Parol bij Hui en (Ingez. Mod.) goeden weg naar Ylissingen-haven maakt, men ook moet zorgen voor een goede verbinding mei Zeeuwsch-Vlaanderen, maar men heeft nu een ferryboot, die niet vaart, zelfs Vrijdag niet, toen <le Minister van A II. en N". overging. Die boot ligt in de binnenhaven, mplaals van te varen, fir is voor die boot veel te veel geld uitgegeven en men zal haar voor oud-roest moeten verkoopeu. De boot is veel te gauw overgenomen dooi de provincie, men had haai* eerst eens inet zwaar stormweer moeten laten va ren. De heer Mac li geels vraagt of do steden er wel iels aan hebben als de weg komt van Nieuwland naar Ylissingen De heer M. La er noes zegt dat de wegeu naar Middelburg en Ylissingen toch goed zijn. Na nog eenige bespreking, waarbij o.a. blijkt dat sommige heeren niet zoo zeker er van zijn, eir niets meer aan de plap- nen te veranderen is, werd besloten de SCliriftelijk en mondeling gegeven be schouwingen de wegencommissie ter kennis te brengen. Rondvraag. De heer Klok vroeg, of het bureau soms weel, wanneer het wetsontwerp inzake de winkelsluiting en de arbeids tijdregeling kan worden tegemoet ge zien. Deze vraag werd ontkennend be antwoord. De heer Jeronimus verzocht aan den vertegenwoordiger in den spoorweg- raad te willen medewerken aan het verkrijgen van een trein uit Goes, aan sluitende aan de boot, die te 7.30 des morgens van Vlissingen naar Breskens vaart, wat nu makkelijk kan, nu er te Goes een depot is en zoowel stoom- als motortractie daar aanwezig is. Ten tweede vraagt spr. nog eens de aandacht voor een trein om ongeveer half vijf uit Goes in de richting Vlissingen, wat ook voor het verkeer van uit Terneu- zeu en van uit Schouwen van belee- kenis zal zijn. De heer Van N i f t r i k zal deze za ken ter sprake brengen. De heer P. G. Laer noés wijst er op, dat het meermalen voorkomt, dat reizigers die van Middelburg komen per tram en van de keersluis met de tram de boot van half acht willen halen, de brug aan de keersluis juist zien openr gaan en daardoor de boot missen Spr. vraagt of het bureau zijn aandacht daar eens aan wil wijden De voorzitter zegt toe, dat cv bij de betrokken autoriteiten op zal woraen gewezen Een afscheid. De heer Van N i ft r i k deelt thans inede, dat hij, waar hij aan de beurt van aftreding is, gemeend heeft, zich niet weer herkiesbaar te moeten stetben. Ook al woonde hij niet meer in Zeeland, gaar ne heeft hij aan de werkzaamheden van de Kamer nog deelgenomen. Nu echter zijn de reizen heen en wieer en ook de uitbreiding van zijn werk te Dordrecht oorzaak, dat hij meent te moeten heengaan. Hij zal steeds met genoegen terug denken aan zijn lidmaat schap eerst van de Kamer te Vlissingen, toen van de voorbereidingscommissie voor de nieuwe kamer en de laatste jaren als lid der Kamer. Spr. brengt de leden van liet bureau en ook de ove rige leden der Kamer dank voor de aan gename samenwerking. De voorzitter voelt de bezwaren van den heer Van Niflrik. De wet ver biedt het niet, dat hij lid blijft, doch het zal niet in den geest der wet zijn als de leaen eener Kamer over het gieheele huid verspreid wonen Al kan men de redenen dan oü?k eerbiedigen, de Kamer ziet den heer Van Niflrik met leedwezen ver trekken, want zijn adviezen zijn sleeds zeer op prijs gesteld. Spr. hoopt, dat act den heer Van Niflrik te Dordrecht ook verder goed moge gaan. Op verzoek van den heer M. Laemoes, krachtig door den voorzitter gesteund, verklaart de heer Van Niftrik zich be reid de Kamer in den spoorwegraad te blijven vertegenwoordigen. ONDERWIJS. Dinsdagmiddag hield, alhier de heer Adolf, inspecteur van den handen arbeid in Oost,-Indië, met verlof hier