5So, 180, Woensdag 3 Augustus 19X7 MIDDELBUR 170' Jaargang COURANT. BINNENLAND. OE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR NOORWEGEN. De Koningin en de Prinses zijn he denmorgen met den D.-trein van Amers^ foort naar Noorwegen vertrokken. De koninklijke spoorr ij tuigen blijven de ge- heele reis Ier beschikking. Een grootc menigte was op het slation aanwezig om II. M. een afscheidsgroet te brengen;. De Koningin en de Prinses Vertrekken jbehoudens evenlueele wijzigingen dn bet reisplan Vrijdagochtend van Oslo waar in hun eigen trein wordt overnacht, naar Fefor om aldaar den eersten tijd te blij ven; waarna het verblijf wordt geves tigd te Bygdin tol aan den terugkeer jaaar Nederland tegen einde Augustus. NEDERLAND EN BELGIE. Het Brusselsch bericht van de Te legraaf over hervatting der verdragson derhandelingen in October, wordt tegen gesproken. De ITaagsche correspondent van hetzelfde blad vernam van bevoegde .zijde, dat nog geen enkele datum is bepaald en daaromtrent in het huidige Stadium van voorbereiding in interdepar tementaal overleg, nog niets met eenige zekerheid is te zeggen. Uit Stadsen Provincie. Uit Middelburg. Het was gisterenavond nog niet ge- theel uitverkocht in de Schouwburgloge op den Dam, maar de vele honderden, die er waren, hebben weder met kliml- mendo belangstelling de revue gevolgd, hebben de vele tafereelen van pracht en praal bewonderd en gul gelachen om de komische scène met Siem Nieuwen- huysen en Henriëtte Davids als hoofd personen. Gisterenavond was het bij Faveur in het Schuttershof al vrij goed bezet, en de goede stemming van het publiek, blijkend uit het hartelijk applaus, zal als propaganda werken. Het waren VooMaA' de werkelijk zeer buitengewone harmoni ca-spelers, de dressuur van katten, hon den enz., en Kees Pruis die groot succes behaalden. Laatstgenoemde zou met zijn leuk voorgedragen liedjes wel den heelen avond aan het woord kunneln zijn ge weest als 't publiek zijn zin had gehad. Maar er stond nu eenmaal méér op 't programma. Middelburg's hoofdstraat is weder gen zaak rijker geworden en dat wel een EOoals wij hier nog niet kenden. OTaj doelen op het Maandag geopende Mai- ison „Codi' van mevrouw Jaca. J. Dirksc gevestigd in pand B 125, dus in een tol nu toe gesloten huis. HeL is dan o/ok wat men noemt een gesloten zaak, en Slechts een enkele hoed, een enkeló ja pon, wijst er de voorbijgangers op, dat [hier een winkel in Robes en Ohapeaux Ss gevestigd. Maar ook de open deur |en de fraaie bloemeïischait in de vesti bule geven blijk, men gaarne vooral aan Öe dames een kijkje gunt in de salons, want de verkoopplaats is meer een sui- Ee van salons dan een winkel. Wij doe len daarbij dan op de inkleeding, die getuigt van gvooteii smaak en dal doen ook de japonhen, mantels, hoeden, sjaals jenz. die zijn geëtaleerd. Aan de zaak is ook een atelier, voor maatwerk, ver anderingen en bontwerk verbonden. Het moge voor Middelburg nog wal vreemds zijn zulkeen soort zaak, wij twijfelen niet óf velen zullen bij behoefte aan een ar- Itikel in deze branche er een kjjlcje gaan nemen en ook zonder dal is gedurende den eersten tijd gaarne ieder welko]m om kennis te maken met heigeen wordt gepresenteerd. Door een misverstand meldden wij, dat in het panopticum op den Dam al hier het anatomisch museum niet zou worden vertoond. Dit is echter wel het geval. heer Wabeke) werd