Jtlléén Mo. US Dinsitfi 18 October 198? 170* jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. DE RIJKSMIDDELEN IN SEPT. 1927. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Sept. 3 927 bedroeg f39.98S.787, 'legen f 41.549.527 over de maand Sept. 1926. Het één twaalfde gedeelte der ra ming over het geheeld jaar bedraagt f 39.375.716. "We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste negen maanden van 1927, vergeleken met die over de eerste negen maanden van 1926. 1927 1926 Grondbel. f 17.988.587 f 17.408.S10 Pers. bel. -22.868.325 -22.2l65.U43 Ink. belast. -75.569.816 -73.304.681 ■Verm. bel. - 8.294.118 - 6.502.596 Div. en T. -15.620.351 -14.153.i221 Inv. recht -43.545.600 -43.029.479 Stat. recht - 3.237.785 - 3.064.065 Zout - 1.611.391 - 1.528.872 Geslacht - 7.600.173 - 7.083.732 Wijn - 2.072.521 - 2.141.032 Gedistill. - 33.281.880 - 33.424.933 Bier -10.005.072 - 9.053.583 Suiker -33.629.835 -33.535.644 Tabak -17.210.838 - 16.894.760 Goud, Zilv. - 703.816 - 628.629 Rjjw. belast - 6.792.924 - 6.633.759 Zegelrecht - 20 530.796 - 18.667.095 Registr. reent - 16.054.405 - 15.956.277 "Succ. reent -36.264.155 -"32.972.763 Domeinen - 2.339.165 - 2.382.615 Staatsloterij - 154.613 - '454.591 Jacht, visch - 220.858 - 224.150 Loodsgeld - 3.668.692 - 3,553.352 Totaal f379.533.057 f364.863.724 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over Sept. 1927 een opbrengst van f6.711.330, tegen een be drag van f8.119.218 in Sept. 1926. DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE VACCINATIE. Naar het Volk meldt, zal mevrouw De Vries-Brui'ns aan de Tweede Kamer ver lor vragen, de regeering le interpeller- ren over de moeilijkheden, die zich bij -de vaccinatie hebben voorgedaan. DE GOUVERNEUR VAN SURINAME GEDAGVAARD. In een ordonnantie van den gouverneur wan Suriname, waarbij ds. O. werd ont slagen kwam in de overwegingen voor een beleedigende uitdrukking ten opzich te van een lid der Koloniale Staten Van Suriname. Dit Statenlid wilde op grond hiervan een strafrechtelijke vervolging uitlok ken, maar deze werd door de Kroon ge weigerd. Thans is namens dat Statenlid een ci viele actie tegen den gouverneur van Su riname ingesteld. De gouverneur-generaal, baron van Heemstra, wordt gedagvaiard, om op 17 Januari a.s. voor de Haagsche rechtbank in rechte te verschijnen. BIOSCOOP- EN VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. Naar V.D. wordt medegedeeld, heeft het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoop bond besloten overal in den lande op nieuw krachtig le gaan ijveren voor aan zienlijke verlaging der vermakelijkheids belasting; in de allereerste plaats zal de bond een actie richten op die plaatsen waar het percentage van rnder dan 10 pet. aan vermakelijkheidsbelasting wordt geheven. Reeds heeft liet bestuur het sluiten der bioscopen te Sittard aange kondigd. N. V. V. EN S. D. A. P. Het Volk vermeldt het rapport der commissie, benoemd ter onderzoek naar de beste wijze van samenwerking lus- schen partij en vakbeweging. De weder- zijdsche besturen hebben zich met de conclusies vereenigd, en zullen die op de eerstvolgende alg. vergadering van N. V. V. en S. D. A. P. in bespreking brengen. Het voornaamste daaruit is de stich- itiug van een algemeenen raad, bestaan de uit de besturen van N. V. V. en S. D. A. P.. vijf leden van de Kamer fracties en de hoofdredacteuren van Het Volk en de Voorwaarts. Voorts zal hel N. V. V. twee leden afvaardigen in het bestuur der S. D. A. P. en omgekeerd. Met den Alg. Raad wordl overleg ge pleegd over de vertegenwoordiging der vakvereeniging in de candidaatsielling voor de Kamers, over het ontwerp-partij- program, over deelneming der S. D. A. P. aan de regeering, en over economi sche conflicten met politiek karakter. Uit Stad sn Provincie. Uit Middelburg. -- Blijkens een advertentie in dit num mer zal Donderdag hier ter stede de jaarlijksche collecte worden ge'hou- den van het Roode