No. 236 Vrijdag 1 October 19Sf 170' Jaargang MIDDELBUR COURANT. fey dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. de gasrirecteur te woerden neemt ontslag. Men schrijft uit 'Woerden aan het Volk dat de heer J. Baas, directeur van de gasfabriek, heeft gemeend, om gezond heidsredenen per 3 November a.s. als zoodanig zijn ontslag te moeten aanvra gen. Tot dit verzoek is hij gekomen na «zen door den heer Zon, wethouder van de bedrijven, gedaan onderzoek naar de •wijze, waarop diverse leveranties voor de gasfabriek geschiedden. Na voldoende gegevens hieromtrent verzameld te heb ben is door den heer Zon, deze kwestie) ,foij B. en W,. aanhangig gemaakt, waarna ,de ontslag-aanvrage spoedig volgde. Uit Stad an Provlncla. Uit Walcheren. Dezer dagen zagen eenige bewoners van Arnemuiden dat bij hun buur vrouw het raamgordijn in brand stond. Door hun kordaat optreden bluschten zij den brand met water. Het schijnt dat kinderen tijdens afwezigheid der moeder met lucifers speelden, met liet bekende gevolg. Uit Noord-Beveland. Donderdagmiddag kwam te Kam per land de ledige bietenwagen van den landbouwer D. van de haven don .Veerweg inrijden* Die oprit is Vrij steil en de meeste landbouwersknechts enzy toonen hun onverschilligheid tegenover andere weggebruikers, door zoo hard mo gelijk dien oprit af te rijden. Zoo ook het zeer jeugdige knechtje van genoemden Di. die nog de onverschilligheid had achter zich te kijken. Daardoor zag hij niet dat het zoontje van Ju ,Ii. uit een winkel lcwam en den; weg wilde oversteken* Met bet gevolg dat het kind onder de paarden geraakte, tioor de vooras van den wagen werd om ver gereden en zoo onder den wagefa kwam ie vallen^. Door énkele omstanders werd het ventje onmiddellijk opgenomen en het bleek op het eerste gezicht geen ernstige gevolgen te hebben ondervon den. Alleen zijn armen waren nog al pijnlijk. Nu staat er wél een bord bij het be gin van den oprit: verboden harder dan :in matigen draf" enz., doch dat is blijk baar nog niet genoeg, is het nu mei mor gelijk, dat de landbouwers dezen oprit stapvoets afrijden? Te meer daar er nog twee zijwegen op uitkomen. Uit Schouwen en Duiveland. Tot gemeente-geneesheer Ie Almén is door den gemeenteraad, van Gorssel benoemd de heer dr. J. Janzen, te Haam stede. Door den heer !Wi. Boot Wz, is met ingang van 1 Januari a.s. wegens hoogen leeftijd eervol ontslag gevraagd als ge meente-ontvanger en ambtenaar van den Burgerlijken stand te Haamstede. De heer Boot, die 55 jaar met ijver en nauwgezetheid in gemeentedienst werk zaam is geweest, zal door vefen nog me nig jaar van welverdiende mét ioege- wenscht worden. (Yoor verder Stad en Provincie zie men het BfjVoegsel. INSTALLATIE BURGEMEESTER KOUDEKERKE. Het is vandaag feest op K o u d e ke r - ke! Ter eere,dat de nieuwe burge meester, de heer A. Bakker, wordt inge haald. Reeds om half zeven vanmorgen werden de bewoners aan dit heugelijk reit herinnerd door een reveille; en om zeven uur reden de ringrijders al door het vroolijk versierde dorp. Ook jeugdige fietsers bekampten elkaar om een prijs iD het ringsteken. Om half twaalf werd de eerewacht op gesteld, om zich naar Het Zand le he geven, waar om één uur cle nieuwe bur gemeester werd opgewacht aan de grens der gemeente. J De ontvangst aan de grens. Tegen één uur stonden aan hét begin van den Koudekerkschen weg, dus aan «ie grens van Middelburg en Koudekerke, op gesteld het conjité van 'tZand, de school kinderen en <le 73 ruiters, die de eere wacht vormden. Hier werd de burgemeester met zijn a.s. echtgenoote door de Zandsche be volking het welkom toegeroepen, zulks bij monde van den voorzitter Van het comité, den heer J. Kraamer. Eerst nam de commandant Van de eere wacht, de heer A. Wielemaker, het woord en sprak als volgt: Hooggeachte mijnheer en mejuffrouw, namens de eerewacht heet ik u hhrtelijk welkom We zien thans, na verloop van ongeveer vier maanden het ambt van burgemeester weer met blijd schap vervuld. We willen, daarom dezen dag niet ongemerkt laten voorbij gaan, maar een feestelijk aanzien geven? Hier