FEUILLETON. 5ïeuitilgisthe pijnen B IJ VOEGSEL Donderdag 14 Juli 1S27 Ho. 163 INNENLAND. bond voor staatspensioneeking. In de Dinsdag in Den Haag gehouden alg. vergadering van den Bond voor Siaatspensioneenng kwam aan de orde een voorstel-KampenDe Bond voor Staatspensionneering neemt ctoadwerke" lijk deel aan de Tweede Kamervei'kie^ zingen in 1929. Vroegtijdig wordt door het hoofdbestuur aan alle politieke par tijen de vraag gesteld of zij bereid zijn j het streven van den hond, neergelegd in art. 1 enz. der statuten, te helpen verwezenlijken, mei verzoek binnen een bepaalden tijd te antwoorden. Het hoofd bestuur publiceert de antwoorden en steunt door woord en schrift de partijen, die haar medewerking zullen verieenen aan het tol stand komen van de in art. 1 enz. uitgedrukte wenschen. Leeuwarden en Huizen stelden voor pogingen aan te wenden om door eenige leden een initiatief-ontwerp bij de Sta ten Generaal in te dienen, maar dlat werd door het Kamerlid, de heer Oud, en door den voorzitter, jhr. A. de Muralt ontraden, dn ten slotte verworpen. Het voorstel-Kampen werd aangeno men, evenals een voorstel-Nijmegen om tan de afdeelingsbesturen te verzoeken de leden, die tevens lid zijn van een plaatselijke kiesvereenig.ng ertoe te brengen de plaatsing van het premievrij Staatspensioen op een zoo hoog moge lijke plaats op het werkprogram hun ner kiesverenigingen te "bevorderen. Door Ier se ke werd een motie in gediend den wensch uitend, dat zoo spoe dig mogelijk door den Bond een volks petitionnement zal worden georganiseerd waarbij wordt verzocht om een wet, wel ke voldoet aan het uitgedrukte in het ,in art. 2. der Stat. bepaalde (premie- vrije Staatspensionneering voor alle Ne- derlandsche mannen en vrouwen, die het noodig hebben). De voorzitter wees op de groote kos ten van een petionnement, terwijl de heer van der Velde wees op de groote moei lijkheden welke vooral in de groote ste den verbonden zijn aan het inzamelen van handleekeningen. Spr. ontraadde dan ook het houden van een petitionnement op dit oogenblik. Een der andere afgevaardigden stelde voor het hoofdbestuur op te dragen, ons land voor te bereiden voor een petitionl- nement. De voorzitter deelde mede, dat dit laat ste denkbeeld in overweging zal worden genomen. UIT DE PERS. De uitgestelde hoop. De „Standaard]" driestart: De conferentie van Genève wekte de hoop, dat die landen rondom ons den invoer onzer producten milder zouden bejegenen. Al kon de slechting der lariefmuren niet worden verwacht .Joch was redelijk de gedjachte, dat op den ingeslagen weg met zou worden voortgegaan en andere koers zou worden ingeslagen. Van die koersveran,<^ering blijkt helaas bitter weinig. In de korte periode, die na de Econo mische Conferentie verliep, werden wij slag op slag bitter teleurgesteld. Wat na Genève geschiedde, lijkt wel op een kleine economische „chronique scandaleuse". Amerika verhoogde het invoerrecht van stroocarton van 10 tot 30 pet ein be dreigt daardoor een uitgebreide Neder- landsche industrie in haar bestaan. Oostenrijk zette de bescherming der landboiiwprod[Ucten verder door en de Rijkskanselier Dr. Seipel achtle het eene utopie, thans aan verlaging van rechten te denken. Noorwegen bracht schrik door zijn strenge maatregelen legen afgesneden bloemen en de verhoogdje rechten op schoenwerk en andere industrieele pro ducten De Duilsche regeering komt met een verhooging van liet recht op aardappe len, suiker en varkensvleescli, die Ne derland meer dan eenig ander land treft! Al bood die Rijksraad eenigen weerstand, (och voerde de Rijksdag Zaterdag deze tariefsverliooging door. Waarlijk, na Genève zijn de sombere teekenen vele. Od zjjn zachts gezegd is <le hoop uil- gesteld. 