Jtest mooiste. XxiXUkxypje iusmxxm MIDDELBUR COURANT. MSPfcOWMMrtW BINNENLAND. UIT DE PERS. De P.Z.EIM.-am'btenaren. In het Prot. Zuiden wordt in een Vloor W. onderteekend artikel over de •beslissing der Prov. Stalen op de adres sen van ontslagen P.Z.E^M.-ambtenaren 'o. a. geschreven: Door de zeer eigenaardige instelling die de P. Z, E. M. is, waardoor volgens de statuten de Provinciale Staten niet anders hebben te doen en o,ok kunnen doen, dan geiden voteeren voor nieuwe uitgaven, stonden Gedf Staten formeel zeer sterk in hun voorstel. Inderdaad xvOrdt het personeel der P. Z. E. AL aangesteld en ontslagen door den Raad van bestuur zonder eenig beroep op de Staten of welk ander college ook. Toch is de vraag gerechtvaardigd of, vooral voor het prestige der P. Z. E. Al. in Zeeland men niet veel beter had gedaan de openbaarheid niet le schuwen en een bespreking dezer zaak, al was het dan maar in de afdeelingen alleen, toe te staan. Het vertrouwen 'in de lei ding der P. Z. E. Al. is in Zeeland, spe ciaal in Zeeuwsch Vlaanderen, toch al niet al te groot en het zal door deze afgedwongen gesloten houden van alle monden er zeer zeker niet op verbete ren. Wat ten nadeele komt der P. Z. E. M. zelve, die voor een meerderen bloei juist allereerst moet Zorgen het niet ongeschokte vertrouwen der bevolking in zijne gestes geheel te herwinnen. Toch is ook weer uit deze stukken gebleken, dat er bij de P. Z. E. M. toestanden lieersehen, die feitelijk niet •door den beugel kunnen. Gelijk nu weer bekend werd, is een groot deel ook van het hooger personeel aangesteld in tijdelijk verband. Beide adressanten rekenden aanvankelijk op vaste aanstelling na een jaar proef. Maar! De tijdelijke aanstelling werd con tinu tijdelijk, duurde nu reeds langer dan drie jaar. .Veilig mag worden ge zegd, dat voor betrekkingen die een blijvende vervulling eischen een tijdelijk verband langer als een jaar practisch uit den booze is. De leiding behoort in een jaar tijds te kunnen beoordeelcn of iemand voor zijn taak geschikt is of niet. In het eerste geval behoort een vaste aanstelling te volgen, in het laat ste geval ontslag. Beide zoowel in het belang van werkgever als werknemer. Bij de P. Z. E. M. is het regel het tijde lijk dienstverband te verlengen, al dan niet na eerder gewekte verwachtingen op een vast verband, zeer zeker zonder in achtneming van de belangen der betrok ken ambtenaren. Een tweede feit van beteekenis is wel dat in den ontslaanden Raad van Bestuur behalve eenige andere leden zit liet geheele college van Ged. Staten met den Commissaris der Koningin en den griffier inbegrepen. Hooger beroep op eenig col lege is dus thans niet mogelijk, gezien het feit, dat Ged. Stalen ook aanwijzen den vertegenwoordiger der Provincie als -eenige groote aandeelhouder. De schrijver eindigt met de hoop uit te spreken, dat stappen zullen worden ge daan om voor de ambtenaren van de P. Z. E. M. meerdere rechtszekerheid ie krijgen. resteerd, en dank zij de bij' een hunner gevonden papieren kwam de politie ook de verblijfplaats te weten van een voor namen en nog steeds voortvluchtigen op- roerleider van November, Sawoedjro, die thans ook gearresteerd is. Electro Bioscoop - Markt Heden tot en met DON DERD^jï Pola Negri, Emiel Jannings Harry Liedtke, in t$W Madame Dubarry Het klassieke Meesterwerk der U. .F A. (Ingez. MetLö Uit Stad en Provincie. UIT OOST-IN'DIE. Dc nie nu e Coinotunisliscbe actie. De onlangs door den Gouverneur-Ge neraal in den Volksraad uitgesproken meening dat het Communistische gevaar nog niet bezworen was, heeft bevestiging gekregen door de gister door ions gepubli ceerde berichten over een nieuwe actie, nu onder inlandsche militairen, speciaal Menado neezen. Wat in deze berichten bovenal treft is ten eerste de mislukking door de blijkbaar zeer zwakke organisatie en door het tijdig op de boogie zijn van het be wind, en ten tweede het feit