Purol bij Ruwe en Springende Handen. Doos 30 ct. SlandardSpeciaLg ra dm werklieden ill dienst bij gemctKifoww- keo in verlof- en ziektedagen. B. en W. antwoorden, dat bij benade ring een splitsing in f 1750.— voor looa- betaling bij verlof en T 700 - voor loon- bctaling by ziekte mogelijk zou zyn. Maar de grootte van laatstgenoemd be drag kan natuurlijk sterk afwisselen. Vóór 2 jaar was b.v. een werkman (brugwachter) zeer lang ziek, terwijl bij een epidemische ziekte, zooals griep, groote kans bestaat, dat de raming on toereikend zou blijken. Evengoed bestaat de mogelijkheid, dat slechts een klein deel van het geraamde zou noodig zijn. R en W verlagen, na de desbetreffen de opmerking der O. v. Pin. de kosten ad f125.- voor liet schilderen en behan gen ©ener slaapkamer in dc onderwijzers- woning bij school K niet f 10,—Gelet op de eenheidsprijzen achten B. en W. de raming niet Ac hoog. Evenzoo verlagen B. en W de kosten ad f 98. voor liet behangen der groote slaapkamer in de woning bij school G met f 15.—naar aanleiding eencr op merking der Comm. van Fabr. De O. van Fabr merkt op, niet .te kunnen vinden, dat dc monuraenten- q om mi ss ie het acslhetisch en artis tiek bouwen bevordert, .gezien o a den jongsten aanbouw aan den Lange vielesin- gel bij den Seisweg. B en W. zeggen, dat de gemaakte op merking vermoedelijk op een misvter- stand berust, aangezien de zgn. Momi- mentencommissie geenerlei zeggenschap of adviseerende bevoegdheid heeft met betrekking tot nieuwbouw en tot ver bouw alleen, wanneer de betrokken pan den op de Monumentenlijst voorkomen. Bij den post werkverschaffing aan werkloozen (f30.000heeft de O. van Fin. naar de plannen ran B. en W. gevraagd. Deze zullen zoo spoe- dig mogelijk met plannen met betrekking tot do werkverschaffing en steunvcrlee- ning komen. De 0. van Fin maakt ten slotte de zelfde opmerking bij den post van f 184.— ▼oor de vernieuwing van twee loo- den dakvensterplatten aan het O. I. Huis, als bij de looden dakgoot aan den Noord straatkant van het Stadhuis. Nota v w ij z igi ng be grooting 1928. De nota van wijzigingen in de begroo- ting 1928 bevat o a. een voorgestelde verlaging van f 15000 van den post i n- ko m stenbelasting in verband met de in dezelfde nota aangebrachte wijzi gingen. Dit komt dus in aftrek van den in de hegrooting opgenomen post van f 600.000 voor inkomstenbelasting, die f 125 000 meer bedroeg dan op de primi tieve begroeting van 1927. (Ingez. Med.) en tot 5 uur werd gevaren en gevischt.consumptie gereed. Hij wordt dan in de Fr is gevaren langs Noord-Beveland, de I oesterputten bewaard, slijkplaten en eindelijk naar Ierseke. Onder de vele vertoonde lantaarn- Het opgevischte werd direct onder- plaatjes waren o a. de geheel met po- zocht en van het in eenzelfde net bijeen- l'ePen begroeide krab, de samenleving gebrachte aanteekening gehouden. 1 °P ecn oude laars Gn do °iet «hossel^ Na terugkomst om 5 uur word gegeten e" zeepokken begroeide kreeft merkwaar- en na afloop avondcollege gehouden naar' Gent. wegens mishandeling van J. H. A. revolver voor, ontrukte haar lasclije en Gommevs te Sas van Geut op 18 Sept. ging ermee aan den haal, achtervolgd 1927. door de juffrouw en oenige andere per- Eisch en uitspraak f 15 b. s. 15 d. h, sonen. Hij wist van het station weg te E. B. K., 26 jaar, inclaaldraaier, Sas komen, doch builen viel hij spoedig in van Gent. wegens mishandeling van J. i handen van een polit'eagent die den H. A. Gommers te Sas van Gent op 18 vluchteling onmiddelijk in de galen had. De sigaret,die u overal xiet en dteu blijf! rooken. MST BONS VOOR PRACHTIGEC/ÓE (Ingez. Med.