Roder Verbeek Tafelmessen Scheermesjes V>ljtog 29 JnU 1927 No. 176 170' jaargang M. ou- vil- al- ter- ilid- slag >ver ar- Ge- oor- ler fijg- orle al F 'e.r- J. ïool- K d. 29, an- ige- Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Uit Stad en Provincie. Uit Middel b urg. In het raadsverslag van Middel burg in ons nummer van gisteren zijn twee foutjes geslopen, die verbeterd die nen te worden. Niet de heer W. P,, doch de heer W. C. Calliber is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, terwijl aan school J. zijn benoemd twee onderwijzers, dit ter voorkoming van misverstand, omdat door insluiping van een e, gesproken wordt van onderwijzeres, Het is gisteren in onze stad weer zeer druk geweest met de vreemdelin gen, grootendeels Engelschen; honder den en nog eens honderden bewogen zich vooral tusschen twaalf en drie uur op straat of zaten in de verschillende restaurants enz, den inwendigen mensch te versterken. Ook in meerdere winkels namen wij weer groote drukte waar en het staat dus vast, dat weer heel wat geld de stad is binnengebracht. En on danks dit verheugende feit hoort men nog winkeliers zeggen, wat heb je aan die vreemdelingen in mijn branche koo- pen ze toch niet. Die opvatting is toch wel heel kortzichtig, want al doen die vreemdelingen dat niet direct, indirect brengen zij toch voordeel aan ieder han- deldrijvende. Dergelijke feiten, hoe on- logenbaar zij ook zijn, kunnen natuurlijk niet met cijfers worden toegelicht. Nauwelijks was gister de Markt ontdaan van zijn wekelijksch kramen- kamp of de eerste kermiswagens, getrok ken door paarden of door een vracht auto reden het plein op en een half uur later leek het een wagenpark en was men hier en daar reeds aan de eerste werkzaamheden voor opbouw van tent of kraam bezig. Intusschen is op den Dam reeds een groote tent verrezen en daarbij een kraam, terwijl ook de Schouwburgtent daar een plaatsje zal vinden. Op de Groenmarkt verrijst het circus van Bever, dat verleden week te Vlissingen, en de eerste dagen dezer week met succes te Westkapelle werkte en is het dus alom leven en be weging, welke van ouderen en van de jeugd veel belangstelling trekt. van uitvoering van werken noodig voor de overbrugging. Uit Zeeuw seh-Vïaanderen W» D. Een dezer dagen kwam de land bouwer v- d. H. te B i e r v 1 i e t tot de minder aangename ontdekking, dat door tot nog toe onbekenden uit een steenen schuur, staande op zijn erf, een negen tal volwassen konijnen waren ontvreemd. De schuur was afgesloten geweest en men had het slot verbroken. De poli gezondheid over de Alg. Woningbouwver*. te 0. en W. Souburg, kjwarn ova. de opmerking van den inspecteur Voor: „Ge vaarlijk was de onderneming omdat aan wijzingen aanwezig waren, dat onbe trouwbare elementen zich in deze zaak roerden, die ten Voordeele van eigen beurs den loop' Van zaken trachten te verijdelen." D© curator in het faillissement der Alg. Bouwvereenïging heeft er den hoofd inspecteur der Volkshuistiug op gewezen, dat deze eenigszins Vage formuleering té^lie stelt een onderzoek in. Souburg aanleiding hooft gegeven tot het praatje, dat met die „onbetrouwbare ele menten'' de leden van heit bestuur wer den bedoeld. Hij verzocht machtiging om zijnerzijds te publiceeren dat met die woorden geenszins de bestuursleden wer den bedoeld, hetwelk! naar zijn overtui- tuiging ook zeker niet liet geval