dal de op- stokers over flinke geldmiddelen beschik ten waarmee gewerkt werd voor de leus: „bondgenootschap met Rusland en China met het doel het gezag omver tc wer pen'1. Waar dat geld vandaan kwam is nog niet bekend. Uit hel feit dal de gear resteerde Alenadoneezen meest deser teurs waren, valt op te merken dat men niet bij de beste elementen van deze, goed hekend staande soldaten die po gingen heeft aangewend. Een deel van het geld is wellicht af komstig van de afpersingen die in som mige kampongs aan 't licht gekomen zijn Blijkens de berichten in de Indi sche bladen werden de inwoners door zgn. communisten gedwongen een geld te geven, daar ze anders bloot stonden aan roof en mishandeling. Dank zij het onverwacht en krachtig ingrijpen der overheid, hebben er geen gebeurtenissen van betieekenis plaats ge b ad. De voornaamste leiders zijn gear- Uit Middelburg. Blijkens een publicatie in dit num mer blijft tot 10 Augustus a.s. de gele genheid opengesteld zich aan te melden om dienst te nemen als vrijwilliger bij de Brandweer. De heer en mevr. Sprenger—Kolff hebben ials blijk van hun groote waar deering voor de uitnemende en liefdie- volle verpleging van hun zoon in hel; gasthuis te Middelburg en te zijner ge dachtenis, aan het gasthuis een" som van f 2000, geschonken, om de rente daarvan te doen strekken om aan on- en minver mogenden verpleegden bloemen en klei ne versnaperingen te verschaffen. Vrijdag a.s, en ook Vrijdag 29 Juli geeft het Middelburgsch Muziekkorps een uilvoering op het Molenwater. Uit Vlimagen. Zondagavond werd) op de reede te Vlissingen een Belgisch zeiljacht waargenomen, waarvan de opvarenden blijkbaar niet al te best bevaren waren, want het ranke vaartuigje scheen in nood le verkeeren. Omstreeksch half tien, toen de donker begon te vallen, werd die vlag geheschen en een motorboot van het Nederlandsch loodswezen vertrok om hulp te verleenen, daar het jacht hulpe loos [ronddreef. Ook de (motorboot van het Belgisch loodswezen zette nog koers naar het scheepje. De motorbooten keerden echter naar de haven terug, zonder as sistentie verleend te hebben. Later poog den de opvarenden toch nog op <l]e haven aldaar te komen, doch dat zou niet ge lukt zijn, als de motorboot van het Bel gisch loodswezen daarbij geen assistentie had verleend. Het jacht, afkomstig nil' Gent, met 5 opvarenden, werd nu be houden binnengebracht. Een der opia- renden werd door dien scheerstolc licht aan den arm gewond. Maandagmorgen is het jacht weer van Vlissingen vertrokken. De politie vond aan den muur van den boulevard De Buy ter te Vlissin gen op de sLeenglooiing een viertal jonge katten, welke blijkbaar van den boulevard waren geworpen. Een van de dieren had d,e lenden gebroken, terwijl een tweede een poot had gebroken. De politie "heeft daarna de katten, teneindle ren uit him leiden te verlossen, ver- Naar de dadjers wordt een onderzoek ingesteld. Uit Walcheren. - In de Vrijdagavond gehouden verga dering van den raad van B igg ekerlce waren afwezig de heeren P. Dekker én J. Poppe. Aan de schielvereeniging werd. een bij drage verstrekt in de kosten van ver legging der schietbaan, zalles als gevolg van de opzegging der vergunning in ver band met den aanleg vau het rijwielpad. In bespreking komt het in de vorige vergadering aangehouden voorstel betref fende aanbrengen Van een bliksemaflei der op den toren. Door de "bramdwaaif" Iborgmaatscliappij wordt de jaarlij k,sche premie bij evenlueele plaatsing vermin derd met f 7.50. Volgens opgaaf bedragen de kosten van aanleg f 125. Besloten wordt tot plaatsing over te gaan. Als ge volg hiervan wordt besloten het verbete ren van den toren nog een jaar uit te stellen. De geloofsbrieven van de herkpzen raadsleden, worden in orde bevonden, waarna tot toelating wordt besloten. Thans komt in bespreking de vernieu wing der kap van het gemeentehuis. Tot het doen van enkele mededeelingen wordt