2l4Ï «IX'RSNOTEIRING VAN GISTEREN. AMSTERDAM, 12 Aug. (SLotkoers.) 6 pet Nederland 1923 101 dertien zestiende, 6 pet. Nederland 1922 106 een zestiende 5 pet. Nederland 1918 102 een zestiende, R/a pet. Nederland 1917 100 negen zestiende, 2»/a pel. NTe- derl. W. Sehuld 61; 3 pet. doi. Oblig. 77%, 3 [pet. du Certif. 77%;. Cert. Ned. Hand. Mn. 1781/3—179%; Aand. Ned. Ind. Handelsb. 179—184%: Aand. Koloniale Bank 2921/3—2931/3- Kon, Petrol. Aand. 313345. Cutt. Mij. Vorstenlanden 184184%; Handelsv. Amsterdam 748754; Java- sche Cultuur 117—1221/3, Aand. Deli Maalscli. 170—172, Amsterd. Rubber 306—307I/2. Ned. Amerik Vaart 87—88, Ned. Scheep»- vaartunie 188%, Kon. Holl. Llovd 46; Kon. Ned. Stoomb Mij. 100%; Aand. Paketvaart 219i/a Jurgens A 180i/2; Anaconda 931/3; Steels 132%; Union Pacific 158; Com mon .Marine 6 vijltieu zestiende; Preferred do. 38i/o. Prol 3% pet. Russen Consols 3%. Markt sluit prijshoudend. Wisselkoersen Londen cheque 12 12%, Berlijn 59.32; Weenen 35.15; Parijs 9.78, Brussel 34.73; Dollar Cable 2.19 negen zestiende WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Nederl. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Augs. Hoogste barometerstand: 765.6 te Toulouse en la Corunna. Laagste barometerstand: 752 4 te Sarna. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 dezer: Meest matige tijdelijk afnemende W. tot Z -W w ind aanvankelijk gedeeltelijk bewolkt, later waarschijnlijk weer eenige regen Weinig verandering in tempera tuur Thermometerstand alhier des morgens 9 uur 63 gr., 12 u 72 gr. Zondag 14 Augustus. (Zomertijd). Zon op 5 41 vm.; onder 8.28 n.nu. Licht aansteken Motorrijtuigen en rijwielen 8 58 n.m. Andere voertuigen 9 28 n.m. Maan op 9 40 n.m.,; onder 6.47 v.rnl. Volle Maan Zaterdag 13 Augs. Maandag 15 Augustus. (Zomertijd) Zon op 5.42 v.m.onder 8 26 n.m- Licht aansteken: Motorrijtuigen en rijwielen 8 56 n.m. Andere voertuigen 9 26 Maan op 10 00 n.m.: onder 8.13 v.m Laatste kwartier Vrijdag 19 Augs. HOOG WATEB, Vlissingen Zomertijd 5'indug 14 Aug. n.m 3 04 •Jaandag 15 3 50 "Jiusdaer 16 4 38 Roen«dag I7 5 23 Ooaderdag 18 6 08 riijdag 19 v.m. 6 39 «at 'l'd&g 20 7 33 ,Het tijdstip ran hoog water to Dom :rg vult 9 minuten na dat te VRs- j./gen verkrijgbaar in alle Hotels, Pensions, Café's Restaurants en Lunchrooms (Ingez. Med Walcheren ook voor buitenlanders ten goede zal komen en dronk op allen, die hunne krachlen aan het schip wijd den en in de eerste plaats op de boot commissie en haren voorzitter, die nu reeds 30 jaar die functie bekleedt en van wien het initiatief voor deze boot is uitgegaan De lieer M A Cornelissen wees er op, dat hel ontwerpen van dit schip hem en zijn personeel veel kopzorg heeft gekost, doch dank brengt hij voor het in zijn bureau gestelde vertrouwen. Dank brengt spr. aan de uilvoerders, de firma Smit, aan den electricien, den heer Croon, en de belirameraarster, de firma Eckhurd, beide te Rotterdam, voor hetgeen zij aan den bouw verrichtten De heer v. d. Haaff bracht dank voor den lof aan de scheepvaartinspec tie, die meermalen niet met keisteentjes, doch met veel grootere steenen is ge gooid Daarom dankt spr. voor het ver trouwen in de inspectie gesteld. Hij uit |ple beste wenschen voor Zeeland en voor den booldienst speciaal. De lieer v. Rompu wijst er op, hoe groote belangstelling de Commissaris der Koningin steeds in de totstandkoming dezer boot en in den booldienst in het algemeen heeft gesteld. Hij zal de rest van zijn vacantie zeker aangenamer door brengen, als de griffier