herfststilte vijver, een wit en .groenig' gestamde berk, die zijn bros-gteudige bladen langs dunne neerhangende tak ken ter aarde doet dwalen; een enkele parmantige, rood en wit gehoede pad destoel aan zijn voet. Het meisje heeft zéker gedanst op het fluweel-veerkrachtige mos en rust nu uit, zalig en volkomen gelukkig; de ontspannen handen rusten op de aaneen- gevlijde bloote voelen en met haar hoofdje neergebogen op de opgetrokken knieën, doordrenkt hel leven haar vol komen en oneindig. Zóó is bedoeld een vrije Zondag te beleven zooals 9 Oc tober geven wilde een laat geschenk aan de oude aarde, die koud en vocht doororenkt, in grauwe zoinerteleurstel- ling zich reeds gelaten neigde naar No vember, waarin we alles van de zwart- roode kachel en vrijwel niets meer van de zon le wachten hebben. Vrije tijd, hoeveel kleiner en bescheidener klank dan den fanfarestoot. vacantie, waarbij blauwe zomerzee met schuimgolven, wit groene gletschers, blonde, helm wuiven de duinen,paars-honinggeurende hei, ne vel en zilverig doorschemerende bos- scheu, heimwee-aclilig voor het starende oog verrijzen. „Was vergangen kehrt nicht wieder, leucht's lange noch zu- rück". Vacantie wordt der menschlieid aangeboden als een groot of klein ge schenk, soms zelfs als een onmatige gave (studenten en sommige internaten- scholen te geweldige vacantie,) vrije tijd moet bijeen gespaard, bij stukjes verza meld worden, telkens weer, met de vlijt en volharding van het kastanjes en eikels vergarende kind. dat hondeirde malen bukt, maar zijn buikig zakje met koord ziet gedijen en daarbij al het bruin blin kende leidsel droomt, een weelde in zijn begeerige handen. Een leven zonder vrijen tijd is den mensch verlagen lot machine, waarvan we het tragische beeld van de vrouw zingend„The song of Uie shirt", uit onze schooljaren bewaren. Het altijd ar beiden, met hoofd of handen of beide tegelijk: een vergissing van den Wes terling die de mechanische wereld in al haar uitingen leerde beheerschfen, een ondenkbaarheid voor den medilcfe- renden Oosterling, die neerzit en luisf|ert naar de verborgen bronnen. U kent den notaris uit Medan, rijdend in vroegste ochtenduren op zijn fier paardje naar de ver weg gelegen Viöt- kooping? Aan den wegzoom, peuzelend zijn sober rijstoQtbijtje van het breede bananenblad, de gehurkte, zwart-oogige Javaan, bewegingloos, onderdeel van de machtige tropennatuur, nog omsluierd in vroeg ontwaken. En zij groeten die van bovenop het paard koel correct, die van het bananenblad eerbiedig-waar dig. - De dag gaat voort, de zon brandt en schroeit en de Wes'lterling woordenloos lijdend, werkt en slaaft. De avond komt als een suizende lafenis, de enorme vleermuizen wieken rond, machtige, paarse schaduwen spreiden zich donker. De notaris keert weer zijn zooveelsle boordje in zwijm, zijn norsch gelaat in scherpe plooien, maar in zijn moede hart loch één voldoening- die van bet geld en van ontspanning na den zwoegenden dag. De leidsels liggen slap over den gebogen hals van het paardje, dat rustig stapt en den avond geniet en den weg vanzelf, ponder leiding vinat, den weg waar ze weer vinden het Javaantje, nu een fijn slrootje rookend, doch overigens roerloos als een ver geten Boedaheeldje. Met een nijdigen teugelruk, houdt do notaris onbewust sliT eu zijn woord klinkt barsch, zijn oogen blikken donker naar omlaag: „Dagdief kerel, wat inoet jij je verveeld nebben!?" En biet weerwoord, stil-verke,ugd „Hoe dal toean ik wérkte toch nietl" Wie heeft het meest behoefte aan vrijen tijd, aan een opblikken van den arbeid, en een reenten van 'dpn gebo gen rug? Naar mij voorkomt zij die arbeid verrichten, welke