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. Natuurkundig Gezelschap. Lezing van Prof.. Dr H. J. Jordan van Utrecht over „Het leven der dieren in Zee" naar aanleiding van onderzoe kingen van een studentenkamp in Vrou wepolder. Spreker begon zijn voordracht met een woord van dank aan de autoriteiten van Rijkswaterstaat, Visscherij op de Zeeuw- sche Stroomen en Polderbestuur voor de bereidwillige medewerking door hen verleend tot het tot standkomen van de tentkampen in 1921 en 1925 waarvan vooral de laatste zal worden besproken. De plaats van het kamp, uitgezocht door den heer van der Feen te Domburg, was doop een smalle duinenrij van de zee gescheiden en gelegen bij den molen van den landbouwer de Visscher, wiens gast vrijheid zeer werd geroemd. Uit erken telijkheid stelde het eerste lichtbeeld voor den molen met den eigenaar en zijn het verkrijgen van een verzameling van dieren, als wel de studie van: de samen leving en de eigenschappen, die de dieren voor die samenleving geschild maken. Een enkel woord vooraf werd gewijd aan de inrichting van het kamp. In het Utrechtsche laboratorium waren vele we ken besteed aan de voorbereiding. Op hun beurt had elk der deelnemers cor vee, die o.a. bestond in de bediening van de veldkeuken. Een der vrouwelijke excursisfen, mej. Reiling uit Goes, bleek goede eigenschappen/ te bezitten voor het economische bezorgen der inkoopen. De ze kampsamenleving had ook een zeer gunstige paedagogische werking. Door het voortdurend verblijf in de zeelucht werd er niet aan slapeloosheid geleden. Na de reveille 's morgens om 7 uur en het daarop volgende zeebad, werd om 8 ontbeten. Om 11 uur ging men aan boord aanleiding van wat de dag had opgele verd. In de zeegemeenschap is een levens kringloop geheel gelijk aan die op hel land De plantengroei is aan de opper vlakte plankton,, daar het zonlicht in de diepte niet kan doordringen. Van die microcopisch kleine plantjes leven in de eerste plaats zeer kleine kreeftjes, die weer tol voedsel dienen o.a. aan haring en walvisch.. In de diepte wordt gegeten, wal als ecn regen van boven valt na afgestorven te zijn. De zeebewoners ne men dit met het water in zich op, of, voor zoover dc op den bodem leven, ver orberen ze het daar aanwezige, door den genoemden regen voedzaam "geworden slijk. De gestorven dieren leveren dus óf voedsel voor andere, óf ze leveren de stikstof, die weer naar bovenstijgt en het plantenleven mogelijk maakt. Zoo geldt ook hier het woord „De dood is slechts een schijnbare vernietiging. Inderdaad is hij de vernieuwer, die alles op aarde jong doet blijven. Mas de ddood er niet, de aarde zou oud zijn. Nu is ze eeuwjg jong". De zeeën in de koudere luchtstreken, vertoonen meer plantaardig leven aan de oppervlakte dan die in de warme gebieden, aangezien de uiit de diepte op stijgende stikstof in de warme streken niet zoo gemakkelijk de oppervlakte be reikt, daar het warme water er boven blijft en dat uit de dieper© lagen, die de stikstof bevatten, wegens zijn grootere dichtheid niet tot de oppervlakte door dringt. Walvisschen vinden dus meer voedsel in de koude dan in de warme zeeën. Platvisschen eten