V I J 11 No. 193 Zaterdag 20 Augustus 1927 170' Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. dit nummer behoort een Bijvoegsel- BINNENLAND. 4GEEN OUDERDOMSRENTE DOOR ON VOLDOEND AANTAL PREMIÊN* Minister Slotemaker de Bruijne heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Hermans een opgave verstrekt van het aantal personen in het gebied van verschillende Raden van Arbeid, die bij het bereiken van den 65-jarigen leef tijd geen ouderdomsrente ontvangen als geVolg van een ontoereikend aantal be taalde premiën. Een aantal hunner kon den echter na korten tijd voortgezette premiebetaling alsnog zij hel dan ook eenigen tijd na de vervulling van hun 65ste jaar de rente kouden deelachtig worden Voor anderen, die met de pre miebetaling ver ten achLer waren, zal het xentegenot eerst na langeretn tijd kun nen worden verkregen. Be Minister zegt zich niet bereid te kunnen verklaren tot hel aanhangig ma ken van een wetsvoorstel, tot verzachting van den eisch in zake de ptnemiiebetjayng. Daarvoor bestiaal, gelet op de gematigd heid van dien eisch, geen redelijke) grondf. De verzekerde, die niet in loondienst verkeert, kan immers volstaan met de betaling van een weekpremie Van 25 cent, terwijl zelfs niet wordt geeischl, dat over elke kalenderweek een premie wordt betaald. Zoolang de verzekerde den leeftijd van 60 jaar nog niet heeft bereikt, kan worden volstasn met de betaling van 47 premiën per jisar, terwijl na de bereiking van den "60-jarigen leef tijd het betalen van 39 premiën per jaar voldoende is. Eveneens heeft de Minister bezwaar tegen hel denkbeeld om aan dé verzeker den, die aan den geldenden eisch niet voldoen, recht te geven op een rente, lager dan in artikel 374 is bepaald. Het leest thans reeds aan de Raden van Ar beid veel moeite om een behoorlijke pre miebetaling voor- de invalid! leils- en ouderdomsverzekering te bevorderen. Meer en meer slagen zij er echter in om den verzekerden het belang voor zich en hun gezin van een regelmatige pre miebetaling duidelijk te makien. HAAGSCHE BRIEVEN. (Nadrilk verboden). De laatste week van Juli en de eerste weken van Augustus vormen zoo de pe riode, jvaarin hel openbare leven van Den Haag vrijwel op het doode punt staat. Dc Kamer is met vacantie en dat duurt zelfs nog lot ongeveer half Sept., de raad is met vacantie, de recht bank behandelt geen grootc zaken en hel amusementsleven heeft zich naar Sche- veuingen verplaatst, zoodat er in, de resi dentie in het algemeen maar weinig te beleven valt. Gelukkig heeft de zaak van Sacco en Vanzetti, die over de geheel© wereld zooveel gemoederen in bewe ging heeft gebracht, ook hier eenige verlevendiging van clen komkommertijd veroorzaakt. Verleden week zijn er tel kens op verschillende plaatsen van de stad kleine opstootjes en relletj.es ge weest, waarvan communisten, anarchis ten en andere isten misschien ook nog, wel de aanstichters waren, maar waar natuurlijk een groot aantal belangstel lenden bij was, die, als men de moeite eens genomen zou hebben hun politieke doopceel Ie lichten, tot geen enkele* der genoemde partijen zouden blijken te liooren. Dit ds heel verklaarbaar, niet alleen, omdat er een groot conligentt lieden is, die al hooren ze lot gcenl partij, welke, rechtstreeks of zijdelings, belang kan hebben bij het uitbuiten van deze langzamerhand tot formidabele vor men aangegroeide kwestie, daarom toch wel hevige ethische of andere be zwaren kunnen hebben tegen de execu tie van die beiden, maar ook, omdat er altijd