1 En die uitgesteldje hoop krenkt het hart' worden gestild door tabletten J/üi Prijs 75ets. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Gisteren waren wij in de gelegen- neid een kijkje te nemen in het nieuwe gebouw van de Districts- en gemeente lijke arbeidsbeurs aan de Wagenaarslraat alhier. Dit gebouw is zelf niet nieuw dit blijkt wel het beste uit de fraaie schooi'steenschilderstukken en het ver gulde ornament boven de voormalige tus- tchendeur. Maar het is geheel geschil derd en hersteld althans voor zoover het voor de arbeidsbeurs is bestemd, en dat zijn links van de gang een drietal ver trekken, die alle eenvoudig doch net zijn ingericht In het voorvertrek is het kan toor van den directeur en daar worden ook de vergaderingen gehouden van net steuncomité en ook van de vereeniging voor beroepskeuze, terwijl ook de wei houder nier Donderdagsmorgeus zitting houdt. In het tweede lokaal, waartoe het publiek toegang heeft.' worden de werk gevers en werknemers te woord geslaan als zij komen om werkkrachten of werk te zoekenhier neeft de afstempeling der kaarten der werkloozen en de uitbe taling van geld aan de ondersteunden plaats. Dit uitbetalen dient hier te ge schieden. maar net zou zeker gfewenscht zijn als het als in groote pllaatsen ge scheiden kon zijn van de arbeidsbemid deling. Thans wordt net door oninge- wijden zoo dikwijls verward en vergeten dal de arbeidsbemiddeling niet alléén is bedoeld voor werkloozen. fiïaar ook wel; degelijk voor hen. die in positie ver beteren willen. Ook op dit gebied kan hier zeker evengoed als in andere ge meenten wat worden bereikt. Het derde lokaal is een flinke wacht zaal voor de werkloozen. die zich komen aanmelden of hun steun komen nalen Zij vinden daar o. a. enkele couranten om al wachtende nun geest te verrijken Bit lokaal is te bereiken door de poort, den weg voor werklooze mannen en jon gens. De werkzoekende vrouwen, en de kantoor- en handelsbedienden nebben evenals de werkgevers toegang door de voordeur. Alles maakt een aangenamen, fustigen indruk en dit nieuwe huis is als een passend verblijf voor de beurs te l>eschouwen. Om nog even tefug te komen op de steunverleening. zij nog eens met klem er op gewezen, dat zij, van wie bekend is dat zij passend werk weigeren op zich te nemen, onmiddellijk van steun worden uitgesloten. Het is zeer verkeerd, van hen, die daarvan op de hoogte zijn, dit niet ter kennis van het comité le brengen, en dan later toch te beweren^ dat er met het geld der gemeente ge smeten wordt. Als men verhalen hoort over steunuitkeeringen, en over het wei geren van werk. die afkeuringswaardig zijn. laat men dan den directeur der beurs. Levens penningmeester van het steuncomité, even waarschuwen en een grondig onderzoek wordt ingesteld en verkeerde voorstellingen uit den weg ge ruimd. Men vergete daarbij niet, dat ook in deze de beste stuurlui aan wal staan. Het was zeker een sympathiek idee van de drie samenwerkende vereenigin- gen Excelsior", „de Volkstem" en „de Kleine Stem" om gisterenavond in den tuin van het Schuttershof een uitvoerrdng