Verzorg uw Handen met Parol (Ingez. Med.) zijn inhoud bleef nagenoeg niets heel/. Fen aantal kippen werden doodgedrukt. Over een afstand van ruim 200 meter werden de stukken van den weg mee gesleurd. Van de locomotief werden de beide lampen weggeslagen. Door het af breken van liet tuig bleef het paard on gedeerd. lieve zeeofficieren zitting hebben, dije^ in do praclijk slaande, voortdurend er varing blijven onderhonden met het ma teriaal, waarom het hier gaat. Ten einde het eenzijdig karakter, dat verscneidene leden aan den Marineraad toekennen, daaraan te ontnemen, heeft dp regcering geen bezwaren, een jurist voorzitter van den Marineraad te doen zijn In verband hiermede en voor rcdac- tieverbateringen zijn wijzigingen in het wetsontwerp aangebracht. Voorloopig wordt er de voorkeur aan gegeven, om in gevallen, waarbij hel oncferzoek naar ongevallen, met vaar tuigen van het loodswezen, niel rechtens gerekend kan worden te behooren tot de competentie van den Raad voor de Schoepvaart, dit onderzoek op te dra gen aan een daarvoor te benoemen com missie, zooals ook onlangs geschiedde hij het ongeval, in November 1925 overko men aan het Terscliellinger loodsvaax- tuig. Fen wetsontwerp tot wijziging van 3e Schepenwet, voor zoover de instelling van den "Marineraad dit noodig maakt, kan eerlang worden tegemoet gezien. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De 10-jarige Br ie Roosendaal werd verleden week Maandag hij hot spelen met het 14-jarig knechtje door een onge lukkig toeval getroffen* door een hamer welke van den steel vloog. Het knaapje, dat deswege in hel ziekenhuis moest worden opgenomen, is aan de ^gevolgen vaji de bekomen verwonding overleden Maandagavond werd een felle gloed ontdekt achter de ramen van'het aan ue gemeente toebehoorende voor afbraak be- stemde gebouw Decima. staaiïSe aan den West Zeedijk te Rotterdam,. Het politie onderzoek heeft uitgewezen dat men hier jte doen heeft met kwaadwillige jongens, die in dit gebouw brand hebben geslichtj. Ongeveer een week geleden is in hel gebouw ook reeds een door jongens ge stichte brand ontdekt, toen heeft men echter het vuur bijtijds weten te dooveu. Ditmaal hebben de vlammen evenwel sterk om zich heengegrepen. De ëersle verdieping, de zolder en hel dak van het gebouw zijn geheel in vlam men opgegaan, terwijl ook eenige Aan," grenzende, leegstaande woningen, welke insgelijks voor afbraak besterad waren, een prooi der vlammen werden. Persoon- lijke ongelukken deden zich niet voon Te Delft is Maandagmiddag do 83- jarige C H B aangereden door een auto. De man bekwam een schedelfracluur en werd in het gasthuis ter verpleging opgenomen. Zijn toestand is zorgwek kend - Zondagmiddag had de heer W*. uit Den Haag per auto een bezoek gebracht bij familie te Soesterbei'g. Onder Aiphen d. riijn zagen wandelaars dat van zijn auto een der wielen heftig slingerdei Op hetzelfde oogenblik sloeg de auto over den kop en werd de bestuurder uit den wagen en tegen de straatsleenen gewor pen ,In bewusteloozen toestand bleef hij liggen. Zonder bij kennis te zijn geweest is hy overleden,. Hij was gehuwd en va- de van twee kinderen.