LAATSTE^BERICHTEN. CEURS,NOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, II Nov. (Slotkoers). 6 pet. Nederland 1923 lOCh/i; 6 pet. Nederland 1922 105 één zestiende, 5 pet. Nederland 1918 101 elf zestiende; 4Vs pof. Nederland 1917 100 vijf zes tiende; 21/2 pel. Neder!. W. Schuld 6lv/s 3 pel. do. Oblig. Tl»/»; 3 pet. do. Cer- tif 74V6. Cert Ned. Hand. Mij. 175'/3; Aand. Neo. Ind. Handelsb. 177Va; Aand. Ko loniale Bank 273; Kon. Pelr. Aand. 352i/s 3551/2Cult. Mij. Vorstenlanden 177— 178; Handelsv. Amsterdam 793 -804; Ja- vasclie Cultuur 110-411; Aand. Deli Mij. 460 161; Amslerd. Rubber 313—318. Ned. Amerik. Vaart SO'/i, Ned. Scheep- vaarlunie 195«i, Kon. Ned. Sloomb. Mij. 991/2. Gouda A 715; Philips A. 452; Jur- gens A. 247 248. Anaconda 96i/3; Steels 140.; Erie 631/2 Southern Railway 137s/,t mon Pacific 190; Common Marine 4 negen zestien de; Prefered do 37ö/8; Maxwell Gr. C, v. A. 5s/eMaxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 15 één zestiende. Prolongatie 5. Russen Obl. *1880 li/4; Hope 2 één zestiende. Markt sluit nauwelijks prijshoudend. Wisselkoersen Londen 12.07 negen zestiende; Ber- 59.121/2; Weenen 35.— Parijs 9.73i/tf; (Brussel 34.56; Dollar Cable 2.47®/^ WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Nederl. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Nov. Hoogste barometerstand: 771.8 te Valencia. Laagste barometerstand: 750.6 te Yanmayen. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 dezer:; Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende Z. W. tot \V. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen zachter. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 41 gr 12 in. 41 gr., 3 u. 47 gr Dinsdag 15 November. Zon op 7.21, onder 4.07. Licht aansteken alle rij- en voerlui- gen 4.37. Maan op 10 09 n.m., onder 1.32 n.m. Laatste kwartier Woensdag 16 Nov. delburg Jeanne Pier Kersliaensdochter geconaempeerl veroordeeld) om gesteld te worden op die kacke (een verhooging tegen den gevel van hel stadhuis). Haar werd een stuk van de tong afgesneden; voorts werd zij voor den tijd van 2 jaar wit de stad gebannen, omdat zij God en Maria had geblameerd. Later werden meer personen die „Lutherden", aan 't lichaam geslraft. De eersle Zeeuw se h e martelaars, die voor 't geloof stierven, Waren Dirck Arenlsz uit Mid delburg en Adriaan Lauwereijsz uit Grijpskerke. die in 1530 werden ver brand. o Ned. IIerv. Kerk. Beroepen te Eikerzee, M. J. C. Visser, cand. te Wemeklinge. Gercf Ker lt. Op het tweetal te Hoek van Holland komt voor ds. E. Dourna te Oostkapelle„ ONDERWIJS. De Hcrv school te Aagtekerke die enkele weken is gesloten, geweest vanwege de mazelen is weer geopend. Naar wij vernemen heeft zich voor het vervolgonderwijs te Schore slechts éé.n persoon aangemeld, zoodat het niet doorgaat. Tol hoofdonderwijzer aan de Bijz. School Le Bruinisse, is benoemd de heer C. Koelmans te Boskoop. Zaterdag j.l. heeft aan de Ncder- landsch-Belgische grens nabij Koe- w a c h t een confrontatie plaats gehad, in bijzijn van de justitie, van de beide vei dachten N van D. en B. de B. met Belgische getuigen, in verband met een door hen afgelegden meineed voor het kantongerecht le Hulst in een smokkel- zaak, waarna beide verdachten werdpn aangehouden. Geslaagd, te Utrecht voor hel diplo ma mach toeschrijven (tien vingersy steem) de dames M de Martelaere met 1G2 en A. Vermeire met 174 letters per minuut, beiden te Sluis en de heeren Iz. Brakman te Oost burg met 162, F*. Goossen te Retranchem ent met 168 .T. A» 'P. Ma.nhave te Zuidtzande met 171, F. Brevet te O o-s tb u rg met'174' en L Tol te Breskens met lof met' 195 letters per minuut, Allen leerlingen1 der R.ILB.S. (Ie Oostburg AFLOOP VERKOOPINGEN. Door notaris W Woolen is Zater dag in het openbaar verkocht in de Her berg bij Zwemmer !c Kleverskerk: 1. Fen Huis met Schuurtje, Varkens hok, Kippenhok, Erf en Tuin, te Tv le vers kerke op het dorp F 18, grool 4 aten 49 centiaren of 34 roeden. 