hun gedegen heid niet of maar half kan hebben. O ja, we hebben de mooie instituten, de bureaux helpend ouders en adoles centen, waar het gaat om beroepskeu^ en de praktische psycho-analyse, uit makend of het kind" meer neigt tot de gedachte dan wel fot de daad en daarop gebaseerd, een bepaalde richting moet inslaan. Het is alles modern en bewonderenswaardig en vervult ons met eerbied voor de wetenschap, die zich bukt naar de onnoozelheid en haar bij de nand neemt. Maar het is volkomen onmogelijk, dat den godganschelijken dag werken bij kunstlicht in mijngangen of bikkend onder moordende lïitte in het scherpe stof van steengroeven, of riool- pullen uitbaggeren, ooit iemands keuze zou zijn, ooit eenig deskundig bureau zou kunnen aanraden én het is even on mogelijk, dat genoemde werkzaamheden ongedaan blijven in de wroetende maat schappij, zoolang een cyankali cycloon staart er nog geen „verstoord mieren nest" van maakt. Er is ellendig werk op de mooie aarde en er is gejen oplos sing de mcnschheid daarvan te bevrij den. Is dèt niet aardig: Een eenzame boschkampeerder, zittend bij zijn takken vuur, waarboven een pappótje pruttel de, bleek een stadscne week ender, die de geheele week rondreed op den vree- selijkcn wagen, halend en brengend „die tonnen" in die groote stad, waar ze van woninghygiëne nog niet bet abc te pakken hadden*En stel je voor in vde bakkerij de „Oude Vette Hen" in Den Haag was een bejaarde man met keurige handen en een wijsgeerigen blik en hij legde sinds 15 jaar krakelingen op een bakblik steeds maar en op zoo'n blik gingen er vijftig van die krul- i staarten Zoo iemand mag weieens een luchtje gaan scheppen, moet eens „teri Piere", niet pour voire et etre vu, maar om de zee te zien, de lucht te adtemen, mensch te zijn. „Ik ben er een van de tien, en ik ben de oudste", zei het sprite- tig modiste loophitje met liet bekende roode neusje en de doos als een turk- schc trommel, en zij overhandigde trots op „haar zaak", den duren winterhoed uit het vloei. Ze zal nog jaren zoo'n renponny moeten zijn en dan trouwt ze wellicht met een man achter een bok- kingkar, krijgt een half dozijntje kin deren en van vrijen tijd en je handen in de zon koestwen, dè&r zal ze nooit aan toekomen. Er is wellicht geen sterveling, die minder rust heeft dan de huisr vrouw met kleine kinderen, maar zonder financieele kracht en dus zonder goede hulp. Natuurlijk, zij kan in haar zorgen affectie plaatsen. „Maar", zei een vrouw tje met een propvolle kousenmanfl, een tobbe vol' wasengoed en een grooten bak met nog te schillen aardappelen, „je hebt geen lijd om er eens etentje te troosten en over zijn haar te streelen, of aan prettige gedacblen te spinnenje hebt nooit tijd. We kunnen niet allen de wereld in trekken gaan helpen en in de rails voe ren wat ontspoorde, maar ieder in eigen kring kan met open oogen onrecht voor komen en ondergeschikten menschwaar- dig behandelen, dus zooveel mogelijk vrijheid geven, zoowel tijdens den arbeid als daarbuiten.'De o ver-actie ven mogen bedenken, dat de schoonste da den uit wakende droomen verrijzen en anders moeten zij in „ia Possession du Monde" van Duliamel maar eens lezen, wat ïnj zegt over ae intense woora- looze aandacht en de heilige nieuwsgie righeid, waarbij al dit geschrevene maar onnoozèl gestamel wordt. SüÈCHTZASm De rechtbank te Tiel heeft den 22-jarigen 3. B. uit Kapel-A vezaath we gens poging lot zware mishandeling ver oordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Hij bad in de laatste week van Augustus 's nachts Ghosen Eeynders, die met zijn vroeger meisje had gedanst, opgewacht en hem een zeer ernstige wonde aan de