zou kun nen zijn. In antwoord daarop ontving de cura tor door bemiddeling van den hoofd inspecteur een schrijven van den inspec teur van de Volksgezondheid, waarin de ze verzekert dat de bedoelde opmerking „in geenen deele belrcjkjkiing heeft op de bestuursleden, buiten wie om de onderhandelingen gevoerd zijn." En ver dei' leest men daarin: „De aanwijzingen, dat onbetrouwbare elementen zich in deze zaak. roerden, hebben betrekking op een geheel andere vraag, waarvan bet bestuur der Vereeni- ging op dat oogenblik nog geen flauw denkbeeld kon hebben, Derhalve gaan deze bestuursleden te dien aanzien ge heel vrij uit, en het „praatje" waarvan de curator melding m'aajkjt, is te hunnen, aanzien dus van allien grond ontbloot." Uit Vlissingen. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen, enz. te Vlis singen, 31.76 wegens te weinig be taalde inkomstenbelasting 1925/1926 en 1926/1927. Zondagavond zal op den Boulevard te Vlissingen een concert gegeven worden door „Ons Genoegen". Uit Walcheren. Woensdagmiddag reed de landbou wersknecht L". uit Arnemuiden met een wagen, bespannen met twee paarden onder aan den Kanaaldijk bij den opge heven overweg bij wachtpost no 61. Daar ter plaatse het uitzicht op den spoorweg richting Goes zeer belemmerd wordt door boomgewas, gebouwen en spoorbrug, zag hij niet den mailtrein richting Goes—Vlissingen aankomen, al thans niet eerder voordat hij met zijn span op den overweg gekomen was. De machinist van den trein, welke den overweg reeds zeer genaderd was, kon door krachtig remmen de snelheid van den trein nog iets verminderen. De luiecht liet zijn span direct vlugger gaan, zoodal door beider tegenwoordig heid van geest gelukkig geen aanrijding plaats vond. De paarden, welke van den trein schrokken,, werden zeer schichtig,waar door zij bijna op hol gingen. Gelukkig kon de knecht ze in bedwang houden, 'maar de wagen viel haast van den zeer steilen dijk. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Gevraagd wordt, wat er met afschaf fing der bewaking op dezen overweg wordt bezuinigd? Toen deze overweg nog werd bewaakt, werd hij bediend van uit bet brugwach tersbuis je aan den anderen kant van het kanaal, waarin en waaruit nog eiken dag een man dienst doet ter bediening van de spoorbrug en den rijweg MiddelburgArnem'uiden. In bet blad van Dinsdag j.l. staat dat Zaterdag j.l. uit een schuur te Aj-ne- mui den zakken zijn vermist. Men ver zoekt ons te melden dal dit moet zijn N. en St. Jioosland. In de onlangs door ons overgeno men beschouwingen in bet jaarverslag Van den hoofdinspecteur van de Vo-lfys- Van Richter ons Zilver. Van Richter ons Goud. BURG C 111. (Ingez. Med.) Woensdagmiddag bevonden zich eenige jagers in het jachtveld onder de -gemeente Grijpskerke, Zekere L. V. tijdelijk in voornoemde gemeente ver blijvende, zag plotseling een eend op vliegen waarop door hem een schot werd gelost. Op ongeveer 20 meter afstand in dezelfde richting van de eend bevond zioh de heer A. V. broeder van den schutter, die door hagelkorrels dusdanig in beenen en buik werd getroffen, dat hij denzelfden avond naar het ziekenhuis te Middelburg moest worden vervoerd. Vermoedelijk is het ongeluk te wijten, doordat er veel wind was en de hagel korrels eenigszins zijn afgedreven. Uit Zuid-Be velaud. Benoemd tot buitengewoon opzich ter bij den Rijkswaterstaat met stand plaats Arnhem