vastgesteld. De ge- meenlcrekening 1926 werd verzonden naar een commissie. De rondvraag bracht klachten over rij den over trottoir en den doorril Dam; klachten over straatschenderij aanvraag lot betere verlichting des zomers, verbe tering der wegen, aanleggen van nieuw plantsoen, inzage begrooting. De heer H. Bom, diende 'L voorstel in om de raadsvergaderingen met gebed te openen en met dankzegging te besluiten, 't welk na eenige discussie werd aange-J nomen met 8 voor, 3 tegen. Uit Vlissingen. In de gisterenavond gehouden ver gadering van den Vlissingscheu Oranje- bond te V1 i s s i n gen werd tot voor zitter gekozen de heer P. G. Lacrnoes, inplaats van den heer C. A. van Woel- deren, die bedankt had en nu tot eere voorzitter werd benoemd. De politic te Vlissingen heeft proces-verbaal opgemaakt, tegen een werldooze, die door middel van een ver- "valscliten ontslagbrief, onrechtmatigen steun wist te verkrijgen. Uit Zuid-B«veland. De raad der gemeente Iersekc was voltallig bijeen. De rooilijn aan de oude Torenstraat (bij de hoeve van dón Dit Zeeuwseh-Vlaanderen O. D. Vrijdag j.l. kwam de gemeenteraad van C 1 i n g c bijeen. Afwezig 'piet kennis geving de heer B. A. Ferket. De geloofsbrieven der nieuws benoem de raadsleden werden goedgekeurd, en tot hun toelating beslolcu. Bij de behandeling der notulen van de vorige vergadering merkt de heer Lagay op, dat door den voorzitter gezegd is, dat het voorschrift inzake het ver bod lot uitslachten iu niet ingerichte lo kalen een wettelijk voorschrift is. Dat zou niet juist zijn. De Voorzitter zegt, dat hij zich thans niet meer kan herinneren of zulks in derdaad door hem is beweerd; in ieder geval maakt het ten aanzien van de ver plichting tot naleving van het voorschrift weinig verschil uit of wet of plaatse lijke verordening iels voorschrijven. De heei' Lagay wijst er op, dal als gevolg van de onlangs gehouden besprekingen in deze vergadering reeds thans liet vleesch f 0.20 is opgeslagen. Het Volk. zei spr., had gedacht dat de heer Vie- nings een beter man was voor den ar beider. De voorzitter geeft den heer Lagay den raad, om indien hij bezwaren heeft tegen de beslaande voorschriften, deze ter kennis te brengen van then Raad. Spreker moet den heer Lagay evenwel opmerken, dat het verbod tot uitslach ten anders dan in behoorlijk ingerichte lokalen niet een besluit of voorschrift is van hem als burgemeester doch een besluit van den gemeenteraad, en dat het Voorschrift dagleekent van vóór spr. infunclic treden als burgemeester. Omtrent het bekende schrijven van eenige leden van den Raad van Terncu- zen inzake de ontbinding der waterlei ding Mij adviseerden B. en W. niet or op in te gaan, aangezien het uitgangs punt van hel schrijven n.l. de tarieven van het water geheel verkeerd is; in het beknopt rapport is destijds als voor beeld van berekening genomen hetgeen in deze ciruclaire als de werkelijke prij zen van het water wordt voorgesteld, hiervan kan echter geen sprake zijn, daar de vergadering van aandeelhouders de larievenregeling heeft vast te stel len. Voorts werd verwezen naar dc in lichtingen van den Raad van Toezicht en de te houden vergadering voor alle raadsleden. Goedgevonden wordt op 9 Augustus a.s. gezamenlijk de vergadering te Neu zen hij te woneu en inmiddels dc circu laire van de raadsleden te Teirneuzeii aan te houden. Ingevolge desbetreffende verzoeken wordt