Donderdag 20 October 1929 TVtacwmosh's Toffee de Luxe No. 247 170' Jaargang 1IDDELBURGSCHE COURANT. fig dit nummer behoort een Bijvoegsel. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag- Een herinnering aam eem onbehaaglij ke na-oor]ogsmisère: de Robaver-inzin- king van '24, toen ernstige geruchten over den slechten stand van de Rotterd. Bank- vereeniging de rondte deden, maar de koers van de aandeelen op peil ■werd gehouden door grooten aankoop dooreen onbekende. We welen nu dat die aonkoopen ge schiedden door de bank zelf met een crediet van de Nederlandsche Bank, die op haar beurt weer werd gegarandeerd door den Staat. Natuurlijk is iets ann 'te meTken op die garantie van rnillioenen (het blijkt om een 10 miliioen te zijn gegaan) zonder dat de Staten Generaal er in gekend wa ren,. Maar een crisis is een crisis, en dim doet een regeering ook anders dan in ge wone tijden. Als toen geopenbaard was, hoe het met de Robaver stond, zou dat 'n geweldige debacle tengevolge hebben gehad, waarin eenige honderden overi gens meest solide ondernemingen zou den zijn meegesleept. En het blijkt goed t© zijn geloopen. Het uitstel van exe cutie heelt het mogelijk gemaakt, dat de zaken der Robaver zich herstelden, zoo- dat er vermodelijk geen verliezen zullen geleden worden. Maar de garantie bestaat nog, en de Kamer moest nu haar goed" keuring eraan verleenea- De heer Vliegen was echter niet te vinden voor deze ondersteuning van ka pitalistische aandeelhouders. {We zullen niet ontkennen dat er in de regeling fac toren waren, ter bescherming van de belangen van He naastbetrokkenen, die een luchtje hadden. Maar het zijn waar lijk niet alleen de aandeelhouders ge weest die van de regeling profijt heb ben gehad. De arbeiders der tallooze» be trokken ondernemingen zijn er ook door behoed voor werkloosheid,) De heer vr G ij n had ook veel1 aan te merken, maar dan speciaal ten opzichte van het in de waagschaal stellen van zooveel rnillioenen zonder goedkeuring door de Staten Generaal» Daarentegen meende do heer Oud, dht de regeering niet anders haid kunnen doen, en de heer Lo vink eveneens. Na een verdediging door Minister De Geer, werd het ontwerp aangenomen met 57—23 st, Met de soc. dein. stemden de heeren van Gijn en Braat tegen, Een voorstel tot wijziging der wet voor het reservepersoneel der landmacht, be doelend in de wet vast te leggen, een systematische eerste en voortgezette oefening van 't res.-personeel, bracht allereerst een ontwapenaar in de arena, den heer K„ ter Laan. Nu er ook so ciaal democraten voor officiersopleiding worden aangewezen, zou hij gaarne van den Minister willen weten of 't verbod van propaganda die de legerbelangen kan schaden, beteekent: geen propaganda voor socialisme en ontwapening, „U neemt toch ook geen knecht die uw boel in brand! steekt", riep de heer Weitkamp. „Het zijn geen boerenknechts maar volledige en volwaardige burgers van den Nederlandschen staat", was het vrij onbe nullige antwoord van den lieer Ter Laan, die dus blijkbaar een boerenknecht géén volledig en volwaardig burger acht- De Minister van oorlog gaf het voor de band Eggende antwoord dat het toelaten van propaganda, voor ontwapening, de jongelui zou prikkelen tot dingen, die dis ciplinair niet door den "beugel kunnen. Op den aandrang Van den lieer Tila- n u s om er bij de keuze der jongelui op te letten hoe hun geestesgesteldheid is ten opzichte van de ontwapening, ant woordde dc Minister dat het niet aan gaat iemand vrij te ljaten omdat 'hij liever de opleiding niet volgt, De Minister nam echter over een amendement van den heer Tilanus, vol," gens hetwelk het volgen van een win- tercursus of schriftelijken cursus in plaats van opkomst in werkelijken dienst alleen wordt toegestaan, als 3e reserve officier daartoe op grond Van gunstige beoórdeeling in aanmerking komt- Vandaag voortzetting. HANENLAND. &ZIEKrAUTEURSRECIlT. Naar wij vernemen is de minister van Justitie Voornemens binnenkort een bjj- eenkoms \van belanghebbende corpora ties te drin plaats hebben met bel dpef een beter samenwerking