FEUILLETON, B IJ VOEGSEL ta» dj j; mam Dinsdag 8 Nov. 1927 No. 263 GASLUCUT EN ANDERE LUCHTJES: Het zijn zéér onbehaaglijke dingen, die nu bijna dagelijks aan hel lichl komen. En met bezorgdheid vraagt men zich af hoe ver zich dal nog zal uitbreiden). Nu moeten we niet &1 te verbaasd doen. Bij geruchte hebben we allemaal al lang gehoord, dat zulke praktijken in den handel zeer verbreid zijn, zoo zelfs, dat men het als volkomen geoorloofd kon hooren verdedigen het gebruik dat een leverancier zijn dankbaarheid over dei gunning van een levering uitte in een douceurtje aan den beambte wiens be slissing den meesten invloed had op die levering. Hal daardoor die beambte bij gebleken minderwaardige levering, alle recht van spreken verloor, werd gewoon-1 lijk vergeten. En ook de vraag hoeveel het betrokken lichaam minder zou heb ben moeten betalen, wanneer die, door een kwade gewoonte op den leverancier gelegde last eens niet toestaan had. Het schijnt zelfs dat het bedrag vjin die extra-kosten soms aanzienlijk was. Maar door één ding gaven de betrok kenen duidelijk blijk heel goed te besef fen, dat die z.g. „vetourcommissies" (een naam uit Indië) niet deugden: ze hiel den ze n,l. diep geheim. Nu is er plotseling licht in die zaken gekomen ten opzichte van één soort be drijven, de gasfabrieken. De manier van openbaring doet allesbehalve aangenaam aan. Aan één der medeknoeiers, den heer v. d. Stel, werd de mond gesnoerd door stoffelijke toezeggingen. En toen de belovers niet deden wat ze beloofd had den, heeft de man zijn mond wél open gedaan. Naar zoo iemand die zelf mee deed, en die nu uit \vraak_gaat klappen, luistert men niet graag. Maar de ooren er voor sluiten, ging ook niet. Er schijnen bij enkele leveranciers door de justitie lijstjes te zijn gevonden van beambten die „retourcommissie" ontvingen, er wer den door v. d. Stel verschillende gasdirec- teuren genoemd, en nu hoort men overal van onderzoek door gemeenteraden en van ontslag. We hoorden echter nog niet van. straf rechtelijke vervolging. En dat geeft ons van zelf een waarschuwing om n i e L t radicaal en te beslist in ons oordeel te zijn. Ook ten opzichte van deze zaken beslaat er nuance van schuld. De argumenten waarom er niet door de justitie wordt vervolgd, kennen we niet. We kunnen het ons echter voor stellen, dat de wijze waaro pdie giften achteraf werden toegezonden en aange nomen, geen strafbaar feit vormen vol gens de wet. Hel kan ook zijn, dat niet kan worden aangetoond, dat er iemand) of iels schade door geleden heeft In sommige gevallen hooren we alleen van het overtreden door de betrokkenen van bepalingen hunner instructie, en dal is dan het motief voor het ontslag. Maar dan heeft de zaak ook een heel ander karakter dan bjj een strafrechtelijk ver-, volgbaar misdrjjf. En zelfs komt bij ons de vraag op, of de straf van onmiddellijk ontslag met al wal daaraan vast zit: ver lies van beslaan, bedorven toekomst, ver speling van pensioen, of <lie straf mei buiten verhouding zwaar is tegenover hel gebeurde. WIE IS EDMUND GRAY? Geautoriseerde vertaling naar het Bugel ech, van WALTEB BESANT, door Me}. 0. HOOGEWBBF. 94). Nadat hij dezen brief gelezen had, stond mr, Dering op en keek in de safe, waai- hij de bewuste papieren vond. Hij belde. „Clieckley, wie is in mijn safe ge weest?" „Niemand anders dan uzelve." „Geen leugens! Wie heeft die papieren in de safe gelegd?" ^,Ze moeten er gisteren in gelegd zijn; li was in de kamers." „Gisteren?... Wat is er gisteren gec beurd?" Oheckley was stil. „Wie was hier gisteren? Ga voort, Oheckley. Wees niet bang.' „Sir Samuel was hier, en lady Dcringi en mrs. Arundel, en miss Elisie, en uw deelgenoot, en mr. Athelstan. Er zijn er no£ twee of