Nttvpfc (ml THERMOGENE FEUILLETON. B li VOEGSEL Maandag 17 Oct. 1927 No. 244 J TEGEN STEKEN IN DE ZIJ Dooxen van 75 an 45 cent EISCHT HOLLANDSCHE VERPAKKING (tngez. Med... BINNENLAND. REORGANISATIE DOMEINBEHEEU, O. A. IN ZEELAND. Het verslag is verschenen van dc Re organisatie-commissie Dömeinbeheerop 3 April 1925 benoemd door de ministers van Financiën en van Binnenl.-Z. en L. tot het instellen van een onderzoek naai de vraag op welke wijze het beheer van het domeinbezit van den Staal op de meest economische wijze zou kunnen plaats hebben, teneinde met behoud van de noodige waarborgen en ter voorko ming van waardevermindering of verlies van eigendom or bezit, de uit die domei nen voor den Staal te verkrijgen vooj-1- deelen zoo groot mogelijk te doen zijn. Van de conclusies vermelden we als de voornaamste, de volgende: I. De Minister van Financiën blijve belast met het volledige beheer van de domeinen, die thans bij zijn Departement in beheer zijn. .r2. Voor de domeinen, in beheer bij verschillende Departementen, blijve de thans bestaande splitsing gehandhaafd, namelijk: a. het financieel,-juridisch (privaat rechtelijk) beheer bij den Minister van Financiën b. hel technisch (publiekrechtelijk) be heer bij de andere Departementen Onder de verdere conclusies zijn er nog eenige die de Zeeuwsche Stroomen betreffen. Ze luiden: 10. Het bestuur der Visscherijen OpdeZeeuwsche Stroomen wor de ontlast van de publiekrechtelijke taak 'als inspecteur-districtshoofd in hel 5e visscherijdistricl II. Het privaatrechtelijke beheer der visscherij op de Zeeuwsche Stroomen blyve opgedragen aan genoemd bestuur onder het gezag van den minister Vsjn Financiën 12. De inspecteur-districtshoofd der Vis- scherij-inspectie worde adviseerend lid van het Bestuur der Visscherijen op de -Zeeuwsche Stroomen 13. Hel jiolitie-toezichL op de visschdrij op de Zeeuwsche Stroomen worde ver beterd, mede door het inschakelen van de Kijksveldwacht. 14. De afgifle van certificaten van on- 'besnietheid van oesters en andere schelp dieren worde van het voornoemde be stuur overgebracht naar den VisscheHji- dienst. Als de 15e conclusie wordt vermeld „Eenige complexen duiugrond belmo ren onder beheer van het Staalsbostsh beheer te worden gebracht." Blijkens den tekst van het rapport wordt hiermee gedoeld op de vastleg ging en bebossching van de duinen op Schouwen. De commissie meent dat er geen motieven kunnen worden aange voerd, waarom deze werjc z a am bede n voortaan niet zouden moeten worden Ver richt door den dienst die aaa|rvoor is gesteld, het Staatsboschbeheer. In antwoord op de vraag. "Waadt»tn geschieden de inpoldernigen en al de. daarmede samenhangende techuisdhe werkzaamheden (door het domeiilbe,- Stuur; verdient het niet de voiöjrkeur daarmede de ambtenaren van's Rijks Waterstaat te belasten? zegt het rapport o.a.: Aan de Commissie is gebleken, dat de landaanwinningen, speciaal die in Zeeland, een zeer bijzondere ken nis vereischen, die alleen verkregen kan worden door een ambtenaar, die ziel» jaren achtereen met dit werk bezig kan houden. De eigenlijke inpoldering, zoo bleek verder, is slechts een óndeirdeel van dit werk. De voorbereiding, bestaan de in het systematisch bevorderen van opslibbing, het voeren van onderhan delingen o amet medeeigenareuj van, bui tengronden, met polderbesturen enz neemt jaren in beslag en kan slechts ge schieden door ambtenaren, die zich gQ- heel aan die taiak kunnen Wijden, heigeen met de walerslaatsamblcnaren. die bo vendien meermalen worden verplaatst niet het geval is 'Op grond hiervan kwam de Commissie