go. 268 Maandag 14 November 1999 170' Jaargang MIDDELBURG BINNENLAND. RAPPORT OVEK DE IAJCHTVAART- AFD. TC SOESTERBEBt». Verschenen is het rapport van de com missie van onderzoek nplar de toestan den bij bovengenoemde luchtvaartaf- deeling. 'Het rapport constateert dat er bij de bedrijfsadministratie van kwade trouw geen sprake is geweest, maar dat zij on voldoende was, odk door gebrek aan medewerking van den Technischen Dienst welks leiders in de waardeer!ag van een behoorlijke administratie te kort scholen, te veel hun eigen weg gingen, en le weinig op den eoonomischen kant van het bedrijf letten. Diefstallen v«n waardevol materia.d! hebben niet plaats gehad, maar de be waking was niet zooals zij behoqrt te .zijn. Een eind behoort gemaakt te worden aan het werken voor particulieren door hel personeel. De bewering van „een augiasstal" volgens de commissie geheel ongegrond. Voorts wijst dé oommissie op de na- •deelen van het militair zijn der werk lieden en op den zeer snellen groei van hel bedrijf. N EDE RL. MIDDENSTANDSBANK. Per circulaire d.d. 14 Nov. wordt ken nis gegeven van de oprichting der „Ne derlandsche Middenstandsbank." Beston den tot dusverre op het terrein van het Middenstands-bankwezen drie afzonder lijke crediet-organisaties, hetgeen 'uiter aard niet tot de meest economische aan wending van kosten en krachten ver mocht te leiden, thans zijn deze drie stroomingen in één bedding vereenigd. De bestaande centrale banken worden in -een Algemeene Nederlandsche Cnediet- instelling genaamd „Nederlandsche Mid- -denstand-sbank", tezamen gebracht. Voor deze concentratie van het Mid denstands-bankwezen is volkomen over eenstemming verkregen en algeheele sa menwerking verzekerd van de zijde dier drie belangrijke groepen in de Midden stands-organisatie. De Neutrale, de Pro- testanlsch-Christelijke en de Roomsch- Katbolieke organisaties beschouwen de Nederlandsche Middenstandsbank als ha re gemeenschappelijke credié tinstelling,, terwijl de belangen der afzonderlijke groepen door bijzondere regelingen ge lijkelijk gewaarborgd worden. DaDk zij den toegezegden steun van de Regeering, na bekomen goedkjeuring van de Staten-Generaal, begint de Ne derlandsche Middenstandsbont; haar be drijf op een hechten grondslag, die haar recht geeft op het volle vertrouwen van den middenstand en waarbij ook naar hel oordeel der genoemde organisaties all|a waarborgen voor veiligheid voor cre diteuren aanwezig geacht mogen wor den. In verband met dezen Regeeringsslleiua zal op uilnoodiging van de Regeering en van de Nederlandsche Bank, de heer nrr. J. G. de Hoop Scheffer le Amster dam naast commissarissen als voorzit ter van den Raad van Toezicht dezer instelling optreden. Als hoofddirecteuren treden op de hefe- ren G. Calkoen en Wi. C. Posthumus Meyjes. LOONDOBSCIIERS EN DE WEGENBE LASTING. f De minister van financiën heeft be richt, dat hij geen termen lean vinden om te bevorderen dat aan loondorschers on der bepaalde voorwaarden vrijstelling van wegenbelasting voor de door hen ge houden tractors wordt verleend, daar uit de geschiedenis van de Wegenbelaisting- wet blijkt, dat het niet in de bedoeling heeft gelegen, deze vrijstelling te ver- leenen voor motorrijtuigen, die verh uurd worden in dienst van liet landbouwbe drijf. UIT ÖOST-INBIË. De u ie t-to e 1 a t ing van Potkovic. De gouverneur van Wesl-Java, de heer Hilleu, heeft liet beroep van den Oos- tenrijkscnen tandarts Petkovic, wien door de emigratie-commissie den toegang tot Indië was ontzegd, afgewezen. Gratie. Aan den ter dood