kaak toegebracht De .eisch was één jaar. Eenigen tijd geleden had op de Laan van Meerdcrvoort te Den Haag oen aanrijding plaats tusschen twee auto's, die resp. bestuurd werden door den architect G. M. en den acountant van den B, M. stapte daarop uit zijn auto en gaf <dën architect G. M. en den accountant geuoemae moest in Bronovo worden bin nengedragen cn als gevolg van dezen klap is zijn gezicntsvermogen aanmer kelijk verminderd. Op grond hiervan heeft van den B. thans bij de Ilaagsche rechtbank een civiele vordering ïuges'leld, waarbij hij van M. een schadevergoeding vraagt van f 16.000. Arroad, - Rechtbank te Middelburg. De volgende zaken werden heden ochtend behandeld R. M., 33 jaar, zonder beroep, en zonder vaste woonplaats, werd ten IJaste gelegd dat hij te Middelburg op 19 Juli 1927 een r, ij wiel, toebehoorende aan J A. Vis, dat hem in bruikleen was afge staan, heeft verduisterd. Fisch een jaar gevangenisstraf. H. J. M,., 53 jaar, koopman, zonder vaste woonplaats, werd bekllajagd dat hij te Kortgeue opi 9 Mei j 1. Simina Kanters heeft opgelicht voor 6 gulden. Verdachte vervoegde zich tot Simina Kanters zeg gende dat hij reclamereiziger was voor de Forsters-geneesmiddelen, terwijl hij haar hoofd- en maagpjijn poeders te koop aanbood voor f i0.30 per stuk, die zij dan voor f 0.-10 per stuk moest verkoopen, dan zou zij mooie voorwerpen gratis krij gen, maar was dan verplicht een kljeine voorraad in te slaan; dat de eerstkomen de Vrijdag een reclame-auto met bedien den in livrei de reclameajijtikelcn 'zou aanbieden en dat de Die le Kortgensj ook dépothouder was geworden. Gedu peerde. werd daardoor bewogen van hem per poeder te koopen en hem daarvoor twee pakjes elk van 10 stuks ad 30 ceut f 6 af te geven. Eisch blij verstek 4 maanden gev. str, F. J. van de W., 31 jaar, koopman te Sluis, gedetineerd werd ontucht ten laste gelegd met een minderjarig meisje te Sluis in 1926 en 1927. Fisch 2 jaar gevangenisstraf- L. F. G., 32 jaar, handelaar Sas van Gent, werd beklaagd dat hij op 27 Aug. j.l. te Philippine met een door hem be- stuurd motorrijwiel op onvoorzichtige en nalatige wijze heeft gereden op den open baren weg den verbindingsweg, van uit de richting Philippine in de richting Isa- bellasluis door met groote snelheid le rijden toen een auto bestuurd door Po- lidore Dobbelaere, die zich in dezelfde richting voortbewoog en die hij inhaalde en wilde passeeren zonder signalen te geven, aan den verkeerden kant voorbij reed, waarbij bijl Jdfie auto en twee per sonen aanreed en een van lien, Adriaan Beaufort, zoodanig gewona werd dat hij in een 14 tal dagen zijn beroep van koopman niet kon uitoefenen. Fisch: een maand hechtenis. De verdediger, mr. van der Slikke. achtte de schuld van verdachte heel) klein, en vroeg vrijspraak, geldboete of voorwaardelijk veroordeeling H. J. L,., 22 jaar, chauffeur te Krfafo!- bendijke werd ten laste gelegd dat hij op 15 Aug. j.l. te Kapelle als bestuur der van een autobus grovelijk onvoor zichtig en nalatig heeft gehandeld door op het Kerkplein met een snelheid van pl.ni. 30 IC.M. te rijden én een autobus bestuurd door Charles Heuse, zonder signalen te geven links te passeeren, over het trottoir heeft gereden en iij aanraking is gekomen tegen Paulina ICoo- raan, die zich op het trottoir bevond, waardoor deze tegen den grond is ge worpen eu verschillende wonden heeft gekregen, waardoor zij 14 dagen is ver hinderd geweest haar beroepsbezigheden uit te oefenen, De Officier van Justliie requisitoir ne mende, acht de ten laste gelégde feiten wettig en overtuigendbewezen. Spreker acht het meer dan wenschelijk om der gelijk rijden tegen te