T.F. De Hollandsche Waschwrou w Si Nicolaas-Verrassing i!0. 258 Woensdag 2 November i8Sf 470* Jaargang COURANT, Bij dit nummer behoort een Bjj voegsel. 8!Mr9ENLANO< DE STUDIE VAN PRINSES JULIANA. D© colleges, welke geduaende het aca demiejaar 19271928 door H.K.H. Prin- se&jJutiana worden gevolgd, zijn naar we in het vad. lezen, de volgende: Gods dienstgeschiedenis, prof. dr. W. B|. Kris- tensen; oud-vaderlandsch recht, prof. mr. A. S. de Blécourt; algemeene geschiede nis, prof. dr. J. Huizinga; Adatrecht, proF* mr. C. van Vollenhoven; Nederlandsche letterkunde, prof. dr. A. Verwey; vol kenrecht, prof. jhr. mr. "WC. J, M, van Eysinga; Fransche letterkunde, mej. dr. C. Serrurier. ONGEVALLEN- EN INVAL. WET. Als uitgave van het R. K. Werklieden verbond verscheen het van het bestuur uitgebracht rapport van de in 1926 be noemde commissie tot onderzoek naar de uitvoering der Ongevallenwet en In validiteitswet. WORKUMSCIIE GASFABRIEK. J.l, Maandagavond kwam de raad van Workum in spoedvergadering bijeen, o.a. fer bespreking van de erqstjge toestan den, welke aan. de gasfabriek zouden heerscben. Omdat deze van persoonlijken aard waren wilde de voorzitter geen in lichtingen verstrekken. De raad ging dan ook in geheime zitting. Naar nader bericht wordt, heeft do raad den directeur der gasfabriek be noemd tot baasfitter in dit bedrijf. 1 UIT OOST-INDIE. Een agent der Sovjets? De vroeger in Indië zeer bekende Oos- tenrijksche tandarts Petkovkr, die na een afwezigheid van tientallen jaren weer in Indiê wenschte terug te keeren, is, naar Aneta meldt, niet toegelaten, omdat hij ervan verdacht wordt relaties meö Rus land te onderhouden. Hij reisde op een Nederlandsoh paspoort terwijl hij vreem deling is. Zijn bagage bestond uit ruim honderd koffers, waarin voor millioenen aan pa pieren van waarde en voor tienduizenden aan goudgeld, dat verborgen was in hon derd paar sokken en honderden üjassen- Ook bleek hij in het bezit van een groote hoeveelheid chemicaliën, waarbij zooveel cyaankali dat het voldoende was om ge heel Batavia te vergiftigen. Petkovic is vroeger reeds in Griekenland niet toe gelaten. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Aan 22 personen hier ter stede is door de politie een waarschuwing ge geven wegens het niet voldoen aan de voorschriften van de Motor- en Rijwiel- wet. Bekeuringen zijn alsnog achterwege gelaten. Maar men zij er op verdacht, dat eerdaags het niet meer bij een waar schuwing zal blijven. In het bericht betreffende de aan den heer Herman Snijders gisteren aan geboden geschenken bij zijn 70-sten ge boortedag is tot onze spijt door een mis verstand gemeld, dat de foto van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis werd aan geboden door het bestuur der Godshui zen. Dit is echter geschied) door den vader en moeder, het personeel en ver pleegden uit het gesticht, di© voor de foto en een bloemstuk bijdragen gaven. Twee verpleegden hebben een en an der gistermorgen persoonlijk bij den ja rigen bezorgd. De heer Snijders ontving niet minder dan 25 grootere en kleiner© bloemstukken de meeste van vereenigingen en corpo raties. Het aantal schriftelijke en tele- grapliische gelukwenschen was zeer groot. De eerste repetitie van het Middel- Iburgsch muziekkorps na een vncainlie van enkele weken heeft gisterenavond een feestelijk karakter gekregen. Toen d© directeur de heer Joh. H. Oaro, het repetitielokaal binnen trad, werd hij daar Verwelkomd door een marsch, gediri geerd door den onder-directeur, den heer A. Calitz. Deze nam na het nummer het woord en richtte zich tot den heer Caro, om hem namens alle werkende leden van het korps van harte geluk te wenschen met zijn definitieve benoeming tot directeur. De leden stellen het op hoogen prijs dat na dat eenigen tijd gesukkeld was met bet krijgen van een directeur, de heer Caro bereid werd gevonden de leiding op zich te nemen en