veroordeelden Ban- tamschen communist Samba is gratie verleend. Uit Stad an Provincie. Uit Middelburg. Wij vernemen, dat de laatste dagen -een groot aantal arbeiders weer werk heeft kunnen vinden bij "The Vitrile Works alhier, reeds een 50-tal is aan genomen en zouden nog meerdere kun nen volgen. Het schijnt wel, dat al meer en meer weggebruikers gaan begrijpen, dat zij zich hebben te houden aan de regels van het verkeer en de bepalingen der wet. Zaterdag moest de politie 15 maal waarschuwend optreden, men bedenke wel, dat san het waarschuwen een einde komt, en het binnen afzienbaren tijd tot verbaliseeren zal komen. De gemeenteraad van Klampen heeft Vrijdag benoemd tot heelkundige aan het ziekenhuis den 'neer J. W, Jacobze, arts, aldaar, vroeger alhier. Uit Vlissingen. Te Vlissingen is Zaterdagmor gen een Engelseh watervliegtuig aange komen, dat zich op weg bevond van Southampton naar Prederikshaven. Het vliegtuig heeft water ingenomen en zijn tocht vervolgens voortgezet. Uit Walcheren Dezer dagen hield de afdeeling van den Bijzond. Vrijwilligen "Landstorm te Aagtekerke haar eerste jaarvergade- ring onder voorzitterschap van burge meester J. Bosselaar, die waaxdeerende woorden uitte over de goede opkomst. Het djeed spr. genoegen dat hij is aange zocht om als voorzitter op te treden. Het gaf hem voldoening, dat in deze kleine gemeente de anti-revol u- tionnaire beginselen worden gehand haafd en dat de leden zich beschikbaar stellen als onderdaan van het Oranjehuis, wat zij toonen door hun trouwe opkomst bij de schietoefeningen. Iiun gehoor zaamheid toonen zij reeds, door onder daan te zijn van hun tactvollen leider D. Hugesnse. Vervolgens sprak de heer Laernoes uit Vlissingen over de L. S.-organisatie en dankte den voorzitter voor zijn bemoeiin gen met de afdeeling. Het deed spreker genoegen dat de burgemeester als voor zitter optreedt van een afdeeling die 't gezag wil handhaven. Nadat zich nog 2 nieuwe leden had den opgegeven, stoot de voorz. de ver gadering met een woord van dapk aan den plaatselijk leider voor zijn onver- moeiden ijver. De afdeeling telt thans 34 leden. In een Vrijdagavond gehouden bij eenkomst van den Chr. Besturenbond te Souburg, onder voorzitterschap van den heer ,M. C, van de Putte traden als spreker op de heer "H. Wetselaar mejt het onderwerp- „Waakt, iirbeidt en bidt", en ds. van Willemswaard over de vraag: „Hoe moeten wij arbeiden"? Er was meer belangstelling dan bij de laatst gehouden propaga nda vergade - ring. Zaterdagavond had te Rit them bij de burgerwacht de jaarlijksche prijs- uitdeeling plaats onder de leden, die bij de wekelijkscne oefeningen de meeste punten hebben behaald. De eerste 10 prijswinners waren 1. Jac. Koppejan, 2 Jst. Koppejan, 3 J. W. de Looff, 4 Jn Koppejan, 5 M. Osté, 6 L. Pouwer, 7 I. Z. Cornetis. 8 A. W. Osté, 9 M- Hooge- steger, 10 B. M. de Meij. De burgemeester, voorzitter van de burgerwacht, hield een toespraak. In 't bijzonder bracht hij een woord van dank aan den commandant, den heer A. Poelman, die zooveel voor de burger wacht doet. Uit Zuid-Beveland. Vrijdagavond tjad te Kfab Den- dij ko voor het Nutsdepartement op nir. dr. Jockes le 's-Gravenhage met het on derwerp. „De beteekenis van den Vol kenbond". Voor de pauze besprak hij de samen stelling van dezen Bond, den Volken- bondsraad, die de groole lijnen aangeeft en de daaruit- voortvloeiende conferenties op humanitair, intellectueel, sociaal, hy giënisch en economisch gebied. En na de pauze het groote doel van den Volken bond. Hij verklaarde het verdrag vim Lo