen, die op straat kranten ver koopt, moest worden aangereden door een auto. Dat gebeurde in een stil ge deelte achter in de Laan van Meerder- voort in Den Haag. Maar natuurlijk wa ren er toch toeschouwers, en plotseling was er ook een agent, die haar bij de arm greep met de vermaning „Vertel mij nou maar 'ns jongen, wat er aan de hand is!" De greep was echter zoo stevig, dal de actrice later zei, weli vaak op '1 loonecl te zijn gearresteerd, maar nu pas te. heb-: ben geweten wal het belcekent door echten agent te worden gearresteerd. Ze kon eerst geen woord uitbrengen. En de agent riep al ongeduldig: Nou? toen een der assistenten de situatie kwam ver klaren 'Pisuisse en J e n n y G i 11 ka in s' ve rmoord. Een vreeselijk bericht stond gister in de ochtendbladen: Jean Louis Pisuisse en Jenuy Giliiams zijn Zaterdagavond omstreeks 8 uur op liet Rembrandtplein te Amsterdam neer geschoten. De dader is een vroeger lid van het gezelschap, Tjakko Kuiper, die wegens zijn gedrag ontslagen was. Nadat hij zeven scholen op het echtpaar gelost had uit een zwaar model revolver, zette hij het wapen op zijn borst en school zichzelf recht door liet hart. De heer Schiller, de eigenaar van hel bekende hotel, vertelde aan 't Vad' liet volgende Pisuisse en zijn vrouw logeerden bij mij. Zij traden dezer dagen in Mille Colonnes op. Gisteravond alen zij meteen groot ge zelschap in bet hotel. Omstreeks aclil uur werd opgestapt Langs het standbeeld loopt dwars over het plein een verhoogd pad. Dat namen beiden Pisuisse gaf zijn vrouw een arm, Plotseling sprong K. naai' voreu, mei een groote revolver in de hand. Toen Pisuisse hem zag, schreeuw de hij: Groote God, hij schiet! Politie! Politie! Meteen knalden de scholen reeds Zeven achter elkaar, lloe snel alles ge gaan is blijkt uit het feit, dat een agent', die op 't Rembrandtplein surveilleerde, Pisuisse hoorde roepen, toeschoot, maar te laat kwam oui de misdaad te voorko- KERKNIEUWS. Gisteravond trad in de Noorder- kerk alhier voor de laatste maal op Ds. J. II. Tolkamp, die het 'beroep aan nam naar Utrecht Ilij bepaalde ïijn ge hoor bij de twee laatste verzen van Je- saja 50 on inzonderheid bij de hoofdge dachten „tot het licht, of ten vure" Aan 't einde van den dienst sprak ouderling C. Woeda namens kcrkcraad en gemeente woorden van dank voor wat Ds. Tolkamp in zijn zevenjarige ambtsbediening, in zonderheid voor de zieken en de jeugd Pisuisse omarmde zijn vrouw. Jenny Giliiams klemde zich aan hem vast Bei den draaiden rond om elkander le be schermen. Pisuisse viel liet eerste. Hij kreeg nog een schot toen 'hij reeds op den grond lag. Toen zette de dader de revolver op eigen borst, het laatste schot weerklonk Ook hij viel neer Honderden nienscheh schoten toe Men herkende Pisuisse onmiddellijk In aller ijl werden de gewonden naar het politie posthuis op liet Rembrandtplein gebracht Enkele minuten nadat de stoet daar aan kwam overleed de dader. Doctoren van den Geneeskundigen Dienst verlcendén eerste hulp. Pisuisse noemde den naam van den da der en ook Jenny Giliiams wees hem aan Na een kwartier ongeveer blies Pisuisse den laatslen adem uit Jenny Giliiams kon nog met den ziekenauto naar bet Bin nengasthuis worden vervoerd Zij werd onmiddellijk naar de operatiezaal gé werd diep getroffen 's Middags waren beiden nog in den Haag geweest, waar Pisuisse's oude moe der woont. Zij hadden nog gesproken