DRAAGT No. 232. Ï79' jaargang BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. EEN EEN SLECHTE MAAKT Maandag 3 October. 1937 MIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. W. A. F. brn. GEVERSf Onze gewezen gezant te Berlijn, W, A. F. baron Gevers, die 1 Jan. van het vorige jaar onder veel bewijzen van waardeering zijn 20.-jarig jubileum als gezant bij Duitschland vierde, docü kort geleoen voor zijn gezondheid naar Zwit serland vertrok, is daar Zaterdag over leden. SALARIS-CONGRES. Als een vervolg op het Vrijdag en Za terdag in Den Haag gehouden congres van de Centrale van Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst, heeft Zater dagmiddag een openbaar salariscongres plaats gehad voor het Rijkspersoneel. Na een rede van den heer F. Perdok Hzn., voorzitter der Centrale, werd een motie aangenomen. Daarin wordt herin nerd a. n de verlagingen van '22 en '24, het 'ruimer vloeien der Rijksmiddelen, en het afwijzen door de Regeering van de iu Nov. '26 door de Tweede Kamer aangenomen motie-Bullen. En daarna wordt gezien de bevredigende verhou ding tusschen ontvangsten en uitgaven, welke thans haar uiting vindt in belas tingverlaging er met den meesTen ernst hij de volksvertegenwoordiging op aangedrongen, dat ook de ambtenaren het hun rechtens toekomende deel in deze welvaartspoliliek zullen ontvangen in den vorm van salarisverbetering. Uit Middelburg. De heer H. J, G. Hartman, griffier, der Provinciale Staten van Zeeland heeft aan Gedeputeerde Staten den wensch meegedeeld uiterlijk 1 April 192S uit zijn betrekking te worden ontheven. Zoo als men weet heeft hij reeds verleden jaar ontslag gevraagd, maar "heeft hij toen op aandrang van Ged. Staten zijn aanvraag voorloópig ingetrokken. Het was voor hel bestuur van hel Middelburgsch muziekkorps gisteren niet makkelijk te beslissen of het de muziek uitvoering in de Abdij moest laten door gaan of niet, gelukkig heeft het tot het eerste besloten en daardoor den dank ingeoogst van het groote aantal slads- genooten, dat heeft genoten van het pro gramma van uitsluitend werken van Ri chard Wagner, en door luid aj>plaus, hetwelk bij het laatste nummer van de zen componist, de Tannhauser zijn hoog tepunt bereikte, daarvan telkenmale blijk gaf. Wij schrijven stadgenoolen, omdat wij meenen dat van buiten de stad minder personen de uitvoering bijwoonden, dan wij dit andere malen hebben waargeno men, wvat mei hel dreigende weer wel te begrijpen was, men wil liever geen kans loopen op een blauwtje. Het bleef gelukkig bij dreigen, want een enkele druppel regen deed reéds \Toeg meerderen de Abdij verlaten, dooi de activietcit van dc aanwezige bestuurs,- ieden en enkele andere personen, trof fen echter ook zij reeds de collectebus sen aan de .poorten aan en hieljjien zoo mede tof hel, naar wij vernemen, vrij' bevredigende financieele resultaat van deze uitvoering. Als een besvijs dat ook de werkende leden van het korps alles doen om de uitvoeringen te doen slagen, mag wel gemeld worden, dat een van hen, die verleden week zich vrij ernstig verwond de, niettegenstaande de wond nog niet genezen is, per auto naar de Abdij kwam en de geheele uitvoering mede blies. Moge het bestuur door hét welslagen dezer laatste uitvoering de overtuiging hebben gekregen, deze uitvoeringen moet worden voortgezet, zoo de financiën het maar eénigszins toelaten. De heer C. van Es, tot nu toe persfotograaf hier ter stede, heeft be sloten binnen enkele dagen met zijn ecbl- genoole en nog een dame cn h<|er, allen in Zeeuwsch costuum een wereld reis le gaan maken en heeft in de sferste plaats gezorgd, dat zoowel de Zuid-Be- velanasche kleeding van hem en zjjn vrouw als de Walchersche van de beide andere van het gezelschap geheel over eenkomstig de werkelijke drachten zijn, terwijl o. a. ook aan de haardracht' groote zorg is besteed. De bedoeling van het gezelschap is per aulo de reis te maken, en gesteund door verschillende