60 et. per t pond BIGGELAAR'S fcaa&aflcasg KElSLvSO'IELK1NG VAN HEDEN. AMSTERDAM, 15 Augs. .Slotkoers). 6 pel Ned. 1923 101ft; 6 pet. Ned. 1922 1061/83 pet Ned. 1918 102ft; 4ft pet. Ned 497 100 negen zestiende, 2ft pet Ned W. Schuld 63ft; 3 pet. do. Oblig. 77ft 3 pet do. Ce.rtif. 77' Cert Ned Hand. Mij. 179>/a180; A. Ned Ind Handelsb. 185 187; Aand. Kol. Bank 2901/2 292ft; Kon. Petrol. A 311-313 Cult Mij Vorstenlanden 185— I861/2Handelsv Amsterdam 755 75S; Javasche Cultuur 122124, Aand. Deli Maatsch. 171ft171; Amsterd. Rubber 307ft 308 Ned Amerik. vaarl 861/s; Ned. Scheep- vaarlunie 190; Kon Holl. Liloyd 46; Kon Ned Stoomb. Mij. 100»/*Aauü. Pa- ketvaart 219. Philips A. 167; Jurgens A. 180ft— 182. Anaconda 95; Steels 133; "Erie 60ft Lnion Pacitic l6.»ft; Common Marine 6ft Prefered do 39ft, Maxwell Gr. C. v. A. 4 negen zestiende; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 13ft. Prol 31/2 pet. Russen Consols 3 elf zestiende: Hope 2 negen zestiende. Markt sluit prijshoudend. Wisselkoersen Londen 12 13 een zestiende Berlijn 59.32; Weenen 35.15 I' r s 9. 8 lLussel 34.73; Dollar Cable 2.19 negen zestiende. WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. NederL Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Augs. Hoogste barometerstand: 767.0 te Isafjord. Laagste barometerstand: 748.3 te Shields. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 18 dezer: Matige, tijdelijk toenemende Z.W. tot W., later wellicht N/W. wind, betrok ken tot zwaarbewolkt met lijdelijke op klaringen, waarschijnlijk regenbuien, met eenige kans op onweer, later iels koe ler. 1 ij Thermometerstand alhier des morgens 9 uur 65 gr., 12 uur 70 gr3 uur 72 gr Vrijdagnacht is tengevolge van hooi- brooi het hotel Fokkinga te Berlikum (Fr.) afgebrand, naar de „N. R. OrL" meldt De bewoners konden zich ter nauwernood, in nachUdeeren .gehuld, in veiligheid stellen. Behalve een kistje mei geldswaardige papieren, dat de heer F. in de haast wilde grijpen, is alles door de vuurzee verteerd. Eeu kostbare hengst van de vereeniging Frieslands Noord Westhoek is in de vlammen omgekomen. Even 11a het uitbreken van den brand, draaide, tijdens eeu hevige regenbui, de wind om en toen stond spoedig ook de belendende boerderij van J. v. T. in lich telaaie; de groote schuur met 50 voer hooi, landbouwgereedschappen, enz is geheel afgebrand. De brandweer klon een gedeelte der behuizing voor het vuur vrywaren; van den inboedel is het mees te gered Een aangrenzende smederij heeft geducht waterschade geleden. Gebouwen en inboedel waren verze kerd, het hooi van v. T. echiler niet. FAILLISSEMENT NOTARIS SANDERS. In het faillissement van wijlen no taris S. te Groningen, die onlangs in de buurt vau Hoogeveen zelfmoord pleeg de, js voorlooppig het tekort vastgespeld op f 188.819. De onroerende goederen vertegen woordigen een bedrag van f 40.500, de roerende een bedrag van f 11.480. - Dc vorderingen bedragen f 245 960. De baten zijn f 400 541. De passiva bedragen f 589.360. Dinsdag 16 Augustus. (Zomertijd) Z011 op 5.44 v.mv* onder 8 24 n.mv Licht aansteken Motorrijtuigen en rijwielen 8.54 n.m. Andere voertuigen 9 24 n in. Maan op 10 18 n.m.onder 39 v.mj. Laatste kwartier Vrijdag 19 Augs. HOOG WATER- Vlissingea Zo m er t (j d Rusdag 16 Aug. n.m. 4.38 ■Vfiftnsdag I7 5 23 .0aderdag 18 6.08 tijdag 19 v.ro. 6 39 iat.rdag 