stellen we u voor de eerewacht4 en straks bij uw intocht jn de gemeente Koudekerke zult u zien dat uw "komst met blijdschap wordt begroeit- Tevens ho pen wij, dat u vele jaren burgemeester der gemeente Koudekerke en 't Zand moge zijn en het belang der gemeente met liefde moge behartigen, zoowel voor' jong als oud, rijk of arm, onverschillig welk* beginsel. Dan is en blijve onze leus „Lang leve de burgemeester. Hoera 1" Met deze woorden werdi door de tal rijke aanwezigen uit volle borst inge stemd. Hierna nam de heer Kramer het woord en sprak ongeveer als volgt: Geachte heer Burgemeester. Als voorzitter van de feestcommissie van TZand is het mij een groote eer IJ en Uw aanstaande Echtgenoote aan de grens van uwe nieuwe gemeente na mens de Zandsche ingezetenen een nar- telijk welkom toe te roepen en U onze hulde aan te bieden. Door H. M. tot het gewichtig ambt van burgemeester alhier benoemd staan wij op het oogenblik nog als vreemden tegenr over elkaar, als vreemden zeg il{, want sinds slechts enkele dagen is Uw be noeming een voldongen feit geworden. Echter ziillen wij hopen dal die toe stand als zooeven aangehaald van kor ten duur moge zijn, en wij In U iemand mogen begroeten dfe voor onze gemeenle met hare belangen een open oog mag hebben waaraan wij $an ook geen re den hebben te twijfelen. Uit het Noorden des lands naar hier gekomen zal het U echter niet moeilijk vafïen ont hier spoedig ingeburgerd le rijn, en vrienden te verwerven. Onzerzijds geven wij TT de verzekering dat U overal een open deur zult vinden en daarom zouden wij U toeroepen wees over de gemeente een recht burgervader zoo zal hel U aan bewijzen van achting niet ontbreken. Moge het onder Gods onmisbaren ze gen U gegeven zijn langen tijd Uwe krachten te bestéden in dienst van de gemeente Koudekerke in 'L algemeen ook in het bijzonder voor ons gedeelte TZand dan zoii dé hardgrondigc wensch van alle Zands ingezetenen hiermede ver vuld worden. Mag ik misschien nog een oogenblik Uw aandacht vergen voor een kleine hulde U door onze scJioolkindereD gebracht. Door Neeltje Poppe werd hierna aan de a.s.e chtgenoote van den burgemeester een fraai bouquet chrysanten aangebo den. Thans waren het de kinderen van de Gereformeerde en de Hervormde scho len, die een zanghulde brachten, onder leiding van het hoofd van eerstgenoemde school. Eerst werd Ps. 134:3, „Dat 's Hoeren Zqgen op U daal", en daarna het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. (Mijn schild ende lie trouwe).. De kin deren eindigden met een Leve de Burge meester.. Hierna nam de lieer Bakker zelf het woord en zeide, dat het hem bekend was, dat zijn intrede in de gemeente^ een eenigszins feestelijk karakter zou dragen, maar niet hoe dat zou zijn. Wel weet hij hoe het verder verl(oop van den dag zal zijn, maar dat oolc alleen in grove trekken. Als het waar is, dat een goed begin ook een goed einde waarborgt, dan zal de dag een bljijde in- komste worden. Spr. is zeer getroffen door het groot aantal aanwezigen en door de symphatieke woorden. Waar de wensch is uitgesproken, dat God's zegen op zijn werk zal mogen rusten, hoopt spr. dal dit voor Koudekcflv Ice en 't Zand, voor 't Zand en Koude kerke, voor heel de gemeente lot een zegen zal Ten slotte richt spr. zich tot de kinderen en dankt hen voor .den zaug. Hij houdt veel van zang en Is ge troffen door de keuze van de liederen Inaar ook door de wijze van uitvoeren het is een bewijs dat de RoudekerkscliC jeugd goed leert zingen. Spr. eindigt met een ..Lang leve de ge meente Koudekerke." Na deze feestelijke en welgemeendé ontvangst, zette de stoet, zich in bewe ging door de fraaie eerepoort en langs den bevlagden Koudekerkschen weg naar het dorpr Alom werd de burgemeester met een groet verwelkomd, door hen, die voor de huizen of hofsteden het voorbij trekken gadesloegen. Om half twee had zich inlusschen de muziek vereen igiug „Voorwaarts" opge steld bij de kom van hel dorp, waai* de belangstelling natuurlijk zeer groot was [Voorafgegaan door dit corps ging de optocht naar het gemeentehuis, waar de verloofde van