TVfacSoslis Toffee deluxe Mo, 234 Woensëa» S Oetober iSl? £70* jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitling van Dinsdag. Het begrijpelijk verlangen van den voorzitter om de interpellatie-wel lust te beperken, deed hem verleden jaar aankondigen, dat hij het toestaan van een interpellatie niet zal bevorderen als het onderwerp loch binnen niet al te langen tijd aan de orde komt. Nu wilde de heer Weitkamp inter- pelleeren over de afwatering van Over ijssel Neen, zei de voorzitter, dat kan best bij de behandeling van de Water- staatsbegrooting. De heer Weitkamp keek bedenke lijk, want bij de begrootingsdebatten hebben de leden slechts een korten spreektijd. Hij vroeg of hij dan verlen ging van spreektijd kon krijgen. De voorzitter zei, dat van hem geen voorstel in dien geest te verwachtten was. Dan handhaaf ik mijn verzoek om' een interpellatie, zei de heer Weitkamp. De voorzitter stelde toen voor dit verzoek af te wijzen, en de helft der 82 aanwezige Kamerleden schaarde zich aan zijn zijde. De andere helft bleek meer interpellatievrijheid te wenschen. En dus zal er in een volgende vergade ring opnieuw gestemd moeten worden, De beslissing over de interpellatie- De Visser inzake de Indonesische stu denten werd nog aangehouden, omdat de voorzitter met hem van gedachten wil wisselen over de formuleering van enkele vragen. En toen ging dc Kamer in 3e aldee- lingen. BINNENLAND. MINISTER BEELAERTS VAN BLOK LAND OVER DE ONTWAPENING^ Gisterenmiddag heeft in hotel Paulez te 's-Gravenhage het noenmaal plaats ge had, dat liet bestuur van den Nederland- schen Journalistenkring aanbood aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr,. mr. F. Beelaerts van Blokland, vertegen woordiger van Nederland in den Baad van den Volkenbond. Bij het begin van den maaltijd sprak de 'heer D, Hans, voorzitter van den Jour nalistenkring, den Minister toe, waarbij hij hem in het bijzonder huldigde wegens zijn optreden op de jongste Volken" bondsvergadering waar hij de stem der kleine mogendheden liet hooren. Tijdens den maaltijd nam de Minis" ter het woordp Hij achtte het een voor recht om deze gelegenheid te kunnen ge bruiken om in te gaan op zijn indrukken van de achtste vergadering van den Vol kenbond. Daarbij zou hij zich moeten beperken tot de groote kwestie: de ont- wapeningg, welke term men dient te be grijpen als: beperking van bewapening, en als men iels verder wil gaan: vermin dering van bewapening. De spr. herinnerde daarna aan deniet zeer bemoedigende omstandigheden waar onder Volkenbond dit jaar bijeen kwam, wegens het droevige resultaat Van de bijeenkomst der voorbereidende commis sie voor de ontwapening, en wegens het buitengewoon geringe succes van de con ferentie voor de vermindering der ont wapening ter zeer Teekenend was het dat op de agenda van de Volkenbondsvergadering, voor de derde commissie (die voor ontwapening), alleen onderwerpen van ondergeschikten aard voorkwamen; de ontwapening zou niet besproken worden. Onder deze omstandigheden Was de Nederlandsche delegatie vau meenitig, dat het oogenblik gekomen Was om zoo nïogelijk aan de ontwapening een sloot te geven en der vergadering te wijzen op de groote verantwoordelijkheid, die zij op zich nam door uiteen te gaan zonder iets gedaan te hebben om de onfemntio zoo krachtig mogelijk te steunen. Er is daarbij dadelijk op gewezen, dat van vermindering der bewapening onder de tegenwoordige omstandigheden nauwe lijks sprake zou kunnen