te geven, waarvan de bate bestemd was voor het comité „Gedenktoeken Jan Morks" en het was zeer jammer dat niet veel meer personen blijk gaven dit optre den le waardeeren. Toch zullen zij, die er waren, met ons erkennen, dat er veel te genieten werd gegeven. Reeds direct zette Excelsior krach Lig in met „In Dulci Jubilo" een marscli van wijlen Jan Morks en heeft het onder leiding van den direc teur, den heer van Zoelen, op verdienster lijke wijze een 3-tal andere nummers ten gehoore gebi'acht. De zangrereeniging „De Volkslem" onder leiding van den heer Sturm, gaf een viertal met zorg ge kozen en zeer goed gezongen liederen ten beste, waarvan vooral de Serenade van een Landsknecht met recht zeer in den smaak viel. Ten slotte heeft ,/le Kleine Stem" de aanwezigen vergast op „Koning Mei" »en lynderzangspel van Corn. Cuiiilt, een ode aan de Mei met aardige wijsjes. Ook, hier was de heer Sturm de leider, maar ook, dient een woord van waavdeering niet onthouden te worden aan den heer Calatz, die het begeleidende strijkje bestaande ook uit jeugdige dilettanten het werkje heeft in gestudeerd en dus een groot deel van het welslagen voor zijn rekening had. De drie vereenigingen hebben in deze een mooi voorbeeld gegeven en terecht wekte de heer van Zoelen in zijn openingswoord andere vereenigingen op ook door een uitvoering mede le werken aan het doel. Jammer dat 't nog begon le regenen maar na wat schuilen onder veranda en kolfbaan konden de meesten hun plaatsje in den tuin weer opzoeken. een snelwerkend en pijnstillend middel. Importeur: NV v/h. C. A. SCHULTE Co., L, Delft H 2 (Ingez. Med.) zijn de rechtsgeleerden liet niet eens omtrent het al of niet kunnen eischen van voorafgaand overleg en hij meent steun te kunnen vinden ii\ hetgeen top* an dere gemeenten geschiedt voor de meeding, dal het wèl kan geeischt wor den. Besloten wordt een verzoek ojm vooraf gaand overleg in dergelijke gevallen, aan het schoolbestuur te richten, en om de aangevraagde gelden toe te staan. Vervolgens werden de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden onderzocht en in orde bevonaeu. waarna lot toe lating werd besloten. De gemeenterekening over 1926, waar van de gewone dienst sluit mei een "j saldo van f 1007.11 en de kupi- (aaidiensl met een batig saldo van f 17,08 werd aangeboden. Tol het nazien der rekening wei-den benoemd de heeren J. S. Adriaanse en J. Stroo. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1926, sluitende met een batig saldo van f 3.193.651/2 werd goed gekeurd. De rondvraag bracht eenige vragen en opmerkingen omtrent ongemakkelijke we gen. slechte paden en le vo]]fc aschpulten naar voren (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad). ONDERWIJS!. Geslaagd aan het St. Gertrudisly ceum te Roosendaal afd. H. B. S., voor hel eindexamen, mej, I. Kegelaar te N ie u w-N amen. Aan het St. Norbertuslyceum. aldaar afd. H. B. S. v-oor het eindexamen de heer W. Colsen, te Ho n ten i s se. -Eindexamen RH.B. S. te Vlissinge n. Bij de gisteren gehouden Eindexamen R H. B. S. le Vlissingen, afdeeling B, slaagden alle 15 caocfyidaten, nl: de da mes Sa Frelier; Ha. 0a. Swarl; Me. Wa. Vader en <l[e heeren: J. H. Appel; J. K. Biesma; D. J. Blom; M. C. Braat; H. H. GijzeisJ. H. D. Heine; P. 0. van Hoek; L. J. A. de Jonge; P. J. T Lamboloijj J. H. van der Mad??; H. G. S. ran Raalte en B. F. M. Wijtenburg. ['WIE jlS EDMUND