hem kennis geeft van de goede resultaten van dezen tocht. Steeds is de Commissaris een krachtige ruggesteun geweest bij dezen bouw en het is aan zijn initiatief te danken, dal zij den naam kreeg van onze geëerbiedig- do Koningin Wilhelmina. Spr. brengt een dronk uit op den Commissaris. De heer vd. W e ij d e doet dit op de stille werkers bij Ged. Staten en der tfootcommiiJsie, de heeren Hartman en Van Luijk, de pennevoerders dezer col leges. De heer Hartman is overtuigd na mens den Commissaris der Koningin tc spreken als hij allen dank brengt, die aan het lot stand komen van deze boot hunne medewerking verleenden. Mede namens den heer Van Luijk verzekert hij dal zij alles doen om de zaken zoo goed mogelijk te laten marcheeren. De heer K. G. Smit sprak ten slotte den wensch uit, dat het niet de laatste boot zal zijn, die onder den heer Van Rompu gebouwd wordt, maar de eersle van een nieuwe serie. Iutusschen was het schip weer ge draaid en stevende nu vol spied de Weslersclielde op, o mdat het 1 uur ach tereen nioet kunnen doorvaren Dit heeft het ook ten volle 'bewezen te kunnen volbrengen, Wij hebben ons de geheele reis overtuigd, dat hel schip zeer vast fop het water ligt Als men niet de ma chines gehoord had, zou men niet den ken op een schip te zijn, althans niet met betrekkelijk kalm weer nis gisteren 01' het schip bij alle weergesteldheid zal kunnen voldoen, is niet aan ons om beoordeelen, maar wij vertrouwen van wel De moeilijkheid bij •stormweer blijft hel binnenloopcn der veelal nauwe ha vens. Dat dit bij goed weer geen groot bezwaar is, bleek toen gekomen op de hoogte van Teraeuzen order werd gege ven daar de haven binnen to loopen. Dit geschiedde zonder eenige moeite, evén werd aangelegd maar de boot werd niet verlaten. Spoedig gingen dc touwen weer los en toen gebeurd*; iets, d'at met een boot van deze lengte nog niet gebeurd is, namelijk dal in een minimum van lijd ook in deze kleine buitenhaven gezwaaid werd, waarbij het schip weer uitstekend naai* de roeren luisterde. Dit was voor den heer v. Rompu aan leiding den kapitein, den heer Noftebaart, die met den stuurman Roest den proef tocht leidde, mei woorden van groote waardeering hulde te brengen voor deze prestatie. V. Ook de hoofdmachinist Yerhage en de machinisten Harlboorn en Ragut werd hulde gebracht voor hun toezicht bij den bouw van de boot. Het ging nu verder de Schelde op, terwijl de maaltijd werd gebruikL en te meerde de Koningin Wilhelmina in de haven te Hansweert, waar enkele heeren afscheid namen om tc Ylake den sneltrein naar Holland te halen Te kwart voor acht zette de boot koers naar Vlissingen, waar pj te half tien na een zeer goedgeslaagden tocht behouden binnen liep. Natuurlijk waren nog wel een paar kleine verbeteringen gewenscht voorge komen en de voornaamste daarvan is het plaatsen van een afsluiting aan de voor achterzijde om het overslaand water tegen te houden. Maar tijdens den tocht ook iets heel goeds gebleken, nml dat bij uilschakeling van een der hoofd motoren de snelheid van het schip niet vermindert, wat bij eventueel defect ook van groote beleekeuis moei worden ge acht. Daar de bruggen te Vlissingen en Bres- kens nog niet gereed zijn is het bezwaar- ïiji: nu reeds direct hel schip irn de gc- vaart te brengen, doch volgende week zullen nu eerst nog proeven wor den genomen met het binnenloopen van de haven te Breskens, om bij goed sla- Donderdag a.s. de boot te gebrui ken voor hel overbrengen van de hon derden vreemdelingen, die dan dfe