Kruis. We merkten hierbij op, dat deze collecte is ten bate van het vredeswerk van deze instel-' ling, wat wil zeggen dat het geld wordt besteed voor verschillende werken be treffende de volksgezondheid: onder steuning van de tuberculose-bestrijding, sanatoria, ziekenhuizen enz. De heer F. J. Murk alhier heeft op het groote internationale concours te Parijs in de afdeeling maquillage en in manicure als eenige Nederlander welke daaraan deelnam, den 3den prijs be haald. Er waren voor deze groep 21 deelnemers. In den naéht van Zaterdag op Zon dag ontmoette een agent van .politie in de Langedelft%a 1 h i e r een 5-tal mannen, bekenden van de politiCj die zich aau nachtrumoer schuldig maakten. Toen de agent hen tot rust aanspoorde, belee- digde een hunner hem en werd hij des wege gearresteerd. Een der anderen maakte zich schuldig aan een poging tot ontzetting van den arrestanL. Terwijl deze laatste naar de wacht op het stadhuis werd overgebracht, hebben de anderen kans gezien liet rijwiel van een der agenten mede te nemen in dë richting van het Vlissingsch Wagenplein. Juist waren zij bezig dit rijwiel over de Vlissingsche brug te werpen en viel het met een plomp in de gracht, toen eenige agenten verschenen en nog drie hunner aanhielden en naar het bureau over brachten, waar ook zij in arrest werden gesteld. De noodige pro cessent-verbaal van een en ander zijn opgemaakt en hel edele viertal1 werd Zondag weer op vrije voeten gesteld. Daar nog een persoon wegens open bare dronkenschap was aangehouden, bevonden zich tegelijk niet minder dan 5 personen in arrest. Bij de politie werd Zondag aan gifte gedaan van een inbraak in een woning in de Eigeiihaardstraat alhier. Het mocht haar gelukken den dader op te sporen en tot bekentenis- te brengien. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een inwoner dezer gemeente wegens openbare schén- nis der eerbaarheid. Uit Vlissingen. Gisteren viel een 9-jarig jongelje in het Dok te Vlissingen. Een werk man begaf zich onmiddellijk gekleed le water en mocht er in slagen den kleine te redden. Gisterenavond was een man in de St. Jacobstraat le Vlissingen bezig een jongen te mishandelen. Een passce- rendc rijksveldwachter ontzette den jon gen, maar toen keerde de man zich tegen den veldwachter, waarbij hij zijn jas ,uittrok. Toen meer politie ter plaatse was, werd hij onder hevig verzet ge arresteerd en naar het bureau overge bracht. Uit Walcheren Dezer dagen had de slager K- te Arnemuiden het ongelulc, met .zijn wijsvinger van zijn linkerhand in een vleeschsnijmachine te geraken, met zoo danig gevolg dat over de geheele lengte der vinger een reepje huid met vleesch afgesneden werd^ Deze wond veroorzaak te veel pijn en een hevige bloeding, Ge neeskundige liulp werd ingeroepen. De melkverlcoopers te Arnemui den hebben van af Maandag j,l. de melk, verhoogd met twee cent den liter, zoo dat nu dc melk 14 cent den liter kost. In de vergadering van den gemeen teraad, Vrijdag ja. te Veerc gehouden, werd op een verzoek van den heer li. Luyk om terugbetaling van te veel be taalde pensioenpremie gunstig beschikt, en insgelijks op een verzoek der afd. volksonderwijs, om evenals in vorige ja ren ook dezen winter vooir het geven van een ontwikkelingscursus op de be paalde voorwaarden een vergoeding van f 100 te mogen ontvangen. Toegestaan werd aan W. Brouwer, pachter vim een hoek grasland, eeu deel hiervan ijl ge bruik te geven aan P. Geldof voor den aanleg van een bloemperk. Ter voorloopige vaststelling werd de rekening over 1926 aangeboden; de ge wone dienst, inlcomidlen f !