bij hel toerisme en vreemdelingenver keer betrokken instellingen propaganda te maken voor Zeeland, terwijl verschil lende getuigschriften en aanbevelingen, w.o. een van den Commissaris der Ko ningin in Zeeland, van uitgevers enz hun in den vreemde voor introductie zullen kunnen dienen. Zateraagavond heeft het gezelschap in het Concertgebouw l© Vlissingen aan de niet overtalrijke aanwezigen getoond, wat zij in het buitenland in bioscopen enz. hopen te kunnen doen zien en daarbij hebben zij met hun boerendansen groot succes ingeoogst, terwijl de echt- genoote van den heer Van 'Es, zich als een zeer verdienstelijk zangeres deed kennen. Het is voor het ondernemende ge zelschap te hopen, dat zij in alle opzich ten succes op hun tochten zullen hebben en van hun werk ook propaganda voor onze provincie zal uitgaan. Door het Carnegie HeLdenfonds is aan den heer D. de Vj-ies Jr. alhier een gouden horloge met inscriptie door tusschenkomst van den burgemeester, uitgereikt als blijk van waardeering voor den betoonden moed bij de redding van een direnkeling uit de Kade alhier op 27 April 1927. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt geeft het Muziekkorps van den Houthandel Walcheren Zaterdag a.s.. haar eerste winleruilvoering van muziek en tooneel in de Schuttershofzaal. Uit Vlissingen. Zaterdag herdacht de heer G. D. J. Hartman, stationschef te Vlissin gen, den dag dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de voormalige S. S. Na verschillende rangen tc hebben doorloo- pen is hij sedert 3 jaar stationschef daar ter stede. Op den te Utrecht gehouden inteif nalionalen vakwedstrijd behaalde de heer A. D. de Wolf te Vlissingen den 32sten prijs in klasse B (voor hen die al eens meer prijzen behaald hebben) in af deling beschuit, bestaande uit een geld prijs met medaille, In den nacht van Vrijdag op Zater dag werd bij de politie te Vlissin gen kennis gegeven door eenige mannen die met automobielen „uit" waren, dat een hunner een portefeuille waarin een groote som geld, in een café was ont roofd. Door de politie werden oogen,- blikkelijk alle maatregelen genomen, eenige arrestaties verricht cn huiszoekin gen gehouden. De portefeuille werd e,venwel niet teruggevonden. De arres taties zijn .niet gehandhaafd gebleven. Uit Walcheren. Het Duitsche s s. ..Diederich Bohne- ham" is hedennacht bij zwaar stormweer nabij Zoutelande gestrand. Aan de bergingssleepboot Herraes, die van Vlis singen ter assistentie was vertrokken, ge lukte het verbinding met het gestrande schip te krijgen. De boot werd later be houden te Vlissingen binnengebracht, kam" is hedennacht bij zwaar stormweer Naar wij vernamen zal het schip van wege de Polder Walcheren in beslag ge nomen worden wegens aanzienlijke scha de aan de kustverdediging toegebracht. Uit Zuid-Beveland. - De landbouwer R. te Schore ver voerde een wagen met erwten naar Goes. Te Kloetinge schrokken de paarden van den molen en kwamen daardoor met den wagen terecht in de sloot. Het vierjarig kleinzoontje dat op den wagen was ge zeten raakte onder de-vracht. Het mag wel een groot wonder heeten, dat het ventje er enkel met een nat pak afkwam. De erwten zullen wel niet meer voor dc gewone consumptie kunnen gebruikt, worden. Te Iersefie werd Zaterdag ten overstaan van den notaris II. \V. Neer voort in hel openbaar, krachtens art. 1223 B. W. verkocht een huis en erf aan de Oude Torenstraat groot 1 A. 3 c.A. aan Abr. Da .me voor f 100(\ Vrijdagavond werd plotseling op '58- jarigen leeftijd weggerukt de heer J. Vcir- meule, in leven gemeenteveldwachter le Krabbend ij ke. Betrekkelijk' kort ge leden werd onder groote belangstelling van de lieele burgerij zijn 25-jarig ambts jubileum gevierd, en werd hij gehuldigd om zijn trouwe plichtsbetrachting, als poliliemau en als bode. De overledene was ook secretaris van het Burgerlijk Armbestuur. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen Wi. D. In de op den 30sten Sept. gehou den vergadering van den raad te Groe de is met 4 tegen 3 stemmen benoemd tot gemeente-ontvanger, dhr. P. M. Hoste te Groede. -- Bestemd voor uitzending naar Ned.- Indiê, de heer C. F. Plasschaert, Iloof d- plaat, onderwijzer 2e kl. bij liet openib. lager onderwijs. Vrijdagnamiddag reed te Oost burg in den Veerhoekpoldcr de arbei der E. Dh. met een wagen naar het land tot het opladen van bruine boonen; bij het oprijden van den oprit naar hel land kwamen de paarden te schrikken, wal zijn vrouw, die zich ook op den wagen bevond, d«« onvoorzichtigheid deed be gaan van den wagen te springen, met bet gevolg dal ze voor de voorwielen terecht kwam, die haar over de borstkas gingen De inroeping van geneeskundige moiht niet meer baten; de doodimoet onmiddel lijk ingetreden zijn. De vrouw is pas 29 "jaar en laat 2 kinderen ha. Tegen heden, Maandagmorgen, 11 uur is, volgens de aankondiging aan het gemeentehuis te Aar denburg de aan staande raad der gemeente in openbare vergadering bijeengeroepen. De gekozen raadsleden ontvingen daartoe een schrij ven dat als volgt luidde „Aangezien art. 31 le lid der Gemeen tewet lhans geen toepassing meer zal kunnen vinden, zal, naar analogie van hetgeen bij de Tweede Kamer der Staten Generaal en bij de Provinciale Staten geschiedt, de nieuwe Raad de geloofs brieven zijner benoemd verklaarde leden dienen te onderzoeken. Ik heb de eer U tot het onder.zoek dier geloofsbrieven uit te noodigen tot een vergadering op Maandag 3 Oct. a s. des voormiddags 11 uur ten Gemeente huize (Raadszaal.).' Verder was op de agenda niets ver meld. Te St. Kruis kwam Vrijdag de raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen. Voor kennisgeving werd aange nomen, hef bekend schrijven van de ver- eeniging „Schoolmuseum" te Middelburg. Te oordeelen echter naar de uitlatingen van enkele raadsleden, schijnt de kans op een kleine subsidie voor de vereeni- ging nog niet verkeken. Nadere vaststelling had plaals der in structie, jaarwedde en pensioensgrond slag van den te benoemen gemeente-ge neesheer, levens belast met de armen praktijk. Met algemeeüó stemmen werd gekozen Dr. J. de Hullu, arts te Aarden burg in plaats van Dr. Geersens uit Sint l^aureijns (B.) die sedert 1878 die functie onafgebroken vervulde. Over het door het hoofd der openbare school ingediende verzoek, om in 1928 een aanvang te maken met het aanschaf fen van nieuwe schoolbanken, werd van gedachten gewisseld, doch het nemen van een besluit werd tot de volgende verga dering verdaagd. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR Z. VLAANDEREN. Zaterdag kwam bovengenoemde Ka mer bijeen. Afwezig de lieer v. Waesbter- ghe wegens andere bezigheden en Re heer Van 't Hoff, wegens ongesteldheid. Gebrek aan plaatsruimte belet ons he den het volledige verslag op le nemen. We laten daarom heden enkele der be langrijkste punten volgen, en hopen mor gen de overige te plaatsen. De Handelspolitiek. Omtrent het adres door de Noord- Brabantsche en Limburgsclie Kamers lot den Minister van fiuanciën, voorzitter an den Raad van Ministers, gezonden adres inzake de Nederlandsche handels politiek, waarin op grond van de omi- slandigheden waarin verschillende iudus- triên als gevolg van druk uit het bui tenland verkeeren, wettelijke maatrege len worden gevraagd om deze te (bescher men legen abnormale mededinging van het buitenland, stelt het Bureau voor de regeering in overwoging le geven de argumenten en verlogen in dat adres in ernstige overweging te willen nemen. Het Bureau doel dit voorstel op grond van de waarnemingen in het eigen ge bied, waar handel en industrie in ver schillend opzicht de dupe wordt van druk ten Zuiden der grens, en hel in ele gevallen uitblijven van eenige hulp of bescherming uil het noorden, vanwege de regeering, waar men zich lot nu (oe nog geen goed denkbeeld schijnt te heb ben aevormd van de toestanden zooals die hier zijn. De heer