lEURSNOTEERING VAN HEDEN AMSTERDAM, 10 Nov. ,'Slotkoers). 6 pet. Nederland 1923 100%; 6 pel. Nederland 1922 105%; 5 pet. Nederland 1918 101%; 4% pet. Nederland 1917 100 vijf zestiende; 2% pel. Nederl. W; Schuld 62%; 3 pet do. Oblig. 74; 3 pet. do. Certif. 73 dertien zestiende Cert Ned Hand. Mij. 177%—178%; Aand. Ned. 2nd. Handelsb. 178%; Aand. Koloniale Bank 275: Kon. Petrol. Aand. 352—355; Cult Mij. Vorstenlanden 180%; Handelsv Amsterdam 810 -8t9. Javasclie Cultuur 114—419, Aand. Deli Maatsch. 461%; Amsterd. Rubber 313-316%; Ned. Scheepvaartunle 196%, Koninkl. Holl. Lloyd 44; Aand Pakelvaart 224%; Philips A. 460-462Jurgens A. 238- 241; Anaconda 97 vijftien zestiende; »Steets 134%; Union Pacific 188, Common ^farine 4 negen zestiende; Prefered do. 37%, Maxwell Gr C. v. A. 5%; Maxwell Land Cert. v. Inc Bonds 15%. Prolongatie 4%. Consols 3 vijftien zestiende; Hope 2 één zestiende. Markt sluit op 'de laagste prijzen. Wisselkoersen Londen 12.07 vijftien zestiende; Bier- lijn 59 10, Weenen 35.02; Parijs 9.73%; Dollar Cable 2.17 vijftien zestiende. WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Nederl. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Nov. Hoogste barometerstand: 764 4 te Sey dis fjord. Laagste barometerstand: 739.2 te Memel. Verwachting van den avond van 10 fot den avond van 11 Nov.- Matige tijdelijk wellicht krachtige W. tot N. wind Betrokken tot zwaar bewolkt, Waarschijnlijk eenige regen, sneeuw of hagclbuen Iets kouder Overdag. Temperatuur alhier 's morgens 9 uur 43 gr 12 u. 44 giv, 3 u. 44 gr. Vrijdag 11 November. Zon op 7.11onder 4 14. Licht aansteken Alle rij- en voertuigen 4.44. Maan op 5 52 nm.; onder 1L57 vm. Laatste Kwartier Woensdag 16 Nov. gebouwen kaarten, behelzende het ver zoek om niet te vloeken, werden op gehangen. Omtrent de wenschelijkheid der verplaatsing van een lantaarn in de Weststraat, waarop door den heer Bolle wordt gewezen, wordt door B. en W. een onderzoek toegezegd. Uit Tholen Door den heer .T. D. Quist tc O u d-Yo s se m e c r is tegen 1 Januari a.s ontslag aangevraagd als havenmees ter, een functie, die hij een reeks van jaren vervulde. Te Oud-V os se meer werd een petiolcumlcurster van de Automaat aan gereden door een wagen met paarden bespannen, het geval is nog al gelukkig afgelóopen. De leurster kon ovenwfel niet loopen Bij het bestuur vpn liet Cal. Water schap Scherpen i sso was een ver zoek ingekomen van een aantal grond gebruikers in den Schcrjaenissepolder, om middelen te scheppen lot het ver krijgen van een lagcren polderwater stand. Naar aanleiding van genoemd ver zoek werd j.l Dinsdag eene vergadering ran ingelanden gehouden, waarin alle stemgerechtigden tegenwoordig waren De roorz stelde namens 't bestuur voor, om aan dat verzoek zooveel mogelijk tege moet te komen en wel door on verschil lende plaatsen de waterleidingen en op andere plaatsen de bestaande slooten tot betere waterleidingen Ie bedelven én in de dammen groolere buizen te leggen een en ander werd. mtet hulp van de gewone onderhoudsplichlingen geraamd op ongeveer f 2200 kosten voor het Wa terschap; dit voorstel word met alge- nieene stemmen aangenomen om in 192f uit te voeren. Verder werd druk gesproken over eene al of niet