Donderdag 29 September 1927 No. 229 ESE5 170ê Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. KAMEROVERZICHT. (Eerste Kamer. Zitting van "Woensdag. Uit 15 sollicitanten moet de Kamer een commies-griffier benoemen, en bij gevolg vreesden sommige leden dat dit een eindelooze stemming zou worden. De heer iWibaut opperde het idee om eerst door een commissie een aanbeveling te laten opmaken. De voorzitter voelde er niet voor, omdat dan de leden niet vrij zouden zijn. Maar de heer van Einbden en eenige anderen maakten er een voor stel van dat met 19—15 st. werd pangef- nomen. Toen werd een wetsontwerp in behan deling genomen tot naasting van den spoorweg van Enschede naar de grens, richting Ahaus. Daar over is geen wootrd gesproken in de Tweede Kamer. Maar nadat het daar was aangenomen, is bij de aandeelhouders de bezorgdheid ont staan dat de Duitsche regeering het stukje lijn aan de andere zijde der grens voor niets zou inpalmen ails het Neder- landsche gedeelte niet geëxploiteerd mocht worden. Sommige leden wilden daarom de zaai aanhouden tot er eerst wat meer zekerheid is gegjeven. Maar Mi nister v. d. Vegte achtte dat overbodig, daar de Hofll. Spoor zich bereid heeft verklaard het Nederlandsche stuk te blij ven exploiteeren. Meerder veiligheid is niet te geven. Een motie tot aanhouding werd ver worpen met 19—13 stemmen, en het ontwerp ging er toen met 28—4 stem men door. B1MHENLAHD. DE PRESIDENT VAN LIBERIA* H. M. de Koningin heeft gisteren avond in het Koninklijk Paleis aan. het Noordeinde te 's-Gravenhage officieel ontvangen den President der neger-nel- publiek Liberia, den heer King, die ver gezeld werd door zijne echtgenoote, zijn dochter, zijn zoon en den adjudant ko lonel Davis. Na de audiëntie bood de Koningin aan de bezoekers een gastmaal aan in de kleine eetzaal Van het Paleis, waaraan ook de Prins, Minister Beefaerts en ver schillende leden der hofhouding deelna men. De Koningin droeg aan het diner de gouden keten van de Liberiaansche orde van de Ster en 3e Prins het grootkruis dier Orde, welke hooge onderscheidin gen de president van Liberia gisteravond aan Koningin en Prins verleende. President King droeg het hem verleen de Grootkruis van dc orde van Oranje Nassau. GENERAAL SNIJDERS 75 JAAR. De gep.-Generaal C. J. Snijders, die he den 75 jaar wordt, heeft zich onttrokken aan een openlijke lnddiging. Maar dat be let ons niet hier er nog eens van'te getui gen, dat hij, in zijn zeer verantwoordelijke positie van opperbevelhebber van leger en vloot in de oorlogsjaren, door een zorgvuldig beleid en een onafgebroken waakzaamheid, er héél veel toe heeft bijgedragen dat het ons mogelijk was bui ten den oorlog le blijven. Vooral op zijn gebied zou de kleinste vergissing nood lottig kunnen zijn geweest. Daarom was het zoo onredelijk dat de na het sluiten van den wapenstilstandi in het najaar van '18 de anti-militaire strooming zich richtte tegen hem. Het zal een beschamend feit in onze geschiedenis blijven, dat het nieuwe ministerie-Ruvs onmiddellijk voor den aandrang van Troelstra c.s. zwichtte en generaal Snij ders naar huis zond. De populariteit waarin hij zich ook daarna mocht blijven Verheugen, getuigt er echter van, dat héél velen een ander oordeel over zijn werkzaamheid hebben. Fn de levendige belangstelling die hij daarna in tal van openbare zaken be toonde, heeft die populariteit nog ver hoogd. [Uit