de heer G. Zuid weg te iezelinge thans buitengewoon wa- terb. opzichter te Hoedekcnslcerke. Uit Scnouwen en Duiveland, Te Oosterland werd Woens dag een eigenaardig volksfeest gevierd, dat maar zelden zal voorkomen, al wordt onze provincie wel eens genoemd het land der Ambacht she eren. Baron Scbirn- melpenninck van den Oye, Ambachts heer van Oosterland en Sir Jansland, werd meerderjarig en ter zijner eere werd feest gevierd. Het geheele pro gramma werd afgewerkt, zoowel in Oos terland en Sir Jansland. Het begon reeds om tien uur met uitreiking van feestgaven, terwijl half 12 de officieele ontvangst in 't gemeentehuis plaats vond, waar de Burgemeester enz. het woord voerden. Er werd een bezoek aan de school gebracht, waar herinneringsbekers werden geschonken, terwijl plm. één uur een wandeling door de dorpsstraten erd gemaakt en verder naar het „Hee- renhof'waar de aanbieding van den eere wijn plaats had aan de Raadsleden, Pach ters en Commissieleden. In den namid dag werd de bewaarschool bezocht, de kinder- en volksspelen begonnen, die muziek naar de weide achter het „Hee renhof" geleid en aan de uitvoering der kinderen en volksspelen begonnen, die alle uitstekend slaagden. Er was na tuurlijk voor verfrisschingen en versna peringen gezorgd, terwijl verschillende prijzen werden geschonken. Er was in tusschen ook een bezoek gebracht door den Ambachtsheer en zijn gevolg aan Sirjansland. (Des avonds had een concert van het fanfare-corps en de zangvereeniging de stemming er ingebracht, terwijl plm. 10 uur een openlucht-bioscoop werd ver toond, terwijl intusschen de firma Akker daas te Noordgouwe voor Radiomuziek had gezorgd ter afwisseling. Een lam pionoptocht besloot het schitterende volksfeest, dat het kenmerk droeg van kalme, maar toch echte feeststemming. ONDERWIJS. Geslaagd voor Boekhouden Ver. van Leeraren in de Handelswetenschap pen en Federatie Examen „MercuriuB" mej. A, Nieuwenhuize, alhier. Zonder examen is toegelaten lot do M. T. School te Dordrecht de heer J\ W. Dorleijn te Middelburg. Geslaagd voor diploma boekhou den, afgenomen door de Ver. van Leer aren in de Handelswetenschappen, de heeren A. J. Gillissen, L. de Graaff, J. Labruyère, J. Huser, en W. Jobse, allen te VIissingen, -Gisteren slaagden te Breda voor het M.U.L.O.-diploma A: A. Beenhak ker, M. Tavenier, J. Gideonse, C. de Nooijer en A. Visser, leerlingen der Chr. Burgerschool alhier. Te Breda slaagden voor het Mulo- diploma A. J. Karelse, P. Risseeuw en Ma. Wijthoff en Ea. Praag. Voor diplo ma B. (wiskunde) slaagde H. Ligthart Schenk, allen leerlingen van de open bare Ulo-school te Vlissingen. Van dezelfde inrichting slaagden nog voor de Zeevaartschool de heer P. Ris seeuw en voor de Rijkskweekschool voor onderwijzers Wa. Lemmers. Geslaagd voor handelscorresponden tie de heeren P. C. Dommisse, J|. Al do Roos en W. A. Vierhout allen te Vlissingen. Van de Chr. U. L. O.-school te Goes slaagden voor M. U. L. O.-diplo- ma A; Ja. v. d. Berge te Biezelinge, W. v. d. Berge en J. Kousemaker, beiden te 's-Heer Hendrikskmderen, L. Moelker en C. Faasse, beiden te Goes, P. Sterk te Schore, Ja. Ma. Schout te St. Lau rens, en voor diploma B: G. v. Weele te Wolf aartsdijk. Afgewezen 2. De navolgende leerlingen van de openbare school voor U.L.O. te Goes, slaagden le Breda voor het M. U. L. O.