noodige molorbemaling van den Scherpenisscpolder Ook hiervoor was door den waterbouwkundige eene he rekening gemaakt welke uitkwam op f per gemot per jaar, sommigen kwam dat wat weinig voor Op voorstel van oen der ingelanden werd echter besloten het punt van bemaling aan te houden tot de a s voorjaarsvergadering Met het oog op «le geraamde kosten zal vroegtijdig aan eiken ingelande de berekening m®l toelichtingen enz worden toegezonden, om deze vóór de vergadering te beoor- deelcn of advies in te winnen. Thans: werd echter bij stemming reeds uitge maakt, dat bij evenlueele motorbemaling volgens klassificeoring de betaling zal plaats hebben (Ingez. Med LAATSTE BERICHTEN. kerknietws. Geref. Kerk. Beroepen te Z/crikzec dr. D. J. van Katwijk, le Oegstgeest TWEEDE KAMER. Bij de voortzetting der algemeene be schouwingen over de slaatsbegrootïng komt de heer Heemskerk op teglen de voorstelling, dat dit kabinet het werk van het ministerie-Colijn zou voortzet ten. Men kan een groo-l aantal punten noemen, waaromtrent de groote recht- sche partijen tot overeenstemming zou den kunnen komen, maar hij noemt die niet, omdat het kind dan reeds voor de geboorte zou zijn onthoofd. De lieer Schaper merkt op, dat het toch een misgeboorte wordt. De heer Heemskerk betoogt verder dat de verdeeldheid van het protestan tisme de Katholieken sterker maakte, en bestrijdt verder den lieer Lingbeek. Ten slotte bespreekt de heer Heemskerk en kele zaken afzonderlijk en betreurt hij de invoering van den 7-jarigen leerplicht. GEEN HERZIENING BESTELLERS- LOON. I Blijkens een perscommuniqué vanwe ge het hoofdbestuur der Posterijen, heeft de Minister van Waterstaat op hel verzoek der commissie van overleg voor het Staatsbedrijf van de P. T. T. om herziening van de bezoldiging der be stellers bij de P. T. T. geantwoord, dat [bij hel ingesteld onderzoek der regeering gebleken is dat de positie van de besteli- lors geen zoodanige mtzondeylfijke is, dat herziening der bezoldiging van deze groep alleen gewettigd zou zijn te achten. Jn verband hiermede kan het verzoek niet worden ingewilligd. FAILLIET NALATENSCHAP NOTARIS TREUB. De Haagsche Rechtbank heeft heden op" de daartoe strekkende aanvrage van mr. RoJondus Hagedoora advocaat te 's-Gravenhage uitgesproken het faillisse ment van de nalatenschap van wijlen no taris M. Treub die eenige weken geleden te 's-Gravenhage Is overleden. Wij ver- nefnen dat er een tekort van minstens 7 ton is hetgeen zou zijn toe te schrijven aan minder nauwkeurige administratie en lichtvaardig verstrekken van credieten en hypotheken. BLIKSEM INGESLAGEN. Hedennacht sloeg de bliksem in den toren der Ncd Herv. Kerk te Amstel veen Brand werd niet ontdekt. De toren en het uurwerk werden grootendeels ver nield Op ruim 100 31. afstsrid werden do stukken steen teruggevonden. Hot resteerend gedeelte van den toren vertoont tal van scheuren, en moet wor den afgebroken. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 10 Noy. 3 uur. De noteeringen tusschen haakjes zijn koersen van gisteren. Londen 12 07 vijftien zestiende (12.07 negen zestiende). Berlijn 0.5910% (0 5906%). Parijs 9 73% (9.73%). Brussel 34.58 (34.56%). Zwitserland 47.82% (47.82). Weenen 0.3502% 0,35). Kopenhagen 66 45 (66.45). Oslo 65.45 (65.40). Stockholm 66 75 (60 70). New-York 2 47 vijftien zestiende (2 47 vijftien zestiende). -o BLLMENSTEIN GEEN BANKIER WEENEN, 10 Nov. V. D. - Naar hel Neue Wiener Tageblalt meldt, is Blumen. slein geen bankier, maar huiseigenaar. Een huiszoeking heeft tal van bezwaren de documenten aan bel licht gebracht. DF DOOP VAN PRINSES JOSEPHINE CllALOTTE. BRUSSEL. 10 Nov. V I) Heden ochtend te half twaalf heeft in de» mar meren zaal van het Kon. paleis to Brussel de doop plaats gehad van de onlangs ge- horen prinses Josephine Charlotte De plechtigheid stond onder leiding van kar dinaal v, Rocv. aartsbisschop van Meclie- lon en werd bijgewoond door tal van builenlandsche vorsten, als de ouders en zusters van Prinses Astrid, en de Bel gische Koninkijkc famiie. De Groother- toging van Luxemburg was meter. He «loopsluier had voor 3 eeuwen dienst ge- j dasn bij den doop van Jacobus III van Engeland DIAMANTSMOIÖCELAAR8. NEW-YORK, 10 Nov. V.D. - De fede rale agenten hebben 5 mannen en een vrouw gearresteerd, in verband met 't smokkelen van diamant op zeer groo- ten schaal. Deze arrestaties zijn het volg van het aanhouden van een elcc- tricicn aan boord van het s.s. „Lapland". Deze electriciën Florent Lamat, gelieeten had diamanten ter waarde van ruim 200 duizend dollars in zijn schoenen verbor gen. Iu verband met het ingestelde on derzoek werden de andere personen ge arresteerd. Het onderzoek der politie heeft geruimen tijd geduurd; en heeft zich tot Europa uitgestrekt. Le Amerikaansche politie heeft daarbij den steun en medte- werking van de politie-autoriteiten in Ne derland, Engeland en Frankrijk. De po litie gelooft een zeer groote hoevceihéid jjesmokkelden «liamsnt op 't spoor te zijn. ALJECHIN EN OAPARLANGA BUENOS AYRES, 10 Nov. V.D.. - De 27ste partij schaak tusschen Aljechin en Capablanca werd na 3$ zetten wederom remise. KUNST EN WETENSCHAPPEN, Jacoo Cats 10 Nov. 1577. Vandaag is het drie en een halve eeuw geleden, dat Jacob Cats geboren werd te Brouwershaven. De dag gaat vrij wel onopgemerkt voorbij. Een groot ver schil met 1827, toen in Brouwershaven het bekende standbeeld werd opgericht. Maar toen was men ook nog in een tijd, dat Cats' werken nog in tal van gezinnen op een tafeltje lagen. Dat zal nu nog slechts bij zeer groote uitzondering het geval fijn. We brengen hierbij in herinnering, dat hij later zich te Middelburg vestig de als stadsadvocaat, korten lijd ook als pensionaris der stad, tot hij naar Dor drecht vertrok. Zijn woonhuis iu de Noordstraat draagt als herinnering daar aan nog een gedenksteen. En ook de naam van zijn landgoed Mnnnikenhof bij Grijpskerke leeft nog voort, al bleef slechts een klein deel van zijn landhuis behouden. Geslaagd le "Utrecht voor hel exa men apothekersassistent mej, E. P. J. Vlijbergen, alhier. BUiTENLAND. mgen Uve.zJcfU. Het Franscli-Joego Slavisch verdrag in Italië. Het is le begrijpen, dat Italië wei nig entousiast is over het verdrag tus" schen Frankrijk en Joego Slaviê, dat eerstdaags zal worden geleekend. En vooral dat die onderteekening juist pl'aats zal hebben op een oogenblik, dat de ver houding tusschen Joego Slaviê en Italië allesbehalve vriendelijk is, terwijl