carno en hot protocol van Genève '(arbi trage, beveiliging en bewapening). De lezing werd gevolgd door een vrij talrijk publiek. Een strijkje luisterde 'de ze bijeenkomst op. Met een woord van dank aan den spreker werd deze tweede Nutslezing gesloten. Uit Noord-Beveland. Zaterdag herdacht Th. de Fouw den dag, waarop hij voor 50 ja<ar in dienst trad op de hofstede „Nieuwe Zorg" te C o 1 ij n s p 1 aa t. Van zijn vroegeren werkgever, de heer G. Israël en van zijn tegenwoordige, den heer G. Nj. C. Israël ontving hij enveloppen met Inhoud en verder nog andere geschenken. Ook werd hom de bronzen eeremedaillc van de Oranje Nassauorde verleend. Uit Schouwen en Duiveiand. Zondagmorgen'is de tramboot. Zijpe Numansdorp „Minister 0. Lely," op de Krammerplaal omhoog gevaren en blij- ven zitten. Hij is eerst met hoog water vlotgekomcn Het s.s. „Zijpe" heeft den dienst waargenomen. Bevorderd tot hoofdcommies, belast met afdeeling onderwijs, pensioenen en personeel te Gouda de heer A. Gideouse geboortig van Bruinisse. Ott Zeeuwseb-Vlaauderen W. D. Vrijdagavond gaf het Schoondijk- s c h e kamermuziekgezelschap Harmonie aldaar bij den heer J. J. van Rose velt een uitvoering voor een vrij goed be zette zaal. Het gezelschap bleek sinds de vorige uitvoeringen in spel te zijn vooruit gegaan blijkens de zwaardere mu ziek, die ten gehoore werd gebracht en die over het geheel goed voldeed. Voor en na de pauze trad mevr. An- toinetta van Dijk op, de bekende vertel ster in de kinder uurtjes voor de radio, met levensliedjes, ernstig en luimig, w. o. enkele van Anna de Wijs—Mouton. Na de pauze droeg mevr. van Dijk in zeventiende eeuwsch kostuum liederen voor uit de 17e en 18e eeuw. We kunnen niets beter zeggen, dan dat het contact lusschen zangeres en publiek er was en ze d.e harten der aan wezigen veroverde. Er is hartelijk gelachen en danig ge applaudisseerd. De voorzitter, de heer J. Wage riep mevr. van Dijk dan ook een tot weer ziens toe. Na afloop werd nog menig cDmsje ge daan. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Onder de ingekomen stukken voor de vergadering van den gemeenteraad van Middelburg op a.s. Woensdag komt voor hel reeds gepubliceerde besiiuü van den Kroon waarbij wordt vastgelegd, dat Ged. Staten terecht de opheffing van school B hebben bevolen.. De wegenplannen Overeenkomstig hel besluit van den rasd dd. 27 Juii j.i. hebben B. en Wi. op 29 Juii aan den Minister van Waterf- staal een schrijven gericht, en hem met den meesten aandrang verzocht wel te willen bevorderen, dat het Kon. Besll,uit van 4 Juni 1927 tol vaststelling van een Rijkswegenplan alsnog in dien zin wordt aangevuld, dal in bedoeld plan wordt opgenomen de Nieuwe Vlissingsche weg, welke de beslaande, en beltingrijko hoofdverbinding is tusschen de gemeen ten Middelburg en Vlissingen, de bedde grootste gemeenten in de provincie Zee land D.d. 26 October heeft de Minister geantwoord, dal in het Rijkswegenplan ten behoeve van het doorgaand verkeer opgenomen is eene nieuwe rechtsstpeek- sche verbinding Nieuw land—Vllissingsche haven. Hierdoor wordt de beschikking verkregen over een 4 K. M. korterein route dan die via Middelburg, welke laatste bovendien twee kanaalovergangen, een spoorwegovergang en den do-organg door de kom der gemeente Middelburg tot haar nadeel heeft. Van de Vlissingr sche haven wordt de nieuwe weg aan gesloten op de gemeentewegén van Vlis singen, zoodat buiten de belemmering in Middelburg om oen zeer goede verbin ding met de stad wordt verkregen. Na het tot stand komen van bedoelde nieu we