ten behoeve der Landbouwten toonstelling te Hulst een verguld zil veren medaille ter waarde van I 10 beschikbaar gesteld en wordt voor de vereeniging het Wit Gele Kruis van Nieuw-Namen voor het jaar 1927 een subsidie ad f 50 toegestaan. De rekening vau ontvangsten en uitga ven dienst 1926 van liet Burgcrh Arm bestuur wordt goedgekeurd in ontvang op f 3992,45 in uitgaaf op f 3901,20','j. Aangeboden wordt de gemeen tere- kening. Het totaal der inkomsten gewone dienst bedraagt f 66663,87 de uitgaven f 63415,921/2- Het totaal der kapitaal- inkomsten bedraagt f 11260 dal der uil- gaven f 10475. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt het bedrag der gemeentelijke ver goeding voor elk der bijzondere scholen over het dienstjaar 1925 vastgesteld op f 18,271/2 per leerling d. i. voor de "bij zond ere school te Clingc (dorp) in totaal f 4550,471/2 voor die te Nieuw-Namen in totaal f 4110,82i/2 (deze school ontvangt bovendien f 250 voor het onderwijs in va'k k.) Vastgesteld wordt een plan van uit breiding van het electrisch laanspan- ningsnet in de Molenstraat over 'een lengte van pl.m. 800 M. Besloten wordt de erkenning van het openbaar belang dezer uitbreiding aan te vragen en den bouw onderhands aan te besteden op "12 Aug. a.s. Een verzoek van den gemeentebouw kundige om verhooging zijner wedde wordt aangehouden; ten behoeve van de jongens- en meisjespalironaten te Clin- ge (dorp; en van het jongenspatronaat te Nieuw-Namen wordt voor 1927 een sub sidie ad f 25 voor elk toegestaan. Bij de rondvraag herinnert de voor zitter aan den a.s. Verjaardag van H. "M. de Koningin Moeder, bij welke gelegen heid spr. vertrouwt dal de ingezetenen in grooten getale door het uitsteken der vlaggen blijk zullen geven van hunne aanhankelijkheid aan liet Kon. Huis. Dit Zeeuwse h-V laanderen W. IX Zaterdagmorgen vergaderde de raad der gemeente Zuidzande. Afwezig was de heer A. J. Lako. Ingekomen is de verordening op de heffing van schoolgeld in deze gemeente voorzien van de Koninklijke goedkeuring die over geheel 1927 nog zal worden toe gepast. IIcl schoolgeld" bedraagt per 'maand en per kind in de eerste klasse (f 800—f 1000!) f en in de hoogste klasse (f 6000 en hooger) f 2.15, echter met dien verstande dal voor het 2e, 3e, 4c, 5e en volgende kind resp. 20, 40, 60 en 80 pet. reductie zal worden toe gestaan. Baar de geplaatste muziektent in de grondbelasting is aangeslagen naar een belastbare opbrengst wegens gebouwde eigendommen van f 117 per jaar, vond dc meerderheid herschatling' gewcnschl. In verband met de omstandigheid dat de Sluissche dijk no II zeer waarschijn lijk in het Provinciaal wegenplan zal worden opgenomen, werd z h. st. be sloten hel verharden van den zijberm op de zuidelijke zijde van dien weg, waartoe intusschen vergunning was ver kregen, vcorloopig uil te stellen Op verzoek om de sedert jaren geslo ten begraafplaats opnieuw \oor hetzelf de doel te mogen openen is afwijzend beschikt, aangezien dc Begraafwet het heropenen van een begraafplaats niet kent. dit mitsdien gelijk moet worden ge steld met het openen van een nieuwe begraafplaats niet op den vereischlen af- laatbaar is om reden dat deze te openen begraafplaats niet den vereischtcn af stand van de bebouwde kom is gelegen. Stappen zullen worden gedaan lol het verkrijgen van een nieuw voor dit doel geschild terrein. De gemeente-rekening (batige sloten van gewonen en kapitaaldienst respect, f 6668,91. en f H.