vooral garnalen. De zeester is een groote mosselverdelger. Hij zuigt de mosselschep Uit. Zoo doen ook sommige slakken .die daartoe èen gat in de schelp boren. Mosselen en zeepokken, scheiden een cement af, waarmee ze zich vastzetten aan elkaar of aan paalhoofden en ande re vaste deelen van den zeebodem. De pulseerende beweging van dei kwal houdt deze drijvende. Deze beweging komt geheel overeen met die Van het hart bij hoogere dieren. Zee-anemonen zuigen zich met hun voet vast. Proeven met jonge mosselen in glazen vaten brachten a'ui het licht dat ze. wanneer geen Vast lichaam in de nabij heid is, een wormvormig uitsteeksel te voorschijn brengen en daarmee rond tasten tot ze een medemossel of een vast lichaam bereiken, waarna ze zich met hun in zuigschijfjes eindigende ve zels aan het gevondene vasthechten. Zoo ontstaan die beleende trossen van mos sels ,die o.a. aan paalhoofden worden gevonden. r De op den bodem levende dieren drin gen meestal in den bodem en staan door een buis met de oppervlakte in verbin ding. De pier vormt daarbij een U, heteene uiteinde als mondopening dienstdoende, terwijl uit het andere het verwerkte slijk weer voor den dag komt. In een meit zand gevuld glazen vat kan men de Be wegingen van zoo'n pier bestudeeren. De kleine zeekrabbetjes graven zich met hun pootjes in het zand. De mossel opent zijn schelp en sluit die daarna waardoor een stroom ing ontstaat, die een opening in het zand maakt, waarin de mossel verdwijnt. Er zijn krabbetjes, die zich bedekken met wier uit hun omgeving, zoodat ze een wierboschje lijken. Hebben ze slechts papier om zich ,dan bedekken zich daarmee. Weer 8en voorbeeld v|an mimiicry. Bizonder enthousiast sprak spreker over een paalhoofd hem door een on derwijzer aangewezen, waar een zeer rijk dierenleven heerschte, een ware dier gaarde. Daar werd in zwemkostuum Col lege gegeven, en zelfs in zee gemicrosoo- piseerd op het onderstel van een foto grafietoestel. Fr was een rijkdom van allerlei deirsoorten, poliepen, zeesterren, krabben. Zeeschede, Zeemuis, anemonen van allerlei soort. Ook de slijkplaten leverden veel' be langrijks. Ten slotte werd dankbaar mel'ding ge maakt van de genoten gastvrijheid op de oesterkweekerij de Eendracht Ie Ierse ke. De oester en het Iceverslakje, dit laat ste voorzien van een schelp met gele dingen, beide voorkomend in de Zeeuw sche stróomen, zijn eigenlijk rotsbewo- ners. Men levert den oester zijn kunst matige rots in den vorm van daïq>annen De pasgeboren uiterst kleine oester leeft aan de oppervlakte van de reeds ge noemde kleine plantjes, zoodrai zieh de eerste (de platte^ schulp vormt, vestigen ze. zich op de rots 20 c.Mj- beneden de laagwaterlijn Na twee jaar komen ze In natuurper- ceelen, waar ze in samenleving zijn met vele vijanden, die echter belangrijke stu dieobjecten voor den Zoöloog zijn. Eerst als hij 7 jaar oud is, is de oester voor Voor zijn aangename en leerrijke voor dracht oogstte spreker een dankbaar ap- olaus. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCIIERIJ. Werk loosheid. Zaterdag stonden bij de arbeidsbeurs lhier ingeschreven 2 typografen, 6 grondwerkers, 1 loodgieter, 6 metselaars, 10 opperlieden. 