in besloten zitting overgegaan. Na heropening deelt de voorz. mede dat door J. CoHbijn is opgegeven voor liet aanbrengen van 'ra nieuwe kgp met toe- behooren een som van f 851.33 waarbij de afbraak ten zijnen jjunste komt en voor het leggen van een nieuwe zolder f 168 70. De heer P. Janse vraagt of nu juist Corbijn dit werk moet uitvoeren. De voor zitter antwoordt dat in eerste instantie besloten is het werk te verdeelen over 3 jaar en te laten uitvoeren door den timmerman, die aan de beurt is om het gemeentewerk, uit te voeren Men is dus feitelijk gebonden om het thans aan Cor bijn te gunnen. De heer P. Janse zeg|t, dat niet over de kap is gesproken en dat slechts 2 jaar voor het werk was gere kend, waarop de voorzitter volhoudt dat gesproken is over 3 jaar. De heer P. Jan se meent dat hierdoor niet een gemeente belang wordt gediend. Hij heeft geen vrijmoedigheid zijn stem te geven voor een uitgaaf die f 200 hooger is dan op de Ibegrooling is uitgetrokken, wanneer getracht wordt den goedkoopsten weg te zoeken De voorz. geeft toe, dal bij aan besteding de kosten wellicht lager zouden zijn, doch dan had dit reeds van het be gin moeten zijn gedaan. Spr. meent, dat men de gewoonte om het te laten uitvoe ren door den timmerman die aan de beurt is, moet handhaven om geen onbil lijkheden te scheppen. De heer P. Janse zegt dat er werk bijgezocht is waarop de voorzitter antwoordt, dal er werk bijge komen is en niet bijgezocht; in beginsel is besloten het werk over 3 jaar te ver deelen Wethouder A. Janse vindt geen vrijheid van d e thans gevolgde gewoonte af te wijken, dan had steeds aanbeste ding moeten plaats hebben. De heer P. Janse herinnert aan wajt reeds vroeger door hem is gezegd, dat liet geen geschikt gebouw was, een mooi geheel kan nooit verkregen worden, hij is niet tegen verbetering doch de som valt te veel tegen. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt z. hsl, aangenomen. De lieer P Janse wordt geacht tegen ge stemd te hebben. Aangeboden wordt de geineeratei'ek,e- ning over 1926, aanwijzende „gewone dienst' in ontvang op f 22572.02 en uit gaaf f 19065.521/3, goed slot f 3506.191/2, de „kapitaaldienst" iu onvang f2064 en uitgaaf f 2052, goeds slot f 12 Deze wordt in orde bevonden en voorloopig vastge steld. De begrooting van het burg. armbe stuur voor 1928 wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 4180 10 Vi. Voorgelegd wordt een ontwerp-beslüit tot wijziging der begrooling, waarbij de heer P. Janse, zich tegen verhooging met f 200 van den post onderhoud ge meentehuis verlcjaart Bij de rondvraag geeft de lieer <P. Janse in overweging, naar aanleiding van de in deze vergadering genomen be sluiten, in hef vervolg af te wijken van den regel en voor werken waarbij lioo- gere bedragen zijn gemoeid, openbare in schrijving tc houden. De voorz. geeft den spreker in overweging de volgende ver gadering een voorstel daartoe in te dienen. De heer J. Janse brengt onder de aan- dachl dat nog steeds nu en dan met voertuigen over liet rijwielpad naar Krommehoeke wordt gereden. De voorz. vindt dit een moeilijke kwestie, borden plaatsen heeft ook zijn moeilijkheden, het puibliek dient uit eigen beweging hel pad in bescherming te nemen,. Ilij be looft nogmaals er de aandacht aan ie zul len schenken. Zaterdag vergaderde de gemeente raad van Oostkapell'e. De geloofs brieven der nieuw gekozen raadsleden werden in orde bevonden; tot hun toe lating werd besloten. De begrooling voor 1928 van de gezondheidscommissie ge zeteld le Veere bedragende in uilgaaf en ontvangst f 1881.15V3 en 'de begrooling 192S van aen vleeschkeuringsdienst be dragende f 6150, werden voor kennisge ving aangenomen. De gemeenterekening dienst 1926 bedragende in ontvangst f 27178,66 en in uitgaaf f 218S6.77 al- zoo een batig saldo van f 5291.S9 werd goedgekeurd. Het salaris van den ambtenaar van de finanlicele werkzaamheden van don