tol dc overtuiging, dat de behandeling der inpoklcring'en wèl be hoort tot de laak van liet domeiiibestuur doel) tevens werd daarbij vastgesteld, (Lit hier de voorlichting van andere takken van dienst beliporl ie worden ingeroepen n.l. van Waterstaat en Landbouw voorde technische en cultuur-technische belan gen, die daarbij zïju betrokken. De Commissie geeft in overweging de inpolderingen in Zeeland ook in de toe toekomst te doen geschieden door de do meinambtenaren onder voorwaarden dat met de ambtenaren van Waterstaat en Landbouw overleg zal worden gepleegd. Het is gebleken (lat bij de afgifle aan pachters van vergunningen tot liet visschen van schelpdieren bin nen 500 M. uit den over zich pp de Zeeuwsche slroomen eenige moeilijkhe den hebben voorgedaan,. Vroeger weiden de hierbedoelde publiekrechterlijke ver gunningen door den Minister van "Water staat afgegeven aan cn ten name van het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen. Dal bestuur was dus aanspioj" kelijk voor alle handelingen, door zijn pachters in strijd met een zoodadige ver gunning verricht. Het waterstaatsbestuur is echter vim standpunt veranderd en eischt Ihans <j;at iedere pachter van een perceel visch- wal'er persoonlijk een vergunning aan vraagt. De daardoor ontstane toestand komt de Commissie onhoudbaar voor, omdat tengevolge van het voortdurend voorkomen van overdracht der pacht, tal van vergunningen op een onjuislen naam sjaan en het blijven bestaan van de ter genwoordige regeling veel overbodig ad ministratief werk geeft, - Zij acht het door den "Waterstaat inge nomen standpunt ook in theorie onjuist omdat dc hierbedoelde vergunningen geeu persoonlijk karakter dragen, noch kunnen dragen daar deze in de meeste gevallen moeten worden gebruikt door anderen dan degenen te wier name zij zijn verleend. Het bezwaar dal, indien zij collectief aan liet Visscherijbestuur wer den verleend, het niet mogelijk zou zijn om bij overtreding den eigenlijken dader te treffen ,is niet gegrond^. Bij overtre ding van de concessie-voorwaarden, zou in dat geval zonder vergunning zijn ge handeld, zoodat tegen dpn overtreder zou kunnen worden opgetreden,. De vergun ningen strek(ken tot opheffing van een verbod en zijn dus onpersoonlijk- (In ons volgend nummer zullen nog eenige meedeelingen doen uit het geen de commissie in liaar rapport op merkt over het beheer der Visscherij op de Zeeuwsche Stroomen. ter inleiding van de boven vermelde conclusie WIE IS EDMUND GRAY? Geautoriseerde vertaling naar hel Engelsch, van WALTER BESANT door Mej. E. KOOGEWHKF. 77). „Niets, 't Ligt alles omver". ,>Ja, als dat waar is, vriendit, valt je heele kundig opgebouwde theorie dri ver, wat betreft AAhelstan Arundel Daar hij in Maart en April niet in Londen was, kon hij niet de hand hebben gehad in die plaatste vervalschingen En het moet dezelfde hand zijn, die nu en zoo veel jaren vroeger is bezig geweest „O, ja, dezelfde hand, zeker, gewis die hand heeft alles gedaan!" „Wat wordt er dan ook van je beschul diging vau mijn deelgenoot? En daar hield je nog al streng aan vast Mijn broer eveneens. Toch had je geen van beiden bewijzen. Als dezelfde hand in die tweeërlei vervalschingen is bezig ge weest, dan kan liet niet de hand zijn van George Austin. Wat zeg je hierop?" „Niets! Ik zal mijn leven lang niets meer zeggen „Maar je hebt het met zoo veel Idem betuigd, Oheckley. Nu moet je of meer .bewijzen bijbrengen, of je beschuldigin gen intrekken." ,Ja, dal doe ik dan ook Ik trek alles „Maar waarom ben je dan met de beschuldiging te voorschijn getreden Bo vendien heb je