Mid- delburgsche markt bezoeken Men spaart daarmede het in de vaart brengen van extra stoombooleu en opent de moge lijkheid meer auto's over te brengen ngiir Walcheren. RECHTZAKEN. De Hooge Raad heeft gisteren ver worpen het cassatieberoep van J. L., winkelbediende te Middelburg, die door het Haagsche Hof wegens diefstal is veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf. Voor de rechtbank te 's-Hertogen- bosch stond terecht P. W. V., 40 jaar, koopman tc Helmond, beklaagd van dief stal met braak en inklimming bij J. Vloet te Oploo. Alle laden en kasten waren overhoop gehaald en den inhoud op den grond gesmeten. Niets was op rijn plaats gebleven. Door verbreking en inklimming langs een raam was de dief binnen geko men. Verdachte ontkende, maar een gesto len horloge was in zijn bezit gevonden. Het O. M. cischfe 2 jaar gevangenis-, straf. Poging tot doodslag op politie-agenten. Op 19 Juli j.l. wilde de 35-jarige reizi ger J. M. M H., uit Den Bosch, die in beschonken toestand verkeerde, in een particuliere auto stappen, die bij café Lohengrin stond te wachten. De chauf feur en een kellner beduidden hem, dat dit niet mocht. Er ontstond herrie en ten slotte rekende de politie hem in. Daar aangekomen begon H. te razen en te tie ren. Hij greep een der agenten bij de keel en kneep die dicht, zoodat de man dreigde te stikken. Zij konden niet bij de telefoon komen om assistentie in te roepen en verweerden zich met hun sa bel, zoodat de arrestant nogal werd toe getakeld. Eindelijk verscheen een derde agent, die, met zijn revolver dreigend, H. in bedwang wist te brengen. Vrijdag stond H. voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch terecht wegens po ging tot doodslag op de agenten. Hij ver klaarde dronken te zijn geweest en zich van het heele geval niets te herinneren. Verdachte zeide verder dat het gebeur de hem zeer speet, want de beide agen ten waren goede vrienden van hem, aar wie hij zelfs boksles heeft gegeven. Het O. M., verzachtende omstandighe den aannemende, eischte 1 jaar gevange nisstraf. De verdediger vroeg diens onmiddel lijke invrijheidsstelling, welke de recht bank echter niet verleende. De gewelddadige inbraak te Overschie. De procureur-generaal bij den Hoogc Raad heeft Vrijdag geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van J. V., 19 jaar, wonende te Schiedam, die door de rechtbank te Rotterdam tot 12 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, wegens diefstal, poging tot diefstal en doodslag op één der gebroeders Hooger- brugge in den nacht van 16 op 17 Mei 1926 te Overschie. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage had deze straf verzwaard tot 15 jaar gevan genisstraf. Uitspraak 26 Augustus. BERICHTEN UIT DE TWEEDE OPLAAG VAN ONS VORIG NUMMER. BRANDSTICHTING. SALZBURG, 12 Aug. V.D. Heden morgen heeft aldaar een felle brand ge woed, waardoor 6 huizen in den asch werden gelegd. De schade is aanzienlijk. Brandstichting is de vermoedelijke oor zaak. PRESIDENT v. HINJüNBURG. MüNCHEN, 12 Aug. V.D. Rijkspre sident von Hindenburg arriveerde heden morgen te München. vanwaat- hij zich per auto naar Dictramszell begaf waar hij zijn verlof gaat doorbrengen. DE ZUSTER VAN VANZETTL PARIJS, 12 Aug. V.D. Luigia Vanzei ti zal morgen per s s. „Aquitania" naajr New York vertrekken U4AT8ÏE BERIGHïm UIT MIDDELBURG. Naar het huis van bewaring alhier is overgebracht de handelsagent P. C. B., die zich ten nadeele van een firma uit Vlaardingen, waarvan hij agent was, aau oplichling heeft Schuldig