PHI LI PS LAMPEN z amor hand leeren met visschen, die anders als prooi beschouwen, vreedzaam als co'lega's samen te leven Komen er nu echter nieuwe visschen bij, dan loo- pen deze in den dood door de vluchtbef wegingen, die het schildpadinstinct lol happen brengen. De niaanvisch is scherp geleekend en daardoor te midden van zecplhntcn moei lijk herkenbaar. De paradijsvisch is prachtig gekleurd. In den broedtijd vormt het mannetje luchtbellen aan dè waleroppervlakte, waar zich dan een schijnkocpeltje vormt als olie op de golven. Nu wordt hel wijfje er heen getroond en uitgenoodigd lol eieren leggen Deze eitjes liggen daar enbloc en genielcu van de zonnewarmte, die zich daar als in een broeikast op- hoopt. Komen de larven uit en vcrwiji- deren ze zich te vroeg, dan hapt het man netje ze op en spuwt ze weer uit in hel nesl Zijn ze eindelijk de wijde wereld in en verspreid, dan kan hol voorkomen, dat dezelfde zorgzame vader, zijn kroost niel meer herkennend, het ope De parelbaars is gewoon een kuil in het zand te graven voor zijn broedsel en hel verder te behandelen als de zee- stekelbaars en de paradjjsvisch. Biedt men hem nu een van onder geopende bloempot aan. dan inuakt hjj daarvan ge bruik om kuil te schieten, maar toch graaft hij uit instinct er naast weer een kuil en nu kan het zich voordoen, dat de kuil den bloempot van onderen opent en de jongen gelegenheid, geeft naar buiten te komen. Nu volgt een ware Sy- siphus arbeid van don verzorger, die namelijk steeds de uittredende jongen weer boven in den bloempot spuwt, die echter daarna weer door den bodem naar builen komen Weer een merkwaardig staaltje van insti netwerking. Do kreeft heeft 36 extremiteiten, die allen poolen worden genc>cmd, maar slechts voor een deel djenen voor voort beweging, de overige namelijk dienen voor voedselopname, ademhaling, eieren- verzorging enz Wanneer de kreeft groeit, moet hij op geregelde lijden uit zijn schaal krui pen Dit geschiedt, doordat zich onder de huid haartjes ontwikkelen, die den buitenkant naar buiten drukken, zoodat de kleur grauw wordj Het bloed onttrekt tevens veel kalk aan de huid. Nu komt hel lichaam achter het kopborslstuk naar buiten puilen en zoo wordt langzamer hand het geheele lichaam uit dp schaal gewrongen. De holle schaal blijft achter. Heeft zich soms een anemoon op dfc schaal vastgezet, dan blijft die op de verlaten woning kleven. De Eremielkreeft heeft een symbiose met twee soorten anemonen, die hjj bjj verhuizen naar een grooter slakkehuis meeneemt. Deze anemonen bcschermén hem tegen vijanden, d,aar die den smaak van anemonen niet aangenaam vinden. De anemonen brengen met hun uitzet- bare, dikwijls van stekels voorziene tentakels het voedsel naar de mondope ning, die de ingang van de maagzak is, waarin hel voedsel door de wandcellen wordt opgenomen op een manier, d,ie men kan vergelijken met de handelingen van de witte bloedlichaampjes, als" ze bacteriën in zich opnemen. In het Marsdiep leeft een anemonen- soort ,dic zich slechts met fijn voedsel voedt, dal met den getijslroom wordt aangevoerd Een zeer fraai dier is de zeeworm, verwant met de aardworm. levend in een koker, waaruit een krans van ten takels steekt die door middel van tril- haarljes het voedsel naar de mondope ning bewegen. Spreker eindigde met een opwekking tot zijn gehoor om/ zich een klein zee aquarium aan te schaffen, daar onze Zecuwsche stroomen veel merkwaardigs lot waarneming opleveren. De meening, dal het water van een aquarium steeds moet worden ververscht, is verkeerd. Daardoor vatten de visschen kou. Het genot weegt ruimschoots op tegenover de geringe zorg. Het aquariumboek van de firma Verkade kan daarbij goede diensten bewijzen. Het warme applaus aan net slot vertolkte den dank der aan wezigen. 