op bet kantoor logenovei de klerken dingen van hem gezegd Als nu blijkt, dat hij niets heeft uit te staan met het heele geval, zit je er leelijk in „Ik trek alles in, alles!" herhaalde de oude klerk, maar niet kleinmoedig. Hij deed het, omdat hij niet anders kon. omdat hij er toe gedrongen werd „Bedenk wel, dat jij het ook was, die de beschuldiging uitsprak tegen den jon gen Arundel „Ik trek alles in. alles!" „Je bent laatst zelfs zoo ver gegaan dat je zei, hoe je hem de banknoten ii de safe had. zien leggen Wat zeg je nu?' ^.Ik trek alles in." „Maar dit was een verklaring vai ooggetuige Was ze waar of niet? Ik ken je waarlijk niet, Oheckley: Eerst ben je heejemaal' van streek Dan vertel je din gen, (lie in hel geheel niet waard zijn, om cr je zoo zeer over opj te wanden En dan trek je een beschuldiging die je eigenlijk niet dan met de sterkste bewijzen had mogen uitspreken. En nu wil je zelfs terugtrekken, wat je als een feit hebt uitgesproken'" Hulpeloos schudde Oheckley 't hoofd. „Ik erken, dal de zaak even gcheiml- zinnig blijft als té voren Er is nog niets uilgevonden. "Maar er liljjft een bittere vijandschap van jouw kant tegen twee •jongelui, achtereenvolgens. Waarom? Wat Uit Stad en Provincie. üit Zuid-Ba ve land. Vrijdagavond vergadeaxle de ge meenteraad van 's G ra Yen po 1 de ,r. Besloten werd om op> de subsidie aanvrage van het Middelburgsche' school museum niet in te gaan Als dc geiueenlebegrooting in behan deling komt, opent de heer Joziasse de algemeene beschonwingen, waarin hij den voorzitter verzocht te zorgen, dat ieder een ongehinderd kan spreken, zonden- door een ander telkens in de rede te worden gevallen, en tot den secretaris hel verzoek richt om de notulen niet zoo eenzijdig op te maken. Als hij spreekt over een economischen boycot, die hier gevoerd wordt, a-aagt wethouder Schou ten, wat hij daarmee bedoeld. Ilierlop geeft de lieer Joziasse geen afdoend be scheid Bij liet behandelen der begroo ting verklaren hij en de heer van Liere zich legen alle verzekering. De jaarwedde van den veldwachter ordl bepaald op f 1150. De heer Verbuist wil' het klokluiden afschaffen, maar dit idee verwekt alge meene ontstemming. Voorlaan worilt de klok geluid naar den zonnetijd. Als het voorstel Joziasse om allo ge meente-ambtenaren premievrij pensioen te geven, verworpen is, wordt aangeno men het voorstel Vermue om dit voor- ■ech-t alleen den gemeente-secretaris toé te kennen. Bij het eijid der besprekingen stelt do lieer Joziasse voor een post uit te trek ken als gratificatie voor den rijksveld wachter. De voorzitter roemt het op treden van brigadier Drever. Als een bedrag vaitf f 25 per jaar genoemd wordt, vindt de lieer Verhuist dit veel te hoog" Het voorstel Kousemaker f 15 wordt aangenomen met de slem van den heer Verhulst tegen. De - begrooting w-orut aangenomen mei n bedrag aan ontvang en uilgaaf f 29275,99'/2 waarbij een post van 1096 43 gulden voor onvoorzien Als het voorstel van B. en W ter tafel komt om het genomen besluit lol Zondagssluiting der hcrbejrgen, in te trek ken. komt de heer Joziasse in 'l vuur Hij noeint dit- bevorderen van 't kroeg- Ioopen en ontheilSging van den Zondag Dc hervormde leden moesten dit zien. waarop de heer Kousemaker droog weg opmerkt, dal in de hervormde kerk tenminste op Zondag nog nooit gevoch ten werd. Na heftge discussie wordt 'be sloten de herbergen des Zondags open te doen zijn, te meer, waar op die dagen Gravenpolder nooit iets onbehoor lijks gebeurt. Als de pas beeedigde lieer Lokerse r< leveerl. dat de heeren Verhuist, Joziasse en van Lierc hem zooeven