FIJNE SCHEERZEEP dusie had mogen worden getrokken als respectievelijk door de Rechtbank en het •Gerechtshof is geschied. In artikel 9 der Grondwet wordt het recht van Vereeni- giug en vergadering der ingezetenen er kend, behoudens de regeling en beper king ia de uitoefening van dat recht bij de wet in bet belang der openbare orde De we t, die dit recht negalt en beperkt, is de wet van 22 April 1855 (Stbld.32.) In de artikelen 2 en 3 dier wet leest men, dat de vereeniging, die ongehoor zaamheid aan of overtreding van de wet ten doel heeft, een verboden vereeniging is. Art. 140 der strafwet stelt strafbaar i deelname aan zoodanige vereeniging. Waar art. 188 der gemeentewet burge meesters bevoegdheid kennelijk alleen beperkt tot het terrein der openbaarheid, kan van een vereeniging, die ten doel heeft het opvoeren van door den bur gemeester verboden films enz., niet ge zegd worden, zoo maar zonder meer, dat deze een verboden vereeniging is. Immers het is mogelijk dat de vereeni ging met zulk een doeïsleUjing beoogt te zeggen, stukken of films wiens openbare O].voering verboden is, zullen wij, om niet met ide wet of een krachtens de wet genomen besluit van den burgemeester in botsing te komen, juist niét in het open baar opvoeren.. Wij vereenigen ons dus tot iets wat juist niet verboden is, n.l. de opvoering niet in het openbaar. Doel is dan niet de macht van den burger meester door de wet hem toegekend hui ten effect te stellen, maar op te treden op een terrein waar de bevoegdheid vajn den burgemeester in casu juist niet geldt. Een vereeniging is slechts dan verbo den wanneer datgene waaraan zij dat karakter zou moeten ontlcenen, "krach tens of overeenkomstig hare statuten aanwezig is krachtens den wil der ver eeniging. In de algemeene doelstelling in art. 1 dier ve<rcenigjng Artikel 188 der gemeentewet ontbreekt het woord ,ppom- baar'' ten eenenmale. Rechtbank dn Hof nemen met zooveel woorden aan, dat het uitgesproken doel was „de verboden films alleen voor leden en dus niet in het openbaar le verloonen." Hoe kan men dan, ondanks deze vast staande omstandigheid, toch weder con- cludeeren, dat wij hier te doen hebbejn met een vereeniging wier doel was toch wèl in het openbaar vertooningen te ge ven? In de beslissingen van rechtbank en Hof geschiedt dit, daar buiten het uit gesproken doel der vereeniging om, uit zekere omstandigheden hunne conclusies in dien geest te trekken, die omstandig heden dan zouden zjjn. fl. De vereeniging zou „een uitdagen- den naam" hebben. Hoe echter uit dien enkelen naam (,/art. 188 der gemeente wet") de conclusie kan getrokken wor den, dat wij hier met een uitdaging te doen hebben, is allerminst duidelijk, nóch minder hoe uit dien naam lot openbaar heid der vertooningen kan worden ge concludeerd. b. De conclusie van hel Hof, dat de formeele beperking van het recht van „toegang" tot de vertooningen als „niet ernstig gemeend" moet worden be schouwd wordt zelfs heelemaal niel ge motiveerd. c. De omstandigheid dal de vereeniging een zoo groot mogelijk aantal inwoners van Vlissingcn hoven de 18 jaren als leden trachtte te krijgen. Zouden dan alleen vereenigingen die êen zoo klein mogelijk aantal leden trachten te ver krijgen in casu buiten art. 110 der straf wet juneto de artt. 2 ten* 3 der wtet van "1855 vallen? De grondfout in dc overwegingen der rechtbank blijkt duidelijk waar zij