vleeschkeuringsdienst wordt op voorstel van B. en "W. vatn' f [35 |oyi( f 50 gebracht zonder hoofdelijke stemming. verbonden te zijn kon hij later huis- j waarts keeren Men hoopf den dader spoedig te arresteeren Uit 2e«u wsch-VIiaaderea W. D - Id den namiddag van "Zaterdag 16 Juli is door J. van iLare wonende aart liet Kruishoofd te Groede aldaar een flesch aan het strand gevonden welke flesch een briefje inhield met de vol-, gende woorden „Le 14 Juin 1927. Avons sombrés, Voici notre deruiere espoir Venez ciun(?) Hes Terres neuves. Nungesser." Het briefje is bij den burgemeester j an Groede gedeponeerd. Het lijkt ons een nare grap. Zaterdagmiddag 1.1. geraakte een 3-jarig kind van W. de Groote te Groe-| de al spelende in een in de buurt van j diens woning gelegen breeden diiepen wa tergang die vanwege de vele regens ge- i heel vol water stond G. de Hont te I Groede begaf zich, zoodra hij zuiks zag, gekleed te water, en het gelukte hem het kind behouden op liet droge le brengen. Uit Zuid-Beveiand. Onder toezicht van den inspecteur van Volksgezondheid uit Breda een schei kundig ingenieur, van hel Ulrechlsche laboratorium voor waleronderzock, heeft op een drietal plaatsen in Oosl en West singel te Goes, monsters van liet waler genomen. Onderzocht zal nu worden of liel niel mogelijk is, dat Jangts chemischen weg het grachtwater zoo gezuiverd kan wor den, dat de stank verdwijnt of vermiln,- dert. (G. Grl.) Onder enkele jougelui die ondier den invloed van sterken drank verkeer den ontstond', Zondagavond twist op dje Markt te Goes. Een der deelneniensé B. uit Ovezande, werd met een mes ge sloken. Zijn slagader werd verwond]. Na STUKKEN VOOIC DEN GEMEENTE RAAD VAN MIDDELBURG. Vaststelling schoolgeld verordeningen. B. en W. stellen den raad voor de vaststelling der schoolgeldverordeningen voor het lager onderwijs en liet vervolg onderwijs, aie slechts tot 1 Jan e.ic, bij Kon. besluit werden goedgekeurd, te hernieuwen. De C. v. Fin. vereenigt zich met het voorstel. Begr. Armenraad. B. en W. stellen den raad voor goed te keuren de begrooling 1928 van den Armenraad, waarmede de C. v. Fin. zich vereenigt. Huurvermindering Volkstuin tjes. Hel bestuur der Vereeniging tof ex- ploilalie vau Volkstuintjes voor land en tuinbouw „Kweeldust" heeft B en W verzocht te willen bevorderen, djal' haar een verlaging der verschuldigde geldeu voor de verschillende door haar van dc gemeente in huur verkregen stroo- ken grond wordt toegestaan Het baseert dat verzoek op de om standigheid, dat de te betalen huursom1- men werden vaslgcsleki iu jaren, toen de landpachten belangrijk hooger waren dan thans, en nat, wil dc vereeniging vau haar groei en bloei verzekerd blij ven, zij noodzakelijk zal moeten over gaan lol verlaging der door haai* leden te betalen pachf voor de hun als luinlje in gebruik gegeven grondgedeellen, het geen lot heden niet kon geschieden als gevolg van de aan de gemeente ver schuldigde huurbetalingen en reeds er toe geleid heeft, dat een aantal leden rechtstreeks van particulieren grond hebben gehuurd tegen lageren prijs dan zij aan de Vereeniging hebben te vol doen en daarop groenten en bloemen kweeken. Om die redenen dringt hel bestuur er op aan voor alle door dc vereeniging van de gemeente in huur verkregen gronden ae huursom te bepalen op f 70 per geniet, d. w. z. 1% cent per c.A. Voor hel grootste deel der gronden is dc huur thans 2% cent per c.A. (f 100 per gemet), voor één perceel 2>/i cent per c.A. en voor 3 andere per- ceelen ruim 2 cent per c.A. Ten aanzien van bedoeld verzoek kun nen B. en W. mededeeleu, dal, bij het aangaan der huur, de betrokken gronden meerendeels weilanden waren, die door de leden der vereeniging zijn gescheurd i omgewerkt tot bouwland. Om tol billijke beoordceling van liet verzoek tot verlaging te geraken, hebben B. en W. de nu door de vereeniging verschuldigde huren vergeleken met de pachten, die