de heer Bakker weder om bloemen werden aangeboden. De installatie Nadat de heer Bakker, de wethouders en de verdere raadisleden zich in «iP raadszaal vercenigd hadden, las de secre taris het Kon Besluit van do benoeming van burgemeester Bakker voor, en het proces-verhaal van beëediging van den "Commissaris der Koningin Daarop sprak de loco-burgemeester, de heer J. A. Con tant, den nieuwen- burgemeester als volgt loe: Hooggeachte Heer Bakker' Het is voorzeker voor u een blijde en gewichtige ure, een dag der hoogtijden op uw levensweg van de allergrootste be- teekenis. Ook voor ons als gemeente Koudekcr,- ke. zal dit oogenblik met zijn vragend karakter, een nieuw tijdperk openen, dat, hoewel nog in den mantel der toe, komst verborgen, door ons met meer dan gewone belangstelling wordt tege moet gezien, ja, als reikhalzend richten wij het oog naar de oosterkim om het morgengloren te aanschouwen van een lang voorbereidde dag der hope. Door het oproepen van Burgemeester Baron van der Borch naar een hoogeren beleren werkkring, moest hij onze ge meente, waarin hij gedurende 14 jaren zijn ambt met vollen ijver vervulde, los laten, en waren wij als gemeente van af den eersten Juni zonder leidend hoofd. Vier maanden lang hebben wij ge wacht. is er gezocht en getast als in den blinde, naar den man. die ons- verder leiden zou Honderd, wellicht duizend malen, klon ken in de gemeente de vragen: nog geen burgemeester? wie zal dat worden" wie en wat zal hij zijn? Deze vragen leefden voort, tol op 23 September ons de lijding bereikte: Bij Koninklijk Besluit benoemd Lol burge meester van Koudekerke. de hoer A Bakker te Edea en waren daarmede en kele, doch niet alle vragen beantwoord. En na deze snel vervlogen 14 dagen, staal U, Hooggeachte Heer Bakker, reeds voor ons om hel u opgedragen gezag over onze schoone gemeente te aanvaar den. Als waarnemend burgemeester, heb ik de eer, de aangename opdracht u in deze vergadering te ontvangen, en, hoe on bekend wij ook voor elkander mochten zijn, niels staat ons in den weg. om u. namens den Raad, ja namens de geheeie bevolking in al zijn gelederen, onze ge- lukwenschen aan te bicden piet uwe be noeming, en uit de volheid onzer har ten u toe le roepen: Wcest welkom in ons midden Waar u het vreugdevol geluk geniet, en wij het genoegen mogen smaken, haar aan uwe zijde te zien, die eenmaal, naar u beiden hoopt, u op uw levenspad zal vergezellen, wiljen wij ook haar begroe ten en gelukwenschen met het voor u beiden zoo belangrijk en blijde ge beuren in deze stonde. Dal het Hare Majesteit, onze geêerbiev- dicdc Koningin, voorgelicht door Hare Raadslieden, heeft behaagd, u op deze plaats te zeilen, moet onze geruststelling, onzen waarborg zijn, dat u voor ons zult kunnen wezen: de rechte man op de rechte plaats. Waar onze bevolking in hoofdzaak haar beslaan tracht le vinden, en haar wel vaart verwacht van land- en tuinbouw veeteelt en wal daarmede samenhangt, is hel ons een voldoening le weten, dat origine u zeker helpen zal om u in onze kringen in te leven en wordt het door de inwoners als een voorrecht be schouwd, dat onze toekomstige eerste burger ontsproten is uit 'die pijvere klasse van onze maatschappelijke sa menleving. Nu met het aanvaarden van dezen be langrijken werkkring door u een eerste stap gezet wordt in de Magistratuur met zijn talrijke bemoeienissen en groote ver antwoording van dezen tijd, wagen wij het uit te drukken, dat vele ook bc,- langrijke en zeer zeker ook moeilijke beraadslagingen en beslissingen als u Van zelf te wachten slaan Ifoud u echter overtuigd en verzekerd., dat een kring van raadslieden u om;- gcefl. die vol goeden tv8; is u le steunen en bij le staan in hel volbrengen van uw moeizamen arbeid, Deze toezegging mag ik u doen, na mens den Raad en hel dagelijksch be stuur. Reken op ons in hel behartigen alle belangen der gemeente, die zoo zeer onze toewijding zuilen vragen. Ook dc "bekwaamheid van onzen heer Secretaris waarborgt u in hem ïe rinden een mededrager van uw zwaren last, hij beschikt over een rijpe ervaring in de dagelijksclie