ONZE BEROEMDE PAKKETTEN 4 4 bij GEBR. E. NI, GQHE1, Heereniracht 326, Amsterdam SPORT. Pluimvee- en "Konijnonlenloon slelling te Middelburg Over do te houden groote 8e Nationale Pluimvee- en Konij ne uten toonstelling to Middelburg met de Kerstdagen kan nog het volgende worden medegedeeld. Nadat de dieren op 21 December door de keurmeesters zijn beoordeeld, zal ties avonds do tentoonstelling geopend wor den door den heer mr, P. Dieleman, eere voorzitter der tentoonstelling Het vraagprogramma, dat aan de vele liefhebbers van pluimvee- en konijnen verzonden is, bevat een groot aantal klassen, met een lijst van ongeveer 175 eerepryzen. De tentoonstellingscommissie ontving van firma's hier ter stede de volgende eereprijzen Fa Schulle en Thieme zilveren med. N.V. Albert Heija verzilverd bronzen medaille C Rozemond fietslantaarn. Chr. Holthuijzcn 3 verg. bronzen me dailles. Fa R. M. Smits Een globe op houten voet Firma Van Sluijs en C<j., .^De Roode Toren" 10 kilo ochtendvoer. Op de tentoonstelling zullen een stand innemen de Firma's J. P. Maartense, S. Boogerd, Fa. Van Sluijs en Co. hier ter stede, met ochtendvoer en granen; N V. P. Sluis, Weesperkarspe], met och tendvoer; N V. ,,De Vlijt" Arnhem, met het Pluimveeblad „de Groene." Aan de tentoonstelling is verbonden een groote verloting met als hoofdprijs één toom hoenders Alle inlichtingen omtrent deze ten toonstelling verstrekt de heer W. Jozias- se. secr.-penn.. Jacob Catsstraat 87. Men zie verder de advertentie in dit nummer VERSCHILLENDE BERICHTEN. Ren ingezetene van Curasao, die een paai* weken tevoren het ongeluk had twee personen met zijn auto aan te rij den en zwaar te verwonden, begaf zich, naar wij m de Amigoe lezen, in een huurauto naar Westpunt, nij werd ge volgd door zijn eigen chauffeur in een van zijn beide auto's, n.l die welke hem al een paar keer in aanraking met de po litie had gebracht. Te Westpunt aange komen, beval lijj den chauffeur dezen auto tot aan den rand1 van dje hooge rots te "rijden, die daar zoo goed als lood recht uit zee oprijst. Daarna verzocht hij beide chauffeurs hem te helpen den auto <m-r den rand der rots iti zee te werpen. Ren der chauffeurs trachtte het nog te voorkomen, door hem een som gelds ervoor te bieden. Er hielp niets aan De auto werd boven van de rots geworpen en door de woestopschuimen- de golven verzwolgen. Bij een poging tot inbraak in het station te Bclzjg bij Postdam lis de be ruchte brankastkraker Franz Kirsch ge pakt, Eenige weiten geleden was hij uit een gevangenwagendie hem van Ham burg naar het tuchthuis Sonnenbetrg bracht, ontvlucht, door in den bodem van den Wagen een gat te zagen en zich daardoor op den grond te laten zakken. Hoe de man aan die zaag is gekomen, is tot na toe een raadsel gebleven. Kranz die nog tien jaar tuchthuis te goed had, heeft na zijn ontvluchting d|e omstreken van Potsdam onveilig gemaakt en er toet een kameraad tal van inbraken gepleegd, meest .in stationsgebouwen. Bij zijn gevaugeneming had hij papie ren bij zich op naam van een slotenma ker Olto Muller. De verraderlijke vin gerafdrukken bewezen echter afdoend® dat Otto Midler en Franz Kirch inden- tiek zijn Onder bijzondere voorzorgen is Kirsch, die in de misdadigerswereld als ,in- en uitbrekerskoning" bekend staat, naar de gevangenis van Potsdam overgebracht. Uil Badgaslein wondt gemeld:: In het kurliaus Schevik, dat meer dpn 100 kamers bevat, lieefft een hevige brand gewoed, die het groote gebouw bijna ge heel in asch gelegd hjeefl. De brand werd zeer Laat ontdjekt, zoo dat hij reec^s het heele dglt