<fG052,75 Va - uil gaven f 39.368.46; kapilaakliensl: inkom sten f 13120,55, uitgaven f 11778,5-1. De heer Simonse bracht namens do com missie van onderzoek verslag uit en ad viseerde de rekening niet goed te keuren, omdat eenige te ontvangen bedragen nog niet zijn geind en eenige. bevelscliriflen niet in orde waren bevonden, terwijl be zwaar werd 'gemaakt tegen een uitgaaf Van reiskosten naar Nijmegen ter keuring van steen. De weihouder Gastel gaf hier omtrent inlichtingen en verklaarde, dat zulks in het belang der gemeente bad plaats gehad De "raad keurde dc uitgaaf niet goed, en besloot na eenige discussie de voorloopige vaststelling aan te hou den. Tot inning van de achterstallige bedra gen zal aan een deurwaarder onder be paalde voorwaarden opdjr&clit worden ge geven. Op voorstel van B. en AV. wordt een nieuwe regeling aangenomen van opcen ten voor de gemeente op de personeelc belasting. Ingekomen was ccn aanbieding van het benoodigde kapitaal voor het te bou wen slachthuis a 43/! pel. Nadat de ver dere aanbiedingen op advertentie zullen zijn ingekomen, zal worden beslist over de toewijzing, behoudens goedkeuring van Ged. Stalen. Bij de rondvraag informeert de heer Van Beveren oT liet le veel betaalde van den heer Hollhuijsen al is terug ont vangen, of diens salaris over '21 en '25 met het rijk is verbekend en of het geld voor den lijkwagen is terugbetaald, waar op de voorzitter déze punten toelicht. o Uit Zuid-De re land. In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad der gemeente Hoede- kenskerke deelde de voorzitter mede dat aan H. Uitterhoeve aldaar is ver huurd het recht tol neergooien van sui kerbieten tegen den westelijken liaveu- dijk over een lengte van 32 meter voor de campagne 1927 voor de som van f 300. Bij dc behandeling der genieenLebe- grooting 1928 zegt de voorzitter dat aan vankelijk de opbrengst der belastingen naar het inkomen door B. en \V. op duizend gulden hooger was geraamd dan voor 1927. Door hel overlijden echter van den armlastige krankzinnige Regrna Bal en door een voor le stellen verhoo ging van heffing van opcenten op de ver mogensbelasting van '60 op 75 is het ten slotte aan B. en W. gelukt den post inkomstenbelasting evenals voor 1927 op f 1Q.OOO uit te trekjeen. Bij de daarop volgende algemeene be schouwingen vraagt de heer M. Walra ven of het wel geraden is de opbrengst der havengelden voor 192S mei f 1000 le ferhoogen, en die te brengen op f 4500. Hij wijst er daarbij op, dat de aardappeloogst dit jaar al zeer gering is en dat in 'bet voorjaar 1927 reeds een behoorlijke som aan havengeld was ont vangen toen echter de spoorweg door Zuid-Bevéland nog niet was opengesteld hij verwacht dan ook in het voorjaar "28 een veel lagere opbrengst Voorts vraagt spr, of het wel juist is, de kosten van de armlastige krankzin nigen maar direct voor rekening der gemeente te nemen, liij meent dal voor die kosten eerst aansprakelijk zijn de na bestaanden, vervolgens de kerkelijke be sturen. daarna het burgerlijk armbestuur en tenslotte de gemeente. De voorz,. merkt op dat van bijdragen door derden te betalen in de kpsten van verpleging van armlastige lcrakzinnigen. het rijk en de provincie ook haar deel opeisclit, zoodat alsdan de financieele resultaten van zoo'n bijdrage voor dc ge-» meentc zeer woi'den ingekort. Voorts kan men naar spr.'s meening niet meer van het burgerlijk, armbestuur verlangen als hel thans doet door het geven van andere subsidie's aan de ge meente.. De heer Mr Walraven wenscki de re kening en begrooling B. A. gaarne voor het vervolg door een commissie uit den raad te zien gecontroleerd. De voorzitter zegt hiertegen geen be zwaar lc hebben te hebben en voor het vervolg met dezen wensch rekening le zullen houden. Wethouder Lous brengt in het midden dat de uitgaven van hel Burger], Armbesl. door 'l veelvuldig sluren van'ufmlastigcn naar de ziekenhuizen te bezwarend wordt als het zoo doorgaat zijn de financiën lot 1 April 1928 daarvoor niet toerei kend. Bij de "arlikelsgewijze behandeling wordl het voorstel van Joh. Boone tot afschaffing van de presentiegelden der raadsleden na discussie ingetrokken. Op voorstel van den heer Walraven worden de posten voor schrijf- en bu reaubehoeften en voor drukwerk iedeir met f 25 verminderd. Na een bespre king door dhr. Walraven werd beslofen het schilderen van den veldwachters- woning nog aan le houden, evenals het schilderen van de achterzijde van de school. Op voorstel van hetzelfde lid wordt besloten dc natte oefeningen met dc brandbluschmiddclen tc staken, en om den hulpkantonnier nu ieder jaar Van 16 Oct. tot 15 Dec. in dienst te nemen, en zoo den post met f 150 te verminderen. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. in verband met de desbetreffende wetswijziging met ingang van 1 Jan, '28 het getal opcenten op de personeele be lasting van 10 op 50 gebracht, de op brengst daarvan blijft evenwel naar ra ming dezelfde als voor 1927,. Bij volgnummer 36, opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting stelt wethouder L. Lous voor deze mei in gang van 1 Mei 1928 v'an 60 op 75 op centen te brengen. Dit wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, voor stemt met den voorsteller de heer D. de Regl. Bij volgnummer 38 belasting op de honden stelt de heer Johs Boone voor deze belasting voor "losloopende honden meL ingang van 1 Jan,, a.s. van f 2 op f 3 te brengen en de belasting voor de be-, drijfshonden op f 1 per jaar le handha ven. Uit voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen tegen stommen de heeren J. Louisse, D. de Regt en L Lous, Deze post wordt daarna uitgetrokken Van f185 op f 26Q. De gemeentebegrooting 1928 wordt daarna zonder hoofdelijke stemming vast gesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f37391.71 inet een post v'an onvoorziene uilgaven groot f614.70i/2. Bij de gewone rondvraag door den voorz. stelt de heer M. Walraven Voorden voorz. en oen gemeenteontvanger als fo rens in de belasting naar het inkomen aan tc slaan, Het is spreker hekend dat beiden in het voorafgaande belastingjaar meer dan 90 dagen in de gemeente heb ben vertoefd. De voorz. zegt hierop in een volgende vergadering nader te zullen terugkomen, waarna deze bijeenkomst wordt gesloten. Zaterdag vergaderde de raad der gemeente Nis se, onder voorzitterschap van den heer H Dane, daar de burge meester door ziekte niet in de gele genheid was deze vergadering le leiden. Bovendien was afwezig het lid J. Ver- mue. Aangeboden werd de gemeenlebe- grootiug 1928 met inkomsten en uitga ven op f 19.961 88, met een post voor onvoorzien van f 476.64, Uit Schouwen en Duiveland. Op den door ons vermelden te II a am s te de gehouden bazaar ten ba te van de noodlijdenden der stormramp in het Oosten des lands, was 'o,.m. aan wezig een sjoelbak,. De opbrengst werd in een kartonnen doosje in de nabijheid van den sjoelbak bewaard. Op een gegeven momenl bleek het doosje met een gelds bedrag van ongeveer f 19 le zijn verdwe nen, Een daar ter plaatse door dc jxditic ingesteld onderzoek had jammer genoeg, geen resultaat Evenals Burgli heeft thans ook Haamslede zijn reizende Nutsbiblio- theek (waarin o.m. ook vakboeken over land- en tuinbouwkunde enz,) onder lei ding van mej. Geijsendorpher Te Burgh. waar onder beheer van den heer Hu- hreglsc reeds enkele jaren een der gelijke bibliotheek bestaat, blijkt uit het groote aantal lezers en "lezeressen, diat van deze instelling met Jraagte gebruik wordt gemaakt Uit St. Philipsland. Dc drie raadsleden van S L P li i- l i p s 1 a n d die in de vorige gemeente raadsvergadering mededeelden, dlat zij van verdere zitting in den raad afzagen en dit nader schriftelijk zouden bevestigen, zijn naar de Z, N. meldt, op dit besluit terug gekomen. Tot gein.