Mo. 257 Dinsdag 1 November 1927 170' Jaargang OURANT, Bij dit nummer behoort een Bjjvoegsel. scheeve voorstelling. De heer Aug. van Thienen, van de Vereeniging Eigenschippers te Antwer pen, maakt in hel Handelsblad van Ant werpen een tegenstelling tusschen de afmetingen en de doorvaarthoogte van het nieuwe Maas-Waalkanaal en die van 'de verbindingen van Antwerpen met den Rijn op Nederllandsch gebied. Daarin komt naast een klacht over „de legendaire brug van Vlake",die méér gesloten dan open is ook de bewering voor „Voeg daarbij, dat de groote sluis te Hansweert ook bijna gestadig buiten dienst is, en de groote sluis te Veere voor het Kanaal door Wal cheren ook hetzelfde lot ondergaat, en gij zult inzien, dat de scheep vaart van België naar den Rijn ern stig gevaar loopt een dezer dagen volslagen stil te liggen op de kunst- matige verbindingswegen, die Hol- lland ons heeft opgedrongen ter ver vanging van Kreekrak en Sloe." De voorstelling, die hier van den stand van zaken wordt gegeven, is scheef. 'Bij beide sluizen is geen sprake van het 'buiten dienst zijn, maar is tijdelijk het gebruik beperkt tot zeker tijhoogte in verband met gebleken onderloopsheid der sluizen. Aan beide sluizen wordt gewerkt om deze bezwaren le overwin nen. Een „ernstig gevaar voor het een dezer dagen volslagen stilliggen" van de scheepvaart, is een overdrijving, die ge heel past in het kader van vele Belgi sche beweringen betreffende deze wa terwegen. Bovendien is het oponthoud, dat voor een deel der schepen te Hansweert mocht worden ondervonden, van zeer weinig practische beteekenis, omdat die lijd gebr,uikt wordt voor douane-onder zoek. BINNENLAND. ROEKELOOS RIJDEN. In antwoord op een adres der drie centrale landbouworganisaties om maat regelen tegen roekeloos rijden op den openbaren weg, heeft de Minister van Justitie geschreven, dat er, nóar het oordeel der procureurs-generaal met de noodige strengheid wordt opgetreden, en dat er geen termen aanwezig zijn voor een aanschrijving aan de parketten. Anderzijds mag de Minister niet ver helen, dat de verschillende ambtsberich ten er op wijzen, dat de plattelandsbe volking dikwijls zelf mede-schuldig is aan verkeersongevallen, doordat deze bevolking zich zeer weinig stoort aan de verkeersvoorschriften. Mogelijk zoude voor de landbouwver- eenigingen een nuttige taak weggelegd) kunnen zijn, door harerzijds mede te werken, om het in acht nemen der ver keersregelen door de plattelandsbevol king te beverderen. DE TANDTECHNICI. Een groot aantal tandjechnici, die door de beslissing van den Minister van 18 Oct. inzake het verleenen van de veelbespro ken bevoegdheid gedupeerd zijn, heb ben zich telegrafisch tot den minister gewend. Zij protesteeren tegen de be slissing, welker motieven hun onbekend zijn; ze zijn van oordeel, dat de commis sie, die den minister geadviseerd heeft, geen goed college is geweest, en vragen een audiëntie om hun belangen te beplan ten. DE MAASBRUG. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat er alle uitzicht, dat de oude Maasbrug voor Maastricht behouden blijft, en dat er tegenover de Koender- straat een tweede brug over de Maas zal worden gelegd. DE S. A. P. Het partijbestuur van de S. D. A. P. ontving een schrijven van Henri Polak, waarin hij mededeelt, ingevolge het ver zoek van het partijbestuur, terug te ko men op zijn oorspronkelijk voornemen, om reeds n,u te bedanken als voorzitter van de partij en zich bereid verklaart als zoodanig aan te blijven tot het a.s. buitengewoon congres. Met betrekking tot de benoeming van den directeur der Voorwaarts lot direc teur van Het Volk, werd geconstateerd, dat van eenige koersverandering geen sprake is. Aangezien het de bedoeling is ae nieuwe regeling inzake de leiding van dit blad te laten ingaan met 1 Ja nuari 1928, heeft het partijbestuur be sloten een buitengewoon congres bijeen to roepen op 17 en 18 December a.s. Dit Stad an Provincie, Uit Middelburg. Bij den aanvang der repetitie van do zangvereeniging „Tot oefening >en uit spanning" alhier is gisteravond dc voorzitter, de lieer Herman Snijders, gehuldigd ter gelegenheid van hfet be reiken van zijn 70sten verjaardag op he den. Bij monde van mevrouw Nonhe bei—Faro werd. den heer Snijders na mens alle leden een schilderij van den heer L. Heijmans aangeboden, voorstel lende de Kuiperspoort. Deze huldiging was het begin van een veel grootere, die heden, den eigen lijken dag, zou plaats hebben. Van meer dere coöperaties en vereenigingen, van wier bestuur de hper Snijders deel uit maakt, of heeft uitgemaakt bereikten hem blijken van hoogachting en waardqering in den vorm van bloemen of geschenken. Zoo hood het bestuur der Godshuizen zijn president een foto van het geslicht op de Gracht aan, waarvan cle verpleeg den door den jarige niet werden ver geten. In den loop van den middag kwamen 'zeer velen persoonlijk hunne gelukwen- schen aanbieden, terwijl anderen in den vorm van telegrammen, kaartjes enz. ditzelfde deden. Gisteren was het de laatste dag dat de heer C. D. Klaassen zijn functie van concierge van het Stadhuis 0,1 hier ver vulde. Met zijn echtgenoote, die hem gedurende 29Vg jaar, bij het vervulljen dezer functie trouw ter zijde heeft ge staan, werd hij gisteren in tegenwoordig heid van de op het stadhuis werkzöime ambtenaren, toegesproken door den ge meentesecretaris, den heer mr. M. W. G. van der Vein*, die onder hartelijke woorden van dank voor dde aangename samenwerking het echtpaar mede namens den gemeente-ontvanger en den archi varis een blijvend souvenir aan bood. Namens de andere ambtenaren voerde» de hoofdcommies, de heer S. A. van Le- verink het woord, en hood ook een ge schenk aan, dat den heel" en mej. Klaas sen in hun nieuwe woning zeker te pas zal komen. Hedenmidddag werd de heer Klaassen in de gelegenheid gesteld afscheid» te nemen van het collége van B. en W. Door de firma F. B. den Boer al hier wordt aangeboden een vloeiboek met maand- en verjaardag-kalender en posttarief. de kalenderbladen zijn ver sierd met aardige leekeningen van de tegenstelling „voorheen en thans". De opmerking van den heer De Vos in de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Vrijdag avond betreffende de motorveerboot van den Prov. Stoombootdienst heeft ons aan leiding gegeven zelf eens te gaan kijken, waarom die boot in de binnenhaven ligt en nadere informatie daarover in te winnen. Toen de boot in Augustus door de provincie werd overgenomen, moest het schilderwerk nog verder wor den afgewerkt en bij den proeftocht bleek reeds, dat een voorziening tegen het overslaande buiswater in de toekomst wel gewenscht zou zijn. Maar om gedurende het toen nog drukke reisseizoen van Se boot tc kunnen profiteeren werd een en ander uitgesteld tot na de grootste druk te. Dc boot werd in de vaart gebrachit niettegenstaande de nieuwe aanlegplaat sen nog