te lande, in opdracht van den Minister van Onderwijs, een voordracht over ,,Tee- kenen en Handenarbeid", voor (Je perso- neelen en leerlingen der Rijks- en Chris telijke Kweekschool en voor belangstel lende genoodigden. Hij dtemqnslreerde aan de baud van een groot aantal vooiv beelden zijne werkwijze: de gaven, die in het kind liggen, wakker roepen. De Indische leerlingen hadden buitengewoon fraaie voorbeelden van versieringskunst ontworpen en naai' eigen smaak ge kleurd. Geen der aanwezigen heeft een oogen- blik gedacht, dat onze kinderen lot iels dergelijks in staat zouden zijn Daarna heeft de heer Adolf op de Rijksleerschool voor de twee hoogste klassen, en later aan al de kwee kelingen een schooltijd les gegeven in het ont werpen. Het resultaat is verrassend get- weest, en opvallend goed tevens. Alle zestig kinderen der lagere school en ook alle kweekelingen, zonder uilzondering, hebben verschillende vierkantsvullinggen geleverd, die gezien mogen worden. De zelfde lessen zullen binnenkort aan de Christelijke Kweekschool worden gege ven. Hel bleek treffend, dat de leerlingefu tot veel meer in slaat waren, dan iemand van de persoueelen had vermoed Het kan moeilijk anders of de onderwijzers zijn opgewekt om in die richting verdere proeven te nemen De leerlingen ont wikkelen hun fantasie, hun smaak, zij produceeren iets, dal in het huisgezin op velerlei wijze kan worden toegepast. Het Ifout. Woensdagavond 11 hield de heer H. Enkelaar, leeraar der Ambachtsschool te Middelburg, voor de Machinistenvereen. N O S. in een der ïbkalen van 'de school een voordracht over het hout. Hij gaf achtereenvolgens een overzicht van de landen en plaatsen, waar nog groote bosschen worden aangetroffen; waarbij telkens de soorten van boomen werden genoemd die daarin worden aau- ;etroffen. Hierop volgde hel geheele ontwikke lingsproces van het hout van stam tot meubel, waarbij de wijze, waarbij de boo men geveld, vervoerd, gewaterd, gezaagd en liet hout gedroogd, gestapeld en be werkt wordt, de revue passeerde. Een zeer groole verzameling lantaarn plaatjes en plaatwerken werden daarbij ertoond, om het gesproken woord te verduidelijken en werd men in de pauze in de gelegenheid gesteld, een zeldzaam rijke verzameling houtsoorten (eigendom van den heer Enkelaar) te bezichtigen, welke verzameling door genoemden heer aan de Ambachtsschool in bruikleen wordt afgestaand. Toen de directeur der school, den "heer Enkelaar dank bracht voor zijn leerzamen avond, werd deze door een "hartelijk ap plaus beloond. De Koninklijke beslissing inzake de opheffing van school B te Middelburg. Door belanghebbenden is ontvangen de Koninklijke beschikking op de be roepen, ingesteld door den Gemeente raad van Middelburg en door J. B. Bion- dina en 39 andere ouders van leerlingen der openbare lagere school B le Middel burg, tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 18 Maart j.l., waarbij is besloten eene vermindering van het aantal openbare scholen in de gemeente Middelburg, te bevelen door opheffing van school B, met ingang van den nieu wen cursus. In deze beschikking wordt o.a. overwogen, dat Ged. Staten eene vermindering van het aantal scholen door opheffing van school B hebben bevolen uit overweging, dat de cijfers betreffen de het aantal leerlingen op de o. 1. scho len te Middelburg wijzen op een gelei delijken teruggang in dat aantal; dat er geen reden bestaat om aan te nemen, 4dat deze vermindering van het bezoek binnen afzienbaren tijd in eene vermeer dering zal veranderen; dat in verband hiermede overwogen dient te worden, of handhaving van het bestaande aantal scholen niet te zware lasten op de ge meente