-lS'i.) werd naar"een commissie verwezen. Het gemeenteverslag óver 1926 werd den raad aangeboden heLwelk bij de le den zal circuleercn In de dorpstraat woral aan de zuid zijde een klinkervoelpad aangebrachl, hetwelk zal loopen \an het gemeentehui.-, tot M 136. Behoudens goedkeuring zaljdit door den heer "Wandel worden liitgc- vóerd. Overeenkomstig vorige jaren werd toegestaan de schoohvoning, met behoud van goedkeuring, onderhands te ver huren tol denzelfden prijs en voor een fijdvak van 1 jaar. De vleeschkeuringsaiensl heeft voor deze gemeente over 1926 een goed slot opgeleverd van f 13.29. Van Richter 011s Zilver. Van Richter ons Rond. BURG C 111. (Ingez. Med.) DE BIOSCOPEN. Flora. De verfilming van Bleeke Bet, het volksstuk, dat het laatste jaar vau den oorlog zooveel opgang heeft gemaakt, zal zeker ook hier worden gewaardeerd, voorat nu de bekende coupletten er uit, als de radijswals, en 't In de Jordaan, door Pauline Hervé, die een goede sou brette is, ten gehoore worden gebracht, en zij bij de vertooning explicatie geeft, waardoor 't nog meer hel cachet krijgt van een echt Amsterdamsch volksluk op het tooncel. Want zij heeft een uitste kend imitatie-talent. Het verhaal zal wel voldoende bekend zijn, dan dat wij er nog op terug moe ten komen. Het is geheel in den juisten toon van den Jordaanschen volkshumor en dc Jordaansche sentimentaliteit! Bo vendien zien wij Beppie, de Vries nog eens, die nu haar triomfen verplaatst heeft naar Australië, na in Londen dc beste eerste plans-plaats verworven te hebben, aie er voor haar genre te krijgen is. Tooneeltjes als de boottocht van de vereeniging ..Kunst te water zijn uil den aard der zaak beter geschikt voor het filmdoek als voor het tooneel. In de Jordaan zelf heeft men schilderach tige hoekjes gekozen. Herman Bouber en Harry Boda zijn ook heel goed in hun rollen in de film; liever zien wij ze op de Bühne. DE Z. VL. WATERLEIDING, In de gister gehouden gemeenteraads vergadering van Axel zijn door B en W<. dc volgende antwoorden meegedeeld op de onlangs door ons vermelde 'vragen van 't raadslid, den heer A. Th. 'I Gilde Vraag 1. Is het juist, dal door de N.V. Z.-Vl. AV.-Mij- een (zij het voorlóo- pige) aankoop van terrein noodig voor dc exploitatie onder de gemeente Jvt. Jan- steen heeft plaats gehad, tot een opper vlakte van plm. 100 H.A. voor de somma Van f 150.000 Is naar de meening van uw college deze grondprijs niet te hoog en in over eenstemming met gelijkwaardige aan grenzende pcrceelen landerijen, zaoals beweerd wordt'? A n l w 0 0 r d. Wat hel eerste gedeelte van de vraag betreft, kunnen wij medc- deelen. dal verschillende voorloopige koopcontracten zijn afgesloten, echter al le beneden de officieele schatting en on der voorbehoud van goedkeuring door den raad van commissarissen en den minister. Wal het overige gedeelte betreft, heb ben wij geen reden om aan te nemen, dat deze taxatie niet juist zou zijn ge schied, daar drie beëedigde taxateurs uil deze omgeving hiervoor zijn aange steld. Vraag 2. Is het juist, dal ongeveer half Februari j.l. een zij het voo|rloopigie' inschrijving heeft plaats gehad voor de levering van buizen ten kantore van den voorzitter der Z.