niet gereed waren en dit nog niet zijn. Dit was» mede mogelijk; door dat in de verschansing 3 M. breede poor ten zijn aangebracht en dus ook auto's enz. van af de bestaande pontons aan boord kpndcn rijden en daar veel beter konden draaien dan op de andere ge wone booten. Geen enkele boot van den dienst vaart natuurlijk langer dan een bepaald aantal weken achter elkaar en wordt dan opge legd. Thans is dit ook met de ferry boot het geval en wordt van deze gelegenheid gebruik gemaakt om het schilderwerk verder af te werken, terwijl de aannemer van de bedekking van de plaats voor auto's enz. de daarvoor gebezigde houten blokjes opnieuw voor zijn rekening legt, omdat gebleken is, dat er zich hier en daar putten in vertoonde. Ten slotte zul len nu ook dc maatregelen tegen het buiswater worden genomen. Er is dus geen sprake van zoo maar stil leggen van de boot; trouwens zij heeft gedurende do weken, dat zij gevaren heeft -goed vol daan en ook bij vrij stevigen wind volle bestuurbaarheid getoond. Of zij bij wer kelijk stormweer minder makkelijk zal kunnen over varen dan de andero boo ten, is niet aan oins om te beoordeelep, waar wij mecnen, dat zoowel de ontwer per van de boot als de 'bouwmeesters personen zijn, die een naam te verspelen hebben en die ook aan deze boot, die Van een voor Europa geheel nieuw type is, al hun konnis hebben besteed en dit schenkt ons ook vertrouwen voor yde toekomst. Wij moenen, dat ook, hier geldt, „de beste stuurlui staan aan den wal". En zeker dat er geen reden bestaatom zoo'n scherp oordeel uit te spreken als de heer do Vos meende te moeten doen. Uit Vlissingen. Gisteren is op de werf der Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen de werkman H. Gmet zijn linkerhandt tus schen een machine geraakt. De man Merd, verwond aan 4 vingers, naar het St. Joseph ziekenhuis gebracht, waar eeu „paar der vingers werden geampu teerd. Uit Zuid-Beveland. In de vervolgvergaderiug van den raad van Ierseke Maandagivon.» kwam de begrooting aan de orde. De heer Ossewaarde 'Wilhet presentiegeld verhoogen. Er is nu f 108 voor uitge trokken, hij stelt voor dit nu te bepalen Jop f !250. Het voorstel van B. en W.. werd aangenomen met 6 vooir 5 legen. Op een vraag via,n den heer Ossewaar de worden uitvoerige inlichtingen ge geven over het brandspuilmateriaal en de oefeningen. Bij den post subsidie burgerwacht' stel de het lid Scheelè voor deze af te voe ren. Hij blijft gehandhaafd, voor 9, tegen de heeren Scheele en Ossewaarde. Bij onderhoud schoollokalen merkt de heer Scheele op flat de privaten in school II niet in orae^ zijn, verbeterjiing naar de eischen des tijds is gewenscht. De andere wenschen aangaande de open bare school zijn bekend, hij stelt voor om deze reden dezen post te verhoogen met f 1200 en te brengen op f 2000. Na een lange discussie stelt de voor zitter voor om dezen post als geraamd te handhaven. Aangenomen met 7 voor '1 tegen; tegen de heeren "Mol, Scheele, Ossewaarde en de Jager. Eveneens verworpen, werden voorstel len van den heer Ossewaarde om de nieuwe kast aan te schaffen' voor school I voor f 100, 'en om den post onderf- houd schoolboekjes etc. van f 650 te verhoogen tot f 1000. Den post voor werkverschaffing ge raamd opi f 1000 vindt de heer Scheele te laag. De heer Bom beantwoordt uit voerig dhr. Scheele^ De inkomstenbe lasting mag niet hooger geraamd worden met het oog op den financieelen toe stand en de