n 'el feliciteer den zooals dc anderen deden, roept de heer Joziasse: „een liberaal'en een room sche 1(5n ik niet feliciteereii". Nadat een wijziging in hel reglement van orde was aangenomen, sloot d voorzitter deze vrij rumoerige raad: zitting CJit Scnouwe llulveland l den gemeen - In de vergadering teraad van Haamstede op Vrijdag ijl ocelde de waarnemend voorzitter, de lieer C. Blom, mede, dal B. en W. naar aanleiding van een plaatselijk on derzoek naar den toestand van het Kemp wekken, bevonden hebben, aal deze weg Ie laag en de sloot te smal is om deze voor de helft te doen dempen; ont eigening komt te duur. Omtrent een voetpad langs den Lagen Zoom wordt medegedeeld, dat deze te smal is om er een voetpad af te nemen Besloten wordt de paaltjes in het stop naast de school een weinig te doen verplaatsen voor ruimeren doorgang. Het voetpad langs de duinen is evenals het pad aan den grachtkanl, volgens niedcdeeling van den voorzitter in orde, terwijl de Steenhoop aan den Achterweg zal opgeruimd wor den. Bij onderzoek is gebleken, dat de boomen in het Dal door de iepenziekte zijn aangetast Na eenige discussie wordt met 5 tegen 1 slem besloten deze boo men, na machtiging door hel Staats boschbeheer, te doen rooien. 51. a. st. wordt besloten, op voorstel m den heer Bolle, tot het plaatsen van nog een lantaarn aan den Zandweg Aan 'C v. fl Velde wordt voor tijdelijke waarneming van het secretariaat over hel tijdvak 6—30 Sept. een gratificatie van f 90 verleend. Tengevolge eener be spreking met den heer F Kik zal de af- rasteriug van diens grond in den Vcr- Lonsweg zoo ver achteruit geplaatst wor den, aat er een weg komt van 4Vs -M. breed De uitvoering van hel riolee- ringsplan te Burghsluis wordt aan Ti. i W. overgelaten. Op verzoek wordt aan den heer W. Bool Wz eervol ontslag verleend tegen Januari 1928 ais gemeente-ontvanger i ambtenaar van den burgert stand Op een verzoek van B. en W. van Brouwershaven tol toekenning van een subsidie ad f 75, voor een door L Ver seput te Rene.sse gesticht noodslachtings gebouw, wordt* afwijzend beschikt Bij de opening der vergadering van den gemeenteraad te Burgh op dag jl, herinnerde de voorzitter met treffende woorden het overlijden van den burgemeester der naburige gemeente Haamstede, die zoo vroeg aan zijne fa,- milie en zijn gemeente ontvallen is, en van den heer Jobs. Overbeeke, oud; elhouder en raadslid der gemeente Burgh, wien ook na zij naftreden de Ixy Iangen der gemeente steeds ter harte gingen. voorzitter deelt mede, dat door B. en W. in overleg met het hoofd der openbare lagere school met ingang vnn 1 November as. als assistent aan ge noemde school is aangewezen ide heer D. C. Sleur, overeenkomstig diens salaris ;r de maanden November en Decem ber wordt de begrooling 1927 gewijzigd Eveneens wordt behandeld een eventu- eele wijziging dier begrooling in verhaald met een mogelijke aflossing van hel res tant van het renteloos voorschot ten be hoove van den aankoop der Arme invoe ringen. De pensioengrondslag der derwijzeres inej. A. J A. Ilarlog, wordt ingaande 1 November vastgesteld op f 1380. Op een belooning van f 104 per jaar wordt als schoonhoudster der O L. school benoemd J. M Geluk—Groent- leer. Verder volgt benoeming van een lid van het Burgerlijk en Plaatselijk Arm bestuur, van de Plaatselijke schoolconi;. missie en vijf leden der commissie itot wering van schoolverzuim, allen wegen- periodieke aftreding. Als zoodanig wor den herbenoemd de heeren G. Slaager, 0. W Bool, J. Kloet, D. Kosten. |M Griep, S. J. Harlog, R. Steur en A Beije. B. en W. stelden voor