Stad en Provincie.9 Uit Middelburg. Gisteren waren wij in de gelegfen- heid een kijkje te nemen in do. gezel lige zaal van de Flora Dancing al hier en vernamen daarbij, dat er plan nen bestaan door wijziging der verlich ting de gezelligheid nog le vei-hoogen. Maar een niet minder belangrijk nieuws zal zijn. de leiding door een ter zake kundig persoon, nil den heer De Graaf luit Amsterdam, die zijn sporen op het gebied van het geven van onderwijs in het dansen cn het leiden van dancings reeds ten volle heeft verdiend. Voor danslusligen, wier aantal de 'laatste jaren zeer groot is, zeker een welkom bericht. Uit Walcheren. In do Woensdagmiddag to S Ij. La, u- ren s gehouden raadszitting was de heer Van Langeveldc met kennisgeving af wezig. De voorzitter doet mededeeling, dat door B,. en W. tot plaatsvervangend bur gemeester is aangewezen wethouder J» Wy van 't Hoff en bij diens ontstentenis wethouder J. Francke. Onder de inge komen stukken bevond zich een opgave van het gemeentebestuur te Middelburg van de door de gemeente SL Laurens bij te dragen kosten voor leerlingen uit deze gemeente die de Ambachtsschool in 1923 en 1924 bezochten, zijnde f759.46. Van de gemeente Grijpskerke was een opgave ontvangen dat de bijdrage Voor onderwijs over 1926 bedraagt f 176.34. Voor deze bedragen was een wijziging in de begroo ting van 1927 noodig, wdlkje werd goedge keurd. Wethouder van tHoff' wenscht van deze gelegenheid gebruik te maken om bij voortduring te wijzen op het onhoud bare van den thans bestganden toestand inzakp de onderwijskosten van buiten gemeenten, waardoor de financiën aan grooten willekeur bloot staan. De bijdra gen voor de ambachtschool' zijn soms f 250 per leerling en per cursus, zoodat de totale overheidsbijdragen (rijk en ge meente) vaalt, f 900 k f 1000 per leerling per cursus bedragen. Hij acht het jniet overbodig, dat het publiek; bekend is met dergelijke hooge bedragen. Van het gemeentebestuur van Middel burg was nog een schrijven ingekomen inzake spoediger afrekening van bijdra gen voor het nijverheidsonderwijs* Hoe wel noodej zijn B. en W. hiermede ac- coord gegaan ,wnnt het gevolg zal zijn een buitengewonen druk, op de begroo ting van 1928. Zij stemmen met de voor" gestelde regeling echter in zooverre in, omdat nu voortaan op elke begrooting slechts de kosten van één jaar zullen behoeven le worden gebracht. Van den inspecteur van de völk,sger zondheid te 's-Gravenhage was een schrij ven ingekomen waarin deze zijne waar- deerius uitspreekt over het ingezonden bouwplan, waaruit hij bemerkt heeft, dat het gemeentebestuur ook gehoor heeft gegeven aan zijn aandrang om maatrege len te nemen tot behoud en bevordering van het natuurschoon. Op het verzoek van de Vereen, 'het Schoolmuseum le Middelburg om een subsidie over 1928, wordt op advies van B. en W. afwijzend beschikt. f B. en W. bevelen aan ais slachtplaats voor in nood! geslachte dieren aan le wijzen de slachtplaats van den slager Bolting. Voor huur zal dc gemeente voor elk in nood geslacht dier f 1 vergoeden. Tevens wordt een slachllgon vastgesteld: rundleren 5 etn. 4 (gld., varkens 44 en nuch,- tcre kalveren eu schapen 3. In antwoord op bezwaren van den lieer Kwefckeboom, zet wethouder van 'l Hoff uiteen dal B. en W. drie wegen konden inslaan. In de eerste plaats het bouwen van een gemeentelijk slachthuis, wat echter de gemeente op kosten zou