een massa menscheh zijn, die over al haantje de voorste moeten wezen, als er maar eenige kans beslaat, dat ergens iels „te doeu" is. Eerst Zijn er een paar betrekkelijk onschuldige op loopjes geweest, die niiin of meer be doeld waren als een. soort demonstra-i tic voor het gebouw der Amerikaansche legatie en diic door de politie uileen zijn gejaagd; later is er wal herrie geweest op de Prinsengracht. Aan 'V gezanl- schapsgebouw heeft men deze en andere uitingen van de volksverontwaardiging uitermate lakoniek opgeval. Men heeft zich niet zenuwachtig gemaakt over de schreeuwers voor de deur, al was dat misschien niet heelemaal aangenaam en men heeft een beetje gelachen over do afschuwelijkste dreigementen, die dage lijks per post de legatie bereik,ten. Een daarvan getuigde van eenige fantasie. De schrijver daarvan heeft waarschijnlijk een aantal van die moderne meer of- minder gelukkig geslaagde 'misdadi- gcrsverhalen gelezen, waarin sterk met allerlei cultures en bacillen gewerkt •ordt. Het is niet geheel onmogelijk, dat hij zich geïnspireerd heeft op een paai* Engelsche novels in den geest van The Devil-Doctor of The Mysteries of dr. Eu Manchu. Als dat niet het geval is zou men hem werkelijk; moeten aanbevelen dadelijk een begin te maken met het schrijven van een griezel-verhaal in dien trant, waar hij zijn vondsten in zou kunnen verwerken en wat allicht profij telijker voor hem zou zijn dan het zen den van dreigbrieven aan de Amerikaaau sche legatie. Hij beloofde daarin énden president van de V. S. én het heele ge zantschap met al wat daar bij behoorde een afgrijselijken dood te zullen doen sterven door pest-, cholera- of andere bacillen ik wil er af wezen, welke hem precies ter beschikking stonden waarvan hij volgens zijn verzekering een voldoende hoeveelheid voorhanden had. Zijn bedrejging is heelemaal niet au serieux genomen, zoo absoluut niet, dat er niet eens pogingen zijn „gedaan om achter 's mans identiteit te komen en deze fantast heeft dus maar. heel wei nig wil van zijn mooi verzinsel. Naar wien wet heel ernstig gezocht wordt is de hotel dief, die kans gezien heeft op Scheveningen in een paar ho tels in te breken, inbreken is eigenlijk het juiste woord niet, de man is een- 'oudig door de openslaande ramen de kamers binnengeklommen Het schijnt, als men -een klein beetje klimmen kan en niet geheel zonder ervaring is op hel gebied van onwettig betreden. van lea rners, niet zoo heel moeilijk te zijn om de holels, waar de diefstallen hebben plaats gehad, te benaderen. Een terras, een dak, een raam, dat openstaat en klaar is Kees. En daar de verschillende gasten, die de dupe zijn geworden van den dief, blijkbaar ecu 'bijzonder goe den dunk hadden van onze badplaats en het niet de moeite waard vonden hun sieraden weg te sluiten, als ze hun kamer verlieten, had hij ook verder al bijzonder gemakkelijk werk. Hij kon de dingen, die zijn begeerte opwekten, een voudig van de verschillende tafeltjes, kastjes en commodes nemen, waar ze nonchalant verspreid lagen. Hoewel ik niet dc minste sympathie heb voor den man, die er zoo mïr nachts dia* nichts met hel toebehooren van een ander van door ging, is deze diefstal misschien voor de slordige hotelgasten een lesje. Evenals in allo groote hotels in het buitenland ge en ook de hoofddirecties van de Sche- veningsche hotels kennis, dat zij zich niet aansprakelijk stellen voor de voor werpen'. van waarde, die niet bij haar ih bewaring worden gegeven, doch die de gasten, als zij