-secretaris dezer gemeente is benoemd de heer H, P. Kleppe, burger meester. Zulks met iugang van 1 De cember a,.s. Dit Zee u ws ch-V I a a n deren O. D. Bij zijne excursie door Zeeuwsch- Ylaanderen zal Z. K. H. den Prins der Nederlanden, naar de T„ Crt. meldt, een bezoek brengen aan de Eerste Neder),. Coöp. Suikerfabriek le Sas van Gent. Het bezoek heeft 21 Oc't. plaats. De Prins arriveert te Walsoorden, wordt ontvangen ten huize van Av G. baron Gollot d'Escuvy te Kloosterzandc, en reist per auto naar Sas van Gent; en keert terug over Terneuzen,. Hoofdpijn, Kiespijn Mijnhnrdfc's ïïoofdpijntab)etten60on30ct Mijnhardfc's Kaeapijntabletten 60 en 30 ct Bij Apoth. en Drogisten. i i (Ingev Med. VERKEERSBEPALINGEN. In verband met de in werking trediug van de nieuwe bepalingen voor het ver keer met 1 November, zullen wij de dan geldende bepalingen in ecu paar ar tikelen in herinnering brengen. Voor heden bepalen wij ons tot de wenken, "die wielrijders in acht moeten nemen, ten einde niet de kans te bte- loopen bekeurd te worden. le. Rijdt nooit met zoodanige snél heid of op zoodanige wijze, dat de vrij heid of de veiligheid van het verkeer Azwc/eit (Ingez. Med.) wordt belemmerd of ih gevaar gebracht. 2e. Rijdt niet op een rijwiel, terwijl gij verkeert onder zoodanigen invloed van het gebruik van alooliolhoudenden drank, dal gij niet in staat wordt ge acht Uw rijwiel naar behooren te be sturen. 4e. zorgt: a. dal Uw rijwiel is voorzien van een deugdelijk en nauwkeurig werkend stuur- toeslel; 1>. ?al, wanneer Uw rijwiel 1s voor zien van een vrijwiel-inrichting, op Uw rijwiel aanwezig is ten minste één rem, waarmede "nel rijwiel ieder oogenblik lol stilstand kan worden .gebracht; c. dat Uw rijwiel voorzien is van ten minste een bel, waarvan het geluid op een afstand van minstens 50 M. dui delijk hoorbaar is; d. dal Uw rijwiel, waarmede gij over een weg of een rijwielpad rijdt lusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang, is voorzien van tenminste één lantaarn, welke voorwaarts een helder wit 'licht uitstraalt; e. dat Uw rijwiel, waarmede gij over een weg of op een rijwielpad rijdt, tus- schen eeu half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopgang aan de achterzijde is voorzien van een lantaarn of verticaal geplaatsten reflector, die achterwaarts ccn rood licht uitstraalt, onderscheidenlijk bij het beschenen wor den, daarop vallende lichtstralen duide lijk zichtbaar rood terugkaatst; f. dat van de sub e bedoelde lan taarns de zijglazen niet een gekleurd licht uitstralen, g. dat gij, wanneer "de veiligheid van het verkeer zulks vordert, steeds met de bel een signaal geeft, li. dat gij bij het gebruik van de bel zooveel doenlijk alles moet vermijden, wat het schrikken van rij- of trekdie ren of vee tengevolge zou kunnen heb ben; i. dat gij geen ander geluidssignaal dan de bel moogt gebruiken; j. dat gij verplicht zijt steeds langza mer te rijden of hel rijwiel te doen stilhouden, telkens wanneer de veilig heid van het verkeer zulks vordert; k. dat gij bij het tegenkomen van motorrijtuigen, rijwielen, andere rij- of voertuigen, rij- of trekdieren of vee naar rechts behoorlijk moet uitwijken; 1. dat gij bij het inhalen van motor rijtuigen, rijwielen, andere rij- of voer tuigen, rij- of trekdieren ol' vee, be hoorlijk naar links moet wijken; m. dat gij bij het ingehaald worden door motor rij tuigen, rijwielen, andere rij- of voertuigen, rij- of trekdieren of vee, indien door hem, die daarloe den wensch te kennen geeft, behoorlijk naar rechts moet uitwijken; n. dat gij bij het plotseling vermin deren van vaart of plotseling verande ren van richting, van Uw voornemen tij dig moet doen blijken: o. dat gij bij het gelijktijdig nade ren van eeu kruispunt of een vereeni- gingspunt van wegen den weg vrijlaat voor dengene, dien gij aan "Uw rechter hand hebt; p. dat gij bij hel berijden van een weg niet de linkerzijde moogt houden, tenzij dit noodzakelijk is voor hel uit wijken; q. dat gij in boclften steeds de rech terzijde van den weg moet houden; r. dat gij voor zooveel mogelijk op de wegen aan voetgangers behoorlijk ruim te tot'voorbijgaan moet laten. KERKNIEUWS. In dc Ned. Ilerv. gemeente le En schede is Zondagmorgen ds. W. A. B. ten Kale afkomstig uit Vlissingen door zijn vader, den em. predikant ds. B. ten Kate, bevestigd. In den namiddagdienst

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1