zijn, maai" van beperking moest in ieder geval iets ko men, anders bleef er maar een alterna tief: de wedloop in de toeneming der bewapening. Dat schijnt een heel bescheiden doel te zijn en het is dat ook inderdaad. iMaar om iets tot stand te brengen moét men bescheiden zijn; de mogelijkheid om een schrede voorwaarts te gaan scheen be dreigd door de omstandigheden. Wij kun nen niet verder en dat is geen onwil. Maar in de eerste plaats is nog niet bereikt de universaliteit, die de Volken bond nastreeft, zoodat leden van dien Vol kenbond zich bedreigd blijven voelen door niet-leden; en in de tweede plaats moet men vragen of zetfs onder de sta ten. die wel leden zijn van den Volken bond, bereikt is die atmosfeer van onder ling vertrouwen, waardoor gemakkelijk kan worden overgegaan tot ontwapening. Er heerscht nog teveel vrees en wan trouwen en zoolang een staat verkeert onder den druk daarvan is hij niet zeer ontvankelijk voor ontwapening, zoodat el ke poging tot ontwapening moet leiden tot teleurstelling. Fr zijn pogingen geweest. Spr. herin nerde aan de poging van Cecil (garantie verdragen.) Maar in 1924 heeft men ingezien, dat ontwapening slechts mogelijk was als zij gezien werd in verband met arbi trage en veilignejd. Dit heeft uitdrukking gevonden in hel protocol van 1924. Daar in had men een systeem' gevonden^ waar in allen zich zouden kunnen vinden. Hel waren geen nieuwe begrippen: ontwapening, veiligheid, arbitrage. Ze stonaen reeds in hel Volkenbondsver drag, nuar in het protocol werden zij verwerkt tot een nauwsluitend geheel. Over de mérites van het protocol wenschle spr. het niet te hebben; het is niet in werking getreden, omdat er be uZwaren bleken te zijn en het is ver klaard een niet te aanvaarden basis te zijn. Daaraoor is het opgehouden onderwerp van Volkenbondsarbeid te zijn. Het bestaat nog, maar het is uit de practische politiek verdwenen. Bij de Nederlandsche delegatie is het dan ook niet opgekomen voor te stel len nog eens dat protocol te behande len. Zeer uitdrukkelijk is het gezegd, zoowel door spr. in zijn rede als in de voorgestelde resolutie. Nu bleek, dat van ontwapening, los van arbitrage en veilig- heia, weinig terecht kwam, was het noo- dig. die drie gezamenlijk weer te be schouwen. De Nederlandsche delegatie meende, dat er reden was om aan te nemen, dat wij op het oogenblik ver der zouden kunnen gaan dan in 1924. Sinds 1921 toch waren er groote vor deringen te constateeren, door liet sluiten van bilaterale verdragen, het aannemen van verschillende resoluties en het toe treden van Duitschland tot den Volken bond, De uitkomst heeft de Nederlandsche delegatie niet in het ongelijk gesteld.. Er kwam een resolutie-Boncour, waarin het Nederlandsche denkbeeld werd uifge werkt, er kwam een denkbeeld van Duit- scke, een suggestie van Engelsche zijde; er werd een subcommissie gevoerd, die een resolutie heeft opgesteld, welke in de derde commissie is vastgesteld en daar na aan de vergadering is voorgelegd. In hoofdzaak komen in deze lange re" solutie voor: le,. de aansporing der vergadering lot het sluiten van arbitrageverdragen 2e- een stimulans voor den arbeid der voorbereidende commissie voor de onl" wapeningsconferentie; 3e- de benoeming van een comité an nex aan de voorbereidende commissie, dal zich bezig zal houden met de vraag stukken van arbitrage en veiligheid, zoo dat niet meer alleen de ontwapening zal worden behandeld. Het zou verkeerd zijn in deze com missie een middel