meent, dat de opvoering van films door den bur gemeester wordt verboden en kan wor den verboden. Dit is echter schending van art. 188 der Gemeentewet, aangezien alleen de openbare opvoering kan worden verbo den. d. Een andere en laatste omstandig heid, die Rechtbank en Hof buiten het luitgesproken doel in aanmerking ne men en daarop hun conclusie basee ren, is de ,,zeer geringe contributie", waartegen men lid kan worden. Daargelaten dat deze zonderlinge re- deneerxng een privilege zou scnèppen alleen voor de kapitaalkrachtigen, die wèl hooge contributies kunnen betalen, moge erop worden gewezen, dat om trent de hoegrootheid der contributies niets vaststaat en niets is bepaald, met Uitzondering dan,'dat voor 1926 de con tributie f 0.50 bedraagt. Neemt men in aanmerking, dal de vereeniging werd opgericht in de laatste helft van December 1926, dan is de conclusie, dat epn contributie van f 0.50 voor 14 dagen, te betalen door leden eener arhefdersvereeniging een „zéér ge ringe" is te noemen, zeker niet uit de ten processe vaststaande feiten le trek ken. Art. 140 van het W. van Str. is ook in dit opzicht geschonden, dat men ten aanzien der verdachten geenszins bewe zen heeft, althans gemotiveerd, hel op zet om deel te nemen aan een verboden vereeniging. Him opzet was gericht op het zien van stukken in besloten lering, die voor hen in het openbaar niet te zien waren. Tot een feitelijke verfoonïng, noch openbaar, noch m besloten kring is het gekomen. Hoogstens zou men van een poging daartoe kunnen spreken. Maar dan zou het hoogstens een poging tot „overtreding" zijn en dus niet strafbaar. Een „openbare" voorstelling geven uit Een nieuwe mailboot voor de „Nederland" Het Hdbl. verneemt, dat bij de direc tie van de Stoomvaartmij. „Nederland" het plan bestaat, tegen het einde van het jaar de inschrijving open te stellen voor den bouw van een nieuwe mailboot. De desbetreffende ontwerpen naderen hun voltooiing. Het nieuwe schip, dat Johan van 01- Uenbarneveldt zal worden gedpopt, zal het grootste zijn van de vloot der reev derij. De einde Eebruari a.s. in de gere gelde vaart komende Ohristiaan Huygens heeft een inhoud van 16000 bruto regis- terlon, de Johan van Oldenbarneveldt zal een inhoud krijgen van 18000 bruto register Ion en 17.8 mijl loopen, d.i. één mijl mcér dan dc Huygens. sluitend toegankelijk voor leden eener vereeniging, is alleen acdeptabel als men de geheele vereeniging als niet werkelijk bestaande beschouwt, als een schijn manoeuvre, zooals bij quasi-socieleiten. Maar dan worden de leden ook volkomen consequent en logisch niet vervolgd we gens het „misdrijf" van deelname aan een verboden vereeniging, doch wegens „overtreding" van een oï ander artikel der politieverordening. Het is nog nimmer in het brein van onze Justitie opgekomen om de bestuur ders te vervolgen wegens boven om schreven „misdrijf", omdat de ver eeniging (sociëteit) ten doel zou hebben v. ongehoorzaamheid aan de wet. Voor het opvoeren in het openbaar is het slichten van een vereeniging die alleen voor haar leden opvoert, een ondeugdelijk middel. Meent men in wer kelijkheid met openbare vertooningen te doen te hebben, dan zal het eenige mïcl- del zijn to vervolgen wegens „overtre ding" van het verbod van den burge meester en een eventueel beroep op het hebben van een besloten kring. Al leen voor leden van de vereeniging toe gankelijk, niet