2. 0.63.60 H.A. of 1 Gemet 186 roeden Bouwland bij het dorp Kleverskerke aan den Oostweg. Kooper Andries Janse, landbouwer te Kleverskerke, voor f 2850, voor de beide perceelen te samen. NAGEKOMEN BERICHTEN. DE MINISTER VAN WATERSTAAT OP ZUID-BEVELAND. Men meldt ons uil Den Haag: De Minister van Waterstaat vertoefde Zaterdag op Zuid-Beveland, waar hij in gezelschap van den Commissaris der Ko ningin in Zeeland een bezoek bracht aan het in Mei j.l. geopende spoorwegnet. De Minister was vergezeld van zijn advi seur en werd rondeleid door den direc- seur en werd rondgeleid door den direc- den commissaris, den heer Richel. O. a. werd geruimen tijd te Iloedekenskjerke vertoefd in verband met de voorgeno men verbetering van de aanlegplaats van den Prov. Stoombootdienst aldaar. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is, gerekend te zijn ingegaan 1 Juli 1927, aan den tech nisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat met verlof. W, H. J. van der Hooft le Goes, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. AANHOUDING VAN SMOKKELAARS. De gemeente-poli lie te Terneuzen heeft gisteren aangehouden een tweetal personen, een Belg en een Hollander op wie werd bevonden in het geheel ruim 6000 boekjes sigarettenpapier, dat bleek uit België te zijn ingevoerd zonder docu ment, waardoor ruim f 500 aan Invoer rechten werd ontdoken. Ook in den loop van de vorige week moeten zij een ge lijke hoeveelheid frauduleus vanuit Bell'- giê. Nederland ibnnengesmokkeld heb ben. Het sigarettenpapier en de fietven waarop het vervoer plaats vond, werden in beslaggenomen. MARKTBERIICHT. HULST, 14 Nov. Aanvoer klein, Tar we f 10.0014.00. Rogge 1' 11.50, Gerst f 12.50, Haver f 11.00, Erwten f 26.00, Bruine Boonen f 24 00 ROTTERDAM, 14 November Bin- nenlandsche granen. Alle soorten min der ter markt Tarwe vrijwel onveranl- derd verkocht; Puike 14,00—15.00; tus*- schensoorten 11.00—11.75; overigenslO.OO —10 50; Rogge 10.50—11.50; Gerst Che valier 11.00—12.50; Haver 10.50—11.50; Erwlen. kleine groene prijshoudend 23.00 28.00; Schokkers vrijwel onverauderd; Bruine boonen en de werkelijk prima kwaliteiten prijshoudend, overige lager. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. In de gemeente Nederhorst don Berg heeft de politie Zondagavond een inval gedaan bij den veehouder J. L. In een veestalling en in een op het land staan de schuur werd een volledig distillder- toestel aangetroffen. Op 'L mament werd niet gestookt Vermoedelijk zijn rivee per sonen in deze zaak belrokken. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 14 Nov. 3 uür. De aandacht gold vooral rubberfond sen. A'dam rubbers, werden even be neden de slotkoersen van Zaterdag in gezet en verloren daarna nog enkelle pro centen De algeheele beursstemming werkte niet mee. Suikerwaarden: H V. A.'s verliezend, kwamen beneden S00 pet. Ned. IndusLrieelen geringe belangstel ling. Kunstzijde-aand. en de Jurgens waar den waren goed prijshoudend, doch de Philips aandeeien verkeerden in reac tie, en ook de claims konden zich niet handhaven. Kouinkl. Petrol, vaste houding; later terugvallend Amerikanen kalm voorkomen. Prolongatie 5. WISSELKOERSEN. De noteeringen tusschen haakjes zijn de koersen van Vrijdag. AMSTERDAM, 14 Nov. 3 uur. Londen 12.07 drie zestiendde (12.07iA) Berlijn 59.12M> (59 10.) Parijs 9.731/0 (9.731/0,) Brussel 31.56 (34.56 Zwitserland 17,80 (47.801/2) Weenen 35.00 (34.97i/2.) Kopenhagen 66.42 (66.45.) Oslo 65.50 (65,40.) Stockholm 66.78i/a (66.73.) 