liad aange tast. Tijdens den' brand heersebte er te Ga- .stein een temperatuur van 7 graden on der nul. Het water bevroor in de blusch- kon worden, slangen, eer liet in de vlammen gespoten Door de enorme hitte smolt dp sneeuw die voor het gebouw/ lag, en (een Wolk van damp steeg op. Ongelukkigerwijze smolt de naast liet kurhaus loopende hoogspanningsleiding door en die voedingsdraden hingen over het brandende huis, waardoor een kort sluiting in alle nog intacte lichtleidingen ontstond en het betreden 'van bet gebouw tevens gevaarlijk was. Het kurhaus is bijna geheel in asch gelegd Alle ameublementen van circa 80 kamers zijn volkomen vernield. De Nederlandsche gezant te Bue nos Aires, de heer van Ketwich Ver schuur, heeft namens de HoIIandsche kolonie, aan kapitein Smoolenaars, de officieren en de overige bemanning van het s.s. „Alhena". herinnerings-medail- les. horloges en kettingen uitgereikt, als erkenning voor liet gepresteerde bij dp redding van de passagiers der ..Mafal- da" HET WEER IN OCTOBER. Aan het maandoverzicht van hel Kon. Ned Meteor Instituut orilleenen wij het DE MANIER OM VOORDEELIG TE KOOPEN Maar ieders keus! PAKKET A fraai gekleurde 11 Prentenboeken voor 65 cent. t. St. Nicolaas en zijn knecht. 2. Driehonderd plaatjes. 3. Sneeuwwitje. 4 Klein Duimpje, o Genoveva. 6. Doornroosje. 7. De Schrandere Prinses. 8. Prinses Lievelijn. 9. St. Nicolaas. 10. Goeden morgen 11. Honderd kleine Kinder verhaaltjes. Deze 11 franco thuis voor slechts 65 cent. PAKKET E 6 spannende Detective Romans voor f 1.40. 1. Hume. De Geheimzin nige Koningin. 2. Desgrelles De Geheim zinnige Kluis. 3. Desgrelles. Het geval Ribeau. 4. Desgrelles. De verdwij- nine bij het Souper. 5. Desgrelles. De Ring met de Saffier. 6. Een vreemde geschie denis. Deze 6 boeiende Detective romans, franco thuis voor slechts f 1.40. PAKKET J beroemde 4ma Liederen lljfl Muziek Opera, Dansen, Operetten enz. voor f 2.25. X. Schubert. 37 beroemdste liederen. 2. Wolter 9 Liefdeliedjes. 3. Groot Operettenalbum. 4. Moderne dansenaloum. 5 Piano-album. 6 Melodieën van Liszt. 7 Groote Potpourri uil Faust. 8. Groote Potpourri ui Traviatia. 100 stukken Muziek in 8 Albums. Een geheele Muziek-Bibliolheek franco ihuis voor slechts f 2.25. PAKKET N Werken voor Verloofden en Jonggehuwden, voor f 1.25. 1Wat Meisjes moeten we ten van Koken, Inmaken, Breien, Verstellen enz. 2. Het boek der Etiquette, juiste aanwijzingen om in alles correct te zijn. 3. Moderne beschaafde min nebrieven. 4. Het boek der liefde met Huwelijks-kathechismus. Deze 4 degelijke boeken franco thuis voor f 1.25. PAKKET B 5 rijke Luxe Prentenboeken voor f 2.75. 1 Asschepoester. 2. Hondjes en Poesjes. 3. De Gelaarsde Kat. 4. Roodkapje. 5. Geleerde Dieren. Deze 5 schitterende Prenten- tenboeken franco thuis voor 1 22.5. en PAKKET F 4 a Romans van IQ Emile Z0LA Paul de Koek voor f 3.25. Een geheele Realistische Bibliotheek voor f 3.25. 1. Voor een nacht v. liefde 2. Mevr. Neigeon 3. De Overstrooming. 4 De Herleving. 5. Hoe men sterft: 6. Merlier's Molen. 7. De Oesters. 8. Nantes. 9. Jacques Damour 10. Kapitein Burle. 11 en 12 Vluchtige Liefde (2 deelen). 13. Naïs Micoulia. 14. Jean Gourdon. 15. Het PruimenJaantje. 16. De Hoorndrager. 17. DeSchoone Margaretha 18. De Dame met de 3 Corsetten. 19 Een Snoepreisje. EEN BERG LECTUUR. 19 deolen franco thuis slechts f 3.25. PAKKET K 5 Boeken over Natuurwetenschap en Occultisme voor f 1.25. 1. Hypnotisme en Sug gestie. 2. Theosophie. 3. Het geheim der Hin- doesche Wilskracht. 4. Het Magnetisme. 