GRAY Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van WALTER BESANT, door Mej. E. HOOGEWERP. HOOFDSTUK VI. Er gebeurt nog iets. Checkley hield de d,eur van het kan toor wijd open en noodde Elsie oni bin nen te gaan. Zoo streng in kantoorstijl gemeubileerd, als dit vertrek was en met de tafel zoo overdekt met papieren feu kransen, deed haar de omgeving niet aangenaam aan. Aan die tafel zat haar voogd, streng en stroef van uiterlijk als altijd. Heel den weg over had ze gedacht over de manier, waarop ze het gesprek zou beginnen en dan weer jou antwoor den, maar zooals dit gewoonlijk gaat liet begin was heel anders dan zij had verwacht en daarmee verviel heel haar „plan de campagne". Inplaats Joch, dat haar voogd haar ontving met ernstig gefronste wenkbrau wen en een waarschuwend-omhooggesto- ken vinger, bood hij haar een stoel, ging zelve makketijk achterover geleund zit- ten en glimlachte haar vriendelijk toe. ,,!En dus", zei hij, „ben je vandaag één-en-twintig? Nu, dan ben ik ook niet langer je voogd." Uit Walcheren. Dinsdagmiddag vergaderde de ge meenteraad van Zontelande. De vereeniging „School met den Bij bel" verzocht f 153.12 voor natuurkun dige instrumenten en 1" 15 voor aankoop van zes stoelen B. en \Vadviseerden, den Raad. overeenkomstig hel advies van den Inspecteur de f 153.12 toe le staan; en ook de f 15 voor stoelen. De heer Stroo kan met B. en W. meegaan, maar zou willen dal er aan liet bestuur der schoolvereeniging werd ge schreven. dat ze voortaan eerst overleg zullen pllegen met B. en W. vóór ze zulke uitgaven doen. De voorzitter meent dat dit overleg niet kan geëischt worden, hoewel het wenschelijk is. Volgens den heer Slroo „Ja, ik beu vandaag één-eu-twintig", bevestigde Elsie. „Ik feliciteer je; een-en-twintig jaar is voor een jonge dame, geloof ik, een zeer aangename leeftijd. Wat mezelven betreft Ik heb bijna heelemaal ver geten. dat ik ééns jong was. Ik heb mis schien nooit den tijd gehad, om jon^ te zijn. En daarom heb ik me nooit kun- nen begrijpen, waarom sommige raen- sclien over zulk een verlangend terug zien van hun jeugd kunnen spreken. Mei dames heb ik alleen maar te doen geliad, op punt van zaken. En op dit weinig romantisch gebied vond ik ze dik wijls lastig, veeleischend, dringend en zelfs wraakzuchtig". „O", zei Elsie, dit van haar kant nog steeds als een inleiding beschouwend^ tot het minder aangename dal komen zou. „Zóó Elsie is mijn ervaring van vrou wen maar dan altijd op zaken-gebied waar ze zich mogelijk van haar'minst- gunstige zijde doen kennen. In het ge zelschapsleven, waar ik maar weinig er varing van heb, zijn ze ongetwijfeld be koorlijk aller-bekoorlijkst Hij herhaalde het woord, of hij blij was, zoo iets geschikts gevonden te. heb ben Maar laat ons weer ter zake ko men. De aanleiding dat ik je hier bij mij verzocht is. dat je vandaag één-en-twïnlig bent geworden". „Ilc wou toch maar, dat hij nu eens voor den dag kwam met wat hij mij eigenlijk te zeggen heeft", dacht Elsie. Vóór hem, op tafel, lag een papier, met aanteekeningen. Hij nam het op, keek het eens in, maar legde het weer neer. Toen wendde hij zich andermaal tot tol Elsie glimlachend; ja, waarlijk, met een glimlach. „Op één-en-twintigjarigen leeftijd," ging hij voort, „aanvaarden erfgenamen haar bezit". „Ja erfgenamen! Maar tot die geluk kigen hoor ik niet!" „Aanvaarden haar bezit. Het moet een heerlijk iets