liet loon van dei lantaarnopsteker J. Slaager mot f 20 pe jaar te verhoogen. De lieer Kloet wil ook de dageii die Slaager als geniceutcv werkman werkt, met f0 25 meer beloon*" zien. De heer Fokker wil desnoods T30 per jaar meer voor lantaarnopsteker maar geen verhooging van dagloon. Zij voorstel wordt met 4 legen 3 stemmen aangenomen en hel voorstel van den heer Kloet, om bovendien liet dagloon met f0 25 te verhoogen, m(at 5 legen 2 stemmen verworpen. Inzake demping der sloot achter de woningen te Burghsluis, doen B. en W twee voorstellen, het eerste plan met eeu kliukcrgool ter breedte van 50 c.M., kostende pl.m f100, hel tweede met rio- leering pl.m. f350 Tot uitvoering van hel eerste plan wordt besloten De heer an Zuijen wordt bereid gevonden voor de demping der sloot kosteloos onder- rond van zijn terrein af te staan. Op een verzoek van L. Verseput aan den vleeschkouringsdieust te Brouwers haven om een jaarlijksche subsidie, van voor een door heiri te Renesse ga slicht noodslachtingsgebouw, wondt m. a. afwijzend beschikt. (Voor verder Stad en Provincie zie men het hoofdblad) hebben ze Je dan toch gedaan?" Oheckley antwoordde, boud-weg: j,Ik trek ook mijn vijandschap in Alles, alles trek ik in. Wat den jongen Arundel betreft, die was een verwaande kwast Hij zag op ons neer. De heele weneh,' behoorde hem. Hij deed mij na en maak te dat de klerken ,mij uitlachten Ik haatte hem Ik haat hem nog. Hij kon toch zelf wel begrijpen, dat een oude man van zeventig, haast zonder opvoe ding, niet kan spreken als een jongeman, die had gestudeerd in Oxford; en Cam bridge! Het was mij dan ook een ge weldige voldoening, toen hij boos weg liep Hij was lusschen u en mij getre den Jax ik zag hel wel. HeeJ' listig had hij dit aangelegd „Was je dan jaloerseh, Oheckley?" „_„Ik was blij. loen hij wegliep En) ik dacht altijd, dat hij hel ook gedaan liad Wal betreft dat terugleggen van den wis sel in de safe: ik begrijp nu, dal ik hem dit n'iet heb zien doen En tocli meende ik het mij loen vast te herinneren. Maar nu begrijp ik dat hij dit ook' niet eens had gekund. Daar was hij niet slim genoeg voor. - O ja, ik weet wel, wal u nu vragen gaal: Hoe ik dan tegenover nume ro twee sta! Dien haat ik ook. Ik haat hem, omdat hij al nel zoo'n verwaande kwast is, als de ander, en omdat hij u net zoolang gevleid heeft, Lot u hem uw deelgenoot hebt gemaakt Ik heb zestig jaar lang het vuur uit mijn sloffen gewerkt voor u, en, in een jaar tijds. schuift die jongen mij opzij!" „Maar Oheckley, ik kou jou toch ook niet tot mijn deelgenoot maken?" _,,U had geen deelgenoot nooilig l kon uw werk doen en ik het ipijne, en het uwe ook, als u 's middags soms eeiys mocht inslapen „Dal is toch wel wat heel erg haatte Athelslan Arundel en daarom bracht je die leelijke beschuldiging legei hem in „Neen .ik meende, dal hij schuldig was Dal dacht ik echt Alles wees er op. Ik begrijp dien jongen Arundel dan ook niet, want hij kwam in de Salutation met den Cambridge-man, die zich daar iede ren avond bedrinkt en hij zei, dal hij acht jaar in Oamberwel! had gewoond, in slecht gezelschap Ik meende, dat hij schuldig was Zoo waar, dat daclil ik!" „En nu?" „O, nu niet meer Nu ligt alles omver. Niemand is schuldg U weet, dait hij er niets mee uitstaande heeft. Hij is een jong mensch. zeer traag van begrip, en van zeer middelmatigen aanleg. Hij kon het niet gedaan hebben. Dit hadden w kunnen welen „Maar, wie heeft het dan ten slotte gedaan?" „Dal is hel juist!" Oheckley was zoo zeer van streek, dat hij zich, in legenr «oorertgheid van ziin chef in e'en stoel liet