20 7.33 J.iadag Vl 1, 8 39 „Ret tijdstip »x.a üooy wjuer te i>om* rg »ait 9 minuten na dat te vTis- Angen.) heel verbrijzeld en kan niet meer her steld warden Het gedeelte van dpn grond waarlangs de auto werd meegesleurd, was geheel omwoeld Van het omgeval is door de politie proces-verhaal opgep maakt, doch den bestuurder van dc tram treft geen schuld Zaterdagavond is een 30-jarige aulor handelaar uit Utrecht die op een mo torrijwiel deelnam aan de sterril van de K.N M.V. op den Zulpheusche straat weg onder de gemeente Jiheden icgéa een autobus gebotst. Hij brak een been Een motor met zijspan, die eveneens aan den sterril deelnam, sloeg op hel eindpunt van dezen rit. om. De bocht werd n 1 met te groote vaart genomen. In dc zijspan zat de heer II. uit Nijme gen, die onder hel motorrijwiel geraak te en ernstig gewond werd Op den Arnhemschen weg te Amers foort is mevr. P uit Leusden, toen zij per fiets huiswaarts keerde, door een motorrijder aangereden. Zij werd ernstig gewond De marechaussee uit Leusden heeft hel onderzoek iu handendoch mevr. P. kon nog steeds niet gehoord worden. Bij een twist loste Zaterdag raej Sch ie Maastricht op korten afstand revolverschoten op haar zwager Ch. De man vluchtte naai* buiten, maar ook op straal werden hem nog twee schoten nagezonden. Alle misten echter doel. De vrouw begaf zich daarop naar hel café van een anderen zwager v. R., 0$) wieu zij eveneens op korten afstand een schot lostte. Ook dit trof echter geen cLoel. Haar zuster, v. U's' vrouw, kwam op het geluid van hel schieten loeloo- pen De laatste kogel uit de revolver werd daarop in haar richting afgevuurd. Djl gehot kwam in de-u muur van hot cafe terecht. De daderes is door de politie in arrest gesteld Hel wapen Werd in beslag nomen. (Telg.) NAGEKOMEN BERICHTEN, CONSERSIE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam kwam heden middag bijeen (er behande ling der voordracht van B. en VV. tot aflossing van de 6 pet. leening 1922 zijn de f S.750 000 en het aangaan van een nieuwe geldleening lot een gelijk bedrag. De raad ging 11a opening dadelijk in comité-generaal. Na heropening, werd 't voorstel aangenomen zonder discussie of hoofdelijke stemming DE VLIEGTOCHT DESSAU-NEW-YORK BREMEN, 15 Augs V D. Het vliegtuig „Europa" blijkt zoo ernstig beschadigd tc zijn dat het niet meer voor een Oceaauvlucht kan worden gebruikt. Met de reparatie zullen eenigfe weken ge moeid zijn. De staart van het vflegtuig is gebroken toen 't vliegtuig op den grond kwam liet toestel vloog leggen een paal, waardoor het omsloeg en den rechter vleugel eveneens brak. De propeller is bij de landing in twee stukken gebroken IIET VLIEGTUIG „BREMEN" TERUGGEKEERD. BERLIJN. 15 Augs. V. D. De direc tie van de Junkerswerke deelt mede: Volgens berichten uit Engeland schijnt liet vliegtuig „Bremen" zich op den te rugweg te bevinden. Het vliegtuig zou te 8 u 50 boven het vliegveld van Chapel en te 11 u. 15 boven Pulham zijn waargenomen, vliegende in Z. O. richting Wij vernemen nader dat ook bij de LüFl Ilansa berichten zijn ontvangen wel ke erop wijzen dal de „Bremen1, in ver band met den juguustigen tvf eer toestand boven den Atlanlischen Oceaan de vlucht heeft opgegeven De bestuurders van de „Bremen" zou den tot de terugkeer hebben besloten, omdat zij de medegenomen voorraden niet voldoende achten, om in het ongun stige weer over den Oceaan te vliegen. Definitieve bevestiging van de berichten zijn te Berlijn nog niet ontvangen. BALDWIN IN CANADA LONDEN. 