-. In de stad Oldenburg is een 50-ja- rige ongehuwde vrouw in haar woning vermoord gevonden. De misdaad moet reeds 14 dagen geleden gepleegd zijn en wel door een schoonzuster vjm de ver moorde, die met haar in hetzelfde huis woonde. Zij heeft den moord waarschijnlijk be dreven om zich in het bezit van hel vermogen der ongelukkige te stellen. De daderes is voortvluchtig. Hel lijk der vermoorde werd door de politie in den "turfkelder, geheel onder lurf ver borgen, gevonden. Gezicht handen en ar men waren met zware brandwonden be dekt. Het lijk was met beddelakens om snoerd. De daad werd hierdoor ontdekt, dat de schoonzuster der vermoorde de mea- bels van tiaar slachtoffer liet weghalten. Te Düsseldorf heeft zich een zeld zame ontploffing voorgedaan In een par ticulier huis hadden dokters een operatie verricht. Het bij de nar-cose gebruikte verdoovingsmiddel deed in de kamer een ontplofbaar luchtmengsel ontslaan, dat door een brandende gaslamp tot expllosie werd gebracht. In de- ziekenkamer en een aangi-enzrui- de kamer werden de zymulren vernield. De brandweer bracht het huisraad in veiligheid De vertrekken moesten wegens gevaar jroor instorten ontruimd woiden Noch de zieke, noch iemand anders werd ge wond - De correspondent der Maasbode te Parijs meldt ^,Een jonge dokter uit „Lariboissière" rir André Hamburger, -die drie aïagon geleden bij een operatie een klein wondje aan den duim heeft opgekropen, begaf zich daarna, toen hij verdachte verschijn- selen waarnam, naar huis en deed weten, dat hij de eerste dagen niet zou ver schijnen. Hij nam eenige tnbes met anti- tetanus-serum mee Zijn vermoedens bleken juist. Hij'is aan tetanus overleden. Aan de collega's, die hem kwamen bezoeken, deed hij kalm het verhaal- van ^ijn verwonding en gaf hun nauwkeurige bijzonderheden over het verloop van zijn hevig lijden, teneinde zijn ontzettende ervaring aan de wetenschap dienstig te maken. De regeering heeft besloten zijn held haftig oplreden hoogst eervol aan de natie te vermelden. Uil Madrid wordt gemeld, dal kin deren te Melilla in de buurt van een schietbaan een granaat vonden Toen zij daarmee speelden, ontplofte de granaat niet het gevolg, dat vier kindereu_geuood en drie ernstig gewond werden. In het dorp Puy St. Amare in de Fransche Alpen, heeft Zondag een ern stige brand gewoed, waardoor bijna het geheele dorp in de ascli werd gelegd Van de 85 huizen werden 79 door den brand verwoest. Twee bewoners wer den gedood. Ecu aantal anderen weixleu meer of minder ernstig gewond. Door gebrek aan water stonden de bewoners machteloos. De 82-jarige Frederick George Da le Londen is bijna drie kwart eeuw bij dezelfde firma in betrekking; op 9-jarigen leeftijd kwam hij daar namelijk reeds in dienst. Tot 's mans andere merkwaardigheden behoort o a. dat liij nimmer een week loon heeft moeten derven, nimmer va- cantie heeft genomen, ofschoon ze hem herhaaldelijk is aangeboden en altijd op enkele meters afstand van de SI. George- kerlc heeft gewoond. Davies is voorts vader van 19 kinde ren, waarvan het jongste (de vier laat ste kinderen zijn uit een tweede huwelijk) 5 jaar is Hij heeft ongeveer 50 kleini- kinderen en 10 achterkleinkinderen. Ik ben altijd tevreden met mijn lot geweest en ik heb nooit zorg in mijn le ven gekend," kon deze gelukkige man a an een reporter verklaren En hij' voeg de er aan toe: „Mijn groot gezin heeft juist een man van mij gemaakt en heeft mij aangespoord om te werken." Bij Kenifra in Marokko is een Fransch echtpaar, dat met een vriendin en twee dochters een uitstapje maakte, door inboorlingen overvallen. Het echt paar werd gedood, de vriendin gewond en de beide dochters werden ontvoerd