over de cadeautjes voor het a s. St Nicolaas- foest. Met ontzetting zullen de zeer velyn die Pisuisse waardeerden het bericht gele zen hebben. Om het vreeselijk feit, en om het verlies van dezen inderdaad buitenge wonen zanger en conferencier. Wat hij door zijn "beeldende wijze van voordra gen van een eenvoudig liedje maakte, was kunst van hoog gehalte. En als con ferencier, als de gemoedelijke geestige babbelaar, had hij zijns gelijke niet Zooals men weet heeft hij eerst op lateren leeftijd de artistenloopbaan ge kozen. Velen in deze omgeving zullen zich hem nog wel als jongen herinneren, want hij werd in Vlissdngen gehoreu. Toen hij noch op de H. Bt. S. te Middel burg, noch op de Kweekschool voor on derwijzers alhier een rustige studeerder bleek te zijn, (wat later niemand vreemd vond) is hij als voiont air-verslaggever in dienst gekomen bij de Middelburgsche Courant. De verhalen die op ons bureau over hem zijn blijven leven, getuigen er alle van dal hij reeds toen bij iedereen popu lair was om zijn vroolijke vrijmoedigheid. Dat was in de laatste jaren der vorige eeuw. Van hier is hij naar hel Handels blad gegaan, waar hij eerst verslaggever, toen enkele jaren Londensch correspon dent, en daarna weer verslaggever te Amsterdam was. Tot hij met Blokzijl den befaamden zwerftocht door Nederland maakte, vermomd als liedjeszangers, een tocht die begonnen werd ter wille van de journalistieke copy, maar die hen zooveel liefde voor dat werk gaf dat ze jaren achtereen liedjeszangers bleven. Blokzijl keerde later weer tot de journa listiek terug, klaar Pisuisse ging voort En op zijn vele tournee's in Nederland, en Indiö en in het buitenland heeft hij zich "n groote reputatie verworven. Den lsten December zou hij te Parijs optre den. Maar dat alles is nu uiL Jenny Gil iiams was sedert eenige jaren zijn trou we gezellin Zij was een Ylaamsche van geboorte, en heeft zich spoedig aan de zijde van Pisuisse ook in de toejuichingen van het publiek mogen verheugen Ze was een lieftallige, innemende verschij ning, niet een zachte, bekoorlijke stem. Ze hadden twee kinderen. De dader zal bij sommigen hier Ier stede wellicht nog bekend zijn. In Mei '25 zou hij optreden in de „Flias", maar moest omdat hij niet gedisponeerd was op 't laatste oogenblik vervangen worden door Louis v Tulder. Hij vervulde in Dec. '25 de tenorpartij bij een uitvoering van ^,Das Lied von der Glocke" van de Zang- -ereeuiging T. Q. en V Maar met zeer weinig succes. Hij was ook nog aange zocht voor hel zingen der tenorpartij in de opera „Martha", waarvan echter niets is gekomen. Later is hij van de concertzaal naar het Gabaret overgegaan Toen 26 October j I. Pisuisse le Vljssingcn optrad, behoorde hij nog lol liet gezelschap Door de Gouranl wordt nog geiueldl, dat Pisuisse. die sedert zes weken met Jenny Giliiams getrouwd was, den laatsten tijd herhaaldelijk door Kuiper werd las- gevallen. Onlangs in Rotterdam smeet hij zijn guitaar op het tooneel in stukken cn ver klaarde niet in een stemming te zfjn om als pias voor hel publiek op te treden. Later verontschuldigde hij zich daar over zeggende dat er kwesties waren, die hem in een opgewonden bui hadden gebracht. De moeder van Tjakko Kuiper heeft Zaterdagavond laat de politie opgebeld; buren, die van het drama door de radio kennis gekregen hadden, hebben liaar gewaarschuwd I sigaren y zijp. niet te evenaren y S