15 Augs V.D. Hel bezoek van Stanley Baldwin aan West-Canada nam te Winnipeg een einde en heden nnddag zou hij te Ottawa aankomen. De menigte die hem bij een demonstralie van aanhankelijkheid aan het Rijk te Winnipeg een ovatie bracht was zoo groot, dat buiten dc gebouwen der volks vertegenwoordiging een platform moest worden aangericht Vandaar werd Bald- tffn's rede door een luidspreker ver spreid onder de menigte en wel zoo dui delijk dal de rede helzelf le effect maak te alsof hij in een zaai was uitgesproken LAAI 3D. 35K1V Ft». EERETEEKEN WATERSNOOD. Bij Kon. besluit is aan den heer H Dek Azn afkomstig van ICruiningen., thans buitengewoon opzichter bij den Rijkswaterstaat, standplaats Sambeek aan de Maas het eereteeken voor den Wa tersnood, in brons toegekend. UIT AARDENBURG. Naar we vernemen zijn eenige per sonen opgeroepen om Donderdag a.s. als getuigen te verschijnen voor den rechter commissaris in zake de fraude bij de verkiezing voor den gemeenteraad. NED VLIEGTUIG OVER DEN KOP. Van het Nederlandsche vliegescader, dat aan de vliegwedstrijden te Zurich deelneemt, is een vliegtuig bij een tocht over de Alpen over den kop geslagen De inzittenden bleven ongedeerd, de ma chine werd licht beschadigd. AUTO GEBOTST EN IN BRAND. Te ongeveer 6 uur hedenochtend wilde de 17-jarige P. II. W. van der K. met de door hem bestuurde, met melkbus- J sen geladen vrachtauto onder het viaduct bij de Poortstraat te Rotterdam door rijden. Hij verloor echter de contróle over zijn stuurinrichting, met het ge- vollg, dat de auto een boog over den weg beschreef en via een pijler tegen den muur van het viaduct opbotste. Het gevolg was, dat de motor van de auto1 in brand vloog. Slechts met zeer veel moeite slaagde men er in den bestuur der en diens 18-jarigen broeder Th. v. K., die naast hem zat, uit hun be narde positie te bevrijden. Met ernstige brandwonden overdekt werden Zij in be- wusteloozen toestand naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebrachL De brand werd gebluscht met melk uit de bussen. De auto is echter zwaar beschadigd. Zij went door de politie in beslag genomen, daar het vermoeden bestaat, dat de stuurinrichting niet goed functionneerde. BEUBSOVEKZICHT AMSTERDAM, 15 Aug. 3 uur. Een lusteloos aanzien. Amsterdam rubbers openden wel ruim twee punten boven Vrijdag, doch brok kelde weer af. In tabakken ging zeer weinig om, maar zeer goed prijshoudend, iels boven Vrij- Kon fetroleum een drie tal punlen ta gger betgeen op de overige aldeelingen een onbehagelijken indruk maakte Suikeraandeelen vast. Aandeelen H.V. A. zetten onverpoosd de stijging voort en waren heden weder belangrijk hoo- »er, "hetzelfde kon van aandeelen NederL 'Iandelsbank worden getuigd. Kunstzijdeaandeelen eenigszins aange boden en iets luier. Scheepsvaartwaarden nagenoeg onver anderd. Aandeelen Nievelt beter. In de Amerilcaansche afdeeling waren Wabachs zwakker in aansluiting aan Wallsstreet U. S. Leather beter en vrij levendig ver handeld. Prol. 3ft pet. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 15 Augs. 3 uur. De eqfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren Londen 13.13 één zestiende (12.12ft). Berlijn 59.32 (59.32ft). Parijs 9.78 (9.78). Brussel 34.73 (34.73). Zwitserland 48.12 (48.11). Weenen 35.15 (35.15). Kopenhagen 66.85 (66.85), Osllo 64.95 (64.80). Stockholm 66 97ft (66.95). New-York 2.49 negen zestiende (2.49 negen zestiende). - DE VLUCHT DESSAU-NEW-YORK. DESSAU, 15 Aug. V.D. Van de be richten van de noodlanding van de JEuribpa" te Bremen heeft men hier zon der (onderscheid met groot leedwezen kennis gentomen. Ten aanzien der verdere plannen van den Óccaanviieger en een eveutueele start van het derde Oceaan- vliegtuig zijn nog geen bijzonderheden bekend Buiten de grens der onmogelijk heid schijnt het evenwel niet te liggen, doch vooralsnog wordt hieraan nog niet gedacht. LUCHTVAART TENTOONSTELLING KOPENHAGEN. 15 Aug. V.D. - De voorbereidingen voor de Intern. Luchl- vaarltcntoonstelling, welke 20 Augs. Ie Kopenhagen geopend wordt zijn tli; zóo goed als beëindigd, en het iaat zich aanzien dat het een uitnemend toegeruste expositie zal worden. Verscheidene te exposeeren zaken zijn reeds gearriveerd en opgesteld. Denemarken zelf zal uit komen met machines cn bijzondere foto grafische ropneemapparaten iu gebruik bij leger en vloot. Het aantal speciale Deen- sclie exposities zal drie bedragen. Enge land, Frankrijk, D.uitschland. Italia, Zwe den, Nederland, Tjecho-Siowakije en België zenden alle expositiemateriaal. DE COMMUNISTEN IN HET SAAR- GEBIED. PARIJS, 15 Augs. V. D. De Matin meldt uit Straatsburg, dat de regeerings- comtnissie voor hel Saargëbiecl in ver band met de jongste onlusten twee com- jmunistische leiders heeft uilgewezen, on der wie de Beiersche afgevaardigde Schlaffer. De Arbeiter Ztg. is voor den tijd van één maand geschorst. MISLUKT. NEW-YORK, 15 Augs. V. D. De vlieger Clarke, die van de Vereenigde Staten naar Honoloeloe zou vliegen, moest te Santa Tonica (Californiê) lan den. néme eens een ppöéf met KOFFIE (De Gouden JGoozn A .v.d. BIGQELAAR 5- C2 R0O5EHDAAL (Ingez. Med.) BEZIENSWAARDIGHEDEN. Te Middelburg: Museum van het Zeeuwsch Genootsch. Wagenaarstraat. MaandagVrijdag 10 12 en 1—5; Zaterdag en Zondag 1—5. Oudheidskamer enz., Stadhuis. Werk dagen 10—5; Zon- en feestdagen 12—5. Kunstmuseum. .Verzameling schilde ryen. Dagelijks 14. Aanmelding kaste lein Schuttershof, Schuttershofstraatje. Abdijgebouwen. Dagelijks. Aanmelding bij den concierge, Koorkerkhof A 142. Huis „In de Steenrotse", tentoonstel ling van antiquiteiten en van werken van Zeeuwschc en andere Nederlandsche scnilders. Dagelijks van 105. Dwarskade G 112. Abdijtoren. Dagelijks 1012 en 15. Praalgraf Evertsen, Nieuwe Kerk. Aan melding bij den koster Wal A 4. Tapijtbehangsels Gerechtsgebouw Hof plein. Aanmelding bij den concierge. Te Vlissingen: Stedelijk Museum. Bellamypark. Zon- ig, Donderdag en Zaterdag 14, Maan dag, Dinsdag en Woensdag 10—12 en 14, Vrijdag 10—12. Kunstkring het Zuiden. Tentoonstelling v. schilderijen van hedendaagsche mees ters. Boulevard Evertsen. Groote of St. Jacobskerk met verschil lende gedenkteekenen. Aanmelding bij den koster. Te V e e re Oudheidskamer Stadhuis. Aanmelding bij den agent van politie. Het Schotsche Huis. Aanmelding bij de bewoonster. Tentoonst. Oude en Moderne Kunst „The Studio'", Markt 202, 10—5 uur. UIT DE PERS. HERIJK IN 1927. Ingevolge bosluit van Ged. Staten sal de herijk der maten en gewichten tm 1927 voor de hierna vermelde goimen- ten plaats hebben op