uitgaan, op hun kamer achterlaten. Nu is hel natuurlijk wel heel complimenteus van vreemdelingen om, door het laten liggen van allerlei kostbaarheden, die zoo maar voor het grijpen blijven rondslingeren op de ka mers, als het ware met zooveel woorden zeggen: kijk eens, ik voel me hier in uw hotel volkomen veilig, ik, neem tegenover uw personeel dat voor het oogenblik mijn personeel is, hoewel ik persoonlijk niets van de menschen af weel. niel de minste voorzorgen. Ik doe alsof ik thuis ben. En het pleit inderdaad in ieder opzicht voor het Scheveningsche hotel personeel, dat internationaal 'is, zooals de gasten internationaal zijn, dat zulk een houding mogelijk is Maar het ds toch de argeloosheid wel wat ver ge dreven en te verwonderen is het niet. dat iemand die over het riïijn en dijn eenigszins afwijkende begrippen heeft, van de gelegenheid gebruik maakt, als die zich voordoet. Do man heeft een vrij goeden slag 4*esfagen, maar toch niet zooveel buil ge maakt ais men eerst meende. Een Ame rikaan, die, naar aanvankelijk gedacht werd, het grootste slachtoffer was, blijkt er achteraf nog tamelijk goed af ie zyh gekomen. De dief had van hem een kpf- fer gestolen, dien hij echter niel had kunnen "forceeren. Hel ding was te zwaar of te onhandig van formaat om er geheel mee van door le gaan. Daarom had de dief Icortc metten gemaakjt en er een filcsch gal ingesneden en zich toen vorder gedragen of hij in een grabbelton op een fancy fair, tentoonstelling of an dere feestelijkheid met of zonder liefda dig doel aan liet visschen was. Hij had zijn hand door het gat gestoken en het aan het toeval overgelaten wat hij te voorschijn zou brengen. Dat was een dasspeld mot een parel en wat Ameri- kaansch geld. Daarmee is hij blijkjbaar tevreden geweest. Of hij is gestoord, of hij heeft gedacht dat er toch' niet veel meer in dien koffer zullen zou. Hoe het zij, hij heeft het gehavende ding onder een divan geschoven on is er van door gegaan. Daar onder dien divan heeft de Amerikaan zelf zijn. eigendom terugge vonden, toen hij toevallig in die kamer kwam een slaapkamer, die eenige da gen buiten gebruik was geweest. Hel was een vondst, die zijn hart wel wat sneller aan hot kloppen zal hebben ge- I bracht, want de koffer bevatte, behalve een vrij aanzienlijk bedrag aan geld en nog eenige sieraden, zijn poslzegelver- zameling. waarvan hij hel verlies reeds betreurd had, omdat die lieel bijzonder en van groote waarde zijn moet. een verzameling, waarvan het bijeenbrengen een groot deel van zijn leven in beslag heeft genomen. Wat zou natuurlijker ge weest zijn, dan dat hij onmiddellijk den koffer had geopend om te zien wat er nog in was. Maar hij heeft zich bedwonL gen en zich buitengewoon sportief en correct gedragen Voor hij zijn schat met een vinger aanroerde, heeft hij de ho- leldirectie gewaarschuwd, teneinde de politie in staat te stellen den koffer te conlrolecren mei het oog op mogelijke vingerafdrukken of iets dergelijks, waar door de politie een draad in handen zou kunnen krijgen. Tegenover zooveel hof felijkheid was de politie nu toch eigen lijk wel verplicht geewest een tegesprjes- talie te leveren in den vorm van opspo ring, aanhouding en voorgeleiding van den hotoldief, binnen, laten we zeggen aehl-cn-veerlig uur. Maar pluk eens vee- ren van een kikker' Op den koffer wer den geen sporen gevonden die eenigszins van nut hebben kunnen zijn, zoodal dc bewonderenswaardige geste van den Amerikaan, wal practiscli nut betreft, tot nul werd gereduceerd