gaan. Bij dezen ver dachte ontbrak alle mogelijke voorzich tigheid. Een geldboete heeft geen zin daai" de verzelcerings-maatschappij toch alles betaalt. Groote belangen staan hier op'het spel. Het O. M meent dap oolc dat dergelijke feiten, enekfe uitgesloten, met hechtenis gestraft moeten worden, en eischt dan ook een maand liechtenisstraf. Verdachte beweert nog nooit veroor deeld te zijn, en verzoekt de RecbÜwynkJ hem een geldboete op te Heggen. L. J.. van B., 38 jaar, fabrikant, was door den Kantonrechter vrijgesproken te» zake van overtreding der Arbeidswet, tegen welke vrijspraak de ambtenaar van het O. M. in hooger beroep yras gekomen. Eisch 41 maal f 1 b. of 41 maal ld.h. Mr. Lambooy ,uit Hulst, als verdach te's gemachtigde optredende, bestreed die dagvaarding op juridische en feitelijke gronden en meende, dat hier geen vpr- ooruteiing kon volgen. M. B., 24 jaar, eu J. B., 28 jaar^ beiden boerenknecht, 's Gravenpolder, werden verdacht, dat zij op 8 Sept. 1927 te 's Gravenpolder "Gilles Goetheer met een mes hebben bedreigd. Eisch tegen ieder van hen f 25 b. s. 25 d. h. C. K., 57 jaar, werkman te Vlissingen, wevQ beklaagd, dat hij in April 1927 te Vlissingen den administrateur van der Thoom Vrythoff van dc vereeniging tot onderlinge verzekering tegen werkeloos heid en ziekte heeft opgelicht voor een bedrag van f 34, voorgevende, dat hij bij zijn zoon in dienst geweest was en daarna werkeloos was geworden, zoo dat hij nu recht op uitlceering had. Eisch 14 d. gev. M. II21 jaar, landbouwersknecht te Middelburg was door den Kantonrechter vei'oordeeld tot f 25 b. of 25 d. h. we- 'gens het zoeken van eendeneier>eu. Ver dachte was in hooger beroep gekomen. Eisch f 10 b. s. 10 d. hmet ver nietiging van het vonnis van den kanton rechter. S. V., 32 jaar, landbouwer, Sas van Gent, was door den kantonrechter te Terneuzen vrijgesproken van de ten laste legging, dat hij zich met klemmen in het veld had bevonden. De ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep geko,- men. Eisch vrijspraak. NA VOLBRACHTE DAGTAAK (Ingez. Med.) SPORT. In de finale van het kampioenschap dames-enkelspel van de kust van den Stillen Oceaan, gespeeld te Los Ange los. heeft mej. Kea Bo,uman gewonnen van mrs. 'Mallory met 62, 0—6, 64. dedeeling, dat zij dien niet vóór haar thuiskomst mocht openmaken- Het meisje dacht echter, dat iedereen 'haar zou uitlachen, wanneer zij als loon - voor liaar diensten een zak' kolen naar huis sleepte, maakte den zak daarom onderweg open en schudde de kolen er uit,. Toen zij thuis gekomen was, zag zij tol haar onuitsprekelijke verbazing pan den zak een paar goudstukken hangen^ liet waren kleine stukjes kolen, die in den zak waren blijven zitten en in goud veranderd waren,. Vlug snelde hel meisje nu naar het bosch terug, maar zij kon den weg, dien zij gegaan was, niet meer terugvinden en al haar zoeken naar haar lichtvaardig weggeworpen kolen was te vergeefs» et rouwe Plichtsbetrachting, Een Ooslorsch vorst li ad eens een be diende nootlig. Hij liet zulks beltend ma ken en er waren twee mannen, die zich voor de betrekking aanboden» De vorst nam beiden aan, deelde hun mede hoeveel hij hun per dag zou laten uitbetalen eu beval hun een mand te vul len met water .dat zij uit een nabijgele gen put moesten halen. Tegen den avond zou hij zicli persoonlijk op de hoogte komen slellen van hun arbeid. Daarna liet de vorst beide mannen alleen* Na één of twee emmers water in de mand uitgestort te hebben, zei de één. „Waartoe dient <lil nuttelooze werk?! Zoodra wij het water er in gieten, loopt het door de opening weer weg*" De ander antwoordde Hel werk mag dan nutteloos schijnen, de