FISK FEUILLETON. B IJ VOEGSEL Dinsdag 15 Nov. 1327 No. 269 BINNENLAND. RECLAME OP RIJBEWIJZEN. Prof. mr. W. H. Druckea-, hoogleer- aar aan de Nederlandsche Handels-Hoo- geschool te Rotterdam, heeft Vrijdag aan den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Hollland den volgenden brief geschreven Heden bleek mij, dal op het bureau, van den hoofdcommissaris van politie hier ter slede ter uitreiking voor mij aanwezig was een nieuw rijbewijs inge volge de Motor- en Rijwielwet afgege ven door Uwe Excellentie, op welk stuk onder mijn portret een advertentie was aangebracht. Bij mij beslaat aanvanke lijk bezwaar, dit stuk in ontvangst te nemen. Het koml mij onwaardig voor, dal op een dergelijke manier officieele stukken, die gedurende geruimen tijd bewaard moeten blijven en bestemd zijn om bij verschillende gelegenheden in het bin nenland en misschien ook wel in het buitenland aan autoriteiten te wor den vertoond, voor reclamedoeleinden worden gébruikt. Wel is waar verliezen volgens de nu geldende regeling (art. 10 der wet) de stukken als regel na twefé jaren hun kracht, maar toch zeker al leen om, zoo zij niet worden verlengd, door andere soortgelijke stukken le wor den vervangen. Deze omstandigheden gaan mij alleen aan als staatsburger en aan mijn misnoe gen daaromtrent kan ik uiting geven op ae wijze, die volgens ons staatsrecht daartoe openstaat. Als belanghebbende heb ik er bezwaar tegen, op deze wijzje te worden gedwongen daar, waar ik mijn rijbewijs moet vertoonen, reclame te maken voor een onderneming, waar mede ik niets heb uit te staau, en dat nog wel door middel vau een -stuk, waarop mijn portret is aangebracht. Zeer zeker wil ik dit niet doen dan na Uwe Excellentie te hebben gewezen op mijn bezwaar met eerbiedig verzoek, alsnog wel le willen overwegen, een ander stuk voor mij beschikbaar te stellen, dat voor mij niet de genoemde ongewensch te nood zakelijkheid meebrengt. Hel rechtsstand- punt laat ik bierbij rusten. Of de regee ring ingevolge de bepalingen der wet een rijbewijs uitreikend, hiervan gebruik mag maken om den burger te dwingen, ongewild reclame te maken, wat voor dezen in elk geval moreel, onder omstan digheden misschien ook financieel na deel kan beteekenen, koml mij intus- schen voor niet volstrekt boven allen twijfel te zijn verheven. Of het geoorloofd is, een portret voor andere doeleinden beschikbaar gesteld, zonder toestemming van den op hel portret af- gebeelden persoon aan te brengjen op een reclame, komt mij nog eerder voor aan gegronden twijfel onderhevig le zijn. Stellig wil ik door hel aannemen van het stuk. dat Ihans tot mijn beschikking gesteld is, niet geacht worden in te wil ligen in de van mij verlangde medewer king aan de door de regeering beoogde reclame Voor het geval Uwe Excel lentie niel mocht kunnen besluiten, mij een ander stuk le doen -uitreiken, behoud ik mij dus het recht voor, de reclame op het rijbewijs, waarvan de inhoud met de wettelijke vereischtjan of zelfs met MARTIN'S VERJONGINGSKUUR. Door RAFAEL SABATINI. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W» 5.) .