Van Mcllc kan volkomen mei dit voorstel instemmen: als men nagaat hoe onze export naar verschillende lan den bemoeilijkt wordt en hoe gemakke lijk alles hier binnenkomt moet men ten slotte wel tot de conclusie .komen dat onze Regeering een andereu weg be hoort in te slaan. De heer Oggel wijst ook op de protes ten van de jamfabrieken. Hij consta teert overigens, dat blijkens de Troon rede de Regeëring een anderen koers uit wil en mol het adres der Kamer dus eigenlijk te laat komt. De voorzitter is liet met dit laatste niet eens. Een uitspraak der Kamer kan de Regeeriug in haar voornemen ver sterken. Indien men zoo nu en dan ken nis neemt van dc mociljjkheden die wor den ondervonden op verschillend ge bied, zonder dat daaraan iets gedaan wordt, is het wel eens om moedeloos te wonden. De secretaris wijst er op, dal op ver schillende verzoeken om maatregelen voor een of ander 'afwijzende beschik kingen volgen, dat de Regeering met ver schillende omstandigheden bekend is, doch zich daartegen machteloos ver klaart, op grond van beslaande rege lingen. Bij deze omstandigheden was in 't oogvallend een bericht dat ten behoe ve der Rollerdamsche haven, die anders de concurrentie met de buiteniandsche niet zou kunnen volhoudenv met üitzoni- .dering van alle andere gemeenten, voor de aulohouders werkzaam in het haven bedrijf voor tweederden vrijdom van wegbelasting is verleend. Tallooze ma len is er ook van hieruit op gewezen dat sommige bedrijven door don druk van wetten en regelingen de concurrentie nuet hun concurrenten over de £rens niet konden volhouden, hetgeen echter zonder gevolg bleef. Schrijnendi is het bijv. dat het loodsgeld voor de haven van Ter- Neuzen nog steeds zevenmaal hooger is dan voor Gent of Antwerpen ook al worden de voor die havens bestemde schepen door Nederlandsche loodsen be diend. De voorzitter deelt mede, dat door het Bureau, naar aanleiding van en kele omstandigheden, welker oplossing men dacht te kunnen bewerken, een ac tie is ingesteld, waarvan het gevolg is, dat de komst van één of waarschijn lijk twee Ministers naar Z. Vlaanderen is aangekondigd. Deze wenschon zich peisoohlijk op de hoogte le stelleD. Het zal een twcedaagsch bezoek zijn en de belanghebbenden zullen in de gelegen heid, gesteld worden hunne belangen voor te dragen. Spreker hoopt, dat van die gelegenheid gebruik zal gemaakt wor den door de leden der Kamer. Hoe meier de regeeringspersonen worden ingelicht, hoe beter. De beer Risseeuw merkt op. dat deze Ministers Z. Vlaanderen dus, om met de woorden van Minister Kan, te Hulst ge- uil, te spreken, „ons komen ontdekken De heer Wind van Merkesteijn meent, dat het toen gunstige gevolgen kan heb ben en brengt hulde aan het Bureau voor liet m deze genomen initiatief. Het voosrtel van het Bureau met be trekking tot het adres, wordt met alge- meene stemmen aangenomen. Wegcnplan. Waar de mcening der Kamer wordt gevraagd omtrent het vastgestelde Rijks wegenplan in Z. Vlaanderen, zijnde een weg van Breskeus naar de grens in -de richting Aardenburg en Sluis, den weg Terncuzen—Sas van Gent—grens, den veg Walsoorden—Hulst—grens meende het Bureau dat dit, in verband met het concept-provinciaal wegenplan vol doende kon worden geacht en stelde voor dit te berichten. De heer Oggel kan zich daarmede niet geheel vereenigen, aangezien z. i. de belangrijk geachte weg Ter Neuzen— Axel—Roodc Sluis, die onmiddellijk zou voeren naar hel eenxtrum van België, er niet op voorkomt. De weg Axel—Roo- dcsLuis komt wel op het provinciaal wegenplan voor, maar hij betwijfelt of het dan nog wel zoo vast slaat, of die weg er ook komt. De heer Van Melle merkt op, dat dan ook zou dienen gewezen te worden op den weg Schoonaijke—IJzendijkc—grens, die als een weg van gelijke strekking kan beschouwd worden en waarover ook veel verkeer is. De voorzitter deelt mede, dat het Pro vinciaal wegenplan binnenkort in de Sta len wordt behandeld. De uitvoering