accepteeren. Men kan ech ter niet het een en het ander tegêïTjk) betoogen. Schending van art. 162 der Grondwet en art. 358 van-het Wetb. van. Strafvor dering acht pleiter aanwezig, aangezien de „voorschriften", op grond waarvan de vereeniging een „verboden" vereeni ging zou zijn en welke uitsluitend te vinden zijn in de artikelen 2 en 3 der wet van 1855 (Stbl. 92) niet zijn ver meld, hetgeen de Grondwet in art. 162 eischt en in art. 358 Wetboek van Straf vordering „op straffe van nietigheid", wordt verlangd. VERKEERSWEZEN, POOT EN TELEGRAFIE* .(Ingez. Med.) BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Dc rede van Lloyd George Na Lord Robert Cecil heeft thans ook Lloyd George een geestdriftig plieidood voor de ontwapening gehouden. Lloyd George gaf daarbij in de eerste pUats Engelana de eer het eenige land in Europa te zijn geweest, waar het ontwa- peningsdenkbeeld reeds lang voor den wapenstilstand door mannen van erken de vaderlandsliefde bepleit werd, doch den Volkenbond had men een kans wil len geven om te itoonen wat die voor ont wapening zou kunnen bewerkstelligen De jongste maritieme conferentie is ech ter mislukt, en daarna was 't dringend noodig, dat alle goedgezinde elementen jn alle landen weer luide hun stem verhie ven ten gunste der ontwapening, die niet langer mocht worden uitgesteld. Wlant Europa is op het oogenblik ge wapender dan ooit. Tweederde der naties is tot de tanden gewapend. De mislukking van de Geneefscbe ma ritieme conferentie is een ramp geweest van 3e eerste grootte omdat ze overal in Europa en "Amerika hetvertrouwen dier volkeren in eikaars goeden wil weer ge schokt en ernstig heleedigd heeft.. Wij moeten de volkeren overtuigen dat hun veiligheid als natie veel beter Iteschermd wordt zonder dan met ooflog, want mi bijna tien jaar na het einde zuchten nqg alle volkeren onder de gevolgen en noch overwinnaars noch overwonnenen heb ben zich van de geslagen wonden kunnen herstellen. Als eenigste remedie hiertegen alzoo ontwapening. De Dnilsche licrslelbe- talingen.. De huidige ïinantieele politiek vau Duitschland is de aandacht niet ont gaan van den agent generaal van de her stelbetalingen Seymour Parker Gilbert, die dan ook een memorandum aan de Duitsche regeering heeft gezonden, met vriendschappelijke opmerkingen over die politiek bovengenoemd. Daar hij 't aan ziet komen dat Duitschland tengevolge van een en - ander binnen afzten- baren tijd niet aan zijn hersLelverplflch- tingen zal kunnen voldoen. Duitschland is, volgens hem, te royaal met de belas tinggelden, en te beginnen met 1928-1929 zal Duitschland jaarlijks 1250 mi^ioen Mark op zijn begrooling moeten plaatsen voor de herstelbetalingen. Het was voor Duitschland een onpleizierige herin nering dat cr nog zoo iets is als eèn nederlaag van 1918! En kostbare hetrstielj- verplichtiugen! 'Het gevolg is geweest besprekingen tusschen den rijksminister van finantièn Kohier en den agent generaal. Ook het rijkskahinet heeft zich natuurlrjk al mei 't memorandum bezig gehouden Heden zouden de partijen worden ingelicht De „Vossiscbe Zeitung" meldt thans, dat onafhankelijk van den slap van den agent-generaal reeds tevoren het plan had beslaan, het ontwerp in zake dc sa laris-verhooging zoo te wijzigen, dat daar uit een geringere financjleete Last zoowel voor het rijk als voopr de landen zou voortvloeien. In de commissie zal in de voorstellen