^Markiezin," riep hij uit. „Het is alles rechtvaardig wat' ge zegt. Maar slrat mij niet meer. Ik heb niet gemeend wat 'ilc zei. Ik was mij zelf niet meer. Laat mij boete doen laat mijn fpekomslig ge drag goed maken wat ik zooeven heb gezegd. Ik was mij zelf niet zooals ik reeds zei". Nu was -I de veronhvaandiging ver dwenen uit haar glimlach; slechts een onuitsprekelijke teederheid bleef. Toen hij dat zag voelde hij dat hij zich alles zou willen ge'troosten, des noods opge hangen worden als zij hem slechts haar hoogachting bleef waardig keuren. Hij sprong als '1 waye naar haar toe en greep de hand die zij hem toeslak. ^.Ik wist Tressan" zei ze, „dat ge u zelf niet waart; ik wist dal als ge, nadacht over 't geen ge gezegd hadt, mijn dftpr pere, trouwe vriend mij niel zou ver laten." Hij boog zich over haar hand eb over dekte haar onverschilligen handschoen met zijn kussen. „Mevrouw*' zei hij, „u 'kunl op mij die van de Motor- en Rijwielbeschikking, niets heeft uit te staan, door overplak- king of op andere wijze onleesbaar le maken. ART. 40 VOOR DEN RECHTER. Als uitgave van de Centrale van Ne- derl. Overheidspersoneel, verscheen on der dezen titel een brochure, geschre ven door mr. H.P. Marchant, lid van de Tweede Kamer. In dit geschriftje is het verloop der aangelegenheid voor den rechter en de beteekenis der einduitspraak nog eons ^uitvoerig uiteengezet. Hel is verkrijgbaar ten kantore Aanstel 244.11 te Amster dam, tegen den prijs van 10 ets. Uit Stad en Provincie. Uit Walcheren. Vrijdagavond j.l. vergaderde de ver- eeniging „Het Groene Kruis" te Ajne- m-uiden, onder leiding van den voor zitter, den heer J. J. van Doeselaarj Het verplegingsmateriaal was bij on derzoek in zeer goeden staat aangetrof fen, en ook de kas was in orde bevon den. De begrooting 1928 voor de afdee- ling „Het Groene Kruis", in ontvang sten en -uitgaven op f 1581, en voor de t.b.c.-bestrijding in ontvangsten en uitga ven op f672, werden aangenomen. De aftredende bestuursleden, de hee- ren J. J. van Doeselaar cn B. Franse Kverden met meerderheid van stemmen herbenoemd. De magazijnmeester-bode J, J. van Horsen, die telken jare voor den tijd van één jaar benoemd wordt, wordt bij accla matie herbenoemd. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat aan hem een mondeling ver doek geciaan was. door een niet-lid, tot weder toetreding in de vereeniging. En kele jaren terug is besloten bij vrijwil lige uittreding, zonder goed gegronde redn, die leden een bedrag van f 20 bij weder toetreding te laten betalen. Doordat dit lid dat bedrag niet wenscht te betalen, vroeg de voorzitter de ver gadering advies. Na eenige discussie werd met 15 voor en 5 tegen besloten het reteds genomen besluit le handhaven. Door de vereeniging is vastgesteld, dat de leden, indien noodig, per dag een halve flesch brandspiritus per lamp krijgen; bij meerder verbruik moeten zij het meerdere betalen. Doordat door enkele leden gedurende hun ziek zijn nogal spiritus gebruikt was, althans meer dan zij van de vereeniging per dag moch ten betrekken, werd besloten den ge neeskundige hierover te raadplegen, of het vastgestelde kwantum voldoende is. Het bestuur wordt gemachtigd hierom trent te handelen. Vrijdag hield de raad der gemeente Vrouwepolder eene openbare ver gadering, waarin, uitgezonderd) de heer 0. Mesu, die met kennisgeving .afwezig was, alle leden tegenwoordig waren. De voorzitter deelde mede dat de jaar wedden van ambtenaren van d/en Burgei"- lijken Stand met ingang van 1 Januari 1928 door Ged. Staten zijn vastgesteld op respectievelijk f 150 en f 20, alsmede dat Dr. P. 0. Pols zijne benoeming lot ge- meente-geneeslieer hééft aangénomén. Naar aanleiding van een schrijven van de Ned. Ver. voor den Volkszang, hauj- dende verzoek om een subsidjie uit de gemeentekas ten bedrage van f 5 ten behoeve van die vereeniging, werd op voorstel van B en Wi. m.aiJs. besloten afwijzend te beschikken. M. a. s werd be sloten de begrooting voor 1928 overeen komstig den door Ged,. Staten geuitteu wensch, te wijzigen en nader