leiding der gemeenteza ken en zal u zeer zeker daarbij trouw ter zijde slaan Maar uw ambt vraagt meer dan tech nische en administralieve kennis, een be volking te besturen eïi' le leiden is een gave, een eigenschap, die zich moet ont plooien als werkkring van hoofd, ver sland en harl. Onze gemeente wordt of is bevolkt door een wel gemoedelijke en lcidgamé bevolking, die hoewel vreemd aan Hoek- sche en Kabeljouwsche afstanden, toch naar veel en velerlei uiteenjoopendé lé vensbeschouwingen of beginselen haar levenspad weel af te bakenen, en ook naar dit alles hare burgerrechten op den voorgrond brengt, en net kan niet an ders, ook wrijvingen te voorschijn roept Die allen te regeeren en te besturen, zoo mogelijk te vormen tot een harmo nisch geheel is een zorgzame en opof ferende taak, maar mag ik U ten voor beeld houden Uw Koninklijke lastgeef- ster. die met vaste hand besturende, haar eigen levensopvatting weet vast te houden en le holeven, en toch de natie zoo weet te hinden, dat alles wat Nederlandseh voelt zich met verknochtheid om Haar en haren troon wilt scharen. Houd Uw ambt Hoog, maar wij hopen dat ook gij dien koninklijken last in dien geest zult weten te volbrengen, niet zien de op rijk of arm, naar rechts of links, maar recht en gerechtigheid zij het eeni- ge richtsnoer van Uw handelen Toen Koning Rehabcam den troon als Koning van Israël zou beklimmen, vroeg hij om raad aan de oudsten des volk-., toen spraken zijIndien gij heden knecht van dit volk wezen zult, en hen dienen, en hen antwoorden, en tot hen goede woorden spreken zult, zoo zullen zij ten alle dage Uwe knechten zijn. Schrijf deze woorden in Uw dagboek, en overleg hunne beteekenis in Uw hart. ToeD U aan de grens onzer gemeentel Uw eerste schrede mocht zetten riepen steencn U toe: Pax Intrantibus Vrede zij Uw binnenkomst. Wij herhalen die woorden, brenge Uw binnenkomen als regeerder over ouzo gemeente Vrede, Vrede, en nog eens Vrede, voor U en voor ons allien, en laat ik nog dit mét nadruk mogen zeggen Hij, Die wolken lucht en winden Wjijst spoor loop en baan. richte ook Uwe schreden, hij verhchle Uw hart en verstand. Uwe en ons aller bede tot Ilem, zij om wijsheid en krach It, opdat Gij en Wij, eenparig, onder hoo geren zegen mogen samen werken voor onze gemeente, om die tot bloei en wel welvaart op te voeren, en z5j hel U gcgi ven tot in lengte van jaren deze eere plaats in te nemen. Hooggeachte Heer Bakker, nog heb ik de verhevene taak Uw borst te tooien met het leeken Uwer waardigheid, dit doende twijfelen wij er niet aan of L' zult dit als een gouden kleinood verzor gen en in trouwe en ongerept bewaren Hierna werd den burgemeester den ambtsketen overhandigd, waarbij de heer Contant de volgende woorden sprak Mijnheer de Burgemeester, Zooals op dit teeken zich alle deuren moeten openen, zoo worde Uwe toewij ding en liefde tot de gemeente de sleu tel, die toegang geeft tot de harten van Uw volk. Hiermede verklaar ik plechtig. U als burgemeester van Koudekerke geinslal leerd. Antwoord van den burgemeesler De heer Bakker beantwoordde deze rede als volgt Mijnheer de voorzitter, Mijne heeren, Waar het voorrecht mij is te beurt ge vallen dat ik heden, na de vriendelijke ontvangst mij door de burgerij bereid, het voorzitterschap uwer vergadering mag aanvaarden, past het mij in de eerste plaats een woord van dank uit te spreken aan Hare Majesteit onze geëer biedigde Koningin, die mij wel heeft wil len roepen tot het ambt van Burger meester van Koudekerke, aan Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw voor zijn voordracht en aan den heer Commissaris der Koningin roer zijne aanbeveling. Het is mij een vreugde hier dit ambt te mogen aanvaarden; allereerst omdat het ambt van Burgemeester reeds geruime n lijd voor mij een groote aantrekking heeft gehad en voorts omdat ik juist van deze gemeente veel goeds vernam. Thans wordt de taak, die door mijn hooggeachten ambtsvoorganger, Burge meester van der Borch lot Vorwokle ge durende veertien jaren met liefde en trouw werd vervuld, overgenomen door mijn jonge