verbinding blijft de beslaande Nieuwe Vlissingsche weg in hoofdzaak voor het plaatselijk verkeer en gedeeltelijk ook voor het slreekverkeer tusschen Middel burg en Zeeuwsch Vlaanderen van be lang. zoodat de Nieuwe Vlissingsche weg eerder in aanmerking komt voor opne ming in het Provinciaal dan in het Rijks wegenplan. De minister geeft B. en \V. derhalve in overweging zich Ier zake tot Ged. Staten te wenden, doch verklaart zich desgewenscht gaarne bereid tot na dere bespreking. De Godshuizen. Naar aanleiding van de toegezonden opmerkingen van de commissie van fi nanciën over de rekening en snppletoire begrooting 1926 van de Godshuizen, meldt het bestuur dier instelling, dat bij hel opmaken van de cijfers der begroo ting voor eiken post. voor zoover niet op grond van reeds vaststaande cijfers is te berekenen (bijv. rente en aflossing) wordt nagegaan welke ontvangsten of uilgaven de voorafgaande jaren en hel loopende jaar, het meest voor vergelijking in aan merking komende, aangevenAls basis voordo ramingen wordt daarvan dan het gemiddelde genomen, terwijl voor vast stelling dei* raming dan nog wordf nagef- gaan of ontvangst in bedoelde jaren ge schied of voor hel komende jaar ver wacht, aanleiding tot afwijking van liet gevonden gemiddelde geeft. Uit dpn aard der zaak kunnen de ramingen in oen be grooting als deze met name wat betreft de kliniek van het Gasthuis, niet anders dan zeer globaal zijn; positieve gegevens be treffende het komende jaar b.v over liet aantal patiënten, het aantal verdee-'da- gen, de kosten van.voeding, niet illeen wat aangaat de kostprijzen op zichzelf, maar ook ten opzichte van den aard der voeding, die voor sommige lijders vaak hooger loopen dan voor andere, zyn niet a priori te geven. Maar later komt de re kening, gebaseerd op de feitelijke behoef ten, waarin voorzien is moeten worden Fen methode, waarbij zoo hoog wordt geraamd, dat daardoor als het ware op alle eventualiteiten, zoude zijn gerekend en de raming dus baast niet door de cij fers dor rekening zou kunnen worden overtroffen, zou toch zeker geen aan beveling verdienen. Het komt het be stuur voor, dat van de meeste posten seen logischer grond voor raming is te vinden dan die door hem aangegeven en die althans kans biedt, dat ramingen en uitkomsten elkaar ongeveer zullen dekken. Zeer stellig wordt door het be stuur er naar gestreefd, dat de uitgaven de ramingen niet te boven gaan, maar het kan noodzakelijke uitgaven die geen uitstel lijden kunnen, niet achterwege laten, vooral niet als het welkijn der patiënten er bij betrokken is, op grond, dat daardoor de cijfers der ramingen zouden worden overschreden. Er bestaat van de zijde van het bestuur geenerlei bezwaar in den vervolge een uitgebreider toelichting te geven tot die cijfers der rekening, die in belangrijke mate van die der begrooting afwijken, welke toelSch- ling dan zal aangeven, waarin, voor zoo ver het bestuur dit kan nagaan, de oor zaken van afwijking der werkelijke uilga ven van de aangenomen ramingen moe ten worden gezocht. Met het verlangen der commissie van financiën van het niet aanbrengen van tusschentijdsche wij zigingen in de boekhouding zal gaarne rekening worden gehouden. Voor zoover echter een tusschentijd sche wijziging, die uit den aard der zaak een interne aangelegenheid zal betref fen, wel noodzakelijk mocht voorkomen, zou het bestuur zich wel het recht wil len voorbehouden deze toch aan te bren gen. doch het zal alsdan daarvan uitdruk kelijk in de toelichting tot de supple- toire begrooting of rekening mededeje- iing