drie even binneu geweest maai- die gingen weer weg." „Genoeg. Je hoeft mij niet meer te vertellen. Bijzonderheden verlang ik niet te welen, Oheckley, mijn werk is afgeloopen. Al eenigen tijd! héb ik er zoo •over gedacht. Maar nu ben ik er zeker, Daarmee verdedigen we de daad niét! Maar ook de rechter zet nog niet op ieder misdrijf de doodstraf We herha len hel: er zijn nuances, in het misdrjjf eu iu de straf. En als een rechter in gevallen als dit een oordeel had uit te spreken, zou dan bij dc bepaliug van de grootte der straf, geheel builen zijn overwegingen blijven liggen: dat de schuldige werkte in een bedrijf, waarin door heel velen dal mis bruik beschouwd werd als- een, door ge woonte oogluikend toegelaten gebruik; cn dal de verleiding zeer groot werd! door dat achteraf toezenden van een douceur, zonder dat er om gevraagd werd)? Hangt men iedcren aannemer op, als hij meewerkt aan hel opzetten van de aanbestedingssom voor een werk? Is dat niet iets dergelijks? Het deugt geen van alle. En ook builen de gasbedrijven, vooral in andere over heidsbedrijven, maar even goed ten op zichte van verschillende particuliere be drijven ,werkl dat kwaad door We spré ken de goeden niet te na. Er zijn er-*$e- lukkig nog genoeg, en zij zullen mét ons wenschen, dal er aan dat onzalig gedoe een eind worde gemankt, Even goed als dit gewenscht wordt door die leveran ciers, die natuurlijk liefst zien dat «een hunner ook maar een ige kans heeft om de anderen een leverantie af te snoe pen door stiekeme giften. We hopen daarom dal er door de nu in gang zijnde beweging veel openbaar wordt gemaakt, bij gasbedrijven en. el ders. Maar we betwijfelen of het wijs en redelijk is om nu maar al de betrokke nen de uiterste straf van onltslag op te leggen. Met disciplinaire straffen zal in veel gevallen helzelfde bereikt worden. BINNENLAND. HET PARKET EN DE VERKIEZING. TE AARDENBURG. In hel afd. verslag der Tweede Kamer over de begrooting van justitie wordt o. a. gemeld: Afgekeurd werd, dal de substituut- officier van Justitie bij de rechtbank te Middelburg mei een kapitein der Kon. Marechaussee, bij de laatste verkiezing voor den gemeenteraad, te Aardenburg in het stemlocaal aldaar is gaan controlee ren, of de stemopneming wel naar behoo- ren plaats liad. Dit achtte men niet lot zijn taak te behooren, maar slechts die dei' kiezers le zijn. Het zelf controleerem was niet alleen buiten zijn bevoegdheid, maar ook beneden zijn waardigheid. Bo vendien werd door zijn tegemvoordig- heid een niet gemotiveerde blaam ge worpen op den voorzitter van. het stem bureau. Men vertrouwde, dat de minister er voor zou waken, dat dergelijke prak rijken van al te bemoeizieke ledien van het O. M. zich niet zouden herhalen.. DE MALVERSATIES, TE HALSTEREN. Uil Halsteren wordt aan de Crt. ge meld - Zooals men weet, hebben indertijd malversaties plaats gehad ter gemeente secretarie alhier. Een onderzoek door een commissie uit den gemeenteraad ingesteld had lot resultaat dal de gem. secreta ris verplicht werd tot terugbetaling aan de ingezelenen van 50 pet. der achterge houden gelden, en tot betaling aan 3e gemeen lek as vaneen bedrag van ongeveer f 300 benevens de kosten van het onder zoek. Verder werd den secretaris in over weging gegeven zoo spoedig mogelijk zijn ontslag aan te vragen. Met hel eerste nam deze onmiddellijk genoegen, op den tweeden eisch wensebte hij niet in te gaan. Hij bleef dus in zijn functie. Dit besluit werd evenwel niet met on verdeelde instemming ontvangen. Hel groote aantal benadeelde ingezete nen van wie één hunner f 700 wegens van. Ik ga mij terugtrekken." „Neen, neen'" riep Checklev, terwijl dc tranen liem langs het gezicht liepen „,U niet terugtrekken, na al d,ie jaren, u niet terugtrekken!" ..Ik weet nu, wat die buien van ver geetachtigheid, bcleekenen. 