vast te stel len op een bedrag van f 28934,43Va ié ont vang en uitgaaf. Vervolgens werd m. a. s, besloten Hot vasslelling van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over heL jaar 1926, aanwijzende in ontvang f 238.60 rekenen. Die vent hit Parijs zal geen manschappen van mij krijgen, daar kimt u zeker van zijn"'. Zij greep hem bij de schouders en hield hem zoo voor zich uil Haar. gezicht was stralend, verleidelijk; haar oogen bleven op de zijne gevestigd met een vriendelijke uitdrukking die hij er nog nooit in gezien had, behalve in zijn liefste droomen. „Ik wil een diensl niet weigeren, dien ge mij zoo hoffelijk aanbiedt" zei ze. „Het zou al heel1 leeljijk zijn u verdriet te doen door een weigering." „Markiezin" riep hij uit, „het is een kleinigheid vergeleken bij wat ik zou wij len doen om u van dienst te Zijn. Maar wanneer dit achter den rug is, wanneer ge uw wensch ten opzichte van mademoisel le Ia Vauvrage ziel vervuld, wanneer het huwelijk is voltrokken, mag ik dan "ho pen Hij sprak zijn gedachten niet verder uit in woorden, maar zijn blauwe oogjes waren zoo welsprekend dat er geen woorden meer van noode waren. Hun oogen ontmoetten elkander, zij hield hem nog steeds op armslengte bij zijn schouders vast, stevig .en krachtig. Terwijl zij hem aldus aanzag, kreeg zij van den Sénéchal van Dauphiné den in druk als van een padde, zij huiverde bij de gedachte nog iets anders in hem te zien en wel dat waarop hij doelde. Maar zij sloeg de oogen niet neer en (Ie glRm- in uitgaaf f 212.20, alzoo sluitende met een batig slot van f 26.40 De begroo ting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1928 aanwijzende in ontvang en uitgaaf een bedrag van f 383.90 werd .m a. s, goedgekeurd. Overeenkomstig dpn wensch van den Minister van Binnenladiifrche Zaken en Landbouw werd m. a. s. beslo ten tot wijziging en aanvulling van het reglement voor het Burgerlijk Armbe stuur, regelende de uitbesteding van eén arme in een gezin Tol leden van Oie) Burgerlijk Armbestuur, ter voorziening in de vacatures ontslaan door het over lijden van den heer W A van Sorge en het bedanken van den fieer T W. Wili- lemse, werden benoemd de heéren J Versluijs en A. van D|is. Tot lid van de Plaatselijke Comm. van Toezicht o h L. O. werd horbenoemd dp heer M. Arendse Pzn. Tot leden van de Commis sie tot wering vau schoolverzuim in de Afd Gapinge werden herbenoemd, de hoe ren 0. Vos, 0. Glerum. J Suurmond, J Verhage en P. 0. van Maelsaeke; in de afd Vrouwepolder werden herbenoemd de heeren L. .Maas, J J. Bliek en J. Geeir- se Sr. Na breedvoerige bespreking wérd overeenkomstig bet voorstel van B en W. m. a. s besloten aan het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1927 een ver hoogde subsidie te verleenen van f 200. Naar aanleiding van een adres van P. 0. van Maelsaeke e.a. houdende verzoék om verbetering van de straatverlichting nabij het hnlpposlkantoor in de afd Ga pinge, een en ander in verband met het bezoeken in den avond van genoemd kantoor, werd na breedvoerige bespre king m a. s. besloten in de omgelving van het kantoor slaande lantaarn te doen verplaatsen. Naar aanleiding van het adres van de vereeniging „Het Groenp Kruis" le Vrouwepolder houdende ver zoek om met ingang van 1 Januari 1928 een subsidie uil de gemeentekas te mo gen ontvangen van f 100, ten belioeiVe van genoemde vereeniging en met ingang van dienzelfden datum oen subsidie van f "6 voor de t. b. c bestrijding, werd. na breedvoerige bespreking m a. s. besloten de gevraagde subsidie len behoeve van de t.b.c. bestrijding toe te staan