Fen niel alledaagsch spoorwegon geluk, dal als door een wonder geen menschenlevens heeft geëischt, heeft zich Zaterdagnacht te St. Nazaire voor gedaan. Van den sneltrein uit Parijs, die juist het station St. Nazaire binnenreed, weigerde de remmen. De trein reed daar door op een stilstaanden ledigen trein, die door den schok het kop-perron word opgeduwd, dóór den stationsgevel Iieen- doof en ten slotte grootendeels vernield te lande kwam op liet stationsplein. De aanrijding liad plaats met een snel heid van 60 K.M. per uur. Geen wonder, dal aan den stilstaanden trein een formi dabele schok werd toegebracht en een groote snelheid toebedeeld Hel station St. Nazaire, een kopstulion, is bovendien verbazend nauw van bouw, zoodat tus- schen het omloop-perron en de plaats van tol-rust-koming der eenmaal hinnen- geloopen treinen nauwelijks een ruimte van enkele decimeters is. Bovendien wordt het genoemde perron alléén door een muur, waarhoven -een glazen „lan taren", van het stationsplein gescheiden. Men kan zich de ontsteltenis indenken van de menschen, die op liet stationsplein wandelden, daar opeens den stationsgevel zagen openscheuren en er eein geweldige zwarte massa met donderend lawaai uil zagen springen, te midden van een wolk van stof en rook. Een doodsche stilte ontstond daarentegen, zoodra de wagon massa eindelijk vernield en ineengezakt, midden op het plein tot rust was geko men. Fen moment vreesde men, dat voor bijgangers er onder waren geraakt. Deze wees bleek echter niet gegrond. De eenigen, die kwetsuren opliepen waren eenige reizigers uit den aanrijdend.cn trein, die door den schok werden ge wond. - Na 5 dagen in den mist op de fkana;- len van Bristol en St. George gezwalkt te hebben, is de kleine kog Mariana gis teren behouden te Blue Anchor binnen gekropen. De kapitein had slechts één matroos aan boord en loen het scheepje, lek sloeg, hebben zij afwisselend 120 uren aan het roer en aan de pomp moeten staan. De totale afwezigheid wind deed het scheepje hulpeloos in den mist ronddrijven en helde mannen wa ren volkomen uitgeput, toen zij liet ha ventje van Blue Anchor konden binnen- loopen. Eten hadden ze in 2 dagen niet meer gehad. DF ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Men meldt aan de Alaasb. uit Zwoijle Dinsdagmorgen, vermoedelijk tengevol ge van den dichten mist had de vracht rijder B. uit ,Lemeiervel[d die op weg was paar Zwolle den sneltrein van Groningen niet zien aankomen. Zijn volgeladen wa gen werd in de flank aangereden. De ■vrachtrijder werd van den wagen geslin gerd en met eenige schrammen en. kneu zingen opgenomen. Van den wagen <en GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de na volgende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn a. Op het Bureau van Politie: Eenige belastingmerken, Alpen muts, Duimstok, Pijp, dop van radiateur, kin derschoen, huissleutel, armband cahier met afbeeldingen vau rietwerk, knipmes, handschoen, rozenkrans in étui, spaar- hriefje t. n. van Jo Dekker, manchet knoop, broche. b. Bij parüoulieren Drijfriem, G. J. Venteville, Veerselie- weg, Veere B 1; Horlogeketting, H. Best', Beeuh. singel K 67; Potljpod in étui, P. v1, Slooten, Molenwater M 251; Parapluie, Abrahamse, Spanj.str. E 32; snoer Pa relen, J. v. 