10 Ulsterdag&n. H. SABBERS Co. 15 pCt. korting No. 275 Dinsdag 22 November 1239 170' Jaargang BINNENLAND. Uit Stad sn Provincie. B U I T E L k 0. I T. BJ dit nummer behoort een Bijvoegsel TREINVERTRAGlNb DOOR IJZEL. Gistermiddag na één uur ,is het ijzcl- foezwaar overwonnen, op de lijn (usschen Rotterdam en Amsterdam, en toen was ook in &eer korten tijd de dienst der elec- trische treinen hersteld. Maar natuurlijk wordt nu de vraag gedaan: wat i,s er ge beurd? En hebben we dat bij iedercn ijzel te vreezen? Het moet Zondagnacht zonderling weer zyn geweest. Hier in het Zuiden r gende het, zonder iets bijzonders. In het Noor- den, in Friesland en Groningen hebben! sneeuwjachten gewoed. In Holland was' de temperatuur in de steden om en bij het vriespunt, maar buiten in liet veld beneden het vriespunt- Toen begon het te regenen. En dat heeft buiten tengevol ge gehad dat er zich een ijslaag vormde om de stroomdraden van de electrischie spoorwegen.. Daarin' was echter ook plaatselijk groot verschil. Op sommige plekken werd de ijslaag zéér dik, en hel gevolg was dat de beugei's der eleclriische treinen daar geen contact meer konden krijgen met den draad. En waar zij nog contact kregen, was dat ongeregeld, met het gevolg dat een regeïï van. vonken door dat af en aanspringen van Ren „beugel ontstond. Maar dok dat do draad plaatse lijk werd doorgeschroeid en "brak, zoodat dan in eens alles stil stond wat van die. lijn voeding kreeg. Nu moet de ijzelvorming dien nacht van ongewonen aard zijn geweest. De ijslaag op de draden was plaatselijk meer dan een vinger dik. Op de lijn van de electr. trein van den Haag naar Rotter dam over Pijnacker, die reeds jarenlang in gebruik is, heeft inert nog nooit zoo iets beleefd. Maar met dat al is ook een geringere vertraging ook al ernstig genoeg.. Hoe is het daarmee gesteld in andere landen' Het Volk deel'de mee1, dat in Zwitserland, waar alïe treinen geëlectrificeerd zijn, de kans op dit ijzelbezwaar veel geringer is, omdat daar de draden geladen zijn met 10.000 volt wisselstroom, terwijl in ons land er een gelijkstroom van 1500 volt door wordt gevoerd. "Het zij aan deskundigen overgelaten; om uit te maken of dit verschil werkelijk van invloed is. Voor de reputatie van de electrische beweegkracht van treinen heeft het ge beurde van gister zeker geen goed ge daan, maar men zal moeten afwachten wat er ongetwijfeld nader over zal wor den bericht. Onnoodig te zeggen, dat heel wat men- schen gedupeerd zijn door deze vertra ging. In de Holfandsche bladen wordt vol lof gesproken over het statiomperso- neel dat in weerwil van de ener voerende moeilijkheden met groot geduld maar steeds weer het zeer humeurig gestemde publiek te fwoord stond. Bij de hervatting van den dienst bleek echter een groot voordeel van de elec trische tractie boven stoom tractie. Toen eenmaal de lijn in orde was, was iin zeer korten tijd de dienst hersteld. DE ONGEREGELDHEDEN IN DEN BOSCH. ,,Het Huisgezin" heeft een uitvoerig ar tikel gewijd aan de kwestie der onregel matigheden in het garnizoen te 's-ITer- togenbiosch. Volgens dit blad zou van corruptie geen sprake zijn, daar de be trokken officieren1 niets voor éigen bate hebben laten doen. Op een klacht van den miltttajren schoenmaker van ör, die ontstemd was over to veel controle, en "over de weit gering van' een hulpkracht, heeft de in tendant een onderzoek ingesteld naar eenige feiten van '23 en "24. Toen daar bij van O. zijn beschuldigingen niet Jcon waar maken, heeft de intendant de( zaak in handen gesteld van den regiments commandant, die na een nieuw onder zoek, van O. strafte, ten eerste omdat deze op slinksche wijze de feilen aanhan gig heeft gesteld, n.I'. dit niet volgens den hiërarch ischen weg