de volgende dagon en nader door den IJker in overleg met hot gemeentebestuur vast te s lellen uren Te Breskens 5 Sept. nam. en 8 en 7 September. Te Hoofdplaat 8 September. Te Schoondijke 9 September en 10 September voormiddag. Te Biervliet 13 September namiddag en 14 September. Te IJzendijke: voor IJzandijke enWa- lerlandkerkje 15 an 16 September. Te Oostburg 19 September nam. on Te Groede 26 en 27 September. Te Nieuwvliet 28 September. To Cadzand 29 September. Te Zuidzande 30 September. Katholieke zienswijze over Aardenburg. Om onze lezers niet te onthouden hoe er aan katholieke zijde over de Aarden- burgsche kwestie gedacht wordt, laten we hier een deel volgen van een „men schrijft ons" in de Maasbode. Na alles wat we er reeds over schreven, mee- nen we het zonder commentaar te kun nen laten. We hebben genoeg vertrou wen in het onderscheidingsvermogen onzer lezers, om de beoordeeiing aan hun eigen inzicht over te laten. We lezen in die beschouwing: „Wij meenen, dat die beslissing tot stand kwam op zeer zonderlinge wijze. Waarom hebben Ged. Staten alleen geïnformeerd bij den substituut officier van justitie en den rechter-commissaris? Waarom hebben zij ook niet de personen gehoord, die rechtstreeks bij de zaak be trokken waren? De ambtenaren der justitie hebben eveneens verzuimd alle partijen te hoo- ren: over de meeste punten ondervroe gen zij alleen tegenstanders van den ver kiezingsuitslag. Voorstanders van dien uitslag, welke óók getuigen wilden, wer den niet gehoord. De officier van justitie heeft meer eigenaardige dingen gedaan. Wat beteekende zijn optreden inzake de plaatsvervangers-kwestie op 't stem bureau te Aardenburg, waar hij een Ka tholiek lid weghaalde en wilde doen ver vangen door een niet-Katholiek? Met welk recht maakt deze ambtenaar gebruik van de politie om wettig geko zen Katholieke regenten den toegang tot de vergadering der Gasthuis-regenten te ontzeggen? Een ambtenaar die in twee kwesties, welke zoo de gemoederen verdeeld hou den, dusdanig optreedt, behoorde allen schijn van partijdigheid te vermijden bij zijn onderzoek. Hij heeft dat, naar veler meening in Aardenburg, niet gedaan en mede op zijn conclusies vellen Ged. Sta ten vonnis- - t Vervolgens schijnt de waarde van het getuigenis dergenen, die gehoord zijn, overschat te wezen. De mcesten hunner waren de bestrijders van den uitslag en voor al de „feiten" die zij naar voren brachten is er zoo goed als geen een overeind blijven staan. In de a. r. „Rotterdammer" komt iemand met groote woorden als „de tac tiek der verleugening" en een teekening nog eens vertellen, dat de bewegingen van Tiet stembureau onzichtbaar waren. Even later vertelt de man dat ze „voor een groot deel" onzichtbaar waren. Wel, die bewegingen waren zóó zichtbaar, dat de schrijver precies weet, dat „bij de voorloopige sorteering de ongeldige bil jetten naar de plaats op de tafel vóór No. 4 gingen!" In heel die kwestie der onzichtbaar heid zijn alleen de aanklagers gehoord; onze zegsman, die aanwezig was en aan wiens woord we niet twijfelen, verklaar de dat de handelingen goed te volgen waren. Vroeger werd er ook verteld, dat er rumoer was geweest; het feit alleen, dat alle stem-opnemers eenzelfde getal had den, verklaart al wat een herrie dat ge weest moest zijn. De algemeene gang van zaken in het stembureau wordt trouwens