5. De Ouderdom van Mensch en Aarde. Deze 5 wetenschappelijke werken franco thuis voor slechts f 125. PAKKET 0 6 Boeken voor het Huisgezin voor f 1.25 1. Het groote Kookboek met een zeer groot aan tal uitstekende recepten. 2. Prof. Storm v Leeuwen, De Mensch en zijn Lij den, populaire genees kunde. 3. Herkomst en samenstel ling van bijna alle din gen die we dagelijks eten of gebruiken. 4 Werk of arbeid voor Vrouwen die een bij verdienste zoeken. 5. Raadgevingen aan Moe dersbij Kinderopvoeding 6. Meisjesopleiding. Deze 6 uitstekende werken franco thuis voor slechts f 1.25. Voor eiken leeftijd I PAKKET C 3 dikke boeiende Sprookjesboeken voor f 2.75. 1. Prinses Edelhart en vele andere Sprookjes, fraai geïllustr. in prachtband. 2. De beroemde Vertellin gen van Andersen. 3. Prinses Ilse. Zeer mooi geilt. Sprookje. Dezo 3 Sprookjesboeken franco ihuis voor f 2.75. PAKKET G 8 Nederlandsche Dichters voor f 2.50 1 De volledige Dichtwer ken van De Génestet, 2. Alle Gedichten van den Schoolmeester. 3. Gedichten van Potgieter. 4. Gedichten vanHuygens. 5. Vondel- Palamedes en andere Poëzie. 6. Vondel. Adam in Bal lingschap. 7 en 8. Gedichten van Wil- 'em Bilderdijk. 2 deelen. Deze 8 deelen onzer beste Dichters franco thuis voor f 2.50. PAKKET L 6 beroemde prachtige Romans voor f 3.90. 1. Sfrafz. De roman van een Studente. 2. Tempie Thurston. De Vol tooiing. 3. Klopper. In hooge Krin gen. 4. Rabia. Indische Roman. 5. Grant Allen. De Vrouw die den Moed had. 6. Van 't Land. Arbeid. Dezo 6 werkelijk prima ro mans franco thuis slechts f 3.90. PAKKET P leuke, gezellige humoristische Boeken voor f 1.25. 1. De Bioscoop. Fraai, groot album voor het Huisgezin met enorm veel platen en plaatjes. 2. De vermakelijke avon turen van Jobs met 105 illustraties. 3. De Grappige Opera, met vele illustraties. 4. Zangerslust. 139 meest bekende, gezongen en voorgedragen liederen Deze 4 gezellige winteravond- boeken franco thuis voor slechts f 1.25. PAKKET D 6 beroemde Jongensboeken voor f 2 25. 1. De Gevangenen der Apachen 2. Met een kwartje de we reld rond. 3. De reis om de wereld in 80 dagen. 4. Groot geilt. Sportboek. 5. Verhalen uit de Wereld geschiedenis. 6. Op Zeeroovers uit. Deze 6 echte Jongens boeken franco thuis voor f 2.25. PAKKET H G Detective Meesterwerken Voor f 3,25 1. FROEST (oud-Chef van Scotland Yard). De Ge heimzinnige Verdwij ning. 2. SILENCE. Het Katten- mysterie. 3. BRANDENBURG. Het doodend Zwijgen. 4. CHESTERTON. Wie is Donderdag 5. LEBLANC. Arsène Lu- pin contra Sherlock Holmes. 6. LEBLANC. De Glazen Stop. Deze 6 groote Detec tive-Romans franco thuis voor f 3.25 PAKKET M 4 Fraaie artistieke etsen voor f 3.50 1. Apol. Winter. 2. Poggenbeek. Een- denplas. 3. Apol. Boerenwoning. 4. i'Aauve.Winteravond Deze 4 kunstvolle, mooie etsen franco thuis voor f350 PAKKET Q 7 avontuurlijke Romans voor f 1,7-5 1. Een geheim. 2. Op Slotenberg. 3. De Stiefmoeder. 4. De Bultenaar. 5. Tosca. 6. Opofferende liefde. 7. De Dochter van den Marskramer. Deze 7 spannende Romans franco thuis voor f 1.75 ONGEKEND GOEDKOOP! EXTRA VOORDEELIGT zijn deze PAKKETTEN. Bij bestelling verzoeken wij de ietters der verlangde paketten te vermelden. Franco toezending na ontvangst van postwissel of per Giro (60900) volgende over het weer In October: Gemiddeld, over de geheele maand was de overdug-temperatuur 1 gr., het gemid deld maximxum 0.4 giliet gemiddeld, minimun 1 gr. te hoog. De hoogste temperatuur, 19.5 gr., werd waargenomen te Maastricht op den 27, de laagste 0.4 gr. te Akkrum op djen 16 en te Warnsveld op djen 10. Nachtvorsten kwamen voor maar waren van weinig beteekenis. De regenval, gemiddjeld over het ge heele land. bed,roeg 40 mm tegen 78 nor maal. De afwijking bedroeg ongeveer 30 pet. beneden normaal in Noord-Ho)landn Friesland, Groningen, Drenthe en Over ijssel, 50 pel. in Utrecht en Gelderland, 60 tol 65 pet. in Zuid-Holland^ Noord- Brabant en N.