11c heb het al ecnigen tijd gevreegd. Terwijl ik vöor- mijzelven verloren hen ga ik de wereld rond en doe ik weet niet watf En ik wil niet vragen. Ik kan wel die Edmund Gray zijn, die socialisme predikt en mij zijn kostbare verhandelingen geeft. Ik kan ook wel iemand, anders zijn. Ik be tuig je, Oheckley, dat ik nu Weet, wal mij overkomen is. Ontken hel eens, als je kunt!" Oheckley ontkende hel niet. Hij liet hel hoofd hangen. „Dit was de bedoeling van Elsie's vreemde zinspelingen. De helft van den tijd ben ik gek, regelrecht gek! Oheck ley, verzoek mr. Austin, om dadelijk te komen. Mijn taak is afgeloopen." Hij sloot het open vioei-boek, schoof zijn stoel weg den stoel, waarin hlij meer dan vijftig jaar gezeten had: „Mijn taak is afgedaan, afgedaan!" HOOFDSTUK XXXV. Slot. Mr, Dcring verliet zijn kantoor, ging terug naar Gray's Inn en zat dan weer voor dc ivoren poort*). Die hier eens In het droomhuis zijn twee poon- ten: de ivoren poort, waardoor de on ware, en de poort van hoorn, waardoor de ware vizioenen komen. achtergehouden kostwinnersvergoeding had te vorderen nam met een uitkee- ring van 50 pet. geen genoegen. 'De commissie van onderzoek en Wet houder Testers spanden zich thans er voor in om een bevredigende oplossing in deze onverkwikkelijke kwestie te ver krijgen, hetgeen echter niet zoo ébnvou-1 dig ging. Thans hebben genoemde wethouder en do raadsleden 1' de Leeuw en Akkermuns leden der commissie van onderzoek, hel rapport van mr. dr. Buxiks, die als des kundige mel de leiding van het onderzoek in zake de gemeente-administratie vim Halsteren belast is geweest, mei een aan tal bewijsstukken aan de leden der Sta ten Generaal gezonden. De gedupeerde ingezetenen hebben thans hun hoop op de volksvertegenwoor diging gevestigd. TOEZICHT 'OP BANKEN EN NOTARISSEN. Door „verscheidene leden" werd in de afd. der Tweede Kamer bij het onderzoek der begrooting van justitie - in verband met de in de laalste jaren herhaaldelijk voorgekomen ineenstorting van bankin stellingen, welker administratie niet in orde bleek te zijn en van welker weinig scrupuleuze handelingen veelal vooral kleine burgers in grooler getale de dupe werden of het niet "nood ig is een Rijks- toezicht op particuliere bankinstellingen, althans op bepaalde takken daarvan, in het leven te roepen. Dezelfde vra^g werd gedaan ten aanzien van hel notariaat. De herhaalde gevallen, waarin notarissen bleken de hun toever trouwde gelden of goederen ten eigen; bate le hebben aangewend, en hun cliën ten, waaronder vele personen van ge ringe middelen, tot slachtoffer van hun plichtsverzuim maakten, wijzen volgens sommige leden op de wenschelijkheid van een strenger toezicht van Rijkswege op de administratie van deze ambtenaren. Andere leden betoogden, dat men zeer voorzichtig moet zijn met de uitbreiding van Staatstoezicht op particuliere bedrij ven en dat ten aanzien van het notariaat uit enkele sporadisch voorgekomen geval- Jen niet tot het bestaan van eon noodtoe stand kan worden geconcludeerd. Bo vendien hecfl h!er een Kamer van Toe zicht reeds voldoende inspectie. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Onze arme boomenl We hebben in den laalston tijd al veel uilroepen van oprechten spijl gehoord van Middelburgers die op hun w andeling langs den Seissingel langs de vest een rij iepen met een nummer zagen gemerkt, het onverbiddelijk brandmerk voor terdpod brenging. En als die wandelaars dandoor- loopen, vinden ze op den Langevielesingel tusscben den Koudekerksehen weg en 3e Langevielebrug dat ook daar een heele rij, nu aan de binnenzijde, ten doodp is gedoemd. Althans wanneer de raadsleden het doodvonnis bevestigen. Ze kunnen nu door de nummering zien welke hoo rnen bedoeld worden. Nu is het voor iedcren kijker duidelijk dat al die hoornen slécht zijn. De bast valt er met stukken af. Iepenziekte? Ja, wat 'is iepenziekte? Wc hebben den in- indruk, dat als deze boomen ziek zijn ge worden, de oorzaak ligt in het verzwak ken van den boom door hetgeen in den grond geschiedde. Aan den Langeviele singel is twee jaar geleden tamelijk dicht langs den stam een geul gegraven voor gas-, waterleiding en elcctrischen lcabel, waarbij het doorhakken v'an de wortels aan dien kant onvermijdelijk was. Geen wonder dat die boomen verzwakten. Een feit is het dat de boomen aan de andere zijde van den weg nog goed zijn. Aan >den heissingel ligt langs de vest gezeten hebben, keeren er steeds weer Vooreerst is het de mooiste poort, die ooit werd, gebouwd. Het inenschelijk ver stand kon nooit het plan voor de poort bedacht hebben. Ze is van ivoor, ingelegd met bloemen, die nergens bloeien. Alle droorners liggen hier, niet slapende, inaar droomende. Ze hebben de oogen open, maar ze zien elkaar niet: ze zien jdiie droomen. De jongeren, die edelmoedig zijn van aanleg komen, hier, en <lro<x- men er lot ze ouder worden, en aan hun werk geketend zijn en niet meer kunnen droomen. Menschou van allerlei stand komen hier, zelfs hel loopjongetje; zelfs het meisje dat messen slijpt en laarzen poetst. Ook is er dc jeugdige prins, de jonge man, wiens eerzuchtig streven uit gaat naar hel verkrijgen van redenaarsi- talenl. De diclijer is er en de schiljdter en soms de romanschrijver en de looueelr schrijver. De musicus komt er de zielisi- verheffing zoeken, die enkel maar muziek kan geven; en de tooncelspejler, opdat hij in zijn droomen gedachten zou krij»- gen die hij in zijn spel zou kunnelni uitdrukken - die zelfs de schrijver nooit in zijn werk hcefl gelegd. Groot is de macht en groot zijn de gaven van dit edele Ivoren Hek' Daarvoor zittend, krijgt zulk een droomer, als Edmunid Gray, vreemde visioenen. Hij ziet duide lijk cn van nabij toestanden, dje mist- schicn komen zullen maar die er toch nog niet zijn en nooit komen kunnen zoo lang de mensch zijn zelfzuchtigheid niet aflegt. Voor zulk een droomer is het Koniukr de gasleiding van Middelburg, cn aan den binnenkant der boomen, in den weg, die van Vlissingen. We hebben al de veronderstelling hoo ren opperen, dat het diep graven in den grond voor de rioloering een werking in den bodem heeft veroorzaakt, waardoor er lekken in dae leiding zouden zijn geko men. Maar we hoorden dat ook al te genspreken met het argument dat ree3s sedert eenige jaren het kwijnen van "die hoornen langs dc vest is opgemerkt, zoo dat sermoed wtordi dat er reeds lang lek ken in die leiding zijn. Met die dingen iu gedachten, zagen we met bezorgdheid de djepe graafwerken langs de Heerengracht voor het leggen van een rioleering. Dat werk móet nu eenmaal gebeuren Die Heerengracht was steeds van rioleering verstoken omdat het terrein te laag ligt. En nu hel door op pomping naar het nieuwe gebouwtje mo gelijk is ook daar rioleering te krijgen, krijgt ook die gracht zijn riool En men gaf ons van gemeentewerken de ver zekering dat men tracht zoo ver mogelijk van de boomen weg te Blijven Maar boomen spreiden hun wortels meters ver. En men heeft slechts in den geul te zien om waar te nemen d!at ook daar groote wortels moesten worden doorgekapt We kunnen slechts dc hoop uitspreken, dat men er zoo voorzichtig mogelijk te werk zal gaan. Die gracht is eigenlijk de eenige in onze stad, waar nog prachtige groote boomen staan, cn het wordt ons onbe haaglijk te moede als we ons voorstellen dat die zoo bijzonder mooie ïioomen- graent