te zien om de zaak nog eens uit le stellen. De grief was juist, dat er niet over gepraat zou wor den, en het groote voordeel is dat er wèl over gepraat zal worden. Die com missie zal ons geen grooten stap voor waarts brengen. Maar de vooruitzichten aer ontwapeningsconferentie zijn onge twijfeld aanmerkelijk verbeterd. En één ding staat vast: geen staat is gebonden tot meer dan waarloe bij door het Vol ken bonasverdrag gebonden is. De Nederlandsche opvatting is niet dat veiligheid alleen te vinden zou zijn lin obligo's, sancties, garanties enz. "Waar het op aan komt is de moreele ontwa pening. Wij moeten de volken ervan dooraringen, dat elke aanval iets on behoorlijks is, een misdaad. De Minister eindigde met het betoog, dat wij met alle middelen aan de be vestiging van den vrede hebben mede te werken, haat en Iclassehaat te beslrij- openlijk den weg naar moreele ontwape ning te betreden. Do rede van den Minister werd zeer toegejuicht. Var» de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele aanwezi gen gebruik gemaak. Bij de beantwoording daarvan deelde de Minister race (in verband met de Skandinavische reserve tegenover mili- alire obligo's), dat ook Nederland een dergelijk voorbehoud heeft gemaakt, en dat het geenszins de bedoeling is meer dere militaire obligo's op te leggen dan in het Volkenbondspact zijn opgenomen. Voorts ontleende hij, dat er ooit dc miuste samenhang was geweest tusschen het Nederlandsche en het Poolsche voor stel. Dit laatste had op het oog 'het •erkrijgen van een speciale garantie. Eindelijk deelde hij nog mee, dat er ovèr het Nederlandsche voorstel niet van tevoren is gesproken met andere I kleine staten. Bij gehersn géén Piju en nascbrijnen oi stukgaan der hnid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doob 30 Tube 80 ct. FUHOL Ongez. \'<vJ j tilt Stad en Provincie. Dit Middelburg. Gisteren legen den avond kwam a 1- hier van Vlissingen aan de torpedo jager De Ruijter, om in het dok te wor den opgenomen. Van af het schip werd gedurende eenigen tijd met een zoeklicht gewerkt, dat een eigenaardig schijnsel o. a. op den Langen Jan deed vallen. Het mooiste was echter het licht als het viel op de boomen of de huizen in de omgeving van het dok. Een en ander trok ae belangstelling van velen, van wie meerderen zich eerst wel zullen hebben afgevraagd, wat er nu eigenlijk voor licht le zien was. Uit Vlissingen. De kuustavond, uitgaande van het Alg. Ned. Verbond, welke hedenavond in het Grand Hotel Brittannia te Vlis singen zou plaats hebben is wegens ongesteldheid van mevrouw Marguérite Couperus, die zou optreden, lot nadere aankondiging uitgesteld* Uit W a U heren. Een bruidspaartje in Arnemui- den dat in 1925 in ondertrouwd was opgenomen doch toen den stap in hel huwelijksbootje niet deed, heeft thans opnieuw huwelijksaangifte gedaan, doch nu de beslissende gebeurtenis moest plaats grijpen kwam men den ambtenaar van den -burgerlijken stand roededeeten dat men ook nu maar niet van wal zou steken. De agenda van dc vergadering van den gemeenteraad von O,. en W. Sou burg op Vrijdag 7 October vermeldt o.a. do gemeenlebegrooting 1928, en het rioleeren en dempen Oost Souburgsche sprink. De toelichting lot het laatstgenoemde punt meldt o-a.: De Oost-Souburgsche sprink moet vanwege den polder Walcheren worden uitgediept. Naar aanleidiDg daarvan is bij B,. en W. het plan ontstaan genoem de sprink te dempen en te rioleeren, waarvan de kosten werden geraamd op f1240 in welkte