zijn nu verheugd dit een blijvenden vorm beeft aangeno men. Namens allen bood spr. daarop den heer Caro een lauwerkrans aan, op het lint, waarvan staat „Uit waafdeering en hoogachting." De heer Caro verklaarde zeer getrof fen te zijn door de hem gebrachte hulde die hij op hoogen prijs stelt en waarvoor hij oprechten dank betuigt. Spr. heeft aanvankelijk gevreesd het hem te zwaar zou vallen het korps als directeur te lei den, maar na, het proefjaar is hem ge bleken, dat er geen bezwaren voor bek, staan en waar spr. het werken voor het korps en met de leden lief heeft gekre gen, hééft hij het definitieve directeur^ schap aanvaard. Ten slofte herinnerde spr. er ami, dat de oud-voorzitter van het korps, de jieer Herman Snijders, juisl 70 jaar werd en stelde voor hem een telegram met geluk- wensch te zenden. Biet het voorstel stemden alle leden ten voilé jn en we I'd hieraan onmdddellfijk gevolg gegeven. Men verzpekt ons nog te melden, dat de heeren Calatz en Heeren, die het initiatief tot de hulde aan den heer Caro namen, onmiddellijk van alle werkende leden medewerking ondervonden. In de gisterenmiddag gehouden ver gadering van het departement M id d,el- burg van de Maatschappij „Tot Nul van 't Algemeen", heette de voorzitter, de heer mr. G. J. Sprengor, het nieuwe be stuurslid,, den heer mr. J. A, Dumon Tak, dje bereid wepd gevonden het pemiing|- jneesterschap op zich te nemen, wel kom. Goedgekeurd werd dp rekening van het Departement over het jaar 1 Juli 1926 30 Juni 1927, aanwijzend,e een eind-, cijfer van f7179.44. Het goed, slot steeg Van f l5Ó.Ö9y2 tot f430.38. Ook werd goedgekeurd de rekening der Nutsscholen over 1926, sluitende met een goed slot van f6 74.89, legen f616.71 over 1925. Tot lid van de Commissie voor de Nutsbewaarscholen werd, in de vacature, ontslaan door het vertrek van den heer M .G. Boasson, benoemd; de heer mr. Th. Portheine, met wien was aanbevolen de heer mr. A. Meerkamp van Embdien. De rekening van het Badhuis over 1926, aanwijzende in ontvang'f 2649 74 en in uitgaaf f1997.19, alzoo een goed. slot van f 652.55. waarvan f 600 is bestemd: voor reparatie van het dak, werd goed gekeurd,. Dit geschiedde ook met de winst'- en verliesrekening der Hulpbank over 1926, aanwijzende f573 59 aan intrest en f222.64 aan onkosten, alzoo f 350.95 goed slot. De aanwezigen namen met voldoening kennis van de goede financieel© uitkom sten der verschillende instellingen van het departement. Besloten werd voor lid van het hoofd bestuur te stemmen op den heer mr. A. T. Vos te Appingedam, met wien wordt aanbevolen de heer J. H. H. Pic- cardt te Sneek. i Bij d.e rondvraag herinnerde de v o o r- tter cr aan, dgt de heer Herman Snij ders juist 70 jaar werd en wees hij er op hoeveel deze voor 't Nut heeft gedaan, speciaal ook voor het departement, en steldp hij voor den jarige een geluks telegram te zenden, waarmede de aan wezigen zich door applaus vereenigden. - Tot directrice van het te Ouder kerk te openen Tehuis voor Ouden van jen is met ingang van 1 Dec. ft.s., benoemd mej. A. W* Willems, hoofd van het meisjespaviljoen „Kinderzorg" alhier. Gisteravond hield de hier geves tigde afdeeling vian den Ned. Bond v. Handels- en Kantoorbedienden in de bo venzaal van „De Eendracht" een open bare vergadering. Er was lamelijk veel belangstelling. De voorzitter, de heer D'. Sanderse zet te in korte woonden het doel der bijeen komst uiteen en den toestand hier ter stede, daarbij er op wijzend, dat in een 20-tal voornaamste plaatsen van ons land propaganda wordt gevoerd voor „onze Januari actie", voor een betere sa- Iarieering van de handels- en kantoorbe dienden. Spr. gelooft, dat deze actie hier ter stede ook noodzakelijk is, zoowel' wat de salarieering als wat den langen arbeidstijd, betreft. Alleen waar de organi satie invloed heeft, is de toestand be hoorlijk, maar waar de organisatie nog zwak is, valt er