's Middags had de spreker een lezing voor leerlingen gehouden over: Biologi sche in hel bizondér dierpsychologische proefnemingen in Artis en in de natuur. Deze werd door de jeugd met groote belangstelling aangehoord. Vooral de proefnemingen met den roerdomp en de Rhea of Amerikaansche struisvogel ren hoogst merkwaardig. Moge de opwekking van den spreker om in hel dier steeds het verwante an dere te zien en daarbij niet te reel op het verwante te drukken, maar zooveel mogelijk het dier van uit het standpunt van het dier zelf te beschouwen ten einde belangstellende liefde te kweeken tot het groote Komische Leven inplaats van een ziekelijk medelijden tegenover op an- thropomorphe wijze gefantaseerde dic- renzieltjes, het ontvankelijke gemoed van Qjize spes patriae prikkelen tot liefde voor natuuronderzoek en juiste waar neming. Laten we liever, inplaats van theorie tjes samen te praten, waarbiji de d je ren tot miniatuurmenschen worden, bewon- derendje vraagteekens laten staan, VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE, De tram in Rotterdam. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft met 34 tegen 13 stemmen het voorstel DOOR HET VEEL GERINGERE STROOMVERBRUIK haalt de PHILIPS Lamp het prijsverschil van een paar dubbeltjes, dat ze meer kost dan een zoogenaamd goedkoope lamp, reeds binnen een maand ruimschoots in. GEEN SPAARBANK TEK WERELD GEEFT HOOGERE RENTE B. en W. aangenomen, om na afloop van de aan dp R.E.T.M. verleende concessie (15 Oct.) de tram tijdelijk als een gemeen tebedrijf te exploiteer en. Het voorstel om het trampersoneel in asten gemeentedienst te nemen, werd aangenomen met 34 tegen 11 stemmen. Het voorstel om de gemeentelijke loonregeling op het trampersoneel loc te passen werd aangenomen met 31 tegen 14 stemmen. 8-Daégsche spoorabonnemenls kaar ten. Van 1 Juni tot en met 31 Augs^. 1928 zullen de Nederlandscke spoorwegen 8- daagschc abonnementskaarten verkrij- baar stellen geldig op alle lijnen. Deze zullen kosten: lc klasse f29, 2e klase f 22.50 en 3e klasse f 16. Bovendien is verschuldigd een waarborgsom van f2 voor de 1ste en 2e klasse en f 1 voor de 3e klasse. De abonnementskaarten zul len dagelijks verkrijgbaar zijn aan alle stations en reisbureaus van de Ned. Spoorwegen zonder andere formaliteit dan het inleveren van een opgeplakt por tret (Telg.) De spoo r 1 jj n Antwerpen-Roosendaal. De Anhverpsche correspondent der Maasb. meldf d.d. 6 dezer: Reeds voor den oorlog wast men begon nen met de ophooging van de spoor lijn Antwerpen-Roosendaal, welke 'gelijk men weet, bij de grens der stad Antwer pen een ware hinderpaal is voor het steeds toenemend verkeer. Zij kruist) daar namelijk den verbindingsweg naar Mer- xem, de Noordelijke dorpen en naar Ne derland, alsmede het druk bevaren Kcm- pisch Kanaal. Verscheidene jaren hebben de eerste werken daar in hun begin-stadium ge legen de Nederüandsche reizigers naa/r België zulflen zich den hoogen dijk bij het station Dam wel hcrinneron tot in April van 1926 voor goed werd aange pakt. De ophooging, welke begint bij het station Stuivenberg (tusschen Dam en Centraal Station) werd snel' voortgezet, hetgeen mogelijk was, wijl men den grond der oude vestingwallen, vlak in de na bijheid gelegen, kon gebruiken. Zoo is in korten tijd 