'New York 2.473/,, (2.47 dertien zes tiende.) LUCHTVAART IN INDIÊ. BATAVIA, 14 Nov. V.D.Aneta. De luchtvaartcombiualie, bestaande uit de K. L. M. en de groep—Van Aalst, heeft de opvattingen der regeering in- zaïce het civiel luchtverkeer aanvaard. NIEUWE COMMUNISTISCHE ORGANTSATIIE. WILNA, 14 Nov. V. D. De politieke politie heeft alhier een nieuwe commu" nislische organisatie ontdekt, TEXTIELFABRIEK AFGEBRAND. .SOMMERFELD, 14 Nov. V. D. In den afgeloopen nacht is de groote tex tielfabriek van SommeiTeld afgebrand. Het vuur brak uil in de spinnerij en breidde zien met groote snelheid uit. Toen de brandweer arriveerde, kon het fabrieksgebouw niet meer behouden blij ven. Het vier verdiepingen hooge gebouw brandde geheel pit. CANADA EN OOSTENRIJK. NEW-YORK, 14 Nov. V.D. De Cana- deesche regeering zal de tijdens den wereldoorlog in beslag genomen. Oos- tenrijksche bezittingen naar bun verhou ding van 87 pet. terug te geven. VERSCHILLENDE BERICHTEN. "Men meldt aan de Majasb. uit Waal wijk: 1 Het 14-jarig zoontje van schipper de J., kapitein van het s.sl MStad Tilburg Tir. 6", is tijdens de vaart Vrijdagmiddag op de Maas over boord gestagen. Zonder dat hulp geboden kon worden verdronk de jongen voor Üe oogen van zijn vacter. Zaterdagnacht heeft eeu felle brand gewoed te Aalst. Het vuur ontstond in de kapitale boerderij van den land bouwer A. v. d Vi In korten tijd stond de geheele hofstede in lichte Iaaié. Né gen koeien, drie paarden, een hond en veel klein vee kwamen in de vlammen om. De bewoners konden zichzelf nauwe lijks redden; zij moesten in nachtgewaad naar buiten vluchten. De boerderij, alsmede de stallen, wer den totaal vernield. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Naar men aan de Cour. mededeelt, moet de brand ontstaan zijn in een z.g. „schop", een stalling, waarin de land bouwgereedschappen worden bewaard. Boerderij met inventaris en hét vee waren verzekerd. De boerderij ligt nabij het z.g. Slot te Aalst, dat korten tijd geleden eveneens in vlammen is opgegaan. Zaterdagmorgen vertrok met den trein uit Gorinchem, onder geleide van een politieman zekere G. de M. wiens aanhouding en voorbrenging door de Jus titie te Dordrecht verzocht was. Ter hoogte van Scheluinen, stond ge noemde De M op en sprong, met /liet hoofd voorover, uil het geopende por tierraam van den snelrijdenden trein. De M. werd bewusteloos, met bloe dend hoofd, naast de spoorbaan gevon den. Zijn verwondingen bleken echter niet van ernsïigen aard ^n des middags kon hij weder op transport naar Dordrecht gesteld worden (De Ort.). Op de kermis te Meerssen ontstond Zondag tusschen enkele kermisgangers twist, welke zoo hoog liep, dat den 22- jarigen H. U. een 'zevental messteken in de borst werd toegebracht meldt „De Courant". In levensgevaarlijken toestand is de man te Maastricht in het ziekenhuis op genomen. Vrijdagmorgen is, naar de Res.-bode meldt de bliksem geslagen in den toren van de nieuwe R.-K, kerlc van de paro chie van den II. Gcrardus MajeUja in de Wenckebaclistraat in Den Haag. Het elec trische uurwerk werd geheel vernield Aan den toren zelf of aan de kerk is ver der niets beschadigd. Vrijdagmorgen had de 'dienstbode van den heer J. M., veearts te. Wiel- drecht, het ongeluk van de trap te val len. Hoewel de val rit et van groote hoog te was, slechts eenige treden, kwam het meisje zoo noodlottig neer, dat ze zeer spoedig overleed. Men meldt aan de Maiasb. uit Cuyk: Donderdag reed een auto met vier sonen komende uit de richting Beers met flinke vaart tegen de afsluitboomen van don overweg, daar kwam de auto vlak voor de rails tot staan, juist toen de trein uif de richting Nijmegen naderde. De auto werd beschadigd, persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Een inwoner van Treebeek had op tafel drie biljetten van f 25 liggen. Na bezoek van den bakker en melkboer was er een verdwenen. Deze waren echter niet in de kamer geweest doch wel zijn éigen hond. De man verdacht zijn hond van den diefstal en liet hem voor alle zekerheid bij den slager dooden en dje maag