heb ben gebracht, n 1. f 200 a f 250 per jaar In de tweede plaats het doen verricht ten van die noodslachlingeu in Middel burg, wat zij echter n^et in het belang van het publiek en van den eigenaar van het geslacht dier achtten. In de deridta plaats kan een overeenkomst met Bot ting worden aangegaan. Allerlei over wegingen hebben tenslolte de thans voor gestelde regeling doen ontstaan, waarbij de kosten voor de gemeente slechts on geveer {25 per jaar 'zullen bedragen. Inzake de tong cn de pooolen deelt wet houder Francke mede, dal B. en "W. dezen beslaanden toestand hebben aan„- vaard en dat evenlueelc wijziging behoort bij het vleeschfonds. i Alsnu kwam in behandeling hol be kende adres van de Middelburgsche sla gers tegen de oprichting van een abat toir aldaar. Dc heer Simonse vraagt wat dc bedoeling is van dc toezending van dit adres aan ons gemeentebestuur, en de heer Boon in hoeverre wij itiier in betrokken zijn. Weth. van 't Hoff ant woordt, dal de gemeente met de oprich ting van een abattoir te Middelburg niets te rnaben hecfi, mits Middelburg het voor eigen risico doet en de exploilatiereke,- ring niet mengt in die van den Vleesch- keuringskring. De heer Simonse is van mccning, dat hier voorzichtigheid past en we goed moeten weten wal we doen. Hij heeft aan een der slagers cijfers gevraagd, waarbij hem gebleken is, dat de gevolgen van de op richting van abattoir voor de slagers en het publiek duur ziillen worden. Hjj zal er nimmer aan medewerken, dal onze gemeente betrokken wordt bij een abat toir; dc vleeschkeuringswel vraagt reeds kosten genoeg en hij gelooft niet dat dc plattelandsgemeenten le vinden zullen zijn voor het maken van meer kosten Hij vindt cr iets eigenaardigs in, dat Middel burg indertijd een exploitatierekening maakte waarbij het abattoir gemengd werd in den kring van den Vleeschkeu,- Iringsdienst, zonder dat. met de platte landsgemeenten ook maar iets werd be sproken. Hij zou gaarne een uitspraak van den Raad hebben en dient daarom de vol gende motie in; „Do Raad der gemeente St. Laurens; gehoord de besprekingen naar aan leiding van het adres van het Comité van slagers tegen de oprichting van een Centrale Gemeentelijke slachtplaats in de gemeente Middelburg, aan den Raad der gemeente Middelburg; spreekt zijn verwondering uit, dat de gemeente Middelburg reeds langen lijd stappen doet om te komen tot de op- rienting van een gemeentelijk abattoir en in de exploitatierekening daarvan de inkomsten en uilgaven van den kring Middelburg opneemt, zonder ooit met de bij dezen lering aangesloten gemeen ten over deze aangelegenheid is be raadslaagd; verklaart, in verband met de in het adres van de Middelburgsche slagers ge uite veronderstelling, dat hij nimmer zijn medewerking zat verleenen om artikel 7 van de verordening op den Vee- en Vleeschkeuringsdienst zoodanig te wij zigen, dat de daarin vermelde bepalin gen meer bezwarend voor de betrokkje- nen zullen worden, aangezien tot heden is gebleken, dat de kring Middelburg geen behoefte heeft aan meerdere in komsten; verwacht, dat de gemeente Middel burg geen besluiten zal nemen, waarbij de kring is betrokken, zonder dat van tevoren overleg is gepleegd met alle tot dien kring behoorende gemeenten; besluit van deze motie mededeeling te doen aan het gemeentebestuur van Mid delburg, en haar te zenden aan de Raden der gemeenten Arnemuiden, N.