In prijzen van 5 t|m 25 ct. g] (Ingez. Med.) ONDERWIJS. Benoemd lol directeur der op te richten Rijkskweekschool te s-Graven- hage de heer A. Zuiderveld, Directeur der Rijkskweekschool te Middelburg De heer J J van der Meulen, thans hoofd der Marnixschool te Oost- en West-Souburg is benoemd tot hoofd eener school le Rotterdam LANDBOUW. Hoofdbestuur Z. L. M. Heden vergaderde in het Landbouw- huis te Goes het Hoofdbestuur der Z. L. M. De voorzitter, mr P. Dieleman, her innerde aan het overlijden van het eere lid, den heer Löhnis Op voorstel van hel dag bestuur wordt benoemd tot ecre-iid der maatschappij de heer Kasse, oud-secretaris van den kring Walcheren. Ingekomen is een telegram van den Minister van Binn. Zaken en Landbouw, waarin gevraagd wordt of het smok kelen van vee aan de Zoeuwscli-Belgi- sche grens van zoodanigen omvang Is, dat de instelling van een grensstrook weer noodig is. Na discussie wordt met 13 tegen 10 st. aangenomen een voorstel om den Minister te antwoorden, dat het smokke len van vee niet een zoodanigen omvang heeft aangenomen, dat maatregelen als in het telegram genoemd, noodig zijn. Wel acht men een scherp toezicht noo dig. De vergadering besluit daarna nog even af te wachten het telefonisch be richt, hoe het vandaag staat met den aanvoer van gesmokkeld Belgisch ve© op de Rotterdarasclie$ uiarkt. De voorzitter doet hierna verschil lende mededeelingen. waarop we morgen terug komen V.V. Walcheren. Naai" men ons mededeelt is in de laatst gehouden ledenvergadering der Coöp. vej- lingsvereeniging „Walcheren" niet gelukt een voldoende meerderheid tè verkrij gen noodig voor het slichten van een nieuw veiiingsgebouw Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie worden opnieuw po gingen aangewend De voorstanders zui len bij elkaar komen en de zaken onder ling bespreken, ojxlat de plannen en voorwaarden, zij het ook in gewijzigden vorm kunnen worden geaccepteerd RECHTZAKEN. Het echtpaar Pisuisse wordt Woens dagmiddag le 's-Gravenhage begraven Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 23 Nov.. veroor deeld wegens Op den openbaren weg een wapen bij zich hebben J. I). te Middelburg Vrijspraak en teruggave van het inbe- slaggenomen voorwerp. Overtreding leerplichtwet S. V. te Me- liskerke Ontslag van rechtsvervolging; Te Middelburg wateren builen de bak ken P de Q te Middelburg f 3 b. s. ,3d h. Te Vlissingen zonder vergunning van B. en W. voorwerpen, andere dan gedruk te stukken en niet genoemd in art 48 2e al der Alg. pölilicverord voor die ge meente verkoopen. J. Jj. te Rotterdam, lij delijk verblijvende te Middelburg f 3 fci s. 3 (d. h. Rijden met een rijwiel zonder bel J. P. te Koudckcrkc f J3 bi. s. 3 d. "li.; Rijden met een rijwiel zonder licht Ca K. Ie Vlissingen f 5 1». s. 5 d h. Deof ficier van justitiële Aardeburg. In de Mcin. van Anlw. van den Mi nister van Justitie over zijn begrooling leest men o. a. Wat betreft de aanwezigheid van een substiluul-orficier van justitie en een kapitein der Kon. marechaussee, bij de laatste raadsverkiezing te Aardenburg in het stemlokaal, wordt opgemerkt, dat de bedoelde subsliluul-officier vooraf aan den Minister machtiging gevraagd had om Ier plaalse aanwezig te zijn in ver band met de omstandigheid, dal hel voor hel parket vaststond, dat er bij de vorige verkiezing geknoeid was. Door

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1