500.000 kubieke meter grond verwerkt. Ook met fde bruggen en< viaducten, vier in getal, is men voor een goed deel gereed. Er wordt ook reeds gemeld, dat einde der volgende maand "de eerste lfijn langs den nieuwen weg zal gelegd zijn, terwijl men begin Februari met de twee de hoopt klaar le komen. Er moeten dan nog twee sporen gelegd worden en ein de 1928 moet alles gereed zijn. Twee der sporen zullen dienen voor het reizigers- en goederenverkeer mét Nederland en de twee andere vormen do verbinding tusschen het groote goederen- station, dat te Austruweel gebouwd, wordt als onderdeel van de groote, havenwerken in het Noorden en hel bestaande goe deren-station Stuivenberg. LANDBOUW. A. J. K. koopman te Ede, thans ge detineerd, was door de rechtbank te Arnhem wegens brandstichting in zijn woning le Harskamp veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Reeds eerder was deze zaak in hooger beroep voor het Hof behandeld, doch toen was een nader onderzoek gelast. Het gerechtshof ver oordeelde verdachte thans opnieuw lot 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Ploegen wedstr ijd. Door het bestuur van den kring Wes telijk Zuid-Beveland der Z. L. M., is een jïloegenwedstrijd georganiseerd, waaraan meerdere van de vooraanstaan de firma's in Nederland zullen deelne men. De bedoeling is na te gaan, welke merken van ploegen, die thans In den handel zijn het beste voldoen aan strenge eischen te stellen aan het ploegen op winterland. Alleen ploegen voor paardeu- trekkracht zullen aan den wedstrijd deel nemen. De wedstrijd wordl gehouden voor twee categoriën van ploegen n.l'. den gewonen ploeg en den wentelploeg. De beoordeeling van de ploegen zal geschieden op een bedrijf van den Wil- helminapolder (Hofstede Groenjc, be woond door G. Verburg),) daartoe wel willend beschikbaar gesteld door den di recteur, den heer H. A. Hanken, op Maandag 10 October a.s. "Rijdens de be oordeeling is de wedstrijd niet voor het publiek toegankelijk. Dinsdag 11 October des namiddags om een uur, >,a"T echter een demonstratie plaats hebben van de bekroonde en de andere werk tuigen. (Landb. Blad v. Z.) Accijnsvrije suiker voor bijen- houders. Tot nog toe stond de regeering nooit meer dan 71/2 K O. gedenatureerde ac cijnsvrije suiker toe per opzetter (bijen- reik) voor bijvoedering in den winter. Deze hoeveelheid was in den regel ruim voldoende. In verband met het zeer on gunstige bijenjaar heeft de regescring thans echter besloten, dat door den Ned. Imkersbond dit jaar 10 K.G-. mag worden verstrekt. Vrijdagnacht is tijdens mist het in komende Duitsche stoomschip „Vege- sack" van den Norddeutschen Lloyd, bij Poortershaven onder den Noordwal (N. Waterweg) aan den grond gevaren en blijven zitten. Het schip zit juist tusschen fde, in den vorigen nacht gestrande zee sleepboot Friesland en het wrak van de IJselmonde. De Vegesack meet '1566 ton, is 237 voet lang, 34 voet breed en heeft oen holle van 19 voet. De Vegesack is 's middags met hoog water vlot gesleept."Het schip is opge- stooma naar Rotterdam. RECHTZAKEN. De rechtbank le Zulphen heeft den 'drogistbediende H. K. L. te Apeldoorn wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst (optreden als magneti seur) veroordeeld tot 2 maal f 25 boete of 2 maal 25 dagen hechtenis. De kan tonrechter te Apeldoorn had hem tot 2 mdui f 150 b. subs. 2 maal 30 d. h. ver oordeeld. VERSCHILLENDE BERICHTEN. - Zaterdagmiddag is te Heerlerheide de 23-jarige mijnwerker J,. H. onder een auto geraaki en op sllag gedood^ De man was