doen. Een tweede brief van hetzelfde bestuur betreft de opmerkingen van de commissie van financiën en ook de mondelinge op merkingen in de raadsvergadering betref fende de begrooting 1928 Het bestuur meldt, dat het bij de volgende begroo- tingscijfers ook die der vorige begroo ting vvoroen aangegeven. Betreffende de vraag over de verantwoording der rente van het burgerweeshuis, deelt het bé stuur het volgende mede. op de „exploi tatie" begrooling en rekening behooren, naar het bestuur meent, alleen die ont vangsten en uitgaven te worden geboekt, die voortkomen uit de „exploitatie", de uitoefening van het bedrijf Wat het weeshuis betreft, zullen ten laste daarvan moeten worden gebracht de uitgaven aan de verpleging der weezen ten koste ge legd, zoomede ook uitgaven voor on derhoud van het gebouw, huisraad enz. en de daarop drukkende afschrij vingen. Als ontvangsten uit de uiloefe ning van het bedrijf voorkomend, komen daartegenover slechts te staan de inkom sten aan verpleeggelden en 'clan inge volge de bepalingen der verordening ten bate der instelling komende werkloo- nen der weezen. De ontvangsten aan fjen- te uit fonnsen, huren van gebouwen, landpachten enz. zijn geen gevolg van de uitoefening van het bedrijf, en dienen derhalve buiten de exploitatierekening en -begroeting te worden gehouden Zij wer den geboekt onder een afzonderlijk art. van Hoofdstuk I, ontvangsten uit bezittin gen. Het bestuur merkt daarbij op, dal niet alleen de renten van dc fondsfen van het weeshuis buiten de exploitatie- en begrooling zijn gehouden, doch lict- zeltdc ook is geschied ten aanzien van de renten der fondsen van het Gasthuis en het oude mannen- en vrouwenhuis, waarvoor dezelfde overwegingen gelden. Zuigel. bescherming. Ingekomen zijn vervolgens de rekening 1926 en de begrooting 1928 van de afd. Middelburg van de Verèeniging tot be scherming van zuigelingen. Toeslag voor kolen. Van de afd. Middelburg van de Com munistische Partij Holland (Centraal Co mité) is een schrijven ingekomen, dat zij van oordeel is, dat dc sleunverlee- ning aan trekkers uit de werkloozenkas- sen, crisiscommissie of het burgerlijk armbestuur, onvoldoende is om gedu rende den winter brandstoffen te kun nen aanschaffen, waarom de afdeeling verzoekt aan de betrokkenen f 2.50 per week brandstoffen le geven, le beginnen 1 November en zulks Lot en met Maart. Slagers voor een a b a t t o i r. Van 15 slagers hier Ier slede is een adres ingekomen, waarin zij verklaren het adres van het „Comité voor actie te gen de oprichting van een geraeenlfèlijko centrale slachtplaats in de gemeente Mid delburg" in geencn decle le kunnen on derschrijven. Zij zijn in tegenstelling met de strekking van daf adres van meening, publiek beiang èn hun eigen belang wordt gebaat op verschillende wijzen. De slagers zullen er door onthe ven worden van de verplichting hetzij ieder voor zich, dan wel gezamenlijk een aan de eischen der Vleeschkcurings- wet beantwoordende slachtplaats in te richten. Dit laatste zal voor verschillen de hunner zeer bezwaarlijk zijn gezien de offers, reeds van hun gevergd voor het in orde brengen \an hunne winkels. Aan een aboltoir zal keuring en verifi catie van slachtdieren vlugger geschie den, dan bij aanwezigheid van verschil lende slachtplaatsen, hetgeen aan de werkzaamheden in hun bedrijf ten goede zal komen De slachttechniek is aan een abattoir beter en werkt dus gunstig in bovenbedoelden zin, en ook voor de kwaliteit van het geslachte. Aan een abattoir zullen verschillende producten uit hun bedrijf tot hooger waarde ko men (afvallen. 