voldoende gekarakteriseerd door het feit, dat de candidaat der arbeiderspartij, die later als een der aanklagers fungeerde, den avond zelf van de verkiezing, den voor zitter van stembureau II feliciteerde met den goeden afloop. Dat is toch onver klaarbaar, als de man ontevreden is over den gang van zaken! De schrijver in de a.r. „Rott." wil zijn lezers suggereeren, dat de uitspraak van Ged. Staten inhoudt, dat er is „geknoeid" te Aardenburg. Wij lezen dat niet in dit besluit, maar het feit dat het zoo is ingekleed dat men er dit in leest, lijkt ons al voldoende om er tegen in beroep te gaan. Of te Aardenburg de opening van de stembiljetten mede heeft plaats gehad door anderen dan de voorzitters van de •stembureaux, kan ons koud laten. Er is vroeger al van hoogerhand beslist, dat een stemming niet vernietigd kan wor den om dergelijke futiliteiten, indien er geen andere belangrijke onregelmatighe den waren voorgekomen. Waar zijn die andere belangrijke fei ten? 40 kiezers verklaarden op den candi daat Catsman te hebben gestemd, of schoon deze blijkens den uitslag maar 31 stemmen had. Wij blijven er bij, trots alle dramati sche woorden van den schrijver in de „Rott.", dat deze verklaringen niet alleen ontoelaatbaar zijn (zij strijden met het wettelijk voorschrift, dat de verkiezingen geheim moeten zijn), maar totaal waarde loos, daar zij niet te controleeren zijn. Wij willen niet twijfelen aan de goede trouw dergenen, die verklaarden; maar dat heeft niets te maken met het feit, dat zij zich vergissen kunnen in htm ver klaringen en dat niemand zoo'n vergis sing kan nagaan. Eigenaardig is ook, dat Ged. Staten op 29 Juli hun beslissing namen en deze pas 3 Augustus ter kennis brachten van den burgemeester van Aardenburg, die inmiddels met verlof naar het buitenland vertrokken was. Door den heer E. De Wispelaere, een nieuw lid van den gemeenteraad van Aardenburg, is een verzoek gericht tot de Kroon, tot vernietiging van het be sluit van Ged. Staten van Zeeland d.d. 29 Juli, aangezien dit besluit eerst aan den Raad en de betreffende raadsleden is medegedeeld op 3 Augustus d.a.v. en dus gehandeld is in strijd met art. 34 der Gemeentewet, daar van een zooda nige beslissing terstond mededeeling ge daan moet worden. De Kroon zou zelfs de candidaatstel- ling kunnen vernietigen op grond van het feit, dat op de desbetreffende lijsten geen datum voorkwam. Na alles wat er gebeurd is, lijkt ons een nieuwe gemeenteraadsverkiezing ge- wenscht. Maar onrecht is en onrecht blijft, menschen te betichten van fraude en die betichting niet te bewijzen; on recht is ook het harde woord te vermij den, maar het zoo vaag te omschrijven, dat noch ontkend, noch beschuldigd wordt." BUSTEHLAND. Overzicht Weer een Oceaauvlucht. Reeds eenige dagen stonden 'on in Frankrijk, cn in Duitschland vliegers ge reed om den „sprong" naar Amerika ie probeeren, maar do steeds ongunstige weerberichten uil Amerika hielden hen tegen. Zondagavond tegen half zeven zijn de Duitschers vertrokken van Dessau, en wel met twee toestellen, Junkers vliegt ui- gen, de „Bremen" en de „Europa". Als eerste startte de „Bremen" met de piloten Loose en Ivöhl cn den pas sagier Freiherr von Hönefeld van den „Norddeutscher Lloyd". Vier minuten la- Ier startte de „Europa" met de piloten

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 2