geschonden zou worden. We vernamen bij onze informatie over de Singel-booraen ook' nog dat men er bij Gemeentewerken op bedacht is, om, juist ter vermijding van i'cpenziekte, de to kappen iepen te vervangen door ande re soorten In vorige jaren zijn e,r al kas tanjes gebruikt. Er wordt ook gedacht aan accacia's, platanen e. a. Aan den Langevielesingel zijn verleden jaar reeds eenige boomen gekapt, en men heeft toen reeds dadelijk1 ze willen ver vangen. Maar diarbij bleek', dat een her planting op de oude lijn niet mogelijk was wegens de daar loopende gasleiding van Vissingen. Men wil ze nu wat verder van den weg plaatsen. Maar dat is mede een reden waarom de nu nog slaande rij dit jaar zal worden gevleid. Dan kannen «alle nieuwe boomen in één rij geplant worden. Nadat reeds in April hel eerst het idéé was opgeworpen alhier te komen tol de oprichting van een Christelijke muziekveveeniging, die lol doel steil hel beoefenen van fanfare- of harmoniemu- ziek, zijn door hel voorloopig bestuur meerdere bijeenkomsten en besprekingen gehouden, waarvan, zooals wel le be grijpen is, het finaneieele vraagstuk een zeer voornaam onderdeel heeft uitge maakt. Dit is echter dank zij den steun van enkele personen thans zoover tot oplossing gekomen, dal voor korten lijd Icon worden overgegaan tot stichting van een Christelijk Fanfarekorps, genaamd .Oefening na den Arbeid." Een bestuur werd samengesteld, waar van voorzitter is de heer M. Sanderse, secretaris de heer W. de Jong, [inning- meester de heer J. A. de Kam. en advi- seerend lid de heer C. Iluiszoon. Een voorname factor was ook hel vin den van een geschikt repetitielokaal, en dit is gelukt, daar de heer G. J. van Hoeve, eigenaar van den Buitentuin aan den Tramsingel, zijn lokaliteit zeer bil lijk ter beschikking stelde. Tot directeur werd aangesteld dc heer M. Bouma, onderwijzer aan de Cimsle- lijke school in de Gravenstraat. Gisteravond werd in hel repetitielo kaal een vergadering gehouden, welke door onLslenlenis van den voorzitter, werd voorgezeten door den lieer J. Boo ne, een der leden van. het bestuur. De heer Boone wees er op, dat het tijd is geworden aan de oprichting der vereeniging publiciteit le geven, en sprak den wcnsch uit-, dat het den heer' Bouma rijk der Hemelen werkelijk aanstaande als wij er maar willen binnentreden. Hij spoort zijn kameraden aan toch mee bin nen te gaan. En ze zouden wel willen volgen ,maar ze kunnen niet, terugge houden als ze zich voelen door gewoonte en noodzaak. Ze moeten de wetlen van de menigte gehoorzameu, dus blijven ze, wie ze zijn. En als de droomer wegjgel- nomen wordt is de herinnering aan hem ook weldra verloren en hel licht, dal hij, tijdelijk, onder hen verspreidde Dan komen er weer nieuwe droome-rs iederen dag staal er een Edmund Gray op Hel huwelijk werd dus voltrokken, zoo-- als Elsie hel wel had. voorspeld; in alle plechtigheid en bevrijd van het sombere, dat er zoo lang, als een dreigende wolk, boven had. gehangen. Athelstan, de ban neling, Athelstan de Deugniet, Athelstan, de Bezoedelde, was er bij tegenwoordig en niemand die zich in het minst over hem schaamde. Er was geen zweem van schandaal meer te bekennen. Hier was liij van zijn reizen terug, een flinke, knappe man. deftig gekleed en, in alle deelen, zeer welhebbend uitziend. De blik van zijn moeder bleef top hem gevestigd, als zij eerder naar de bruid of in haar gebedenboek moest hebben gekeken. Haar oogen waren rood, maar een moeder mag dan ook wel een paar tranen schreien als haar dochter het ouderlijk huis verlaat. En, degenen, die gepraat hadden van familie-oneenig- om m re wr.juen Spirosai-oplossing vult ten volle en met succes den weldadigen invloed van de inwendig te gebruiken