Donderdag 15 September 19X7 BINNENLAND. 217 170' Jaargang OURANT. U25S Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. NOC EENS: aardenbukg. We hadden niet gedacht dat we over de partij-politieke beteekenis der ver kiezingskwestie te Aardenburg nog zou den moeten schrijven. In dat opzicht leek ons de zaak afgeloopen sedert de nieuwe verkiezing. Maar we worden wel genoopt er nog .eens op terug te komen door de volko men onjuiste voorstelling die van de za ken gegeven wordt in een artikel in de Msb. van gisteravond. Ten eerste lezen we daarin het vol gende: „De katholieken hebben 't onder spit gedolven niet omdat zij de min derheid zijn, maar omdat onze Kies wet nu eenmaal de mogelijkheid openlaat, dat een minderheid die handig hare stemmen verdeelt (wat natuurlijk nog beter kan bij een on middellijke herstemming) een meer derheid regeeren kan. Dit geval doet zich in Aardenburg voor - hoewel de katholieken 517 van de 1072 uitgebrachte geldige stem men hebben, krijgen zij toch maar 2 van de 5 Jteftelsde dlrie andere ze tels worden onder de niet-kathol'ieke minderheid, die gezamenlijk 535 stemmen haalde, verdeeld." Dat er niet 5 zetels, majar 7 zelells te verdeelen waren, willen we aannemen als een schrijffout. Maar een andere fout van het blad is dat het als de helft van 5 aanneemt: 3. Dat is niet juist. Die helft is 2Vs- En van 7 is de helft niet vier, maar 3>/9. Meer derheid van het steinmenaantal geeft daarom aan de katholieken nog niet recht op 3 resp. 4 zetels. Ml liet is de door de wel aangegeven (be rekening van de Evenr. Vertegenwoordi ging die uitmaakt, welke pairlij door haar grootste overschot het mcekt aanspraak heeft op dien vijfden of zevenden zetel, die natuurlijk niet in tweeën" is "te ver deelen. Wat nu te Aardenburg i»i T nadeel van dc katholieke partij bleek le zijn, zal haar in andere plaatsen wel1 eens het voordeel hebben bezorgd van één zetel méér tengevolge van een ldiein stemmen- overschot. We gelooven niet dat daar dan de katholieken bezwaar maakten te gen de aanvaarding «fan nog een zetel. Te tweede maakt het blad het waan tegen de controleerende visite van den subst.-officier van justitie en den ka pi" tein der marechaussees. „De beschikking van de Kroon, zoo schrijft liet blad, was voor ieder die lezen kan, een stilzwijgend eer herstel voor de leden van het slem bureau, die in hun goeden naain waren aangetast; dc houding echter van den ambtenaar van een Minister der Kroon, stond met een motie van wantrouwen gelijk." Van die eerste opmerking over een „stilzwijgend eerherstel" begrijpen we niets. De beslissing van de Kr,oon had o. i in geen enkel opzicht die beteekenis. Zij was slechts een afwijzing van het be roep, ingesteld tegen hetbesljuit van Ged. Staten waarbij het raadsbesluit, tol toe lating der 21 Mei gekozen raadsleden, werd vernietigd wegens „zeer ernstige vergissingen1" en „onregelmatigheden", bij bet in acht nemen der voorschriften van de Kieswet. De afwijzing door de Kroon van het beroep heeft die beslissing van Ged. Stalen gehandhaafd. Wat voor „eerher stel" daarin ligt, gaat ons versland le boven. Het blao verwart trouwens de staats rechtelijke kwestie, waarop de beslis singen van Ged. Staten en van dc Kroon betrekking hebben, en de strafrechtelijke kwestie, die het speciale terrein is van genoemde ambtenaren. Wij raecnen, dat die strafrechtelijke kwestie nog altijd aanhangig is. Het be richt van een nieuw verhoor van den heer Wijffels wijst daar ook op. Blijkbaar heeft de Justitie wèl de verdenking, dat er de vorige maal geknoeid is. En als die vertegenwoordigers van den Minister van Justitie meenden in het lokaal aan wezig te moeten zijn om zekerheid le hebben, dat ditmaal géén strafrechtelijke overtredingen zouden gebeuren, dan han delden die ambtenaren volkomen correct. Want het voorkomen van overtredingen behoort ook lot hun terrein. Wat het blad daaraan vastknoopt over „hel partijdig optreden van liberale ambtenaren" is dan ook glad ernaast. Evenals trouwens de dwaasheid om te beweren, dat de Katholieken overwonnen zijn door „de