'd,. Welle, Veersche Singel S 75 Zeilen met mica van auto, v. d. Driest, café, Noord-Kraaijert; Belastingmerk, A. Remeijn, Nieuwpoort ,P 201; Belasting- merk, A. G. Bosdyk, Eigenhaardstijaat P 203; Zilv. Manchetknoop, "Visser, Lom bard str. O 54, Twee bollen touw, "Vlllee, Lambrechtslr. I. 94; Postduif, v. dj- Harst, Tramsingel E 48; Blöezespeld, Bos- schaart, Nojrdplein M 201; Belasling- mérk, AI. Verliage, B. v-. Politie; Belas tingmerk, P. Brugman, Nieuwstraat G 208, Sleutel melkbus, B. Bal jé, Eigen- haardstr. P 22S; Regenjas, J. Hubjrecbt- se, Dud-Arn. Voetpad T 159; Groen gor dijn, A. Reijnhoudt, Ivarelsgang; Baga gedrager, A. .1 Bodegraven, Hofplein E 223;Damestasch, P. Arnoulse, Achter singel Q 135; Handschoen, J. v. Aleer, Punt O 217; Alpaca lucifersdoos, J. Sin- ke, Oud-Arn. Voetpad T 137; Lederen étui met inh., Brakman, Lange Delft B 145, Belastingmerk, v. Giezen, Lange Burg B 20-21; Belastingmerk, Firina Hendrikse, Segeerslraat; Alpacabeur^je met inh., E. Cappon, Heerengracht M 48; Gouden broche, Buijs, Breeweg 't Zand; Belastingmerk, J. A. Fraanje Oost- kerk O 108; Portin, met inh., C„ Vreke, Eigenhaardslr. P 214; Gouden zegel ring, P. Bakker, Londensche kaai H 66; Belastingmerk, But, B'. v. Politie; Veulen, Goedbloed, Houtzagerij, Dampoort; Spaarbriefje t. u. A. Adrfaanse, H. Hu- breclitse, N. Oosterschestr.. N 100; Pakje met inh. ((boezeroen), J. Gilde, Seisweg R 115; Sierspeld, C. Francois, Dokstr. P 175; Pop P. Janse, Branderijmolengang M 216, Kop van een bel, J. Dorl'eijn, 't Zand D 50; Belastingmerk, Kantoor No taris Struve; Petje, Tiel, Pluimstraat E 150. Inlichtingen aan het Bureau van Poli tie, alleen op Zaterdag tusschen 7—8 uur n.m UIT DE RADIO-WERELD. XVIII. Laag fre que n tvers lerking met behulp van transformatoren. Transformatieverhouding en voorgaande lamp. Ne gatieve roosterspanning. Regelbare rooslerspanningen zonder aparte roosterspan- nïngbalterij. Er is alle reden voor, aan transfor matorversterking weer meer aandacht te schenken, dan eenigen tijd geleden; te meer daar de beste transformatoren .tegenwoordig de lage lonen niet veel minder goed versterken dan een wejer- slandversterker. Vooral door een beoor deeling op 't gehoor af, en daar gaat het toch eigenlijk om, valt niet zoo gemak kelijk meer vast te stellen, of men eien •weerslandverstcrker hoort of een trans formatorversterker. Een feit blijft het overigens, dat voor lage frequenties van 300—50 de verster king langzaam daalt, maar deze daling is op 't gehoor af zeer moeilijk te constu- teeren. Trouwens, ons oor. is daar dan ook tamelijk ongeschikt Voor. Een en ander maakt, dat mén zeer goede kwaliteit met transformatoren kan bereiken, zonder al le veel moeitje; al thans met minder moeite dan voorheen. Alaar hiertoe moet aan speciale voor aarden zijn voldaan: 1. De transformatieverhouding mag niet të hoog zijn. Een laagfrequeullransformator bestaat n.l. uit een ijzeren kern, waaromheen zich twee van elkander gescheiden, ge- isoleerde draadwikkelingen bevinden, de primaire en de secundaire wikkeling. Men tracht nu mei zoo^n transformator wisselspanningen, die aan de primaire wikkeling optreden, in de secundaire wikkeling op te voeren. Deze spanningen zijn n.l. ongeveer evenredig met de win dingsgetallen van primaire en secundaire wikkelingen. De verhouding tusschen de aantallen windingen van primaire en se cundaire wikkeling noemt men de trans- formatieverhouding. Deze transformatie- verhouding is b.v. bij den Alarconi Ideal transformator, die in den eersten trap gebruikt wordt 1 