zal leggen, en of, indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, hierin kan worden voorzien, zonder aan het openb. onderwijs schade toe te bren gen; dat aan de openbare scholen (A, B, C, J en K) verbonden zijn onderschei denlijk 6, 3, 6, 6, en 6 leerkrachten, waarvan 4, te weten 1 aan school C, 2 aan school J en 1 aan school K als bo ventallige zijn te beschouwen, dat welis waar aan de scholen A en B thans nog geen boventallige leerkrachten zijn ver bonden, doch dat dit geval zich onver mijdelijk zal voordoen, hetzij wanneer aan een dier scholen eene vacature on der het onderwijzend personeel ontstaat, welke wederom wordt vervuld, hetzij wanneer het aantal leerlingen daalt be neden een bepaald getal, met behoud van de thans bestaande klasse-indeeling; dat voorts de besturen der vijf te Mid delburg gevestigde scholen voor bijzon der lager onderwijs tbans reeds aanspraak kunnen maken op vergoeding door de gemeente van de jaarwedden van 8 bo ventallige leerkrachten en dat aan eene juiste beoordeeling van de onderhavige aangelegenheid niet afdoet de omstan digheid, dat tot dusverre slechts voor 4 leerkrachten door die besturen van hun ne bevoegdheid te dezen aanzien ge bruik wordt gemaakt, aangezien het niet in de macht van het gemeentebestuur ligt, dit aantal onder de thans geldende omstandigheden tot 4 beperkt te hou den, dat mitsdien het gevaar dreigt, dat de gemeente eenerzijds een grooter aan tal boventallige onderwijzers aan de openbare scholen zal moeten bezoldi gen, anderzijds de wedden voor een grooter aantal zoodanige onderwijzers voor de bijz. scholen zal moeten ver goeden;* dat aan dit gevaar het hoofd zou kunnen worden geboden door op heffing van een der openbare scholen, waarvoor dan school B als hebbende de kleinste bevolking, in de eerste plaats in aanmerking zou komen; dat niet valt in te zien, dat door den maatregel de be langen van het openbaar onderwijs zul len worden geschaad, terwijl de gemeen telijke financiën er ongetwijfeld door zul len worden gebaat; dat van dit besluit de gemeenteraad en, alsmede J. B. Bion- dina en 39 andere ouders van leerlingen van school B in beroep zijn gekomen; dat de gemeenteraad aanvoert, dat hij van oordeel is, dat in plaats van eene geleidelijke vermindering, moet gespro ken worden van eene schommeling in het aantal leerlingen; dat weliswaar aan de scholen A en B eene boventallige leerkracht zal blijken verbonden te zijn, wanneer zich aan eene dier scholen eene vacature onder het onderwijzend personeel voordoet, welke wederom wordt vervuld, doch dat hem de kracht van dit betoog ontgaat, nu metterdaad nog geene zoodanige vacature is ont staan en de kans op een spoedig ont staan daarvan ook niet groot is te ach ten; dat de bijzondere schoolbesturen zich tegenover de gemeente schriftelijk hebben verbonden om hunne aanspra ken met betrekking tot boventallige on derwijzers niet ten volle te doen gelden; dat voorts z.i. door opheffing van school B de belangen van het openb. onderwijs wel degelijk zullen worden geschaad en dat door het hoog aantal leerlingen per klasse van behoorlijk onderwijs niet meer zal kunnen worden gesproken, dat de financieele toestand der gemeente geens zins van dien aard is, dat de opheffing van school B noodzakelijk zoude zijn; dat J. B. Biondina en zijn mede-appel lanten aanvoeren, dat het laatste jaar het aantal leerlingen der openbare scho len niet gedaald is; dat school B de eeni ge openbare school is in het Zuid-Wes telijk deel van Middelburg; dat bij op heffing van die school de kinderen zul len moeten worden verdeeld onder de andere openbare scholen, en school zul len moeten gaan buiten