openen. Hel biljet kwam werke lijk 4e voorschijn en wel in stukken gebeten, die opgeplakt zijn om van de Munt 25 gulden los te krijgen, meldt de „Lirab. Koer." Te Eekloo werd een 31-j'arige fa- DrieKsaroeifter, die met een electriséhé looplamp werkte en met een metalen wateri'eservoir in aanraking kwam, door den electrischen Stroom getroffen, waar bij het in het reservoir geslingerd werd. Na een tiental minuten wisten andere werklieden hem daaruit te trékken. De ongelukkige bleek geêlectrocuteerd te zijn. Pogingen om dc levensgeesten weer op te wekken faalden. Te Weiden in de Boven-Palls staan thans een boe£ Kflrl Muller en zijn vrouw terecht wegens vijfvoudigen moord. Zij hebben achtereenvolgens Müller's eerste ■vrouw, haar Iwee "kinderen, haar vader en hun eigen kind met arsenicum uit den weg geruimd. De beklaagden trachten elkaar de schuld van de gifmengerij te geven. Het proces zal wel enkele dsgen duren. Naar uit Buenos Aires wordt ge meld, zijn officieren en bemanning van de „Formosa" en van liet Nederlaindsch© stoomschip „Alhena" wegens het door hen verrichte reddingswerk bij het ver gaan van de „Prinses Mafalda" door de ^Vrgentijnsche regeering met een gouden medaille begiftigd. FEDERATIE ZEELAND VAN DEN VRIJZ. DEM'. BOND* Gisteren werd in hotel „De Nieuwe Doelen" alhier een vergaaering ge houden van bovengenoemde Federatie De vo or z i11 er, de heer arts D N. van Gelderen, hield na woorden van wel kom tot de afgevaardigden en belangstel lenden een openingsrede Behandelend den uitslag der Provin ciale Statenverkiezing van dit jaar, zeide spr., dat deze de Vrijz. Dem. in het al gemeen Lot tevredenheid kan stemmen Immers zij zagen hun drietal leden met 1 één vermeerderen. Spr. wijst er ver der o.a. op, dat de vrijz.-dem. in 1923 behaalden 7444 stemmen of 7.94 pet. van het totaal aantal uitgebrachte slemmen en in 1927 was dit 9577 stemmen of 9.3 pet. Na een opmerking over de samen stelling der candidaatlijsten wees spr. er op, dat nu de fractie versterkt in de Prov. Staten terugkeerde, de kans dpt een der Iinksche democraten gekozen zou worden in het college van Ged. Staten, grooter mocht worden geacht dan in 1923. Doch ook nu dachten de meerderheids partijen in de Staten er anders over. Zon der overleg met de Iinksche democraten werden alle aftredende leden in Ged. Staten herkozen Deze heeren zijn blijk baar voor hun leven gekozen. Spr. kan zich indenken, dal men gehecht is ,aan dit college en het en bloc wil behouden, wel licht vreezende bij hel wegnemen van een der steunpilaren het geheelé gé- bouw te zien instorten. Doch wal dan te gelooven van hel gerucht, dat 'de reg«e- rende partijen in de Slaton overeen gie komen zijn niet alleen de zittende leden le herkiezen, doch bij een evenlueele vacature in het college van Ged. Staten in den loop der 4 jaren automatisch een opvolger 1e kiezen uit de partij, waartoe het verdwijnende lid van Ged. Stalen behoorde. Het is dus volgens spr. niet alleen tevredenheid met of piëteit voor de zittende leden van Ged dlié des tijds elk overleg met Iinksche democraten uitsloot. Over het resultaat der verkiezingen voor de gemeenteraden behaald, is spr. minder tevreden. In de groote centra gin gen de Y. D.'ers veelal in ledental achter uit of slaagden zij er niet in een der hunnen in den raad te brengen. Suc cessen elders daartegenover staande, stemmen tot dankbaarheid. Spr. legt er den nadruk op, dat ook in de gemeente raden het verschil tusschen de V. D. en de S. D. A (PI goed na/ar vo|ren moet worden gebracht, ook al zullen de stemmen dikwijls op dezelfde wijze worden uitgebracht. Het gebeurde té Am sterdam is voor de V. D. steeds een re den waakzaam te zijn. Het te sluiten con tract tusschen de S. Dl. A. P, en het N. V. V. aangesloten vakorganisatie, de oogen moeten oopeneu. Willen deze hun politieke overtuiging