- diploma B: G. Zweedijk te 's-Heer Hen drikskinderen, D. Kloet te Wolphaarts- dijk, K. Dogge te Kruiningen en voor het diploma A: F. v. d. Stolpe te Kloe- tinge, J. Deij te Wilhelminadorp, B. v. Berk te Goes, N. de Buck te Goes en B. Ross te Goes. D. Kloet slaagde ook voor het toela- tings-examen van den 2-jarigen cursus tot opleiding van stuurlieden aan de M. A. de Ruyterschool te Vlissingen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het 'oorloopig machinistendiploma de heer K. Faassen te Souburg, leerling Van den maclünistencursus verbonden aan de ambachtsschool te Middelburg. Geslaagd voor het diploma Engel- sche Handelscorrespondentie van de ver- eeniging van Leeraren de heer P. van de Sande te Oostburg. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leeraar aan de R.H.-B.S. te Zierik zee met ingang Van '1 Sept de heeren dr. F. "W. Bonnet, A. 'Heering en T, Schults, allen thans tijdelijk. Geslaagd te Utrecht voor het exa men Fransch M. O., akte A, onze vroe gere stadgenoot de heer D. Jonk, thans te Gouda. Uit Tholen. Woensdagmiddag kwam de raad Van Tholen onder voorzitterschap burgemeester van der Hoeven bijeen. Afwezig was dhr. Goedegcbuure. De heer W. de Korte, benoemd jge- meenteontvanger, legde de vercischte eeden af en we|rd door den voorzitter na mens den raad met zijn [benoeming gcluk- gewensebt Hierna werden nog eenige besluiten genomen inzake onderhandsche gunning HANDEL, NIJVERHEID EK VISSCHERIJ. Coöperatieve Beelwortclsui- kcrfabrielc Jj.eeland G. A. In de heden (Vrijdag) te Goës gehou den Algemeene ledenvergadering van bo vengenoemde Coöperatie, werd ter vast stelling aangeboden de balans alsmede de Winst- en Verliesrekening oyer liet boekjaar 1926-1927. De rekening geeft aan ontvangsten voor gelaxeerde op brengst van suiker f >3.79|2,918|.87; na-op brengst suiker p. nu; opbrengst natte pulp f (1 S5.461' idem dlrogo pulp een som Van f293.575".lS; getaxeerde opbrengst melasse T98.588.02; idem schuimaarde f -i.770.70l'o pachten landerijen f 900.92; netto na-opbrengst vorige campagne bo- can taxatie op 31 Maart ^926 een som van f 323 040L93. Totaal dus een be drag van f 4.799.855.621/3. Do uitgaven warenalgemeene onkos ten /54.8SG.331/2 jin^est f lSl.003.80y,>; loonen en salarissen f 283.654.59; hulp grondstoffen 1' 264.859-06, onderhouds kosten i' 213.460.59afschrijvingen en reserves f 230.88S,16; onkoslén bieten- ontvangst f 121.532,63; spoorwegbedrijf f 12.300.77; uitgekeerd aan bietenlever anciers f 3,106.008.011/2; na-betalingen aan bietenleverauciers campagne 1925- /926 f 328.163.62; saldo behoudens meerdere opbrengst f 3.097.51. De balans geeft aan passiva aandeelen kapitaal f 562,500; 5 pet. hypothecaire leenine f 1.050.000: 5Vg pel. obligatie- leening 1918 f 390.000; 5 pet. leening 1925 f 1.100 000deposito o/g-f 523.126,16 kassicfrs f 232.709,64; intrest f 27.560.12 niet afgehaalde coupons f 15 094 50; 'staalde aflosb. gestélde obligaties een bedrag van f 1743.50; reservefonds f 45.716.92; reserve belangen personeel f 11 397.33i/2; crediteuren f 31.490, te betalen onkosten f 15.229.54; Saldo be houdens meerdere opbrengst) een bedrag Van f 3097.51. Aan activa treffen wij aan: terreinen (na afschrijving van f 9.261.79 over dit boekjaar) f 239.451.Sly*; machineriën at- schr. f90.347.35) f 1 528.012,05y2; ge bouwen (afs. f 34.477.52(1 f 914.438.60y»; los- en laadinrichting (afs. f 3033.59) f 98.086.211,(jhaven en brug (afschr. 