niets-ontziende agitatie van een stel anti-papisten", die er, dank zij den mazen der Kieswet in geslaagd zijn, den geest der wel, die evenredige vertegenwoordiging wil, te verkrachten. Er is hier nu gestemd zooals overal elders. En de uitslag geeft steun aan hen die in Mei aan de juistheid van den uit slag twijfelden. Het was een verkeerd paard waarop de Maasbode wedde, toen zij in Mei zich aan de zijde van het stembureau 2 stelde. DE WETHOUDERSKEUZE TE UTRECHT. Een drukbezochte ledenvergadering van de Vrijz. Dem. Vereeuiging te Utrecht sprak lnet bijna algemcene stemmen als haar meening uit, dat, het beter is, dat Dr. Meijer de wethouderszetel niet aan- aanvaardt, omdat de sociaal-democraten geen zetel aannemen. Uit Stad en Provincie. Dit Middelburg. De laatste uilvoering in de Abdij te geven door het Middetburgsch muziek korps zal plaats hebben op Zondag 25 September en wel van 12 tol 1 uur. Uit Viissiogec Het Vlissingsch Mannenkoor geeft Vrijdagavond half negen een concert op de achterplaats v,an de voormalige kazer ne Willem Iir. Uit Walcheren. In de zitting van den raad van Vee re, Woensdag gehouden, waren dc heeren Bolier en Castel afwezig. Van B. en W. van Middelburg was een verzoek ingekomen om ten gerieve der administratie de verrekening der kosten, die de gemeenten hebben te be talen voor Nijverheidsonderwijs enz., le doen plaats hebben, zoodra na al'loop van het jaar de nota ervan aan hel Rijk wordt ingezonden en niet na 3 of 1 jaar, zooais nu. Van de vereeniging Vreemdelingenver keer" was, in verband met het te ver- wacnlen drukke bezoek van vreemde lingen in 1928, liet jaar der Olympiade, een verzoek ingekomen om in oen le verspreiden album eenige foto's van Vee- ro te ontvangen, om de aandacht op de plaats te vestigen. B. en W. vragen een crediet van 1' 15, hetgeen wordt goed gekeurd; miss Oaches is bereid ook in de kosten bij te dragen. Van B. en W. van Middelburg was een schrijven ingekomen, dat de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid voor 5 jaar ontheffing heeft verleend van het gebruik van een destructor voor vleesek etc. Omtrent de kosten van den keu ringsdienst wordt medegedeeld, dat deze f 21.000 bedragen en Ged. Stalen het aandeel van elke gemeente zal aanwij zen. Nog was ingekomen hel bericht, dat het zitten van een of meer personen op een kar met een of meer honden be spannen, is verboden; om bijzondere re denen kan de burgemeester verlof gevjen. Door B. en W. was bepaald, dat bij afwezigheid van den burgemeester de welh. Wouters liem zal vervangen en zoo noodig wetli. Gastel dezen weer. Besloten wordt verder nog, dat de burgemeester deu secretaris evenzoo zal vervangen, beho.udens de vereischte goedkeuring. De voorz. zegt, dat nog deze week de lantaarns zullen branden; deze zjjin nu ingericht, dat men elk zoo kan zetten, dat ze op een bepaalden tijd uitgaan. Op den eersten avond zullen B. en W. na gaan, hoe'lang elk behoort te branden. o Uit Noord-Beveland. Bij Kon. besluit is benoemd tol voorzitter der Oal polders Onrust, Ja- coba en Friso, de lieer 0. Janse te IC a m pc r 1 a n d, zijnde no. 1 der voor dracht. Uit Tholen. Woensdagmiddag twee ongelukken aan het Thoolsciic veer die wonder boven wonder zonder verlies van raen- sehcnlevens zijn afgeloopen. Ongeveer vijf uur 's middags begaf zich een^der heihazen van de Brabantsche zijde per roeiboot naar de heistelling aan den Thoolschen kant, waar die werklui dan dc gewoonte hebben zich door de lier over den wand ie laten zeïteu. Zoo gmg het nu ook weer doch door nog onver klaarbare oorzaak werd de man door het water gesleurd inpfflaals vau naar boven gchescheu. Hij liield gelukkig g-'ecl vast cn liep het geval nogial goed af. Even later zette de roeiboot van het veer ccnigc passagiers over..