die met Frankrijk nu ook nooit lot de in nigste heeft behoord. Ongetwijfeld geeft dit te denken. Ook al zou 't alleen maat de bedoeling zijn de reeds tusschen bei de landen bestaande betrekkingen wette lijk vast te leggen, en 't tegen geen derde gericht is 't Moet, zoo luïdi 't in Belgrado juist beschouwd worden als een nieuw instrument ter bevordering van den vre de, na de verdragen van Locarno. De Joegoslavische minister van Buiten- landsche Zaken, Marinkowilsj, is naar Parijs vertrokken, waar hij, afgezien van de onderteekening van het verdrag, ook de andere kwesties tusschen Frankrijk en Joegeslavië zal hespreken Hij liet zich over deze „andere kwesties" niet nader uit, doch deze betreffen in hoofd zaak het sluiten van een handelsovereen komst e'n de kwestie van de betaling in goud aan de Fransclie houders van Joegoslavische obligaties. De Fransche gezant te Belgrado be vestigde in een onderhoud met de Poli tica". dat het verdrag vrijwel niets" in de bestaande betrekkingen tusschen beide landen wijzigt en het beste bewijs is van de vriendschap tusschen Frankrijk en Joegoslavië en hun gemeenschappelijk verlangen naar vrede. Edoch: Italië heeft lont geroken Do algemeene opinie van Italië inzake hef nieuwe Fransch-Joego Slavisch ver drag is dan ook, dat dit diplomatieke in strument niet bepaald geschikt is om de betrekkingen tusschen Italië cn de ontlc-r1- teekende mogendheden te verbeteren. Aan den anderen kant beschouwt Italië hel Fransch-Joego Slavisch verdrag als een rechtstreeks tegen hem gerichte overeenkomst, en de verzekeringen door vooraanstaande Fransche bladen gegeven, dat hel nieuwe verdrig slechts op we- derzijdsche vriendschap betrekking heeft zonder eenige vijandelijken opzet legen derden, worden te Rome met den noo- digen twijfel ontvangen. In Frankrijk ziet men «lat wel in, en houdt de pers niet op er maar steeds weer op te wijzen, dat er toch heusch geen vuiltje aan de lucht is De Temps b.v. wijst er nog eens nadrukkelijk op, dal het verdrag zich volkomen houdt aan de beginselen, door den Volkenbond aan bevolen, dat hel door dit lichaam den vrede en «le eendracht tracht te bewaren en daf he.t sluiten vin hel verdrag niet meer dan natuurlijk is, gezien de sinds lang beslaande Fransch-Servische «Tiend- schap. die nimmer werd- verloochend. Het is niet Frankrjjk's schuld, «lat er geen Fransch—IUdiaansch—Servische overeenkomst tot stand kon komen. Nintsjitz heeft feitelijk steeds in dien geest gewerkt, maar stiet aan Ilaliaan- schen kant op moeilijkheden, die hem be sluiten deden er van af te zien én den stoot gaven tot zijn aftreden. De Temps besluit met te zeggen, dat het verdrag geen enkele middellijke öf onmiddellijke bedreiging inhoudt voor wie ook, maar dat het Frankrijk een re den te meer geeft om alle pogingen tot overleg en toenadering te begunstigen, die kunnen strekken tot een vriendschap pelijke oplossing van geschillen, die in dit deel van Europa, mochten rijzen. Een groote mogendheid, die zich zijn taak en zijn verantwoordelijkheid bewust is, kan geen andere houding aannemen in een tijd, waarin allen, die van goeden witib zijn, zich dienen te vereenigen om beter de bevestiging van Europa te verzekeren op den grondslag