-Limburg en ongeveer 75 pel. heneden normaal in Zjeeland en Zuid-Limburg. De eerste en tweede de- kaden waren over het geheele landi sterk beneden'normaal die derde in het Noor den boven, maar in het mïdjden en Zui den beneden normaal Bijna over het ge heele land was het etmaal van 22 op 23 het regenrijkst. Alleen van den 14en l kwam een onweerslrericht binnen Het aantal uren zonneschijn op de vijf lioofdr stations bedroeg 89 tegen 93 normaal, de idrie d,ekaden telden respectievlijk 45, 22 en 22 uren. Ingezonden Stukken. SCHOOLARTSEN. Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling las ik tyw keurig verslag over het instituut „schoolarts" in Zeeland Er was door de provinciale „Groene Kruis" vereeniging een commissie be noemd om te rapporteeren OVe^* de. vraag hoe helpen wij Zeeland zoo spoedig mo gelijk aan schoolartsen? Fen andere vraag, die men had kun nen stellen b.v.: Is er nut te verwachten van geneeskundig schooltoezicht ten' plattelande en1 hoe behoort zulk toezicht te geschieden? Werd builen discussie ge houden Wie zulk een vraag nog mocht durven stellén, behoort in deze vergadering niet tehuis? Eenen tegenstander van „het instituut' was de pas geheel afgesneden:. Voor het „contra" was in deze vergadering geen plaats. Uw verslag lezende, vraagt men zich af Iloe hebben we het toch tot heden' zonder schoolartsen kunnen sleilen? Hoe hebben we zoo blind kunnen zijn voor de gezondheid onzer kinderen, de kiem on zer Volkskracht? Het is mijne bedoeling de onthutste gemoederen van de ouders dier kinderen te doen bedaren Ik mag liet wellicht met eenig gezag doen, daar ik gedurende de oorlogsjaren ais schoolarts werkzaam was aan de z.g. Belgische schoof Inci ter stede. Indien ooit een school in Zeeland ge neeskundig schooltoezicht behoefde, dan was hef zeker wel deze school, waar in ouderwetsclie schooliiolcalen eehe overtal- rijlte schooljeugd bijeen was uil alle oor den en uit allé bevolkingsgroepen van het ongelukkige nabuurj'and afkomstig, en bc- (huisd in openbare gebouwen en bij par ticulieren. Toch liep dit werk heel vlot en kostte betrekkelijk zeer gcringen arbeid. In den aanvang weid liet schoolpersoucel ou derwezen, waarop gelet dient te worden eu werden voorbeelden gedemonstreerd. Voorts werden wekelijks eenige klassen bezocht. De onderwijzers svezen mij dan de kinderen aan, die naar hunne meeujng mijne belangstelling behoefden. Dan wer den door mij zelf kinderen uitgezocht ter onderzoek. Alle kinderen werden op on gedierte nagezien. Kinderen met afwijkingen werden naar hunne wijkartseu verwezen, huid- en haarziekten werden tiaar de polikflitiifek gezonden. De absenten zag ik echter niet en .ik ondervond dit als een bezwaar legen de zen vorm van geneeskundige voorzorg. Spoedig leerde het schoolpersoneel scherper zien en opmerken, en steeds zeldzamer werden dc gevallen, die door de onderwijzers werden overzien Wanneer ik de ontworpen schoolart- sendienst in Zeeland hiermede vergelijk, dan zullen de Zeeuwschc kinderen nog wel zeer in liet nadeel blijven bij die van de Belgische school. Fen driemaal herhaald onderzoek ge durende den zesj'arigen schoolplichtigeu leeftijd kan inderdaad afwijkingen aan het licht brengen, maar is geheel onvoldoen de. De schoolarts zal er steeds niet zijn als men