1' 7 681.55) f 261.271.651/2, laboratorium- en kantoor inventaris (afs. f 499.49} do som van f 9355.92;; spoojrwteg en mate riaal (afs. f 2236.52) f 57.680.44','2ma terialen (afs. f 3779.32) f 14.884.06; aandeelen in ondernemingen een bedrag van f 51.632.70; effecten f 43.440; re servefonds cenlr. werkg. risico bank f 6445,75; voorraden en vorderingen f 575.1 -17.001/2; kas, kassiers en postch. en girodienst f 24.122.38; debiteuren f 158.326 63; onkosten vooruit betaald f27.397.29. Uit het verslag door den directeur uitgebracht aan het bestuur over de campagne 19261927 blijkt, dat deze liep van 28 September tot 20 December, cr werden volgens berekening 180 213.070 K.G. bieten met een gehalte der snijd sels van 16.14 pel. verwerkt. Dit ge halte is bijzonder laag. Op 'de fabriek zijn ontvangen 177.921.270 'K.G. bieten met een gehalte van "36.69 pet. en de hoeveelheid der te betalen bieten be draagt 177.C06.2S0 K.G met een ge halte van ?7 03 pet.. Het gehalte der bieten was in 'l algemeen laag, en, aange toond werd dat op de opslagplaats der fabriek groote suibervérliezen optraden. Het schijnt dat de bieten veel dom- den rooien afstand en door het overladen der trambieien verliezen in weerstands- ermogen tegen het liggen op groote hoopen en daarom zal bijzondere zorg moeten worden besteed om deze suiker- verliezen door geringen voorraad op hot schcepsterrein zooveel mogelijk tegen te gaan, De aanvoer der bieten was onregel matig. In tegenstelling met andere jaren is hoofdzakelijk droge pulp gemaakt met een liooger suikergehalte. Door ae latere ingetreden verhooging van suiker- en mclasseprijzen heeft dit tenslotte weinig extra voordeel opgele verd. De vergrooting der capaciteit van de drogerij heeft natuurlijk wel overeen komstige resultaten gehad. Het raffi neeren heeft belangrijke voordeelea op geleverd. De hoeveelheid vervaardigde ruwe suiker bedraagt 13S.S13 zakken, die der geraffineerde suiker 113.600 zakken. De loop der suikerprijzen was buitenge woon onregelmatig. Alles tezamen geno men werd een looneude bietenprijs ver kregen. niet het wegblijven van een \ve- ycldconventic met daaruit volgend ge vaar voor prijsdaling bcueden productie prijs aanwezig was, zou de directeur met vrij groot optimisme de toekomst tege moet gaau. De uitstekende inrichting der fabriek met pulpdrogerij en rafl'inage- installalic zou hem dan vrij gerust doen zijn omtrent de mogelijkheid voor de fabriek om te concurreeren. Verlaging van tram- en spoorvrachten is vo'or vele leden noodig voor een ren dabele bietenteelt. Over de samenwerking mét de be ambten en hel overige personeel "der fa briek kan de directeur niet anders clan met tevredenheid gewagen. 'Het Dag. Bestuur wijst in zijn ver slag ook op de moeilijkheden mtet do con currentie uit het buitenland ondervonden cn de mislukte poging om tot een pro ductiepremie voor suiker uit bieten te komen in afwachting van een Internati onale Suikerconventie. Een tijdelijke op flikkering van den suikerprijs kon in een en ander geen verbetering brengen en de aandacht moet nog voortdurend op deze belangrijke kwestie gevestigd blijven, in de hoop, dat ten slotte alle 1 bietenvel-bouwers, zich achter het be IJzerhsndel Mldclol!srarg« FRIEDR. HERDER DE BESTE DE S0EDK00PSTE (Ingez. Med.). stuur zullen scharen, en regeering en volksvertegenwoordiging zullen inzien, welk