vallen „Dat is 't juist. Weet u niet, wie het gedaan heeft? Neen, ik zie dal u er geen idee voor heeft! Wat we hier HET BI RGKMEESTERSFEEST 'T ZAND. 01» In den mooien herfstmiddag van Za terdag was al vroeg de officieele onl angst van den burgemeester in den Bui tentuin Even vóór half twee arriveerde daar de burgemeester, de heer Bakker, ontvangen door den heer Kraanier, hel college van B en \V., en opgewacht door ele genoodigden in de zaal van den tuin Toen allen gezeten waren, sprak de heer Ivraamer den burgemeester ah •olgL toe Geachte heer Burgemeester Ten tweeden mate valt mij de eer te beurt U in 't Zand welkom te heelen, maar mi staan we niet meer als vreem den tegenover elkaar, dat heeft Uw korte aanwezigheid alhier reeds weggedoezeld Allereerst moet ik namens alle inge- tenen van t Zand U den welgemeen- den dank toebrengen voor Uw welwil lend gehoor geven aan hun verzoek om ook eenige oogenblikken in dit gedeelte Uwer gemeente Ie willen vertoeven en hen daarmede in de gelegenheid hebt willen stellen om nadere kennismaking en nauwere vriendschapsbanden te kun nen .sluiten. Wij allen stellen dit bezoek op hoo- gen prijs, reden waarom wij dan ook tracht hebben den tijd alhier door U door te brengen, zooveel mogelijk te veraangenamen, hopende, dat een en ander Uwe goedkeuring moge wegdra gen. is bet nog niet zoo grootsch als in liet overige deel Uwer gemeente, toch hebben wij ons opgemaakt naar onze krachten om der traditie getrouw U evenals Uwe voorgangers alhier te hul digen en naar onze bescheiden meening zijn wij als feestcommissie, dank* zij den financieelen en moreelen steun van 'l grootste gedeelte onzer ingezetenen, ge slaagd Een teleurstelling voor velen zal hel zijn, dat wij Uw aanstaande echlgenoote niet in ons midden zullen zien om haar deel van de huldiging in ontvangst te nemen. Meenende, dat overwegende bezwaren buiten Uw beider wil de oorzaak daar van zijn, mogen wij niet nalaten ook tiaar bij dezen te herdenken, zeer zekpr zal zij liicr gemist worden, daar haar aanwezigheid den luister van ons feest niet weinig verhoogd zou hebben. Nu ter zake, en komende aan het verder feestelijk gedeelte van den dag, mag ik l zeker uitnoodigen om aan onzen ommegang door 't Zand en om geving deel te nemen om dan daarna U eenige oógenblikkeu te vermeien in de verschillende spelen van de school jeugd en ten slotte getuige te kunnen zijn van een onzer oudste hier te lande beginnen, wal we zeggen moeten, de hemel mag hel weten!" Hij ijlde het vertrek uit, sloeg met ge weld de deur achter zich dicht „Hij is gek," zei mr. Dering. „Arme man' Een hooge leeftijd maakt sommige mcnschen vergeetachtig, maar Oheckley heeft het waauzinnig gemaakt'" HOOFDSTUK XXXI. De drie medeplichtigen. Dieuzelfden avond dineerden de drie medeplichtigen gezamenlijk in „the Sa voy" Na het diner zaten ze op de veran da, |die het uitzicht gaf op" de rivier, en vooral op dien tijd van den dag, als men zich behaaglijk voelt, na het gebruik van een goed diner, is hel daar een heer lijk plokje De koffie stond op tafel Alhelstan; pookte een sigaar, en toen de bedienden weg waren, begon George. „Elsie, je hebt ons iels te vertellen!, iets wat je ontdekte Wat inijzelven be treft, sinds ik het geval in andere handen heb overgedragen, is het net, of ik er geen belang meer in stel En toch zou ik hel wel willen weten, als Oheckley „er in geloopen was." „Ja," zei Elsie, „misschien had ik het jullie al eerder moeten vertellen Maar pr was een reden voor Je zuil wel erg verbaasd zijn, George' (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 5