heel' wait te verbetenen. Spr. noemde daarvan voorbeelden op met name. Spr. wekt vooral ook de bankbe dienden op zich te organiseeren: want ook de torstand in het bankbedrijf be hoeft hier en daar verbetering. Spr. moe digde tenslotte krachtig aan lol mede ageeren er daarbij op wijzend dat de bonjd; niets met 't socialisme uitstaande heeft, en protesteerende tegen de1 actie vian som mige leden van "Mercurius om ongeorga niseerden van den bond aï tc houden met den boeman van het socialisme. De boudssecrelaris, de heer \V. Brou wer zette de landelijke actie uiteen. Door do kapitalistische bladen wordt "aaien in den waan gebracht, aldus spr dat do vakvereenjging heeft afgedaan. Spa- spreekt dit legen, wat hij nader «aantoont, wijzend op de 27 bonden die het N. V. V, vormen, en die zich op het standpunt stellen van den klassenstrijd. Zij hebben een zeer groot aantal ïedpn, en. een finanlieele macht allen gezamenlijk van 11 milliocn. Met den. Ned. bond van Handels- en Kantoorbedienden is 't ver houdingsgewijze niet minder gesteld. Doch die honden, die niet op het stand punt van den klasseslrijd staan, gaan in derdaad achteruit. Door de vakbonden is zeker al wat bereikt. Spr. geeft eenige vergelijkingen. Zoo kan men nu 2 ton aan werkloozcnuitkeeringen en met suc ces stakingsleiding geven. Veel ook heeft de bond gedaan voor het handelsonder wijs en de ziekenkassen. De 50-urige werkweek voorde winkel bedienden, thans in wetsontwerp, wat de middenstanders in het geweer heeft ge jaagd, is een overwinning van onze be weging. Maar een heftige actie is dan neodig van allé bedienden. Ook de ver plichte winkelsluiting is aan tie acfie van den bond te danken. En voor de reizigers is een wetsoulwerp aangekon digd. Spr. bespreekt de positie van de be dienden, die op de kantoren anders is dan vroeger; het werk is meer gespeci aliseerd. De bediende is geworden een verkooper van arbeidskracht, vergelijk baar met de fabrieksarbeider, doch wij moeten die arbeidskracht zoo duur mo gelijk zien te verkoopen en fepr. toont aan, dat dit met Öe kantoorbedienden (ook mogelijk is. Do bond wil daarom nu komen tot een behoorlijke loonactie, het volgend jaar. De malaise is nu ov?r, en er kunnen ze ker verhoogingen komen. Spr- toont met dividend lijsten aan, van verschillende bedrijven, dat die dividenten aardig om hoog loopen. Er is ook minder werkloos heid, e'n minder toevoer en zoo meent spr. dat de tijd gekomen is voor salarjs- verhoogingsactie. Doch dan moeten alle bedienden meewerken. Internationaal hebben de werkgevers zich georganiseerd om hun winst te verzekeren. Daartegen over moeten wij staan in. de landelijke organisatie. De bedienden moeten zich dus organiseeren. Spr. wekt dc aanwe2i- geu daartoe krachtig op. Mits zij zich aansluiten bij de eenige strijdbare vak beweging. Uit Vlissingen. - Dinsd.ag had de jaarlijkschc uitrei king plaats van. medailles, getuigschriften en gratificatiën voor 40- en 25-jarigen dienst aan de Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. De gouden medaille van de Maatschap pij met bijbehoorende gratificatie, voor 40-jarigen dienst werd uitgereikt aan 17 werklieden, n.l.: J. U. Auêr, P. M, van den Berg, G. Damman, I. J. van Dis, P. J. ten Hacken, J. A, Jonasse, J. Lou- werse, 0. Luijlen, J. de Nooijer, J. Pe ters, A. Schroevers, J. F. Steelier, A. Steketee, M. Slroosnijdjer, A. P. van Tiel, L. Vis en K. v. d;. Want. De zilveren medaille niet bijbehooren de gratificatie voor 25-jarigen dienst aan 2 ambtenaren én' 2 bazen, n.l.