en voorts 1e berichten, dat het verleenen van subsidie ten behoeve van de ver eeniging zal worden aangehouden tot zal zijn gebleken of het verleenen van sub sidie noodig is en hoe groot de 'dan te verleenen subsidie zal moeten zijn. Bij de rondvraag werd door den heer Kes- teloo inlichting gevraagd waarom hel op halen van putten in de bestrating van den Gapingschen weg door niet inge zetenen inplaats van door ingezetenen is geschied. De voorzitter deelde den heer Kesteloo mede, dat het ophalen van de door hem bedpelde putten, in de, in verband met de aan genoemden weg uitgevoerde herbestrating, plaatsge had hebbende werken was begrepen. De heer Arendse gaT B. -pn W in over weging den Schellachschen weg zoo nu en dan eens door dpn wegwerker te la- 'len schoonmaken, daar zulks z.i. som tijds erg noodig is. De voorzitter deelde den heer Arendse mede, dat Bi. en W. met het door hem naar voren gebrachte rekening zullen houden, waarna dp ver gadering met dankzegging door den voor zitter werd gesloten. Uit Tholen. - In de jongste gemeen ter aadsvergaE- dering van St. Maartensdijk waren de heeren Vroegop en Priem afwezig. Eén [hernieuwd verzoek van den gemeenté- veldwachler om verhooging van salaris, wordt afgewezen (vóór de lieer Koop man). Ingevolge zijn verzoek zal N. Slager Anthz. op de lijst geplaatst worden voor landarbeiders om mede te loten naar land. Een verzoek der afd. Tholen van de V. P. Z. om de gemeentebe(waarschool ie verkrijgen voor het houden eener tentoonstelling op 28 en 29 December wordt ingewilligd (tegen de heer Koopman). Een voorstel van Bi en W. om voor die tentoonstelling van gemeentewege 'n medaille beschikbaar te stellen, wordt aangenomen met 4 tegeit 1 'stem (Koop man). I Een verzoek van den heer Ohr. Diele- man te Tholen ook voor de gemeente le mogen drukken, wordt ingewilligd. Ingekomen is een verzoek van de Groe ne Kruisafdeeling aldaar om alsnog voor 1928 een bedrag van f350 op de begroe ting le stellen. De meerderheid van B. én W. stelt voor dit verzoek in le willigen De heer Koopman heeft in de vorige ver gadering gestemd voor schrapping van het subsidie, omdat de heer Quakkelaar zeide dat het Groene Kruis het subsidie niet noodig had. Er was hier versdhil tusschen de beide wethouders, beiden bestuursleden van die vereeniging Hij heeft nu bezoek van den dokter gehad, die met zuivere gegevens is gekoinén. Het nut dezer instelling is hem nog nooit zoo gebleken. Hij waardeert de erdienslen van zuster van Melle. Hij zal thans voor het verzoek stemmen. Ook zijn mede-lid Priem was voor inwilliging van hel verzoek De heer Quakkelaar erkent de prestaties ran zuster vau Melle; met betrekking tot het subsidie handhaaft hij het ingeno men standpunt. Mocht later subsidie noo dig blijken dan was hij hiertoe bereid. Hel verzoek wordt aangenomen, met 2 stemmen tegen (Quakkelaar en Geluk) Het arrestanlenlokaal zal in orde wor den gemaakt zoodra vau den Procureur generaal bericht is ontvangen dat deze met het jplan kan instemmen. Het werk zal in ieder geval worden gegund aan de ambachtslieden die thans voor de ge meente werken. Ook al was het dal eerst in den loop van 1928 het werk uitvoerig kon verkrijgen, f Het reglement van het Weezen Alg. Armbestuur wordt in verband met een circulaire van Ged. Staten aangevuld met een bepaling betreffende toezicht op uit bestede personen. De begrooting 1928 voor het Weezen. Alg. Armbestuur wordt met alg. stemmen, na korte bespreking, goedgekeurd. B. en W. stellen voor de in ihet ga- meentehuis aanwezige schilderijen te doen restauveeren door den