vorst betaalt er ons voor.. Het al of niet nuttige van den arbeid moet door i hem en niet door ons beoordeeld wor-1 den." Hij bleef met zijn werk doorgaan, lot de avond viel en hij op den bodem der j put kwam. Toen hij eens in den put keek, zag hij iels glins[crends op den bodem j liggen,. Hij liet zijn emmertje nog eeus t zakken en haalde een kostbaren ring op» j ..Nu begrijp ik, waarom wij het water! in de mand moesten storten,zei hij in zichzelf. ,Als de emmer den ring naar j naar boven had gebracht, voor de put leeg was, zou hij in do mand gevonden zijn,.Hel werk was dus niet nutteloos." Juist op dat oogenblik kwam de vorst voorbij. Hij zei tegen den man, dat hij den ring houden mocht en voegde er aan toe: „Gij hebt u trouw van uw plicht ge kweten» Van af dit oogenblik zal ijk u met een hoogen post bekleeden." Woer de Kleintjes De Groote Trom. door C. DE LILLE IIOGERWAARD. Vergeet-mlj- nietje, Vergeet-mij-niefje bij de beek, 'k moet aldoor naar je kijken! je bent zoo frisch, je bent zoo rein, je hebt niet je 'sgelijken! Ik! weet 'het wel je bent' geen roos, geen Koningin der bloemen, ook kan je niet als reseda op zoete geuren roemen Je kleedje is maar simpel-blauw toch kan 'k je nooit vergeten, al zou je ook heel anders dan vergeel-mij-nietje heeten! Vergcet-mij-nietje bij de beek, 'k moet aldoor naar je kijken en 'k wou geloof het, bloempje mijn, wel graag wat op je lijken' HERMANNA. 0m op te lossen. Romme-de-bom, Rommc-de-bom, Jan slaat op de groote Irora» THondje Tom bromt in de maat: Jan, naar bed toe, 't is al laatl Romme-de-bom, Roinme-de-botn, Wel le rusten, Jan en Tom 1 Raadselhoekje. Oplossingen der raadsels uit 't vorige nummer. Voor grooteren. 1. Blauw, kapel; Blauwkapel. 2. Hannover Hannover Aardbei Nantes Nacht Olie V i n E 1 R 3. Oor, boor. 4. Sneeker meer. Kers, merk, Sneek, Kees, mes. Voor kleineran, 1. Roet, voet, snoet, zoet. 2. Hillegom. Lei, mol, gom, heg. Vosr grootsrfïi. 1, Mijn geheel wordt met 4 woorden en 15 letlers geschreven,. Het vormt een bekend spreekwoord,. Een 3, 2, 4 is leen schadelijk insect. Een 7, ,6, 8 moet laag land tegen hoog water beschermen,. Een 11, 13, 14, 8 is opgegeven werk, 5, 9, 10 is een jongensnaam. Sommige kinderen teekenen graag met 1, 12, 6, 5, 1 Een 15, 13, 8 vindt men op alle ge bouwen. 2. Kruisraadsel. Op de kruisjeslijnen komt de naam van een stad in Zuid-Holland. X X X - X XXXX X XXXX X - X la. rij een medeklinker. 2o 3o 4o. 5o 8o 9o een knaagdier, een jongensnaam, een dorp op de Yeluwe. 't gevraagde woord een Koninkrijk in Europa» een rivierarm in Z.-Holland, een joug, viervoetig dier- een medeklinker, 3. Een vierde deel van iets en een be woner van een koninkrijk in Euro pa noemen samen een tijdsverloop. 4. Welke stad in Frankrijk kun je ma ken van Voor kleineren. 1. Half meel en half kalk vormen een voedzamen drank» Welken? 2. Verborgen plaalsen in ons land. Het was geen valk, majar een arend, dien 'hij schoot. Geef mij dien bal, Koen. Eric, Anton en Jan zijn drie trou we vrienden,- Worden er meloenen op de markt verkocht? De kappersbediende schoor nooit nieuwe klanten. 3. Met g groei ik iu het weiland en ben ik in tuinen te vinden, met k kan ik een voorwerp leèlijk ont sieren en met moe ben ik dras sig land. Wie raadt dit? 4. Op de zigzag-kruisjeslijn "komt de naam van een stad in Zeeland» X X X X lo rij een deel van je gezicht. 2o een jongensnaam. 3o een ander woord voor havendam. 4o een kleur. 5o een roofdier. 6o een voorwerp waar uit gedronken wordt. 7o een bloeiende struik 8o brandstof. 9o tuinmansgereed schap lOo een voederbak voor dieren.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 6