to bevorderen tusschen ca niuziek-auteursreöhlbetalen- den en hetpureau voor muziek-auteürs „Buma" BEMIDDELING IN EEN CONFLICT. Op uitnoodigmg van aen rijksbemidde laar, den neer v. IJsselstein, had op het gemeentehuis te Hengelo een con ferentie plaats tusschen de betrokken texlielorganisaliehesturen en de directie der "bontweverij Insulinde, naar aanlei ding van het alaaar uitgebroken conflict betreffende een maand overwerk, tenge volge waarvan de vorige week twee werk lieden werden ontslagen. Door den heer v. IJsselstein werd voorgesteld het ont-J slag der werklieden weer in te- trekken, en nog 14 dagen overwerken. De di rectie van Insulinde aanvaardde dit voor stel, doch de organisaties deden dit al- /leen onder voorwaarde, dat 25 pet. ex tra zou worden betaald voor overwerk, pit werd door de directie geweigerd. Een resultaat werd nog niet bereikt. DE GASKWESTIES. In de vorige zitting van den gemeen teraad van Vaals wercl' Besloten den sinas 1 September j.l. eervol onts%gen directeur van 'de gemeentelijke gasbedrij ven, den heer De Groot (thans in gelijke functie te Beverwijk), op te roepen in een raaasbijeenkomst, ten einde zich te verantwoorden of te verdedigen inzake de door den heer Van der Stel inge brachte beschuldigingen. Maandagavond hield de raad deze bijeenkomst, naar de .,L. K." meldt. Dc heer De Groot, die over deze aan- ge'legenheiQ een schrijven had gericht tot het gemeentebestuur van Vaals, ver scheen niet op deze bijeenkomst. De raad aanvaardde de consequenties van het in een vorige vergadering geno men besluit om bij niet verschijnen van den betrokken gasdirecteur, diens eer vol ontslag in le trekken, en zoo werd goeogevonden, het met ingang van '1 September j.l. door den raad verleend eervol ontslag aan den heer De Groot in te trekken. Do Commissie voor "de Bedrijven kreeg opdracht ae geheel© "kwestie, welke aan hangig is 'betreffende kolenlevering en provisie-ontvangst, nader te onderzoeken, rapport in deze uit te brengen en zoo noodig rechtskundig advies in te winnen. In de gistermiddag gehouden raads vergadering der gemeente Woerden wierd in geheime zitting de ontslagaanvrage van den directeur van het gem. gasbe drijf, den heer Baas, Besproken. Na een. half uur werd de openb. zitting weer voort gezet en Besloot de raad m, a. st. het voorstel van B. en W., om den heer Baas wegens gezondheidsredenen ontslag te verleenen, aan te nemen. DE VOORZITTER DER S. D. A. P. Het Handelsblad verneemt, dat de heer Henri, Polak kortgeleden heeft bedankt 'als voorzitter der S. D. A. P. Pogingen door andere leden van het partijbestuur aangewend om hem op zijn besluit terug te doen komen, zijn tot heden niet ge slaagd. Ze worden echter voortgezet. ÜMÓ itt' CnMfliuwl» Uit Walcheren De gemeenteraad' van Koudeker- ke vergadert op Maandag 24 Oct. a.s. des namiddags te half tweq. Punten van behandeling zijn: beëedi- ging en installatie F. Brasser; ingeko men stukken; herbenoeming gemeente geneesheer machtiging verpachting vroonen- en bouwland; benoeming iid schattingscommissie; benoeming ambte naar van den Burg. Stand,; comptabili teit; benoeming lid burgcrl. armbestuur; rekening en begrooling burgerï. armbe stuur; gemeente-begrooting 1928. Woensdag kwam d,e gemeenteraad! van Oostkapelle in voltallige zitting bijeen. Door den voorzitter werd. mededeling gedaan d,at bij ontsteltenis van den bur gemeester als zoodanig zal fungeeren wethouder J. Poppc en als djens vervan gers is aangewezen wethouder K. Janse. Behandel^ werd weder een subsidie aanvrage voor het Schoolmuseum le Middelburg. B. en W. hebben het mu seum een bezoek gébracht en zijn sinds dien van opinie veranderd, tenminste de meerderheid, van hel^collegc zijn nu van meening dal een subsidjo dient gegeven te worden. De minderheid (weth. Poppe) vindt het een luxe zaak, le mjeer nog, omdat daar ook nog een administrateur aan verbonden is op een salaris van f 1000. Na uiteenzetting door d.en voon- zitter wat daar zooal te zien en te krij gen is tegen geen le hoogen prijzen wordt een voorstel van B. en W. om sub sidie