-Vl. W. Mij., waarvan later bleek, dat verscheidene leden van den raad van toezicht er onkundig van waren en waarbij uitdrukkelijk aan Ne- derlandsche firma's (door wier bemid deling althans uiterst vuordeelig le le veren was) geweigerd is offerte te ma ken Indien juist zijnde, achten B. en W. dergelijke handelingen in overeenstem ming met een noodzakelijk goed beheer en dienstig lot het vesligen van vertrou wen in de leiding der Z.-Vl. W -Mij Antwoord. Het is juist, dat half Februari j 1. een voorloopige aanbeste ding is gehouden. Dal verschillende com missarissen, leden van den raad van toe zicht hiervan niets afwisten, wordt met beslistheid tegengesproken. Overigens is ons bekend, dat officieele vertegenwoordigers van fabrieken zijn ge vraagd offerte te doen voor de levering van de gegoten ijzeren buizan Naar het ons voorkomt kan deze wij ze van werken niet worden afgekeurd Vraag 3. Achten B. en W liet ge wcnschl, dal de voorzitter der Z.-Vl. W- Mij. levens optreedt als haar rechtskun dige adviseur'? Antwoord. Hierop kunnen wij ant woorden. dal geen vast juridisch advi seur bestaal. Vooi elk voorkomend geval, waarin •cchtsbijsland noodzakelijk is, zal dooi den raad van commissarissen bepaald worden, wie als raadsman zal optreden. Daarbij wordt nog medegedeeld, dal in gevolge' de voorwaarden, waarop de •ijksrisicogarantic is verleend, de N.V. voor hel voeren vau rechtsgedingen in elk hijzonder geval de goedkeuring zal behoeven van den Minister van 'Arbeid, Handel en Nijverheid. Vraag 4. Is het juist, dal één der heeren commissarissen aandeelhouder is an de Frausch-Belgische (Bonna-bui- zen) Induslrieelc onderneming, met wel ke onderaandelingen zijn aangeknoopt betreffende evenlueele levering' Inaien juist zijnde, acht uw college zulks bevorderlijk tot hel wegnemen van den algemeen onlstanen geest van wan trouwen? Antwoord. Het is ons niet bekend, dat eén der heeren commissarissen aan deelhouder is van de Société des Tu- yaux Bonna. Afgezien van de mogelijkheid, zou het ,locn geen practische beteekenis meer hebben, omdat de gegoten ijzeren buizen vooraceliger zijn en besloten is, het systeem-Bonna niet toe te passen. Vraag 5. Achten B. en W. het met het oog op de tarieven, waaromtrent men ook op hel rijksbureau geen voldoende Iichl verscliaft, gewettigd en niet ris kant om een al le zwaren en oneven redige n druk te leggen op de bevolking, met name vooral op de arbeidende be volking en den middenstand En dat terwijl vaststaat: a. dal de rentevoet belangrijk lager is dan in 1923; b. dat de huizenprijs minder is dan toen werd geraamd;' c. dat het object belangrijk kleiner is dan datgene, dat aan dezelfde kosten in 1923 is geprojecteerd, niettegenstaan de 30 pet. der Z. Vlaamschc bevolking afzijdig, blijft. Antwoord. Ons college is van mee ning, gezien de vergelijkende cijfers uit de verschillende gewesten van ons land, dal zij geen onevenredigen druk op de arbeidende bevolking en den midden stand zullen leggen. Volgens hel rapport 1926 zullen S pel. van ae bevolking vallen in de klasse \;an f S, 31 pet in de klasse van f 13, 23 pet. in de klasse van f 19; d. w. z, 62 pel. of bijna 2/3 van de bevolking valt in de klasse van f 8 tot f 19 per jaar, dal is 151/2 tot 361/2 ct. per week. Vraag 6. Zoo uw college op deze vragen geen bevredigend antwoord geeft, wat stelt het zich dan voor van de ver der door den raad aan te nemen houding ten dezen opzichte? Het is een genot direct vóór liet naar bed gaan een mondbad met O d 01- mondwatör te nemen. Het