Hij had. wat dat betreft evengoed zijn koffertje onmid dellijk kunnen openen om tc zien wat er nog in zat. Alleen, hij heeft nu eens en vooral het verwijt onmogelijk gemaakt, als de dief soms nooit gevonden mocht worden, waarop hij een goede kans heeft, ja, maar, als hij er nu ook met zijn vin gers afgebleven was, dan.... En de dief heeft zich lot lucht welen te .maken, hij is 'spoorloos verdwenen, in 3e hetero gene menigte, die samen een badplaats- publiek vormt, opgelost en we zullen misschien nooit meer van iiem hooren. Overigens is de heele diefstal zoo een voudig. zoo zonder eenige spanning, dat de schrijver van een detective- of misda- digersvcrliaal hel niet zou rnoiSten wa gen een dergelijk gevalletje op louw to zetten en uit le werken. Maar zoo gaal hel met zooveel din gen. Neem bijvoorbeeld een zonsonder gang aan zee, waarnaar alle strand- en boulevardbezoekers met bewondering "Staan, zitten of Loopen te kijken. En Iaat een schilder het in dezen lijd eens gen dal natuurtafereel getrouw le schil deren. Dan krijgt hij onmiddellijk, liet etiket- zoot, romantisch, uil den lijd, vieux jeu, zy> jijn werk en het heef! afgedaan. Er is nu eenmaal een hemels breed verschil lusschen fictie en wer kelijkheid. ARI. Het hoogste genot moet gelegen zijn in den dage lij kschén arbeid. Kiest daarom zorgvuldig met Uw kind het best voor hem passen tl be-oep Inlichtingen geeft de Ver- eeniging v. Beroepskeuze. (Ingez. Med.) keningen van het. Godshuis en hel Burg Armbestuur over 1926. De eerste reke ning bedroeg in ontvang f 6039.051/2 en in uilgaaf f 4657 32'/», zoodat hel saldo f 1381.73 was. Het goed slot der rekening van het Burg. Armbestuur was f 573. Vau H. G. van Oorschol was een ver zoek ingekomen om dc woning der ger meente, door hem bewoond., weer te mogen inhuren tegen f 160 per jaar. mei deze nieuwe voorwaarde, dal de huur wederzijds kan eindigen., mals 3 maandbn te voren opgezegd. De Raad besloot de huur op de oude voorwaarden toe ie aan. Van den Minister van O K. en W was bericht ingekomen, dal voor hel onder wijs der leerlingen uit de gemeente op de H B. S. te Middelburg over 1926 ver schuldigd was f 627.75 en voor het Nij verheidsonderwijs over 1923 T 513.33 en 'er 1924 f380.24. Van den Pensioenraad was een schrij ven ontvangen om opgaaf van den pen sioensgrondslag van den heer Horninge, voorheen gemeente-secretaris, ambtenaar van den burgerl. stand, en van de an- .beidisbemidjdcling. Het bedjrag werd/ be paald op f 1380. Op een adres van Joh. dc Jonge om verbetering der rioleering, loopend dooi' zijn perceel tuinland in de KwartieR- slraal, werd besloten f 50 in d.e kosten bij te dragen Omtrent de te bouwen gemeentelijke slachtplaats, reeds in hveo vorige zittin gen besproken, werd na uiteenzetting de zaak door d,tn wethouder Castel op voor stel van den heer Bolier met alg slemi- men besloten de zaak le stellen in han den van B. en W. om' in de (Vólgende vergadering met een bepaald plan te komen, dat zoo goed, mogelijk in de be hoefte voorziet. De voorz. zegt dal hiermee zeer waar schijnlijk de laatste zitting van dezen Raad is geëindjgd. waarom' hij de lodpn danlc brengt voor wal zij in het belang der gemeente deden De nieuwe Raad. zal uil dezelffde leden beslaan De voor zitter hoopt dal /ij veel goeds voor de gemeente, nog kunnen doen. De heer Bolier dankt, ook namens zijn medeleden, voor die goedé wonschen en drukt wetlerkeerig de hoop uil op een vruchtbare samenwerking Uit Zuid-Beveland. Aan den heer K. van