2.7; bij den Philips- laagfrequenttransformator voor lsten en van een lamp, des te meer wikkelingen moet de primaire bevallen van een trans formator, die er op volgt. Heeft men dus achter een bepaalde lamp een pri maire van 10.000 windingen noodig, zoo kan de Iransformatieverhouding dus slechts 1 2 zijn. 3. Bij de montage moet er op gelet worden, dal de roosier- en plaalverbin- dingen zoo kort mogelijk worden; elkaar niet kruisen, of over zekeren afstand evenwijdig loopen. Verder doet men goed, de transforma toren niet le dicht bij elkaar te plaatsen, terwijl de kern van den eenen transfor mator loodrecht gezel wordt op het mid den van de kern van den voorafgaanden. 4. Het rooster van de op den trans formator volgende lamp moet komen aan de buitenste winding der secundaire wikkeling; het andere uiteinde der se cundaire wikkeling komt aan min-roos- terspanning. De plaal van de aan den transformator voorafgaande lamp moet verbonden worden aan de binnenste win ding der primaire wikkeling; het andere uiteinde komt aan plus "hoogspanning. Binnenste en buitenste winding der wik kelingen woidt op transformatie als volgt aaugegeven binnenste winding b|uitens't,e winding door door i in o out e entrée s sortie e Eingang a Ausgang 1 begin 2 einde o begin i hinde Van deze regels mag men ten opzichte van de seoundaire nimmer afwijkenSoms kau het gewenschl zijn, om gilneigingen le onderdrukken, de verbindingen aan de primaire» le verwisselen. Invloed op de kwaliteit heeft dit laatste niet noe menswaardig. Meestal hebben we schema's aangege ven, waarbij min .hoogspanning aan phis' accu was verbonden. Het gevolg hiervan was, dat de hoogspanning met 4 volt werd vermeerderd, n.l. met de spanning' der acGubatlerij. Wanneer men min hoogspanning aan miu accu verbindt, zal het toestel even goed werken, alleen ae anodespanning wordt hierdoor 4 volt verlaagd. met de ï-oosters (natuurlijk door de se cundaire van den transformator heen) die overeenkomen met de negatieve roos- terspanningen, dïc door don fabrikant bij de gebruikte plaatspanning worden voorgeschreven. Afen kan ook heel goed dit zelf uit de lampkarakteristieken atflei- den, zooars we vroeger al hebben be schreven. Het is verder ook zeer ge- wenscht, de definitieve aftakkingen, die voor goed zullen worden gebruikt, ver der op 't gehoor af te bepalen. Deze zullen natuurlijk wel in de buurt van de 'theoretisch afgeleide liggen. Ten slotte overbrugt men ook deze aftakkingen met condensatoren van 1 microfarad (dus condensator te verbinden aan aftakking en min accu). Laat, om een voorbeeld te geven, de totale plaatslroom die een toestel neemt, 20 milli ampère bedragen, dan zal de spanningsval aan een weer stand van 1000 ohm 1000 maal 20 1000 volts bedragen, dus 20 volts. Afaakt men nu aftakkingen op den weerstand om de 50 ohm, zoo zal elke aftakking een spanningsval ten opzichte van 1 geven van 50 1000 X 20 volt 1 wit. Ge bruikt men nu b.v. als versterker laml- pen A 409 en B 403 bij 120 Yolt plaal- spanning, zoo geeft de karakteristiek aan, dat wij respectievelijk 6 en 20 volt negatieve roosterspanning moeten aanleggen. De secundaire van den eer sten transformator komt dan aan de 6de aftakking, gerekend van af punt Ide se cundaire van den tweeden transforma tor komt aan punt II (20ste aftakking). Nu is een plaatstroom van 20 raiili- ampère het minst, waarop men bij een 4 lampstoes'lel moet rekenen. Want