- en St. Joosland, Grijpskerke, MeJiskerke en Veere, met verzoek er adhaesie aan te willen betuigen." B. en W. achten het beter de strekking van deze motie eerst eens te onderzoe ken en stellen daarom den Raad voor geen onmiddellijke beslissing te nemen, doch haar in handen te stellen van B. en W. om praeadvies; de motie kan dan, wanneer zulks nog noodig blijkt, een volgende maal in behandeling worden genomen. De heer Simonse heeft hier geen bie>- zwaar legen; misschien wordt de hou ding van Middelburg zoodanig, dat bij er aanleiding in vindt zijn motie in le trekken; zoo niet, dan zal hij behande ling op prijs stellen. Den heer Kwekkeboom wordt op zijn vraag medegedeeld, dat er bij het ge meentebestuur niets van bekend is of de slagers plannen hebben eventueeel op St. Laurens te komen slachten. Z. h. st. wordt aangenomen bet voor stel van B. en W. lol weder verhuring de perceelen bouwland aan de nieu we begraafplaats voor den prijs van 3 cent per vierk. M. voor den tijd van 5 jaren. Een voorstel van B. en W. tot hel aangaan van een geldleening ad f 1300 tegen 5 pet. rente voor de kosten van aanleg van het gemeentelijk bouwterrein, met een buitengewone aflossing, zoodra verkoop van grond heeft plaats gehad, wordt z. h. - st. aangenomen; de heer Kwekkeboom wenscht geacht te worden le hebben tegengestemd. B. en W. bieden daarna de begroot ing voor het dienstjaar 1928 aan. Deze wijst in ontvang en uitgaaf f 20.722.88 aan voor den gewonen dienst ëli voor den kapitaaldiensl resp. f 2891.29 ejn( f 1900. De raadsleden ontvangen een uittreksel van de begrooting. Weth. Van 't Hoff geeft eene toelichting op de begrooling. De hoofdelijke omslag is mof f 2200 ver hoogd, zoodat belastingvèrhooging niet zal kunnen uitblijven. De oorzaak is te viuden in de vele onderwijskosten, ver meerderd met die voor krankzinnigen verpleging, waardoor on. het batig sal do van vorige dienstjaren, dat op de begrooting 1928 kon worden gebracht f 1162 minder bedraagt, dan dat op de begrooling van 1927. Als nieuwe extra uitgaven moest op de begrooting 1928 \vorden gebracht een extra bedrag voor onderwijskosten cn "krankzinnigenverple ging van; F 980 zoodat blijkt, dat de ver hooging uitsluitend is te wijten aan uit gaven, waarop dc gemeente zelf geen in vloed kan uitoefenen. Op* deze begrooting komen ruim f 3000 uitsluiting voor on derwij skosten voor. Tot goed begrip ves tigt ïiij er de aandacht op, dat slechts een bedrag van pl.m. f 1200 hiervan komt ten laste van de bijzondere school, de rest is voor andere gemeenten. F!r is echter ceu lichtstraal hij deze pessi mistische beschouwing. Wanneer de fi- nancieele verhouding tusschen Rijk cn gemeenten geregeld wordt overeenkom stig dc voorstellen van de Staatscommis sie zal clit voor de gemeente een bedrag van pl.m. f 2350 meerdere inkomsten tengevolge hebben. Hoewel men dc huid niet moet verkoopen voordat de beer geschoten is, mag hier wel de aandacht op worden gevestigd in dc hoop, dat deze regeling in de begrooting van 1920 tot uitdrukking zal komen. Uit Tholen. In de Dinsdag te St. Maartens dijk gehouden vergadering van inge landen van den polder Ravensoord is m. a. st. besloten riïet le voldoen aan het verzoek van het waterschap St. An- naland, om f2 per H.A. dijkersland bij te dragen in de kosten van afwatering van genoemden polder door het water schap „St. Annaland", zulks omdat niet het bewijs is