had gedaan en ten tweede omdat deze zijn beschuldigingen iniet kon waarmaken. Van die beslissing is v. 0|. in liooger beroep gegaan "bij den1 commandant van de lichte brigade te 's-Gravenhage, die na onderzoek de beslissing van don re giments-commandant gehandhaafd heeft. «Toen heeft v. O., hiermede niet tevre den, de zaak aanhangig gemaakt bij het Hoog Militair Gerechtshof, waar ze be gin September in behandeling is geweest. De uitslag hiervan was, dat de straf aan v. Oj. opgelegd, door het II. M. G. werd geannuleerd wegens gebrek aan over tuigend bewijs, De feiten der beschuldiging zouden be treffen het bestellen van Teer, zonder de militaire voorschriften te volgen De opdrachtgevers verdedigden dit echter met 't motief dat ze ten doel hadden voor 't Rijk op de voordeeligste wijze te han delen. De beschuldigingen van particu lier werk zijn onbewezen gebleven. TEWERKSTELLING ONVOLWAARDIGE" ARBEIDSKRACHTEN. Naar gemeld wordt is in voorberei ding de benoeming van een Staatscom missie ter bestudeering van het vraag stuk der tewerkstelling van onvolwaar dige arbeidskrachten. Het zou niet on mogelijk zijn, dat deze commissie een permanent karakter zqu krijgen. DE BOOMEN VOOR DE KLOMPEN. INDUSTRIE. De minister van arbeid heeft aan de burgemeesters van onderscheidene plat-, telandsgemeonten verzocht, hem een op gaaf te verstrekken van het aantal popu lieren in hun gemeente, alsmede den stand van den aanplant en dje oprui ming van die boomsoort. Dit verzoek houdt verbandi met een bij den minister ingekomen klacht over den uitvoer van populierenhout, waar door de klompenindustrie zou worden bedreigd in haar bestaan, bedreigd in haar bestaan. (Vollkskr,) HENR. ROLAND HOLST UIT DE COMM. PARTIJ. De Tribune deelt mee, dat mevrouw Henriëtte Roland Holst de Communisti sche Parljj en de Communistische Inter nationale heeft verlaten. Aan het Volk is van^cenige kanten meegedeeld, dat mevrouw Roland Holst self een groep heeft gesticht met eén sterk christelijk-relageuze tehdenz. Voor Reclame Gedurende 10 dagen bij contante betaling. (Inge®. Med.) Uit £uid-Beveland. Benoemd tof lid in de examen commissie voor konunies der directe be lastingen enz. de heer M. .1. H. Smeris inspecteur te Hans weert. Men schrijft ons uit E11 e w o u t s -1 dijk: De gemeenten in Zuid-Beveland welke een liaven bezitten, kunnen zoo zacht aan de berekening voor 1927 gaan opmaken, welke finantieel nadeelige ge volgen het aanleggen van de Zuidi-Beve- Iandsche Spoorwegen, voor die gemeente heeft en hoe hopeloos hun budget in de war gestuurd wordt. Maar deze on- Igumstge resultatien waren te Voorzien want het was voldoende bekend! en men heeft er nimmer een geheim van gé- maakt, dat juist die bedoeling voorzat, bij den aanleg van de spoorlijnen de nabijheid van gemeenten mot havens, zooveel mogelijk te vermijden, in het plan lag nooit goederen en landprod;uc- ten naar de harens le vervoeren, maar wel ze er aan te onttrekken JJoch voor kleine plaatsen die tot nog toe een druk haren verkeer hadden, bere kent de spoorweg, ecu strop eu waar- voor dan nog 50 jaar lang een vrij be langrijk subsidie op te brengen is. In onze gemeente bedroeg de op brengst der havenrechten over de ver- loopen 25 jaren gemiddeld' f 4400 per jaar; het laagste bedrag in 1902, was f 1600 het hoogste in 1921 f 8600 en waar het gemeentelijk budget zicffin de laatste jaren wel refel heeft aangepast ook aan de vrij belangrijke hoogere ontvangsten wegens havenr|echlen en die opbrengst, naai- vrij nauwkeurige raming, zeker wel tot pl.m. f 2000, (een vermindering vau pl.m. f 4000 per jaar) zal kunnen worden teruggebracht, is de vrees niet ongegrond, dat de belasting, die in de beide laatste jaren toch al niet gering was, n.I. 4 