oesterindustrie Van Ierseke. Ook de opdrijving van vermogensopcen- tcn keurt de heer Bom af. De verwachting over Ierseke mag niet te hoog gespannen worden. De prijzen der oestefs zijn wel goed, maar de oesterstand is i/i minder dan verteden jaar. Wet zal de boerenstand vqjjcliend hebben? Hoeveel minder zal de belasting niel zijn door de vorming der Naaml. Vennootschappen? Spr. ppijst een voor zichtig conservatief beheer aan. De post a f 1000 wordt gehandhaafd, 6 voor 5 tegen, de heeren Mol, Daane, Ossewaar de, Scheele en de Jager.. De heer Scheele stelt voor om een post op de begrooting te brengen: hef fing 100 opcenten op de vermogensbe lasting. De heer Bom is daartegen, hij vindt het een onbillfjke belasting. Ook de' voorzitter vindt de inkomstenbelas ting progressief genoeg, en de boog moet niet te sterk gespannen worden, want misschien zou men ook te Ierseke wel eens kapitaal-vlucht kunnen krijgen. Als eens een strenge winter mocht komen, als in '90 dan wuts 't kapitaal! ver weg en vernietigd. Ook de heer Willemsen is tegenstan der. Het voorstel Scheele wordt verwor pen met 7 tegen 4 st, voor de heeren' Mol, Scheele, De Jager en Ossowaarfcie. Den post inkomstenbelasting vindt het lid Scheele te hoog geraamd, het kan best op f 50.000 geraamd worden, hij" zal er geen voorstel van maken, maan merkt dit slechts op. De voorzitter hoopt dat Scheele geltijk krijgt. De gemeentebegrooting met een eind bedrag van f 121.917 met een post van onverzien van f 864; de kapitaaldienst op f 7700, wordt m. a. s. aangenamen. Hij de rondvraag vraagt de heer Scheele of ook de' gemeenleopzichter van 't werk der wcrkToozen zijn pet, heeft gehad. Zoo neen dan vraagt hij of B. en Wi. zulks nader onder dei oogen wil zien. Vervolgens geheime zitting. Uit Tholen In de Maandag te Stavenisse gehouden gemeenteraadsvergadering deel de de voorz. mee dat bij ziekte, ontsten tenis of andere afwezigheid vim den bur gemeester als zoodanig zullen optreden resp. dc wethouder L. C. Potappel en A. G. van IJseldijk. Een massieve van de commissie tot verbetering van het ver- u'eer in Westel. N.-Brabant, als zijnde voor hier van geen belang, werd Voor no tificatie aangenomen Ingekomen was eèn verzoek van hel bestuur der oucl?rcnai- missie voor weder gelegenheid le ge ven vpor het öntvangen van vervolg onderwijs. Door Burg. en Weth'. werd voorgesteld dit onderwijs van gemeen tewege te bevorderen en door den raad werd besloten zulks als een gemeente zaak te beschouwen en het dag. bestuur te machtigen alle voorbereidingen, de uit voering ervan enz. op zich te nemen. Als minimumloon werd bepaald f 1 per les uur. Van den minister van O., K. en W. was bericht ingekomen, dat "de raad Vrijge steld was om een wachtgelder als onder wijzer te benoemen Zooals we gisten reeds meldden werd m. a st. als onder wijzer met verplichte hoofdaete, met in gang van 1 December a.s. no. één der voordracht, benoemd, n 1 de heer J. II. den Har tog te Eek en "Wiel. Door B. en W. is genoemde heer reeds met 1 Nov. als tijdelijk tot 1 Dec. benoemd. De heer I. Gaakeer, die thans tijdelijk wterkzapm is, werd door de ongesteldheid^ van méj. Lemsom door B. en W. weder tol 1 Dec. als tijdelijk aangesteld. Ingekomen was een schrijven van het Burg. Armbestuur dat het aftredend lid, de heer A. II. v. d. Slikke, niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. Woorden van dank werden ge noemden heer gewijd, voor het vele, dat hij in die betrekking heeft gedaan. 