schouders. Hiermede aanvaard ik een gewichtvolle taalt. De verantwoor delijkheid is groot en ik vocll dat te meer als ik denk aan mijn leeftijd. tk twijfel niel of er zal,, ibij een richlige opvatting van onze taak. hier, evenals m elke gemeente, werk zijn in overvl'aed. "Wellce vraagstukken juist in deze ge meente het meest op den voorgrond zul len komen, welke de toestanden en ver houdingen hier zijn, is mij natuurlijk nu nog onbekend. Na verloop van tijd hoop ik daarover oordeel en meening te hebben. i Vooral van U heeren wethouders, ver wacht ik veel steun. Onze eerste ont- ijzerhandel, Middelburg Kachelplaten, Petroleumkachels, Kachel-Ellebogen, -Pijpen. (Ingez. Med.), moeting wekte hij mij goede hoop en ook de vriendelijke woorden door en na mens" U heden tot mij gericht, versterken bij mij het vertrouwen. Door ons gere geld en dikwijls vergaderen zult gij uit den aard der zaak, méér dan dc overige raadsleden, mij kunnen zijn tot steun door raad en daad. Maar ook de mede werking van alle leden van den Raad zal noodig zijn voor een goeden gang van zaken. Verschil van levensbeginsel en uiteen loopend inzicht in vraagstukken van practijk zullen ongetwijfeld wel eens aan den dag treden. Indien we allen daarbij weten te scheiden personen ccn zaken en nooit onze bedoeling is personen le kren- fcken, hindert zulk verschil niel. Mijnerzijds hoop ik, met behoud van eigen levens- em wereldbeschouwing, iedere eerlijke overtuiging te eerbiedigen, terwijl ik dan voor dc mijne ook respect meen te mogen verwachten. Mijnheer de secretaris, waar wij dage lijks zuilen hebben saam te werken, ver blijdt het mij dat ik reeds dadelijk na mijn benoeming de blijken "ontving van uw wensch lol aangenaam samen wer- ken. k Zal het gansche gemeentelijk organis me goed functioneeren. dan is noodig dat ook elk onderdeel zijn laak naar wensch vervult. Dan is dus ook noodzakelijk, dat mèt den secretaris, de heeren Ambte naren ter secretarie, de heer Ontvanger, de mannen van den sterken arm, kortom alle personeel, hoog of laag een hooge opvatting van zijn plicht heeft en gaarne zijn krachten wijdt aan de belangen die hem zijn toevertrouwd,. Op uw aller medewerking doe ik een beroep, op de medewerking vau gemeen telijke overheid en van onderdaan. Als mij de krachten worden geschonken, hoop ik met veel ambitie mijn taak le vervullen, daaririj het wezenlijk belang dezer gemeente bedoelend. Zonder twij fel zal ik meer dan een een fout maten. Uw gepaste terechtwijzing zal me wel- Rom zijn. Ik hoop dat er tusschen ons allen een wederzijdsch vertrouwen zal zijn en één wil tot arbeiden aan éénzelfde taak «le bevordering van de belangen van deze gemeente en hare bevolking. Onze verwachting zij bij alles van God, den Almachtige, in Wiens hand ligt ook hel lot van Koudekerke. De dag werd verder doorgebracht met allerlei feeslelijkheden, waar wij morgen nader op terugkomen. U ftlpemean Overzicht. IIol congres der conservatieven. Het congres van de conservatieve par tij te Cardiff heeft twee belangrijke be- slui-teu genomen. Een molte tot toe kenning van het stemrecht aan vrou wen, die den leeftijd van 21 jaar bereikt hebben. Ook werd. met slechts 4 stemmen tegen, oen motie aangenomen, waarbij de regeering geluk wordt gewenscht met haar bestuit, om het vraagstuk van het lioogerhuis nog tijdens de zitting van het tegenwoordige parlement te behan delen en waarbij aan de regeering de noodige steun wordt toegezegd voor de maatregelen, welke noodig zijn om te waarborgen, dat de wil van het volk geëerbiedigd zal worden. Baldwin had in een rede nog over beide onderwerpen gesproken. T. a. v het kiesrecht voor ./lappers-' zeide hij, dat de regeering niet de beloften kan verloochenen, die Bonar Law en hij zelf gedaan hebben voor het kiesrecht voor vrouwen te laten beginnen op haar 21ste jaar. Over do hervorming van hel Hooger- huis zei dc premier, dat de regeering met belangstelling verhelderende kritiek tegemoet zag, die zij t. h. t in dit na jaar onder de oogen zou zien, waarna

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1