* Door den zwaren vloed dreef de boot te ver af, schoot onder den reep van de pont door, waardoor twee der inzittenden in het water terecht kwamen doch wonder bo ven wonder zich ^konden vastklemmen' aan den reep van de pont. De een. een werkman aan dc brugwerken was spoedig binnen de boot gehaald,.de an der. een onbekend gebleven reiziger, hins zoodanig over den reep dal hij eenige ma len kopje onder ging voor men hem weer binnen boord had. De schrik zat er zoo in dat de man aan de overzijde van het veer Zijn rijwiel besteeg en druipnat wegfietste. —o Uit St. Philipsland. We vinden in de Z. N. een ver slag van de 6 Sept. gehouden raadsver gadering vau St. Pihi 1 ipsl'and waarin tot wethouders werden gekozen de heeren L. J. v, Nieuweliuizen en J. Strien, beiden met 4 st., terwijl 3 ste men werden uitgebracht op den aftr. wethouder den heer A. M. v. Dijke. De heer v. Dijke legde een verkltarinj_ af, waarin hij deze verkiezing in erge mate in strijd noemde met het stelsel' der Fvenr. Vertegenw. Spottend noemde hij dit den dank voor al hetgeen hij in de voorgaande moeilijke periode gedaan heeft, en verklaarde zijn mandaat als raadslid ter beschikking te stellen. Hij verliet vervolgens de raadszaal. Daarna zeiden ook de heeren L. Neele en A. A. v. Nieuwenhuizeen oud wethou der) naar aanleiding van dezen ongemo tiveerden uitslag der wethoudersverkie zing, him mandaat ter beschikking te stellen, en verlieten eveneens de raads zaal. Besmettel ij ke ziekten. Hel aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 1 tot en met 10 Sept. in de provincie Zeeland be droeg: Buiktyplius Zaamsliag 1. Roodvonk Koewacht 1, Kruiningen I. Diphteritis- Middelburg 1. BUITENLAND. Aigewean gSerzisM. De Voikenbondsvergadcring. Gisteren zijn in de derde commissie de debatten over bet ohtwapeningsvraag- stuk voortgezel, doch zij waren lang niet zoo interessant als die van den vorigeu dag. De gedelegeerden van Roemenië en Hongarije, evenals trouwens graaf Bens- dorff en lord Onslow herhaalden slechts hun reeds bekende standpunten. Opbou- wender waren Nansen en Politin. De eerste bepleitte krachtig de voort zetting van dc voorbereidende internatio nale ontwapeningsconferentie. Hij kon- digoe een nieuw voorstel aan van dc Noorsche delegatie, namelijk hel slui ten van een verdrag, dal voor alle Sta ten zou openslaan en dat dezen inhoud zoui hebben, dat voor alle geschillen het zij van juridischen of anderen aard, een beslissing door het internationale Haagsche gerechtshof of door bijzondere arbiters zal zijn voorgeschx-even, zoodat iedere oorlog Lusschen de verdragslui tende staten zal zijn verboden. Nansen's ontwerp-arbitrageverdrag vult dus de leemte van art. 15 van het Volkenbonds- verurag geheel aan. In zijn rede wees Nansen er op, dat geen staat verplicht zal zijn dit verdrag te onderteekenen, doch dat de Volleen- bondsvergadering alleen maar de ondcr- teekening kan aanbevelen. Ook wil hij niet deze Volkenbondsvergadering een beslissing laten nemen, doch slechts ecu bespreking erover in de eerste (juridi sche) commissie doen plaats hebben. Wenschelijlc zou ziju den Volkenbonds raad uit te noodigen het onlwerp-ver- drag aan de verschillende regeeringen toe le zenden, waarna dan bijvoorbeeld de voorbereidiugscoinmissie-Lo.udon een nieuwen tekst zal kunnen ontwerpen én deze aan de Volkenbondsvergadering van het volgende jaar voorleggen. Op deze wijze hoopt Noorwegen de zaak der verplicnte internationale rechtspraak en aanvulling van de leemte van artikel 15 van bet Volkcubondsverdrag prak tisch te dienen. Ook Politis had een oplossing, deed althans vele nuttige denkbeelden aan de hand over de verwezenlijking van verschillende in het Protocol van 1924 neergelegde gedachten. Hij geloofde, dat het oogenblik thans gekomen schijnt, nu zooveel staten onder elkander twee zijdige arbitrageverdragen hebben geslo ten, een wereldarbilrageverdrag te ont werpen of althans een modelverdrag, zooals de heer Loudon heelt uitgelegd. Hij herinnerde aan de uitspraak van Chamberlain, dat de discussies over het Protocol niet gewenscht zouden zijn, zoolang niet een van de beide partijen of wellicht beiden lot eenige toenade ring bereid zouden zijn. Uit het feit, dat Chamberlain de mogelijkheid opper de, dat beide partijen lot concessies bereid zouden zijn, meende Politis te mogen afleiden, dat ook met Engeland wel te pralen zou zijn. Na