de B 403 neemt bij 120 volt plaatspanning .en 20 volt negatieve roosterspanning 12 milli-ampèvc, de A 409 bij 120 volt plaatspanning en 6 volt negatieve reos- j terspanoing ongeveer 5 milli-ampere. Maar deze waarden gelden voor de maximale gloeispanning, die men bij nieuwe lampen niet behoeft te gebrui ken; het emissievermogen is dan reeds bij ongeveer 3% volt gloeispanning .ruim 'voldoende. Overigens moet men niet meie nen, dat men nu de negatieve .róQsler- spanning cadeau krijgt. Want om dezelf de plaatspanning als anders te bereiken, moet de anodebatlerij zooveel voltsméér 2den trap 1:3. Een hooge transformatie-verhouding brengt met zich een grootere eigeucar pariteit der secundaire -wikkeling, die zich direct openbaart in een minder goede kwaliteit. Daarom gebruiken wij liever geen transformatoren 1:5 of 1 6. 2. De inwendige weerstand van de aan den transformator voorafgaande lamp, bepaalt in groote mate de trans form a Lorkeuzc. Een goede secundaire wikkeling kan men 'maar niet een willekeurig aantal windingen geven, want daardoor zou de ei gen capaciteit veel te veel toenemen. Zoodoende komt 'men tot ongeveer "20.000 wuidingen voor de secundaire. Wanneer nu voor gelijkmatige versterking, de in wendige weerstand van de voorgaande lamp een primaire van pl m 7000 win dingen vraagt, zoo is het duidelijk, dat we achter die lamp een transformator 3 moeten plaatsen. Hoe grooter de inwendige weerstand Op deze wijze moeten de batterijen worden verbonden, indien men regelbare negatieve roosterspanningen wiL maken, zonder hiervoor een apaTte roosterspan- ningbatterij te gebruiken Doet men dit wèl, dan komt plus roosterspanning aan min accu en op de batterij kan men met stekkerljes verschillende negatieve span ningen aftakken en deze met de secun- daires der transformatoren verbinden. Werkt men zonder aparte roosterspan- ningbatterij, zoo is het noodzakelijk, om min hoogspanning le verbinden over een weerstand W aan mm accu. Om terug koppelingen te vermijden, doei men goed dezen weerstand te overbruggen met een condensator van 1 microfarad (zie fig. 1). Gewoonlijk voldoet een weerstand van 1000 ohm zeer goed. Men kan deze ge makkelijk zelf wikkelen van weerstands draad en aftakkingen maken van 50 ohm (zie fig. 2). Men verbindt nu de secundaires de'r transformatoren aan een paar dezer aftakkingen. Gewoonlijk be gint men die aftakkingen Te verbinden bedragen als de spanningsval in den aanl- gebrachten weerstand groot is. Een.voor- deel is, dat men geen afzonderlijke roo3- lerbatterij heeft aan te sluiten. Boven dien kan het hier beschreven stelsel ook zeer goed worden toegepast bij de thans meer en meer in gebruik komende wis- selstroomont vangers. Voor «hen, die mei verschillende ont vangers experimenleeren, is het ge/mak kelijk, om een tweelampstransformator- versterker los bij de hand le hebben. Men heeft dan niets anders te doen dan de primaire van den eersten transforma tor op te nemen in den plaatkring van de detectorlamp. De binnenste winding komt weer aan de plaatzijde, de buiten ste aan plus hoogspanning, die men voor de detectorlamp desgewensebt kan ver lagen, wal bij transformator versier king gewoonlijk gewenscht is (b.v. tot 50 volt). Om soepel genereeren te behouden, over brugt men de primaire met een condenr salorlje vau 300 tot 1000 C;M.liefst zoo klein mogelijk. "S-

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 6