gemaakt. WATERLEIDING SCHOL'WExV Het walerleidingcomilé van Schou wen heeft Woensdag besloten een lee ning aan te gaan van f 1.609.500 bij de Rijksverzekeringsbank tegen 4% pel., af te lossen in 60 jaar. Voorts een terrein van 4 II.A. van het Rijk in de Dominiale Duinen als vaterwinplaats in erfpacht te nemen te gen een canon van f 50 voor de eerste •15 jaar, f75 voor de tweede 15 jaar, en f 100 voor de overige jareu. Hel bleek, dat 't nog niet zeker is, dat de Lievensmonstertoren als water toren zal worden gebruikt. Dc bouw van een nieuwen toren zal 30.000 meer kosten. Men hoopt zoo spoedig mogelijk te beginnen met het aanleggen van een weg. De buizen zijn aangekocht. De Raad van Beheer heeft gedacht Ir. ncken te benoemen ars technisch amb tenaar. Daarnaast zal komen te slaan Ir. Van Poelgeest, de directeur der Z. Bev. Waterleiding. Wat de tarieven zullen zijn, kon nog niet worden medegedeeld. Z. VL. WATERLEIDING MIJ. Tegen 30 Augs. is te Terneuzen een alg vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde maatschappij bijeenge roepen. BRAND TE BERGEN OP ZOOM. Te Bergen op Zoom heeft hedenmor gen een hevige brand gewoed, welke lo ongeveer half zes uitbrak in de ma chinefabriek van de firma Reeraer aan den Haven en circa na 'n half uur was medegedeeld aan de nabijgelegen opslag plaats van de firma Marten. Alwaar on geveer 200.000 K.G. erwten on boonen waren qpgeslageu. De machinefabriek brandde geheel uil, terwijl de firma Mar ten voor mfeer dan f >10 000 schade leed: De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. DE DUITSCHE OCEAAN-VLIEGERS. DESSAU, 13 Augs. V D. Do weer- j berichten die hedenmorgen vroeg te Des-! sau binnenkwamen, zijn zoo 01/gunstig, dat aan een start der Oceaan vliegers op lieden niet gedacht kan worden LEGER EN VLOOI De Engelse li e vlieg booiei Naar liet departement van marine ver neemt zullen de drie Engolselie vliegboo- len die op hun reis van Kopenhagen naar Felixstowe het vliegkamp de Mook (Helder zullen aandoen niet van 6—8 September, doch van 9—11 September daar verblijven. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De „Markische Spielgemeinde' in Holland. Ter iuleiding van de uitvoeringen van dit gezelschap Woensdagmiddag 3 uur te Domburg en Donderdagavond te 'Middelburg, verzoekt men ons plaats voor hel volgende Sinds het begin dezer eeuw had een groot deel der Duitsche jeugd door de „Wandervogel" den weg teruggevonden uit de groote steden naar de natuur. Tegeliju met de nieuwe interesse in al hot echte en volksaardige, herleefde het Duitsche volkslied. Tengevolge van den wereldoorlog maakte de Duitsche jeugdbeweging vele schokken door. Toch werd haar streven steeds vaster omlijnd;; tegenover het ra tionalisme en de mechaniseering van cie vorige eeuw stelde men een nieuwe levensopvatting, in de plaats van hel moderne individualisme en zijn tegen hanger, de cultus der groote massa, trad de georganiseerde gemeenschap en het levende volk. In het bijponder op muzikaal gebied heeft deze Duitsche jeugdbeweging zich krachtig ontwikkeld onder leiding van den Berlijnschen prof. Fritz Jöde. Door de bestudeering van het Duitsche volks lied kwam men in steeds nauwer aanra king met de oude Duitsche muziek; in vele Duitsche steden zijn zgn. „Musikan- tengilden" vól enthousiasme aan'hetwerk om zich de schatteu vau oude Duitsche meesters als Praetorius, Bach, Scliülz, Rhau e. a. weer eigen te maken en die aan het heele volk mede te deelen. De vakkunst moei weer volkskunst worden, waaraan iedereen