geleverd, dat de polder „Ravensoord" daartoe verplicht is. In de Woensdag te Stavenisse gehouden vergadering van de calam. pol ders „Oud Kempenshofslede en Moggers- hil" is op verzoek op de meest eery volle wijze ontslag verleend als water bouwkundig ambtenaar aan den heer J. van Oost, die deze betrekking gedurende 35 jaar tot groote tevredenheid van allen heeft vervuld. Uit Zeenwsch-VIaanderen O. IX Door onbekende oorzaak brak te Westdorpe Woensdagnamiddag brand uit in de schuur van den heer F. Jans- sens op de wijk Batterij. Het brand- bluschaparaat, dat van gemeentewege in die wijk was geplaatst, bewees uitsteken de diensten. Hierdoor konden de beien dende gebouwen worden gespaard. Do schuur echter brandde geheel af. Verze kering dekt slechts gedeeltelijk de sfcha- de. Uit Zeeuwseh-Vlaanderen Wl D. Door B. en W. van G roede zijn ae neeren 1' 51. Hoste en R. C. A. van Quekelbergbe, beiden aldaar, in alpha- betische volgorde op de aanbeveling ge plaatst voor de vacant komende betrek king van gemeente-ontvanger. KUNST EN WETENSCHAPPEN. „He l Geheim van den Profeet" door Burton Stevensou. Fm. Querido's U. Mij. Hot is een mirakel zooals deze schrij ver een keurcollectie van de meesl fan tastische woeslijn-avonturen in elkaar weet te draaien tot een knoop. Van de avonturen zijn sommigen op h randje van de onmogelijkheid. Maar die neem jc op den koop toe mee omdat je wilt weten hoe de schrijver dilt weer uit elkaar zal warren. We kunnen niet zeg gen dat hij in die ontwarring volledig bevredigt Maar je hebt dan toch met volle aandacht het spannende boek door gelezen dat bovendien heel veel kennis verraadt van het woestijn leven. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De verplaatsing op 1 Nov. a.s. van den commies der posterijen en telegra fie A, J. v. d. Velde, werkzaam op "liet bureel van den inspecteur der posterijen en telegrafie a 1 n i e r, naar bel postkan toor te Amsterdam is ingetrokken eu gewijzigd in een verplaatsing naar het posluantoor te Eindhoven, met ingang van denzeifden datum. De motorafhaalboot N«. 8te Vlissing en, Het Eerste Kamerlid de beer Lin- deijer heelt den Minister van Marine a.i de volgende vragen gesteld Is bel den Minister bekend, dat met den vcrliclitingsmolor aan boord van den motorafhaalboot no. 8 'te Vlissingen, be doeld in de vragen van den heer Lcu- deijer welke 2 Sept. 1927 zijn ingezon den en 5 Sept„ 1927 aan den Minister medegedeeld, reeds op 4 September 1927 een explosie heeft plaats gevonden, waar door deze motor gedeeltetijk uit elkaar werd geslagen en sedert dien datum on bruikbaar is terwijl oo"k van 'dien datum ar uitsluitend van de pëtroleumnoodver- Jichting gebruik wordt gemaakt? ts de Minister niet van 'meening, dat afs gevolg hiervan in diens antwoord vam 20 Sept. 1927 op bedoelde vragen toch moeilijk kan gesproken worden dat de plaatsing van bedoelden motor geen stagnatie zal veroorzakendat het voornemen bestaat ,ecn snelverwarmer bij te plaatsen; dat als de thans geno- nomen proef onbevredigende resultaten oplevert .nader overwogen zal worden op welke wijze verbetering in den toe stand te brengen; door welk antwoord geen andere indruk kan worden 'ge wekt dan dat bedoelde motor nog steeds in gebruik is en hiermede nog een proef wordt genomen terwijl toch deze motor reeds van 4 Sept. 1927 af onbruikbaar was? Is de Minister niet van meeding, dat bij bevestigend