heer C. B an Bohemen te 's-Gravenhage. Alle schilderijen zullen nog eens vernist moe ten worden daar enkele na verloop van tijd ingeschoten zijn. Het voorstel wordt met a st. aangenomen. Als lid der schattingscommissie wordt benoemd, de heer P J. Nelisse, zulks ter voorziening iu de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Groene- wege. De heer Quakkelaar wordt aangewezen de vergaderingen der electrische céntra- le bij te wonen. Op voorstel van B. en W. wordt beslo1- ten lid te worden van de A, N. W B. De voorzitter deelt mede dat aanstaan de is de eindoploossing betreffende de erf kwestie wed. Zwagemaker—Hoek De gemeente zou naar de raeening van B. en W. het best doen de nagelaten wol- ning, die geheel vrij en onbelast is te koopen. Waar een grooter bedrag aan verplegingskosten krankzinnigen is be taald zou met gesloten beurs betaald kunnen worden. De huur bedraagt f 50. Het voorstel wordt m. a. st. aangenomen. Een verschil tusschen O. Vermeulen en M. Hengstmcngel over een doorril in verband met gepacht land wordt aan B. en W. ter oplossing overgelaten» De heer Koopman dringt aan op beter zuiver hou den der straten. Helt is er treurig mee gesteld. Waarom worden niet meer men- schen te werk gesteld? De heer Quakkelaar deelt mede dat de beide Wethouders hierop aandrongen De voorzitter deelt mede dat thans hieraan zal worden begonnen. Bjj droog weer is uit werk niet af ïe maken. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad) lach week niet van haar lippen, alsof de afschuw dien hij haar inboezemde ge paard ging met een schoonheid die alljeen voor haar zichtbaar was. Een blosje ver toonde zich op haar wangen, en daar de roode kleur de kleur der liefde is, ver giste Tressan zich in de 'beteekenis. Zij knikte hem toe van af den kleinen afstand van haar uitgestrekte armen, toen vertoonde zich een lachje, dat hem haast krankzinnig maakte van hoop. Eindelijk nam zij haar handen van zijn schouders en spoedde zich vlug, ja bijna schuw meede hij, naar de deur- Daai" bleef zij een oogenbljk staan en keek hem aan, bedeesd als een jong meisje dal de helft van haar jaren teljde; maar met haai- schitterende schoonheid kon men 'die bedeesdheid volstrekt niet dwaas vinden Zij glimlachte hem even allerliefst toe en voordat hij gelegenheid had de deur voor haar open tc houden, had zij die zelf opengedaan en vertrok. HOOFDSTUK II. Miinhee r de Gar na,che. Al te haastig iets beloven, vooral wan neer een vrouw iets vraagt en later niet zoo zeer berouw gevoelen over die be lofte, maar ten minste spijt gevoelfen "dat men er niet enkele voorwaarden aan verbonden heeft, is iets dat bij jonge menschen dikwijls gebeurt. Bij een man gevorderden leeftijd zooals mijnheer de Tressan, moest zoo iets nooit plaats heb ben.- en het gebeurt dan ook zelden, tenzij die man onder de heerschappij is geraakt van een invloed waardoor de jeugd zoowel ten goede als ten kwade wordt geregeerd. Zoolang hij vervuld was van haar aan biddelijkheid. zoolang hij nog gloeide van genot van Iisar aanwezigheid, kende hij geen berouw, er was geen plaats in zijn gemoed voor eenig gevoel van spijl. Hij liep naar het venster, drukte zijn groot rond gezicht tegen de ruiten met een ijdele poging haar te zien opstijgen en het voorplein overrijden, met haar kléinen stoet bedienden Toen die poging ijdel bleek hel venster was te hoog viel hij in zijn stoel neer en zat "in dal spoedig toenemende duisternis het be zoek van zooeven na te gaan in zijn ge dachten, nu eens met welgevallen, maar toch niet altijd. Bij de onaangename herinneringen