zijn voor een jong meisje, om op één-en-twintigjarigen leeftijd, on verwacht in haar bezit te komen. Voor een man een verleiding om niets te doen en ora geen geld meer te maken, wat dus slecht, heel slecht zou kunnen wer ken. Maar, voor een jong meisje, dat al verloofd is en dat geld noodjg heeft en dat verloofd is met een notaris-klerk zonder middelen hé Elsie werd vuurrood Dit was nu d.e aanval, dien zij ducliltel „Onder zulke omstandigheden zou een dergelijk meevallertje niet te verwerpèn zijn; vind je wel? Want je verkeert in een eenigszins eigenaardig geval. Je be hoort toch niet tot een familie, die over hel algemeen geld gering-schatle juist het tegendeel, me dunkt erfelijk moest de liefde voor het geld bij jou er in zitten En loch ben je nu op hiel} punt, zéér goede voorruitzicliten le ver gooien en George Austin le trouwen. Dat heb ik van je moeder gehoord en ook je zuster Hilda is ei1 mij over komen spreken. Ze hebben beiden zeer véél want ook daar vinden bevaoners van' het eiland Tholen werk, is de pluk van zwarte bessen aangevangen. Naar ons wordt verzekerd, is het gewas over het algemeen zeer bevredigend, maar de prijs is niet hoog; vooral op het laatst der vorige week was deze al zeer miunetjes, Imaar zou nu weer gestegen zijn, al is het nog niet zoo loonend. Er is nu ge lukkig een droge periode ingevallen, waardoor de pluk wordt vergemakkelijkt, maar er staat tegenover, dal nu ook weer meer werk op het veld is gekomen en dus krijgt men voor den pluk niet zoo maar volop handen. De kruisbessenpluk is geneel geëindigd. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERU. Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden Zaterdag ingeschreven1 typograaf, 7 grondwerkers, 17 opperlieden, 3 schil ders, 9 timmerlieden, 1 houtdraaier, 2 meubelmakers, 1 stoffeerder, 3 bankwer kers, 1 electricien, 2 machinisten, 1 rij wielhersteller, 3 smeden, 3 stokers, 1 boekbinder. 8 bakkers, 3 boerenarbei ders. 6 reizigers, 8 winkelbedienden, 4 chauffeurs, 2 kellners, 7 kantoorbedien den, 15 van andere groepen, 44 met vakkennis zonder bepaald beroep, 180 zonder vakkennis (ongeschoolden). Ver der 14 vrouwen, w.o. 1 naaister, 4 win keljuffrouwen, 2 kantoorbedienden, 3 werkvrouwen, 1 kinderjuffr., 3 waschvr. (voor wasch aan huis). Totaal 346, vorige week 344. - Men schrijft ons In het eiland Tholen en ook in West N. Brabant, tegen op de verloving." „Ja, ik weet al} wat zij zeggen zou den." „Dus hoef ik dit niet te herhalen,' woordde de heer Dering droog. „En je bent van plan te trouwen op het kleine inlcomentje, dat hij heeft?" „Wij durven hel aan, om daarop te beginnen." „Je moeder vroeg mij, wat voor voor uitzichten de jonge man had. in zijn be trekking. Als klerk, kan hij hel nooit tot een behoorlijk salaris brengen. Was hij in het bezit van geld, dan bon hij eeh deelgenootschap koopen. Maar dat heeft hij niet en zijn vrienden evenmin. En het land is overvoerd met notarissen. Hij zal zijn heele leven moeten blij ven in een positie, die niet veel bétér is, dan hij nu inneemt. Voorwaar dis geen schitterende vooruizichten, Elsie „Neen, dat weten wij wel. En toch „Laat ik je eens even wat anders onder het oog brengen, kindlief I Jij zel ve bent tot nog toe tenminste der middelen." „Ik beziL niets." „En je hebt ook niets te wachten, dan van je moeder, die nog geen zestig is.' „Ik kan toch niet rekenen op den dood van mijn