kosten door den polder f 300 zal worden bijgedragen, terwijl door den meest belanghebbende een bedrag van f 250 is toegezegd. Daar de bijdrage van den Polder te ge- ■ing geacht wordt in verband met de ge steldheid van den bodem, deelen B. en :\V. den raad echter mede, dat zij niet kunnen voorstellen tot dempen en riolee ren over te gaan. Het feestprogramma voor de ont- ■angst van den nieuwen burgemeester te Koudckerke Vrijdag a.s. luidt als volgt: 6V2 u. reveille; 7IIV2 ringrijders le paard; 811 ringrijden per fiels (12—16 j.); 9—11 kinderspelen; 111/2 u. opstelling ©erewacht; 1 u. ontvangst bur gemeester door de eerewacht op 't Zand, V/s u. opstelling der muziek bij' de kom an 't dorp; 2 u. installatie op het ge meentehuis; 3 u. receptie; 31/2 u. kinder zang; 31/2 u. défilé; 4—5 u. concert door de muziekvereeniging „Voorwaarts" op de tent; 2—3 en 4—5 u. schietwedstrijd; 4—6 u. kinderspelen61/271/4 u. zangver. 'tMeisjeskoor; 71/2—9 concert muziekver. Voorwaarts" op de tent; 91/4 u. fakkelop tocht. Uit Zuid-Beveland. Op de losplaats bij de Schore- b r u g zat op een met ledjge kisten be,- laden auto van den heer S. uit Kaffile de 14-jarige W. Bi. uit Biezelinge. aoen de auto den oprit opreed is B op onbe,- I kende wijze van de auto gevallen. In be-1 wusleloozen toestand werd liij opgenoi- men en overgebracht naar hel wacht huisje van hel brugpersoneel. Later is hij per auto naar dc ouderlijke woning vervoerd. Dc dokter verklaarde den toe stand zeer ernstig. Onder zeer groote deelneming werd Dinsdag to K rabbendij 1»e hel stof felijk overschot van. den heer J. Ver meide, in leven veldwachter aldaar, aan den schoot der aarde toevertrouwd.. Toen de lijkkist hel sterfhuis werd uilgedra gen, sloten zich lal van jiersonen aan, met wie de overledene in ambtelijke be trekking stond o .a. de raadsleden, bur gerlijk armbestuur, gemeente-ambténaren enz. Nadat de lijkkist in het graf was neergedaald nam burgemeester Welle- man het woord, en herinnerde hoe Vex- meule algemeen geacht was om zijn stipte rechtvaardigheid en onkreukbare eerlijk heid, algemeen gewaardeerd om zijn groote hulpvaardigheid, algemeen ge waardeerd ook om zijn groote stiptheid. Vermeulc werkte van 's morgens tot 's avonds wat zijn hand vond om le doen. En hij heeft moeilijke tijden meege maakt, o.a. den vluchtelingentijd.enann de jaren van onze ^groote inkwartiering. Nacht en dag soms was hij dan in de weer.. Maar zijn moeilijkste tijd is zeker wel geweest de distributielijtï. En toch, wat heeft hij dat ondankbare werk glans rijl» volbracht en wat heeft hij toen onbe wust geprofileerd van zijn besliste on partijdigheid en van zijn gulden eerlijk-' heid. De gemeente verliest dan ook in hem een zeer goed veldwachter, zij ver liest in hem een ambtenaar van hooge orde, die moeilijk te vervangen zal zijn,. Daarna sprak in denzelfdcn geest bur gemecster Elenbaas van Ivruiningen, die van af 1901 tot 1913 als burgemeester van Krabbendijke met den overledene sa mengewerkt heeft. Toen de heer Ver- menie van Hansweert naar Krabbendijke was gekomen wist hij, dat hij een goede keuze had gedaan en het stemt hem ver heugd, dat dit niet is gelogenstraft. De heer Tange, veldwachter te Rilland, sprak als vriend en collega woorden van waardeering. Ds. Neelemans, Herv. predi kant, sprak woorden van troost en be" moediging tol de familie en aanwezigen. Daarna verlieten allen, diep onder den indruk, den doodenakker. Suiker - Room - Boter Geeft (J zelve en