het milieu, waar in zij zeiven en ook hunne ouders ge woon zijn le verkeeren, terwijl vele leer lingen door de verschillende leerplans der scholen op de nieuwe scholen eene klasse lager zullen worden geplaatst dan die, waarin zij zalen, waardoor hun leer tijd noodeloos met een jaar wordt ver lengd; dat bij opheffing van de school de klassen der andere scholen grooter zul len worden, waardoor het onderwijs min der vruchtdragend zal worden; dat deze bezuiniging op het oogenblik voor Mid delburg niet noodzakelijk is. Verder wordt overwogen, dat op grond van de overgelegde ambtsberichten moet worden aangenomen, dat de belangen van het openbaar lager onderwijs in de gemeente Middelburg niet eischen dat de openbare lagere school B aldaar in stand wordt gehouden; dal dus Ged. Staten terecht de opheffing dier school hebben he vol en. Gezien de Lager-Onderwijswet 1920, wordt goedgevonden en verslaan tie be roepen ongegrond te verkla ren. KERKNIEUWS. Donderdag 27 Oct. hield ds. Dorgello van Naarden in de Ilerv.. kerk te IJzendijkc een rede voor de Evan gelische Maatschappij over Protestanten waakt! Bij hel uilgaan der kerk werd de gelegenheid opengesteld zich als lid der Maatschappij te laten inschrijven. KUNST EN WETENSCHAPPEN, Donderdag heeft in de Nieuwe ICerk te Delft de plechtige onthulling van liet Wjlhelmina-raam, geschonken door den lieer Edward Bok, te Philadelphia, plaats gehad. Daarbij heeft jlir. mr. dr, EL A. van Karnebeek, voorzitter van de commissie voor het Gedenkraam een redo uitge sproken, en heeft prof. Martin de sym|- bolische belcekeuis vati de oaderdPeléu uiteengezet Het is ontworpen door W. van Konijnenburg, en is een verheerliji- king van de 25-jarige regeering van Ko ningin Wilhelraina. LANDBOUW;. De teelt van kasdruiven begint zich in de omgeving van Haamstede uit te breiden. Reeds zijn een zestal kassen, meestal Ier lengte van pl.m. 40 M. in exploitatie en twee in aanbouw, terwijl, naar wij vernemen, de boitw van een vijital dezer glazen gehouwen in voorbereiding is. AFLOOP VERKOOPINGEN. Door notaris Meulenberg werd Woensdagavond j.l. ten verzoeke v!an de Erven van wijlen mej. de wed. AbrnL Geuze—Kreeft te Seherpenisse in hel openbaar verkocht een huis, schuur tje en erf, slaande te Scherpenisse. Koopor werd Adrn van der Werff Kz. voor f 1700. Drio perceelen bouwland, gelegen on der de gemeente Poortvliet, samen grooï 5 gemeten 77 roeden in massa gekocht' door Jobs. van Houdt voor f1610 per gemel van 39 Are 24 c.A. Alles plus pet. en eenige andere onkosten. AFLv>OP AANBESTEDINGEN. Door den kolenbond „Ons Belang'' te St. Anna land, werd op 26 dezer aanbesteed de levering vrij voor den wol aldaar van 98.000 K,.GS stuk,kolen en 22.000 K.G. eierkolen Aannemer van beide partijen werd Scheepvaart- en Steenkolenhandel te Rot terdam en wel van. de stukkolen voor f 14 en van de eierkolen voor f 15,75 per TÖ00 K.G. - Men meldt aan het Hand.: De directeur-generaal der Zuiderzee werken heeft onderhands aan de Maat schappij tot aanneming van Zuiderzee werken, (M.A.Z.) gevestigd Anna Pau- lowna", opgedragen bestek Z.W. tl,.Aan leg Boezemmeerdijk lusschen Anna Pau- lowna en Wieringen," De kosten bedra gen ongeveer f 3 millioen. De M A. Z. is gevormd door de N.V. Maatschappij Nederland lot bet aanne men van werken, directie heeren Volkpr, gevestigd te Bnssum en de firma Joh. ICraayeveld te Sliedrecht. LEGER EN VLOOT. Voor de lichtingi 1928 worden in totaal 23.652 dienstplichtigen aangewe zen voor inlijving; van dezen zijn er *950 bestemd voor de zeemacht. De bootsman A. J de Beer is over geplaatst van de onderzeedienslkazerne naar het Wachtschip te Vlissingen Vanwege de Marine wordt eerst daags aanbesteed de bouw van 1 Opne mingsvaartuig, 2 Mijuenleggers en] 1 To(r- pedojager, bestemd voor den dienst in Ned.