hem kwam lord Onslow namens EDgeland nog eens verklaren, mee le "debatten en rederijk effectbejag moet gaan met het Poolsche, maar liet nut \an het Xederlandsche voorstel niet m te kunnen zien. Bernsdorfï drong toen krachtig aan op bespoediging van de voorbereiding der internationale ontwapeningsconfe rentie. Zoo heeft het Nederlaudsche voorstel in ieder geval het Protocol weer in hel midden van de algemeene aandacht ge plaatst. En daardoor alleen al een goed werk verricht I De Volkenbondsvergadering zou heden in plenaire zitting bijeenkomen om Bel gië herkiesbaar te verklaren als niet- permanent raadslid, en voor de verkie zing der drie nieuwe niet-permanente raadsleden. Men neemt aan, dat België wel herkozen zal worden, doch er is ook eenige twijfel daarover. De vijfde commissie hield ziclï vooral bezig met liet opium vraagstuk. De dis cussies leerde in "t algemeen, dat thans ook België geratificeerd heeft, zoodat het aantal raadsleden die de opiumeqn" venlie van 1925 geratificeerd hebben nu met 6 gestegen is. Indien Nederland zijn plicht gedaan had zou dc opiuimconventie dus thans heuseh reeds in werking zijn getreden. Thans is zij door Iloilandsche traagheid alleen weer op losse schroe ven gesteld. Want heden verlaten Saha- dor en Tsjecho-Slowakijc den raad en moeten dus weder drie ralificecrcnde raadsleden gezocht worden. Wat de an dere Volkenbondsstaten betreft; Canada, Oostenrijk, Venezuela, Zweden en Zwit serland zullen zeer spoedig ratificeeren. De vijfde commissie behandelde ook 't rapport der commissie van onderzoek in Perziö en van de mogelijkheid om in Per- zië een. minder schadelijke cultuur te beginnen. Een dergelijke vervanging is, volgens de deskundige commissie heel goed mogelijk al zal Perzië eenige moei lijke jaren hebben voor den overgang. Doch dc Perzische gedelegeerde ver klaarde zich, namens zijn regeering lot een proef bereid van de aanbevelingen der commissie, voor dc eerstvolgende drie jaren, gedurende welke Perzië ieder den opiumaanbouw met 10 pet zal verminderen. Doch Perzië moet dan ook grootcrc vrijheid in de douanetarieven krijgen, en uiet te zware belastingen oo'i den uitvoer "der producten, die in do plaats van opium verbouwd zullen worden. De Perzische opium bevat zoo weinig mortinc, dat ze voor de morfine- fabricatie niet geschikt is en alleen dient voor opium die gerookt wordt, niet voor verwerking in verdoovende middelen. IIij gaf dus in overweging, dat de Volkonbondsvergadering de morfine- en cocainefabriceerende landen als Neder land, Engeland, Frankrijk, Duitschland, .Zwitserland en Japan zal uitnoodigen het Perzische voorbeeld le volgen om ieder jaar de fabricage van verdoovende mid delen met 10 pel te verminderen. Daar tegen echter verzetten zich de delega ties der landen, die de ratificeering der fabricage van verdoovende middelen van de Jiaud gewezen hebben. Doch zij zeg den medewerking toe om te komen tot een gelijkmatige vermindering der fabri cage. De eerste commissie besprak de vraag, of de voorgenomen conferentie voor de codificatie van liet internationaal recht te Den Haag gehouden zal worden. In mr. Limburg vond ons tand dienaangaan de een warm pleiter Ook Politis Grie kenland) loonde zich enthousiast voor deu Haag als zetel' dezer conferentie, doch de Noorsche cn Zweedsche gede legeerden minder. Lange (Noorwegen) verklaarde n.l,, dat de plaats der conferentie liem tamelijk onverschillig is, maar het moet in ieder geval duidelijk vast slaan, dat dc codifi* catic-arbcid moet plaats vinden niet slechts onder dc auspiciën, doch ook onder leiding van den Volkenboni], die dan ook de conferentie moei bijeenroe pen, cn door belangrijke uitbreiding van de juridische afdeeling van liet Volken bondssecretariaat voor een goede voor bereiding moet zorgen. Nog koeler was de Zweed Loefgren, die met Lange herhaalt, dat (Te Volken bond de leiding moet houden, en op merkt, dat naar zijn meening o,ok de atmosfeer van Genève kalm genoeg is, om de conferentie op de gebruikelijke plaats te houden. De discussies zullen Vrijdag worden voortgezet. Een