pet. van het belastbaar inko men in 1926 en 2'/a Pct 1927 dermate zal moeten worden verhoogd, dal ze be zwaarlijk te dragen zal zijn, en daartegen over slaat maar geen enkel lichtpunt. Waarlijk, de Zuid Beveiandsche spoor lijn, waarvan het station Ellewoutsdyk, op ruim een half uur afstand van de dorpskom slaat, heeft aan onze gemeen te nie( veel geluk gebracht, doch het moet toch ook erkend, dat de Landbouw er geen onbelangrijk gemak en voordeel bij heeft gekregen en te recht oordeel den destijds dan ook de raden van d;e kleine gemeenten, die op nadeelige gevol gen waren aangewezen, dat kleine be langen voor de zooveel gr-ootece, uit den weg moeten gaan, een standpunt dat waardeering kan vinden Maar met de gebraden peren zitten we toch! Uit Noord-Beveland. Tot schatter van pachtwaarden van gronden, gelegen in den calam. Anna Frisopolder (N-Bev.) is volgens art. 92 van het reglement voor de calam. pol ders of waterschappen door Ge|dj. Staten benoemd de heer D, J. Dees te Neu zen en door de waterkeering de lie^r S. J. de Regt te WJssekerke. Maandagavond! trad/ voor het comité van Wiuterlezingen te Oolijnsplaat ds. Kamsteeg te 's-Heer-Hendrikskinde- ren op met het onderwerp: „Mathildie Wrede, de troost der gevangenen". Uit Tholen. Men méldt uit Tholen: Wordt er nog ai eens geklaagd/ over hoogen en langdurigen stand! van het polderwater in sommige streken, in de meeste gemeenten in *t eiland is de af watering niet meer afhankelijk van de geleidingen en de sluizen alleen, maar heeft men stoomgemalen tol stand ge bracht. Aanvankelijk is dit niet van leien dakje gegaan, omdat vele gelanden be zwaren hadden, deels om de hooge kos ten, deels omdat er waren wier gronden nu juist niet de grootste behoefte had den aan zoo'n veelomvattend werk, maar men kan zich nu geen gegadigden meer denken, die hel gemaal zouden willen zien verdwijnen. Geheele stre ken vloeiden een groot deel van het jaar onder en de meeste wegen waren dan onberijdbaar en zoo sukkelde men jaar op jaar voort. Wat een verandering m dit opzicht en het is den in ten sieren landbouw ongetwijfeld' een steun ge weest, dat er zooveel radicale verbete ringen in dit opzicht gekomen zijn. UltZeiuwsc h-V laan-leren O D. Toen een dezer dagen een arbei der woonachtig te Zaam slag zich in den avond naar huis begaf, merkte hij' in het schijnsel van zijn brandende rj^wiel- lantaaru, dat op de tramlijn aan den Neu- zenschen straatweg 'n ijzeren hekje op de lijn lag. Hij nam biet hekje op en ver- wijdedle dit. Een oogenblik later kwam de stoomtram aldaar voorbij, zoodat een zeer waarschijnlijk plaats gehad heb bend onheil kon worden voorkomen. BOND VAN HARMONIE- EN FANI A- RE-VEREENICINGEN IN ZEELAND. Zaterdag hield de Bond Van Harmonie- en F anf are vereen icjingen iin Zeeland zijn algemeene vergadering in hotel ^Cen traal'' te Goes. Behalve het bestuur (één vacature) waren aanwezig afgevaar digden van 29 aangesloten vereen/gingen Uit het jaarverslag bleek, dat de boud op het oogenblik telt 36 aangesloten ver- cenigingen. In het afgeloopen boekjaar traden uit den bond 3 vereenugingen, n.U St. Caecilila te Vlissingen, St. Cae- cilia le Stoppeldijk en St. Cacciilia te Hontenisse, terwijl twee vereenrgCaigen toetraden n.lw Soli Deo Gloria te Grijps- kerlte en Vlijt en Volharding te Souburg. Medegedeeld werd, dat door dp ver- eeuigjugen Mozart te Jerseke en Ons Ge noegen te Kapelle aanvrage was gjedaan tot hel houden van een bondsfesiival in 1928, rep. ter herdenking van het 40- jarig en het 20-jarig bestaan dier ver- eemgjuge-n, en dat daarover door het be stuur nader zal beslist worden. Ook de heer den Boer uil Middelburg) deelde mede, dat zijn (vereenigfing De Houthandel Walcheren, een festival zou willen aanvragen ter herdenking van haar 15-jarig bestaan. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd1. De ontvangsten bedroegen f 2162.06y3 en de uitgaven f 1194.87 .goed slot F 1267.195 Tot voorzitter werd herkozen de heer Th. \Yglse te Kortggjne> Tot commis sarissen werden gekozen de1 heeren F. Laroes le Middelburg en II. Van Iwagr- den le Heinkenszand, zulks in de plaats van de heeren F. van Hoorn 'le Vlis singen en P. G. van Delft te Hulst. Besloten werd in 1928 g£en concours te houden. Het voorstel van het bestuur om in 1928 het 10-jarig bestaan van den bond feestelijk te herdenken werd aangéno" men. Het verzoek der hariuonievereeni- ging Euplionia le Goes om op 2en Pink sterdag 1928 geen wedstrijd le houden, in verband met een ifldaar te honden groot muziekfeest ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, werd ingewilligd. Zoo mogelijk zal de herdenking van het 10-jarig beslaan van den bond daaraan worden verbonden. Deze zaak zal nader door het bondsbestuur met bet bestuur van Euplionia worden behandeld De vereen. Oefening na den Arbeid te N. en St. Joosland verzocht om restitutie van een bedrag van f 250, dal in ver band met het aldaar gjehoudan concours als verplichte storting aan den bond is betaald. Dit verzoek werd afgewezen De vereneiguug Excelsior te Ter Hole ver zocht om vergoeding van buitengewone reiskosten, die buiten den wil der ver een iging zijn ontstaan bij haar deelna me aan het concours 1927. Op voorstel van 'hel bestuur wordt besloten aan deze vereeniging Excelsior te Ter Hole ver- Op voorstel van het bestuur wordt besloten tot a'lgeheele herziening van bet reglement. Daartoe wordt aangewezen een commissie bestaande uit het bonds bestuur, bijgestaan door afgevaardigden der vereenigingen "Scheldegalm te Hans- weert, O. K, K. te Borssele en "Voor waarts te Koudekerke. KERKNIEUWS. Te Wemeldinge werd bij de Maandag gehouden Verkiezing voor No tabelen der Ned. Herv. Gemeente herko zen A. Haaij met 126 en J. Heere met 115 stemmen, en gekozen in de plaats van J. Hamelink, A. de Schipper Azn. met 105 stemmen tegen '66 st.. op G. W. Van Weele; terwijï voorts 14 verspreide stemmen werden uitgebracht. Tot Notabelen bij de Ned. Ilerv. Gemeente te Borssele werden her kozen de heeren P. Dekker en D(. Ge- schiere. Tot Notabelen te 'Z uidzande zijn ggekozen de heeren Iz. van Cruijmingen Pz., Iz, Risseeuw Pz., en herkozen J. Risseeuw—de Hullu. o— Ned. Herv, Kerk. Aangenomen naar Arnemuiden door ds E. van Asch te Daarje (0,1 Beroepen te West-Terschelling (loez.) M. J,. C. Visser, hulpprediker le Wemel dinge. KUNST EN WETENSCHAPPEN, „Hel Me isjemetde blau we hoed", door Joh. Fabri- cius. H. P. Leopold's U. Mij Als „een roman u!t het soldatenleven" wordt dit boek in dén ondertitel be stempeld. Maar het woord „roman" is wat zwaar. Het is het verhaal van een schutterig soldaat, afkomstig uit een grut- terswinkel in een dorpje, die een scliar- relarijtje heeft met een groote stads-juffie uit den Haag dat voor zoo'n groenen jonkman wel wat te veel kennis aam de militairen heeft. In die kenschetsing zit ook wat we over dit boek hebben op te merken. Het is onderhoudend en vol soldaten-gjjn, voor al door 't invoeren van 'n vermakelijken soldaat uit het volk. Toontje. En de geschiedenis van dat meisje met den blauwen hoed heeft veel dat „echt" is. Maar alles bijeen is het boek te dik ge worden voor die geschiedenis. Verdienstelijk is echter de milieu-schil dering. En de krabbeltjes die de schrij ver zelf erbij leekende, passen daar goed in. ONDERWIJS. Tot onderwijzeres le Naaldwijk is benoemd mej. M. S'. Schol te Vlissin gen. "Geslaagd te Utrecht voor liet examen apothekersassistent mej. J» ,M. C. Visser te Goes. —Mevrouw A. Schols., onlangs te