Uwen kinderen goede en tegelijk voedzame Snoeperij BUITENLAND. ftiyeiüoo;! Üserücftt. Dc opiiunconiercuiic. De opiumconferentio is op het oogen blik bezig met het centraal bureau, dat bij het in werking treden der Geneeifscho conventie in werking treedt. Hoewel de tweede Geneefschc opiumconventie nog niet het henoodigde aantal van ~7 ralifi- ceerende staten gekregen heeft. Daar het de Volkenbondscommissie tot opiumbestrijding nl. bekend was, dat eenige staten, waaronder Italië, hun te genstand tegen retificalie der Geneefsche conventie vooral grondden op de in die conventie voorkomende bepalingen om trent het centrale bureau, besloot de commissie de vorige week aan de sub commissie het ontwerpen van een rap port op te dragen over die, bei/rekking tus schen de Volkenbondscommissïe tot opi umbestrijding zelf en het nieuwe centrale bureau in de uoop, dat daardoor zou wordden aangetoond, dat deze twee lichamen zeer wel naast elkander konden blijven bestaan en leder een eigen laak ie vervullen heeft. Bij de behandeling, gisteren, had de Italiaansche gedelegeerde, nog dezelfdo bezwaren tegen het centraal bureau. Als de Volkeubondsstaten bereid zouden Zijn de rantsoeneering van de fabricage van 'erdoovende middelen in te voeren, zou Cavazzoni tegen hel centraal bureau van toezicht geen bedenkingen hebben Des-, ooods was hij er ook wel voor te vinden als het nieuwe centrale bureau een zui vere volkenbondsorgauisatie zou worden en een onderdeel van het colke'nbonds— secretariaat, doch tegen hel centrale bu reau in zijn tegenwoordigen vorm, waar bij 't een zekere male van onafhankelijk heid bezit, daartegen had de Italiaan (fnoverkómelijke bezwaren. En ook voor de andere stalen was dit een hoofdreden, waarom zij de Geneefsche conventie niet willen ratificeeren. Er werd van Engelsche zijde op ge wezen ,dat juist het centrale bureau een der verdienstelijke scheppingen der Geneefsche opiumcenventie is; want 'l zou bevoegd zijn een staat, die verdacht wordt een centrum van ongc- oorloofdeu handel te vormen, Ier verant- woordig te roepen en opheldering van den invoer van verdoovende middelen te ragen. Het centraal bureau zou zelfs de andere staten kunnen uitnoodigenden invoer naar dien verdachten staat slop le zetten. Inderdaad kunnen dus de ver diensten van een dergelijk bureau vele zijn! Cavazzoni bleef echter onverzettelijk en maakte zich door deze halstarrige houding verdacht meer te bedoelen dan alleen te handelen in verband niet de be vrijding der verdoovende middelen. Zou b.v. de Italiaansche afkeer van het cen traal bureau mogelijk als hoofdreden hebben, de arkeer van een onafhankelijk, internationaal onderzoek in een bepaald land' De zaak zal thans no& eens worden on derzocht, doch men gelooïl niet, dat 't veel zal haten. Want de Italiaansche ge delegeerde was stevig genoeg bewerkt. De Engelsche gedelegeerde Sir Malcolm Dclcviqnes had hem b(,v. gewezen op "het feit, hoe de kerels, die zich door den on- geoorloofden handel in morfine, cocaine, enz. ten koste van duizenden slachtoffers verrijken, elkander steeds voorthelpen. Het is wel jammer, dat de poging tot internationale bestrijding van een zoo groot kwaad nog niet geheel vlot kan gaan I>c militaire opstand in Mexico. Zooals de Balkan een tijd lang de achterbuurt was van Europa, zoo is Mexico dit van Amerika. Daar worden do presidentsverkiezingen niet uitgevoch ten met meetings en pamfletten, maar met kruit. Daar staan dan tegenover el kaar dc beide