mag vrijwel als zeker beschouwd worden. In dien de betrokken wegen in goeden staat zijn onderhouden, wordt van de onder- houasplichtigen alleen als bijdrage ge vorderd het gekapitaliseerd bedrag der onderhoudskosten. Alleen bij geconsta teerde verwaarloozing wordt de waarde daarvan geschat. De heer Van Melle vraagt nog inlich tingen omtrent het ontbreken van den weg Breskens—Hoofdplaat in het pro vinciaal wegenplan De voorzitter deelt mede, dat Gede puteerde Staten niet verder konden gaan, omdat het aantal beschikbare kilometers was verbruikt. Zij meenen bovendien, dat met het voorgestelde in de hoofd verbindingen wordt voorzien. Het spreekt vanzelf, dat er nog wel meer reclames gemdhkt worden dan juist met betrek king lol den weg Breskens—Hoofdplaat. De heer Oggel geeft te kennen bij zijn meening te blijven. Aangezien de Kamer ook overtuigd is van de belangrijkheid van 'den door hom besproken weg, die een zeer verkorten tveg naar Brussel zou beteekenen, wordt met algemeene stemmen besloten te ken nen te geven, dal naar de meening der Kamer de weg Axel—Roodesluis en die an Scboondijke—IJzendijkc—gfens ook U LEELfJK (ïngez. Med.) op het Rijkswegenplan zouden behooren te worden geplaatst, als zijnde belang rijke wegsvernindingen met het buiten land. !Wii n ke 1 sluiting. Met betrekking lot het aanhangig wets ontwerp inzake winkelsluiting vreest het Bureau daarvan door zijn ccntraliseerend karakter groote nadeelen en moeilijkhe den voor het platteland, terwijl de om standigheden in de dorpen, waar velen winkel houden als nevenbetrekking, al thans bij hun winkel wonen cn over het algemeen geen vreemd personeel heb ben, heel anders zijn dan in de steden. Vooral met betrekking tol Zeeuwsch- Vlaanderen zou nimmer kunnen gezegd worden, dat het later openblijven der winkels uadeelig kan zijn voor de steden in het overig deel van Nederland die reeds winkelsluiting hebben Het komt aan het Bureau voor dat thans, nu de winkelstand toch reeds in een tijdperk van malaise verkeert en zij blij zijn iets te kunnen verdienen, dit door wettelijke maatregelen niet behoort te worden belemmerd. Men is hier ook nabij de grens In de in meerderheid! Ka tholieke plaatsen is het een beslaand ge bruik op Zondag inkoopeu te doén. Wordt zulks belemmerd, dan zal dit nog meer de trek naar België, waar die win kelsluiting niet bestaat, in de hand wer- lcen. Het Bureau voorziet niet, dat bij de tegenwoordige stroomingen op dit ge bied, een protest veel zal uitwerken, maar meent het mogelijke te moeten be proeven. Het stelt daarom voor den be trokken Minister te verzoeken de voor te stellen maatregelen op winkelsluiting niet van toepassing te \erklaren op kom men met een bevolking van minder dan 10 000 zielen en binnen 13 K.M, van een buiteniandsche grens. (Wordt vervolgd. KERKNIEUWS, Gerei. Kerk. Beroepen te Baarland P. Molles, cau- didaal te Groningen Bedankt voor Middelburg door ds. P. Deddens te Rijswijk. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt zal mevr. Marguèrite Cou perus voor A.-N.-V. té Vlissingen Woensdagavond een kunstavond geven in liet Grand Iïotel „Britannia". Met haar onderwerp „liet Dietsche lied in ver schillende eeuwen", heeft deze zangeres volgens beoordeelingen in verschil lende bladen, elders groot succes tc boeken ge had. Geslaagd te Ulreeht voor het docto raal examen in de rechten de heer J. J. Snoep. Mej. A. Manni te Rotterdam heeft bedankt voor de benoeming tot hoofd der Christelijke Bewaarschool alhier. Te Utrecht slaagde voor het doc toraal examen veeartsenijkunde tweede gedeelte, de heer J. Stcvense uil S cho re. Dc heer mr. J. B<, de Hes tc Kor l- gene. sedert de stichting der U. L. O. school op 1 September 1921, hoofd dier school, is benoemd tot administrateur-ad viseur van bet Xedirlandseh Onderwij zers Genootschap te Amsterdam. De lieer de Hes hcèft de benoeming aangenomen.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1