toé le slaan en liet bedrag hiervan a f 10, jaarlijks (voorstel van den heer Maas) met 6 legen 1 stem aangenomen. Tegen weth. Poppe. Ingekomen is een adres van Andyies Goozen, waarin deze zich beklaagt dat een hem toebehoorende heg door zijn buurman op advies van den gemeente veldwachter Walraven zou zijn afgekapt; dat genoemde buurman zijn gier uit gei tenstal en mestvaalt op zijn eigendom laat loopen, diens petroleum bergplaats niet in orde is waardoor er z. i. gevaar voor brand bestaat enz. enz. Den voorzitter, die persoonlijk de zaak onderzocht, is daarbij gebleken, dat ver schillende bezwaren ongegrond zijn. Tot het afhakken der heg is nimmer door hem of door dpn gemeenteveldwachter permissie gegeven, (wat laatsgenoemde die juist hier aanwezig is bevestigd^.) Nadat door alle leden hierover van ge dachten was gewisseld werd! besloten het adres voor kennisgeving aan te ne men. Aan de raadsleden werd inzage ver leend van bestek en teekening voor het te bouwen noodslachthuis. De voorzit ter deelde mede dat hiervoor geen geld,. Ieening behoeft aangegaan te worden, doch dat dit uit de batige saldo's der gewone diensten der vorige jaren kan worden bestreden. Besloten werd nog tot wijziging der begrooting 1927 noodig met de werkzaam- heden welke aan d,en ioren verricht ?ijn. Bij de rondvraag zegt de heer Brand dat de sloot bij den heer Frelipr vol is maar verklaart dat J. Wattel die op eigen kosten zal leeghalen. Goedgevonden. Ook heeft genoemde heer in overweging om ,vOf>rtaan de voetpaden bij de jjemeenle in onderhoud met schelpen te maken in plaats van duinzand, daar dit voordeelic ger uitkomt en ook beter is. Besloten wordt hiermede rekening te houden. Uit Schouwen en Duivelend. Bij Kon. besluit is toegekend als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenning en een loffelijk getuigschrift aan M. P. J. van den Berge, timmermansknecht, te Zierikzee. Uit Zeeuwseh-VI&anderen O. D. De Telg. meldt: Na een op inlialief van den burgemeester van Axel en het raadslid A. Gilde ingesteld onderzoek is gebleken dat ook de directeur der gas fabriek aldaar vermoedelijk bij dé cor ruptiegevallen in de gas-ïndustrie be trokken is. Hoewel door inmenging van de Utrecht- sche Justitie verschillende feiten aan het licht waren gekomen, bleef de directeur ontkennen zich aan een en ander te hebben schuldig gemaakt. Thans is bij den raad een beschuldi ging ingekomen van den heer A. v. d- Stel, waarbij den directeur ten laste wordt gelegd, verschillende malversaties te hebben gepleegd. De raad heeft thans d,e zaak in han den gesteld van B. en W. eni de Gascom;- Besmettelijke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 9 tot en 15 Oct. in de Provincie Zeeland, bedroeg Roodvonk: 's-Gravenpolder 1, Nieuwer- kerk 1, Oosterland 3, (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel. SPORT. Zaterdag j.l. hield de afd. W o 1 - faartsdijk van den bijz. vrijw. land storm een schietwedstrijd, waaraan deel genomen werd door 32 leden. D© eer ste acht prijzen verkregen: A. van Keu len 56 p.. Joh. Eggebeen 55 p., G. Snoodijk, 54, A. Iloebeeke 54, Th. van Gcmert 54, H. van Iwaarde 53, A. Ivoert 53, J. v. d. Linde 52. Door de ruime bijdrage van het publiek, kon aan elk der deelnemers een prijs worden uitgereikt. Bij de zwemwedstrijden te Augs burg heeft Faust het wereldrecord schoolslagzwemmen over 100 yards op 1 min. 7,9 sec. gebracht. Het oude record stond op 1 m. 10 sec. (Hand.) Voetbal. Het programma voor a.s. "Zondag voor de Afd. IV van den N. V. B. Luidt als volgt: le klasse N.O.A.D.—N.A.C. M. V. V.—P. S. V. Eindhoven—Willem II. L. O. N. G. A.-B. V. V, WilhelminaRoermond. 2e klasse A: Breda—Bredania. T. A. C.—Middelburg. AllianceR. B. C.. Zeelandia—Dongen (drie ,uur). D. O. S. K. O.Vlissingen. 