candidaten voor tiet presi dentschap Gomez en Serrano, en ge neraal Obregon, die een vriend is van den tegenwoordigen president Calles. Reeds Zondag zijn te Mexico stad, 800 officieren en soldaten in opstand geko men; ook moeten zich dergelijke troe belen hebben voorgedaan te Torreon en Vera Cruz. Volgens de berichten moet Calltes den toestand meester zijn. Een verklaring van hem is gepubliceerd, waarin Gomez en Serrano voor verraders worden geschol den, en beloofd wordt hun opstand op krachtige wijze te onderdrukken Te Tor reon moeten dc regecringstroepen den opstand na drie uur al meester zijn ge weest, en generaal Serrano moet zijn re volutionair optreden met zijn leven heb ben betaald. Eenzelfde lot ondergingen een kolonel en een aantal officieren. Volgens Calles bedraagt het aantal opstandelingen niet meer dan 300 maar 't. is mogelijk, dat dit wel wat ge flatteerd is. Want er 5s eeu strenge cen suur op de telegrammen naar \merika, en bovendien doen aan de grens de wildste geruchten de ronde De verkiezingen jn Noorwegen. De "algemeene verkiezingen in Noor wegen zullen op 17 October a.s. plaats hebben. Het Xoorsche parlement, het storting, wordt voor den lijd van. 3 jaren gekozen. Het beslaat uit 150 leden. Volgens de grondwet, wordt twee-derde daarvan ge kozen door dc plallelanddistricten, en één derde door de sleden. Gekozen wordt volgens het stelsel der evenredige ver tegenwoordiging. De uitslag der verkiezingen van 1924 was: 43 conservatieven. 11 liberale of gematigde partij (in coalitie met de con servatieven), 22 agrarische partij; 34 rar dicale partij; 2 democratische arbeiders partij (de radicaalste niet tot eigenlijke arbeiderspartijen hehoorende groep) 8 Noorsche soc-dem. partij, 24 Noorsche arbeiderspartij en 6 Noorsche commu nistische partij. Verleden jaar besloten de socialisti sche en de arbeiderspartij tot samensmel ting onder den naam van Noorsche ar beiderspartij, verecnigde arbeiderspartij. De communisten weigerden zich er bij aan le sluiten. Dientengevolge nemeni slechts twee arbeiderspartijen aan de huidige verkiezingscampagne deel: de Noorsche arbeiderspartij, die niet hij een der inlerualionales is aangesloten en de Noorsche communistische partij, die een afdeeling is van de communistische in ternationale. Wat de andere partijen betreft is er jecn eenheidsfront gevormd. De conser vatieven en dc liberalen (gematigden) werken in de meeste districten nog steeds in coalitie samen. In het laatste storting is er geen blij.- ■ende regeeringsmeerderheid geweest. De huidige regeering, welker premier de heer Lykke .(conservatief) is, telt twee liberale leden en kan alleen op de con servatieven en de gematigden rekenen. Er is vaak beweerd dal er feitelijk een conservatieve coalitie beslaat in het stor ting, omvattende de conservatieven, de liberalen en dc agrariërs, met 76 leden tegen 74 radicalen en arbeidersverlegea- woordigers .maar in werkelijkheid heb ben de agrariërs zich niet verbonden om de regeering te sleunen. Op de programma's vormen de financi eel© en economische kwestijes hel voor naamste onderdeel. De burgerlijke par tijen hebben bezuiniging en belastingver laging als voornaamste punten op haar program, maar zij zijd hel niet eens over de wijze waarop deze politiek moet wor;- den ten uitvoer gelegd. De conservatieve en de radicale par tijen zijn de oude partijen in Noorwegen met de tradilionecle verschillen welke

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1