Uians worden bedongen voor weilanden, welke in of iu de onmidt- dehijke nabijlieid van de gemeente ge legen 'zijn. waaruit is gebleken, dal mo menteel de pachtprijs voor zoodanige gronden in het algemeen blijft beneden f 70 per gemet en een hoogcre prijs slechts bij uilzondering bedongen wordt. Een prijs van T 70 per geniet komt B. en W. dus voor een zeer behoorlijke pacht te zijn. Die meening wordt gedeeld door deu mede door hen geraadpleeg- den deskundige voor de landerijen. Zij voegen hieraan nog toe, dat voor alle aan de Vereeniging verhuurde gron den per 1 December 1927 een nieuw huurjaar begint. Op grond van hel bovenstaande stel len 33. en W. den raad voor om voor alle door de vereeniging aangegeven per- ceelen de huur, met ingang van 1 De cember 1927, terug le brengen tot f70 per gemet (1% cent per c.A per jaar. Aldus zal, bij aanneming van het voor stel, de in totaal door de vereeniging] aan de gemeente verschuldigde jaar- huur daleu vau f 1390.95 tol f 1042.89, hetgeen een vermindering mol f 318.06 beteekent. is ongetwijfeld het best verzorgde, daar de jeugdige bekoorlijkheid van het bubi-kapsel door den natuurlijken en zachten val van bet goed verzorgde baar wordt verkregen. Geregeld en wekelijks wasschen met Pixavon geeft het baar eenzijdeachtigen glans, zachte volheid en een gemakkelijken val, betgeen boofdvereisebten zijn voor een bekoorljik en gracieus bubi-kapsel. Geen der gewone vloei bare zeepen bezit ook maar bij benadering de heilzame werking van Pixavon. Eischt altijd Pixavon (slechts inge sloten origineele fles- sdien) zoowel voor eigen gebruik, alsook in den kapperssalon. £L^C2 Mid.) De O. v. Pin. en van Fab. verccnigcti zich met het vooi-stel Uitbreiding bijz. scholen. B. en W. stellen den raad voor f 3364 22 beschikbaar le stellen voor den verbouw der scholen van hel be stuur der Vereeniging voor Gerei, ou derwijs. aan de Heerengracht eu Gra venstraat. De verbouw der school aan de Iiee- reugrachl betreft de vergrooliug van 2 leslokalen door bijlrekkiug van de tus- scken die lokalen gelegen vergaderkamer en aan de school Gravenstraat bet ver- grootcn van het kamertje van hel hooi'd der school., teneinde dit daardoor gc- scliikt Lo maken voor vergaderkamer. De Com, van Fin. vereenigt zich met het voorstel. U itbr IJkinrichling eletriciteitsmeters. B. eu \V. stellen den raad voor de ijk- inrichting voor de eteclnciteilsmclers aan deu Dam uil te breiden. B. en W. be richten den raad. dat, als gevolg van het sleeds groeiend aantal plaatsingen van eleclricileilsmelers, de kamer, aan wezig op den zolder vau het kantoor gebouw der bedrijveu aan den Dam F 96, en in gebruik voor het ijken dier meters, noodzakelijk uitbreiding behoeft, wil de gemeente de aan den ijk ver bonden werkzaamheden naar bchooreu kunnen blijven verrichten. Door een verbouwing kan aan het nij pend ruimtegebrek worden tegemoet ge komen en tevens zal zoodoende de ijk- inricliting, bij evenlueele eleclrificalie dei- plattelandsgemeenten van Walcheren alleszins voldoende zijn om ook de voor die gemeenten noodige meters daarin te kunnen ijken. De kosten der verbouwing c. a. wor den geraamd op ecu totaal van f 1199.85. B. en W. stellen voor een crediet van rond f 1500 ter beschikking le stellen, en hiervoor een tijdelijke geldlecning aan Ie gaan. De beide commissies verecnigen zich met hel voorstel. Indien II iets noodig mocht hebben van Goud en Zilver, Horloges enz., denkt dan aan den Uitverkoop bij BCQ. FRANK. (Ingez. Med.) KERKNIEUWS. Hedenmorgen is na een langdurige ziekte in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer A. v. fl. Heijde. ia teven hoogleeraar aan de theologische schooi der Chr. Ger. Kerk te Apeldoorn. ONDERWIJS. Geslaagd voor hel te Middelburg ge houden examen voo'" de vereeniging het Nederlandsch Handelsinstituul de heer P. Jac. Laurel Lzn;., te Groede.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1