antwoord niet van mee ning, dat bij bevestigend antwoord op vraag één het bovengenoemde antwoord van 20 Sept. 1927 een onjuisten in druk geeft eu niet geheel in overeen stemming is met 3e feiten? Elastisdi als rubber moefen Uw spieren zijn. Vaak editerzijn zij onveerkrachfig en pijnlijk, de oorzaak daarvan isdikwijls rheumatlek. De gezonde doorstrooming van het bloed is gestoord. Verbruikte stoffen zetten zidi vast als harde slakken en verergeren het ongemak. Zoo begint de rheumatiek, die hel leven tot een kwelling maakt. Aspirin-tabletten doen het bloed warm en krachtig door het lichaam stroomen. Daar zij grootendeels zonder oponthoud naar de pijnlijke plek worden gevoerd, helpen zij bijna onmiddellijk. Men verlange echter steeds de echte Asplrin-isbletten in de ortgineele verpakking"Soyei". ff kenbaar aan den oranje band W en het Bayerhruis. Elf-sledentocht met de Post duif. Het vliegtoestel Postduif, waarmede luit. Koppen naar Indié wil vliegen ,ia gisteren om 5»/s uur den. elfstedentocht, die een afstand van ruim 900 K.M. be draagt, begonnen. Het traject was SoeS" terberg-Arnhem-Maastiiclvt-Den Boscli- Middolburg-Den Haag-Haarlem-Am- sterdam-Lceuwa rden-Groniugen-Assen- Utrecht-Soesterberg. Passagiers zijn luite nant Koppen, mevr. Koppen, de heeren Fryms en Ellerman. Luchtpost HoIIand.-Indi Men verzoekt ons het volgende op le nemen De Ifolland.-lndié-vluchten van dc laat ste jaren hebben de mogelijkheid tot een geregelde verbinding door de lucht vaB Indiê met het moederland, althans voor het postvervoer, tot een zeer nabije wer- kelijlcheid gemaakt. Op 2 October a.s. zal luit. Koppten» starten om deze mogelijkheid in record- lijd te bevestigen. Het belang van eed snel ^postvervoer naar Indië is zeker ook uw belang. Steunt daarom deze laatste proefvlucht HollandIndiê door correspondentie mee te geven voor uw zakeu- en familierela ties. Verzonden kunnen worden gewone en aangeleekende stukken. Boven en behal ve hel gewoffl?. frankcerrecht is voor deze correspondentie een luchtrecht verschul digd van f 2 50 per briefkaart en f 10 per 20 gram voor de overige stukken. De stukken worden met een bijzonder dagleekeningslcinpel onbruikbaar ge maakt. Do afzender moet de stukken in een, tweeden ongefrankeerden omslag sluiten, y/elke moet worden gezonden aan den Directeur van hel postkantoor te Am sterdam, bureel Mail. De stuiken moeten uiterlijk 30 Sep tember te 12 uur 's middags te Amster dam aanwezig zijn. o Het verkeer Te Den Haag zijn sedert 19 Maart j.I. niet minder dan 1205 processen-verbaal! opgemaakt wegens overtreding van de maximum-snelheid van 30 K.M. Indische Stoomvaartlijnen. Buitenzorg, 28 Sept. 12 u. n.m. v. Marseille, Batavia n. Rotterdam. Indrapoera, 27 Sept. 12 ut ntui. v. Tau- ger, Rotterdam n. Java. Krakatau, 27 Sept. te Suez, Batavia n. Amsterdam. Menado, 28 Sept. Sabang, Rotterdam n. Java. Op ten Noort p. 28 Sept. Minikoi, Am sterdam n Java. Samarinda, p. 27 Sept. Perin, Batavia n. Rotterdam. Siantar, 27 v. Sabang, Batavia n. Rot terdam. Tabanan, 28 Sept. v. Batavia n. Rot terdam. Ternate, 28 Sept. 8 u. te Antwerpen, Rotterdam n. Batavia. Tosari, 28 Sept. n.m,. te Londen, Ba tavia n. Rotterdam. Stoomvaartlijnen op Noord- Amerika. Nieuw Amsterdam, p. 28 Sept vm. Capa Race, Rotterdam n. New York. Rotterdam, 28 Sept. v. Rotterdam n. New-York.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1