-Indië. De reserve 2de Luitenant A. G. van Meerendonk van het le Regiment Infanterie wordt met ingang van 1 Nov. e k. overgeplaatst bij het 14e regiment Infanterie. Pastoor Heumann's Geneesmiddelen sleeds ook voorradig in liet Alleen-depot N V. Apotheek „Coronae" Bergen o. Zoom, Zulvelstr. 35, Tel. 62, Postgiro 3269, Het groote Pastoor Uejt- mann-Bcek 369 bh. 150, afbeeldingen ontvangt gratis enjranco ieder lezer, die zijn adres n- zendt aan L. Heumann en Co, Amsterdam C 87, Staalkade 4, Briefkaart voldoende, (Ingez. Med.) Ingezonden Stukken. Hooggeachte Heeren, Onder het hoofd „Provinciale Staten- Verkeerscommissie" komt in uwe krant o.m. een zin voor, die te kort doet aan de waarheid. Dergelijke onjuistheid, op genomen op die plaats, moet bij uwe le zers leiden tot onbillijkheden jegens on ze zaak en, al is dat mogelijk niet met vooropgezet doel moeten wij daar tegen met kracht protesteeren. Daar staat in de toelichting van de motie Welleman o.m.: „Dat de bootcom missie weinig resultaten bereikt, wordt toegeschreven aan het feit, dat de tram- directies autonoom zijn en slechts reke ning houden met het voordeel hunner maatschappij." Wij kunnen U inlichten, dat deze aan tijging gruwelijk onbillijk is, althans ten opzichte van onze Maatschappij. Zouden wij wèl dergelijke inzichten huldigen On nastreven, dan zouden hier maandelijks duizenden en duizenden guldens nog be spaard kunnen worden. De schrijvers van dien zin had de boot commissie misschien wel schoon kunnen wasschen ook zonder onzen goeden naam aan te tasten. Bij de leiding van grootere zaken wordt dat in het algemeen ver wacht en gewaardeerd. Zoudt u uwe lezers mischien ook deze inlichting kunnen voorleggen in een vol gende krant? Dan betuig ik U hiervoor bij voorbaat mijn dank. Hoogachtend, De Alg. Directeur deK Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Mij., C. WIND VAN MERKESTEYN. Terneuzen, 27 Oct. 1927. (De inzender blijkt in één opzicht heel slecht te hebben gelezen. Hij schrijft als of w ij die opmerking schreven in een toelichting. Toch staat er heel duidelijk in het bedoelde verslag der Statenver gadering, dat het een opmerking was ,,ip één der afdeelingen door het lid van Ged. Staten" gemaakt. Red.) FANCY-FAIR VOOR HET HELDEN DER-ZEE-FONDS, Mijnheer de Hoofdredacteur, Namens het Comité Fancy-Fair Hel denfonds D. R., neem hk de vrijheid U beleefd plaatsing te verzoeken voor het volgende: Reeds van oudsher zijn de Zeeuwsche- en Hollandsche kusten bij den zeeman berucht wegens de aanhoudende zich verplaatsende zandbanken en de ver raderlijke stroomingen, welke langs die banken de zeegaUn in- en uittrekken. Is het lot der opvarenden spoedig be slist, wanneer een schip te pletter slaat op een rotsige kust; op de lage Neder- landsche kust kan het ook gebeuren dat een gestrand schip nog eenigen tijd als wrak op de banken blijft zitten vóór het uit elkaar slaat of wordt ondergezo- gen door het zand. Daardoor is het mogelijk, dat de moe dige kustbewoners na de stranding ge legenheid hebben ter redding toe te snel len en de bemanningen of passagiers van de wrakken weg te halen, zij het ook met groot gevaar voor eigen leven. In de afgeloopen eeuw zijn meer dan 8000 menschenlevens door onze kustbe volking van een wissen dood gered. Helaas zijn de reddingen op onze kust niet altijd zonder ongelukken afgeloopen. Velen zijn als slachtoffer himner mensch- Iievendheid gevallen. De Zee-ongevallenwet 1919 zorgt er voor, dat thans de weduwen van redders, omgekomen in dienst der