Odol-rcond- water namelijk dringt dan in de slijm- huid van den mond en verzadigt deze. Bij elke ademhaling strijkt de luebt langs deze go:duii3eerde slijmvliezen, verkrijgt daardoor een verkwikkende frischheid en geelt, zooals gezegd, een eigenaardig genot. (Ingez Med Vraag 7. Zou het geen overweging verdiener! adhaesie te beluigen aan het binnen eenige dagen te verwachten re quest van de ra ad smeerderheid van Ter- neuzen, die het besluit genomen heeft het Ieeningsvoorstel le verwerpen? Antwoord Wij meenen al deze vra gen in zoodanigen zin beantwoord te hebben, dat de door u bedoelde sfeer van wantrouwen geheel is weggenomen. Voorts deelen wij u mede. dat wij onze houding ten opzichte van het adres van de leden vau den gemeenteraad van Ter- neuzen eerst wenschen te bepalen, nadat de aangekondigde vergadering met den raad van commissarissen op 9 dezer heeft plaats gehad. DE RIADSVERKIEZING TE ARRENBERG. Gisteren vermeldden we reeds kort het besluit van Ged. Stalen ter vernietiging van bet raadsbesluit van Aardenburg van 25 Juli, waarbij dc nieuwgekozen raadsleden werden toegelaten. I11 het besluit van Ged. Stalen worden eerst opgesomd de desbetreffende stuk ken a. het bedoelde raadsbesluit; b. het beroepschrift daartegen van de raadsleden E. J. v. d. Broecke—Dc Man: J. J. van der Hooft en II. L. Reep maker; c hel adres van 27 Mei j.l. van E. J. v. d. Broecke—De Man en II. L. Reepmaker als leden van hel HoofdstemJ- bureau. waarin zij het proces-verbaal der zitting van dit stembureau van 23 Mei onjuist en onvolledig noemen; d. die van II. Willems en 4 anderen, opsommend een vijftal punten, waarin door het stembureau vau district II niet overeenkomstig de kieswet zou zijn ge- handeld; die van H. Willems en 3 anderen aan net hoofdslembureau, vragend een verklaring van kiezers le mogen over leggen ten bewijze dat hel opgegeven aantal stemmen niet juist kan zijn, f. die van A. B. Corthals fen 2 an deren, verklarend, dat zij het witte stipje voor H. Corthals hebben rood gemaakt en geen ander, terwijl er slechts twee stemmen op Corthals in den uilslag ver meld zijn - g.dat van C. M. d. Broecke, er tegen prolesleerend, dat hij door rumoer en wanorde in de zaal niet in de ge legenheid was inzage le nemen van de ongeldige stemmen; h. het adres van de bestuursleden der anti rev., vrijz. en arbeiderskiesver- cenigingen, ter overlegging van de stuk ken a. e. f en g; Voorts wordt aangehaald uit het uit treksel der concept-nolulen van de raads vergadering van 25 Juli het aau onze lezers bekende concept-besluit van den burgemeester lot niet toelating der ge kozen personen. En da.ai'ha vervolgt het besluit vau. Ged. Stalen geboord de mededecliugen, ter ver gadering van heden (n.l. de vergadering van Ged. Stalen van 29 Juli) gedaan door deu heer substituut-officier van justitie en den heer rechler-commissaris in strafzaken bij de arrondissements rechtbank te Middelburg, overwegende, dal uit bovengenoemde stukken en uit de bovenbedoelde mede- declingen van den heer substituut-offi cier van justitie eu den heer rechter commissaris in strafzaken bij de ar- rondissements-rechtbank voldoende isko- meu vast te staan, dat gehandeld is in strijd met verschillende positieve voor schriften der Kieswet, en wei lo. met art. 65, waar is voorgeschre ven, dal de tafel zoodanig zal zijn ge-

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1