'Op een verzoek van dat armbestuur om de gemeentesubsidie van T1200 op f 1600 te brengen ,noodig door verhoogde en onvoorziene uitgaven, werd gunstig beschikt. Als lid van dat armbestuur werd m. a. st. benoemd de heer L. G. Potap pel, wethouder. Van den inspecteur der belastingen Was een schrijven ingekomen, dat de opcenten op de grondbelasting voor deze gemeente zijn astgesteld op f 1749.42. UltZeauwsc h-V laan/leren OD Met de Staatscourant van 31 Oct. zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende het Motorschip Antwerpen, te Terne u zen. Heden wordt de weduwe Asselman geb. Belje Witte, te Hengstdijk 105 jaar. Zondag 'is aldaar ter hare eere feest gevierd. Heden was het 25 jaar geleden, dat de hoofdconducteur Van Dorst in asten dienst trad bij de Stoomtram HulstWalsoorden. Door den dienst was de vlag op het kantoor te Hulst en op het hoofdgebouw te Ternenzen gehe- schen ter eere van den jubilaris. Onder de velen, die den heer Van Dorst kwa men feliciteeren, bevonden zich ook de algemeen directeur en enkele afdeelings- chefs. Behalve woorden van lof en er kentelijkheid, daarbij uilgesproken, kreeg de jubilaris een schriftelijke dankbetui ging en oen geschenk ifl enveloppe en zijn echtgenoote een mooi bloemstuk. Volgens een "bericht in Zelandia moet het reeds opgetrokken gedeelte van de uitbreiding der gasfabriek te Axel weer worden afgebroken, omdat de bouw weg zakt. Het zou een schade post zijn van f 6000. Uit Zeeuwsch-Vlianderen Wl D. Zondag hield de Bond van Muziek verenigingen in Westel. Zeeuwsch-Vlaan- deren te Schoondijke een vergade ring. Op St. Kruis na waren alle aangeslo ten vereenigingen present. Uit de notulen bleek, dall hei solisten concours in 1926 een nadeelig slot had opgeleverd van f70.49. M. a. st. werd besloten tot het houden an een solistenconcours te öostburg in Februari 1928, waaraan alleen Bonds leden kunnen deelnemen, eai waarbij kwartetten kunnen ten gehoore gebracht worden. Van dc feestcommissie te IJzendijke was het verslag ingekomen Van het in Augustus j 1. aldaar gehouden concours. Ondanks het slechte weer dien dag, was er nog een overschot in kas gebleven. Besloten werd tot het houden van een concours in Sluis in 1928, ïn welk jaar liet muziekgezelschap „Apollo" aldaar zijn 50-jarig bestaan herdenkt. De aan gesloten vereenigingen zullen te beslis sen krijgen op welk tijdstip dit concours zal gehouden worden. Of daaraan een festival zal verbonden worden waarbij ook Belgische gezelschappen kunnen deelnemen zal later worden uitgemaakt In elk geval blijft volgens het reglement het concours beperkt tot 3e leden van den Bond. Tot voorzitter van solisten- en gewoon concours werd aangewezen dhr. J. H. Cam te Middelburg, die zich dan twee ledjen assumceren zal. Nadat nog verschillende punten waren besproken in verhand met het aanstaande concours werd de vergadering, die geleid werd door den heet* Iz. de Brouwer van Aardcnburg, gesloten. Zaterdag 1.1. kwam de raad van St. Kr u is in voltallige zitting bijeen. Inzake het verzoek tot toetreding tot hetwerk- looslieidbesluit, van het bestuur van den Ned. R. K. Landarbeidersbond „St. Deus- dedil" wenschtc de raad over meerdere gegevens tc beschikken en het schrijven Rookers Dc onaangename tabaksreuk ver dwijnt en Uw adem wordt direct weder frisch bij het gebruik van de desinféeteerende "Ungez. Med.) tot een volgende vergadering