hem noodig heeft en verschijnen als niemand1 meer aan hem denkt Wat kan de schoolarts tegen onrein heid doen. behalve dan advisecren lot reiniging'' Weinig! Wat kan hij uitrichten tegen de geduchte kinderziekten waarvan de scholen de broedplaatsen zijn? Weinig of niets! Fen veteraan in de schoolarlsenprak" tijk verklaarde bij zijn afscheid Van ons mag niet worden verwacht dat wij de kinder-iUfe cl ie-zïek ten merkbaar gun stig kunnen beïnvloeden- Helaas zijn wij daartoe niet bij machte' - Fen ander veteraan verzuchtte hij zijn afscheid „Bij' al mijn streven is het. mij niet mogen gelukken éénen 'onderwijzer lijdende aan open l'ongtuberculose blij vend van de school te weren Moet men zulke getuigenissen ter harte nemen? Of behooren ze bij de propagan da te worden vergeten? Het lijkt mij niet onmogelijk, dat me nigeen nu zeggen zal Maar als daarvoor de schoolarts niet kan waken waarvoor dan? Wel! Al! lean geneeskundig schooltoe zicht! onze kinderen niet beschermen te gen de groote gevaren, die het bijeen zijn in één lokaal mede-brengt. vele kleinere zijn nog belangrijk genoeg om het niet te doen verwerpen Het zijn de afwijkingen, die langzamer hand ontslaan, waarop de ouders juist daardoor weinig acht geven, als oog afwijkingen, neus- keel-amande'fcn. begin nende verkrommingen van de wervelko lom, die hel terrein vormen, waai* het schooltoezicht nuttig is. Geheel hetzelfde toezicht kan echter beter worden toevertrouwd aan den gemeentearts ten plattelande. De gebondenheid lot dit toe zicht en de wijze waarop het moet wore den verricht lean in zijne instructie woe den vastgelegd. De taak van de provinciale vereeniging zou dan kunnen zijn de rapporten 'dier gemeenteartsen te regulariseeren en té verwerken. Het komt steltot' dezes voor. dat men laugs dien weg meer zou kunnen doen met minder k.osten. Dr. ,L C KINDERMANN Middelburg, 22 Nov '27. GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de na volgende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn a. Op het Bureau van Politie: Mantel band, doos inh. paar schoenen, breimandje eenige' belastingmerken, kin derhandschoen, nagelgarnituur in étui, collier (parels), kinderhandsclioen, hand beschermer (rijwiel.) b Bij particulieren Regencape, M. Sanderse, Schoorsteen- vegerssingel Q 92, Parapluie, de Bruin, Bastion N 73; Vulpotlood, J. Lorier.' Arm. schuitvlot Q 260; Doublé kettinkje, Goedhart. Bogardstr. D 41; Zwarte muts S. Verslraate, Spanjaardstraal F 54; Sleutel, W. Franse, Beenli. singel K 70; Kalfshuid, Gem. secretarie. Koudekerk©; Kraalvormige rand. Legerstee, Celle- broersliof F 126; Belastingmerk, Helle man, Dokstraat' P 174- Fen hamer. Zuid- weg, Veerscheweg S 1; Schaar. J. A. Roth, Seïsdam Q 19; Vulpen. Bluzee, Bagijnhof E 145, Dameshandschoen A.. Manui, Oude Vliss. weg V 27; Pakje inh boérinnenzak, A. v. Sorgen. Zand dijk (Veere) B 39; Postduif L. Ver huist, Seisslraat Q 5: Kinderbroek je, P. Poppp. Dampoort T 186, Bal, J. SP Len selink. Hendrikstraat W 68; Rijwiell- plaatje. de Jong, Hoogstr. I 130. zegel ring met sleeti. .T J Snoep, Oostkerkplein O 3; Heerenrijwiel A J, Deïst Pot- lenmnrkt K 177. Grijze bandschoen J. Geers. K Geore IC 147; Fen pakje. Jo de Koning. Ganzengang O 15, Belasting- mcrlc.W A. Goedbloed, 't Zand D 178; Parapluie. v. Kerlcvoort. Heerenstr. H 132; Wit overhemd en 2 boorden, J. Luijk p a, Vader, Zuidsingel E 35. Inlichtingen aan het Bureau van "Po litie. alleen des Zaterdags tusschen 7 en 8 uur namiddag. Blttctrische Drukkerij G. W. deu Beer. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 6