aandeel heeft. Daarom staat de koorzang bij deze beweging in het middelpunt der belangstelling; niet één afzonderlijke stem ol instrument is belangrijk, maar de harmonie van het geheel; en deze is slechts bereikbaar wanneer ieder zijn individualiteit offert voor liet gemeenschappelijk doei. Een van de groote vereenigingen van dezen aard is de „Markische Spielge- gemeinde" te Berlijn. Deze bestaat tegen woordig uil ongeveer tachtig meisjes cn jonge mannen van pl.m. 18 lot 25 jaar, voornamelijk studenteu. Sinas 1921 helpt ze op talrijke muziektournées in de Mark Brandenburg het halfvergeten zingen in het Duitsche volk weer op te wekken. Ze verleent haar medewerking op vele Duitsche muziekcongressen. Ilaar muziekavonden werden volks feesten, waarop publiek en koor tezamen zongen. Haar kerkconcerten trachtte de Spielgemeinde een geestelijken inhoud le geven boven het zuiver aesthetisch genot uil. In den laatsten winter bestudeerde de Spielgemeinde speciaal de moeilijke muziek van den oud-Nederlandschen Josquin de Prés. Behalve met muziek houdt de Spiel gemeinde zich ook bezig mei volksdansen en Looneelspel, in de overtuiging dat al deze kunsten een eenheid vormen. Al spoedig voelden de zangers zich ge dreven de stamverwante naburige volken te bezoeken, in 1924 werd Oostenrijk bezochL, in 1925 Noorwegen en Dene marken, in 1926 Engeland, zoo trad de Spielgemeinde met deze volken en speci aal bun jeugd in nauwer contact, dan door boeken en kranten lot stand ge bracht kan worden; ze deed de onder vinding op, dat zulk een zingende ge sloten groep een zuiverder beeld van den Duitschen aard kan geven, dan een en kel nieuwsgierig rondkijkende toerist, en dat ze voor het vreemde volk in de oude muziek een schat van den gemeenschap- pelijken Noorsch-Germaanschen geest meebrengt. De builenlandschc reizen van de Spielgemeinde hadden zeer veel suc ces. Er werden heel wat levendige cn Vruchtbare banden van volk lol volk aangeknoopt. Thans bezoekt een koor van 25 leden Nederland van 7—21 Augs.; van 16—19 Aug zullen zij in Zeeland vertoeven. ONDERWIJS Geslaagd te Utrecht voor hel examen Fransch L. O., de heeren ,T. Hage, te IersekeenR. Rijke, R i 11 a n d-B a th voor hel examen Engelsch L. O. mej. T. v. d. Vegte te O 0 s t b «1* gj. Geslaagd le "s Gravenhagc voor het examen Nijverheidsonderwijs, akte Ne., de heer J. R. van Laere te IJ ze n dij kc. Geslaagd voor akte Duitsch L. O. de heer A. A. Leenhouls van SI. Kruis, thans hoofd der school te Ooslzaau Toegelaten lol de Landlblouwhuis- houdscliool ,,I>e Rollecate'' te Den Hulst bij Dedemsvaart mej P. M. Lcenhouts te Retrancheuienl. En gros verkrijgbaar bij N.V. J. G. ft L J. v. d. HARST, Grossiers, Middelburg, (Ingez. Med.) F. B. Löhnlp. t Onder zeer groote belangstelling is gisteren op Nieuw Eik en Diuineu Ier aarde besteld bet stoffelijk overschot van F. B. Löhnis, oud-inspecteur van den landbouw. Gesproken werd o. a. door, ir. Mansholt namens den Minister v. B. Z. cn Lu door di\ Lovink namens curatoren der Land bouw hoogeschool, door prof. Dieperink namens den Senaat, door brn V. Niagcll v. Ampsen namens de Heide Mij., door ir. Hazeloop namens de vereen, van Rijks- landbouw-oonsulenlcn. door dr. L. N. Deckers namens de drie centrales Vereeni gingen op landbouwgebied, en nog door anderen. SAMJEL, NIJVERHEID E» VISSCHERIJ. Kreeften. Dioior B. en W!. Van lerseke is op advies van den voorzitter van het visscherij- ibestuur vergunning gegeven aam de lcreef- tenvisschers, kreeften le bewaren in de vakken der