niet verloochenen, zoo zullen zij uit hufn ,S. Dl. A- P.Ksche vakorganisatie dienen le treden. Spr. meent dat men over de verwen- ping door de Eerste Kamer van het Lrac- taal met België slechts verheugd kan zijn, te meer omdat hij overtuigd is, dat Ha grondige studie en na het hooren van belanghebbende partijen liet mogelijk zal zijn, een tractaal samen le stellen, waar bij de belangen van beide volken gelijke lijk gewaarborgd zijn. Spr. meent, dat, al kwamen onheusche persstemmen r^eds spoedig tol zwijgen en wordt er van liooger had blijkbaar niet veel waarde gehecht aan wat de pers noemt „de kwajongensstreeken" in de grensstre ken, het locli onaangenaam aandoet dat de feestelijke herdenking van het 100-1 jarig bestaan van hel kanaal Terneuzen— pent argelast is tot tijd en wijle de ver houding tusschen beide volkeren een be tere zal zijn. Langs en rond het kanaal bloeit een zeer belangrijke industrie zoo wel op Nederlandsch als op Belgisch grondgebied; er zijn gemeenschappelijke belangen te denken voor de havens Geut en Terneuzende verkeersmiddelen in Zeeuwscli-Ylaanderen hangen nauw sa men met die in België; vele slreekbe- langen kunnen alleen door samenwer king van België en Nederland voldoende behartigd worden Wélk een sehoone gelegenheid zou de feestelijke herden king van het honderdjarig bestaan van dit kanaal niet kunnen zijn om elkaar aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens de broederhand te reiken. Laat men indach tig blijven aan het feit, daL de totslhndl- koming van dit vaarwater oook bet ge volg was van den krachtigen steun en den volhoudende» wil van Koning Wil lem I, koning der Zuidelijke en Noorde lijke Nederlanden. Dit verbroederings feest mag helaas vooralsnog niet plaats vinden Spr. bracht daarna hulde aan minister Beelaerts van Blokland voor zijn hou ding te Geneve ten opzichte van hef vraagstuk der ontwapening, waardoor hij zeker alle vredesvrienden voor zich heeft ingenomen Het moet alle strijders in ons land weer nieuwen moed geven den strijd voor de nationale ontwapening on verzwakt voort te zetten. Spr. komt dan tot de pogingen, die door velen en van verschillende zijden worden aangewend om een der grondbeginselen der economische huishouding het be ginsel van den vrijhandel te ondermij nen of omver te werpen. Onder den naam van actieve handelspolitiek is zich iets aan het ontwikkelen dat veel gaat lij ken op bescherming, trots niemand zich tegenwoordig meer protectionist noemt, doch mei vuur tracht le bewijzen aanhan ger van het vrijhandclstelscl t© zijn. Spr. ontkent niet dat maatregelen van ariflere landen voor ons lastig kunnen zijn, maar ziet in vechttarieven slechts een han delspolitiek in bescherming vast loopt, dit is reeds in Zwitserland aan het licht gekomen. Door de ook in de Troon rede —al is hel onduidelijk aangekon digde vechttarieven, dreigt onze handels- polilick in den grond gewijzigd te wor den. Vroegere pogingen ons land te voe ren in protectionistische richting, leden dTj <le pei'ioclieKe Kamerverkiezingen schitterend schipbreuk. Hel lijkt dal men ook nu hier, evenals op ander terrein, ziju doel tracht le bereiken door camou flage, door het kind niet 'hij zijn waren naam te noemen, door liet gebruik van een nog niel algemeen bekend begrip mat I name de woorden vecbtlarief en actieve handelspolitiek. Spr. acht het gewenscht I hel vraagstuk van vrijhandel of bescher- ming door de kiezers te doen beoordee- zcu en als punt bij de a.s, Kamerverkie zing naar voren te brengen. Naar .aanleiding van hooge gemeerite- Deias*ingen en gezien de, al is het be" scheiden, stap, die liet rijk reeds doet om de belasting te verlagen, zette spr. uiteen, dat de gemeenteraden in de eerste jaren bij hel doen van uitgaven niet moeten vragen „is het wenschelijk", doch is deze uilgaaf „beslist ïioodóg". Te veel maatregelen