groot nationaal belang hier aan de orde is. Intusschen blijft het bcstuuf voortgaan om met de middelen, welke binnen zijn bereik zijn, de bielencultur zoo loonend mogelijk le doen zijn. Het draagt bij in de kosten van voortdurende verbetering van de biet zelf, de fabjriek ontsmet bet zaad. alles wordt in het werk gesteld' de vrachten te verlagen, en fabriek en installatie wordt op de boogie Van den lijd gehouden. Een beroep wordt gcdaaii op een regelmatige levering, cu vooral zich aan de termijnlevering stipt 1e houden, wat er toe lei.dde in het belang van allen aan sommige leden boete op te leggen. Walcheren waakte het slechts tegen tekorten op do ladingsplaatscn. De deelneming in de N.Y. Glocose en Tafelsiroopfnbriek ,,1'nlon' le Ouden bosch heeft niet de dipccle voordeden gebracht, die verwacht waren. liet aantal aandeelen nl. 5625 cn het aantal leden n.l. 1S55 zijn constant gebleven. De samenwerking met bestuur, direc teur en beambten bleef goed, oen ver blijdend verschijnsel wordt het genoemd dat hel collectief arbeidscontract met de werklieden voor het derde jaar. onge wijzigd is ingegaan. SUlTENtAfsD. Alge-neen Cvczlcni. De vioolconforcnlie 'e Genét e. Bridgeman en Cecil zijn le Londen te ruggekeerd, cn voor zijn vertrek heeft de eerste een vage aanwijzing gegeven dat naar een overeenkomst zal worden ge tracht om den aanbouw* van kruisers tusschen nu en 1931 of 1936 le beper ken. Dit is de vage aanduiding van het Engelsche Voorstel, door welks aanneming of verwerping de conferentie een gedeel telijk succes of een geheele mislukking wordt. Het moet weinig verandering brengen in het Brilsch-Japansch aceoord. Maar vooral de beperking van het ka liber der-kanonnen op een gedeelte der kruisers tot zes duim blijven de Ameri kanen als onaannemelijk beschouwen. Maandag wordt weer een openbare zit ting gehouden; en volgens de berichten van hen, die steeds in contact met de conferentie hebben gestaan, beteekent dit het einde der conferentie, en 7.011 't er nu vooral op aan komen een behoor lijke eindformule le vinden. Die dan "Waarschijnlijk wordt gezocht in een ver daging der besprekingen naar de con ferentie. die volgens het verdrag van Washington, in 1931 le Washington plaats moet vinden. Is dit inderdaad zoo, dan beteekent dit in de eerste plaats een echec voor Coo- lidge, die het initiatief tot deze conferen tie nam, en haar heeft doorgezet, ook zonder de deelneming van Italië cu Frankrijk. Een conferentie, die als zijl slaagde tenminste de Volkenbondscoufe- reniie over de ontwapening een betere kans bood. Toch Amerikanen en Engelschen zul len dankbaar de gelegenheid aangrijpen elkaar de schuld te geven van deze mis lukking. De één, dat de andere onaan nemelijke voorstellen heeft gedaan, de ander, dat de een zoo recalcitrant en weinig meegaande was. Dit brengt met het echec der conferentie zelve nog hel nadeel van vermeerderend wantrouwen. Aan hel begin der conferentie is gezegd: zij moet slagen nu 't er naar uitziet, dat dit niet gebeurt, begrijpt men nog duide lijker de gedachte, die daarachter èil: anders brengt de toestand ons nog meer achteruit. De Amerikanen waren 'gisteren wel bereid hun regeering nog eens naar hun oordeel, vooral uit respect voor de moeite die de Engelsche legatie had gedaan, te vragen. Doch niemand vleit zich met de

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1