Es. is op izijn verzoek, in venband met zijne benoe ming tol secretaris der gemeen le Poor- tugaal, eervol ontslag verleend als com mies ter secretarie le G o e s. In de Donderdag j I. te Ilein- kenszand gehouden bestuursverga dering van aandeelhouders in de aldaar aan de spoorlijn geplaatste weegbruggen zijn tot hoofdweger benoemd dhr. W. Njjfge Gz., en tol hulpwcgcr dhr. J. Djriedijlc beiden aldaar en lot hulp- weegster in den Ouden Nieuwlandpolder Mej. G. Heijboer le 's Heer Arcndskerke. o Uit Zeeuwseh-Viaanderen W. Naar wc vernemen, is gisteren aan gehouden en naar het Huis van Bewa ring te Middelburg overgebracht 1'. J. B,, timmerman, wonende tc G roede, verdacht van brandstichting in het be gin dezer week aldaar gepleegd. Duitsehe Plano's van af f 575. Nieuwe Orgels van af f 150. Betaling met f 5.en f 10.p. maand Levering franco. Garantie op zegel. ZEEUWS''HE PIANU EN ORGEL- HANDEL, Korte Burg A 33 tlogez. Med.) ïencia". Mae Murray speelt in deze film de titelrol, die van de Spaansche café zangeres, geliefd en vervolgd, doch ook beschermd door den zeeman Felipe, en daarnaast gegeerd door den gouverneur van Barcelona, don Fernando Dc ware liefde van den jongen zeeman wint hel van de hartstocht van den don Juanj Maar voor hel zoover Is, doorleeft de bezoeker van de Electro een tijd van spanning over den uitslag, bewondert bij fraaie tooneeltjcs uit bet Spaansche leven. Het geheel is een schouwspel, dat een blik geeft op liefde en zeden. En niel alleen Mae Murray, maar ook alle andere medespclenden zijn ten volle voor hun 'taaie berekend. Een bezoek aan de Electro zal ook deze week voor velen een genot zijn, te meer waar ook het bijprogramma nog iets extra's brengt, o a. een tweetal keurige dansmnnmers. Uit Stad en Provincie. Ui t Middelb urg. De Commissaris der Koningin en Mevr. Queries van Uiïord—Baronessb Muiert lot de I.eemculc zullen gaarne be zoeken ontvangen op 31 Augustus a.s. na 3 uur. Dc Minister van Financiën maakt bekend, dal ten behoeve van s Rijks schatkist is ontvangen hij den inspecteur "ïicr mrecte bciasilnaen te Middel burg resp. f 40.33 en f 100 wegens ge,- welensgeld; resp. 1' -450 en f394 wegens te weinig betaalde inkomsten- en ver mogensbelasting over vorige jaren en f100 wegens le weinig betaalde inkom stenbelasting over vorige jaren. De handelsagent P. C. B. van wiens overbrenging naar liet huis van bewaring wij verleden week melding maak/ten, is weder op vrije voeten gesteld. Uit Vlissingen, De werkman, die Woensdag op het terrein dei* Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen tusschen twee spoorweg wagens bekneld geraakite, is aan de ge volgen overleden. In de week van 13 lot 19 Augs. zijn tc Vlissingen 2341 gewone en 1186 volksbaden genomen. Uit Walcheren. In de vergadering van den Raad) le Vecre op Vrijdag, bracht de heer.Bo lier rapport uil over hel nazien der re BIOSCOPEN. Flora. In de Flora bioscope worden deze week weer twee hoofdnummers ver toond. De eerste wordt aangekondigd als „De Weldoenster der Armen", maar el ders zagen wij het ook betiteld als ,Dc Roodc Wreekster." Dc film voert dc locschouwers naar Weenen, waar zich in alle kringen zoo heeft doen gevoelen het deeclniemén aan den jongslen wereldoorlog. En onder do individueele oorlogsslachtoffers be hoort ook Milzi, de dochter van prof. Schieter, op zulk een lofwaardige wijze vertolkt door Priscilla Dean. Zij, gekweld door hen, die niets en niemand ontzien, om uil dc omstandigheden munt tc slaan, werpt zich op als