oesterputten van de mij Een dracht en dlein heer Jae. van Sprun del tolt 1 September a.s. Conversie-leening Amster dam. B. en W. van Amsterdam stellen voor om de 6 pet. leening 1922, pno reslo gfroot f millioen, af te lossen en een nieuwe lecning aan te gaan. (Oec. en fin. med.) VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. liet Duitsche stoomschip „Silvia", dat alhier een lading hout heeft ge lost is naar Finland' vertrokken. VERSCHILLENDE BERICHTEN. LANDBOUW. Invoer van vee in België Het Belgische Staatsblad van Donder dag bevat, naar de M9b. meldt, een uitgebreide serie minislerieële besluiten in verband met de gezondheidsipollitie der huisdieren. Ze betreffen hel terugdrijven van in gevoerde dieren door tuberculose aange tast. het onderwerpen aan een tuliercu- lose-proef (behalve van dieren die on middellijk moeten geslacht worden); de daarvoor in de nabijheid der tolkantoren in te richten qufSrantaine-stalleu, waan nel onaerhoud der dieren en het schoon maken der stallen geschiedt door de zor gen der invoerders. Te Scheveningen zijn gisterennacht hotelgasten bestolen. In het een© een Amerikaan voor f 2300 en een reiscre- dietbrief van 800 pond; en een Italiaan voor 9000 lire en f 500; in het andere een Hollaudschc en een vreemde dame Ivooir tiuim f 200. Van den dief is nog geen spoor gevonden. Woensdag werd in staat varf fail lissement verklaard zekere C. A. O., houder van een „Incassobureau voor den Hanideldrijvenden Middenstand" aan de Boompjes te Rotterdam. Deze O. was vorige week, nadat hij hals over kop nagenoeg den geheelen kantoorinventa ris te gelde had gemaakt, vertrokken zonder achterlating van adres. Thans zijn verschillende klachten te gen hem ingediend wegens verduistering van aan hem toevertrouwde gelden, o.a. voor een bedrag van f 400. O., die zeer veel aan reclasseering deed, is voort vluchtig. Twee matrozen, blijkbaar onder den invloed van den drank, vielen Vrijdag avond in de Wagenstraat tc den Haag bet publiek lastig. Onder hevig verzet zijn zij naar het politiebureau gebracht. Een dei- agenten, bij deze arrestatie be trokken, zag zich genoodzaakt een schot te lossen om het opdringend publiek, dat met steenen gooide, vrees aan te jagen; andere agenten moesten van huil gummi slok gebruik maken. Een agent is door een der matrozen met een dolkmes in zijn been gestoken. De verwonding was zoodanig, dat hij buiten dienst moest worden gesteld. Donderdagmorgen reed een autobus uit Weert met grooten vaart tegen een muur. In de bus bevlouden zich twaalf passagiers, die allen min of meer ern stig verwond werden. De wagen heeft belangrijke schade geleden. Sommige ge wonden hebben glas in hel hoofd gekre gen van de gebroken ruiten. Men ver moedt dat de stuurinrichting van de bus niet in orde was. Men meldt aan de Maasb. uit D|oe- tinchem d.d. 12 Aug.: D&jor verkeerden wissclstand is heden middag de tram Zutfen—Emmerik op hel station Zeddam op eenige goederenwa gens igelfoopen. Door den hevigen schok (ontspoorden eenige wagens. Een perso nenrijtuig liefde sterk over en werd al leen dfoor de bevestiging aan de andere wagens voor omslaan bewaard De passa giers in dit rijtuig wist men mét eenigje moeite te bevrijden. Eeu goederenwa gen sloeg gelieel om. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. De dienst' werd aanvankelijk met autobussen voort gezet. De hoofdlijn is thans weer vrij. Op het traject Haarlem—Zandvooirt is Vrijdagmorgen bij de spoorbrug de

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 2