-. F. A, Hu- ser, J. Nijssen, 0. v. d.Rerge en 0. Dogge, De zilveren medaille met verenend getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, en gratificatie an de Mij. „De Schelde", voor 25-jarigen dienst aan de volgende 14 werklieden: B. van Belzen, J. D van Biemen, A. Boogaard, R. Geilman, I. G. Jacobs, ip. de Kan, G. Piekarl, A. Polderman, H. F. d,. Roost, J. H, J. de Ruijter, J„ Schets, P. J. Schunselaar, M. Steenhaard, en J. M: Sterzenbach. Het bestuur van het Departement Mid delburg van de Nedcrlfuidselie Maat schappij voor Nijverheid en Handel was daarbij vertegenwoordigd door zijn voor zifter efn secretaris, de heeren W. Ber denis van Berlekom en L. A. v. d. Harst. Eerstgenoemde reikte de getuigschriften uit. Uit Walcheren De te O. e n IV. Souburg gebiou- den collecte ten bate van het Nedcrl. Roode Kruis heeft opgebracht f 2S.23Va- De gemeenteraad van Seroos- kerke kwam 31 Oct. bijeen. Afwezig de heer Iz. de Buck. De voorzitter deelde mee dat door B. en W, is benoemd tot loco burge meester dhr. P. de Visser, tot plaatsver vanger dhr. Adr. Goedbloed. Voorts dat verpacht zijn bouwland, weiland, en zandput namelijk aan P. Melse voor f 81; bouwland aan J. Won- dergem Jz.„ voiot f 10,50 en weiland aian M. Geluk voolr f 95. Onder groote belangstelling werd Dinsdag te Oostkapelle het stoffe lijk overschot van 'den heer jhr. H. A. van Adrichem Boogaert aan de aarde toe vertrouwd. De lijkbaar was onder kransen en bloemen bedolven. Aan het graf werd ZENDT UW LINNEN BONS GEDURENDE DE MAAND NOVEMBEK AAN ONS IN EN U ONT VANGT ALS EXTRA CADEAU EEN 'n STOOMZEEPZEOEMJ BE HAMER - GOUDA (Ingez. Med.) niet gesproken. De oudste zoon dankte de aanwezigen voor hunne belangstelling. Uit Zuid-Beveland. In de Maandagavond gehouden ver gadering van den raad der gemeente 's-H. Arendskerke kwam in behandeling liet voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de rooilijn aan den Nieuwen Kraaijertschen dijk, welk voorstel ineen vorige vergadering was aangenomen, daar niet alle leden ter plaatse voldoende melt den toestand op de hoogte waren. He# voorstel werd nu weder bestreden door de heeren v. *d. Dries en Vermue, terwijl de voorz. het verdedigde. Na zeer uitvoe rig© besprekingen werd het aangenomen met 6—5 steromen. Tegen stemden "de heeren: Vermue, v. d. Weele, Sandee, v. d. Dries en Schipper. Een verzoek van C. Rijk om vergoeding ingevolge art. 13 der Lager onderwijswet 1920 over 1 Mei tot 1 Augustus 1927 werd voor kennis geving aangenomen, daar het ongezegeld was. De gemeentebegrooting voor 1928 werd aangeboden met in totaal in ujtgaaf en ontvang van f 92656.04. In de daarna vastgestelde verordening op het vrij vervolgonderwijs werd o a. bepaald, dat de bezoldiging zö.1 bedragen f 1.25 per werkelijk gegeven lesuur, dat j het minimum aantal leerlingen bij den aanvang moet bedragen 10 en dat bij da ling van het aantal leerlingen lot zes 'de cursus opgegeven wordt. Op het subsi die-verzoek van de Vereen. „Schoolmu seum" te Middelburg werd m. a. sï. afwij zend beschikt. Het verzoek van T. J. Harthoorn om verhooging jaarwedde als onderwijzeres in de nuttige handwerken te Nieuwdorp werd op voorstel van B. en W. aange houden tot de behandeling der "begroo- tiug. Ten slotte werden B. en W. gemach tigd tot openbare verpachting van een pérceel tuingrond te Nieuwdorp tot 1 November in pacht bij A. van Antwer pen jzn. Bij de rondvraag vraiagt de heer Lindcnbergh of het niet wenscheljjk is aan het zich vormende gehucht in den Nieuwen Kraaijert een naam Ie geven. Uit Sc'houwen en Duivelend. Op uitnoocüging van het dagelijksch bestuur oer gemeente Burgh, vergader den Vrijdagavond j.l. in de gemeenteka mer de aan- en inwoners van den Hoo gen Weg en Westenschouwen en Maan dagavond j.l. de aanwoners van den weg van af de kom der gemeente lot Burghsluis. Behalve B. en W. en de heer C. Blom, waarn. burgemeester der gemeente Haamstede, was een bevredi gend aantal belangstellenden opgekomen, 't Doel dezer vergadering was, een be spreking te houden omtrent mogelijke electrificatie door de P. Z. E. M, van de aansluitbare perceelen in ge- noemae rayons. Ter tafel was een kaart, aangevende de aansluitbare perceelen en de opper vlakte der betrokken landbouwbedrijven. Gelezen werd de