advïsecrenil parlement in Spanje. Het adviseerend parlement, dat in Spanje, ter gelegenheid van de vierde herdenking van den staatsgreep, met Oc tober zijn jntrede zal doen, zal zich vooral bezig houden met de grondwets herziening en de herziening van de po litieke wellen, terwijl het ook een be- •ooting voor 1929 zal behandelen. Voor 1928 is hel al te laat. Dat het parle ment uitsluitend een aüviseerende tdïtk heeft, sluit niet uit, dat het geen eigen voorstellen zóu mogen indienen Het staal echter aan de regeering wat het parle- meut voorstelt aan te nemen oT te ver werpen. Ilel misbruik van nullelooze Niet tot denken in staat en hoofdpijn, omdat men tot laat in den nacht heeft zitten lezen. 1-2 Tabletten maken dat men zich oogenblikke- lijk opgeknapt voelt en weer ge regeld denken kan. Men verlange echter steeds de origi- neeie „®cj«4"-verpakliing, kenbaar aan den oranje band en het Baycrkruis. Prijs 75 ets. (Ingez. Mied.) vermeden worden. Tot dit doel worden 20 afzonaerlijke commissies gevormd, die de voornaamste vraagstukken behande len zuilen. Deze komen driemaal per week bij elkaar, het voltallige parlement niet meer dan vijfmaal 's maands De Kamerleden krijgen een presentiegeld per rgadering, dat betrekkelijk laag is. Hun ntat is 3G0, zij worden in hoofdzaak door de regeering benoemd, behoudens de 50 vertegenwoordigers van de ge meenteraden, die door die raden zelf gekozen worden; verder zullen er 50 le den benoemd worden uit de directeuren voorzitters van hoogc adviseerendo colleges en de hoofdambtenaren, 50 uit de provinciale staten, 50 uit de provin ciale afoeeli^gen van Primo de Rivera's Vaderlandsclie Vereeniging, 100 uit ver tegenwoordigers van onderwijs en kunst, hancel, landbouw, nijverheid, bankwe reld enz en voor liet overige nog ver schillende deskundigen, door ieder van de ministeries voor zich aan le wijzen. In de oHicieele toelichting tot het besluit zegt de regeering, dat zij dade lijk nadat zij aan het bewind gekomen was reeds hel plan lol hel bijeenroepen van een nationale vergadering bad op geval, doch dat dringende vraagstukken van anderen aard haar tot uitstel noop ten. Thans, nu de toestanden weer nor maal zijn en het volk, door hel refe rendum van verleden jaar, zijn vertrou wen in de huidige regeering heeft uitge sproken, is de tijd van verwezenlijking gekomen. Dc nationale vergadering wordt t>[j minder dwaze en doeltreffender wij ze gekozen dan tot dusver met derge lijke lichamen het geval was. Zij krijgt 'geen wetgevende bevoegdheid, doch zal samenwerken met tie regeering en plan nen voorbereiden, die zullen worden in gediend bij haar opvolgsters, die wel wetgevende macht zullen bezitten. Op een banket to San Sebastian had Primo de Rivera onlangs in een rede de bijeenroeping van hel nieuwe parlement aangekondigd. Tegen de kritiek op de wijze van samenstelling der nationale vergadering door benoeming van regee- ringswegc verzette hij zich toen met een verwijzing naar de toestanden, die oncier het vroegere kiesstelsel ge- heerscht hebben. Het par lemen larisme in zijn verouderden vorm, zei hij, heeft in Spanje schipbreuk geleden on uit de successen van de huidige regeering Primo de Rivera herinnerde daarbij o. a. aan het handelsverdrag met Cuba, de leening en de opdracht \oor den bouw van oorlogsschepen van Argentinië en dc goede betrekkingen tol Portugal kan inen besluiten hoe veilig zij het Spaansche schip van slaat door de klippen der laatste jaren gestuurd heeft BEKNOPTE MEDE0EELINGEN. Dit Frankrijk. De eerste officieel© opgaven wijzen uit, dat bij de boschbranden, die in Augs, in Zuid-Frankrijk gewoed hebben in to taal 25.000 hectaren bosch vernield zijn, die oen waarde vertegenwoordigden van veer f ie n millioen francs. Aanvragen voor credieten zullen bij bet departement ingediend worden om de getroffen bevolking te ll elpen. Uit Engeland. De prins van Wales en prins Geor ge zijn gisteren van hun Canadeesche reis in Engeland teruggekeerd. Uit de Ver. Staten. De Amerikaansclio vliegers Schlee

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1