12 schilders, 3 steenhou wers, 11 timmerlieden, 6 meubelmakers, stoffeerders, 5 kleermakers, 3 bank werkers, 1 "koperslager-, 2 machinisten, 1 plaatwerker, 1 rijwielhersteller, 1 smid, stokers, 1 scheepmaker, 9 bakkers, 1 jkok, 2 slagers, 7 boerenarbeiders, 8 rei zigers, 8 winkelbedienden, 2 chauffeurs, kellners, 12 kantoorbedienden, 13 van andere, groepen, 19 met vakkennis zon der bepaald beroep, 155 zonder vakken nis (ongeschoolden). Verder 20 vrouwen w.o. 3 naalisters, 3 winkeljuffrouwen, 3 kantoorbedienden, 2 dienstboden, 5 werkvrouwen, 1 huishoudster, 3 wasch- vrouwen, (voor waseh aan huis). Totaal 368 vorige week 362. Handelsregister. Aan de in „Handelsberichten" opge nomen wekelijksch© openbaarmakingen inzake het Handelsregister, ontleennn we betreffende Zeeland de volgende op- ven. Wijzigin ge n- Zeeuwsche eilanden (Middelburg.) Coöperatieve Boerenleenbank, Colijns- plaat, Voorstr. A 127. Uitgetreden best. A. J. Ridder, Colijrtspl'agt. Wj. de Regt, Colijnsplaat is van lid R. v. T. secr. best. geworden, Nieuwe best.: M. de Bruijne, Colijnsplaat. P. Everse en Zonten (B.P.), Yerseke, Damstraat C 181. Uitgetreden venn.: C. Everse, Yerseke. Firma S. A. Luitwieler, Vllssingen1, Nieuwstraat 62. Uitgetreden venn.: C. de Vos, Wed. van S. A. Luitwieler^ N.V. Maatschappij Sleepboot „Rata' Kruiningen 'Hansweert) C 259. Nieuwe comm. J. Noels, Antwerpen1, en Noels, Hansweert. Westelijk Noord-Brabant' ('Breda.) Coöp. Electriciteits Mij. „St. Philips- land", St. Phi lips land A 104. Sta tuten gewijzigd. Opheffingen Zeeuwsche Eilanden (Middelburg.) Firma Wijsman en van Loo, Zierikzee VeiTenieuwstraat B 116, Sigarenfabriek Sept. 1927. Eisch en uitspraak f 15 b. s. 15 d. h. G. B., 18 jaar, Iandbouwersknecht te Sluis, thans gedetineerd, wegens dief stallen te Sluis in Sept. en 6 Nov. 1927, resp. een geldsbedrag van f 2.14, toebe hoorende aan J. van Watermeulen, en een portemonnaie, inhoudende een gou den ring en een geldsbedrag van pl.m. f 4.—5 toebehoorende aan Jules Mudde. Eisch en uitspraak 6 dagen gev.straf.. Verplaatst de besteller M. Geleedst van Waarde maar het post kantoor te Middelburg. - Aangesteld tot leerling-telefoniste bij den interlocalen dienst mej. J, Lou- werso uit Middelburg en geplaatst op het post- en telegraafkantoor te Zierikzee zulks met ingang van 1 Dec. a^s. De bijzondere voorschriften voor postpakketten bij het a.s. St. Nicolaasf- feest in acht te nemen, zullen galden van 1 tot en met 6 December. Op Zondag 4 December zal geen pak ketpostbestelling worden uitgevoerd. RECHTZAKEN. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 14 November werden de volgende personen gedagvaard D. K., 21 jaar, onderwijzer, IJzen- dijke, werd verdacht, dat hij op 3 Oc tober 1927 te St. Jansteen niet heeft voldaan aan de vordering van den chaussée om van zijn rijwiel af te stap pen, toen hij in den avond van 3 Oct. 1927 j.l. zonder licht per rijwiel reedi te St. Jansteen. Eisch en uitspraak f 25 b. s. 25 d. h. L. V., 48 jaar, werkman, Goes, we gens verzet legen de politie te "Goes op 3 Oct. j.l. bij een arrestatie ter zake van dronkenschap. Eisch en uitspraak 14 d. gev. J. P. A., 31 jaar, werkman, te Mid delburg, wegens beleediging van den agent Kotkamp te Middelburg in den nacht van 15 Op 16 Oct. jJ., toen deze surveillance-diensten verrichtte. Eisch en uitspraak 1 w. gev.straf. C. W. S., 36 jaar, werkman, Middel burg, wegens beleediging van den agent Kotkamp te Middelburg, in den nacht an 15 op 16 Oct. 1927. Eisch en uitspraak f 15 b. s. 15 d. h. D. J. S., 40 jaar, koopman, Middel burg, wegens beleediging van den