moeder? Bovendien beweert moeder, dat ze mij niets zal nalaten, als ik volhard in mijn voornemen." „Dat heb ik ook uit haar begrepen Ze is op het oogenblik van plan, je naam uit haar testament te schrappen, als je dit huwelijk doorzet". jMoeder moet doen wat zij wil, met VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Ind. Stoomvaartlijnen. Riouw, 13 Juli te Batavia van Amster dam. Semhilan. p. 11 Juli Perim, Amster dam naar Batavia. Simaloer, 12 Juli te Sabang van Am sterdam. Tabanan, wordt 16 Juli n.in. 6 u. (e Marseille verwacht, Batavia n. R'dam. Alcinous, p. 12 Juli Gibraltar, Batavia naar Amsterdam. Menado p. 12 Juli Sagres, Batavia n. Rotterdam. Manoeran, 11 Juli te Hampion Roads van New York naar Java. Jan Pietersz. Coen, 13 Juli van Batavia naai Amsterdam. Tjerimai, 13 Juli v.m. van Port Said, ■Rotterdam naar Batavia. Siberoet, 13 Juli v. Rotterdam naar Batavia. Saleier, p. 13 Juli Gibraltar, Batavia n. Amsterdam Djeinber, 13 Juli v.m. te Rotterdam van Batavia. Indrapoera, 13 Juli v.m. te Belawan, Rotterdam naar Batavia. Garoet, p. 12 Juli Perim, Batavia naar Rotterdam Mapia. 12 Juli van Suez, Amsterdam' tiaar Batavia. Stoomvaartlijnen op Noord- Am e r i ka. Edam, 13 Juli te Antwerpen, Rotterdam naar New Orleans. Leerdam, 13 Juli v.m. te New Orleans van Rotterdam. Veendam. p. 12 Juli Cape Race, Rotter dam naar New York. Nieuw Amsterdam, 13 Juli van Rotter dam naar New-Y'ork. LEGER EN VLOOT. - Bij Kon besluit van 9 Juli is aan den reserve-officier van gezondheid 2de kl. E. J. Mohr, van het personeel van den geneeskundigen diensl der land macht, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit dén militairen dienst. Officier van den marine-stoomvaart dienst le klasse W. J. Manlz is uil Oost- Indië hier te lande teruggekeerd. Ré organisatie der artillerie. De „Avp." meldt, dal het detachement vesting-artillerie, dat te Utrecht gelegerd is. reeds vóór 1 Januari a.s. zal verdeeld worden over de garnizoenen van Naar- den en Gorinchem en de luchtdoel-arlil'- lerie te Utrecht. Op 1 Januari zulllen dus geen troepen onbereden vesting-artillerie meer te Utrecht aanwezig zijn haar eigen bezit. Als zij denkt, dat ik voor die soort bedreigingen bezwijk, dan kent zij mij nog niet!" .Eaton we niet spreken van bedrei gingen. Ik breng enkele feiten onder je aandacht Kortweg zijn die dus als volgt De jonge Austin heeft een zeer klein inkomen, hij heeft zeer weinig vooruitzicht op een aanmerkelijke ver- belering daarvan. Jijzelve, Elsie, voor zoo ver je weet, heb je ook geen voor uitzicht op ietS"." „Ja we zullen heel arm zijn en waar schijnlijk altijd heel arm blijven." Met veel zelfbeheersching wist ze haar tranen te bedwingen. „Mijn bedoeling is alleen, dat je diep- doordrongen bent van de feiten, maar ik wil je niet kwellen, kindlief." „Dat begrijp ik," antwoordde Elsie, toch weer met de gewone koppigheid in den blik. „Maar die zijn me al zoo dikwijls onder het oog gebracht, dal ik er dan ook volkomen doordrongen van ben; dat verzeker ik u!" „Ik hoorde van je zustej, lady De ring, dat die bereid is, van alles voor je te doen. als je dit huwelijk maar op geeft: Haar huis, haar rijtuig, haar be dienden, ze stelt alles lotlje beschikking. Vergeet ook niet kind, dat je van huis uit gewoon bent aan eenige luxe. Denk je dan. <Jat je het nu met zoo weinig, .stollen kunt?" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 5