3e klasse A.: Vlissingen IIZeelandia II. Middelburg II—Zierikzee. Walcheren—Terneuzen (één um-). Kampioenschap schaken. De 17de partij tusschen Capablanca en Aljechin werd met 59 zetten remise, zoodat Aljechin nog steeds leidt met 3 Tegen 2. Het spel van verkennen. Volgens het nieuwe Fadvindersregle- ment van „De Nederlandsche Padvin ders", dat zoo juist is verschenen, wordt de padvindersbeweging thans ook in ons land overeenkomstig de bedoeling van den stichter, Sir Robert Baden Powell, als een spel opgevat en wel: „Het Spel van Verkennen voor Jongens". Het nieu we reglement heet dan ook de Spelre gels van genoemd spel. Blijkens dit reglement wordt een ge heel andere organisatievorm gevolgd dan vroeger, toen de afdeelingen fede ratief de vereeniging vormden en het Hoofdbestuur kozen. Thans benoemt 't Hoofdkwartier, dat met de internationa le beweging in nauw verband staat, zijn vertegenwoordigers in de diverse dis tricten en machtigt het plaatselijk be stuur om, op grond der spelregels, als afdeelingen van „De Nederlandsche Pad vinders" op te treden. Door de instelling „speciale troepen" is het mogelijk gemaakt padvinderstroe pen op te richten, die verbonden zijn aan fabrieken, jeugdvereenigingen, kerken, scholen etc., terwijl die corporaties dan hun eigen leiders voorstellen. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. Be slaking In het bruinkool- gebied. Nu de rijksminister de partijen heeft uitgenoodigd weer le onderhandelen over het conflict in de midden Duitsche bruira- lcoolindustrie is de staking in een be slissend stadium gekomen. Vanwege de stakingsleiding is dan ook al vertelaard, dat, als men erin mocht slagen tot over eenstemming te komen, het werk toch niet voor Maandag lean worden hervat. Als die overeenstemming wordt bereikt, zullen direct gedelegeerden vergaderingen worden bijeengeroepen om zich voor de voorgestelde overeenkomst uit te spre ken. De stakingsleiders 2ijn gisteravond reeds uit Halle te Berlijn 'aangekomen. Men hoopt ook in de kringen 'der on dernemers vurig dat de onderhande lingen tot een goéd resultaat zulten voe ren, want men maakt zich o.a. beducht omtrent den afzet in Scandinavië. Daar waren de Duïtsche mijnen er namelijk pas in geslaagd Engeland te verdringen. Dit zou, door het ontbreken van le veringen, wederom vrije baan kunnen krijgen. Eenige papierfabrieken iin Halte hebben hun bedrijf aanmerkelijk moeten inkrimpen. Hetzelfde is het gevall met et telijke suikerraffinaderijen, terwijl andere suikerraffinaderijen het werk geheel heb ben moeten stopzetten. ïn het eigenlijke bruinkolengebied blijft de toestand on gunstig. Bij Lauchhammer heeft men een organisatie in het leven geroepen, waar door het mogelijk is de werkwilligen, dag en nacht in de fabriek te houden, zoo dat ze niet door stakers kunnen worden lastig gevallen. Het getal werkwilligen bij deze onderneming is door dien maat regel aanmerkelijk toegenomen, maak dit is weder een op zichzelf slaand geval'. Zoo is dus iedereen vol goeden wil eu vol goeden moed voor een oplossing! Nu reeds werd de invloed op de overige industrieën duidelijk voelbaar! De ïn- en nltvoervev boden. Ex-minister Colijn blijkt een goed pre sident te zijn voor de volkenboaidsoon- ferentie voor de afschaffing dek in- en uitvoerverboden. Zoodat deze in éérste lezing reeds de meerderheid der arti kelen heeft hesproken. Doch het belang rijkste wacht de conferentie nog- de be spreking over de artikelen aangaande de uitzonderingsbepalingen en Be behan deling van geschillen inzake de naleving der conventie. De belangrijkste besprekingen van gis teren golden het Amerikaansche amen dement. Amerika stelde voor, dat als op grond van de uitzonderingsbepalingen! 't een of andere land nog een in- cn uit- voerbeperking handhaaft en het "daarbij tot een rantsoeneering van in en uit te voeren hoeveelheden over de verschil lende landen zal willen overgaan, deze rantsoeneering zal moeien geschieden in evenredigheid tot den normalen buïten- Iandschen handel vah Ieder Ipjnd. Verschillende gedelegeerden, zooals dio van Frankrijk en Italië verzetten zich te gen het Amerikaansche amendement, blijkbaar vreczende, dfcit Amerika) mét zijn grooten uitvoerhandel daardoor boven Europa bevoorrecht zou wölrdcn. De heer Posthuma, die het Amcrik. amende ment evenmin gunstig gezind was, vroeg droogweg of onder normalen handel" die