correspondentie van gemeentewege met de P. Z. E. M. ge voerd, waaruit bleek, dat oorspronkelijk alleen de electrificalie der kommen van Burgh en Burghsluis in dc bedoeling dier maatschappij lag. Nadere correspon dentie had tot gevolg, dat aansluiting van Hoogen Weg en "Westenschouwen in het vooruitzicht werd gesteld tegen een persoonlijke garantie van f 25 per aan sluitbare woning en f 5 per H.A. voor kracht en licht in het landbouwbedrijf, mits men unaniem aansluit. Voor het tra ject ricnling-Burghsluis werd een totaal- garantie van f 1000 voor aanleg van het net gevraagd. De heer A. van Zuijen vraagt wat, behalve de genoemde to taalgarantie van f 1000. in de richting- Burghsluis de garantie voor stroomle- vering is. De voorzitter verklaart hier omtrent nog geen nadere gegevens te kunnen verschaffen. De heeren B. Th. Boot en H. Krijger uitten de wenschelijk- heiu van gemeentelijke garantie voor alle aansluitingen; de voorzitter zegt geen zekerheid te kunnen geven, of de P. Z. E. M. daarop zou ingaan. De heer Boot zou gaarne zien, dat men den heer Streefkerk uitnoodigde, om in een openbare vergadering van belanghebbenden deze zaak m©t hem te bespreken en wat meer van het tech nische gedeelte te hooren. D© verga dering gaat hiermede accoord. B. en W. geven toezegging binnenkort den heer Streefkerk te zullen uïlnoo- digen. De heer A. C. Blom is van meening, dat electrificafie van zijn landbouwbe drijf volgens de door de P. Z. E. Mj gestelde voorwaarden aanmerkelijk duur der zal komen dan de tegenwoordige ex ploitatie. De heer C. Blom beweert, dat 7moiets niet voetstoots te berekenen valt, daar het hier gaat over kracht en licht. Met het oog op de zoo mogelijk toe gezegde vergadering geeft de heer Fok ker den belanghebbenden landbouwers in overweging zoo nauwkeurig mogelijk na te gaan, wat de kracht ten behoeve van hun bedrijf thans aan benzine, enz. kost. In beide vergaderingen waren, wegens de eigenaardige indeeling der gemeenten, zoowel inwoners van Haamstede als van Burgh tegenwoordig. Uit Iholen Te O u d-Vosseineer werd in d© raadsvergadering \ian Maandagavond, eer ste avondvergadering, waarbij zeer groot© publieke belangstelling, o. m. behandeld de begrooting der gemeente voor 1928, 4i© na enkele wijzigingen werd vastge steld op inkomsten en uitgaven ad f65170.775. Aan den gemeente-veldwach ter Witte werd f ;50 en aan den rijks veldwachter f 40 gratificatie toegekend; de laatste had voorheen slechts f 25. De begrootingen van het Weezen- en algem. Armbestuur werden resp. vastgesteld op f 14930.99 en f 2394.71%. Met 1 tegen 1 stem werd besloten, in verband met de kosten, niet over te gaan tot aansluiting bij het eleclrisch net. Verder werd besloten geen subsidie te geven aan het Schoolmeuseum te Middel burg en te zorgen dat in aclji genomen wordt dc aanschrijving betreffende ver pleging van armlastigen in gezinnen, waar ziekte voorkomt die voor de verpleeg den nadeelig kon zijn. In de Maandag te Stavenisse gehouden vergadering van ingelanden tier waterkeering van de calam. polders ,,Oud Kempenshofslede en Moggershü" werd het salaris van den te benoemen waler- bouwkunaig ambtenaar bepaald op f 2100. met 3 tweejaarlijksche verhoogin gen van f 100 en 8 pet. vergoeding voor woninghuur. Van deze bedragen komt de helft voor rekening van genoemde polders en de andere helft voor het waterschap ,,Staveuisse". Als waterhouwk. ambte naar werd. zooals wij reeds meldden, m. a. st. benoemd no. 1 der voordracht, n.ll. de heer J. A. Norlier, thans tijde lijk aldaar. Zijn pensioengrondslag werd vastgesteld op f 1134. Daarna had plaats de omschrijving der diverse werken aan beide dijkvakken, n.l.: Oud Kempenshofstede, de gewone op f 470, en de buiteügew. op f 16.825, Moggershil, de gewone op f 420. de bui tengewone op f 24.875. Besloten werd aan de weduwe van

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1