agent Kotkamp te Middelburg, in den nacht fcan 15 op 16 October 1927. Eisch en uitspraak 1 mnd. gev.straf. D. J. S., 40 jaar, koopman, Middel burg, wegens opzettelijke vernieling van een glasruit in het arrestantenlokaal te Middelburg, in den nacht van 15 op 16 October 1927. Eisch en uitspraak 1 mnd. gev.straf. J. J. V., 18 jaar, arbeider, Biervliet;, wegens diefstal van een twintigtal zak ken, toebehoorende aan M. C. v. d. Slikke en F. A. Ceulenaere, te Bier vliet op 29 Mei! en 4 Juni 1927. Eisen f25 b. s. "25 d. h. Uitspraak f20 b. s. 10 d. h. I. L. de V„ 36 jaar, reiziger te Aar denburg, wegens beleed iging van Celiesti- na de Vriend te Aardenburg, in den nacht van 25 op 26 September 1927. Eisch en uitspraak f5 b. s. 5 d. h. A. G., 56 jaar, landbouwer, Oostka- pelle, wegens beleediging van E. W; Flipse te Oostkapelie op 30 Sept. '27; Eisch en uitspraak f 15 b. s. 15 d. h. C. L. V.r 35 jaar, arbeider,. Sas va;: Indisch© Stoomvaartlijnen. Roepat, 14 Nov. v. Colombo, Batavia n. Amsterdam.. Rembrandt, 15 Nov. v. Suez, Rotter dam n. Batavia.. Insulinde, 15 Nov.. te Sabang, Rotter dam n. Batavia. Jacatra, p. 14 Nov. 18 u. 10 m- Gibral tar, Batavia n. Rotterdam. Jan van Nassau, 14 Nov. te Barbados v. Amsterdam. Jan Pieterszoon Coen p. 14 Nov. Gi braltar, Batavia n. Amsterdam. Slmaloer, 15 Nov. te Colombo, Amster dam n. Batavia. Soekaboemi. 14 Nov. 17 u. v.. Marseil* le, Batavia n. Rotterdam. Simon Bolivar, 12 Nov. v. Dover, Am sterdam n. Barbados. Toba, 15 Nov. 6 u.. te Belawan, Rot terdam n. Batavia.. Insulinde, 15 Nov. 1 u. te Sabang, Rotterdam n. Batavia. Karimata, 15 Nov. te Batavia n.. Am sterdam. Manoeran, 15 Nov. te Genua, Batavia n. Amsterdam.. Prins der Nederlanden, 15 Nov. v. Algiers, Amsterdam n. Batavia. Stoomvaartlijnen op N»- Amerika. Volendam, 15 Nov. te Rotterdam v. New York. Leerdam, 15 Nov. n.m. vt. Rotterdam n. New Orleans. D© man bleek nogj in het bezit 4e ^ijn van het laschje en van liet „wapen", dat een speelgoed-revolver bleek te zijn De man is in verzekerde bewaring ge- steld: Maandagmiddag liep een zevenjarig jongetje te Amsterdam achter een wagen aan Toen hij op zij' weg liep werd hij door ecn auto gegrepen Het kind werd levensloos opgenomen. Den chauffeur van den auto trof in dezen geen schuld;. Te Kiel gooide een stoker, die aan geschoten thuis kwam en daarover ruzie kreeg met zijn vrouw, haar uit een raam van de derde verdieping op straat. De ongelukkige werd doodelijk gewond op genomen. De stiefzoon van den woestaardi ging den dader te lijf en gaf hem zoo'ngeducht pak slaag, dat de stoker mlet zware hoofd onden naar het ziekenhuis is gebracht. Nabij Sluhhveissenburg heeft de Boedapester monteur Gal zijn vroeger© bruid, haar nieuwen vereerder en een anderen jongeman met revolverschotten gedoodt, en zich daarna zelf dbodigiescho:- ten. Aneta meldt drd. 14 Nov. uit Me- dan. Een Schotsche assistent Robert Allan, werkzaam op de onderneming Soengei Roembia van Harrisons Orosfield Ltd., is door bijlslagen vermoord,. Zijn lijk is afschuwelijk verminkt. Een zestal koe lies is in verband hiermee gearrpstieerdj. Hun schuld staat vast. De reden van de daad, is onbekend. Stand der 2e klasse A afd. IV na de wedstrijden van 13 November. m tra ■o Doelp. V P r V t Bredania 8 7 1 0 15 17 5 T. A. C. *9 5 1 3 li 25 16 Breda 8 4 1 3 9 13 12 Vlissingen 6 3 2 1 8 21 10 Middelburg 7 4 0 3 8 11 8 Dongen 8 4 0 4 8 19 18 R. B. C. 8 2 3 3 7 11 14 Zeelandia 8 2 1 5 5 13 26 D. O. S. K. O. 9 2 1 6 5 12 24 Alliance 9 1 2 6 4 10 19 SROTELLA-DARM-DIEET, in plaats van laxeermiddelen. Verkrijgbaar bij de N.V. vy/h. C. A SCHULTE Co, Oude Zaak. (Ingez. Med.) VERSCHILLENDE BERICHTEN. te 6 urn* is t© Ren- trnm de 18-jarige student aan de landt- bouwhoogeschool. A. 0. v. Bi, uit Papen- drecht, dpor de Oostertram overreden en gedood,. De ongelukkige sprong in de verkeerde richting van de tram voor deze stilstond. Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor drie, heeft een ongeveer 20-jarige jonge man op het Oentraal Station te Amsterdam getracht zijn slag te slaan, Hij drong een coupé binnen van een trein, die op het punt stond, naar Jlilf- vorcum te' vertrekken. In den coupé zat een dame. De pi an hield haar een Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur. Een ongeluk is ras geschied! Misschien is het u ook wel eens opgevallen, dat er 's avonds in de stad; Middelburg booze schimmen, zoo zwart als onze hiach|É, rondspoken. Men hoort ze niet, men ziet ze niet, maar men voelt ze, als men erj tegen aan botst net zoo pijnlijk als fiet ste men tegen een lantaarnpaal op, die zuinigheidshalve op wachtgeld is gezet. Het nachtelijk geboefte is als de katten, die in hel pikke donker moeten loeren en kunnen zien wat er aankomt. Dat nachtvak v'ereischt nachtoogen. Inbre kers en meer dergelijke gevangenisge- niëen gelooven in den regel niet aan 'eestverschijningen ,dus komt er een po- itie-agent op de fiets nieuwsgierig aari- spoken, dan is dat een veilig sein, om de werkzaamheden snel te staken. Verd;er worden dronken kerels bij 't zien van licht, als door een tooverslag nuchter, zoodat de orde zich vanzelf herstelt; Dit alles heeft in de groote steden, d,© overheid doen besluiten, om ook de po litie met een lichtbak, wild te laten v'dngen gedachtig aan de successen van de stroopers in fanatieke verhalen bezongen. En het gevolg bleef niet kitl Zoo'n kalm lichtje werkt geruststellend. Het succes was groot. En bovendien de erger nis van het publiek was dankbaar Ver dwenen en een groote veiligheid steunde mild,het verkeer in T centrum der stad;, doordat ook voortaan de politie-agentetf, een verlichte fiets gingen "berijden! 'Als de begrooting niet al te gulzig afgeknab beld mocht worden door bezuiniigings- geesten in den huldigen raad, dan zou het wel grappig zijn en een dankbaja® werk, om de Middelburgsche_ politie Juf dit donkere jaargetijde een tiental lan tarentjes cadeau te doen. Het is toch de tijd voor cadeaus! We krijgeh dlan wis een moderne verkeersveiligheid I U dankend voor de plaatsruimte Nachtuil". "Middelburg, 15 Nov. '27. BEKENDMAKINGEN, OUDERAVOND. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis: 1. dat op Woensdag 23 November 1927, des avonds 8 uur voor school B eett ouderavond, zal worden gehouden in een der lokalen van die school aan de Nieuwe Haven; 2. dat tot den vorenvermelden avond toegang hebben de ouders, voogden of verzorgers van wie één of meer kinde ren op school B zijn ingeschreven; en roepen hierbij die ouders, voogden of verzorgers op tot bijwoning yan den ouderavond. Middelburg, den 15 November 1927. Burgemeester en Wethouders voorn., P. DUMON TAK. Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. BUcfrische Drukkerij O. W. don Bow. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 6