Aspirin-Tabletten aan. (log. Med.) moge gelukken de vereeniging te bren gen daar, waar men ze gaarne wil heb ben, dal hij er een aangenamcu werk kring bij zal vinden en de vereeniging onder Gods zegen moge toenemen in bloei. Door den secretaris, den heer De Jong, werden de nolalen van enkoJat bestuursvergaderingen voorgelezen, waar uit bleek, hoe veel er is gewerkt voor hel lot oprichting der vereeniging en aanschaffing der instrumenten kon ko men. Er werd tijdens dc vergadering op ge wezen, hoe gewenscht hel is, dat zij. duo sympathie voor hel streven der veree niging gevoelen, zich bij een der be stuursleden opgeven als donateur. Na de vergadering werd met een re petitie begonnen met de 20 leden, waar uil hel korps thans reeds beslaat, waar van wij het eerste deel bijwoonden Hel 'bleek ook hierbij weer, dal alle bpgin moeilijk is, vooral waar slechts een paar tder leden vroeger in een korps hebben medegespeeld- Maar de ernst waarmede de heer Bouma aanvangt, doet voor de toekomst wat verwachten. Hit Zuld-B*Tclaa<L De dijkraad van het waterschap catamiteuzen polder Borssele, besloot met 14 legen 6 .stemmen Ged. Stalen te berichten, dat hij is voor vrijverklaring van den polder. Hot benoodigdo bedrag voor onderhoudswerken 1928-1929 werd vastgesteld op f 17790 (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad). KUNST ÊN WETENSCHAPPEN. Een te Semarang gevonden H i n d o e-b e e 1 d. Het hoofa van den Oudheidkundigen Dienst schreef naar wij in de Loco motief lezen aan \nela het vol gende Op een morgen in Augustus j 1. hield Pak Banixim zich onledig mei hel slaan van gras op zijn Kndje in de dessa Ngemplan-scmongan, onder den rook van Semarang c.a. 2 K.M. hemelsbreed ten Z.W. van de kota), toen zijn oog viel op een gat in den grond, waarin een donkei-grijs, glimmend voorwerp zicht baar was. Hij meende, dat het een slang was en omdat slangenhuid een aardig duitje opbrengt, ging hij haastig eenige vrienden roepen om hem bij hel vangen van hel dier behulpzaam te zijn Met een bamboe en een eindje touw gewapend begaven zij zich naar dc plek. maar toen zij met \ecl omzichligheid het gat gingen uitgraven, kwam er le voorschijn niet een reptiel, doch ongetwijfeld tot hun groote teleurstelling - een beeld )van blank metaal besi poetih volgens het proces-verbaal van de vondst). beid. of -vervreemding, zwegen nu als hel graf. Alle rijkere leden van Huize Arundel, de Oity-Arundels, waren tegenwoordig. Eveneens de Austins, die niet wanhopend arm waven wat helaas met enkele lak ken van de familie hel geval was. En na den dienst ging hel gezelschap naar Pcmbridge Square, bewonderde daar de huwelijks-cadeaux, dronk er op de gezoudheid van bruid en bruidegom en schaarde zich met broederlijke nieuws gierigheid, om den verloren zoon. Maar ze wisten niets let wel san zijn betrekking met Cambcrwell' En niets van zijn veronderstelde medeplichtigheid in de zaak. Edmund Gray. Gelukkig was er geen schandaal geweest Onder het gezelschap in de kerk was ook mr. Dering. Hij stond daar in kaarsr rechte houding, dc jas toegekooopl. zijn gelaat scherj) en hard de man van de wet van nature' zoowel als door lang durige handeling. Maar. zoomat halverwege den dienst, kwam er een verandering over hem. Zijn gelaat ontspande zich; de trekken werden minder scherp, de uitdrukking over het geheel, veel minder streng; zijn oogen stonden helderder. Ongemerkt deed hij zijn handschoenen uil en knoopte zijn jas wat los. Hij was Edmund Gray. In die hoedanigheid dronk hij later op de bruid en wenschte haar geluk. En hij liep heel den weg van Pembridge Square naar South Square, Grav's Inn. Ik zie in de toekomst een ouden man.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 5