van de regeejring op zoodani ge wijze geschrapt worden, dal een be sparing van eenige honderden miljoenen verkregen zal worden. Wat de ontwerp-schoohvet 'betreft is de Duitsche volkspartij volgens de „Vos- sis che Zeitung" van oordeel dat de af handeling ervan in den huidigen Rijks dag niet mogelijk is. Voljgens het blad zou de Duitsche volkspartij van meening zijn, dat niet alleen met (het oog Op de enorme kosten, welke uit de schoolwet zouden voortvloeien, 3och ook in verband met de oneenigbeid in den boezem der coali tie zelve, de behandeling van hel ontwerp verdaagd moet worden en de afhande ling ft rvan aan een volgenden Rijksdag zal moeten worden overgelaten. Of de Duitsche volkspartij dit denkbeeld in den vorm van een voorstel aan de anderte coalitie-par tijen zal voorleggen, meen'l het democratische blad echter zelf le moeten betwijfelen. centrale comité van de communistiscne partij gezet. Gelijk ook werd verwacht! U it Turkije. In zijn slotrede op het congres van de volkspartij te Angora, deelde Moes- taïa Kemal mede, dat de Turksche regee- ring overweegt of Latijn sche letters in de plaats zullen worden gesteld van de Arabische lelterteekens, die than;in Turkije gebruikt worden. Uit de Ver. Staten. Blijkens te New-York uit Alaska ont vangen berichten heeft de aldaar plaats geliad hebbende aardbeving slechts ma- texieele schade aangericht en zijn er geen menschenlevens te betreuren. BEKNOPTE MEDEDEEUNGEN. Uit België. Te Brugge had gisteren de onthul ling plaats van het stedelijk monument der gesneuvelden in de Herstelde Kapel der Karthuizinnensiraat. Bond het mo nument, waarin de namen gebeiteld staan van 408 gesneuvelde soldalen en 139 burgerlijke slachtoffers van de bom bardementen door Duitsche en gealli eerde vliegers, was, mede tengevolge van de vervanging van het tweetalig opschrift door een eentalig Nederlandsch, van anti-VIaamsche zijde den Iaatsten tijd heel wat herrie verwekt, maar ter elfder ure werd alles bijgelegd. Kroonprins Leopold, mgr. Waffelaert, bisschop van Brugge, de burgemeester en de gemeen teraad, verscheidene Kamerleden en 'n groot aantal oud-strijders en invaliden namen aan de plechtigheid deel. Het indexcijfer is, naar de corres pondent van de N. H. Crt. te Brussel meldt, sedert de vorige maand alweer met tien punten gestegen en heeft nu, voor de eerste maal, de 800 overschre den. Het bedroeg, voor het heele ko ninkrijk, 790 in Juli, 787 in Augustus en 794 in September; thans bedraagt het 804. Brussel blijft, met 819 punten, de stad, waar het leven het duurst is., maar wordt op den voet gevolgd door Antwerpen, waar het cijfer 813 (vorige maand 836) is bereikt. Voor Gent be draagt net 807 (v. m. 793), voor Luik 797 (v. m. 782). De duurste provincies zijn: Henegouwen 828, Antwerpen 819, en Brabant 813, de goedkoopste: West- Vlaanderen 792, Namen 792 en Limburg 789. In de Vlaamsche bladen wordt, naar men luit Brussel aan de N. R. Crt. meldt, alweer steen en been geklaagd over de wijze, waarop sommige departe menten trots alle, trouwens sanctie- loozo, taalwetten voortgaan met de Vlaamsche bevolking en de Vlaamsche pers te negeeren. Het departement van landsverdediging stuurt nagenoeg al zijn mededeelingen aan de Vlaamsche bla den soms vijf tot zes per dag in het Fransch, over welk feit „De Stan daard", het Vlaamsche katholiek-demo cratische orgaan, zicli ten zeerste ver