'ïpek enz). Hel risico aan het in voorraad hebben van vleesch ver bonden, wordt door een slachthuis met koelhuis voor hen beduidend geredu ceerd, terwijl de kwaliteit van het pro duet er door verbetert. De invoering van een goede arbeidsverdeling in hot slagersbedrijf wordt door een openbaar slachthuis bevorderd. Verliezen door snelle weersveranderingen worden voor al ook vermeden. Dc vleeschhandel ten slotte zal er door op meer rationeelo basis komen staan, waarvan ieder in zijn bedrijf zal profiteeren. Van veel der hierbij genoemde voor dcelen zal het publiek indirect meda profiteeren. terwijl wel niemand er aan kan twijfelen, dat de hygiëne er een belangrijke stap door voorwaarts zal doen, wanneer een abattoir tot stand komt Adressanten geven zich zeer zekér rekenschap van het feit, dat een open baar slachthuis offers zal vergen van de gemeentekas, welke gelden evenwel naar hunne meening daarin zullen terug vloeien. Bij een goede exploitatie van een abattoir zullen evenwel do daaruit voortvloeiende kosten zoo gering zijn, per K.G. vleesch gerekend, dat zij prac- tisch niet gevoeld zullen worden Op grond van lx>vcnstaande meenen adres santen dan ook, zoowel in het publiek, als in hun eigen belang, den raad te moeten verzoeken zijn volle medewer king te willen verlcenen voor liet tot stand komen van een openbaar slacht huis. 'Verzoek om een vloek- ver bod. Van hel bestuur van den bond tegen hel schenden door het vloeken van Gods heiligen naam. is een verzoek ingekomen, regelingen te treffen, waarbij hel vlóéken en ijdcl gebruiken van Gods heiligen naam in woord en geschrift wordt ver boden op alle terrein, waar de plaatse lijke overheid bevoegd is haar gezag te doen gelden De geldleen Lng. Van de Oppenheim's Bank te Gronin gen is mede namens de Groninger Bank een telegram ingekomen, waarin zij aan bieden 97.05 °,o voor de leening van f 260.000. waarvoor eerst een aanbod legen 96.5 o/0 was ingekomen Leerl. Ambv-school te Goes. Ten slotte is een schrijven ingekomen van het bestuur van de Ambachtsschool te Goes, om te verzoeken, dat de ge meente Middelburg betaalt voor een leer linge van die school, voor wien te Mid delburg thans geen plaats is. B. en "W„ hebben dit geweigerd en dit is juridisch wellicht juist, maar moreel niet volgens adressant. KERKNIEUWS. Naai* wij vernemen hebben een 8-tal leden v!an de Ge rel'. Kerk alhier hun lidmaatschap bij een schrijven aan den kerkcraad opgezegd. Een commissie uit dit college is thans met een nader on der onderzoek ten deze belast en zal er a.s. Donderdag aan de vergadering rap port over uitbrengen. Herbenoemd lot notabelen der Ned. Herv. kerk te O o s I k a p e 11 e, de heie ren B Ooppoolse en J Sa mierse In d,e vacature van D v. Koeverin- ge is lot notabele der Ned Herv, Kerk te Scliore gekozen de jhecr B Nieuwcn- huijse. Herkozen de heer 0. G. Stols. Gister vierde ds J. D. v. d. Velde, predikant bij de Gercf. kerk te Kralin gen, zijn 40-jarige ambtsbediening, op 13 Nov. 1887 deed hij zijn intrede le Buitenpost. Zijn latere gemeenten wa ren Maasland, Middelburg, Klundert en (sinds 1902 Kralingcn). Herkozen tot notabelen der Ned. Herv. Gem. te C o 1 ij n s p 1 a a t de hce- ren A. üe Pree Az., WL FJipse eni A. Schuit. Martelaren Op 20 Nov a.s. zal het 400 jaar geleden zijn, dal de eerste Hollandsclve martelares voor hel Protestantsch ge loof, Wendelmoet Claesdochler gchoe- ten, (e 's Gravenhage werd verbrand. In hetzelfde jaar 1527: werd te Mid-

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 3