van de bestaande ver dragen. De Milaueesche Stampa merkt op, dat de toestand wel niet noemenswaard ver andert uit militair oogpunt; doch wijst zoo en passant tevens op de levering van ikrijgstuig van Fransche fabrieken naar Zuid-Slavische havens. De in de verdragen opgesloten verplichtingen kun nen soms niet voor oorzaken van over macht gelden, maar de wapenen blijven. Dit is de bedenkelijke tendenz var Italië! BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Engeland. De Minister van oorlog heeft in Ant woord op een vraag in het Lagerhuis meegedeeld dat behalve de permanente in China gestutionneerde drie infanlerie- bataillons nog elf infanteriebataillons, eenige marineeenlieden en aanvulUngs- troepen in China verblijven. Sedert 1 Juli 1927 werden 1 bataillons infanterie en een marines,fdeeling uit Sjanghai be nevens 2 bataillons infanterie uit Hong kong teruggetrokken. Uit F r a n k r ij k. De directie der Kon. Ned., stoom boot Mij. deelt V. D. mede, dat het s.s. ..Zeus", begeleid door de sleepboot Wil lem Barendsz. van het bureau Wijsmuller te Rotterdam te Brest is aangekomen. Voor de bemanning en hel schip bestaat geen gevaar. In verband met de Hongaarschc vervalschingsaffaire zijn nieuwe arresta ties te wachten. De zoon van den ban kier Blumenstein en zijn dochter zijn voortvluchtig, en moeten zich thans le Boedapest ophouden. De politie te Parijs neemt aan dat de zich thans waarschijn lijk te Berlijn bevindende bankier T3ier<- baum, met de drie gearresteerde be driegers in verbin«ling moet hebben ge staan. Hij zou gefungeerd hebben als be middelaar tusschen Blumenstein en de Hongaarsche kringen, waarmee de bende relaties onderhield. De papieren gingen vermoedelijk niet direct van Hongarije naar Parijs, doch hebben blijkbaar vrij langen tijd te Berlijn gelegen, waar de medeplichtige van Blumenstein kantoor hield. Op de Fransche kust woeden! sedert eenigen tijd hevige stormen, die groote schade veroorzaken en het scheepvaart verkeer benadeelcn. Te Cherbourg is de geheele scheepvaart stilgelegd. Tal van huizen werden overstroomd, zoodat de bewoners moesten vluchten. Nabij Plóu- gernean is een FngeJscli stoomschip ver gaan. De bemanning kon worden geretl. Ter hoogte van Gsscogne is een vis- schersboot met 8 opvarenden vergaan. Gelijk reeds gemeld bevindt het Ned. s.s. „Zeus" zich ter hoogte van Brest in nood. Uit Duitse h land. Van de zijrivieren van den Rijn wordt een aanzienlijke stijging van het wateraiveSiU gemeld, die tot dusverre evenwel geen invloed schijnt te hebben gehad op den waterstand van den Rijn zelf. De Neckar is tot Jachtveld in den afgeloopen nacht met 1 JU. 16 geslegen. De Boven Rijn bij Schweinfurt met 50 c.M., en de Lahn in den bovenfoop met 36 c.M. Uit H o n g a r ij e. De kamer van afgevaardigden heeft een besluit genomen om den strijd tegen het alcoholisme aan te gaan. Ze bepaalde dat aan personen beneden 20 jaar geen alcohol geschonken mag worden. Uit de Ver. Staten. Naar men zegt, keurt minister- Mel lon. de Amerikaansche minister van fi nanciën, de waarschuwing van ParkeJr Gilbert, den agent-generaal' voor de her stelbetalingen, aan de Duitschc regeening ten volle goed. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 10 Nov Op de graanmarkt was de aanvoer ruim. Jarige tarwe f 16—f 16.50, Nieuwe Tarwe f 10 -f 14, Kroonerwlen f24—f27.50, Maan zaad f 10—f 12. Witte Boonen, ongelezen, f 23—f 28. gelezen f 30-f 32, Lange Brui ne Boonen f21—f27.50, Ronde Bruine Boonen f39-f45. alles per 100 K.G. Opgave van den Marktmeester: Boter f 102%; part prijs f 1*12%. Kipeieren f1150; part. prijs f12.50. Eendeieren f8 50; part. prijs f9.50. Poelje-eieren f 8.50; part, prijs f 9»50. Opgave van den Marktzetter der Z. L. M.r Boter f 1.02%; part. prijs f 1.12%. KipeJeren f 11.50; part. prijs, f 12^50. Eendeieren f 8.50; part. prijs f ft.50. PoeJ je-eieren f8.50; part. prijs fSL50. V lissin gen, 9 Nov. Op de veiling werden de volgentte prijzeai besteed); Uien 3—4,5, koolraap 2,5—3, spruiten 15—24, kleine peeën 3—5,5, Wagenaars 38, tomaten 89, pondsperen 68, klel- peren 2, Gieser Wildeman 3—7, Nouveau Poiteau 16, Alexander Lombré 8 Trium- pi» de Jodionga 18, tuinzoet 10—12, Reine d'Or 3, Campagne zoet 78, Blom- zoet 10—11, goudreinet 11—13, Jacq. Le lie! 68, zure Bellefleur 7—8, zoete Bel lefleur 8—9, Groninger Kroon 6—9, Erm- gaard 10, Sterappel "13, Notarfsappel 4, Goudsappel 7, bruine boonen 18, alles per K.G.; Boerekool 2j5— 3, roode k«wi 9,5—11, savoijekool 3,58, bloemkool 6 10 alles per stuk; selderie 2—3,5, prei 88,5, peeën 4,5—7, "karoten 6.59, ra pen 4—6. Chrysanten 3—9 alles per bos; andijvie 6—10, peterselie 7—8, beiden per kist. Goes. 9 Nov. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Blocmk«x)l f 2—f 13, Andijvie 1.40— 1.50, Kropsla 1.00—1.10, Sav. Kool 7, alles per 100 stuks; "Groene Boonen 13, Spruiten 11—23, Pootuien 5, Tomaten 0, Sjalotten 2, alles per 100 IC.G.; Ra pen 6 ct. per bos; Stoofsla f0.10 per kist. ADVERTENTIEN. A. M. v. d. HAGE-GEENSEN. Meester Cornells, Java. 9 Nov. 1927. In plaats van Kaarten. Ondertrouwd JOHANNES II. C. SCHELLINGS en MARIA S. TIMMERMAN. Middelburg, 10 Nov. 1927. Korte Heerengraclit M 276 Winlerstraat Q 102. Thuis: Korte Heerengracht 20 Nov. van 3 tot 5 uur. Huwelijksvoltrekking 23 Nov. '27 Ondertrouwd; J. HUSER en c. DE RIJKE Scheldestraat 31 Vlieaingen. Gravenstraat I 256 Middelburg. 10 November 1927. J. J. POPPE cn JOH. PETIET, die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, voor en bij hun huwelijk onder vonden. Middelburg, 9 Nov. 1927. Heden overleed na een kortstondig en geduldig lijden, ons innig Geliefd Uoohtertje en ZuBje JANNA CORNELIA, in den jeugdigen leeftijd van 10 jaar. B. VALKIER. M. V ALKIER—Heijbobr. Middelburg, 10 Nov. 1927. Kinderdijk P 101. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot mijne diepe droefheid, na een kort stondig smartelijk lijden, mijne geliefde Echtgenoot ANTHONIE GERARDÜS HUIJBREGSSN. in den ouderdom van 29 jaren mij nalatendo een kindje, te jong om het verlies te beseffen. Wed. M. HUIJBREGSEN- Reijnhout. Middelburg, 9 Nov. 1927. kennisgeving. Verzoeke s.v.p. geen rouw- heidag. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kort stondig lijden, onze Geliefde Zoon, Broeder en Behuwd- broeder ANTHONIE GERARDÜS HUIJBREGSEN in den ouderdom van29jaren. Uit aller naam, P. HUIJBREGBEN. Middelburg, 9 Nov 1927.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 2