worden inog genomen, die zeker gewenscht zijn en ook wel liggen in de Vrijz. Dem(. lijn, doch ,.aau wier absolute noodzakelijkheid met pe ilen kan worden getwijfeld. De gemeente raadsleden hebben in deze een wellicht niel benijdenswaardige doch dankbare taak te vervullen. Spr. behandelde in liet kort de vacci- nan^kwestie, die bijna e vein goed een po litiek- als een geneeskundig vraagstuk is. Spr. staat n^ talles wal tol heden bekend geworden is op het standpunt, dat éen afwijken zélfs ook maar tijdelijk van het beginsel der indirecte vaccine- dwaiig, gevaar op zal leveren voor den gezondheidstoestand van onze 'toekom stige bevolking. Na nog even aangeroerd te hebben het werkloozenvraagstuk, dal dreigt blij vend le worden, mede in verband met de jaarlijksche bevolkingsaanwas van 100 000 zielen en de arbeidsduur; de ferryboot Vlissingen—Breskens, en de corruptie, die nu ook in Nederland publiek is geworden en waarvan voorloopig de gasdirecteuren openbare slachtoffers zijn geworden, her innerde spr. aan de beide moties, door de V. D.-fractie in de buitengewone Sta tenvergadering verdedigd, doch die beide niet tol hel gewenschte resultaat leid den. Spr. wees er len slotte op, dal', dus talrijke vraagstukken en wei van den meest uiteenloopenden aard steeds «Je aandacht vragen. Alleen door Ijver, vol harding en eensgezinde samenwerking zullen de V. D.-ers er is kunnen slagen liun steentje bij te dragen tol het gebouw waarin de toekomstige maatschappij ge huisvest zal zijn. Tot dezen arbeid riep spr. allen op en opende hiermede de vergadering. Op deze inleiding volgde een korte dis cussie waarbij de voorzitter er nog nader aan toevoegde, dat de vaccinaliekwestie zeker ook een politieke zal worden, door dat dfe Kamers er over te beslissen krij gen. 'Opgemerkt werd, dat liet dikwijls moei lijk is, te beslissen wat noodzakelijk en wat alleen wenschelijk is, dil blijkt bij dc Zeeuwsch'-Vlaanische waterleiding, waarvan ook vooruitstrevende raadsle den niet eens de noodzakelijkheid voe len. "Medegedeeld werd dat do vergadering van den Vrijz. Dem. Bond het volgende jaar te Middelburg zal worden gehouden. Dc overige punten der vergadering wa ren van huislioudelijken aard. Tot secre taris werd herkozen de heer M. Maas te Schore. LANDBOUW» Donderdag werd een vergadering gehouden door de landbouwver. „Sa- menwerking" te Veere cn omstreken. Op een vraag van de Z. L. M. werd i besloten van de gelegenheid voor lezin gen gebruik te maken en ©en lezing aan te vragen over den landbouw* in Frank rijk. Toegezegd werd f 5 bijdrage voor den jdoegwedslrijd op Walcheren en zoo daaraan werd deelgenomen door leden der vereeniging, dan f 10. De toeslag con tributie voor het musschengilde werd van 30 pet. gebracht op 20 pet. Besproken werd het feit, dat bij het leveren van aardappelen niet steeds eenzelfde hor werd gebruikt. Als maximum is aangeno men 33 m.M. Toegezegd werd pogingen le doen tot verkrijging van meer eenheid en gunstiger bepalingen. De voorz. kon meedeelen, dat de slachtplaats tc Veere vermoedeljjk met 15 Dec! a.s zal gereed komen en dat nog geen verbeteringen van het Rijk zijn verkregen van het pont- veer, maar dat de pogingen er toe wor den voortgezet. Het hoofdmoment van den avond, was hel aftreden van den lieer J a c. Kasse als secretaris, De voorz. deelde mee, hoe Kasse in ,1909 mét en kele anderen de vereeniging oprichtte, die, snel aangroeiend, hem weldra als secr -penningmeester verkoos en hoe hij lot heden de ziel der veréeuiglng is ge weest. Mei den heer And, Volkers, oud- voorz., werd hem het ©erelidmaatschap aangeboden, benevens een ruststoel. De heer fliebenga dankte namens liet bestuur van de Z. L. M. den heer Kasse voor de groote diensten aan den landbouw be wezen. De beer Stevens sprak voor den

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 4