aan te hou den. De gemeentebegrooting werd na ar- tikelsgewijze behandeling waarbij alleen de pasten presentiegeld raadsleden, aan schaffing en onderhoud sclioolmeubelen, aanschaffing en onderhoud schoolboe ken, leermiddelen en schoolbehoeften en onvoorziene uitgaven eenige verandering ondergingen, vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op f 17.881,38 walarbij een post voor onvoorziene uitgaven van f 954.13. De raad bleek algemeen van gevoelen, dat het aanschaffen van nieuwe schoolf meubelen, waartoe hij een stillen weiïk haa gekregen, in verband met het laatste lijk plaats gehad hebbend opkniappen der schoollokalen, een onnoodig kosten-mar ken zou wezen, zoodat besloten werd op voorstel van den heer Beun—Holjebrand in de vacantie in den zomer van 1928, het noodige aan de schoolbanken te La ten verrichten. De opbrengst uit de plaatselijke inkomstenbelasting is op f 3400 geraamd, zijnde f 1000 minder dan in 1927. In deze begrooting komt ook voor de laatste aflossing en rentebetaling op éen in 1894 aangegane schuld, zoodat als er niets buitengewoons gebeurt, de gemeen te in 1929 zonder kapitaalschuld zal we zen. Bij de rondvraag vestigt de heer Beunj- Castoleijn de aandacht erop, dat de klok kenist onvoldoende zorg besteed aan het uurwerk, waardoor dit als het waredoor- loopend een anderen dan deai juisten tij-dj aanwijst. Spreker lacht dit zeer onge- wenscht. De voorzitter belooft den klok kenist hierover te zullen onderhouden. (Voor verder Stad en Provincie zie men hel Bijvoegsel. KERKNIEUWS. Overgekomen van Bourlange werd ds. M. 0. W. Wcgeling Ned. Herv„ pret- dikant, Zondag des voorm. te 's -Hee ren h o e k in het ambt bevestigd, door 'zijn vriend ds. Steenbakker Morilyon Loy- sen van Erica, die sprak naar aanleiding van Ex. 25 40. Des namiddags verbond de nieuwe predikant zich aan zijne ge>- meente en bepaalde J)ij zijn talrijk gehoor in de kerk te Nieuwdorp bij het Woord der Schrift Joh. 1010e. Een zangkoor van Nieuwdorp zong vóór de prediking den nieuwen leeraar een lied toe. Aan het einde van deze godsdienstoefening werd h'j toegesproken door den consu lent ds. J. O. Elenbaas, van Borssole, die aan de gemeente verzocht haren nieuwen dominee staande toe te zingen Gez. 91 3 (De Z.) - Zondagmiddag deed ds. E. van Ruij- tenberg, overgekomen van Oostburg na des morgens bevestigd te zijn door den consulent ds. T. W. van der Le| te Arum, naar aanleiding van 1 Cor. 2 vers 5. zijn intrede bij de Hervormde ge meente te Pingjum en Zurich. Namens den kerkeraad werd de nieuwe leeraar toegesproken dp or den diaken Welinga, Beide keeren was de kerk zeer goed bezet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen le Aruemuiden Ds. E. van Asch, te Daarle (OA Aangenomen het beroep naar Elle- woutsdijk. door W. H. Kelder Jr., hulp- pred. te Amsterdam Noord. Aangenomen het beroep naar Rcnesse- Noordwelle, door ds. P. van der Slaay te "Westerbork (Dr.). KUNST EN WETENSCHAPPEN. Het programma van het Donder dag alhier in de Concertzaal; door Dirk Schafer te geven concert luidt als volgt: La Xenophone, Ph. Fm. Bach; so nate, Dom Scarlatti; Rondo op 11, J. N. Hummel; Wanderer-Fanlaisie, op 15. Fr. Schubert; Gaspord de la nuit, trois poèmes d'après Aloysius Berlrand, M. Ravel; Gaité, op. 33 no. 2, F. B. Busoni; variaties op een wals (Wiiener Blut) vani Johann Strauss, D. Schafer (manuscript)'.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1