uit het verleden, heden of toekomst moest worden verstaan. Een vj$ag, waar op de Amerikaansche delegatie een hoogst ontwijkend antwoord gaf. Het In de U bekende roode verpakking Amerikaansche amendement is naar een commissie van rapporteurs verwezen, waarin ook dr. Posthuma zitting heeft. Be Franschc begrooling.. Toen Pobicaré zijn begrooting had in gediend, had de finantieeie commissie uft de kamer er diverse amendementen op. Poincaré heeft haar daarom medegedeeld dat door de aanneming dier amendemen ten een tekort zéu ontstaan. Met het re sultaat voor Poincaré, dat veie dier amendementen thans zijn ingetrokken, o. m. het amendement tot vermindering der registratiebelasting op de overdracht van onroerende goederen met 5 pet, welke overdrachten reeds bezwaard zijn met een grondwettelijke belasting van 7 pet. ten gunste van dc am ori sa tie kas. Dg com missie heeft de amendementen aangeno men met betrekking tot hel gelijkstelden1 van sommige builenlandsche effecten op naam aan Fransche effecten,, alsmede andere amendementen ten gxöïste van de gepensionneerdeu uit den oorlog. Aan het slot der zitting stelde de rap porteur-generaal de eindcijfers der l)e- grooting voor 1928 vast, waarbij de ont vangsten de uitgaven met 123 miilSoen francs overtreffen. Poincaré had, zooals le doen gebruike lijk, ook de kwestie van vertrouwen ge steld En daar hij wel) de eenige man op hel ©ogenblik is, waarlijk in Staat de finahliên gezond te maken, kon de finan tieeie commissie moeilijk anders dan io hoofdzaa k toegeve n Maar vele depulé's liaddeu tijdens hun vacantie hun kiezers al lekker gemaakt met belastingverlaging, en voor hen is 't minder aangenaam, nu de verkiezingen over enkele maanden zullen geTiouden worden. Wat moeten die deputé's doen-) Het hun kiezers naar den zin maker», en te trachten de belasting 1e verminderen, biedt groote kans, van een vroegtijdigen val van het regime Poincaré, die en niet ten onrechte wel de redder van den frank mag worden genoemd. Hem is toch maar gelukt, wat geen zijner voorgangers een finantieel expert al's Caillaux b.v. gelukt is, de frank voor- voorioopig te stabiliseeren. Een val van dat regime zou dus tevens "het gevtolg kunnen hebben een nieuwen val van den frank. Wat wel wat te riskant is om te gebruiken als verkiezingstactiek! Ook al zou dit Poincaré's naam als redder der finanliên bevestigen, in dien tusschentijd kan al veel bedorven zijn! En bet Fran sche volk heeft nu wel geleerd, dat 't beter is wat meer belasting te betalten, dan een wederkecren van een labiele munteenheid. Doch inderdaad de positie der de puté's is niet makkelijk! Poten en Lithane»». Thans is door het Volkenbondssecre tariaat de uitvoerige nota openbaar ge maald. die W'oldemaras, namens de Li- thausche regeering naar "Geneve gezon den heeft, over een Lithausche minder- hedenkweslie in Polen. Voljgens deze nota is de feitelijke geschiedenis, dat Polen in het begin van den zomer eenige uitzon deringsrechten voor Poolsche onderwij zers ln Lithauen heeft verzocht, onder bedreiging, dat Polen anders Lithausche scholen binnen baar grondgebied zou sluiten. De Lithausche rcgeerïng had Polen meegedeeld, dat het den Poolschen on derwijzers geen uitzonderingsrechten kon toestaan, waarop begin October plotseling een heflige perscampagne in do Poolsche bladen tegen Lithauen losbrak en een aantal Lithausche schoten in de distric ten Wilna en Grodno werden gesloten, terwijl een aantal Lithausche geestelijken in hechtenis werd genomen. Bovendien! verklaarde de Poolsche pers, dat dit al les desnoods tot nog heel wat verder reikende represaillemaatregelen zou kun nen overgaan. Polen is dus wel nojjal hard van sta pel geloopen! Trouwens dat land had zich moeten wenden tot den Volken- bondsraad, toen 't meende, «lat Li thauen zijn minderhcidsverplichtingen niet na kwam. Terecht wordt hierop in de nota gewezen. Het mocht in geen geval zichzelf als rechter opwerpen De nota van Lithauen betoogt dan, dat Polen door de sluiting van de Lithaa-

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1