Maas tricht overleden, heeft, naar het Hsgz meldt, een bedrag van f 25.000 vrij van successie gelegateerd aan de R Kj. uni versiteit le Nijmegen. RECHTZAKEN. Door de buileugewoue Kamer der rechtbank (e Amsterdam is he/clen ver oordeeld' lol 14 dagen hechtenis wegens iroekeloos rijden de 36-jarige baron V P., uil Putten. Zooals men zich zal her inneren is hij met zyn auto op ,4 Dec van 't vorige jaar dwars dbor den ge sloten boomen van den overweg op den Muiderslraalweg bij Diemen gereden. Hij is toen met zijn auto tegen den spoor trein gebotst. Het O, M had een maand hechtenis gevraagd (Ingaz. M«wt i Slgcusen Overzicht. Het Belgisch kabinet demissionair. Wat werd verwacht, is gister gebeurd. Sinds half zes Maandagmiddag beschouwt het Belgische kabinet zich demissionair. Aldus werd in een ministerraad beslo ten, na een exposé van de Brocqueville over den toestand en de reorganisatie van het leger in verband met kader, bewapening, veslingsysteem en den duur van den diensttijd. De minister van lands verdediging zeide daarbij, dat het onmo gelijk was, thans reeds het wetsontwerp belrelfende de vermindering van den diensttijd in te dienen en stelde voor de subsidie van het ensemble van het mi litair probleem toe te vertrouwen aan een speciale commissie, uit politici en militaire technici bestaande. De socialistische ministers verklaar den zich niet met dit uitstel te kunnen vereenigen. Daar men niet tol overeenstemming kon geraken, besloot de regeering het collectief ontslag aan den Koning aan te bieden. De socialistische ministers hebben on der drang van fiun parlijgenooten him ontslag moeten uitlokken. Ook tusschen Baels^ den minister van llandbouw, en Jaspar zouden moeilijk heden gerezen zijn over het ontworpen kanaal, tusschen'de Schelde en het ka naal Gent-Terneuzen. De afgetreden regeering blijft voorloo- pig de loopende zaken waarnemen. Naar alle waarschijnlijkheid zal Jaspar door den Koning aangezocht worden te trachten een niéuwe regeering samen stellen. In dat kabinet hebben dan vermoe delijk de socialisten géén zitting meer; den liberalen worden een of twee porte feuilles meer aangeboden, dan waarover ze thans beschikken. Moreele steun wordt verwacht van de christen-democraten. Volgens den correspondent van de Tel zou spoedig een katholiek-liberaal mi nisterie optreden en voorstellen de mili taire kwesties naar een commissie te verwijzen. Bij verzet volgt Kameront binding. Actie tegen Bratianu. De Roemeensche „dictatoriale" pre mier Bratianu, die door Manoelescu's vrijspraak al in een moeilijk parket is gekomen, ziet zich tegenover een steeds uitbreidende aclie geplaatst, waarvoor bij nu ook bij het ieger zoovele elemen ten tegen hem zijn ten slotte wet zal moeten buigen. Nu een conferentie van parlementsleden en provinciale af gevaardigden der Roemeensche Natio nale Boerenpartij te Boekarest is gehou den, over de middelen om het huidig regiem ten val le brengen, Ls er bo vendien in die actie systeem gekomen. Vooral dal de regeering hel partijcongres te Albia Julia had verhinderd, had de gemoederen opgezweept. Besloten werd dan ook met alle wettelijke middelen in en buiten het parlement te streven naar omvevwerping der Tegeering, en de grondwettelijke vrijheden van het land te herstellen In het uiterste geval zou een lijdelijk verzet onder de burgerij worden georganiseerd (dienslplichlweige- ring, weigeren van belaslingbetalen,enz Door de nationale partij-.Torga was ecu sympathie-demonstratie op louw gezel, beide waren overLuigd, mei behulp ran het volk Bratianu spoedig ten val te kunnen brengen. Rusland en Engeland. Nu de Sovjetregeering besloten heeft op de bijeenkomst der ontwapenings-

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1