bleef hij echter niet stil staan Zoo werd het avond, de duisteitnis werd slechts een weinig verstoord door 3en rooden gloed van hel haardvuur. De duisternis scheen hem te inspiireerien. Hij riep om licht en om Babyljas. Beiden kwamen; toen zond hij den lakei die de kaarsen kwam aansteken naar den heer d'Aubran, den commandant van hét garnizoen te Grenoble. In dien tusschentijd, voor de komst van den commandant besprak hij met by las wat hij van plan was te doen, maar ZWAAR VERVOER Gebruikt voor Uw vracht wagens en autobussen, die zwaren arbeid moeten ver richten, de banden, welke voor dien arbeid speciaal geconstrueerd zijn. Het mees te voldoening geeft U de Fisk Transportation. Dit ia niet een band van verzwaar de maat, doch een zeer zware, sterke, forscbe en toch elas tische band, met een breed profiel en een onverwoest baar carcas met een grooter aantal koordlagen. de band, die minder kost dan hij moest kosten. N.V. „R. A.M.I." AMSTERDAM N.Z. Voorburgwal 75-77 Telefoon 35397 Vert. v. Zeeland B. J. SLAGER, Strandboulevard 108, Yliesingen. Tel. 97. (Ing. Med.) STUKKEN VOOR DEN «GEMEENTE!" RAAD VAN MIDDELBURG. GEMEENTEBEGROOTING e.a. 1928. Bedipij fshrc- groo t i ngen. Bij de begrooting van de Gasfa briek vraagt de C. v. Fin. of de verwachting van een toenemende ver" bruik van gas voor verwarming niet in vervulling is gegaan. Volgens de raming 1928 wordt eerder afname dan stijging verwacht en dat niet alléén bij het groot verbruik, maar bij het kleinverbruik (kookgas). Welke zijn de oorzaken9 B. en W. antwoorden: Het verbruik van gas over den munt meter daalt, doordat nog voortdurend verbruikers van muutgas overgaan naar electriciteit. De muntgasmeter wordt als dan weggenomen. Op 31 Dec. 1923. 1924, 1925, èn 1926 was het lot?al-aantal muntgas-verbiroi- kers resp. 2045. 1946, 1862 en 17S2. Op een desbetreffende vraag der C. v. Fin. zeggen B. en W|. dat zij een. raming vpin f 2500 voor arbeidsloon voor de verwerking van cokes zeker noodzake lijk achten.. Vermindering der totaali-hoe- veelheid te verwerken cokes brengt geenszins automatisch een verlaging van het arbeidsloon mede Dit hangt b.v. ook hiermede samen of van Jiet lotia! in kleine dan wel in groote hoeveelheden wordt verkocht. Het arbeidsloon voor het verwerken van koolteer achten R. en W. zeer moei lijk te ramen- want de kooI|teSr is niet hij vond zijn secretaris buitengewoon suf en onbegrijpelijk. Zoodal hij wel genood zaakt was alles alleen le bedenken. Hij zat somber cn peinzend voor zich uit te staren, kon bijzonder weinig bedenken, totdat de komst van den kapitein werd aangekondigd. Zonder bepaalde plannen moest hij dus hals over kop een besluit nemen „Kapitein'' zei hij en hij keek bijzonder ernstig, „ik heb redenen le gelooven dat niet allés gaat zooals het behoort in het heuvelland van het district "Monteli- mar". „Is er oproer, mijnheer? vroeg de ka pitein verschrikt. „Zeker ben ik er niet van, maar het kan wezen" eutwoordde de Sénéchal ge heimzinnig. „Ge zult morgen ochtend vol ledige berichten ontvangen. Maak u in- tusschen gereed om morgen naar Mon- telimar te vertrekken met een paar hon derd man". „Een paar honderd man, mijnheer!" riep d'Aubran uit. „Maar dan blijven er geen manschappen in Grenoble ach ter." „Wat doet er dat toe? Wij hebben ze hier zeer waarschijnlijk niet noodig. Geel van avond bevel dat z*u zich gereed ma ken, zoodat zij morgen ochtend bijtijds klaar zijn. Als ge zoo goed wilt zijn om morgen vroeg bij mij "te komen, dan zal ik u mijn bevelen geven". (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 5