ongehuwd. - Te Oosterzand is hel 9-jarig zoon tje van K. II. onder een geladen kar geraakt. Het wiel reed over het hoofd van den Knaap lieen; deze, een ëenig kind, was onmiddellijk dood. - Een Berlijnsch bezittel- van een hond, d,io zijn trouwen Phylax kwijt wilde zijn, omdat het dier een ziekte had gel- kregen, besloot het op een zeer on gewone wijze om het leven te brengen. Inplaats van het beest in een asyl te laten afmaken, nam hij het mee naar een bosch .bond zijn slachtoffer aan een boom vast en bevestigde op zijn rug een dynamietpatroon, waarvan hij de lont aanstak, om zich daarna ijlings te ver wijderen. De hond echter, die gevaar speurde, rukte zich los en Irende zijn meester ach terna, onbewust van het levensgjefvaar, waarin hij dezen bi-acht, daar de dyna mietpatroon elk oogenblik kon ontplof fen. Een razende wedloop tusseh/en meester en hond volgdje nu, tot de éér ste, hoewel hij niet kon zwemmen, in een vijver sprong, onmiddellijk gevolgd door zijn trouwen viervoeter, die daarmede beider leven redde, want de lont doofde in het water uit, terwijl Phylax snel den drenkeling op het droge sleepte. De thans geheel verteederde baas ilaclü er verder natuurlijk slechts aan, hoe hij zijn levensredd,er zoo goed mo,- gelijk zou laten verplegen. Verleden week reed, een Duitsche tweepersoons auto in woeste vaart door Denekamp. Op het haltgeroep van de po litie werd geen acht gegeven en de auto sloeg den weg naar Oldenzaal in. Het bleek dat de auto uit Rheine afkomstig was en dat de chauffeur in staat van dronkenschap verkeerde. De auto, welke van Nordhorn was ^gekomen, hadden ijze ren slagboom voor het Duitsche grenk- kantoor doormidden gereden, waardoor dc radjateur naar binnen was gedrukt. Na verhoor werd d;e eene inzittende) in vrijheid gesteld, doch de andere werd vvegeus het in staat van dronkenschap verkeeren in arrest gesteld. Op de auto werd beslag gelegd) wegens het ontbre ken van een wegenbelastingkaart. In de Londensche Zoo had men den bison „Punch" van zijn levensgezel lin gescheiden en de bisondame in één hok opgesloten met den jongen bison „Stupid Ball", Punch was hierover zoo woedend,, dat hij het schot tusschen de twee hokken indrukte „Stupid Bill" te lijf ging en dezen 11a een lang gevecht dood|de. Ondanks deze heldendaad is hjj echter niet weer met zijn vrouw ver;- eenigd, maar opnieuw afzonderlijk opge sloten. Dmtrent de moord op de Londen sche typiste lezen we nog het volgende: De dader, de 25-jarige Sidney Coul ter is de zoon van een vroegeren in specteur van politie. Hoe de politie op 't spoor van den moor denaar is gekomen wordt niet vermeld, doch op de plaats waar het meisje is verslagen heeft zij duideljijke sporen ge vonden van de voetstappen van den man die haar heeft gedood. Het schüjnt diat de moord om roof is geschied, want in de buurt van het lijk werd de geledigde beurs van het meisje gevonden. De moor denaar heeft getracht, de sporen van zijn daad te vernietigen door de kleeren van miss Oliver in brand te steken, doch slaagde daarin niet, daar slechts een klein gedeelte ervan vuur "vatte. Sidney Goulter was een poos werkloos geweest en had juist even voor den moord een nieuwen werkkring gevonden. Het lijk werd gevonden nadat de vader van het meisje aan de politie mcdedeelTing had gedaan van het feit, dat zij, nadat zij 's avonds was uitgegaan ter voldoening aan een afspraak met een jongmensch niet weer in huis was teruggekeerd. Electrische Drukkerij G. Wl den Boer, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 6