Reddingmaat schappijen, ruime uitkeeringen krijgen. Voor de weduwen van omgekomen redders, die met eigen middelen, dus niet in dienst der Reddiingmaalschappijcn, heb ben getracht schipbreukelingen te red den en voor weduwen van andere red ders, wordt niet gezorgd bij de Wet. Teneinde nu deze Helden der Zee in hunnen nood tegemoet te komen, is zoo als bekend 9 April 1923 opgericht de Vereeniging: Helden der Zee-Fonds: „Dorus Rijkers", wier statuten zijn goed gekeurd bij Koninklijk Ejesluit d.d. 17 October 1923 No. 83. Het doel der Vereeniging is een Natio naal Fonds te stichten tot het verleenen van steun aan de arme en oude redders van schipbreukelingen langs de Neder- landsche kust (Zuiderzee-kust inbegre pen) voorts aan de oude weduwen van omgekomen redders, gesneuveld bij po gingen tot redding van schipbreukelingen met eigen middelen, niet in dienst der Reddingmaatschappij. Het tracht dit doel te bereiken door alle wettige middelen. Zo0 heeft uit de afdeeling Vlissin gen zich eenigen tijd geleden een Co mité gevormd om gelden bijeen te bren gen voor het Heldenfonds en wel door het organiseeren van een Fancy-Fair in de zaal „De Oude Vriendschap" te Vlis singen 1, 2 en 3 November a.s. Deze Fancy-Fair waaraan van alle zij den krachtig is medegewerkt en bij de inrichting waarvan een dames-comité zich bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt zal Dinsdag 1 November a.s. 's avonds ten half acht ure door den Eere- Voorzitter, den heer C, A. van Woelde- ren, burgemeester van Vlissingen, offi cieel geopend worden. Daarna zal de Fancy-Fair oogenblik- kelijk voor het publiek tegen entrée toe gankelijk zijn. Er zullen verschillende vermakelijkhe den aan verbonden zijn doorloopend een goed strijkje een kindermatiné met goochelaar, terwijl op Vrijdag 4 No vember een muziek- en cabaret-avond is georganiseerd. Het comité hoopt gaarne dat de Fancy- Fair een groot bezoek uit Middelburg en omliggende plaatsen ten deel zal vallen, overtuigd als het zich houdt, dat wel iedereen zeer zeker groote waardeering heeft voor die wakkere mannen, die hun leven in de waagschaal stelden om dat van anderen te redden en die zonder hulp op hunnen ouden dag zouden moe ten gebrek lijden. Uw dw., L. A. STOFKOPER.. Lid van het Comité. MARKTBERICHTEN. Goes, 27 Oct. V. V. 23 R. Peren. Comlesse 3e Paris 17—19; Be- zy van Schoonauwen 15, Nouveau Poi- leau 10—31; Br. Ciaigesn 11—21; Gr. Chamoutel 5—8; Jodenpecen 8; Peren zonder zaadhuis 6; Riclperen 6; KleL- peren 5—9; Gieser Wildeman 5—11; Wit te Cosijn 5; Winter suike17je.11 3—6, Pondsperen 5—7; IJzerpefen 1—7; Af val - en kroetperen 0.70—3; Appels- Goudreinetten 11—26; Bau- mans reinetten 13; Lanes Prince Albert 14; Sterappels 12—18; Blenheims Pip ping 8; Reinette Tulpa 13—15; Present van Lunleren 17, Jacq. Lebel 7—10; [Zure bellefleur 8—12; Fransche idem 5; Hondsmuil 7; Roode Paradijs 5; Zure pippeling 7; Bismarck 4—6; Koolj.ippel 5, Court Pendu 4—6; Grauwzuur 4—8; Roode ribbeling 5—9; Fransche; Hotlaat 8; Kroonappels 5; Guldeling 6—8; zoete Bellefleur 6—8; Arragaard 11; zoete cam pagne 6—9, Pomme d'Oranje 13, Tuin- zoet 4—8; Gcidersche Holaprt 7, afvag en Kroetappet 2—5. m Zicrikzee 27 Oct. Tarwfa 1' 11.00— 14,75; Chevalier gerst 12.00; Bruine boonen 25..00—30.00; Erwten (schokkers) 25.0.0—40.25; Blauwmaanzaad ,12.00- 44.00; Bonte aardappelen 5.00—5.25; BI. aardappelen 4.75; Uien groote bruine en groote witte 2,50—2.85; Uien kleine 1.50; Kippeneieren Groothandelsprijs 9 25 —9.60; kleinhandel 9.30—9.50 p. 100; Boter 0.89—1.18 per 5 H.G. Aanvoer c.a. 2000 eieren. Electrische Drukkerij G. W. den Boer. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 10