aanvoerster van de Weensche apachen, besleelL de rijke O. W.'ers om de armen te steunen on staat vooral pa! tegenover den hoofd commissaris van politie, die in werke lijkheid slechts concierge van oen huis 'is geweest. Aan liet einde van liet stuk, vol afwisseling en spanning, ziet men Milzi. teruggekeerd tot de kringen, waar toe zij behoorde cn als gelukkige vrouw van graaf Meinhard, een aristocraat, in den goeden zin des woords. Ais tweede hoofdnummer gaat de tweede serie van den Circuskoning, met name „Hel Vuurwerk Trapeze". Evenals de eerste serie geeft ook deze 'n tréf- 'fenden kijk op liet leven in liet circus, zoowei voor als achter de schermen. Electro. Eeu der meest geliefde filmsterren van de Wilton Metro Goldwyu is wel Mae Murray, en zij is deze week weer in haar spel tc bewonderen in ..Va- DE TEKORTEN DER Z. BEVELANDiSCIIE WATERLEIDING. In verband met de opmerkingen van „bevoegde zijde" in De Zeeuw gemaakt over de weigering van het Rijk om eenige tekorten van de Zuid Bevelandsche Wa terleiding 4e dekken, meldt de Tern. Crt. op grond van uil de beste bronnen ver kregen mëedeelingen te kunnen ver klaren ..dat de door den lieer Krull iu de ver gadering le Terncuzen gedane mede- deelingen dat de Zuid-BcvclandSohe wa- lerieidingmaatsclisppij voor wat de te korten betreft. weer in orde is, dat er bij dc tegenwoordige normale exploitatie zelfs winst gemaald wordt, en dat er in derdaad ook aan gedacht is oim de bedra gen door den Slaat in het risico-garantie fonds gestort thans recas weer terug te heialen. j u i s I zijn. DE OVERBRUGGING DER EENDRACHT. Do I. en Th. Crt schrijtt De werken ten behoeve van de over brugging zijn deze week, behoudens de afbraak, niel waarneembaar opgeschoten. 'Hel is teleurstellend voor den pachter van den oesterput aan deze zijde van toet veer, dat deze werken niet wal meer voortgang hebben geliad, daar bin nen eenige weken de oestercampagn^e begint en er dus door liem geen ver zending kan plaats hebben. Ook de aannemer van de grondwerken kan niet voldoende voort, daar nog steeds de damwanden niet zijn geplaatst. Met de heiwerken gaat het ook niet erg voorspoedig. De heistelling schijnt wal kort voor de lange palen die moeten worden geheid, of wel de bodemgesteld heid valt tegen, daar de palen niet diep genoeg kunnen worden ingebracht. Me-n is druk bezig om le trachten nog heden de eerste paal geheid te krijgen, doch het vad niet mee den boel in orde te brengen, de procfpaal schijnt echter te recht te zijn gekomen op oen ouden derrieboomstam. Gisteren kwam plotseling liet ongeveer 800 K.G. zware heiblok naar bencdep vallen, rakelings langs de er bij slaande werklui. Gélukkig liep het zonder onge lukken af. Iicücn hing op de heistelling de vlag, de eerste paal is geslagen. KERKNIEUWS, - Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep haar .Mid delburg, door ds J. Q, Houtzagers te Reeuwij k -Si u i pwijk KUNST EN WETENSCHAPPEN, Dr. René Marius Apperl, idic Woensdag in zijn buitenverblijf le San Remo overleed, heeft zijn ge heele for tuin vermaakt aan de medische weten schap. ITet Instituut Pasteur werd bedacht met twintig milliocn francs. Elk der me dische associaties, wex-kzaam in de P.u- rijsche hospitalen, liet hij 50.000 francs na. Zijn vriend, prof. Franchet, ten slotte, werd verrast met 100.000 fraucs, die be stemd zijn om dezen beroemden speci alist zijn onderzoekingen op' hel gebied der tuberculose voort te laten zetten. I

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1