ontwaardigd toont. Uit Engeland. Gisteravond is in hel ziekenhuis le Shrewsbury de markies van Cambrid ge, broeder van de koningin van Enge land overleden, nadat hij een operatie han ondergaan. Do markies, die 59 jaar oud is ge- worden, was de oudste zoon van den vroegeren hertog van Teek en van prin ses Mary Adelaide, dochter van den eersten hertog van Cambridge. Hij trad in dienst van het Brilsche leger, eerst bij het 17e regiment lanciers, later bij het eerste garde-reghpent, waarbij hij deel nam aan den Zuid Afrikaanschen oorlog en was tegenwoordig bij het ontzet van Kimberley. Uit Duitschland. Het rijkskabinet zal zich bezig hou den met de hervatting der Duitsch-Pool- sche economische onderhandelingen. Prins Wilhelm von Hohcnzollern Sigmaringen is op zijn kasteel le Sigma ringen overleden. Uit Rusland. Trotski en Sinowjef zijn uit het MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 24 Oct. Op de veiling werden de volgende besteed- Aardappelen 7—7,5, poters 3,54, uien 4, spinazie 25, koolraap 2, spruiten 25—31, karoten 2,5, postelein 1722, suikerboonen 38—39, princessen 2515, Wagenaars 20—20, blauwe druiven 56 59, schorseneeren 9, tomaten 916, mis pels 12, Calabas de Tirlemont 14, Be. Durandeau 8—12, Wil'iam Duchesse 15— 17, Be. d'Arenberg 18—28, General Su jet 21, ChaumonteUe 7—9, Soldat Labou re ur 18—23, Pondsperen 38, kleitieren 4, Gieser Wildeman 6—11, Nouveau Poi- teau 12—17, Josephine de Malines 14, dr. Minister Lucius 13, Perzikappel "10, 'Schuttersreinet 7, Campagnezoet 6—10, Ganzebout 10—11, Grauwzoet 89, Goud- reinet 815, Jacq. Lebel 10—11, zure Bellefleur 814, zoete Bellefleur 68, Sterappcl 17—18, ribben 8, Groninger Kroon 10 12, bramen 1011 alles per K.G.; roode kool 7—11,5, savoijekool 7 10, bloemkool 629, netmeloenen 20 28 alles per stuk; selderie 2—4,5, prei 6—8,5, peeën 3,5—6,5, karoten 48, ra pen 3,5—4,5, dahlia 7—9, chrysanten 9 alles- per bos; andijvie 23—59^ kervel 11^ Peterselie 8, sla 21—78, alles jper kist. Goes, 25 Oct. Boter f 1.05. eieren f 9. Aanvoer V. P. Z. 6500 stuks, f 9 40 per 100 stuks. Rotterdam, 25 Oct. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aange- voera: 192 paarden, 20 veulens, 2087 magere rundereu, 827 vette runderen, 653 vette- en graskalveren, 559 nuch tere kalveren, 327 schapen en lamme ren, 8 varkens, (314 biggen, 15 bokken of geiten. Prijzen voor: vette koeien le kw 1.00 —1.05, 2e kw. 0.90-0.80, 3e kw. 0 70- 0.60; ossen le kw. 0.90—0.95, 2e kw. 0.800.70, 3e kw. 0.60—0.50; stieren le kw. 0.80-0.90, 2e kw. 0.70-0.60, 3e kw. 0.50; kalveren le kw. 1.55—1.75, 2e kw. 1.35—1.15, 3e kw 1.05—0.85. Prijzen voor: melakoeien 190—395; kalfkoeien 195-425; stieren 185—380; pinken 150—165; graskalveren 45—95; vaarzen 160175; werkpaarden 100— 275; slachtpaarden 90 150, hitten 95 160, nuchtere kalveren 11 15; fok- kalveren 10—25, biggen 7—15, overloo- pers 17—32. Rotterdamsche veiling. Aangev. 50.000 stuks Prijzen voor kipeieren 6.50—11.30, eendeieren 5.50—7.40. BRIEFWISSELING. - D. S. De gedachtewisseling jn ..ingezonden stukken" over de wacht geldregeling bij de Meelfabriek dient be-* perkt te blijven tot aanvalSer en Aange vallene. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 21 tol 24 Oct. Ondertrouwd J. A. Fokker 45 j. en A. E. Fokker 29 j. Getrouwd- A. Iveersemaker 24 j. en M. de Ridder 25 j. GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de na volgende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn a, Op het Bureau van Politie: Kindertaschje met inh.. Zakmesje, Da meshandschoen, Rijwielhal. b Bij particulieren Damesrijwiel, Schellings, K. Heeren- Igracht jM 276; Belaslingmerk, M. Goe man, Volderijslr. M 96; Potllood, J. Jobse, Meidoornlaan W 152; Lederen hand schoen P. Pouwelse, Seissingel D 203 Huissleutel, J. v. Schelven, Bastion N 65; Kinderporl met inh., Fastenau, L. Delft (winkel), Belaslingmerk, S. Wattel, Oud Arn. pad T 154; Vulpenhouder, Is*, de Voogd, Tramsïngel E 61, Toer bloed koralen, Peterse, L. Delft; Zilv. dames horloge, Reijerse, Zusterstraat I 217, Gouden ringlje. Snoer fantasie pareltjes, De Kam, N.. Vliss. weg E 74; Sleutel mellckraan, D. Jansen, Segeerssingel'V 100 Penhouder met pen, M. Verspoor, Dok straal P 172; Belaslingmerk, L.. Huis man, Volderijslr. M 105; Zakmes, A. v. d. Fnde, Noordsingel1, S 156e, Zakje inh. 5 leeshoeken, de Boer, "Zach. Jansenstr. W 195; Zilv. Rozenkrans, T. Tange, Domb. Schuilvlot Q 20S; Doublé hals ketting, I. P. Boone, 't Zand D 136; Witte duif L. Giststraat F l9Gj Gele hond, café „Juliana", Inlichtingen aan het Bur. van Politie alleen des Zaterdags tusschen 7—8 nnr namiddag. ADVERTENTtEN. Voor de vele blijken van be langstelling voor en bij ons huwe lijk ond rvonden, betuigen wij, mede namens onze wederzijdaobe familie, onzen harte'ijken dank. B. C. CRBMÉRS. M CRBMERS-Louweesk. Middelburg, 25-10 '27. Ondergeteekenden betuigen hun nen hart dijken dank voor de vele blijken van belangstelling op 15 dezer ontvangen. A. BOOVE. E. BOONE—Wattel Oostkapelle, October 1927. Bij beschikking van de Arrondis- sements-Rechtbank 1e Middelburg van 17 October 1927, is het fail lissement van JOHANNES FRAN- CISCUS GOOSSENS, koopman, wo nende te St. Jansteen, opgeheven. Mr. J I. DIJKHUIS. De Burgemeester van Veere maakt bekend dat op 24 Oct. j 1. opgehaald is het lijk van een manspersoon van ongeveer 40 jari gen leef tijd, zwarte pet, zwart kort laken buis, zwart laken vest, zwaït laken broek, effen blauwe flanellen onderhemd, b'auw gejtreepte ka toenen hemd, nieuwe zwarte lederen knipsehoenen, blauwe wollen sok ken, blauwe katoenen onderbroek terwijl 2 witte kateenen zakdoeken aanwezig waren, gemerkt met rood katoen J V. d. W. Hij, die inlichtingen omtrent dezen persoon kan verachaffenjwordt verzocht zich ten spoedigste ten stadbuize te vervoegen. Een 2% P.K. DOUGLAS MOTOR te koop. "Weinig bereden. Adres Grijpskerke A 2 Vleeschhouwerij E. VAN 0SS, Vlaemarkt. Telepb. 179 BLOEMBOLLEN (Voor kamer en tuin Hyacintben v. pot of glas 12 ct. Hyacinthen op kleur v/d. tuin Set- Extra gemengd 4 ct. Tulpen, enkel of dubbel 2 ct. Darwln-Tulpen V/t ct. Narcissen 2 ct. Crocns6en 1ct. extra gemengde Tulpen l'/5 ct Sneeuw klokjes. Scilla's, Witte of Blauwe Druifjes. Iscia, Anemonen of Ra nonkels, alles 1 ct per stuk. Elke besteller gratis: 50 Irissen In plantwljzer P. DE JONG, Bloemist, Hillegom. stem' U blijde voor den lieeien dag. Neemt 's avonds'n paar Linia Hoest Tabletjes; dat geeft rustlgeu slaap n verfrisebt den mond •edütende den nackt EEN TUBE BIJ AANKOOP VAN EEN „VALET" SCHEERAPPARAAT VOOR F (MET AANZETRIEM) N V', v. BOVEN L. NOORDSTR De vatx ouds bekende prima qualiteit ROLPENS. f 0 90 per pond. eigen fabrikaat Vleeschhouwerij E. VAN OSS, Ylasmarkt. Teleph. 179.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 3